"Ta powieść narodziła się z osobistego przeżycia. Przeżyłem dramatycznie i ciekawie wizytę mojego wnuka Filipa, który przyjechał do mnie z Australii i dał mi popalić. A ja jemu. Nie jest łatwo zrobić z nastolatka mężczyznę. Ja postanowiłem spróbować. Nie było to proste ani przyjemne - przynajmniej czasami - ale i Filip, i ja z sentymentem wspominamy naszą wspólną męską przygodę. Ogólnie rzecz biorąc, nie wierzę ani w dzieci, ani w nastolatków. Są to mali dorośli, mocno zależni od nas i walczący przemocą lub sprytem o przetrwanie. Ich przewaga to nasza miłość. Są do tyłu, gdy stawiamy na ich dobro. W sumie nasze związki to seria potyczek i bitew, przeplatana wzajemnym uczuciem. Jeśli się uda, wygrywają na tym obie strony miłosnego konfliktu. I jeszcze jedno. Kiedyś, dawno temu, napisałem Grubego - powieść o mnie samym, wedle której powstał, do dziś powtarzany, serial telewizyjny. Nie bądź Piggy to w pewnym sensie jej ciąg dalszy." Aleksander Minkowski
Opowiadania Nikołaja Gogola należą do arcydzieł literatury rosyjskiej i do ścisłego kanonu literatury światowej. W tomie znajdują się najsławniejsze opowiadania Gogola: Nos, Płaszcz i Wij. Czytelnik odnajdzie w tych krótkich utworach najistotniejsze cechy literackiego kunsztu, który wyniósł rosyjskiego pisarza do rangi mistrza komedii obyczajowej i satyrycznych utworów o życiu mniej lub bardziej zwykłych ludzi. Wciągający styl i niezwykłe poczucie humoru przyczynią się do przyjemności czytania tych drobnych, ale jakże magnetyzujących tekstów. Opowiadania Gogola wywarły ogromny wpływ na rozwój groteski i prozy fabularnej w literaturze rosyjskiej i światowej.
W tomiku zebrano kilkadziesiąt wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, które zdobyły sobie na przestrzeni lat największe uznanie pośród miłośników polskiej poezji i polskiej poezji śpiewanej. Wiele z tych ponadczasowych perełek polskiej literatury zostało wpisanych do podstawy programowej MEN. Lektura dla szkół średnich
Anna Karenina - powieść psychologiczna wielkiego rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja, należy do ścisłego kanonu literatury światowej. W genialny, a zarazem krytyczny sposób, powieść obrazuje środowisko elit carskiej Rosji drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Kanwą powieści, wokół której splatają się różne wątki, są dwa przeciwstawne modele miłości: z jednej strony ciche szczęście uczciwych małżonków Lewina i Kiti, z drugiej pełen przygód i upokorzeń grzeszny związek Anny Kareniny z Aleksym Wrońskim. Wykreowana przez Tołstoja postać Anny Kareniny - wcielenie w jednej osobie tęsknoty za miłością i bezkompromisowego dążenia do wolności, stała się jedną z wielkich postaci literackich, w której wielu dopatruje się proroczej wizji współczesnej kobiety. Od ponad wieku Anna Karenina zachwyca czytelników i inspiruje artystów na całym świecie. Powieść stała się przedmiotem licznych adaptacji teatralnych, filmowych, baletowych, malarskich, a nawet komiksowych. Lektura dla szkół średnich Lew Tołstoj (1828-1910) - jeden z najwybitniejszych pisarzy światowych i jeden z czołowych przedstawicieli realizmu w literaturze rosyjskiej. Autor takich dzieł jak Anna Karenina, Wojna i pokój, Zmartwychwstanie, Sonata Kreutzerowska. Pisał powieści, dramaty, nowele i opowiadania, a także teksty publicystyczne. Był także pedagogiem i człowiekiem zaangażowanym w pomoc najuboższej, chłopskiej, grupie społecznej. Zakładał szkoły dla dzieci chłopskich i wydawał czasopismo pedagogiczne. Był nominowany do literackiej Nagrody Nobla.
Anna Karenina, powieść psychologiczna wielkiego rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja, należy do ścisłego kanonu literatury światowej. W genialny, a zarazem krytyczny sposób, powieść obrazuje środowisko elit carskiej Rosji drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Kanwą powieści, wokół której splatają się różne wątki, są dwa przeciwstawne modele miłości: z jednej strony ciche szczęście uczciwych małżonków Lewina i Kiti, z drugiej pełen przygód i upokorzeń grzeszny związek Anny Kareniny z Aleksym Wrońskim. Wykreowana przez Tołstoja postać Anny Kareniny - wcielenie w jednej osobie tęsknoty za miłością i bezkompromisowego dążenia do wolności, stała się jedną z wielkich postaci literackich, w której wielu dopatruje się proroczej wizji współczesnej kobiety. Od ponad wieku Anna Karenina zachwyca czytelników i inspiruje artystów na całym świecie. Powieść stała się przedmiotem licznych adaptacji teatralnych, filmowych, baletowych, malarskich, a nawet komiksowych. Lektura dla szkół średnich. Lew Tołstoj (1828-1910) - jeden z najwybitniejszych pisarzy światowych i jeden z czołowych przedstawicieli realizmu w literaturze rosyjskiej. Autor takich dzieł jak Anna Karenina, Wojna i pokój, Zmartwychwstanie, Sonata Kreutzerowska. Pisał powieści, dramaty, nowele i opowiadania, a także teksty publicystyczne. Był także pedagogiem i człowiekiem zaangażowanym w pomoc najuboższej, chłopskiej, grupie społecznej. Zakładał szkoły dla dzieci chłopskich i wydawał czasopismo pedagogiczne. Był nominowany do literackiej Nagrody Nobla.
Baśń Hansa Christiana Andersena Dziecię elfów znana także polskim czytelnikom pod tytułem Calineczka, należy do ścisłego kanonu literatury dziecięcej. Baśń opowiada o pełnej przygód epopei dziewczynki malutkiej jak pszczółka, która od porwania z domu rodzinnego przez ropuchę, poprzez tułaczkę po świecie, schwytanie przez chrabąszcza, wyswatanie z kretem, lot na jaskółce, trafi a wreszcie do świata elfów, w którym spotyka miłość i do którego okazuje się przynależeć. Dziecię elfów jest lekturą w klasie II szkoły podstawowej.
Ten mały, elegancki tomik wierszy dla dzieci Juliana Tuwima opatrzony jest oryginalnymi ilustracjami Ignacego Witza z 1949 roku. Ignacy Witz był nie tylko jednym z najwybitniejszych polskich grafików w dziedzinie ilustracji dziecięcej. Był także przyjacielem Juliana Tuwima. Nad ilustracjami do tej książki pracował wspólnie z poetą, co wpłynęło na ich niezwykłą wartość artystyczną. Lektura w klasie II Julian Tuwim (1894-1953), poeta, satyryk, twórca teatrzyków, piosenek, felietonista, jeden z najwybitniejszych polskich poetów dwudziestolecia międzywojennego, członek grupy poetyckiej Skamander.
Osiemnastoletnią Magdę poznajemy w dramatycznym momencie życia, gdy dowiaduje się, że jest w ciąży. Jak doszło do tego, że zdolna i pracowita dziewczyna wpadła w tak poważne tarapaty? Jak przeżyje to brutalne wejście w dorosłość? Magda.doc to pełna dramatyzmu, ale i epizodów humorystycznych oraz wewnętrznego ciepła, mądra powieść o dojrzewaniu. Przyjaciół Magdy informujemy, że mogą dowiedzieć się o jej dalszych losach z książki Paulina.doc.
Legenda o Tristanie i Izoldzie w opracowaniu Josepha Bdier, uznanym za najpełniejsze i najznakomitsze, należy do kanonu literatury światowej. Utwór uważany jest za arcydzieło literatury miłosnej. Tematem legendy arturiańskiej jest tragiczna i niespełniona miłość pomiędzy Tristanem - rycerzem króla Marka, jednym z rycerzy Okrągłego Stołu - i księżniczką irlandzką Izoldą Jasnowłosą. W czasie jednej z wypraw wojennych Tristan zobowiązuje się wobec króla Marka, że przywiezie mu jego wybrankę Izoldę. W czasie podróży rycerz i towarzysząca mu księżniczka wypijają nieświadomie napój miłosny i zakochują się w sobie. Miłość, która nie może się spełnić, pogrąża niepocieszonych kochanków w bezmiarze wzniosłości i kłamstw, szczęścia i rozpaczy, życia i śmierci. Lektura dla szkół średnich
Na wystawie psów rasowych wybuchła panika. Pośród pudli, jamników i bassetów pojawił się zupełnie nierasowy kundel, który zaczął tak dokazywać, że szybko pozyskał sobie ksywę Straszliwego Mutanta! "To nie jest pies!" - krzyczeli przerażeni wystawcy: - "To jest mechaniczny potwór!". Scooby-Doo i jego przyjaciele postanowili ratować sytuację. Kto kryje się za Straszliwym Mutantem? Śledztwo zapowiada się na wyjątkowo niebezpieczne i trudne! Pospiesz się! Wielbiciele psów potrzebują Twojej pomocy!
W domu niewoli jest jednym z najwybitniejszych w polskiej i światowej literaturze świadectw stalinowskich zbrodni. Autorka opisuje swoją ciernistą drogę wojenną - od aresztowania w pierwszych miesiącach sowieckiej okupacji polskich kresów, poprzez przesłuchania, tułaczkę po stalinowskich więzieniach, wywózkę do okrytego czarną sławą łagru w Workucie, niełatwą drogę wiodącą przez radzieckie kołchozy aż po amnestię i drogę do Armii gen. Władysława Andersa. Autorka daje obraz swojego doświadczenia, ale także losów licznych towarzyszek niedoli, kobiet różnych narodowości, które w bestialskich warunkach potrafiły zachować człowieczeństwo lub poddały się upodleniu. Autorka maluje wstrząsający portret zniewolonych ludzi, a równocześnie obnaża niewyobrażalne okrucieństwo oprawców i ich metody. Dzieło Beaty Obertyńskiej, napisane przez historię, krzywdę i cierpienie kobiet, daje obraz nieludzkiego systemu sowieckiego więziennictwa, jaki przekazali również Gustaw Herling-Grudziński w Innym świecie czy Aleksander Sołżenicyn w Archipelagu Gułag.
W stronę Swanna jest quasi-autobiograficzną powieścią francuskiego pisarza Marcela Prousta, uważanego przez wielu znawców literatury za najwybitniejszego pisarza wszech czasów. Powieść wpisała się do ścisłego kanonu arcydzieł literatury światowej. Należy ona do szerszego, siedmiotomowego cyklu powieściowego zatytułowanego W poszukiwaniu straconego czasu. Powieść składa się z trzech części: w Combray autor traktuje o dzieciństwie; Miłość Swanna to opis życia i historii miłosnych pana Swanna, postaci intrygującej głównego bohatera Marcela; z kolei Imiona miejscowości poświęcone są próbie uchwycenia istoty podróży i drzemiącego w człowieku marzenia o odkrywaniu nowych miejsc. Po przeczytaniu W stronę Swanna i dalszych powieści tworzących cykl proustowski, wielu pisarzy zarzuciło pisanie, uznając, że Proust powiedział w swojej twórczości w sposób doskonały wszystko, co jest do powiedzenia o człowieku, jego doświadczeniach i namiętnościach, a także o współczesnym społeczeństwie, jego sekretnych trybach i rządzących nim prawach. Lektura dla szkół średnich
Kapitan Sztorm i książę Wenecji należy do gatunku fantastyki literackiej dla dzieci. Dzięki tej pasjonującej powieści młodzi czytelnicy poznają smak emocjonującej przygody, poczują tchnienie fantastycznych podróży, a równocześnie odkryją głębię literackiego studium ludzkich psychiki ewoluujących w czasie relacji międzyludzkich. Dodatkowym walorem książki są piękne ilustracje wybitnego malarza i przyjaciela autora książki, Andrzeja Jarodzkiego.
Opis serii: Biblioteka Siedmiu Przygód proponuje dzieciom zaczynającym czytać samodzielnie lub doskonalącym się w czytaniu fascynujące powieści z zakresu literatury przygodowej, fantasy i literatury dziecięcej.
Słowo o autorach:
Michał Morayne urodził się w 1958 r. we Wrocławiu. W 1981 r. ukończył matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2001 r. jest profesorem Politechniki Wrocławskiej. Autor kilku opowiadań opublikowanych w czasopismach „Odra” i „Nowa Fantastyka”.
Andrzej Jarodzki urodził się w 1953 r w Krakowie. Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Grafiki ukończył w 1985 r. Ma na swoim koncie 28 wystaw indywidualnych oraz 19 zbiorowych. Uprawia m.in. malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię i rzeźbę.
Rękodzieła polskiego folkloru należą do dziedzictwa naszej kultury i żyją w pamięci każdego z nas. Mają równocześnie wymiar ponadnarodowy; polskie wycinanki, kordy, hafty, stroje ludowe, pisanki, chusty, motywy czy obrazy ludowe są podziwiane na całym świecie. Inspirują wielu dzisiejszych artystów, między innymi projektantów mody i wzornictwa przemysłowego. W tej pięknej publikacji prezentujemy najpopularniejsze dzieła polskiego folkloru w postaci harmonijnych struktur mandali. Książka podzielona jest na czternaście rozdziałów odpowiadających tradycyjnym regionom etnograficznym Polski: sztuce góralskiej, górnośląskiej, kaszubskiej, kujawskiej, kurpiowskiej, lubelskiej, łemkowskiej, łowickiej, małopolskiej, mazowieckiej, opoczyńskiej, podkarpackiej, sądeckiej i wielkopolskiej. Na początku każdego rozdziału znajduje się krótki opis historii folkloru danego regionu, połączony ze wskazówkami, jak interpretować poszczególne techniki i symbole, co ułatwi rozszyfrowywanie znaczeń przedstawionych dzieł. Nadawanie kolorów mandalom, zwłaszcza reprezentującym bliskie polskim sercom wzory ludowe, stanie się doskonałym narzędziem terapeutycznym, relaksacyjnym i medytacyjnym. Warto zaznaczyć, że kolorowanie mandali jest cenionym w psychologii sposobem na pokonywanie stresu, na wewnętrzne ukojenie, oddanie się radości aktu twórczego. Arteterapia, czyli terapia przez sztukę, pozwala także leczyć kłopoty z koncentracją oraz zaburzenia psychiczne, zwłaszcza występujące u osób starszych. Słowo o autorce: Tamara Michałowska - autorka kilkunastu popularnych książek dla dzieci, a także tłumaczka francuskiej i angielskiej literatury dziecięcej, książek edukacyjnych i popularyzujących wiedzę.
Miodal jest powieścią podróżniczo-przygodową napisaną dla dzieci zaczynających czytać samodzielnie. Opowiada o podróży inicjacyjnej misia Miodala, który po szerokim świecie szuka swojego miejsca na ziemi. Książka stanie się dla małych czytelników nie tylko emocjonującą lekturą; przekaże im także podstawowe chrześcijańskie wartości i wiele mądrości, jak tę, że prawdziwy dom znajduje się pośród najbliższych. Miodal to pierwsza część trylogii zatytułowanej Droga miodowa, drugą jest Lilu. Cykl zamknie opowieść o przygodach obu misiów – Miodal i Lilu.
Stefan Potocki, urodził się w 1965 roku w Kanadzie. Ukończył studia w Concordia University w Montrealu, uzyskując tytuł inżyniera mechanika automatyka. Naste?pnie mieszkał i pracował w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Anglii i Francji. Od ponad dwudziestu pięciu lat mieszka w Warszawie. Jest przedsiębiorcą, wiele czyta i podróżuje po świecie, nigdy jednak nie marzył, że zostanie pisarzem….
Wielkanoc - strojna barwnymi tradycjami, radosna nadejściem wiosny, jest fascynującym dla dziecka tematem do kolorowania. Obrazki są duże, opatrzone szerokim konturem, proste do kolorowania. Przyniosą wiele radości dzieciom już od 2 roku życia. Dodatkową atrakcją książeczki są podpisy pod obrazkami - do odczytania wraz z rodzicami! Opis serii: Seria Kolorowanki poznawcze adresowana jest do dzieci w wieku od 2 lat. Książeczki należące do serii przybliżają dziecku różne interesujące tematy za pomocą prostych kolorowanek, ciekawych łamigłówek i zadań edukacyjnych.
Piękna i Bestia • Paluszek • Kopciuszek • Czerwony Kapturek • Kot w butach • Mała syrenka • Trzy świnki • Śpiąca królewna • Jaś i Małgosia • O Jasiu i łodydze fasoli • O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach • Złotowłoska i trzy niedźwiadki • Brzydkie kaczątko • Calineczka
Bajki zebrane w tym pięknym tomie należą do światowego kanonu baśniowych opowieści. Poznając je, dziecko będzie potrafiło lepiej rozumieć otaczający je świat, dostrzegać różnicę między dobrem a złem, przezwyciężać ogarniające je niepokoje i lęki, budować swoją tożsamość i poczucie własnej wartości.
Lektura w klasach I-III
Nowa Heloiza jest powieścią epistolograficzną należącą do kanonu literatury francuskiej i światowej. Autor nadał jej pierwotnie tytuł Julia, Nowa Heloiza, listy dwojga kochanków, mieszkańców małego miasteczka u stóp Alp, a czytelnicy przypisali jej miano "Biblii kochanków". Utwór opisuje etapy rodzącej się i rosnącej miłości skromnego nauczyciela Saint-Preux i jego uczennicy, młodej arystokratki Julii d’Etange. Dojrzewająca miłość nie może się jednak spełnić z powodu wymuszonego małżeństwa Julii z baronem de Wolmar. Miłość nie spełnia się, ale trwa, skazując kochanków na cierpienia i na szukanie drogi do jej wysublimowania. Choć Nową Heloizę czyta się jak sentymentalną powieść romantyczną, w rzeczywistości zawiera ona treści głęboko filozoficzne. Jean-Jacques Rousseau, najwybitniejszy teoretyk miłości czasów nowożytnych, podejmuje w niej rozważania nad znaczeniem zasad moralnych obowiązujących w naszej cywilizacji. Opowiada się za wyższością etyki opartej na autentyczności uczuć nad sztywnymi zasadami moralności racjonalnej.
Lektura dla szkół średnich
Dziadek do orzechów jest baśniową opowieścią dla dzieci wielkiego niemieckiego pisarza epoki romantyzmu, prekursora fantastyki, Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna. Książka należy do ścisłego kanonu światowej literatury dziecięcej. Opisuje niezwykłe przygody, jakie spotykają siedmioletnią Marynię po tym, jak na święta Bożego Narodzenia otrzymuje w prezencie Dziadka do orzechów, marionetkę, która ożywa w wigilijną noc. Po stoczeniu zwycięskiej walki z królem myszy, Dziadek do orzechów przenosi dziewczynkę do magicznego królestwa, zamieszkanego przez lalki i zabawki. Opowieść Hoffmanna zainspirowała Piotra Czajkowskiego do skomponowania sławnego baletu Dziadek do orzechów. Utwór stał się także inspiracją wielu ekranizacji filmowych, zarówno fabularnych, jak i animowanych. Na podstawie powieści powstał także polski film, w reżyserii Haliny Bielińskiej i według scenariusza Marii Krüger.
Trzej muszkieterowie francuskiego pisarza Aleksandra Dumasa są jedną z najsłynniejszych powieści płaszcza i szpady i należą do kanonu światowej literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Akcja powieści osadzona jest w czasach świetności Francji, w pierwszej połowie XVII wieku, za panowania Ludwika XIII i kardynała Richelieu. Dumas opisuje pasjonujące przygody czterech przyjaciół z elitarnej formacji muszkieterów królewskich – Aramisa, Atosa, Portosa i głównego bohatera, nowicjusza d’Artagnana. Muszkieterowie, zmagając się ze spiskami politycznymi i intrygami dworskimi, uczestniczą w pojedynkach, romansują z pięknymi damami z najwyższych sfer, pośród wojen i podstępów walczą o dochowanie honoru i wierności królowej.
Lektura dla klasy VI
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?