Książki o sanktuariach i cmentarzach - albumy i przewodniki, pielgrzymki. Sanktuaria katolickie są na całym świecie, ale nigdzie ma takiego ich rozkwitu jak w Polsce – tak było w dawnych wiekach, tak jest i teraz. Najwięcej jest sanktuariów Maryjnych, następnie sanktuariów upamiętniających świętych i błogosławionych. Mniej jest sanktuariów Pańskich. Sanktuaria to miejsca dzięki którym pielgrzymi umacniają swoją wiarę, zanoszą do Boga dziękczynienia i prośby. Miośników zwiedzania zapraszamy również do podróży po cmentarzach. Oferujemy przewodniki po najciekawszych miejscach świętych na całym świecie.
„Zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia. Więcej powiem: nie można do niej wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku; bo zawiera się w niej – jak w mało której katedrze świata – ogromna wielkość, którą przemawia do nas cała nasza historia, cała nasza przeszłość; przemawia zespołem pomników, przemawia zespołem sarkofagów, ołtarzy, rzeźb; ale nade wszystko przemawia do nas cała nasza przeszłość, nasza historia – zespołem imion i nazwisk. Wszystkie te groby na Wawelu, imiona i nazwiska znaczą i wyznaczają: znaczy każde dla siebie, a wszystkie razem wyznaczają olbrzymią, tysiącletnią drogę naszych dziejów”.
Kard. Karol Wojtyła (w 1978 roku)
Te słowa są najlepszą rekomendacją książki – dzieła, które opisuje groby królewskie na Wawelu. Wszak to w tej katedrze spoczywają takie postaci, jak: Jan III Sobieski, Władysław Jagiełło, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Warneńczyk, Kazimierz Jagiellończyk, święta Królowa Jadwiga, Zygmunt I Stary, Zygmunt III Waza, Stefan Batory, Zygmunt August czy Książe Józef Poniatowski. "Groby królewskie na Wawelu" są niezwykłym przewodnikiem po cmentarzu, ktoremu na imię Polska.
18 kwietnia 2010 roku w podziemiach Katedry na Wawelu spoczęły też ciała pary prezydenckiej, małżeństwa Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej 10 kwietnia w Smoleńsku.
Camino de Santiago przyciąga dziś pielgrzymów z całego świata. Podejmują oni trud wędrowania po górach Nawarry i kastylijskich równinach z wielkim pragnieniem, aby wzorem swych średniowiecznych poprzedników dotrzeć do grobu św. Jakuba w Composteli. Każdy z nich, z bagażem własnych przeżyć, motywacji i intencji, wpisuje się w ten wiekowy szlak, który ukształtował tożsamość Europy.
Pielgrzymowanie do Santiago zaczyna się u progu domu każdego pielgrzyma, a nie jak często się sądzi dopiero w Hiszpanii. Wielu już w epoce średniowiecza wyruszało na Camino de Santiago z Polski, również z Kujaw i Pomorza, które przechowują pamięć o św. Jakubie Apostole po dziś dzień. Camino Polaco, które od Olsztyna przez Toruń dalej prowadzi ku Composteli, z roku na rok zyskuje na coraz większej popularności, przyczyniając się w ten sposób do odkrywania skarbów własnej tożsamości.
Niniejsza książka jest owocem współpracy środowisk teologicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Nawarry w Pamplonie. Pragnie dostarczyć czytelnikowi podstawowych informacji o Szlaku św. Jakuba, spojrzeć na ten fenomen z perspektywy różnych dziedzin nauki oraz pokazać region Kujaw i Pomorza jako otwarty i gościnny dla pielgrzymów ze wszystkich stron świata. Inicjujemy w ten sposób serię wydawnictw, która - niczym sam Szlak - jest pewnym projektem powrotu do korzeni, stawianiem kolejnych kroków po pięknym i bogatym w zabytki Camino Polaco. To pierwszy krok, pozostałe bowiem należą już do czytelnika...
Są takie miejsca na ziemi, do których człowiek udaje się, by doświadczyć szczególnej łaski Bożej. Śladami patriarchów, Jezusa i Maryi, i Apostołów podążać można także w zaciszu własnego serca. Każda z proponowanych tu medytacji zawiera krótki opis miejsca świętego, związany z nim tekst biblijny oraz refleksję biblijno-egzystencjalną, zakończoną pytaniami do osobistych przemyśleń. Ruszaj w drogę! Bo pielgrzymowanie, czy fizyczne czy duchowe, zawsze przynosi owoc.
Dzieje żołnierskich nekropolii powstałych podczas kampanii wołyńskiej (1915?1916) Legionów Polskich, która zajmuje szczególne miejsce w legionowej epopei. Relacja o krwawych walkach toczonych w miejscach, których symbolem stała się Kostiuchnówka, na trwałe zapisana w panteonie żołnierskiej chwały, o polowych cmentarzach powstających w pobliżu okopów i pól bitewnych. Na podstawie wspomnień i dzienników uczestników walk autor pokazuje, w jaki sposób legioniści postrzegali walkę, zabijanie i śmierć. To temat dotąd nieobecny w piśmiennictwie militarnym. Szeroko przedstawia także historię cmentarzy wołyńskich w okresie II RP, ich rolę w kultywowanej przez czynniki państwowe tradycji legionowej, miejsce, jakie zajmowały w wychowaniu obywatelskim. Ich symbolicznym centrum stał się Kopiec Chwały Legionów na Polskiej Górze koło Kostiuchnówki. Końcowa część książki to bogata kronika zainicjowanej przez harcerzy za Zgierza akcji odbudowy wołyńskich, legionowych cmentarzy, obróconych w ruinę w czasach sowieckich. To ujmujące świadectwo zaangażowania młodego pokolenia w służbę narodowych wartości, oraz działań Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa utrwalających, także poza granicami RP, pamięć o tych, którzy oddali życie dla Niepodległej.
Przewodniki z cyklu "Miejsca święte", prezentują najważniejsze miejsca kultu religijnego i centrów duchowych w zakątkach całego świata. Publikacje dostarczają ogólnych informacji o historii, kulturze, praktykach religijnych, dziełach sztuki sakralnej i ludziach związanych z danym miejscem.
Od pierwszych słów oraz pierwszych pytań tej rozprawy byłem przekonany, że mamy do czynienia z rzeczą wyjątkową ? niepowtarzalną i w samym zamyśle, i w jej realizacji. [...] Mamy tu do czynienia z pracą skonstruowaną nader klarownie i logicznie, o czytelnym i konsekwentnym układzie, doskonale spełniającym wszelkie rygory naukowego ?śledztwa w sprawie?. Autorka umiejętnie i uważnie wędruje przy tym we wnętrze pojęć, odkrywając i ujawniając zawarte w nich sensy. Nie można w tym nie widzieć pewnej filozofii języka, bliskiej na przykład Michaiłowi Bachtinowi, zakładającemu, że słowa mają swą dziejowość i że dziejowość ta nie wygasa, a choć ukryta, ?pracuje? ciągle w kulturze, w życiu duchowym i społecznym.
Z recenzji dra hab. Zbigniewa Mikołejko
Już od lat olsztyńska "Borussia" wiele miejsca w swojej działalności poświęca problematyce krajobrazu kulturowego Warmii i Mazur. Czytanie krajobrazu, jak to nazwaliśmy, ma szczególne znaczenie w miejscu, gdzie przekaz pokoleniowy i tradycyjne więzi zostały przerwane. Wówczas pozostaje odwoływać się do materialnych śladów przeszłości, do znaków krajobrazu.
W ten sposób jesteśmy w stanie nie tylko wzbogacić i uzupełnić naszą wiedzę historyczną.
Redaktoir serii
Iwona Liżewska
Sługa Boży Jan Paweł II powiedział: "Z Fatimy rozpowszechnia się na cały świat orędzie nawrócenia i nadziei, które zgodnie z chrześcijańskim objawieniem jest głęboko wpisane w dzieje. Odwołując się do życiowych doświadczeń, wzywa ono wierzących, aby modlili się usilnie o pokój na świecie i aby przez pokutę otwierali serce na nawrócenie. Jest to najprawdziwsza Ewangelia Chrystusa, przypomniana naszemu pokoleniu, szczególnie dotkliwie doświadczonemu przez dziejowe wydarzenia. Wezwanie, jakie Bóg skierował do nas za pośrednictwem Najświętszej Panny, w pełni zachowuje do dziś swą aktualność. Drodzy bracia i siostry, przyjmijmy światło płynące z Fatimy: poddajemy się przewodnictwu Maryi. Jej Niepokalane Serce niech będzie naszą ucieczką i drogą wiodącą do Chrystusa".
Niniejszy album - przewodnik prowadzi nas przed oblicze Matki Bożej Fatimskiej, abyśmy napełnieni Jej światłem odnaleźli moc do nawrócenia i zbawczego spotkania z Chrystusem.
Druga część Mistycznych podróży Andrzeja Hermanowicza zawiera sześć szkiców, będących zapisem pielgrzymich wędrówek autora. Nosi ona podtytuł: ?Przewodnik poszukujących?. Przemierzając szlaki Rzeczypospolitej, Europy, Ameryki Środkowej i Południowej, autor próbuje wskazać kierunek ? ku prawdzie, ku wartościom, ku temu, co nadprzyrodzone. Postacie świętych, aniołów czy wielkich architektów; miejsca znane i nieznane; dzieła kultury i cuda ? wyznaczają tu miejsca postoju, miejsca zadumy nad tym, co duchowe. ?Mistyczne podróże? ? drugi tom wydany przez Księgarnię św. Jacka ? nie są może lekturą łatwą, wymagają szczególnego natężenia czytelniczej uwagi, ale przenikliwość i głębia wniosków wynagradzają podjęty trud.
?Wszystkie eseje zamieszczone w omawianej książce obnażają ? już przez sam fakt zbudowania jednoznacznych kontekstów ? duchową miałkość naszych czasów, wielokroć przechodzącą w przerażającą nicość. Andrzej Hermanowicz odnosi się wręcz dowodnie do degrengolady moralnej zachodnio-europejskiej formacji cywilizacyjnej. Łączy to w sposób naturalny z emocjonalnymi aktami prywatnej niezgody na bulwersujące przejawy brutalnej sekularyzacji (...). Postawa Autora wyrasta z głębokiego przekonania, iż jedynym dobrem ludzkości jest pozytywny system aksjologiczny, oparty na fundamencie Dekalogu, czyli Prawa Bożego. Poza nim rozciąga się przestrzeń diaboliczna, przestrzeń takiego upodlenia człowieka, takiej rozwiązłości i wszelkiej amoralności, które mogą doprowadzić ludzkość do ostatecznego upadku?.
(S.A. Wisłocki, fragm. Wstępu)
Okładkę do książki zaprojektował Lech Majewski, reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz.
Spis treści
Wstęp
Święta Rita z Cascia
Kult Aniołów w Europie
Święta Maryja z Copacabana. Synkretyzm w Ameryce Środkowej i Południowej
Tajemnice gotyku
Zapomniany naród i jego sztuka sakralna ? Łemkowie
Późny gotyk w Małopolsce
Bibliografia
Autor:
Andrzej Hermanowicz ? doktor medycyny, miłośnik sztuki, historii architektury i odkrywczych podróży zdaje sobie sprawę, że zdrowie pacjenta, bardziej od jakiegokolwiek innego czynnika, zależy od jego kondycji psychicznej. Od wiary. Bowiem prawdę mówi wymęczony banał, iż ?wiara czyni cuda?.
Miejsca święte - religia, historia, sztuka.
Rady, ciekawostki, zwiedzanie.
21 przewodników po najważniejszych sanktuariach świata.
Nie tylko dla pielgrzymów.
Mamy przed sobą szacowną księgę zatytułowaną " Katedry w Polsce " . Katedra jest kościołem biskupa. Stąd biskup naucza wiernych diecezji. Piękne są katedry w Polsce bo kształtem miłości jest piękno . Budowano je z wiarą, modlitwą i miłością.
Obejrzyjcie ten album i poznajcie swoją katedrę. Katedry są nie tylko pomnikami sztuki, lecz także świadectwem naszej historii.
Jeśli myślisz o wyruszeniu najstarszym pielgrzymim szlakiem Europy, poznaj z PORADNIKIEM Drogę świętego Jakuba!*pomaga podjąć decyzję o wyjściu na szlak i właściwie się przygotować*podpowiada jak zaplanować podróż i co zabrać ze sobą w drogę*informuje czego można się spodziewać podczas kolejnych etapów wędrówkiNa Camino weź lekki PRZEWODNIK, który mieści się w kieszeni!*zawiera opisy, mapki, plany oraz minisłowniczek*podaje przydatne na szlaku praktyczne informacje*podpowiada jak sobie radzić z problemamiKażdego roku coraz więcej Polaków dociera do Santiago de Compostela. Buen Camino !
Przewodnik ?Licheń? to książka wyjątkowa ? jest połączeniem niewyczerpanego źródła wiedzy i przewodnika, z którym warto zwiedzać świat.
Przewodnik zachęca do odwiedzenia jednego z najważniejszych miejsc kultu Matki Bożej w Polsce ? Lichenia. Nie tylko pielgrzymi znajdą tutaj coś dla siebie ? wyjątkowość tego miejsca dostrzegą również ci, którzy cenią sobie oryginalne połączenie historii, religii i sztuki. Książka podzielona jest na następujące sekcje: ?Historia? i ?Wademekum?, ?Zwiedzanie?, ?Okiem znawcy? oraz ?Rady dla podróżnych?.
Pierwsza z nich przybliża historię miasta. Opisano w niej objawienia z 1813 i 1850 r., w czasie których Matka Boża wielokrotnie ukazywała się żołnierzowi armii napoleońskiej Tomaszowi Kłossowskiemu oraz pasterzowi Mikołajowi Sikatce.
W części następnej podano informacje na temat obiektów wartych obejrzenia. Wiedzie ona do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski oraz jego centrum ? monumentalnej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Kieruje nas na szczyt 25-metrowej Golgoty utworzonej z kamieni i głazów, na której odprawia się nabożeństwa Drogi Krzyżowej, oraz do Lasu Grąblińskiego, miejsca objawień Matki Bożej, oddalonego od Lichenia o 2 km.
Wszystkie interesujące miejsca zaznaczone są na mapie i dokładnie opisane. Przewodnik dopełniają piękne, barwne fotografie. Końcowa jego część dostarcza praktycznych wskazówek. Podane są w niej m.in. informacje o lokalnej komunikacji, hotelach i zniżkach dla turystów.
?Miejsca święte" to nowa odsłona serii ?Podróże marzeń" i ?Miasta marzeń" - przewodników, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Czytelników. Tym razem proponujemy oglądanie świata oczami wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, buddyzmu, hinduizmu i sintoizmu.
Każdy tom tej serii jest monografią. Opisuje tylko jedno święte miejsce i składa się z trzech części.
*Pierwsza poświęcona jest historii sanktuarium i roli, jaką w dziejach regionu i danej religii odegrało.
*Druga opowiada o bogach, świętych, mistykach i władcach, którzy przyczynili się do jego rozwoju i wyznaczenia mu jego doniosłej roli. Opisuje tajemnice i obrzędy, a także zgromadzone w nich dzieła sztuki, kosztowności i świętości.
*Trzecia dostarcza praktycznych wskazówek, w jaki sposób je poznawać i zwiedzać.
?Miejsca święte" to książki, które warto czytać i z którymi warto podróżować.
To przewodniki - nie tylko dla pielgrzyma.
Autorami książki jest małżeństwo poświęcające dużo czasu na podróże i poznawanie nowych kultur. Publikacja powstała jako owoc zainteresowań problemem niepotwierdzonych przez Kościół objawień w Medziugorje oraz socjologicznym aspektem ruchu pielgrzymkowego, jaki narodził się wokół tego niezwykłego miejsca położonego pośród hercegowińskich gór.
Miejsca święte. Religia, historia, sztuka. Rady, ciekawostki, zwiedzanie
21 przewodników po najważniejszych sanktuariach świata.
Nie tylko dla pielgrzymów.
"Miejsca święte" to nowa odsłona serii "Podróże marzeń" i "Miasta marzeń" - przewodników, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Tym razem, w kolejnych tomach, prezentowane będą sanktuaria, takie jak Jerozolima, Asyż, Mekka, Fatima, Lhasa, Kioto, Waranasi, Guadalupe, Częstochowa i inne.
Pierwsza część każdego przewodnika opowiada o historii sanktuarium i roli, jaką odegrało ono w dziejach regionu i danej religii. Druga mówi o bogach, świętych, mistykach i władcach, którzy przyczynili się do rozwoju tego miejsca i wyznaczenia mu jego doniosłej roli; opisuje także tajemnice i obrzędy oraz zgromadzone w sanktuarium dzieła sztuki, kosztowności i świętości. Trzecia część dostarcza praktycznych wskazówek, w jaki sposób dostać się do tych świętych miejsc, poznawać je i zwiedzać.
33 inspirujące refleksje
dla tych, którzy wybierają się na Camino
by zapragnąć
dla tych, którzy nigdy nie pójdą Drogą św. Jakuba
by zrozumieć
dla tych, którzy doszli do Santiago
by nie zapomnieć
Miejsca święte. Religia, historia, sztuka. Rady, ciekawostki, zwiedzanie
21 przewodników po najważniejszych sanktuariach świata.
Nie tylko dla pielgrzymów.
"Miejsca święte" to nowa odsłona serii "Podróże marzeń" i "Miasta marzeń" - przewodników, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Tym razem, w kolejnych tomach, prezentowane będą sanktuaria, takie jak Jerozolima, Asyż, Mekka, Fatima, Lhasa, Kioto, Waranasi, Guadalupe, Częstochowa i inne.
Pierwsza część każdego przewodnika opowiada o historii sanktuarium i roli, jaką odegrało ono w dziejach regionu i danej religii. Druga mówi o bogach, świętych, mistykach i władcach, którzy przyczynili się do rozwoju tego miejsca i wyznaczenia mu jego doniosłej roli; opisuje także tajemnice i obrzędy oraz zgromadzone w sanktuarium dzieła sztuki, kosztowności i świętości. Trzecia część dostarcza praktycznych wskazówek, w jaki sposób dostać się do tych świętych miejsc, poznawać je i zwiedzać.
Miejsca święte. Religia, historia, sztuka. Rady, ciekawostki, zwiedzanie
21 przewodników po najważniejszych sanktuariach świata.
Nie tylko dla pielgrzymów.
"Miejsca święte" to nowa odsłona serii "Podróże marzeń" i "Miasta marzeń" - przewodników, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Tym razem, w kolejnych tomach, prezentowane będą sanktuaria, takie jak Jerozolima, Asyż, Mekka, Fatima, Lhasa, Kioto, Waranasi, Guadalupe, Częstochowa i inne.
Pierwsza część każdego przewodnika opowiada o historii sanktuarium i roli, jaką odegrało ono w dziejach regionu i danej religii. Druga mówi o bogach, świętych, mistykach i władcach, którzy przyczynili się do rozwoju tego miejsca i wyznaczenia mu jego doniosłej roli; opisuje także tajemnice i obrzędy oraz zgromadzone w sanktuarium dzieła sztuki, kosztowności i świętości. Trzecia część dostarcza praktycznych wskazówek, w jaki sposób dostać się do tych świętych miejsc, poznawać je i zwiedzać.
Przewodnik ""Fatima"" to tom 8 cyklu ""Miejsca Święte"" - serii opracowanej w celu zaprezentowania najważniejszych miejsc kultu religijnego i centrów duchowych w zakątkach całego świata. Publikacja dostarcza informacji o kulturze, praktykach religijnych, dziełach sztuki sakralnej i wybitnych artystach związanych z miejscem świętym. Zachęca do wyruszenia w fascynującą podróż po niewielkim mieście położonym w centralnej części Portugalii - Fatimie. Nie tylko pielgrzymi znajdą tutaj coś dla siebie - wyjątkowość tego miejsca dostrzegą również ci, którzy cenią sobie oryginalne połączenie historii, religii i sztuki. Książka podzielona jest na następujące sekcje: ""Historia"" i ""Wademekum"", ""Zwiedzanie"", ""Okiem znawcy"" oraz Rady dla podróżnych"". Pierwsza poświęcona jest burzliwej historii Fatimy, obfitującej zarówno w wydarzenia tragiczne, jak i doniosłe. Opisano w niej objawienia z 1917 r., w czasie których Maryja i Anioł Pokoju ukazywali się trójce miejscowych dzieci - Hiacyncie, Łucji i Franciszkowi. W części głównej podano informacje na temat obiektów wartych obejrzenia. Wiedzie ona przede wszystkim do głównych miejsc sanktuarium: bazyliki Matki Boskiej Różańcowej, kościoła Trójcy Przenajświętszej, Centrum Pastoralnego Pawła VI oraz najliczniej obleganej przez wiernych słynnej Kapliczki Objawień. Prowadzi też do kościoła Nossa Senhora dos Prazeres, w którym została ochrzczona trójka świadków objawień. Wszystkie interesujące miejsca zaznaczone są na planach tras i dokładnie opisane. Przewodnik zawiera też mapy, a całość dopełniają piękne, barwne fotografie. Końcowa część dostarcza praktycznych wskazówek, podano w niej m.in. porządek, w jakim odprawiane są nabożeństwa w sanktuarium.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?