Autorka książki jest Polką z Pomorza, która w latach 80. ubiegłego wieku wyszła za Libijczyka studiującego w Polsce, a następnie wyjechała na stałe do jego kraju. Radykalnie odmienne obyczaje, prawo szariatu, jawna dyskryminacja kobiet podzieliły małżonków, zmieniając ich uczucie i codzienność w koszmar. Muchtar okazał się kameleonem – w Polsce delikatny i tolerancyjny, u siebie stał się panem i władcą, stawiającym za wzór żonie chrześcijance swoją jedynie słuszną religię oraz wyidealizowaną matkę muzułmankę. Zdecydowany bunt Nadii w obronie własnej godności i podmiotowości zrodził w końcu brutalną przemoc i... plan ucieczki z „islamskiego raju”.
Dramatyczne losy autorki – która tutaj ukrywa się pod pseudonimem, nadal obawiając się ingerencji w jej życie tamtej przeszłości – przeplatają się z ciekawymi obserwacjami. Oprócz wątków niemal kryminalnych „Gorzka pomarańcza” jest bogatym źródłem wiedzy o arabsko-muzułmańskiej mentalności oraz obyczajowości, a zwłaszcza o życiu rodzinnym – pokazywanym tu barwnie i różnorodnie. Dzięki temu książka ta ma także walory dobrego reportażu uczestniczącego.
Nadia odzyskała wolność w 1997 roku, a swoje pouczające wspomnienia spisała dziewięć lat później. Trafiają one w czas, kiedy zderzenie religii i cywilizacji staje się problemem Europy, a nie tylko nieostrożnych polskich dziewczyn zakochujących się w śniadych studentach z Afryki.
PRZEWRÓCIŁO SIĘ, CZYLI ELEKTRYCZNE GITARY POD LUPĄPonad 25 lat nieprzerwanego grania, przeszło półtora miliona sprzedanych płyt, 14 krążków w dyskografii. Piotr Łojek i Kuba Sienkiewicz wraz z pozostałymi muzykami przeszli długą drogę: od malutkiego studenckiego klubu, gdzie dla garstki znajomych zagrali pierwszy koncert, aż na scenę w Woodstock, pod którą w rytm ich przebojów bawiło się 300 tys. fanów. Jak im się to udało?Odpowiedzi na to pytanie poświęcona jest pierwsza biografia Elektrycznych Gitar. Pozwala ona spojrzeć na zespół w wielkim powiększeniu. Zaangażowanie muzyków przy jej powstawaniu odsłania zupełnie nowe fakty rzucające inne światło na działalność kapeli. Doskonale widać, jak prywatne życie artystów, ich ambicje, nadzieje oraz obawy powiązane są z kierunkami rozwoju zespołu i amplitudą jego popularności.Perspektywę spojrzenia poszerza całe grono znakomitości z wielu dziedzin (m.in. prof. Antoni Dudek, prof. Izabella Bukraba-Rylska., Jurek Owsiak, Kazik, a także duchowni, psychologowie, trenerzy osobiści, specjaliści ds. uzależnień, dziennikarze), które z uwagą analizują mniej lub bardziej znane piosenki Elektrycznych Gitar. Zaskakuje bogactwo kontekstów oraz wieloznaczność tekstów, którymi przez ponad dwie dekady raczyli słuchaczy muzycy z Kubą Sienkiewiczem na czele.Wieloletnia historia Elektrycznych Gitar, różne wcielenia zespołu oraz perypetie, z jakimi borykali się artyści sprawiają, że na ich biografię można spojrzeć także jak na przykład działania polskiego show-biznesu. Trudności oraz wyzwania, przed którymi stawali, układają się niczym w kalejdoskopie w zaskakującą opowieść.Lektura książki zmusi z pewnością niejednego czytelnika do spojrzenia na Elektryczne Gitary w inny niż do tej pory sposób. Ci, którzy uważali ten zespół za grupkę wesołków, będą zaskoczeni, jak wiele powagi i refleksji zawiera twórczość kapeli. Ci, którzy wrzucają zespół do worka z nieskomplikowaną muzyką harcerską, zdziwią się, jak wiele ciekawych kompozycji mają do zaproponowania Elektryczne Gitary. Wreszcie ci, którym wydaje się, że wiedzą o twórczości zespołu wszystko, odkryją, z ilu rzeczy nie zdawali sobie sprawy.
Tom I. Przez Karpaty na Ararat
Źródłem szczęścia jest odkrywanie − wiedziona tą myślą Anna Borecka stworzyła model niskobudżetowych wypraw autostopowych i ruszyła w pojedynkę zdobywać góry oraz poznawać ludzi i świat. Przemierzyła autostopem 40 tys. km, a plonem tych wypraw i podróży jest seria książek „Alpinistka na autostopie”.
Zafascynowani górami i podróżami znajdą w jej I tomie pasjonujący opis wyprawy z Wrocławia do zmilitaryzowanej części tureckiego Kurdystanu, związanej z wejściem na Howerlę (Ukraina), Moldoveanu (Rumunia), Musałę (Bułgaria) i Wielki Ararat (Turcja), oraz poznają Ludzi z Planety Argon.
Anna Borecka – jedyna polska alpinistka, która łączy autostop ze zdobywaniem gór. Wspinała się zespołowo w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Andach i lodospadach. W latach 2008-2013 zorganizowała cztery samotne wyprawy i trzy podróże w góry Eurazji.
Tom II Z Polski do Chin
„Spotykam tylko dobrych ludzi” – z takim postanowieniem autorka zorganizowała drugą samotną wyprawę do Azji. Tym razem podróżowała autostopem przez Turcję, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan
i ChRL. Opowiada tu o pełnej wrażeń trzymiesięcznej eskapadzie. W tym czasie pokonała lądem około 20 tys. km, w większości na stopa. Miłośnicy podróży znajdą tu relację z bezludnych Gór Kurdyjskich i baśniowej Kapadocji, kierowania ciężarówką na legendarnej Pamir Highway i przeładowanym pick-upem na Karakorum Highway. Zwolennicy słońca odczują żar wielkich pustyń Kyzył-kum, Kara-kum i Takla Makan.
Pojedynek z Syberią to relacja z ekspedycji samochodowej wiodącej z Zurychu do Nowego Jorku przez: Syberię, Alaskę, Kanadę i prawie całe terytorium USA. Nikt wcześniej nie przebył tej trasy samochodem. Autor przecierał szlak podróżując bez szczegółowych map i informacji.Książka ukazuje przede wszystkim najtrudniejszy etap wyprawy prowadzący przez tereny byłego ZSRR. W tej relacji bardziej opowiedzianej niż opisanej nie brakuje niesamowitych przygód, jakie musiały przytrafić się w kraju, który nie daje szans przetrwania przeciętnemu turyście.Dzięki Koperskiemu w domowym zaciszu możemy ekscytować się dziką przyrodą, egzotyczną kulturą i niezwykłą przygodą.
Pan Jezus w czasie swojej ziemskiej działalności, mimo że bardzo wiele czasu i miejsca poświęca ludziom chorym na rozmaite dolegliwości: osobom niewidomym, niesłyszącym, sparaliżowanym, trędowatym, opętanym, chorym na epilepsję, wodną puchlinę czy upływ krwi, nie znosi jednak choroby jako takiej. Nie uleczył wszystkich chorych na świecie. Nie zastępuje lekarzy i personelu pomocniczego. To zostawia nam, ludziom, którzy tworzą Mistyczne Ciało Chrystusa, Jego Kościół na ziemi teraz i zawsze, i we wszystkich miejscach. Ukazuje nam drogi i sposoby najpierw przyjęcia i akceptacji zaistniałej sytuacji w duchu wiary oraz wydobycia najobfitszych owoców zbawczych z krzyża choroby…
To nie jest zwykły dziennik podróży. Bo też i podróż była niezwykła. Witold Palak (laureat Kolosa) i Dorota Wójcikowska na motocyklu Royal Enfield, zwanym pieszczotliwie Zielonym Osiołkiem, przejechali Indie niemal wzdłuż i wszerz. Przemierzyli Himalaje, pokonali najwyżej położone przełęcze motorowe na świecie, dotarli do trudno dostępnych klasztorów buddyjskich. Ślizgali się na oblodzonych drogach nad przepaścią, pokonywali rzeki w bród, ścigali się z wielbłądami. Uczestniczyli w tradycyjnym weselu w Ladakhu i w uroczystościach pogrzebowych w świętym mieście Mandi. Poznali życie pasterzy Changpa nad jeziorem Tso Moriri, a w szkole na wysokości 4500 metrów uczyli dzieci angielskich słówek. Pomagali w pracach polowych w wiosce ludu Brokpa. Odwiedzili także Złotą Świątynię w Amritsar i miasta-fortece na Wielkiej Pustyni Indyjskiej, aby w końcu, po przejechaniu 7100 kilometrów, zakończyć podróż na Goa.
A pomiędzy tym wszystkim były dodatkowe atrakcje w postaci… nieustannych awarii motocykla. Niemal każdy dzień kończył się wizytą w jakimś przydrożnym warsztacie albo doraźną naprawą, w której pomagali okoliczni mieszkańcy. Wszystko to sprawiło, że podróż była naprawdę wyjątkowa, a dzięki tej książce mamy okazję przeżyć ją także i my.
Jak kochać i być kochanym
Książka jest prawdziwym sukcesem wydawniczym. Autor, amerykański jezuita, rozmawia z czytelnikami o sprawach intymnych w sposób prosty i przystępny, by razem z nimi podjąć próbę rozwiązania tajemnic miłości.
Mały słownik miłości
Słownik, który oddajemy w ręce czytelnika, jest owocem swobodnej i dojrzałej refleksji autora znanego ze swej otwartości i wrażliwości.
Refleksje wprowadzają na krótką, lecz intensywną drogę do zrozumienia miłości we wszystkich jej odsłonach. Są zarówno proste, jak i głębokie, zdolne poruszyć wolę i serce.
Via Francigena to średniowieczny szlak, prowadzący z angielskiego Canterbury do Rzymu. W dawnych czasach wędrowali nim pielgrzymi, kupcy, duchowni i awanturnicy. Był najlepszym sposobem, by z terenów zamieszkiwanych przez Franków dotrzeć na Półwysep Apeniński. Dzisiaj postanowiono odtworzyć trasę i na polnych ścieżkach znów pojawiają się wędrowcy.
Dwa tysiące kilometrów piechotą to spore wyzwanie, ale jednocześnie doskonała okazja, by lepiej poznać historię, kulturę i tradycje naszego kontynentu. To także szansa na spotkanie drugiego człowieka, a z czasem i spotkanie siebie w wielogodzinnej ciszy kolejnych kroków.
O dwumiesięcznej wędrówce tym szlakiem opowiadają Daria i Wojtek. Przywołują zachwyty i niedogodności, obrazy odbijających się w Jeziorze Genewskim Alp i zapach ciągnących się po horyzont winorośli. Frustrujące gubienie szlaku i bolesne odciski mieszają się tu z radością odkrywania, że zawartość niewielkich plecaków może wystarczyć do szczęśliwego życia.
Narrator powieści, pisarz i dziennikarz, w klinice onkologicznej w Bostonie zwraca uwagę na wiszący na ścianie portret intrygującego mężczyzny. Okazuje się, że to Polak Leon Nieroba, fundator kliniki. Nieoczekiwanie pisarz otrzymuje propozycję napisania biografii Nieroby, zadanie niezwykle interesujące, tym bardziej że oprócz dwóch zdań w encyklopedii nic o fundatorze kliniki nie wia-domo, ponieważ pozacierał za sobą wszystkie ślady. Pisarz rozpoczynając karkołomne śledztwo, musi cofnąć się do czasów I wojny światowej, wytropić poczynania Nieroby i związanych z nim osób w dwudziestoleciu i okresie II wojny, dotrzeć i porozmawiać z wieloma ludźmi w kraju i za granicą, aby poskładać z rozsypanych elementów zdumiewającą historię o miłości, nienawiści i zemście.
Układanka jest świetnie napisaną powieścią z elementami thrillera i sensacji. Autor umiejętnie stopniuje napięcie, wprowadza nowe wątki i postaci, wywołując ciekawość czytelnika niecierpliwie przewracającego kolejne strony aż do zaskakującego finału.
Galilejczycy to opowieść, w której Autor swoim lekkim piórem inspiruje czytelnika do głębszego przeżycia wydarzeń związanych z narodzinami i dzieciństwem Jezusa. Wartka narracja prowadzi do kilkuwątkowej i dynamicznej akcji, przeplatanej żywymi dialogami, co czyni książkę bardzo ciekawą lekturą, a dzięki osadzeniu w realiach biblijnych i historycznych, dobrze oddającą prawdopodobne emocje postaci tamtych wydarzeń. Autor swoim niebanalnym opisem historii biblijnej wprowadza czytelnika w barwny, pełen przeżyć czas Bożego Narodzenia, aż po powrót Rodziny Jezusa z Egiptu.
Książka Biblia w krzyżówce jest adresowana do osób, które posiadają już pewną wiedzę biblijną. Poprzez zabawy intelektualne w niej zawarte w innowacyjny sposób ułatwia rozszerzanie wiedzy o Biblii. Do tej pory nie było na rynku wydawniczym takiej pozycji książkowej. Zawiera ona 48 krzyżówek oraz zagadki i rebusy.
Anna Kalbarczyk
Autorka książek z zakresu arteterapii, edukacji plastycznej oraz biblistyki.
„Nie zdobywa się szczytów przebojem, bo potem szybko się z nich spada. Jeśli nie umiałeś wejść sam na wysoką górę (tylko życie Cię tam podwiozło), nie licz, że będziesz umiał z niej zejść bez szwanku”. Świetna książka Marty Woźny-Tomczak powstała w oparciu o wiedzę i doświadczenia biznesowe autorki. Prawdziwy przewodnik praktyczny dla młodych nie metryką, ale merytoryką ludzi biznesu. Marta Woźny-Tomczak z optymizmem i humorem pokazuje, jak osiągnąć sukces, zachęcając tym samym do rozwoju
osobistego, bo to właśnie on warunkuje powodzenie. Autorka wciąga czytelnika w systematyczne wykonywanie ćwiczeń, dzięki czemu już podczas lektury uruchamia mechanizmy pracy nad sobą i pomaga postawić ten pierwszy krok, którym jest podjęcie decyzji... Jakiej? Przekonacie się sami, kiedy już przeczytacie i przeanalizujecie Wasze odpowiedzi!
MARTA WOŹNY-TOMCZAK
Właścicielka firmy rekrutacyjno-szkoleniowej Personia, założonej w 2008 r. Prowadzi headhunterskie procesy rekrutacyjne o ogólnopolskim i międzynarodowym zasięgu. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie sprzedażowe. Prowadzi sesje coachingu biznesowego i osobistego, pracuje jako trener dla firm z sektora MSP i globalnych korporacji. Świetnie opowiada o zatrudnianiu ludzi, o sukcesach, a także o błędach popełnianych przez
przedsiębiorców i menedżerów podczas prowadzenia biznesów. Jest autorką poczytnego bloga
www.JakProwadzicWlasnaFirme.pl
„BÓG URODZIŁ SIĘ NA WSCHODZIE” to zbiór reportaży, artykułów i rozmów na temat chrześcijańskiego Wschodu i Azji Środkowej.
ANDRZEJ KERNER, reporter „Gościa Niedzielnego”, odwiedził m.in. najmniejszą wspólnotę katolicką na świecie w Turkmenistanie nad pustynią Kara-kum, spotykał chrześcijan w tureckim Kurdystanie, wędrował po terenach dawnej Wielkiej Armenii nad obecnie tureckim jeziorem Wan, szedł śladami Jana XXIII w Stambule. Sporo miejsca zajmuje Syria i urok jej chrześcijaństwa sprzed wojny domowej. Rozmawiał m.in. z patriarchą ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem I, kard. Kurtem Kochem (szefem watykańskiej dykasterii ekumenicznej), ks. Wacławem Hryniewiczem.
Książka jest bogato ilustrowana – zawiera 60 kolorowych zdjęć.
„Wiek męski – zwycięski” to autobiograficzna książka Arkadego Fiedlera, obejmująca lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku, w której autor opisuje swoje życie –pracę, momenty szczęśliwe i smutne, rozwój podróżniczej pasji i spełnianie marzeń – na tle ówczesnego artystycznego świata Poznania. Fiedler znakomicie uchwycił ducha lat międzywojennych, świetnie opisał ówczesne nastroje i wielu sławnych ludzi, z którymi miał okazję się spotkać. Książkę ubarwił wyśmienitymi anegdotami i wyjawił czytelnikom kulisy swoich pierwszych egzotycznych wypraw.
W licznych krajach chrześcijanie poddawani są dyskryminacjom przybierającym nieraz postać prześladowań. Szacuje się, że 200 milionów chrześcijan w świecie – to znaczy jeden chrześcijanin na dziesięciu – nie jest całkowicie wolnych w praktykowaniu swojej wiary. Konkretnie oznacza to, iż zwykły fakt bycia uczniem Chrystusa pociąga za sobą konieczność zapłacenia za to w taki czy inny sposób. Istnieją jednak powody, aby wyrażać nadzieję, także w tych krajach, w których dzisiaj przyszłość chrześcijan wydaje się być zagrożona.
Autor bez irenizmu, i błogiego optymizmu, daje czytelnikowi klucze do tego, by z ufnością rozpatrzeć, w krótszej lub dłuższej perspektywie, los Kościoła w blisko dwudziestu krajach reprezentujących różne wyzwania, z jakimi konfrontują się chrześcijanie na całym świecie. Po dość osobistym wstępie, w którym zachęca do pójścia za nim na teren każdego z tych dwudziestu krajów, analizuje w sposób rzeczowy trudną sytuację Kościoła lokalnego. Zakończenie każdego rozdziału to pełne nadziei otwarcie na przyszłość. Jest to nadzieja uargumentowana.
Kończąc lekturę, uświadamiamy sobie cierpienie chrześcijan skonfrontowanych z ciężarem Krzyża. Jednocześnie zaś jesteśmy pokrzepieni odkryciem tych dwudziestu powodów, dla których warto mieć nadzieję.
Marc Fromager – dyrektor AED (Pomoc Kościołowi w Potrzebie) we Francji. Urodzony w 1968 roku w Nouméa. Ojciec sześciorga dzieci. Dwadzieścia lat życia spędził za granicą, a od dwudziestu dwóch pracuje dla Kościoła. Redaktor naczelny czasopisma „Kościół w Świecie”. Autor licznych artykułów o prześladowanych chrześcijanach. Felietonista w licznych chrześcijańskich rozgłośniach radiowych oraz prelegent.
Ze wspomnień utkana książka dotyka wszystkiego, co człowiekowi bliskie i drogie, choć w centrum zainteresowania stawia sztukę kulinarną. Międzyludzkie relacje ukazane przez pryzmat jednej rodziny osnute są wokół stołu, który jest czymś znacznie więcej niż tylko użytecznym meblem. To miejsce, które jednoczy ludzi, uczy, wychowuje, daje poczucie bezpieczeństwa, wydobywa z pamięci takie chwile, od których robi się ciepło na sercu.
„Historie kuchenne” dostarczają praktycznej wiedzy dotyczącej właściwego żywienia, sprawnego, pomysłowego przyrządzania posiłków i ekonomicznego wykorzystywania produktów spożywczych. Barbara Czaykowska-Kłoś jako dietetyk doskonale wie, że dobrze dobrane posiłki są jak naturalne leki. Stąd warto na kartach książki poszukać również prostych sprawdzonych sposobów na łagodzenie drobnych dolegliwości. Wśród bogactwa porad i przepisów znajdziemy także i te, jak – mimo przeciwności losu – zachowywać pogodę ducha, jak żyć nie wadząc się ze światem i samym sobą, wreszcie – jak odnajdywać szczęście w drobiazgach.
Autorce, która „oprowadza” czytelnika po swoim życiu wtajemniczając go w prywatne historie i zdarzenia, udało się niezwykle trafnie nakreślić obraz społeczeństwa obecnego i minionego wieku. Ukazanego na kartach książki zderzenia człowieka z peerelowską rzeczywistością nie powstydziłby się sam Stanisław Bareja. Dzięki temu jest też zabawnie, swojsko i optymistycznie.
Książka, chociaż jest autorskim debiutem, już od pierwszych stron staje się przyjacielem odbiorcy czyniąc go pogodniejszym, a kto wie, może nawet szczęśliwszym.
Barbara Czaykowska-Kłoś urodziła się 19 lipca 1944 roku we wsi Głębokie na Rzeszowszczyźnie. Od lat 60. związana z Warszawą, gdzie mieszka do dziś. Jest technikiem żywienia oraz absolwentką studium dietetycznego.
Sztuka kulinarna zawsze była jej wielką pasją. Swoją wiedzę i umiejętności opiera na bogatych tradycjach kucharskich celebrowanych w jej domu rodzinnym. W swojej książce dawne receptury wzbogaciła o przepisy na dania pochodzące z wielu regionów Polski i Europy, a także o autorskie odkrycia kulinarne towarzyszące twórczemu przygotowywaniu potraw i łączeniu smaków.
Opowieść o ludzkim losie można odtworzyć z kawałków strzaskanego lustra, w którym ktoś przeglądał się przez całe życie.
Ta opowieść jest krucha jak ludzkie życie, jak tafla szkła.
Ze strzępów papieru z kosza na odpadki wolno składa się wiersz.
Karty, figury szachowe, historia choroby, przypadkowe notatki… Poza powszechnym brakiem pewności jedno jest zagwarantowane:
Na zegarze wiecznie szósta
Po południu.
To jest ta pora, kiedy otwarte są wrota między tym a tamtym światem. Kiedy spotkać się możemy ze swoimi bliskimi, opowiedzieć o nich, zastanowić się, czy byli, czy są szczęśliwi.
Bo przecież zawsze jest takie miejsce na ziemi, kiedy akurat jest ta godzina.
Marek Adamiec
Piękna opowieść o odzyskiwaniu życia, budowaniu swojej historii na nowo po wielkim nieszczęściu – z fragmentów, przebłysków wspomnień, kilku starych fotografii, listów, opowiadań bliskich, ludzkich losów.
Niedopowiedzenia, fragmentaryczność, niedokończenia rządzące tą historią sprawią, że każdy czytelnik odczyta ją inaczej, po swojemu, i będzie do niej wracał.
Justyna Maluga
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?