Zataczając łuk, odwód Zakonu znalazł się w pobliżu niewielkiej grupy jeźdźców, towarzyszących rycerzowi okrytemu wspaniałą zbroją i siedzącemu na pięknym, cisawym koniu. Był to sam król Władysław Jagiełło, podążający wraz z eskortą w ślad za ruchem własnych wojsk, które w walce oddaliły się już dość znacznie od Doliny Wielkiego Strumienia i przesuwały stopniowo w stronę krzyżackiego obozu. Tak oto, wbrew wszelkim założeniom, najwyższy władca i naczelny wódz państw Unii nagle znalazł się w strefie bezpośredniego zagrożenia, w najbardziej w danej chwili newralgicznym punkcie toczonej bitwy...
Bitwa stoczona w 1410 roku pod Grunwaldem i Stębarkiem przez połączone siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego z wojskami Zakonu Krzyżackiego należy do najważniejszych wydarzeń w średniowiecznych dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Monografia Andrzeja Nadolskiego przedstawia jej dzieje, typy wojsk biorących udział, taktykę i skutki dla Europy.
Seria książeczek, które przeniosą nas w niezwykły świat baśni i opowieści znanych na całym świecie.
Tajemniczy, angielski dżentelmen Fileas Fogg przyjmuje niecodzienny zakład, że zdoła w 80 dni objechać kulę ziemską. Wraz z dwójką przyjaciół - obieżyświatem i wiernym lokajem Passepartout i piękną księżniczką Aoudą rozpoczynają szaleńczą, pełną przygód podróż dookoła świata i brawurowy wyścig z czasem. Podróżników tropi niezłomny inspektor Fox, uważający Fogga za złodzieja, który okradł jeden z londyńskich banków. Czy wygrają ten wyścig i... zakład?
Studium bardzo groźnego zjawiska, jakim są sekty. Autor podchodzi do tego problemu w sposób wielowymiarowy: nie poprzestaje na przedstawieniu historii najważniejszych sekt XX wieku, ale wskazuje również na wewnętrzne mechanizmy ich działania. Analizuje działalność sekt dążących do samozagłady w akcie zbiorowego samobójstwa; sekt oraz organizacji niby-religijnych, pragnących zagłady całego niewiernego świata, spełniających się w okrutnych morderstwach, a także organizacji pozornie nieszkodliwych, noszących jednak w sobie zalążki potencjalnego zła.
Książka zawiera biografie oraz wnikliwe portrety psychologiczne członków poszczególnych sekt oraz ich przywódców.
W Polsce, tom składający się z opowiadania W Gdańsku, tekstu Dlaczego napisałem "W Polsce" oraz noweli Primaaprilis i doń komentarza. Fenomenalna inwencja językowa, bogactwo odniesień filozoficznych i celne obserwacje obyczajowe czynią z "W Polsce" prawdziwą literacką ucztę. Przewracał także na nice mit młodego
pokolenia, które miało góry przenosić. Stanowił gorzką parabolę naszej polskiej, arcypolskiej niemożności. Jednakże W Polsce to nie tylko polityczna satyra, metafora peerelowskiego spętania ducha. Korzeniewski swym pisarstwem walczył o artystyczną niezależność od społeczeństwa (czyli "Trzody"), od wszelkich grup opiniotwórczych.
Koedycja z oficyną wydawniczą Volumen.
Nierzeczywistość Kazimierza Brandysa, która ukazała się w 1977 roku nakładem Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWa, była pierwszą książką polskiego pisarza współczesnego opublikowaną w tzw. drugim obiegu. Nierzeczywistość to rozliczenie pisarza z samym sobą, polskością i PRL-em, w którego tworzenie
był przecież w pewien sposób zaangażowany.
Skąd wzięły się koty, jak i kiedy zostały udomowione, jak pracują ich zmysły, jak przebiega ich rozwój i wreszcie - co mogą sądzić o nas, ludziach?.
Autor przedstawia fascynującą historię kotów, ich niezwykłe umiejętności, sposób "myślenia" oraz traktowania swoich panów. Stara się również wyjaśnić, jak wygląda koci świat, postrzegany nie tylko oczami - widzącymi zupełnie inaczej niż ludzkie - ale także czułymi wibrysami, ruchomymi uszami, czy poduszeczkami łapek. Koty, w przeciwieństwie do psów - zachowały wiele cech swoich dzikich przodków, stąd też ich niezależność i upodobanie do wolności. Potrafią jednak zawiązywać, jeśli żyją stadnie, specyficzne kocie społeczności rządzące się własnymi, niekiedy skomplikowanymi, prawami.
Znaczna część książki poświęcona jest opisowi rozwoju kota: od noworodka aż po dorosłe zwierzę.
Książka napisana jest lekko i przystępnie; zawiera też liczne opowieści z życia tych doskonale znanych autorowi zwierząt.
Koedycja z Oficyną Wydawniczą Volumen.
Kraj świata to zbiór opowiadań wydany w 1988 r. przez Instytut Literacki w Paryżu i krajowe podziemne wydawnictwo "PoMost". Przedstawił w nich krytycznie stan duchowy polskiego społeczeństwa lat 80.: uwiąd etosu Solidarności i uległość zwykłych ludzi wobec władzy. Jego pisarstwo podziemne nie przynosiło pokrzepienia, pisarz nigdy nie uderzał w martyrologiczny, cierpiętniczy ton. W latach 1984-1988 współtworzył nagrywane na kasety magnetofonowe literackie pismo "NaGłos"; pisywał do periodyków "Arka" i "Kultura Niezależna". W 1988 otrzymał nagrodę Fundacji Singlerów w Australii. Rok później wszedł w skład Komisji Założycielskiej Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kraj świata (1993), został sfilmowany przez Marię Zmarz-Koczanowicz.
Bogato ilustrowany atlas wprowadza w zagadnienia stosowania ziół oraz produkcji surowców zielarskich z roślin uprawianych w ogrodzie lub dziko rosnących. Wiedzą dzielą się producenci ziół, naukowcy z ośrodków badawczych i doświadczalnych oraz ziołolekarze z zakonu ojców Bonifratrów.
Mieszkańcy terrariów są niezwykłymi zwierzętami domowymi. Terrarium, to barwny obraz żywej natury. Przy dzisiejszej technice nietrudne jest stworzenie i utrzymywanie małego, tropikalnego krajobrazu we własnych czterech ścianach.
W książce znajdziemy podstawowe wiadomości, które mają bezpośrednie zastosowanie w utrzymaniu zwierząt terraryjnych. Można się z niej dowiedzieć, gdzie i jak zwierzęta terraryjne w naturze żyją i rozmnażają się, jak dokonać prawidłowego wyboru swego zwierzaka, właściwie karmić go i pielęgnować. A także, jakie przepisy regulują import, handel i domową hodowlę egzotycznych zwierząt.
Koedycja z Oficyną Wydawniczą Volumen.
W roku 1987 w Instytucie Literackim w Paryżu ukazała się Historia "Cudownej meliny" - o perypetiach związanych z publikacją powieści sprzed lat. Pierwsze wydanie krajowe obu książek - w jednym tomie - ukazało się w podziemiu nakładem Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWa rok później.
Kazimierz Orłoś jest prozaikiem, autorem słuchowisk radiowych, scenariuszy filmowych i telewizyjnych, dramaturgiem, publicystą. Z wykształcenia prawnik, zawodowo związał się z literaturą, choć określenia "literat" nie lubi, woli "pisarz", często "pisarz polityczny".
Przejrzysty podręcznik, przyjemny w lekturze, bogato ilustrowany. Pomoże urządzić najlepiej, jak się da, specjalny kącik w domu. Przeznaczony jest dla wszystkich, coraz liczniejszych miłośników zwierząt akwariowych w naszym kraju, dla których będzie zarówno pouczającą lekturą, jak i praktycznym poradnikiem.
Jakie akwarium zakupić? Gdzie je ustawić i jak urządzić? Jakiej wody użyć, by naszym małym gościom zapewnić idealne warunki? A przede wszystkim, jaki zestaw ryb wybrać spośród tylu wspaniałych, barwnych gatunków?
Pierwszą książką Rymkiewicza wydaną w drugim obiegu były "Rozmowy polskie latem roku 1983"; ukazały się w Warszawie w 1984 r. w NOW-ej i w Paryżu w Instytucie Literackim. Miejscem "rozmów" jest pensjonat nad Wigrami na Suwalszczyźnie; spotyka się w nim grono osób spędzających tam wakacje. Prowadzą rozmowy o Polsce. Powracającym tematem jest doświadczenie społeczeństwa pod panowaniem komunizmu. Dla bohaterów rozmów - wśród których jest m.in. profesor, były marynarz, działacz podziemnej Solidarności oraz postać główna pan Marczek - porte-parole autora - komunizm jest systemem, w którym każdy czuje się zniewolony i z którego wszyscy chcą się wyrwać, wyzwolić. Te Rymkiewicza "rozmowy latem" mają wiele wspólnego z prowadzonymi przez romantyków "nocnymi Polaków rozmowami". Pojawiają się w nich tematy podniosłe i ostateczne: poświęcenie, śmierć poniesiona w walce o wolną Polskę, anonimowe groby pomordowanych i rozpacz po stracie najbliższych. Goście pensjonatu nad Wigrami rozmawiają o Polsce stanu wojennego i czasu Solidarności, o Polsce współczesnej i historycznej, rzeczywistej, realnej i baśniowej, mitycznej. Pojawia się tu kanon tematów, które nieodmiennie są poruszane, gdy Polacy rozmawiają miedzy sobą: o swoim życiu, zmiennych kolejach losu, o uwikłanych w dziejowe wypadki biografiach.
W swojej książce autorka przedstawiła różnego rodzaju zagadki intrygujące współczesnych ludzi. Sięgnęła zarówno do tak "klasycznych" kwestii jak zaginięcie Atlantydy, umiejscowienie Ogrodu Edeńskiego, czy natura Św. Graala, pokazując je w nowym i możliwie pełnym świetle, jak i do nowych zjawisk, które zaczęły być odnotowywane dopiero w XX wieku. Przedstawione zagadnienia, to tylko niektóre z tych, które autorka zamieściła w swojej książce. Omawiając każde z nich Farrington stara się zachować obiektywizm, oddając głos zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom danej teorii. Odwołuje się do relacji bezpośrednich świadków, artykułów prasowych, opinii naukowców.
"Atlas anatomii człowieka" jest najlepszym podręcznikiem anatomii XXI wieku, opracowanym z wykorzystaniem niezwykłych, trójwymiarowych obrazów komputerowych, pełnym profesjonalnej grafiki.
Ta przełomowa publikacja encyklopedyczna ukazuje w nowatorski sposób złożoność ludzkiego ciała. Obrazy przeglądowe, opatrzone przypisami, prowadzą czytelnika poprzez wszystkie funkcje układu organizmu, od szkieletu aż po skórę, włosy i paznokcie. Każdy układ jest odsłaniany warstwa po warstwie, a wszystkie jego elementy - od komórki do narządu - są przedstawione w najdrobniejszych szczegółach i opatrzone objaśnieniami.
Spektakularna płyta DVD-ROM wzbogaca książkę o dodatkowy wymiar dzięki ultranowoczesnym animacjom i w pełni interaktywnym prezentacjom każdego układu organizmu. Pełen najnowszych, łatwo dostępnych wiadomości "Atlas anatomii człowieka" jest niezastąpionym wszechstronnym przewodnikiem po budowie naszego ciała.
Wielowątkowa książka analizuje frapujący temat śmierci i pogrzebów w różnych kulturach, społeczeństwach oraz czasach. Omawia rytuały związane ze śmiercią, począwszy od teatralnych pogrzebów monarszych w średniowiecznej Francji, po barwne zwyczaje związane ze składaniem zmarłych do grobu przez plemię Dinka w Sudanie, od władców udających się w podróż na tamten świat w towarzystwie pięciotysięcznej armii z terakoty, po kunsztowne mauzolea bogatych Wiktorian.
Autor przedstawia również różnorodne podejścia do ceremonii pogrzebu: od uroczystych i przesyconych powagą, po radosne, pełne pijackich awantur i rozpasania seksualnego. Wyjaśnia związki pomiędzy aspektami ziemskimi i duchowymi w ceremoniach pogrzebowych, praktyki składania ludzkich ofiar oraz rytualnego zabijania, opowiada o formach wyrażania żalu i obchodzenia żałoby w różnych kulturach, składania zmarłych do ziemi, kremacji, formach pamięci. Książka zawiera liczne fotografie, reprodukcje rysunków i dzieł sztuki.
Złość jest zdrowa. Złość to pasja, energia, zaangażowanie, bycie żywym. Niekiedy złość bywa reakcją na jakąś sytuację. Napędza twórczość. Posuwa rzeczy do przodu. Oczywiście, strasznie ważną rzeczą jest to, jak złość się przejawia: rozbijanie przedmiotów, znęcanie się nad ludźmi, bicie ich czy wyzywanie nigdy nie bywa ani zdrowym, ani akceptowanym sposobem wyrażania złości. Niemniej dla niektórych młodych ludzi są to jedyne sposoby jej ujawniania wtedy, gdy wydaje im się, że nikt ich nie słucha. Książka radzi, jak pracować z rozdrażnioną młodzieżą, ukazuje uniwersalne rozwiązanie, jakim jest metoda "zarządzania złością".
Fachowe porady i wskazówki pozwalające zmniejszyć wydatki na jedzenie bez utraty jakości, ilości i smaku - tabele produktów sezonowych, podstawowe przepisy oraz pożyteczne metody przechowywania i mrożenia jedzenia, pomagające najkorzystniej spożytkować zakupione produkty. Ponad 200 inspirujących przepisów na tanie, ale pyszne zupy, przystawki, główne dania i desery - delektuj się niemal za darmo sycącą zupą z ciecierzycy, zapiekanką z cukinii i ziemniaków lub jagnięciną duszoną z fasolką szparagową i cebulą czy puddingiem czekoladowym z rumowym kremem budyniowym. Dokładne instrukcje, towarzyszące każdemu etapowi przygotowywania potrawy, przedstawione na ponad 800 zdjęciach. Prosty klucz pokazujący szacunkowy koszt każdej potrawy, dzięki czemu łatwo wybierać, planować i łączyć poszczególne dania.
Zapomnij o nadstawianiu drugiego policzka - przerzuć kilka stron, a dowiesz się, jak policzyć się z kochanką męża i zmusić ją do zapłaty za cały ból, jaki ci sprawiła.
Rycerski sułtan Saladyn, piękna królowa Sybilla, owiani tajemnicą Templariusze... Dzieje krain podbitych w XI wieku przez Europejczyków na Bliskim Wschodzie są jak baśnie z tysiąca i jednej nocy. Bajka dobiega jednak końca po kilkudziesięciu latach świetności, gdy chrześcijańskie królestwa, księstwa, hrabstwa i baronie zaczynają się kruszyć; agonia potrwa do początków XIV wieku. Czy mogły przetrwać?
Książka nawet nie stawia takiego pytania. Po prostu bada okoliczności i uwarunkowania, w których doszło do przełomu - bitwy pod Hittin w 1187 roku, gdy Saladyn po raz pierwszy zadał druzgocącą klęskę intruzom z Europy i zapoczątkował stopniowy upadek państw krzyżowych.
W dziesięciu krótkich opowiadaniach autorka zmusza czytelnika do refleksji nad powszednimi przedmiotami, lecz także nad ludzką metafizyką ciekawości, przemijania, miłości i tęsknoty. Wspomina dzieciństwo i młodość, wydobywa z zakamarków pamięci detale, pokazuje w migawkowym ujęciu świat, ludzi i zdarzenia, które budowały osobowość młodej dziewczyny. Niekiedy prosta opowieść prowadzi do przewrotnej puenty; niekiedy piętrzy absurdy i dyskretnie podkpiwa z utartych obyczajów.
Margaret Atwood pisze też o sztuce pisania książek - lecz pod złudnie prostymi wskazówkami doświadczonej autorki kryje się wiele warstw celnych refleksji, zawsze bliskich codziennemu życiu.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?