Panna de Lavalle jest bodaj najpopularniejszą francuską powieścią dla dziewcząt. Napisana została pod koniec dziewiętnastego wieku przez dwudziestoletnią Alicję Cherbonnel występującą pod męskim pseudonimem Jean de la Brte, i odniosła niebywały sukces wydawniczy we Francji i innych krajach, wpisując się na trwałe do światowego kanonu literatury młodzieżowej. Bohaterką powieści jest młoda dziewczyna, Reginka de Lavalle osóbka dość śmiała i zalotna, a także, żeby trzymać się stylu epoki, odważna w mowie. Jak na czasy, w których dzieje się ta urocza powieść, Reginka i inne postacie są obdarzone niezwykłą otwartością umysłu, wrażliwością i poczuciem humoru. Mówi się o Pannie de Lavalle, że w jej charyzmatycznych postaciach odnajdujemy ducha słodkiej Francji, tej Francji, o której marzyli wszyscy Europejczycy. Do sukcesu książki przyczyniły się również piękna, niekiedy dramatyczna historia, pełna wrażliwości narracja, wzruszające losy bohaterów. Kiedy czyta się Pannę de Lavalle nie można oprzeć się wrażeniu, że mamy przed sobą wspaniałą bombonierkę, pełną czekoladek o wybornym smaku. Spróbujcie drogie Czytelniczki, zobaczycie, że całą pochłoniecie jednym tchem!Panna de Lavalle doczekała się wielu inscenizacji teatralnych, na jej podstawie nakręcono także we Francji film fabularny.
Zagadka kryminalna rozpoczęła się, kiedy do stolika Trzech Detektywów dosiadł się nieznany mężczyzna. Nie zdążyli go jeszcze poznać, jak ten zerwał się na widok zielonej furgonetki i wybiegł z przydrożnej restauracji, zapominając o dziwnie wyglądającej paczce. Trzej Detektywi odkryli w niej gołębia bez pazura. Dało im to do myślenia. Kim właściwie był obcy mężczyzna? Zastanawiające, żwłaszcza, że na jego wspomnienie właściciel sklepu jubilerskiego znawca ptaków, zamiast pomóc Trzem Detektywom, potraktował Jupitera kijem.Tych Trzech???Tajemnica gołębia o dwóch pazurach należy do jednej z najpopularniejszych na świecie serii powieści detektywistycznych dla młodych czytelników zatytułowanej Tych Trzech???. Bohaterami kryminałów są Jupiter Jonas, Pete Crenshaw i Bob Andrews. Trzej nastoletni detektywi angażują swój młodzieńczy zapał, zdolność demaskowania intryg i sprawność fizyczną w walkę z groźnymi przestępcami. Ich doradcą jest prawnuk słynnego detektywa, emerytowany pracownik Scotland Yardu, Andy Chandler.
Powieść przygodowa Wiesława Wernica Ucieczka z Wichita Falls należy do kanonu polskiej literatury młodzieżowej o Dzikim Zachodzie. Głównym bohaterem powieści jest Robert Dreer, młody pomocnik szeryfa z małej miejscowości Wichita Falls w Teksasie. Charyzmatyczny Robert Dreer, równie szlachetny, jak i niedoświadczony życiowo i nieświadomy ludzkiej podłości, z jaką przyjdzie mu się zmierzyć, pada ofiarą obłudnej intrygi, w konsekwencji której zostaje wpleciony w próbę zabójstwa kolegi z pracy, Boba Locka. Dreer musi udowodnić swoją niewinność i odnaleźć prawdziwego sprawcę przestępstwa. Wyrusza w samotną podróż, w czasie której poznaje tajemniczego Allana Bowa, człowieka o którym nie wiadomo ani skąd przybywa, ani dlaczego nie opuszcza niechętnego mu bohatera.Ucieczka z Wichita Falls należy do cyklu powieści o Dzikim Zachodzie, obfitujących w pełne niebezpieczeństw przygody, niespodziewane zwroty akcji i zaskakujące odkrycia. Autor cyklu, Wiesław Wernic, jest cenionym mistrzem gatunku. Świat przygody łączy się zawsze w jego książkach z piękną narracją, charakterystycznym dla westernu przesłaniem moralnym, fascynującymi postaciami i wartościowym odzwierciedleniem realiów Ameryki w czasach westmanów i groźnych rewolwerowców.
Księga strachów jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wydana po raz pierwszy w 1967 roku wpisuje się jako trzecia do piętnastotomowego cyklu o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. Przygoda rozpoczyna się, kiedy za sprawą zaprzyjaźnionych harcerzy – Wilhelma Tella, Sokolego Oka i Wiewiórki, Pan Samochodzik wchodzi w posiadanie tajemniczej Księgi strachów. Próba rozwikłania jej zagadki naprowadza detektywa i harcerzy na trop pamiętnika Konrada von Haubitza, hitlerowskiego zbrodniarza, który po wojnie stał się prominentnym politykiem w Niemczech. Jak się okazuje, na odnalezieniu kompromitującego pamiętnika zależy nie tylko panu Tomaszowi. Dochodzenie nad jeziorem Jasień narazi detektywa i jego przyjaciół na wiele niebezpieczeństw i zaskakujących spotkań.
Księga strachów była przez lata wpisana na listę lektur obowiązkowych dla klasy VII.
Pamiętniki polskiego sarmaty, uczestnika wielu wypraw wojennych i ziemianina Jana Chryzostoma Paska należą do kanonu polskiej literatury barokowej. Treścią pierwszej części pamiętników są barwne przygody autora w czasie wojen Rzeczypospolitej szlacheckiej ze Szwecją (1656), Siedmiogrodem (1657), Moskwą (1660) czy podczas wyprawy wojsk polskich do Danii (1658–1659). Druga część wspomnień Paska obejmuje lata 1667–1688, w czasie których autor prowadził żywot ziemianina, pisał wiersze, spisywał przyśpiewki czy uroczyste mowy. Z gawędziarskiej, pełnej humoru, makaronizmów i rubasznego słownictwa narracji Pamiętników wyłania się obraz obyczajów, zajęć i mentalności polskiej szlachty siedemnastowiecznej. Pamiętniki są równocześnie bezcennym źródłem wiedzy o języku sarmatów, źródłem z którego czerpało wielu późniejszych pisarzy, między innymi Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Henryk Sienkiewicz.
Czarnoksiężnik z Krainy Oz jest powieścią przygodową amerykańskiego pisarza Lymana Franka Bauma należącą do ścisłego kanonu literatury dziecięcej. Książka wpisała się do historii literatury światowej jako pierwsza powieść fantasy dla dzieci. Opisuje historię małej Doroty przeniesionej z pieskiem Toto przez trąbę powietrzną do magicznej Krainy Oz. Aby wrócić do rodzinnego Kansas, dziewczynka musi dotrzeć do mieszkającego w Szmaragdowym Grodzie Czarnoksiężnika Oza. Po drodze spotyka barwne postacie, które jak ona szukają pomocy: Stracha na Wróble, któremu brak rozumu, Blaszanego Drwala ubolewającego nad brakiem serca i Lwa cierpiącego z powodu niedostatku odwagi. Kiedy gromadka dotrze do Czarnoksiężnika Oza, okaże się, że to dopiero początek niespodzianek i przygód.Czarnoksiężnik z Krainy Oz należy do powieści dla dzieci, które doczekały się największej liczby ekranizacji, zarówno w postaci filmów fabularnych, jak i animowanych. Książka była także wielokrotnie wystawiana na scenie, między innymi na Broadwayu w postaci musicalu.
Pan Samochodzik i Niewidzialni jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako dziesiąta część do piętnasto-tomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. Tym razem Pan Samochodzik otrzymuje trudne zadanie – ma odnaleźć bezcenne zbiory doktora Gottlieba, niemieckiego kolekcjonera drogocennej biżuterii, starodruków i zabytkowych rękopisów, żyjącego niegdyś na terenie dzisiejszych Mazur. Pan Tomasz rozpoczyna dochodzenie w mocnej drużynie. Przypisana mu zostaje współpracownica, pani Monika, dołączają do niego zaprzyjaźnieni harcerze – Wielki Bóbr i Winnetou. Ale skala wyzwania i ryzyka jest wyższa niż kiedykolwiek. Detektyw nie tylko musi odnaleźć zaginiony gdzieś pomiędzy Mazurami a Niemcami trop wielkiego skarbu. Musi przy tym zmierzyć się ze zorganizowaną grupą przestępczą, groźnym międzynarodowym gangiem zwanym Niewidzialnymi.
Pan Samochodzik i Winnetou jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako dziewiąta część do piętnastotomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. Pan Samochodzik i Winnetou wyróżnia się wśród innych powieści z serii. Osią intrygi nie jest tym razem poszukiwanie skarbów i walka z przestępcami, lecz przeciwstawienie się mazurskiemu kacykowi, który dla swoich interesów gotów jest poświęcić bezcenną przyrodę polskiego Pojezierza. Struktura powieści także odbiega od zwyczajowego wzorca kryminału, nawiązując raczej do westernu i typowego dla powieści o Dzikim Zachodzie wątku ekologicznego. Pomimo swojej odmienności powieść jest zaskakująco wciągająca i emocjonująca. Czy Pan Samochodzik zdoła poskromić podstępnego Purtaka, wykorzystującego wywołany przez siebie konflikt pomiędzy żeglarzami i motorowodniakami dla swoich ciemnych machinacji? Czy poradzi sobie z krętactwami inspektora Noska, hipokryzją pięknego Antonia czy zawiścią brzydkiej Halinki? Na pewno walczącemu z wrogami natury panu Tomaszowi nie zabraknie sojuszników, zwłaszcza pośród zapalonych obrońców mazurskiej przyrody Winnetou czy Milczącego Wilka.
Pan Samochodzik i templariusze jest bodaj najpopularniejszą polską powieścią sensacyjno-przygodową dla młodzieży. Charyzmatyczny bohater powieści pan Tomasz, historyk sztuki, detektyw, wytrawny kierowca i przyjacielu harcerzy w jednej osobie,
wpada na trop przesławnego skarbu templariuszy. Okazuje się, że drogi do bezcennego skarbu, a równocześnie do rozwiązania jednej z największych zagadek historycznych wszech czasów, wiodą na Mazury i do dawnej stolicy zakonu krzyżackiego – Malborka. Ale jak to zwykle bywa z poszukiwaniem skarbów, droga do ich odkrycia usłana jest trudnościami, zwłaszcza że z niepożądanego artykułu prasowego o tajemnicy templariuszy dowiadują się bardziej lub mniej profesjonalni poszukiwacze skarbów i niebezpieczni przestępcy. Na szczęście Pan Samochodzik nie jest sam, pomaga mu trójka zaprzyjaźnionych harcerzy: Wiewiórka, Sokole Oko i Wilhelm Tell.
Powieść była pierwszą książką z cyklu o Panu Samochodziku, która została zekranizowana. Na jej podstawie został nakręcony serial telewizyjny, w którym kultową kreację Pana Samochodzika stworzył Stanisław Mikulski.
Lektura dla klasy V
Pierwsza przygoda Pana Samochodzika jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść ukazała się pierwotnie pod tytułem Przyzwolenie na przywóz lwa i dopiero po latach od pierwszego wydania została włączona do późniejszego cyklu powieści o Panu Samochodziku. W Pierwszej przygodzie charyzmatyczny bohater nie jest jeszcze detektywem, lecz także młodym dziennikarzem, który decyduje się wyruszyć na daleką Syberię, do ówczesnego Związku Radzieckiego, by wyjaśnić intrygującą, historyczną zagadkę polskiego szlachcica Nicefora Czernichowskiego. Daleka wyprawa do twierdzy Ałbazin nad Amurem przemienia się w wielką przygodę, w której nie zabraknie ani zaskakujących odkryć, ani wątków kryminalnych, ani niespodziewanych zwrotów akcji, ani pierwiastka humoru. Bohater trafia na trop skarbu, poznaje wielu niezwykłych ludzi, dociera do niecodziennych miejsc. Wielbiciele Pana Samochodzika odnajdą w Pierwszej przygodzie wszystkie elementy charakterystyczne dla serii, w tym także element historyczny, chwilami niemal przeniesienie w czasie do tajemnic i zagadek sprzed trzystu lat.
Pan Samochodzik i zagadki Fromborka jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako szósta część do piętnastotomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. U źródła fabuły kryminalnej znajdują się w tym tomie bezcenne stare monety, które pojawiają się na rynku numizmatycznym po zaskakująco niskich cenach. Idąc tropem tej pierwszej zagadki, Pan Samochodzik, w nieco uciążliwym towarzystwie magika Cagliostra, trafia do Fromborka. Jego dochodzenie łączy się ze śledztwem magistra Pietruszki, starającego się rozwikłać zagadkę tajemniczego schowka niemieckiego pułkownika Koeniga, odpowiedzialnego za rabunek polskich dzieł sztuki w czasie II wojny światowej. Obu poszukiwaczom skarbu przyjdzie zmierzyć się z podstępnym handlarzem antyków Waldemarem Baturą, skądinąd starym znajomym Pana Samochodzika.
Pan Samochodzik i Kapitan Nemo jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako piąta część do piętnasto-tomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. W „Kapitanie Nemo” Pan Samochodzik poszukuje dzieł sztuki zrabowanych pod koniec II wojny światowej przez wycofujących się z Mazur Niemców. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom okazuje się, że ciężarówka z bezcennym ładunkiem najprawdopodobniej nie opuściła Pojezierza Mazurskiego. Ślad po niej urywa się nad jeziorem Jeziorak. Czy panu Tomaszowi uda się odnaleźć skradzione eksponaty muzealne? Nad Jeziorakiem dochodzenie mocno się komplikuje, zwłaszcza z powodu wrogiej bandy Czarnego Franka terroryzującej tutejszą ludność i wakacyjnych turystów, a także niepokojącego kapitana Nemo próbującego zaprowadzić własny porządek
w okolicy i tajemniczego Kaznodziei, zwanego Fałszywym Ornitologiem. Rozpoczyna się kolejna trzymająca w napięciu mazurska przygoda Pana Samochodzika, w której uczestniczy także młodzież, między innymi harcerze Wilhelm Tell i Baśka.
Lektura dla klasy V
50 prac ręcznych na lato to skarbnica pomysłów na wykonanie ozdób i zabawek związanych z tematyką letnią: kwiatów, zwierzątek, lampionów, łódek, dekoracji domu i ogrodu oraz wielu innych. Nawet najmłodsi artyści mogą dzięki tej książce stworzyć własne rękodzieła. Wzorując się na ilustracjach, bez trudu krok po kroku dziecko stworzy piękne przedmioty do zabawy, do udekorowania domu lub na prezent. Ikonki zawierające informacje o stopniu trudności oraz czasie potrzebnym do powstania danego rękodzieła pomogą dziecku określić, czy jest w stanie podjąć się pracy samo, czy powinno poprosić o pomoc dorosłego:łatweśrednietrudneWłasnoręczne wykonywanie zabawek i ozdób umożliwia poznanie różnych technik plastycznych, pobudza wyobraźnię oraz rozwija umiejętności manualne. Książka 50 prac ręcznych na lato proponuje dzieciom i ich rodzicom inspirujące pomysły na aktywne, twórcze i poznawcze spędzenie czasu, a równocześnie stanowi gotowe scenariusze na zajęcia plastyczne w przedszkolu czy w szkole podstawowej.
Przepiękna, bardzo kolorowa książeczka-wycinanka z ozdobami wielkanocnymi i nalepkami. Ozdoby można powiesić na oknie lub udekorować nimi świąteczny stół. Kolorowe nalepki świetnie nadają się do ozdobienia kartek świątecznych i prezentów. Wspólne przygotowywanie ozdób wielkanocnych to nie tylko radosna zabawa, ale też niezapomniane chwile dla rodziców i dzieci. Dla dzieci dodatkowa korzyść: rozwijanie umiejętności manualnych i kształtowanie wrażliwości plastycznej.W książeczce znajdują się ozdoby wielkanocne:* pisanki* zajączki* baranek* koszyczek wielkanocny* kolorowe nalepkiWszystkie dekoracje trzeba wyciąć wzdłuż przerywanej linii, a niektóre również złożyć lub skleić. Są tu również kolorowe naklejki, które dziecko może wykorzystać w dowolny sposób: nakleić na prezenty lub ozdobić nimi kartki świąteczne
W starożytnym świecie niewolnikiem może stać się prawie każdy. W wielu zamorskich krajach bandy ludzi żądnych pieniędzy nocami napadały na domy ubogich i uprowadzały całe rodziny. Zdobytych w ten sposób jeńców niczym przedmioty sprzedawano na targach niewolników. Trzynastoletni Grek Kalias dzielił los milionów takich nieszczęśników. Stracił nie tylko wolność, ale ukochaną rodzinę - został rozdzielony z matką. Zaprzysiągł sobie, że zrobi wszystko, aby ją odnaleźć i wykupić. Sam trafił do majątku bezwzględnego bogacza Waryniusza. Szlachetny chłopiec nie mógł pogodzić się z traktowaniem służby - wielokrotnie poniżany i katowany postanowił uciec. Jako zbiegły niewolnik trafił do szkoły gladiatorów. Miał szczęście, ponieważ tam poznał dzielnego Spartakusa. Człowieka, który poprowadził miliony niewolników do wolności. Czy Kaliasowi i jego matce dane będzie ponownie zaznać szczęścia niezależności?
Książka kształci nawyki płynnego pisania i prawidłowego łączenia liter Oprócz ćwiczeń zawiera ciekawe zadania graficzne, zagadki i łamigłówki.
Wszystkie wzory pisma umieszczone są po obu stronach kartki. Dzięki temu uczeń widzi wzór niezależnie od tego, czy pracuje prawą, czy lewą ręką.
Dla dzieci rozpoczynających naukę pisania przeznaczona jest górna część strony z szeroką liniaturą, natomiast dla trzecioklasistów – liniatura najwęższa.
Materiał ćwiczeniowy odpowiada wymaganiom programowym i metodycznym. Może być wykorzystywany do pracy w domu lub w szkole, zarówno na lekcjach, jak i na zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych oraz reedukacyjnych.
- Niezbędna do nauki pisania
- Służy dziecku od zerówki do końca trzeciej klasy
- Przeznaczona dla uczniów prawo- i leworęcznych
- Szczególnie przydatna dla dzieci dyslektycznych
- Pomaga poznać i utrwalić wzory liter i cyfr
Klasyczna powieść J. Verne’a w nowym wydaniu. Staranny współczesny przekład sprawia, że książkę czyta się jednym tchem, a oryginalne, stylowe ilustracje francuskich grafików przywołują urok dawnych edycji.
Pan Fileas Fogg, angielski dżentelmen, podejmuje się okrążyć świat w 80 dni. W pełnej egzotycznych przygód podróży ściga go inspektor policji. Stawką w wyścigu są honor i fortuna, ale panu Foggowi nie raz przyjdzie walczyć o życie. Historia znajdzie zaskakujący finał, jakiego żaden z bohaterów nie mógłby się spodziewać.
Tym razem Pan Samochodzik bierze udział w poszukiwaniach skarbów skradzionych przez hitlerowców z muzeum w północno-wschodniej Polsce pod koniec II wojny światowej. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom okazuje się, że zrabowane dzieła sztuki nigdy nie przekroczyły granic Polski. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że wciąż znajdują się gdzieś na terenie Pojezierza Mazurskiego. Czy uda się odnaleźć to miejsce?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?