Książka stanowi zbiór przemyśleń i wskazówek mających pomóc Czytelnikowi w określeniu jego własnej drogi życiowej i życiowych wartości. Pokazuje, jak odnaleźć sens, jak go pogłębić, jak dzielić go z innymi, a także krytycznie zbadać. Autor naświetla także związek sensu ze szczęściem, pogłębia rozumienie egzystencjalnego podłoża tematyki sensu oraz ukazuje, w jaki sposób rodzi się sens w powiązaniu z wiarą, filozofią i psychologią.
Analiza egzystencjalna ma na celu uwolnienie pacjenta od wpływających negatywnie na jego życie i zachowanie fiksacji, zafałszowań, jednostronności i traum, a przez to umożliwienie mu wolnego przeżywania, odpowiedzialnego podejścia do własnego życia i świata, dokonywania autentycznych wyborów oraz kierowania się w życiu treściami, celami i wartościami, które są dla niego autentycznie ważne. Alfried Längle, uczeń i bliski współpracownik Viktora Frankla pokazuje specyfikę swojego podejścia do analizy egzystencjalnej z uwzględnieniem różnic w stosunku do pierwotnej franklowskiej logoterapii.
Po co żyję? Co nadaje sens mojemu życiu? Co daje mi poczucie spełnienia? Odnalezienie sensu życia to egzystencjalna potrzeba każdego człowieka – zwłaszcza w momentach kryzysu, w sytuacjach pozornie pozbawionych wyjścia. Sens jest dla każdego czymś innym i w każdych okolicznościach trzeba go szukać na nowo. Nie wszystkie sytuacje, nie wszystkie napotkane możliwości zawierają sens tylko dlatego, że są możliwe… Wybór należy do nas – musimy wybierać, „odmierzać” wartości sercem i starać się widzieć to, co ważne. Sens to najcenniejsza możliwość ukryta w konkretnej sytuacji, ale to my mamy ją odnaleźć. To czyni pytanie o sens tak osobistym, a odpowiedź na nie tak wyjątkową. Dzięki licznym przykładom, wskazówkom, ćwiczeniom książka ta pobudza do refleksji i może posłużyć jako praktyczny podręcznik do pracy nad sobą. Stanowi ona również przejrzyste wprowadzenie do analizy egzystencjalnej i logoterapii – skutecznych metod mających na celu, między innymi, pomoc w odnalezieniu znaczenia i sensu życia. Alfried Längle mówi w tej książce o tym, czym jest sens i jak ściśle jest on powiązany z realnym życiem. Nie ma on tu jednak na myśli jakiegoś abstrakcyjnego "Wielkiego Sensu Życia". Mówiąc o sensie, autor wskazuje zawsze na szczególną strukturę konkretnej sytuacji. Żyć z sensem oznacza więc, że człowiek, ze swoimi zdolnościami i kompetencjami, ze swoim odczuwaniem i wolą, odpowiada na propozycję chwili i twórczo się z nią konfrontuje, zarówno dając, jak i otrzymując. Sens wymaga zaangażowania i bezpośredniej obecności.
„Masnawi” – monumentalne dzieło Dżalaloddina Rumiego uznane jest za jedno z największych arcydzieł literatury światowej i najważniejszy po Koranie tekst mistyczny islamu. Do tej pory przetłumaczone zostało na 17 języków, a obecnie, z wielką radością, przedstawiamy polskiemu czytelnikowi kolejną odsłonę „Masnawi”. Jest to pierwszy, kompletny przekład „Masnawi” z języka perskiego, który ukazuje się w Polsce, a jednocześnie przekład w pełni poetycki, co jest rzeczą unikalną w skali światowej. Autorem przekładu jest Albert Kwiatkowski.
Liczący sobie ok. 45 000 wersów traktat mistyczny ukaże się w 6 tomach wraz z przypisami, słownikiem terminów sufickich i innymi dodatkami. Niniejsze wydanie stanowi wersję kieszonkową – dla każdego tomu „Masnawi” ukażą się cztery książeczki w wersji pocket. Razem 24 książeczki. Oto druga z nich.
„Masnawi” jest niekiedy określane jako „odsłonięcie Koranu” (kashshaf al-Qur’an). Wgłębienie się w treść tego dzieła może dać czytającemu intuicyjny wgląd w wiele boskich tajemnic i przekazać w poetyckiej formie esencję islamu, nie tylko w kontekście czysto religijnym, ale również uniwersalnym.
"Świt nie przychodzi dwa razy, by nas obudzić."
Ostatni Prorok to kontrowersyjna opowieść o prawdziwej, historycznej transformacji, jaka dokonała się w świecie arabskim, zaskakująco mało znanej współczesnym ludziom Zachodu.
Deepak Chopra – autor kilkunastu bestsellerów – przedstawia pasjonującą opowieść o tym, jak w VII w. naszej ery wśród pustynnych piasków, plemiennych walk i gwaru zatłoczonych ulic Mekki rodzi się religia, która w szybkim czasie przemienia oblicze całego arabskiego świata.
O Mahomecie wiadomo więcej niż o którymkolwiek z wcześniejszych założycieli wielkich religii monoteistycznych. W naszym kręgu kulturowym postrzeganie wszystkiego, co wiąże się z islamem, jest jednak często zniekształcone przez lęk i stereotypy. Chopra rekonstruuje życie Mahometa widziane oczami jego bliskich, przyjaciół i ludzi w jego otoczeniu. Nie daje nam lekcji historii, lecz pozwala przenieść się w czasie, odczuć atmosferę tych wydarzeń i samodzielnie przemyśleć moralne dylematy towarzyszące życiu Proroka.
Do Jedności prowadzi wiele dróg! 12 rozmów z osobami, które doświadczyły przemiany świadomości Przebudzenie, oświecenie, iluminacja, przełom w świadomości – pomimo obecnej popularności najróżniejszych form duchowej praktyki – nadal są powszechnie traktowane jako doświadczenia zarezerwowane dla wybrańców. Czas przebudzeń to pierwsza polska książka otwarcie mówiąca o demokratyzacji i globalizacji zjawiska przemiany świadomości, o tym, że coraz więcej osób zaczyna obecnie doświadczać rzeczywistości w całkiem nowy sposób. Autorka zebrała 12 świadectw takiej przemiany. Wśród jej rozmówców są zarówno osoby przez wiele lat intensywnie zajmujące się duchową praktyką (w tym medytacją zen, sufizmem, gnozą, modlitwą chrześcijańską), jak i takie, którym doświadczenie „innej rzeczywistości” przydarzyło się spontanicznie, niekiedy w ogniu trudnych życiowych doświadczeń. Małgorzata Corvalan, o. Wojciech Drążek, Wojciech Eichelberger, Krystyna Łukawska, Malwina Okrzesik, Monika Popowicz, Aleksander Poraj, Jerzy Prokopiuk, Dominik Rettinger, Antonina S., Andrzej Saramowicz, Anna Temczuk dzielą się z czytelnikiem świadectwem swojej drogi do wewnętrznej wolności i wspólnie z autorką poszukują odpowiednich słów na wyrażenie tego, o czym nadal często wstydzimy lub boimy się mówić, odkrywając przed czytelnikiem rozległy krajobraz głębi wewnętrznych doświadczeń.
„Masnawi” – monumentalne dzieło Dżalaloddina Rumiego uznane jest za jedno z największych arcydzieł literatury światowej i najważniejszy po Koranie tekst mistyczny islamu. Do tej pory przetłumaczone zostało na 17 języków, a obecnie, z wielką radością, przedstawiamy polskiemu czytelnikowi pierwszy fragment „Masnawi”. Będzie to pierwszy, kompletny przekład „Masnawi” z języka perskiego, który ukazuje się w Polsce, a jednocześnie przekład w pełni poetycki, co jest rzeczą unikalną w skali światowej. Autorem przekładu jest Albert Kwiatkowski.
Liczący sobie ok. 45 000 wersów traktat mistyczny ukaże się w 6 tomach wraz z przypisami, słownikiem terminów sufickich i innymi dodatkami. Niniejsze wydanie stanowi wersję kieszonkową – dla każdego tomu „Masnawi” ukażą się cztery książeczki w wersji pocket. Razem 24 książeczki. Oto pierwsza z nich.
„Masnawi” jest niekiedy określane jako „odsłonięcie Koranu” (kashshaf al-Qur’an). Wgłębienie się w treść tego dzieła może dać czytającemu intuicyjny wgląd w wiele boskich tajemnic i przekazać w poetyckiej formie esencję islamu, nie tylko w kontekście czysto religijnym, ale również uniwersalnym.
Dżelaladdin Rumi (1207-1273), znany też jako Mewlana, muzułmański teolog, mistyk i poeta – choć tworzył w języku perskim, od wielu lat pozostaje najpopularniejszym poetą Ameryki. Porusza najdelikatniejsze struny ludzkiej duszy, przerzuca mosty ponad etnicznymi i geograficznymi podziałami, i pomost Miłości pomiędzy człowiekiem i Bogiem.
Anatomia istnienia to zbiór esejów pisanych ręką dojrzałego mężczyzny. Znajdziemy tutaj życiorysy bohaterów bez imienia, skondensowane, biograficzne pigułki ukazujące wszystkie odcienie i etapy ludzkiego życia: nieświadomą młodość, ból dojrzewania, rozkosze ciała, gorycz rutyny, oswajanie przemijania.
Autor przedstawia wnikliwy, wręcz anatomiczny obraz życiowych mechanizmów i procesów obejmujących wiele sfer życia: miłość, małżeństwo, chorobę, dojrzewanie i przemiany ciała, metamorfozy miasta i społeczeństwa. Mamy okazję ujrzeć życie uwolnione ze złożoności i sprowadzone do prawd prostych, przejawiające się w fundamentalnych dychotomiach rodzących konieczność mądrego wyboru.
Anatomia istnienia w doskonały, syntetyczny sposób zamyka lata doświadczeń jednego człowieka, swoiste lekcje z człowieczeństwa, w myśli pełne dojrzałej mądrości.
Poznajcie największy sekret Michaela Jacksona i historię kilku wspaniałych przyjaźni!Chodząca Mądrość to szczera, ujmująca i pełna humoru opowieść o życiu niezwykłej rodziny z lekką domieszką transcendencji! To obowiązkowa lektura dla miłośników psów, fanów Michaela Jacksona, wielbicieli Deepaka Chopry oraz wszystkich głodnych szczerej opowieści o trudach i radościach świadomego, uważnego, mądrego życia! W ?Chodzącej mądrości? przeczytacie o długich rozmowach ojca z synem poszukujących odpowiedzi na ważne pytania, o ich przyjaźni z Michaelem Jacksonem, refleksjach na temat małżeństwa, kryzysu wieku średniego czy zmagań na progu ojcostwa, a także o tym, ile znaczy psia mądrość i kochająca rodzina. Bohaterowie tej opowieści odkrywają, że cechy, które zaobserwowali u swoich czworonożnych towarzyszy i które najbardziej w nich podziwiają, to te same właściwości, które my, ludzie, powinniśmy w sobie wykształcić, aby żyć szczęśliwie. Dostrzegają, jak wiele możemy nauczyć się od psów.?Chodząca Mądrość? pokazuje, jak stać obiema (a nawet czterema!) nogami na ziemi, czerpiąc jednocześnie siłę i mądrość z najstarszych duchowych tradycji.Gotham Chopra uważa siebie za zupełnie zwyczajnego faceta. Zajada się pizzami, mógłby oddać życie za lokalne drużyny sportowe, często ogląda telewizję ze swoim synem i chodzi na mecze. Ale jego dzieciństwo nie było zwyczajne. Jako syn słynnego Deepaka Chopry, uwielbianego przez miliony trenera rozwoju osobowości, Gotham wiedzie dość wyjątkowe życie. Książkę poleca Maria Czubaszek:Mówi się, że z wiekiem człowiek mądrzeje. Ale tak się tylko mówi. Bo gdyby naprawdę tak było, w moim wieku powinnam już być chodzącą mądrością. Niestety, nie jestem. Dlatego przychylam sięraczej do opinii, że z wiekiem człowiek po prostu się starzeje. Ja w każdym razie tak mam. A im jestem starsza, tym częściej powtarzam (za Oscarem Wildem), że im bardziej poznaję ludzi, tymbardziej kocham zwierzęta. Zwłaszcza psy. Pierwszego dostałam, a dokładnie wyprosiłam, na swoje 7-me urodziny. Od tego czasu zawsze, z przerwami na pogodzenie się z odejściem ostatniego, mamjakiegoś psiaka. Najczęściej ze schroniska, po przejściach, wielorasowego, o nienachalnej urodzie, ale zawsze kochanego. I kochającego. Bezwarunkowo. Bo pies właśnie tak kocha. Podejrzewam, że tylko pies. Od niego człowiek może się uczyć lojalności i wierności. I może tylko chcieć ?być tak dobrym człowiekiem, za jakiego uważa go jego pies?. Psy naprawdę zasługują na lepszych ludzi. I na taką książkę, jak ?Chodząca mądrość?.Gorąco polecam!Maria Czubaszek(polska pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka)
Alchemia Miłości to niezwykłe wprowadzenie do świata mistyki islamu. Wybór myśli ponad 70 sufickich poetów tworzących na przestrzeni niemal tysiąca lat, począwszy od XI w. aż po wiek XX. Obszerny wstęp autorów zbioru, aneksy oraz słownik terminów umieszczają wiersze w szerszym kontekście kulturowym, historycznym oraz religijnym, i w przystępny sposób tłumaczą kluczowe dla sufizmu pojęcia oraz symbole.
Z uwagi na wyczerpujące wprowadzenie w tematykę suficką Alchemia może posłużyć jako małe kompendium wiedzy na temat arabskiego mistycyzmu oraz poezji perskiej dla tych, którzy po raz pierwszy zetkną się z tym zagadnieniem.
Przez ostatnie dwadzieścia lat sufizm sukcesywnie pozyskiwał ciekawość świata zachodniego, stając się w kolejnym po buddyzmie i kabale swego rodzaju ?duchowym trendem?. Nieznana dotąd strona islamu została odkryta jako skarbnica duchowej mądrości. To ogromne łaknienie dzieł sufickich, głównie poezji, uczyniło Rumiego ? jednego z poetów i mistyków perskich ? najlepiej sprzedającym się autorem w Stanach Zjednoczonych. A tymczasem twórców jemu podobnych było niezliczenie wielu. Niniejszy tom może stanowić przesłanie, że Rumi nie był sam. Wiele z tych wierszy, określanych mianem ?perskich haiku?, może wywołać u czytelnika zmianę świadomości i wynieść nas poza granice naszego ja.
?To jedna z najwspanialszych książek, jakie kiedykolwiek miałem w ręku. Czuję się ze wszech miar obdarowany, zaproszony do uczty i zabawy, oblany winem i porwany do tańca przez nicponiów z Tawerny Ruiny, których otwarte serca i puste głowy stworzyły te wiersze. Dzięki Wam ? Mistrzowie Życia ? za tę nieposkromnioną, heretycką lekcję prawdziwej wiary. ?
Wojciech Eichelberger (psycholog, pisarz, publicysta)
?Jeśli znacie już poezję Rumiego, muzykę qawwali i jej mistrza Nusrata Fateh Ali Khana ? dzięki tej książce poznacie konteksty: wielką tradycję poezji mistycznej islamu. Teksty znane na pamięć w Iranie, śpiewane w Pakistanie. Jeśli nigdy nie słyszeliście o sufizmie ? czytajcie tym bardziej! Najlepsze lekarstwo na współczesne szaleństwo...?
Max Cegielski (pisarz, dziennikarz m.in. TVP Kultura, Radio Roxy)
Zapraszamy do lektury!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?