Chory na nowotwór - kompendium leczenia bólu to podręcznik przygotowany przez grono wybitnych specjalistów poświęcony bólowi nowotworowemu. Ból jest u chorych na nowotwory najczęstszym i najbardziej dokuczliwym objawem. Towarzyszy niemal wszystkim nowotworom i wszystkim stadiom ich zaawansowania: jest skutkiem nie tylko postępującej choroby, ale także wielu zabiegów diagnostycznych i leczniczych. Najbardziej dokuczliwy, przewlekły ból nowotworowy oprócz fizycznego cierpienia wywołuje u pacjenta lęk, depresję oraz poczucie izolacji i beznadziejności. Cierpiący chory staje się rozdrażniony, traci samodzielność i zdolność do wykonywania codziennych czynności, oddala się od najbliższych, często rezygnuje z leczenia. Cierpienie chorego udziela się także jego rodzinie i opiekunom. Zwalczanie bólu nowotworowego ma zatem u chorych na nowotwory fundamentalne znaczenie Warto by podręcznik Chory na nowotwór - kompendium leczenia bólu" znalazł swoje miejsce w biblioteczce każdego lekarza stykającego się z chorymi na nowotwór i by towarzyszył mu w codziennej pracy klinicznej.
„Wprowadzenie do neurologopedii” stanowi unikatowe opracowanie w skali kraju, ponieważ po raz pierwszy problematyka neurologopedii jest przedstawiana od strony medycznej. Zespół autorów, w skład którego wchodzą lekarze – specjaliści wielu dziedzin medycyny (otolaryngologii, audiologii, foniatrii, neurologii dziecięcej i dorosłych, psychiatrii i medycyny pracy), a także uznani specjaliści z zakresu neurologopedii, logopedii, psychologii, surdopedagogiki, fizjoterapii oraz protetyki słuchu, przedstawił w tym opracowaniu szerokie, wieloaspektowe spojrzenie na problemy zaburzeń mowy. [...] Główną tematykę podręcznika stanowią podłoże anatomiczne i patofizjologiczne oraz aspekty kliniczne i zasady rehabilitacji zaburzeń porozumiewania się człowieka, uwarunkowanych nieprawidłowościami w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. [...]
Jest to cenny materiał źródłowy, który z pewnością znajdzie pełne wykorzystanie w kształceniu coraz szerszej rzeszy specjalistów z zakresu nie tylko neurologopedii, lecz także logopedii ogólnej, audiologii i foniatrii, psychologii, pedagogiki specjalnej oraz protetyki słuchu.
prof. dr hab. med. Mariola Śliwińska-Kowalska
Otolaryngologia to bardzo szeroka specjalizacja, która obejmuje ogromne spektrum wiedzy na temat fizjologii i patologii w obrębie głowy i szyi. W podręczniku Nowotwory w otorynolaryngologii pod red. prof. Szyftera zawarte zostały najnowsze informacjeo bardzo wielu zagadnieniach, z którymi otolaryngolodzy spotykają się każdego dnia pracy w przychodniach i w szpitalach, między innymi: choroby swoiste w laryngologii, choroby autoimmunologiczne z najczęściej występującym w otolaryngologii zespołem ziarniniakowatości i zapalenia naczyń krwionośnych (GPA), choroby ogólnoustrojowe prowadzące do zmian wrzodziejących w błonie śluzowej jamy ustnej czy też problem powiększonych węzłów chłonnych szyjnych. Poza tym w książce opisane są wszystkie tzw. klasyczne jednostki chorobowe dotyczące laryngologii, od ciał obcych oskrzeli i przełyku poprzez przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych, zwężeń krtaniowo-tchawiczych do wybranych zagadnień foniatrycznych.
Książka „Ból i depresja” pod redakcją dr hab. Dominiki Dudek wypełnia istotną lukę na polskim rynku wydawniczym. Dotychczas bowiem ukazało się niewiele prac dotyczących współwystępowania zespołów depresyjnych i objawów bólowych.
W publikacji tej Czytelnik znajdzie aktualne, wyczerpujące dane zarówno na temat neurobiologicznego podłoża omawianego problemu, jak i jego następstw klinicznych
u pacjentów należących do różnych grup wiekowych. Szczegółowo omówiono metody farmakoterapeutyczne i psychoterapeutyczne pozwalające pomóc chorym cierpiącym z powodu depresji i bólu.
Podręcznik Wybrane choroby dróg oddechowych u dorosłych pod redakcją naukową Tomasza Targowskiego stawia sobie za cel pogłębienie wiedzy o najważniejszych problemach patologii układu oddechowego oraz przedstawienie sposobów na ich zapobieganie i kontrolowanie. Książka Wydawnictwa Termedia dotyczy nie tylko najpopularniejszych schorzeń czyli astmy oskrzelowej oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, ale między innymi także zapalenia krtani, nadreaktywności oskrzeli, mukowiscydozy czy zapalenia oskrzelików.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęstszych chorób skóry. Przebieg i obraz kliniczny choroby wpływają znacząco na obniżenie jakości życia pacjentówi ich rodzin, pogorszenie relacji społecznych oraz zawodowych. Leczenie AZS wymaga dużego doświadczenia i umiejętności, których nabywa się latami podczas codziennej pracy z pacjentami. Pomocny w procesie leczenia będzie z pewnością podręcznik ABC atopowego zapalenia skóry, w którym zagadnienia związanez AZS przedstawione zostały w formie pytań i odpowiedzi. Pytania takie zadawane są zwykle przez pacjentów, ich opiekunów, a także przez lekarzy biorącychudział w szkoleniach, kursach podyplomowych oraz dorocznych spotkaniach Akademii Dermatologii i Alergologii w Ustce. Książka skierowana jest nie tylkodo alergologów, dermatologów, pediatrów i lekarzy rodzinnych, lecz także do lekarzy przygotowujących się do specjalizacji oraz studentów medycyny.
Rak gruczołu krokowego jest schorzeniem, którego znaczenie, ze względu na wzrastającą zachorowalność, a także wydłużenie czasu życia mężczyzn, zwłaszczaw ostatnim dziesięcioleciu ogromnie wzrosło. Nowotwór ten rozpoznajemy obecnie w znacznie wcześniejszym stadium zaawansowania, co daje możliwość skuteczniejszego leczenia. Z tych względów wiedza dotycząca tego schorzenia powinna być ciągle uaktualniana wśród lekarzy mających najczęstszy kontakt z pacjentem. W książce Rak stercza pod red. Romulada Zdrojowego zebrane zostały najbardziej aktualne informacje dotyczące raka gruczołu krokowego, zawierające dane dotyczące profilaktyki, a także leczenia zarówno wczesnych stadiów choroby, jak i postaci znacznie zaawansowanych. Pozycja ta polecana jest wszystkim lekarzom,ale w szczególności tym mającym najwcześniejszy kontakt z chorym.
Choroby włosów i skóry owłosionej pod red. Ligii Brzezińskiej-Wcisło to pozycja kompleksowo omawiająca choroby skóry głowy oraz włosów. W związku z postępem cywilizacji narasta problem wypadania włosów, a następnie łysienia, zarówno w aspekcie częstości występowania, jak i ciągłych problemów terapeutycznych.Nagła utrata włosów u człowieka zaburza równowagę psychiczną oraz prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Niniejsza książka omawia szczegółowo wszystkie problemy związane z łysieniem, chorobami ogólnoustrojowymi wpływającymi niekorzystnie na wzrost włosów, wrodzonymi i nabytymi zaburzeniami strukturalnej łodygi włosa, a także z zaburzeniami psychicznymi dotyczącymi włosów. Nie brakuje w niej również przedstawienia diagnostyki chorób włosów i propozycji ich leczeniai pielęgnacji.
Bardzo duże zainteresowanie nowoczesnymi terapiami z użyciem preparatów antycytokinowych w dermatologii, gastroenterologii i reumatologii sprawiło, że autorzy publikacji ""Leczenie biologiczne w dermatologii, gastroenterologii i reumatologii wydanej w 2010 r. postanowili przygotować nową, uzupełnioną wersję podręcznika.Tym razem zaprosili do współpracy również lekarzy pediatrów oraz radiologów zajmujących się terapią biologiczną. Podręcznik zawiera nowe informacje na temat długoletnich już obserwacji i wyników zastosowania terapii biologicznej u chorych na całym świecie, jak również obejmuje doświadczenia własne autorów.Publikacja została także wzbogacona o ciekawe ilustracje. W książce opisano też doświadczenia z nowymi lekami, następującymi po oryginalnych lekach biologicznych, zwanymi biosymilarami, które ze względu na niższą cenę są przedmiotem dużego zainteresowania lekarzy praktyków.
Choroby trzustki są dla lekarzy niezwykle trudnym wyzwaniem zarówno na etapie diagnozowania, jak i leczenia. Pacjent z podejrzeniem dolegliwości ze strony trzustki trafia zwykle do różnych lekarzy i dlatego bardzo często ustalenie rozpoznania i podjęcie właściwego leczenia wymaga współpracy wielu specjalistów.Atlas kliniczno-patologiczny chorób trzustki pod redakcją Jarosława Wejmana i Krzysztofa Bieleckiego przedstawia różne aspekty postępowania od diagnostyki obrazowej poprzez badania endoskopowe, biopsję aspiracyjną cienkoigłową, aż po sposoby leczenia operacyjnego oraz badanie histopatologiczne materiału pooperacyjnego. Atlas zawiera również liczne tabele oraz fotografie obrazujące przedstawiane zagadnienia i będące niezwykle cennym materiałem dydaktycznym.W atlasie znajdują się m.in. rozdziały poświęcone diagnostyce ultrasonograficznej chorób trzustki, wykorzystaniu ultrasonografii endoskopowej uznawanej obecnie za najdokładniejszą technikę diagnostyki obrazowej trzustki, wykonywaniu biopsji pod kontrolą EUS. W atlasie można znaleźć również obrazy cytologiczne uzyskiwane podczas biopsji cienkoigłowej trzustki, ryciny poświęcone technikom operacyjnym stosowanym w zabiegach w obrębie trzustki oraz obrazy makroskopowe i histopatologiczne zapaleń oraz raka i innych nowotworów trzustki.
W książce Diabetologia. Praktyczny poradnik pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Strojka, autorzy podejmują próbę przedstawienia aktualnej wiedzy na temat cukrzycy. Obserwowany na przełomie ostatnich lat postęp w medycynie zaowocował wprowadzeniem nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych, pozwalając na optymalizację postępowania z chorymi na cukrzycę. Autorzy niniejszego opracowania starali się w sposób jak najbardziej praktyczny pokazać różne aspekty cukrzycy. Przedstawione kompendium jest połączeniem wiedzy płynącej z badań klinicznych, wieloletniego doświadczenia lekarza praktyka oraz świeżego spojrzenia młodych adeptów sztuki lekarskiej stawiających pierwsze kroki w prowadzeniu chorych zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i w ramach oddziału szpitalnego. Podręcznik Diabetologia. Praktyczny poradnik skierowany jest w pierwszej kolejności do lekarzy rodzinnych, aby przybliżył im w sposób przystępny problematykę cukrzycy, oraz do internistów i diabetologów, którym pozwoli na uzupełnienie dotychczasowej wiedzy.
Choroby układu oddechowego, obok schorzeń układu krążenia, zakażeń i nowotworów, stanowią narastające zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Problem ten jest istotnym wyzwaniem terapeutycznym w skali świata i stymuluje rozwój metod diagnostycznych i farmakologii. Celem nadrzędnym tego wyścigu jest zwiększenie skuteczności stosowanej terapii i poprawa jakości życia osób z przewlekłymi schorzeniami. Wszyscy zainteresowani tą tematyką powinni sięgnąć po książkę Choroby układu oddechowego Tadeusza Płusy, wydanej właśnie przez Wydawnictwo Termedia. Lektura książki dostarcza kompleksowej wiedzy na temat chorób obturacyjnych, śródmiąższowych, problemów zakażenia układu oddechowego, nadciśnienia i zatorowości płucnej oraz na temat raka płuc. Dużą wartością publikacji jest zawarty w niej rozdział poświęcony kosztom leczenia chorób układu oddechowego.
Książka pt. „Ryzykowny stan psychiczny. Czy można zapobiegać schizofrenii?” pod redakcją Jolanty Rabe –Jabłońskiej i Małgorzaty Kotlickiej-Antczak poświęcona jest możliwościom profilaktyki niektórych zaburzeń psychicznych, zwłaszcza psychotycznych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpił znaczący rozwój badań
i wiedzy na ten temat. Celem autorów publikacji jest dostarczenie wiedzy związanej z ryzykownym stanem psychicznym, sposobami jego rozpoznawania i zalecanymi interwencjami terapeutycznymi. Książka będzie przydatnym narzędziem ułatwiającym rozpoznawanie tego stanu a także wdrożenie odpowiednich działań stwarzających szansę na opóźnienie lub zapobieżenie jego przejściu w poważniejsze zaburzenia psychiczne. Lektura skierowana jest do psychiatrów, psychologów, lekarzy innych specjalności, a także rodziców nastolatków.
Do współredagowania tej pozycji wydawniczej zaproszeni zostali najwybitniejsi polscy psychiatrzy, by z perspektywy swoich doświadczeń zawodowych próbowali dokonać przeglądu aktualnej wiedzy związanej z terapią farmakologiczną zaburzeń depresyjnych. Autorzy książki sięgnęli do kilku zagadnień - z jednej strony najbardziej aktualnych, z drugiej wychodzących naprzeciw zainteresowaniu i praktycznym potrzebom lekarzy. Pragną oni by książka przybliżyła Czytelnikom możliwości osiągnięcia terapeutycznego sukcesu i dała wiarę, że wiedza faktycznie stwarza nadzieję.
Stomia. Prawidłowe postępowanie chirurgiczne i pielęgnacja"" pod red. prof. Tomasza Banasiewicza, Piotra Krokowicza, Marka Szczepkowskiego to wyjątkowa, interdyscyplinarna lektura dotycząca problemów stomii. Autorzy - lekarze chirurdzy, urolodzy, gastroenterolodzy, lekarze rodzinni, psycholodzy kliniczni, pielęgniarki stomijne oraz pacjenci zorganizowani w POL-ILKO tworzą zespół o najwyższych kompetencjach upoważniających do pisania na tematy związane ze stomią. Informacje zawarte w książce obejmują wiedzę i wieloletnie doświadczenia własne Autorów. - Ta książka to znakomite kompendium podstaw wiedzy na temat stomii w zakresie układu pokarmowego, przede wszystkim Stomii jelitowych, czy przetok w zakresie układu moczowego. Imponuje szeroki zakres poruszanych problemów, kompleksowe podejście do różnych aspektów diagnostyki, terapii, opieki stomijnej, problemów psychologicznych, uwarunkowań socjalnych, organizacji i zaopatrzenia w sprzęt stomijny. - zachęca do lektury prof. dr. hab. med. Grzegorz Wallner, prezesa Towarzystwa Chirurgów Polskich, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej.
Ból jest najczęstszym objawem występującym w medycynie skłaniającym pacjenta do szukania pomocy lekarskiej. Zazwyczaj odgrywa rolę ostrzegawczo- obronną, będąc sygnałem istniejącego zagrożenia i symptomem choroby.Książka pt.: ,,Farmakoterapia bólu"" pod red. Jana Dobrogowskiego, Jerzego Wordliczka i Jarosława Woronia jest kompleksową analizą dotyczącą mechanizmów powstawania zarówno bólu ostrego jak i przewlekłego oraz sposobów terapii bólu wykorzystujących dostępne na rynku leki. Publikacja zawiera 16 rozdziałów, których autorami są lekarze praktycy na co dzień zajmujący się pacjentami z dolegliwościami bólowymi różnego pochodzenia. W książce opisano m.in. farmakologiczne mechanizmy modulacji przewodzenia bólu, niepożądane działania leków a także trudne sytuacje w leczeniu bólu. Autorzy szczegółowo przedstawili stosowanie w terapii leków: nieopioidowych, opioidowych, przeciwdepresyjnych czy znieczulenia miejscowego a także bisfosfonianów, denosumabu i kortykosteroidów.
„Osobiste pompy insulinowe i ciągłe monitorowanie glikemii” to pierwszy na polskim rynku podręcznik poświęcony zaawansowanym technologiom w leczeniu cukrzycy. W terapii pompowej-dzięki połączeniu dwóch metod: ciągłego wlewu insuliny i ciągłego pomiaru glikemii- powstała możliwość uzyskania optymalnej kontroli metabolicznej w cukrzycy. Książka ułatwia wszystkim opiekującym się chorymi korzystającymi z pomp insulinowych prowadzenie terapii na najwyższym poziomie. Dużą wartością podręcznika są zawarte w nim rozdziały związane z technicznymi aspektami stosowania pomp insulinowych czy systemów CGM. Książka skierowana jest do wszystkich zainteresowanych tematyką cukrzycy: lekarzy, pacjentów i ich rodzin.
Postęp w dziedzinie diagnostyki, szczególnie w diagnostyce obrazowej, nie ominął okulistyki. W szczegółowym obrazowaniu nieprzeziernych struktur anatomicznych gałki ocznej przy użyciu standardowo używanych metod badania do niedawna była pewna luka. Dziś lukę tę wypełnia badanie ultrasonograficzne z użyciem ultradźwięków o wysokiej częstotliwości (ultrabiomikroskopia – UBM) dające obrazy o dużej rozdzielczości z przestrzeni zatęczówkowej. Jest to metoda kontaktowa, wymagająca od osoby badającej dobrego przygotowania praktycznego i teoretycznego. Tej metodzie diagnostycznej poświęcona jest książka pt.: „Ultrabiomikroskopia – zastosowanie w okulistyce. Przegląd przypadków klinicznych” pod red. Iwony Grabskiej-Liberek i Jacka Kosmali. Pozycja jest dowodem na przydatność UBM w codziennej praktyce– zarówno w obrazowaniu struktur przedniego odcinka gałki ocznej przed planowanymi operacjami, jak i w ocenie zmian chorobowych w tym rejonie.
Postęp wiedzy na temat stwardnienia rozsianego dokonuje się niemal z miesiąca na miesiąc. Zupełnie nowe techniki i nowe spojrzenie na znane wcześniej fakty powodują, że badania naukowe nad stwardnieniem rozsianym ciągle rozwijają się w sposób bardzo dynamiczny.
W książce pt. „Stwardnienie rozsiane” pod red. Krzysztofa Selmaja Czytelnik ma możliwość zapoznania się z wybranymi zagadnieniami dotyczącymi sclerosis multiplex, które w ostatnim czasie stały się szczególnie istotne. Na książkę składa się osiem rozdziałów poświęconych m.in. RNA, nowym biomarkerom, kanabinoidom, toksynie botulinowej, lekom doustnym, nowym lekom iniekcyjnym a także komórkom macierzystym.
Nowość wydawnictwa Termedia – książka pt. „Rak jelita grubego” pod red. Andrzeja Deptały i Marka Z. Wojtukiewicza - wypełnia lukę na polskim rynku. To nowoczesny podręcznik adresowany nie tylko do onkologów, lecz także do szerokiego kręgu specjalistów. Książka powstała we współpracy z wybitnymi naukowcami i specjalistami z czołowych ośrodków akademickich i onkologicznych w Polsce. W monografii przedstawiono aktualne zasady postępowania z chorymi na raka jelita grubego - schorzenia, które stanowi ogromny problem medyczny w Polsce. Szczególną uwagę poświęcono interdyscyplinarnemu i holistycznemu podejściu do pacjenta.
Książka skierowana jest do chirurgów, radioterapeutów, onkologów klinicznych, patomorfologów, radiologów, psychologów, specjalistów w zakresie rehabilitacji, leczenia bólu i żywienia, a także genetyków oraz lekarzy innych specjalności zainteresowanych tą tematyką.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?