Sielskie wakacje na podkostrzyńskiej wsi obfitują w nietuzinkowe wydarzenia. Mieszkająca z babcią i jej siostrą Dorota Rumianek, nazwana przez Idę "wnuczką do orzechów", błyskawicznie wdziera się do życia i serc Borejków. Przygotowująca się do studiów medycznych dziewczyna ratuje ranną Idę, która dostrzega w niej nie tylko przyszłego lekarza, ale także... znakomitą partię dla Józinka.
Jedna z niewielu części Jeżycjady, której akcja przenosi sie poza Poznań, wciąż jednak pozostaje uroczą, pełną humoru i ciepła opowieścią o wyjątkowej rodzinie.
Bezpośrednia kontynuacja "Wnuczki do orzechów" skupia się na postaci Agnieszki Żyry, gimnazjalnej koleżanki Ignacego Grzegorza, która swoim niespodziewanym pojawieniem się w jego życiu przywołuje dawną wzajemną fascynację. Nieufna wobec mężczyzn Agnieszka wystawi na liczne próby zauroczonego chłopaka, a kilka wakacyjnych dni zamieni się w lawinę szalonych przygód i perypetii.
Napisany w 2015 roku Feblik zdobył nominację do nagrody Książka Roku Lubimyczytać.pl w kategorii Literatura młodzieżowa.
"Ciotką zgryzotką" Małgorzata Musierowicz przenosi czytelników do kolejnego pokolenia rodu Borejków. Tym razem jednak przez wir burzliwych perypetii prowadzi nas Nora Róża Stryba, impulsywna i żywiołowa córka Józefa i Agnieszki. Przypadkowo wysłana wiadomość nierozerwalnie splecie losy Nory i Augusta, jednak borejkowe fatum w tym tomie będzie miało o wiele więcej do powiedzenia.
W ostatnim tomie sagi rodu Borejków będą więc śluby, narodziny dzieci, rozpadające się i odbudowujące relacje, pierwsze zauroczenia i trudy dojrzewania, a wszystko podane z doskonale znanym i uwielbianym humorem Małgorzaty Musierowicz.
Dzień swoich 15 urodzin Żaba (Hildegarda Schoppe) zapamięta na długo. Splot nieoczekiwanych zdarzeń i wypadków sprawi, że spokojna, poukładana i zorganizowana dziewczyna zostanie zmuszona do zweryfikowania swoich przekonań na wiele tematów, szczególnie dotkliwie zaś się przekona, że nie wszystko da się kontrolować, zwłaszcza gdy w grę wchodzą uczucia.
Powieść była nominowana do nagrody As Empiku, a także uhonorowana Nagrodą Edukacja XXI w 2005 r.
Czy można wcielić się w rolę demiurga i zmienić plany losu? Dziewięcioletnia Łusia Pyziak jest o tym przekonana i postanowiwszy zostać sprężyną napędową, wprowadza zmiany w życie swoich bliskich. Na efekty jej działań wcale nie trzeba długo czekać, kiedy seria nieprzewidzianych zdarzeń wywołuje chaos w rodzinie Borejków. Podróż dla jednych kończy się wizytą w szpitalu, dla innych trafieniem strzały Amora, jeszcze inni prawie stracą życie, uratowani w ostatniej chwili przez niezbyt lubianego kuzyna.
Osiemnasty tom ponadczasowego poznańskiego cyklu nie zawodzi czytelników, czekających na dawkę przypominającą borejkowego humoru i ciepła.
Czy dziewięcioletni Józinek Pałys znajdzie wspólny język ze starszą i szalenie intrygującą Trollą? Dla chcącego nic trudnego, a członkowie rodziny Borejków są tego najlepszym przykładem.Imponująca charakterem i umiłowaniem do nieodłącznego zielonego kapelusza Staszka Trolla natychmiast budzi zainteresowanie Józia. Wspólna podróż w towarzystwie szalonych Borejków przynosi wiele zabawnych, ale i poważnych sytuacji, a powiedzenie, że "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie" nabiera właściwego znaczenia.
Prawnuczka profesora Dmuchawca, Magdalena Ogorzałka zwana McDusią (zgodnie z zasadą: jesteś tym, co jesz), przyjeżdża do Poznania, by uporządkować mieszkanie po pradziadku. Zatrzymuje się u Borejków, gdzie w bożonarodzeniowym czasie trwają przygotowania do ślubu Laury i Adama. Jej przyjazd uruchamia lawinę zdarzeń i burzy pozorny spokój w rodzinie Borejków, ale także w sercu dziewczyny, która niespodziewanie zaczyna z większym zainteresowaniem zerkać w kierunku Ignacego Grzegorza.Urocza, zabawna i otulająca powieść o najsympatyczniejszych mieszkańcach poznańskich Jeżyc.
Kojąca, zabawna i mądra opowieść wigilijna o tym, jak łatwo znaleźć magię w zwyczajnym życiu, jeśli tylko chce się ją zobaczyć.W przedświąteczny wieczór Elka i Tomek wcielają się w Gwiazdora i jego Aniołka, aby odwiedzić mieszkańców Jeżyc i przynieść ze sobą ducha Bożego Narodzenia. Problem jednak w tym, że Elka bardziej przypomina rozkapryszoną księżniczkę niż dobrodusznego anioła, a cudem wigilijnej nocy będzie doczekanie jej końca. Wędrując od domu do domu, dwoje młodych bohaterów poznaje różne odcienie codzienności, bliskości i rodzinnych relacji. Pod wpływem splotu wydarzeń i niespodziewanych zrządzeń losu Elka niezauważenie rewiduje własne poglądy i zachowanie.Ta otulająca i ciepła historia od ponad trzydziestu lat stanowi jedną z najpiękniejszych świątecznych opowieści.
Patrycja Borejko, pieszczotliwie zwana Pulpecją, zupełnie niespodziewanie dla samej siebie znajduje się na wielkim życiowym zakręcie. Pulchniutka (ach to obżarstwo!), pogodna i mądra ulubienica płci przeciwnej zamiast przygotowywać się do nadchodzącej matury, nagle doznaje czegoś, co wydawało się w jej przypadku niemożliwe.Urocze perypetie, nie tylko miłosne, najmłodszej córki Borejków, która skradła serca tysięcy czytelniczek i czytelników.
Po bolesnym zerwaniu z Tuniem Natalia (Nutria) Borejko pakuje gitarę i wyrusza na wakacje. I być może wszystko dobrze by się ułożyło, gdyby Gabrysia nie wcisnęła jej pod opiekę swoich córek.Introwertyczna choć temperamentna Nutria, apodyktyczny Tygrys i spokojna Róża to trio, które stanowi gwarancję ekscytujących wydarzeń. A jeśli dołożyć do tego nutkę intrygi kryminalnej, dwie garście dowcipnego humoru i - rzecz jasna! - niespodziewaną miłość, otrzymamy przepis na najlepszą wakacyjną lekturę.
Owdowiały Robert Rojek i jego szesnastoletnia córka Bella próbują zbudować życie na nowo, a najlepszym do tego miejscem są... Jeżyce. Mimo że relacja Belli z ojcem daleka jest od ideału, dawni przyjaciele Robrojka, w tym rodzina Borejków, pomagają dziewczynie w miękkim lądowaniu. Nie wszystko jednak jej się podoba, choć Czarek Majchrzak zdaje się wynagradzać wszystkie niedostatki."Córka Robrojka" to napisana z mądrą czułością opowieść o trudnej relacji ojca z dosrastającą córką, ale także o tym, że na miłość nigdy nie jest za późno.
Powszechnie wiadomo, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, a w przypadku rodziny Borejków nawet to nie jest pewne. Nie ma jednak wątpliwości, że spędzenie z nimi wakacji przekracza możliwości przeciętnej piętnastolatki, wobec czego Ida wraca do Poznania, choć szybko się okazuje, że jej plan miał sporo wad. Jak choćby tę, że coś musi jeść. Bez wahania podejmuje więc pracę w charakterze damy do towarzystwa pana Paszkowskiego, choć olśniewająca uroda jego wnuka mogła mieć niebagatelny wpływ na jej decyzję.Druga odsłona przygód rodziny Borejków osnuta jest wokół dorastania "rudego kościotrupa", dla którego wakacje bez rodziców stanowią milowy krok ku dorosłości. Ida sierpniowa to skrząca humorem opowieść o dojrzewaniu, samoakceptacji, usamodzielnianiu się i uroczej nastoletniej miłości.Tytuł został uhonorowany Harcerską Nagrodą Literacką w 1982 roku.
Czego nie robi się dla miłości? Dla Anieli Kowalik nie ma takiej rzeczy i pod pretekstem podjęcia nauki w liceum poligraficznym porzuca rodzinną Łebę i przeprowadza się do Poznania, gdzie zamieszkuje u swoich wujostwa. Tymczasem sprawy wcale nie układają się zgodnie z wyobrażeniami Anieli, ale dla dziewczyny to jedynie drobna przeciwność losu, która nie ma prawa zachwiać jej planem i uniemożliwić zdobycie serca Pawła. Skoro raz skłamała, zrobi to drugi raz, w końcu niezła z niej kłamczucha.Kłamczucha jest jednym z najchętniej czytanych tomów sagi o perypetiach rodziny Borejków i ich przyjaciół. To urocza, kipiąca humorem i szalona historia o tym, że kłamstwo naprawdę ma krótkie nogi.
Gabriela Borejko bynajmniej nie jest efemeryczną pięknością jak jej młodsza siostra Ida, nie buja w obłokach jak jej tata Ignacy, i raczej nie widzi w sobie materiału na matkę stulecia. Kocha sport, jest energiczna i bezwarunkowo wierzy w moc uśmiechu. Kiedy świat Borejków nagle się wali i z powodu choroby mamy jej obowiązki spadają na Gabrysię, poukładane i zaplanowane życie dziewczyny wymaga pilnego remontu, w czym może liczyć na pomoc swoich przyjaciół, znanych z Kłamczuchy Danki, Anieli i Robrojka.Kwiat kalafiora w 1982 roku został wpisany na Listę Honorową IBBY.
Kiedy Bebe i Kozio Bitnerowie niespodziewanie zostają porzuceni przez własną matkę, świat rodzeństwa zdaje się walić i zmierzać ku katastrofie. Opiekująca się nimi Aniela, znana Czytelnikom z Kłamczuchy, okazuje się jednak najlepszą niespodzianką od losu. Nieśmiała i skryta Beata, ukrywająca się pod pseudonimem "Bebe" nieoczekiwanie rozkwita i dzięki przypadkowym znajomościom odkrywa swoje silne strony, a wraz z nimi pierwsze młodzieńcze uczucie.
Kreska, wnuczka profesora Dmuchawca, boryka się z problemami, z których głównymi zdają się matematyka oraz Maciek Ogorzałka. Gabrysia Borejko przeżywa poważne kłopoty osobiste, a po Jeżycach snuje się sześciolatka, której nie sposób nie zaprosić na obiadek.Codzienne zmagania bohaterów Opium w rosole zostały sportretowane na tle Wielkiej Historii - Polska z czasu stanu wojennego staje się nieodłącznym elementem wydarzeń, w których nie brakuje ludzkich wzlotów i upadków, ale również jakże bliskich nam emocji.
Ach, miłość! Nie ma na świecie nic od niej piękniejszego, a gdy już się znajdzie tę właściwą, jedyną, wymarzoną i na mur-beton, to należy ją przypieczętować. Tak przynajmniej uważają Laura i Wolfi oraz Róża i Fryderek, jednak dziadek, Ignacy Borejko, ma na ten temat zdanie zupełnie odmienne. A bez zgody dziadka żadnego ślubu - tym bardziej dwóch - nie będzie.Tytułową czarną polewkę zakochanym parom serwuje szpieg dziadka, jedenastoletni Ignacy zwany Matwą, który o miłości wie może niezbyt wiele, przynajmniej do czasu poznania pewnej Czekoladki. Zbuntowana Laura planuje ślub wbrew wszystkiemu, a Róża znajduje sposób na obejście zakazu dziadka. Pełen czułości, humoru i niefartów galimatias rozpętuje się na dobre, ale przecież nie ma nic piękniejszego od bycia (za)kochanym.
Po śmierci ojca rodzina Ptaszkowskich, czyli Maria, Munio, Tunio, Rzodkiewka i Franciszek Małomówny uratowany wprost z rosołu, przeprowadza się do niewielkiego Śmietankowa, które wita je tajemnicą i zagadką. Charyzmatyczne rodzeństwo decyduje się na zbadanie sprawy i odkrycie motywów niejakich Peleryniarzy, co zaprowadzi ich wprost do poważnych kłopotów.Przygoda, tajemnica, średniowieczne skarby - Małomówny i rodzina to doskonała rozrywka dla fanów lektury z dreszczykiem.
Wyjątkowa część Jeżycjady, w której przedstawiona historia, zamiast się rozwijać, cofa się wraz z bohaterką, ukazując losy Mili (Melanii) Borejko, która przez większość cyklu była "mamą Borejko", a następnie "babcią". Seniorka rodu w Kalamburce doczekała się swojej własnej - pełnej zawirowań, uczuć i przygód - biografii, współgrającej z losami powojennej Polski. Poznajemy jej dzieciństwo, młodość, czasy studiów. Przyglądamy się rodzącemu uczuciu pomiędzy Milą i Ignacym, a wszystko przebiega na tle przemian społecznych, ustrojowych i kulturalnych, a także w ścisłym związku z dziejami Poznania.
Imieniny należy świętować z przytupem, nawet odrobinę spóźnione. A okazji do świętowania nie brakuje - począwszy od dwóch Grzegorzy celebrujących w imieniny Świętego Walentego, poprzez Gabrielę, której wymarzona wycieczka udaje się nieco na opak, aż po Rożę - świętującą jedynie duchem solenizantkę. Opowiedziane z czułością i humorem perypetie rodziny Borejków, Pyziakówien i Strybów ukazują także miłosne zmagania Pyzy, która już właściwie wcale nie jest Pyzą, tylko pięknie rozkwitającą Różą.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?