Pełne budujących nauk i przepełnione głęboką wiarą dzieło na święto Bożego Ciała, opracowane przez ks. Leona Pastora w 1886 roku na podstawie pieśni kościelnych: „U drzwi Twoich stoję Panie” oraz „Niebo, ziemia, świat i morze”. „Sądzę, że mała ta praca moja niejedną wątpliwość wyjaśni – i przyczyni się do zrozumienia dogmatu o rzeczywistej obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, że więc dla (...) czytelników nie będzie bez korzyści. Może też i kapłani, mający kazać o Najświętszym Sakramencie znajdą w niej bodaj myśl jaką, która (...) może im być przydatną” – pisze we Wstępie autor.
Oddajemy w Państwa ręce reprint wzruszającego modlitewnika z 1893 roku zawierającego nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny dedykowane na miesiąc maj. Zamiast opisu, fragment ze wstępu: „Duch nabożeństwa do Matki Boskiej, który każdego dnia trzy czasy na Jej pozdrowienie przeznaczył, każdego tygodnia dzień sobotni Jej czci poświęcił: roczny też hołd w miesięcznem nabożeństwie tej Pani świata oddaje. (…) Co się tyczy porządku rzeczy w tej książeczce zawartych, to położona jest na każdy dzień uwaga, modlitwa z litanii Loretańskiej, przykład i przysługa. Uwagi zawierają w sobie tajemnice z życia Maryi; modlitwy w pobożnych afektach wyjaśniają tytuły, które Kościół św. w litanii Loretańskiej daje Najświętszej Pannie; przykłady wyjęte są z dziejów kościelnych i żywotów Świętych, i wykazują szczególne łaski, jakie Marya na swych czcicieli zwykła wylewać; przysługi wskazują ćwiczenie się w rozmaitych dobrych uczynkach.”
Oddajemy w Państwa ręce reprint piątego wydania wzruszającego i pięknego modlitewnika x. W. Mrowińskiego T. J. z 1892 roku zawierającego nabożeństwo do Najświętszej Serca Pana Jezusa dedykowanego na miesiąc czerwiec. Modlitewnik pośród wielu modlitw zawiera przepiękne, dzisiaj już kompletnie nieznane, stare modlitwy po polski i po łacinie. „Najśw. Serce Jezusowe wynagradza wam to nabożeństwo niezliczonemi łaskami. W każdej Intencyi miesięcznej widzę kilkadziesiąt przykładów i łask cudownych: jedni wyzdrowieli ze śmiertelnej choroby, inni ukończyli szczęśliwie niebezpieczny proces, inni powstali z grzesznego nałogu i t.d. Wasi Proboszczowie piszą ze wszystkich stron do Przewodnika Krajowego, że od czasu, kiedy w parafii zaprowadzili Apostolstwo, wszystko zmieniło się na lepsze. Tam gdzie młodzież przepędzała Niedziele i Święta na muzykach, tańcach i gorszących zabawach, teraz prowadzi się skromnie i bawi uczciwie; tam gdzie dawniej wyrobnik, gospodarz a nawet i gospodyni przepijali grosz ciężko zapracowany, od czasu zaprowadzenia Apostolstwa pić przestali. Z trzeźwością zakwitnęły w domu nie tylko pracowitość, spokój, miłość Boga i bliźniego, ale i dzieci jakoś schludniej są ubrane, bydełko lepiej wygląda, strzecha nowo jest pokryta, więcej niż dawniej się zarabia, mniej się wydaje, a pieniądz oszczędzony chowa się na później. Tak więc przy Apostolstwie sprawdza się oczywiście to, co P. Jezus powiedział: Szukajcie naprzód Królestwa Bożego i sprawiedliwości Jego a to wszystko będzie wam przydane (Mat. 6, 33). Nie ustawajcie, najmilsi Bracia, w tem chwalebnem i tak pożytecznem nabożeństwie, bo P. Jezus powiedział do bł. Małgorzaty Alacoque: że kto tak czcić będzie Jego Serce, błogosławionym będzie na duszy, a imię jego zapisanem będzie w Najśw. Sercu Jezusowem.”
Rozwój techniki niesie za sobą problem obecności fotografów i kamerzystów w kościele. Zawarte tutaj materiały formacyjne mogą stanowić teoretyczną i praktyczną pomoc dla tych wszystkich, którzy będą chcieli filmować lub fotografować podczas uroczystości religijnych w miejscach świętych.
Ekonomia ma to do siebie, że dąży do równowagi. Mówi się o zrównoważonym rozwoju, o równowadze na rynku… Nie ma w ekonomii zmiennej zorientowanej na sentymenty. A najważniejszy powinien być przecież człowiek! Kilkadziesiąt lat temu do trzech klasycznych czynników produkcji przyjętych w ekonomii, tj. ziemi, pracy i kapitału, została dołączona informacja. Jedna z definicji ekonomii mówi, że jest to nauka o wyborach. A jak dokonywać wyborów bez stosownej informacji? Informacji, którą można i trzeba się dzielić? Ale ekonomia dzielenia się informacją to nie tylko mierniki, słupki czy wzory. To również badanie wagi słów, potrzeby słów, czy też ich mocy i głębokości, a także odkrywanie owoców, jakie rosną na glebie danej informacji. Bo niepomyślna, zła informacja mogłaby zostać pozytywnie przyjęta! Ale zła nie należy owijać w bawełnę, ukrywać go pod płaszczykiem dobra. I zło, i dobro trzeba nazywać po imieniu. Tylko wtedy zaistnieje krystaliczna sytuacja, w której, jak mówi Jan Lechicki: „płacenie dobrym za zło będzie lokatą kapitału na wysokie oprocentowanie”. Oby tylko podaż dobra przewyższała podaż zła. Bo przecież nie wszyscy ludzie są: chciwi, pyszni, niepohamowani, niewdzięczni, bez serca… Bo jak słusznie twierdził Georg Chesterton: „Jest tylko jedna rzecz większa od tajemnicy zła – fakt istnienia dobra”!
Kościół katolicki przez swoich pasterzy nieustannie zachęcał i zachęca wiernych do modlitwy za zmarłych. W ciągu wszystkich wieków chrześcijaństwo żywiło fundamentalne przekonanie, że miłość może dotrzeć aż na tamten świat, że jest możliwe wzajemne obdarowanie, w którym jesteśmy połączeni więzami uczucia poza granice śmierci. Każdy wierny ma możliwość spieszenia z pomocą zmarłym cierpiącym w czyśćcu. Swoimi modlitwami i uczynkami miłosierdzia może skrócić im bolesne oczekiwanie na wieczne spełnienie w miłości Boga Ojca. Autorzy niniejszego opracowania przypominają formy pomocy zmarłym oraz podają zbiór modlitw służących temu celowi.
Na książkę składa się zbiór siedmiu opowiadań, których akcja toczy się w Oruni, dzielnicy Gdańska. Ta część miasta – słusznie lub nie – obrosła mitem niebezpiecznej. Położona w otoczeniu morenowych wzgórz i polderów gdańskich Żuław miała ciekawą, a czasami tragiczną historię. Książka stanowi kontynuację tematyki oruńskiej zawartej w poprzedniej publikacji pt. „Oruński antykwariat”.
Jedno z opowiadań „Oruńskiego tanga” zatytułowane „Grudniowe wypominki” to wspomnienia autora z tragicznych wydarzeń Grudnia ‘70. Posiada ono wartość historyczną, a jego ilustrację stanowi autentyczna ulotka z tamtych dni oraz sfotografowany nabój, który pamięta opisywane wydarzenia.
Pozostałe opowiadania oparte na historycznych faktach z dodatkiem fabuły literackiej tworzą obraz i nastrój Oruni z dawnych lat. Znajdziemy wśród nich opowieść poświęconą dwóm oruńskim kłusownikom rzecznym, tragicznym dziejom załogi kutra 035 zajmującej się przemytem spirytusu do Szwecji w okresie Wolnego Miasta Gdańska, a także o „Adrii” – najsłynniejszej knajpie Oruni. Dzięki książce Krzysztofa Kosika poznamy też smutne losy ostatniej właścicielki oruńskiego parku i jej tragicznej miłości.
„Oruńskie tango” pozwala nie tylko ocalić od zapomnienia znane i mniej znane karty z historii tej szczególnej dzielnicy Gdańska, ale również zanurzyć się w atmosferę wielkomiejskiego przedmieścia sprzed lat.
Niniejsza praca jest kontynuacją wydawnictwa zbiorowego opublikowanego w Wydawnictwie Bernardinum w 2019 roku (Diakonat stały w Kościele w Polsce, [t. 1] Historia teologia wyzwania). Okazało się, że temat diakonatu stałego budzi coraz większe zainteresowanie różnych środowisk w naszym kraju. Jest to widoczne chociażby z perspektywy pojawiających się nowych publikacji, jak i swoistego zapotrzebowania na kolejne teksty poświęcone temu powołaniu. W związku z tym, nawiązując do głównego tytułu przywołanej wyżej publikacji, chcemy dalej podejmować problematykę diakonatu, tworząc jednocześnie wielotomową monografię zbiorową zatytułowaną Diakonat stały w Kościele w Polsce. Od bieżącego tomu została przyjęta numeracja poszczególnych tomów. Wydanie z 2019 roku będzie w założeniu pierwszym tomem z cyklu monografii.
Droga jest pojęciem, które wiąże się z życiem zarówno pojedynczego człowieka, jak i całych społeczności. Przywodzi na myśl wędrówkę. Spotkanie, gdy czyjeś drogi się przecinają. Obok dróg są tez bezdroża. Szlaki, które znajdują się poza drogami i prowadzące gdzieś w nieznane. Drogi i bezdroża Meksyku to zaproszenie do odwiedzin rzeczywistości Meksyku. Wyjścia naprzeciw Innemu. A wszystko to w pełnej kolorów scenerii kraju, który staje się tłem do głębszej refleksji nad światem, człowiekiem, sobą samym i Bogiem. Autor porusza się drogami i bezdrożami Meksyku, dzieląc się swoja wiedza, ale tez i wewnętrznymi poruszeniami serca. Zanurza się w różnorodnym bogactwie kultury, historii, religii oraz tradycjach Meksyku. To nie sucha relacja z podróży, ale pełna życia opowieść o spotkanych ludziach oraz miejscach. Chce, by osobista fascynacja tym cudnym miejscem stała się również udziałem czytelnika. Bo tak naprawdę Meksyku się nie opisuje w Meksyk się wierzy, z namiętnością i pasja...
Prymas Wyszyński o uprawnieniach wyjątkowych otrzymanych od papieża Piusa XII: Szły one rzeczywiście bardzo daleko, aż do zawieszenia w czynnościach Biskupa Ordynariusza, gdyby tego dobro Kościoła wymagało. Dzięki Bogu nie musiałem nigdy do tego się odwoływać. Papież Pius XII udzielił mi tego uprawnienia ustnie, bez obowiązku tłumaczenia się przed kimkolwiek, tylko przed Nim lub jego Następcą. To samo dotyczyło konsekracji Biskupa, w razie istniejących przeszkód politycznych i istotnej potrzeby Kościoła Pro memoria.Podjęte przez ks. prof. Kazimierza Śmigla i ks. dra Piotra Lewandowskiego przedsięwzięcie godne jest zauważenia i warte podkreślenia, jak też należy je odczytać jako bardzo cenne i znaczące na polu badań naukowych w świetle dotąd nieznanych i niedostępnych źródeł oraz jakże ważnej i mało znanej od strony źródłowej tematyki dla Kościoła w Polsce.Stąd też z uznaniem należy odnieść się do inicjatywy redaktorów, którzy podjęli się trudnego zadania opracowania recenzowanej publikacji ukazującej czytelnikowi, w oparciu o dotąd nieznane dokumenty archiwalne, trudny okres dziejów Kościoła w Polsce w latach 1948-1979 i uprawnień oraz pełnomocnictw wyjątkowych, jakich udzielali papieże i Stolica Apostolska ówczesnemu prymasowi Polski kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który faktycznie kierował Kościołem w Polsce.Tym bardziej jest to ważna, a nawet bezcenna publikacja, albowiem jest pierwszą pozycją książkową na polskim rynku wydawniczym przybliżającą tę tematykę w oparciu o dotąd nieznane dokumenty archiwalne, co jest ważne dla historyków, historyków Kościoła w Polsce, jak też dla kanonistów, studentów teologii i prawa kanonicznego. Dlatego redaktorom należą się gratulacje i uznanie za pomysł oraz inicjatywę wydawniczą ks. prof. UKSW dr hab. Janusz Gręźlikowski.
Nie ma czego bać się ludzi wtedy,gdy się modlą, gdy wierzą i miłują.Trzeba bać się ludzi wtedy,gdy przestaną już wierzyć,gdy przestaną się modlići gdy już nie będą miłować.Stefan kard. Wyszyński, Prymas Polski
Będziemy potrzebowali jeszcze trochę więcej czasu, aby lepiej zrozumieć w dłuższej perspektywie znaczenie życia i posługi Piotrowej Benedykta XVI, ale trzeba z całym szacunkiem i sympatią podejmować takie próby, starając się wskazać, niezależnie od konkretnych wydarzeń, które przez jakiś czas w bardziej spektakularny sposób zajmowały uwagę opinii publicznej w ostatnich latach, charakterystyczne rysy tych rządów i tego nauczania, które zostawiają Kościołowi głębszy, mocniejszy i trwalszy spadek, niż wielu się do tej pory wydaje.
Współczesność stawia człowieka wobec całkowicie nowych doświadczeń. Na co dzień musi on sobie radzić w przestrzeni, egzystencjonalnej, do której ani dotychczasowe życie społeczne, ani wykształcenie go nie przygotowały. Ostatnie dekady przyniosły w architekturze wiele zmian na wszystkich etapach procesu projektowania. Dla architektów celem nadrzędnym stało się zbudowanie nowych połączeń komunikacyjnych, stowarzyszenie alfabetu architektury, złożonego ze znaków, które byłyby zrozumiałe dla każdego. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest IDEOGRAM – skrótowy symbol, odwołujący się do naszego wspólnego dziedzictwa duchowego i kulturowego, prosty i precyzyjny drogowskaz interpretacyjny tak dla osoby komunikującej(architekta), jak dla odbiorcy (użytkownika). Książka może być pomocna zarówno w projektowaniu, jak i rozumieniu współczesnej architektury.
Dar odpuszczenia grzechów został wysłużony przez Chrystusa na krzyżu. Jak zaświadcza św. Paweł: W Nim mamy odkupienie przez Jego krew odpuszczenie występków, według bogactwa Jego łaski (Ef 1,7).Odpuszczenie grzechów jest pierwszym darem, jaki w dniu Zmartwychwstania przyniósł Jezus swoim uczniom zamkniętym w Wieczerniku (J 20,2223). W sakramencie pokuty i pojednania Bóg przebacza nam grzechy i pozwala nam żyć w świętości dzieci Bożych. Abyśmy owocnie mogli przeżywać dar pojednania z Bogiem, Kościół przypomina o pięciu warunkach tego sakramentu. Należą do nich: 1) rachunek sumienia, 2) żal za grzechy, 3) szczera spowiedź, 4) mocne postanowienie poprawy i 5) zadośćuczynienie za grzechy.
Tak naprawdę nikt nie wie, ilu ich w Polsce jest. Może pięćdziesiąt, może sto tysięcy, a może jeszcze więcej. Spotkać ich można w prawie każdym mieście i w niektórych wsiach. Zamieszkują w zsypach na śmieci, kanałach grzewczych lub różnego rodzaju ruderach. Ich cechą wspólną jest wykluczenie.Nie są chlubą narodu, ale nie są też zakałą społeczeństwa. Nie potrzebują wiele. Trochę strawy, coś do okrycia i byle jaki kąt do spania. Tworzą swój własny świat bez podatków, które należałoby płacić, bez przepisów, których trzeba by przestrzegać i bez instytucji, z którymi należałoby się liczyć. Nie figuruje o nich żadna wzmianka w kronikach i nie pisze się o nich w podręcznikach. Nie mają pomników, nikt ich nie wspomina, nigdy też nie wypinają piersi po medale. Według niektórych niczego pożytecznego nie czynią i nie pozostawiają po sobie żadnej wartościowej spuścizny, a jeżeli już rzucają się w oczy, to tylko przechodniom, którzy na ich widok z obrzydzeniem odwracają głowy.Niewielu interesuje się ich historią, często tragiczną i naznaczoną cierpieniem. Tymczasem wśród tych oblepionych brudem i nierzadko cuchnących alkoholem ludzi trafiają się jednostki wybitne, wykształcone, wartościowe i wrażliwe. Z całą pewnością niezasługujące na pogardę. Czasami warto z nimi porozmawiać, spróbować zrozumieć i pomóc, bo nigdy nie wiemy, czy kiedyś nie zasilimy ich grona.
Chcecie wiedzieć, w którym kraju woda mineralna płynie w kranach? Albo gdziezjada się portrety? A może gdzie łąki rosną na dachach? O tym właśnie jest taksiążka. Także o tym, jak wyglądają kobiety-żyrafy oraz Koniec Świata. No igdzie w bankomatach zamiast pieniędzy dostaje się sztabki złota. Jest też oszalonych królach, o tym, że na pogrzebie można tańczyć, cmentarz pomalować wkolorach tęczy, a wojny toczyć na czekolady...Marek Pindral odwiedził kilkadziesiąt krajów, pozaPolską zamieszkując na dłużej także w Wielkiej Brytanii, Chinach i Omanie.Swoimi wrażeniami dzieli się pisząc artykuły prasowe, przygotowując wystawyfotograficzne i pokazy multimedialne. Także książki przetłumaczył na językpolski myśli jednego z hinduskich awatarów (Sai Baba, rozważania na każdydzień roku), w 2013 ukazała się jego książka, poświęcona Państwu Środka(Chiny od góry do dołu), w 2015 W cieniu minaretów. Oman (pierwsza polskaksiążka o tym kraju), w 2018 Indie czyli świat, a w 2019 drugie, autorskiewydanie Chin.
Stawianie baniek jest metodą leczenia znaną od tysięcy lat, sprawdzoną i stosowaną
w medycynie ludowej od wielu pokoleń.
Po zakończeniu drugiej wojny światowej, gdy doskwierał niedostatek leków
i technicznego wyposażenia medycznego, bardzo często wracano do tego prastarego sposobu leczenia. W miarę poprawy sytuacji materialnej, stawianie baniek szło jednak stopniowo
w zapomnienie, mimo że – umiejętnie stosowane – stanowi skuteczną i często bardzo szybko działającą metodę leczenia. Można ją stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami medycyny naturalnej, a w wielu przypadkach także jako uzupełnienie leczenia konwencjonalnego.
Żyjemy w czasach, w których alarmująco rośnie liczba drobnoustrojów opornych nawet na najsilniejsze antybiotyki. Wielu uczonych uważa, że przyczyną tego jest nadmierne stosowanie antybiotyków, a w związku z opisanym zjawiskiem często muszą być one zastępowane innymi, coraz silniejszymi medykamentami. Wady tej nie posiada stawianie baniek, które jest metodą prostą w użyciu, pewną w stosowaniu i nie wymagającą zażywania leków.
Sobór watykański II nie pozostawił wypowiedzi odnoszącej się wprost do Chrystusa, przynosząc jedynie dokument o Kościele. W powstających do niego na przestrzeni kilkudziesięciu lat komentarzach dostrzeżono między innymi to, że w obrazie Kościoła przesądził przyjęty uprzednio teologiczny obraz Chrystusa. Wydaję się, że u podstaw odnowionej eklezjologii tkwi ikona Chrystusa Sługi. Taki Chrystus od początku inspirował w Polsce Ruch Światło-Życie. W ramach tej inicjatywy na rzecz formacji chrześcijańskiej znalazło się szczególnie dla formacji prezbiterów o nazwie Unia Kapłanów Chrystusa Sługi. To właśnie o nich o. prof. Stanisław Celestyn Napiórkowski OFMConv wygłosił w Olsztynie k. Częstochowy w dniach 14-17 kwietnia 1998 roku rekolekcje, które stały się podstawą niniejszej publikacji. Rekolekcjonista sam wybrał temat i konkretne zagadnienia. Nie przypomina historii obrazu Chrystusa Sługi. Nie zapowiada też, że przedstawi wypracowaną teologię ikony takiego Chrystusa. Poprzestaje jedynie na wykazaniu kilku istotnych cech, którymi winien się charakteryzować jego sługa – otwarty na dialog i umiejętne go prowadzący, zaangażowany w sprawę jedności chrześcijan, zatroskany o właściwe wyjaśnienie roli Ducha Pana w dziele Mesjasza, a także właściwie kochający Matkę Jezusa.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?