Polecamy całą serię najlepszych książek psychologicznych. Znajdziecie tu najciekawsze i najbardziej popularne poradniki i podręczniki. Setki tytułów, do których chętnie się wraca. Polecamy szczególnie książkę psychiatry Viktora Frankla, która opisuje jego traumatyczne przeżycia z obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej oraz podstawy jego metody leczenia zaburzeń psychicznych. To jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej. Ponadto proponujemy również słynną książkę autorstwa Cialdini Robert B.To znakomita książka z dziedziny psychologii społecznej, prezentująca techniki wywierania wpływ na ludzi.
Daleko, w głębi lasu, pod szeleszczącymi liśćmi żyją wróżki. Zapewne myślicie, że wróżki są dobre, uprzejme i słodkie, cóż, wiele z nich tak. Te pomocne wróżki opiekują się lasem. Musicie jednak wiedzieć, że niektóre wróżki, szczególnie te najmniejsze, są kapryśne.To właśnie one muszą szczególnie uważać, bo w pobliżu krąży goblin, który nie - tego nie możemy zdradzić! W każdym razie ten goblin robi straszne rzeczy.Jak myślicie, czy kapryśne wróżki zmienią swoje nastawienie, zanim złapie je ten groźny stwór?Kapryśne wróżki to pięknie zilustrowany picturebook, który pomoże najmłodszym czytelnikom oswoić się z trudnymi emocjami, takimi jak gniew, złość, frustracja i zły humor.
To, co jest równe, nie zawsze jest sprawiedliwe. To, co jest sprawiedliwe, nie zawsze jest równe. Odkryj nowatorski sposób podziału obowiązków domowych, by zyskać więcej czasu i uważniejsze relacje. Odnosisz wrażenie, że jesteś rodzicem od wszystkiego? Dbasz o to, by dzieci odrobiły pracę domową, lodówka nie świeciła pustkami, rachunki były zapłacone na czas – i wiele więcej. Czujesz, że to nie fair? Masz rację. Dlatego czas to zmienić. Nowy sposób organizacji życia w rodzinie Eve Rodsky przeprowadziła wywiady z ponad pięciuset osobami, by zrozumieć, na czym polega oraz jak ciężka jest praca w domu i w jaki sposób można wykonywać ją sprawniej i skuteczniej. Na ich podstawie stworzyła niniejszą książkę-grę, którą rozgrywać mogą wszyscy domownicy. Fair play w rodzinie to oszczędzający czas i nerwy system, który oferuje parom zupełnie nowe sposoby podziału obowiązków w domu, zgodne z filozofią rodzicielstwa bliskości. Przy pomocy prostych zasad oraz kart z obowiązkami domowymi zdecydujecie, co jest faktycznie ważne dla twojej rodziny i kto powinien się zająć poszczególnymi zadaniami, począwszy od prania, poprzez pomoc w lekcjach, na obiedzie skończywszy. Gra o wysoką stawkę: czas i bliskie relacje „Wygrana” oznacza przywrócenie równowagi sił w życiu rodzinnym, uzdrowienie relacji i odzyskanie czasu na rozwijanie swoich talentów i pasji. W książce znajdziesz praktyczne narzędzia do zastosowania od razu, dzięki którym w twoim domu zapanuje spokój, a uczucie rozżalenia i przepracowania odejdzie w niepamięć. Nie czekaj: zrób to dla siebie, dla dobra twojego partnera, twoich dzieci i waszego związku.
Kontrola, słowo o wielu znaczeniach i skojarzeniach, wywołuje silne emocje. Odnosi się do kwestii tak kluczowych i wszechobecnych jak: siła i poczucie bezradności, wolność i ograniczenia, podmiotowość i przedmiotowość, zmagania o pozycję „szefa”. Wiąże się również z postrzeganiem siebie jako osoby, która po prostu bierze, co się jej należy, czy też jako kogoś, kto zazwyczaj musi się zadowolić tym, co dostaje. Z kontrolą mierzymy się każdego dnia. Judith Viorst próbuje odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące kontroli w naszym życiu: Czy mamy tyle kontroli, by kształtować swoje życie? Czy mamy jej na tyle, by radzić sobie samodzielnie w życiu? Czy mamy kontrolę nad własną seksualnością? Czy mamy ją w związku małżeńskim bądź partnerskim? Czy mamy ją w relacjach zawodowych? Czy mamy kontrolę nad dorosłymi dziećmi? Czy mamy kontrolę, którą możemy oddać, czasem z wyboru, czasem z konieczności? Czy mamy kontrolę nad śmiercią? Judith Viorst, pisząc z przenikliwym psychologicznym spojrzeniem i odrobiną swojego charakterystycznego humoru, zaprasza nas do określenia granic i możliwości naszej kontroli. Pokazuje, jak możemy kształtować życie poprzez działania i dokonywane wybory. Przypomina nam też, że czasami powinniśmy sobie „odpuścić” i zachęca do znalezienia sposobu jak to zrobić najlepiej. Judith Viorst Amerykańska pisarka i dziennikarka. Autorka książek dla dzieci (m. in. Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day) i dorosłych (min. To, co musimy utracić i Małżeństwo dla zaawansowanych). Wydała kilka tomików wierszy. Absolwentka Waszyngtońskiego Instytutu Psychoanalizy oraz Uniwersytetu Rutgersa. Jej książka To, co musimy utracić, wydana w 1986 roku, utrzymywała się przez prawie dwa lata na liście bestsellerów „The New York Timesa”.
Niezwykła autobiograficzna opowieść o zmaganiu z depresją i terapii dialektyczno-behawioralnej opracowanej w oparciu o własne doświadczenia.Autorka zaczyna swoją fascynującą opowieść od tego, jak w wieku osiemnastu lat zaczęła się zmieniać z żywej, cieszącej się popularnością osoby w dziewczynę ze skłonnościami samobójczymi. Po ponad dwóch latach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym przysięgła, że jeśli uda jej się wydostać z tego piekła, to zrobi wszystko, by pomóc w tym innym, tak by i ich udziałem stało się życie, które warto przeżyć. W latach osiemdziesiątych udało jej się opracować terapię dialektyczno-behawioralną, która jednocześnie obejmowała akceptację siebie i potrzebę zmian. Jej kluczowymi elementami stały się też uważność, a także różne życiowe umiejętności. Mottem Linehan stało się powiedzenie: Nie można poprzez myślenie nauczyć się nowych zachowań to poprzez nowe zachowania można nauczyć się nowego myślenia.Marsha Linehan zachowała swoją niezwykłą duchowość. Jej historia jest również opowieścią o rozwoju wiary i wytrwaniu w wierze.
Psychologia weszła do Kościoła i na dobre się w nim zadomowiła. Czy mamy ją stamtąd wyrzucić czy szerzej otworzyć dla niej drzwi?
Czy chrześcijanie mogą zaufać ustaleniom psychologów i neurobiologów? Czy należy zweryfikować na ich podstawie nauczanie Kościoła w kwestii natury ludzkiej i powołania człowieka? To pytania, które coraz częściej pojawiają się w dyskusjach ludzi wierzących. Odpowiedzi na nie stara się znaleźć Magdalena Kędzierska-Zaporowska w rozmowie z o. Andrzejem Jastrzębskim – filozofem, teologiem i psychoterapeutą naukowo zajmującym się fascynującymi relacjami psychologii i wiary.
Wśród wielu zagadnień, które poruszyli, znalazły się m.in. pytania o to:
co jest normą psychiczną i duchową i czy można, cierpiąc psychicznie, zachować właściwą relację z Bogiem,
jakie są objawy zaburzeń psychicznych i do kogo zwrócić się po pomoc w razie ich wystąpienia,
czy człowiek wierzący może w pełni zaufać ustaleniom psychologii i neuronauk,
czym jest chrześcijański rozwój i czy psychologia może w nim pomóc,
jak poruszać się w gąszczu różnego rodzaju ofert i publikacji dotyczących zdrowia psychicznego, rozwoju osobistego i duchowości.
Choć nieraz podejmowano w Polsce próby integracji psychologii z duchowością, ta książka w sposób wyjątkowo ciekawy dotyka istoty relacji tych dwóch zagadnień. Wiele osób wierzących zastanawia się, czy skorzystanie z psychoterapii nie zaszkodzi ich wierze. Autorzy w swobodnej dyskusji w przystępny sposób omawiają korzyści ze współpracy tych dwóch dziedzin ludzkiego życia. Książka poszerza horyzonty czytelnika niezależnie od tego, czy szuka pomocy, czy też jej udziela jako terapeuta.
ks. Wojciech Szychowski, psycholog i psychoterapeuta dr hab.
Andrzej Jastrzębski – misjonarz oblat Maryi Niepokalanej. Wykładowca Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, UAM w Poznaniu oraz na Podyplomowym Studium Duchowości KUL. Od 2016 roku pracuje na Uniwersytecie św. Pawła w Ottawie. Prowadzi badania nad integralnym ujęciem człowieka w filozofii, psychologii, neurobiologii oraz teologii.
Była sobie raz dziewczynka całkiem podobna do innych dziewczynek. Z radością odkrywała świat, a w tym odkrywaniu towarzyszył jej ktoś, kto zawsze siedział w czerwonym fotelu. Pew-nego dnia okazało się jednak, że fotel jest pusty. I wtedy serce dziewczynki zamknęło się na cudowności tego świata. Zamknęło się... w butelce.Serce w butelce to książka wielopłaszczyznowa. Opowiada o stracie, ale także o dziecięcej ciekawości i nadziei, jaką ta ciekawość świata za sobą niesie. Subtelne ilustracje Olivera Jeffersa w połączeniu z ważkimi tematami składają się na wzruszającą opowieść.
PORYWAJĄCY, TRZYMAJĄCY W NAPIĘCIU THRILLER PSYCHOLOGICZNY.W oddali Leah usłyszała dźwięk syren. Zignorowała go. W tej chwili córka jej potrzebowała. Emily, zwinięta w kłębek pod łóżkiem, z zaciśniętymi powiekami, desperacko drżała. Leah zrobiła to, co uczyniłaby każda matka. Poczołgała się przez krew, by dotrzeć do córki.Dr Leah Wright wróciła do Pensylwanii, wraz z mężem, by odnaleźć spokój, zacząć wszystko od nowa i wychować sześcioletnią córkę, Emily. Jednak gdy wraca do domu pewnej ciemnej, zimowej nocy, trzymając w dłoni bukiet róż, znajduje córkę ukrytą pod łóżkiem i krew męża na całej podłodzeKiedy detektyw Luka Jericho zostaje wezwany na miejsce przestępstwa, z zaskoczeniem stwierdza, że morderca pozostawił świadka małą córeczkę ofiary. Scena zbrodni przypomina mu o niewyjaśnionej śmierci jego narzeczonej. Luka desperacko pragnie dowiedzieć się, co Emily zobaczyła tej nocy. Wie, że morderca może nadal być w pobliżu, czekając, by ponownie zaatakować.
Określamy ludzi poprzez to, co robią, a powinniśmy ich określać poprzez to, co czują. Najpotężniejszą siłą, jaką wysyłamy w Wszechświat, są nasze uczucia, to one kierują naszym losem. Zmieniając nastawienie, świat dokoła nas, zmienia się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.Książka Przekazy duszy Izabeli Anny Margańskiej, napisana została pod dyktando duszy. Jak podkreśla sama autorka, jej rola ograniczała się jedynie do tłumaczenia języka duchowego. Przekazy duszy nie aspirują do roli książki religijnej, a wręcz odcinają się od powiązań z jakąkolwiek religią. Książka ma formę dialogu z duszą i to właśnie ona jest jej główną bohaterką. Dłuższe monologi duszy noszą znamiona filozofii, kosmologii i psychologii, momentami nawiązują do nauk fizycznych, matematycznych, czy przyrodniczych. Jednak całość ubarwiona jest prostymi, często zabawnymi przykładami z życia autorki, która z dużym dystansem i autoironią odnosi się do własnych wspomnień i przeżyć. Ogromnym atutem książki jest jej autoterapeutyczny charakter. Czytelnik z łatwością odnajdzie w niej siebie i swoje doświadczenia, pozna odpowiedzi na długo zadawane pytania i co najważniejsze, otworzy się na głębokie zrozumienie samego siebie. Lekturze książki najprawdopodobniej będzie towarzyszyło zdziwienie i zachwyt, naprzemiennie z przebłyskami olśnienia typu: Aha, jakie to proste! Jak mogłem wcześniej tego nie zauważyć! Takie momenty olśnienia często diametralnie zmieniają nasze życie, pozwalają odkryć talenty albo uporać się długoletnimi blokadami psychicznymi. Książkę tę można zaliczyć do kategorii samorozwoju i doskonalenia, gdzie sukces mierzy się subiektywnym poczuciem szczęścia. Czytelnik nie znajdzie w niej recepty na awans w pracy, ale z pewnością znajdzie wiele wskazówek dotyczących tego, gdzie i jak odnaleźć własne szczęście. Książka Przekazy duszy jest podręcznikiem, uczącym jak świadomie żyć z własną duszą, jak się z nią komunikować i żyć z nią w zgodzie. Warto poznać i zaprzyjaźnić się z autorytetem, który zawsze jest z nami, zamiast oddawać swoje życie w ręce zewnętrznych przewodników. To wyjątkowy podręcznik, do którego chce się wracać wiele razy, za każdym razem odkrywając coś nowego w sobie samym.
Znana psycholożka i specjalistka rozwoju osobistego podpowie Ci, jak pracować nad sobą, aby wieść szczęśliwe i spełnione życie. Poznasz siłę motywacji i wpływu podświadomych przekonań na podejmowane przez Ciebie decyzje. Zaczniesz racjonalnie oceniać sytuację, a przede wszystkim panować nad emocjami. Wreszcie odważysz się zerwać toksyczne relacje i zadbasz o prawdziwy związek. Autorka podkreśla także potrzebę rozwoju duchowego i podpowiada, jak siebie wzbogacić poprzez proste techniki. Nauczysz się zasad pozytywnego myślenia i poznasz jego siłę w kreowaniu rzeczywistości. Staniesz się boginią pełną tolerancji, miłości i bliskości. Zrozumiesz, że wszystko w życiu ma sens, i że wszystko zależy tylko od Ciebie. Psychologia współczesnej kobiety.
Jedna z 10 najlepszych książek 2018 roku wg New York Times Book Review.Słynny amerykański dziennikarz, Michael Pollan, zabiera nas w fascynująca podróżą po historii badań nad psychodelikami, które rozkwitły w latach sześćdziesiątych XX wieku, aby szybko stracić miano obiecujących leków i trafić na listę substancji zakazanych. Aby oddzielić prawdę od mitów, przeszukuje archiwa, ale również spotyka się z grupą psychodelicznych ewangelistów, którzy wieszczyli ich zbawienny wpływ nie tylko na ludzi, ale również porządek społeczny.Ostatecznie decyduje się na wypróbowanie ich działania na samym sobie. W tym celu zaczyna eksplorować podziemną społeczność terapeutów psychodelicznych, aby znaleźć przewodników, którym gotów będzie zaufać.""Jak zmienić swój umysł"" to nie tylko barwna opowieść o psychodelicznych podróżach, ale też mocno osadzono w nauce historia o granicach ludzkiego poznania, zagadce świadomości, poszukiwaniu szczęścia i sensu życia.
Książka ta zawiera pewne elementy autobiograficzne, czasami dokładne, a czasami nie. Opisane osoby są niekiedy złożone z cech kilku osób, a niekiedy z żadnej. Nie ma postaci absolutnie prawdziwej, a jednak nie ma i fałszywej. Jest starość zagrożona epidemią, jej wyjątkowość w tym okresie, jest zadziwienie, że pomimo galopującej technologii nic i nikt nie potrafi sobie jeszcze poradzić ani ze starością, ani z coronawirusem.Maria Lewińska
Cukry"" to druga książka Doroty Kotas, laureatki Nagrody ""Gdynia"" i Nagrody Conrada. Opowieść o świecie widzianym oczami osoby z zespołem Aspergera.Kim jest bohaterka ""Cukrów""? To dziewczyna. To również osoba, u której zdiagnozowano zespół Aspergera. Co to jednak dokładnie oznacza? Tego właściwie nie wie nikt. Nikt przecież nie zdołał zajrzeć do jej głowy, poczuć świata za pomocą jej umysłu i zmysłów. A może jednak nadarzy się ku temu okazja? Oto ""Cukry"": książka, która pozwoli czytelnikowi stać się na moment ową dziewczyną; zamieszkać w jej głowie i sprawdzić, czy to na pewno miłe i przyjemne miejsce...Wrażliwość na innych to bez wątpienia najważniejsza cecha pisarstwa Doroty Kotas. Na ""innych"" w sensie odmiennych, nienormatywnych, ale i po prostu, w szerszym znaczeniu, na ludzi dookoła. Udowodniła to już kilka lat temu, pisząc reportaże o sytuacji osób LGBT+ w małych miastach w Polsce. Dorota Kotas była też laureatką konkursu ""Palma warszawska. Drzewo poznania swojego i obcego"" na tekst o różnorodności. Konkurs realizowało Stowarzyszenie Filmowe Dziki Bez.""Cukry"" to również opowieść o nienormatywności, tym razem w odniesieniu do osób, które ze względu choćby na zespół Aspergera, postrzegają świat w niezwykły, często niezrozumiały dla innych sposób. To opowieść o odmienności osób nieneurotypowych i o tym, jak bolesny może być niekiedy ich kontakt z otoczeniem. To też przejmująca opowieść o przemocy, smutku i o tym, jak ważna jest zwyczajna, ludzka akceptacja.Dorota Kotas urodziła się w roku 1994. Studiowała socjologię stosowaną i antropologię społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Robi też specjalizację z animacji kultury. Jej debiutancka książka została uhonorowana w 2020 roku Nagrodą Literacką ""Gdynia"". Dorota Kotas otrzymała też za nią Nagrodę im. Josepha Conrada. Lubi siedzieć na dachu i zajadać czereśnie. Marzy o bliskim kontakcie z naturą, choćby poprzez pracę we własnym ogródku działkowym. Jej najnowsza książka ukazała się nakładem wydawnictwa Cyranka.
Druga po znakomicie przyjętej przez krytykę i czytelników Świetlistej Republice powieść hiszpańskiego autora. W tej niewielkiej książce, gdzie poetyka horroru styka się powieścią psychologiczną, autor znów zajmuje się tematem, który niezmiennie go fascynuje dziećmi. Opisuje losy dziewczynki, która po śmierci rodziców trafia do domu dziecka, a jej pojawienie się wyzwala w pozostałych wychowankach instynkty, jakich nikt się nie spodziewa.
O ile zdołałam ustalić, być kobietą oznacza wiecznie coś robić źle.
A przynajmniej tak jest w patriarchacie.
Amerykańska eseistka analizuje rozmaite formy opresji, jakiej poddawane są kobiety – od pomijania, onieśmielania, dyscyplinowania po przemoc psychiczną i fizyczną.
Szczególne miejsce poświęca mechanizmowi uciszania. „Przemoc wobec kobiet to często przemoc wobec naszych historii i głosów" – pisze Solnit. Odebranie głosu oznacza zanegowanie prawa do samookreślenia, do wyrażenia zgody lub niezgody, do życia, do interpretacji i narracji. Mimo to wielu kobietom udaje się wyrazić siebie – żyjąc po swojemu, nie ulegając społecznym normom czy odważnie manifestując sprzeciw wobec patriarchalnych form.
Autorka upomina się o prawo kobiet do samostanowienia, wolności wyboru, pełni praw reprodukcyjnych, a także o stworzenie nowego kanonu literackiego, który nie będzie mizoginiczny - tym razem Solnit polemizuje z mężczyznami, którzy objaśniaja jej Lolitę.
Już nigdy nie pomyślisz o swojej mamie w ten sam sposób po przeczytaniu tej książki.Zaopiekuj się moją mamą to niezwykła i głęboko poruszająca historia o rodzinie poszukującej matki, która znika pewnego popołudnia wśród tłumu na stacji metra. Opowiedziana z perspektywy córki, syna, męża i samej matki jest uniwersalną opowieścią o miłości, rodzinnych sekretach, przeszłości i współczesności. Stanowi chwytającą za serce sentymentalną podróż świadomości, która doprowadza cię do spotkania twarzą z twarz z gorzką prawdą - że nie wiesz nic o swojej matce.Shin Kyung-sook - (kor. ???; ur. 1963 niedaleko Jeongeup) ? południowokoreańska pisarka, laureatka wielu nagród, w tym Man Asian Literary Prize. Jej książki ukazały się w ponad 34 krajach. Po polsku wydano trzy powieści autorki: Zaopiekuj się moją mamą, Będę tam i Dworską tancerkę.
Co czuje Lula przed występem na scenie? Jakie uczucia wzbudza w dorosłych mały Franek? Kiedy Basia jest najszczęśliwsza? Czym martwi się babcia Krystyna? Rodzina i przyjaciele Basi zapraszają w podróż po całej gamie uczuć i emocji!
„Basia. Wielka księga o uczuciach” to niezwykła książka o uczuciach przeznaczona dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Pełne humoru i uroku opowieści z życia uwielbianej przez dzieci Basi sprawią, że od lektury trudno będzie się oderwać, a przy okazji mali czytelnicy dowiedzą się, jak rozpoznawać i nazywać uczucia, co nam mówią i jak sobie z nimi radzić.
Basia jest szczęśliwa zawsze w dzień słodyczowy. Jak sama mówi: Czasem czucia jest tak dużo, ze wylewa się na zewnątrz, krzyczy, śmieje się, tupie albo płacze. Lula czuje tremę przed występami na scenie. Mały Franek we wszystkich dorosłych budzi czułość. Babcia Krystyna martwi się o Dziadka Henryka. A Misiek Zdzisiek jest bardzo ciekawy, jak otworzyć słoik z miodem i według niego: Wszystkie uczucia są ważne. Te bulgoczące jak zupa, te skaczące jak kangur i te płaskie jak naleśnik. Uczucia się ma. One po prostu są. Czasem trudno nazwać to, co cię czuje. Można wtedy spróbować to narysować.
W książce „Basia. Wielka księga o uczuciach” dzieci znajdą:
● wspaniałe opowiadania Zofii Staneckiej o sympatycznej Basi i jej bliskich;
● znaną i lubianą bohaterkę, z którą łatwo się utożsamić;
● błyskotliwy humor i zrozumiały dla dzieci język;
● wyjątkowe ilustracje Marianny Oklejak;
● przydatne wyjaśnienia misia Zdziśka, dzięki którym najmłodsi dowiedzą się, jak nazywać uczucia, jak je okazywać i wyrażać, a także, jak radzić sobie z nimi w różnych sytuacjach.
Książka jest o chłopcu, który przechodzi stany emocjonalne duszy. Siłą woli ma marzenia.
„Miłości Skrzydła"
Czym jest miłość, skoro jej nie widać.
Tak dalece ode mnie odsunięta.
Kilka kroków do przodu w tym kierunku.
Rozwinęłoby mi moje skrzydła (...)
Przez wiele lat Kyle i Kimberly tworzyli cudowny związek, który podziwiali inni. Nikt nie może jednak przewidzieć przyszłości. Noc balu z okazji zakończenia liceum okazała się najgorszym koszmarem w życiu Kyle'a - chłopak stracił swoją ukochaną dziewczynę, a także zdrowie. Wszystko wydawało się układać, aż do paru gorzkich słów, które Kimberly miała mu do przekazania. Dziewczyna postanowiła zakończyć ich relację, co wprawiło Kyle’a w szok.
Doszło do wypadku, który pociągnął za sobą ogromną tragedię. Jak można uporać się z tak wielką stratą? Ból, z którym musi mierzyć się chłopak, potrafi zrozumieć tylko jedna osoba. Nie jest to nikt z jego bliskich, ale Marley - dziewczyna o wyjątkowej urodzie. Razem starają się wyleczyć swoje rany, aż zauważają, że czują do siebie coś więcej niż sympatię. Niestety na tym świecie bardzo trudno o prawdziwy happy end, kolejna katastrofa zbliża się wielkimi krokami...
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?