Powszechnie wiadomo, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, a w przypadku rodziny Borejków nawet to nie jest pewne. Nie ma jednak wątpliwości, że spędzenie z nimi wakacji przekracza możliwości przeciętnej piętnastolatki, wobec czego Ida wraca do Poznania, choć szybko się okazuje, że jej plan miał sporo wad. Jak choćby tę, że coś musi jeść. Bez wahania podejmuje więc pracę w charakterze damy do towarzystwa pana Paszkowskiego, choć olśniewająca uroda jego wnuka mogła mieć niebagatelny wpływ na jej decyzję.Druga odsłona przygód rodziny Borejków osnuta jest wokół dorastania "rudego kościotrupa", dla którego wakacje bez rodziców stanowią milowy krok ku dorosłości. Ida sierpniowa to skrząca humorem opowieść o dojrzewaniu, samoakceptacji, usamodzielnianiu się i uroczej nastoletniej miłości.Tytuł został uhonorowany Harcerską Nagrodą Literacką w 1982 roku.
Czego nie robi się dla miłości? Dla Anieli Kowalik nie ma takiej rzeczy i pod pretekstem podjęcia nauki w liceum poligraficznym porzuca rodzinną Łebę i przeprowadza się do Poznania, gdzie zamieszkuje u swoich wujostwa. Tymczasem sprawy wcale nie układają się zgodnie z wyobrażeniami Anieli, ale dla dziewczyny to jedynie drobna przeciwność losu, która nie ma prawa zachwiać jej planem i uniemożliwić zdobycie serca Pawła. Skoro raz skłamała, zrobi to drugi raz, w końcu niezła z niej kłamczucha.Kłamczucha jest jednym z najchętniej czytanych tomów sagi o perypetiach rodziny Borejków i ich przyjaciół. To urocza, kipiąca humorem i szalona historia o tym, że kłamstwo naprawdę ma krótkie nogi.
Gabriela Borejko bynajmniej nie jest efemeryczną pięknością jak jej młodsza siostra Ida, nie buja w obłokach jak jej tata Ignacy, i raczej nie widzi w sobie materiału na matkę stulecia. Kocha sport, jest energiczna i bezwarunkowo wierzy w moc uśmiechu. Kiedy świat Borejków nagle się wali i z powodu choroby mamy jej obowiązki spadają na Gabrysię, poukładane i zaplanowane życie dziewczyny wymaga pilnego remontu, w czym może liczyć na pomoc swoich przyjaciół, znanych z Kłamczuchy Danki, Anieli i Robrojka.Kwiat kalafiora w 1982 roku został wpisany na Listę Honorową IBBY.
Kiedy Bebe i Kozio Bitnerowie niespodziewanie zostają porzuceni przez własną matkę, świat rodzeństwa zdaje się walić i zmierzać ku katastrofie. Opiekująca się nimi Aniela, znana Czytelnikom z Kłamczuchy, okazuje się jednak najlepszą niespodzianką od losu. Nieśmiała i skryta Beata, ukrywająca się pod pseudonimem "Bebe" nieoczekiwanie rozkwita i dzięki przypadkowym znajomościom odkrywa swoje silne strony, a wraz z nimi pierwsze młodzieńcze uczucie.
Kreska, wnuczka profesora Dmuchawca, boryka się z problemami, z których głównymi zdają się matematyka oraz Maciek Ogorzałka. Gabrysia Borejko przeżywa poważne kłopoty osobiste, a po Jeżycach snuje się sześciolatka, której nie sposób nie zaprosić na obiadek.Codzienne zmagania bohaterów Opium w rosole zostały sportretowane na tle Wielkiej Historii - Polska z czasu stanu wojennego staje się nieodłącznym elementem wydarzeń, w których nie brakuje ludzkich wzlotów i upadków, ale również jakże bliskich nam emocji.
Ach, miłość! Nie ma na świecie nic od niej piękniejszego, a gdy już się znajdzie tę właściwą, jedyną, wymarzoną i na mur-beton, to należy ją przypieczętować. Tak przynajmniej uważają Laura i Wolfi oraz Róża i Fryderek, jednak dziadek, Ignacy Borejko, ma na ten temat zdanie zupełnie odmienne. A bez zgody dziadka żadnego ślubu - tym bardziej dwóch - nie będzie.Tytułową czarną polewkę zakochanym parom serwuje szpieg dziadka, jedenastoletni Ignacy zwany Matwą, który o miłości wie może niezbyt wiele, przynajmniej do czasu poznania pewnej Czekoladki. Zbuntowana Laura planuje ślub wbrew wszystkiemu, a Róża znajduje sposób na obejście zakazu dziadka. Pełen czułości, humoru i niefartów galimatias rozpętuje się na dobre, ale przecież nie ma nic piękniejszego od bycia (za)kochanym.
Po śmierci ojca rodzina Ptaszkowskich, czyli Maria, Munio, Tunio, Rzodkiewka i Franciszek Małomówny uratowany wprost z rosołu, przeprowadza się do niewielkiego Śmietankowa, które wita je tajemnicą i zagadką. Charyzmatyczne rodzeństwo decyduje się na zbadanie sprawy i odkrycie motywów niejakich Peleryniarzy, co zaprowadzi ich wprost do poważnych kłopotów.Przygoda, tajemnica, średniowieczne skarby - Małomówny i rodzina to doskonała rozrywka dla fanów lektury z dreszczykiem.
Wyjątkowa część Jeżycjady, w której przedstawiona historia, zamiast się rozwijać, cofa się wraz z bohaterką, ukazując losy Mili (Melanii) Borejko, która przez większość cyklu była "mamą Borejko", a następnie "babcią". Seniorka rodu w Kalamburce doczekała się swojej własnej - pełnej zawirowań, uczuć i przygód - biografii, współgrającej z losami powojennej Polski. Poznajemy jej dzieciństwo, młodość, czasy studiów. Przyglądamy się rodzącemu uczuciu pomiędzy Milą i Ignacym, a wszystko przebiega na tle przemian społecznych, ustrojowych i kulturalnych, a także w ścisłym związku z dziejami Poznania.
Imieniny należy świętować z przytupem, nawet odrobinę spóźnione. A okazji do świętowania nie brakuje - począwszy od dwóch Grzegorzy celebrujących w imieniny Świętego Walentego, poprzez Gabrielę, której wymarzona wycieczka udaje się nieco na opak, aż po Rożę - świętującą jedynie duchem solenizantkę. Opowiedziane z czułością i humorem perypetie rodziny Borejków, Pyziakówien i Strybów ukazują także miłosne zmagania Pyzy, która już właściwie wcale nie jest Pyzą, tylko pięknie rozkwitającą Różą.
Czternastoletnia Laura Pyziak, pieszczotliwie zwana Tygryskiem, nie ma łatwego życia, więc dlaczego jej rodzina miałaby mieć? Kiedy nieradząca sobie z trudami dojrzewania dziewczynka za wszelką cenę chce poznać ojca i wyrusza do Torunia, uruchamia lawinę zdarzeń, których konsekwencji nie była w stanie przewidzieć ani ona, ani tym bardziej jej rodzina.Przypadkowe spotkanie na ulicach Torunia wywraca do góry nogami życie Borejków, kiedy Robrojek opuszcza ich mieszkanie z nie swoim telefonem, a Nutria podejmuje szaloną decyzję i wyrusza w podróż bez uprawnień. Kto by przewidział, że wszystko to skończy się, a jakże!, wielką miłością? Może jedynie Róża, choć zapewne nigdy by się do tego nie przyznała.
Aurelia Jedwabińska (znana także jako Genowefa Bombke vel Pompke) przeżywa najtrudniejsze lato w swoim życiu. Po śmierci matki musi zamieszkać z nieznanym sobie ojcem, co nie jest wcale łatwą sprawą, zwłaszcza gdy w tym samym czasie życie towarzyskie także daje się we znaki.Zawirowania uczuciowe, skomplikowane relacje z rodziną i przyjaciółmi i trudne nowe początki stają się kanwą dla uroczej i zabawnej opowieści, w której przecinają się losy Jedwabińskich i Borejków oraz ich przyjaciół znanych z poprzednich części Jeżycjady.
"Szósta klepka" otwiera Jeżycjadę, klasyczny już dziś, cykl powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz.
Życie nastolatki, szczególnie zakompleksionej nastolatki, nie jest usłane różami... Coś o tym wie Cesia Żak, która młodzieńczy okres burzy i naporu znosi dzielnie, a nawet z pewnym heroizmem. W tym niełatwym zadaniu czasem pomaga, a czasem przeszkadza liczna i nieco ekscentryczna rodzina. Pierwsze wzloty i pierwsze upadki, pierwsze miłości i pierwsze ważne przyjaźnie — kiedy się ma naście lat, wiele rzeczy przeżywa się pierwszy raz... Pewne sprawy nie zmieniają się jednak nigdy, dlatego, mimo upływu dekad od premiery książki, zmagania Cesi z dorastaniem nie straciły aktualności i swojego uroku.
Aniela Kowalik nie była pięknością. Miała wszak dużo tego, co się nazywa urokiem osobistym. I ta właśnie Anielka przeżyła wielką miłość. Nad morzem, w swej rodzinnej Łebie, poznała chłopaka, który wprawdzie nie bardzo spodobał się ojcu Anielki, za to bardzo jej samej. To dla niego wybrała poznańską szkołę średnią, liceum poligraficzno księgarskie. I dla niego przyjechała do obcego prawie miasta. Jak dalej potoczy się miłosna i szkolna historia Anieli? Przeczytajcie koniecznie w powieści pani Musierowicz.
Patrycja Borejko jest zwyczajną nastolatką, która oprócz rozterek sercowych przeżywa stres związany ze zbliżającą się maturą. Przyjaciółka i rodzina również nie przysparzają jej wielu powodów do radości. Czy Patrycja zda maturę? Czy wreszcie znajdzie szczęście w miłości? I kto okaże się jej wybrankiem? Tego wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu tej wspaniałej książki.
Małgorzata Musierowicz - znakomita autorka wielu powieści, które uczą, bawią i wychowują. Seria jej książek "Jeżycjada" zjednała sobie już wiele serc młodych czytelników.
Nutria, piękny rudzielec z temperamentem, wyrusza na wakacje. Nieroztropnie zabiera ze sobą siostrzenice: Pyzę i Tygryska. Połączenie tych trzech osobowości nie może przynieść nic dobrego. A już na pewno ich przygody nie otrą się o nudę (już przedsiębiorczy Tygrysek o to zadba). Kolejny tom Jeżycjady, zahacza o... kryminał. Cierpliwość dobrej ciotki zostaje wystawiona na próbę, nie obędzie się też bez przygody miłosnej.
Co się dzieje z Jeżycami?Kim jest ta dziewczyna?I dlaczego Józef Pałys stracił dla niej głowę?Kolejny tom Jeżycjady - jak zwykle wesoły, liryczny i krzepiący.
Stasiek złamał nogę i okres rekonwalescencji spędza pod opieką taty w domu wujostwa, którzy wyjechali w daleką podróż. Chłopiec nie jest zachwycony sytuacją zawsze był pełnym życia rozrabiaką, teraz, z nogą w gipsie i o kulach, z trudem udaje mu się przejść kilkaset metrów. Tęskni też za mamą i rodzeństwem. Pobyt w wiejskiej okolicy nie zapowiada się interesująco aż do czasu, gdy Stasiek spotyka dawną koleżankę Alicję i razem z nią wpada na trop Kosmitki. Przekonajcie się, co wyniknie ze spotkania z pozaziemską istotą.Cynowy rycerzyk to optymistyczna i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść dla młodych wielbicieli przygód i obcych cywilizacji.
Tereska ma sporo powodów do zmartwień. Czuje się samotna i bardzo chciałaby mieć rodzeństwo. Po kłótni z ulubioną koleżanką wydaje jej się, że już nigdy z nikim się nie zaprzyjaźni. Na dodatek w okolicy pojawia się Potwór. Okazuje się jednak, że nikt oprócz dziewczynki go nie widział i wszyscy wątpią w jej opowieści o tajemniczym stworze. Czy Tereska znajdzie bratnią duszę i czy uda jej się wyjaśnić zagadkę Potwora?Miedziany Listek to magiczna i pełna uroku opowieść o sprawach ważnych dla każdego dziecka.
Opowieść o Belli oraz jej ojcu, Robercie Rojku, który po niefortunnym pobycie w Łodzi wraca do Poznania i tam próbuje stworzyć swej córce ciepły dom. Jako wieloletni przyjaciel Gabrysi zostaje otoczony troskliwą opieką rodziny Borejków. Między nim a Natalią nawiązuje się coś więcej niż przyjaźń. Bella zyskuje nowych przyjaciół oraz wielbicieli (niejaki Czarek Majchrzak, zwany Przeszczepem). Udane, choć pracowite wakacje Belli kończą się miłą jej sercu niespodzianką w nowej szkole, w jej klasie, znalazł się również Czarek!
CAŁKIEM NOWA GRATKA DLA MIŁOŚNIKÓW JEŻYCJADY! Prawie 100 alfabetycznie ułożonych haseł, listy, skarby i pamiątki, archiwalne i kolorowe zdjęcia, a także wyjątkowe ilustracje! Obejrzyjcie namalowane specjalnie dla Was portrety dorosłej Genowefy Bombke i jej córek, a także podobizny czterech sióstr Borejko w wieku dojrzałym, Sławka Lewandowskiego i stryjaszka Józefa! Poznajcie rodzinę mitycznej Kopiec Arlety! Przeczytajcie śmieszne, ciekawe, a nawet romantyczne anegdoty związane z powstawaniem Jeżycjady i zarazem – z prywatnym życiem jej autorki! Na Jowisza! 2 – Nadal uzupełniam Jeżycjadę to kontynuacja bestsellerowego kompendium wiedzy o Borejkach, ich krewnych i znajomych, a także o okolicach, w których toczy się akcja 22 powieści cyklu. NOWE UCHYLANIE RĄBKÓW I NOWE TAJEMNICE! DUŻO MIŁYCH NIESPODZIANEK!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?