Genialny aktor czy ofiara własnej psychiki? Billy Milligan. Najcięższy przypadek rozszczepienia osobowości w dziejach David ma 8 lat i wchłania cały ból. 14-letni Danny został kiedyś żywcem zakopany pod ziemią. Ragen kontroluje nienawiść, a Adalana szuka homoseksualnej kobiecej czułości. Billy natomiast śpi, bo kiedy tylko się zbudzi, znów spróbuje popełnić samobójstwo. To tylko pięć z dwudziestu czterech twarzy Williama Milligana, jednego z najdziwniejszych przypadków, o jakich słyszały współczesna medycyna i wymiar sprawiedliwości. USA, koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na Uniwersytecie Stanowym Ohio dochodzi do serii gwałtów na studentkach. Policja szybko namierza sprawcę - jest nim młody mężczyzna, William (Billy) Milligan. Sprawa wydaje się oczywista, jednak od początku z zatrzymanym jest coś nie tak. Milligan zdaje się nie wiedzieć, o co pytają go policjanci. W areszcie próbuje odebrać sobie życie. By chronić mężczyznę przed nim samym, władze przysyłają doświadczoną panią psycholog. Rozmowa, która odbędzie się między nią a Billym, ujawni szczegóły szokujące opinię publiczną. Postawi też wiele trudnych pytań przed środowiskiem amerykańskich sędziów, psychologów i psychoterapeutów. Jak żyć, mając w sobie jednocześnie 24 różne postaci? Jak nie popaść w obłęd, słysząc w głowie rozkazy wydawane z serbskim akcentem, płaczliwe zawodzenie małego chłopca lub determinację spragnionej czułości lesbijki? Kim są poszczególne postaci mieszkające w głowie Milligana? W jaki sposób przejmują władzę nad jego myślami i czynami? A może wszyscy zaangażowani w sprawę policjanci, prawnicy i lekarze dają się zwieść grze genialnego aktora, który chce tylko uniknąć kary za popełnione przestępstwa? Tym bardziej, że w toku postępowania okazuje się, że za popełnione gwałty wcale nie odpowiada najbardziej podejrzana z osobowości Milligana... Daniel Keyes (ur. 1927, zm. 2014) – amerykański autor reportaży i powieści science-fiction. Jego opublikowany w 1981 r. fabularyzowany reportaż Człowiek o 24 twarzach wywołał wiele kontrowersji i był nominowany do Edgar Award. Historia Billy’ego Milligana została opisana w stylu najlepszego kryminału, chociaż żaden skandynawski mistrz prozy nie wpadłby na tę historię, którą stworzyło życie. Trwają prace nad ekranizacją książki Keyesa. W rolę Milligana wcieli się Leonardo DiCaprio.
Drugie wydanie Standardów leczenia farmakologicznego niektórych zaburzeń psychicznych to zbiór najważniejszych informacji dotyczących zasad prowadzenia leczenia farmakologicznego najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. W porównaniu z poprzednią edycją (z 2011 r.) zaktualizowano zasady postępowania terapeutycznego na podstawie najnowszej wiedzy i doświadczenia zdobytego dzięki jej praktycznemu wykorzystaniu w codziennej praktyce klinicznej.
Publikacja, którą obecnie oddajemy w Państwa ręce, może stanowić podstawę podejmowania decyzji terapeutycznych w przypadku konieczności zastosowania leczenia farmakologicznego zaburzeń psychicznych. Jednakże nie może ona wyręczyć lekarza w całościowym myśleniu o chorym i jego potrzebach. Ze zrozumiałych względów Standardy nie mogą objąć wszystkich opcji leczenia i przewidzieć każdej z możliwych kombinacji schorzeń oraz czynników warunkujących postępowanie terapeutyczne. Ich celem jest przedstawienie zasad oraz wytycznych dotyczących przede wszystkim farmakologii, tak aby lekarz prowadzący, mógł zastosować optymalne z punktu widzenia najnowszej wiedzy, ale także z perspektywy pacjenta rozwiązania medyczne.
Należy podkreślić, że taka konstrukcja publikacji wpisuje się w obowiązującą obecnie tendencję do indywidualnego doboru terapii dla konkretnego pacjenta. Oznacza to, że przedstawiając określony algorytm, przede wszystkim wyboru właściwego leku psychotropowego, książka otwiera możliwości indywidualnego doboru leku w celu optymalizacji leczenia.
Niniejsze wydanie adresujemy zwłaszcza do osób profesjonalnie związanych z opieką nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi, lecz nie tylko do psychiatrów. Omówiono w nim głównie zasady leczenia farmakologicznego, jednak w przypadku schorzeń, w których oddziaływania pozafarmakologiczne odgrywają istotną rolę, odwołuje się także do innych metod leczenia. Mamy nadzieję, że okaże się pomocne także tym, których uwaga skupia się na innych niż farmakoterapia opcjach terapeutycznych stosowanych w przypadku zaburzeń psychicznych. Grupa odbiorców Standardów jest więc bardzo szeroka.
Niniejszy tom, podobnie jak poprzednie, ma charakter interdyscyplinarny – dzięki współpracy środowiska humanistów i literaturoznawców z lubelskim środowiskiem medycznym, a także ogólnokrajowym oraz z przedstawicielami nauk historycznych, filozoficznych i religijnych. Wśród poruszanej w licznych referatach problematyki starości znalazły się różne oblicza osób w podeszłym wieku w kulturach pierwotnych, w hinduizmie, buddyzmie, chrześcijaństwie, islamie, judaizmie. Ważną rolę w kreowaniu wizerunku tej grupy odgrywają wzorce normatywne mające wpływ na usytuowanie człowieka w przestrzeni społecznej. Przedstawiono znaczenie i funkcję osób starszych w Starym Testamencie i literaturze międzytestamentowej. Poruszono problem nadziei w życiu człowieka walczącego z chorobami. Podjęto analizę przypadków medycznych na podstawie utworów literackich. Scharakteryzowano pacjenta geriatrycznego oraz sposoby jego leczenia. Istotną część niniejszego tomu stanowi przedstawienie wizerunku starości w literaturze polskiej. Starość wydaje się inspirującym tematem także dla językoznawców oraz logopedów. Przedstawiono językowy obraz samotności w języku osób starszych, zaburzenia pisma i mowy. W tomie tym odnajdujemy również interesujący artykuł na temat wizerunku starych ludzi w oczach licealistów. W publikacji znalazł się także artykuł o walce ze starością w obrębie medycyny alternatywne
Oto książka, która kryje w sobie tajemnicę rozwoju duszy i jej wpływu na twoje życie! Autorka opiera się na wiedzy zgromadzonej podczas pracy z setkami pacjentów w trakcie sesji hipnotycznych. Na ich podstawie pokazuje, jak tworzone są plany przedurodzeniowe każdego człowieka, które mają wpływ na jego teraźniejsze losy i rozwój wszechświata. Dr Linda Backman udowadnia, że odnalezienie równowagi pomiędzy poprzednimi wcieleniami a karmą każdego z nas jest drogą do samorozwoju i lepszego życia. Ewoluująca dusza ma wpływ na uzdrowienie relacji, troskę o siebie samego, a także naprawienie ran, które zostawiły po sobie przeszłe wcielenia i pozbycie się traum. Publikacja odkrywa także rolę duchowych przewodników, którzy wpływają na możliwości naszego rozwoju oraz prezentuje promienie duszy i jej siedem archetypów. Poznaj sekrety ewoluującej duszy i uzyskaj głęboki wgląd w siebie!
Swoją rozprawą habilitacyjną A. Domagała udowodniła, że jest nie tylko znakomitą badaczką, ale także osobą niezwykle empatyczną, zwracającą uwagę na podmiotowość pacjenta [...]. Jej monografia wyznacza nowe drogi badawcze w poznawaniu problemów lingwistycznych osób z otępieniem alzheimerowskim i z pewnością będzie podstawowym punktem odniesienia w dalszych badaniach tej skomplikowanej problematyki. [...] Nie do przecenienia są także walory praktyczne recenzowanej pracy. Opracowana przez autorkę "Skala pewności narracyjnych" może być znakomitym narzędziem logopedycznym do diagnozowania zaburzeń mowy u pacjentów z otępieniem oraz wyznaczania optymalnych sposobów postępowania postdiagnostycznego w odniesieniu zarówno do terapii bezpośredniej, jak i pośredniej. [...] Będzie ona bez wątpienia podstawową lekturą dla logopedów chcących specjalizować się z zakresu rodzącej się właśnie gerontologopedii. Zainteresują się nią zapewne także neurolodzy, neuropsycholodzy i inni specjaliści, którzy w kręgu swoich zainteresowań umieszczają osoby z otępieniem, nie tylko alzheimerowskim.
Z recenzji profesora Uniwersytetu Gdańskiego dra hab. Stanisława Milewskiego
Książka jest zbiorem refleksji dotyczących zawodu psychiatry, jego relacji z osobami, którym udziela pomocy oraz miejsca w życiu politycznym i społecznym, wątpliwości i trudności związanych z leczeniem i rozpoznawaniem zaburzeń psychicznych oraz pracą badawczą.
Do podzielenia się tymi refleksjami skłoniły Autora doświadczenia i obserwacje poczynione w czasie blisko pięćdziesięcioletniej pracy w tym zawodzie. Osobiste doświadczenia wzbogacone lekturą piśmiennictwa znalazły odbicie w kilkunastu raczej esejach niż opracowaniach ściśle naukowych, które zamieszczono w tym zbiorze.
Część tekstów to zmienione (poszerzone lub skrócone) wersje opublikowanych prac, których podstawowa treść, jak się wydaje, nie straciła na aktualności. Większość to opracowania nowe.
Ostatnia część książki ma charakter wspomnieniowy. Jest poświęcona Profesorowi Lucjanowi Korzeniowskiemu oraz Instytutowi Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Bulimia nerwowa jest dotykającym coraz większą grupę osób zespołem zaburzeń odżywiania, charakteryzującym się nawracającymi epizodami przejadania się, po których następuje nadużywanie środków przeczyszczających i wywoływanie u siebie wymiotów. Jest to choroba o podłożu psychicznym i nieleczona stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
Bulimia to przystępnie napisana książka, która jest bezcennym źródłem wsparcia dla cierpiących na bulimię nerwową lub mających styczność z tym problemem. Pomaga zrozumieć i zmienić zachowanie oraz zapewnia podstawy wiedzy na temat przyczyn powstawania tego zaburzenia oraz jego utrzymywania się.
Podręcznik ten prezentuje szczegółowy program, pokazujący krok po kroku, jak wspomagać proces powrotu do zdrowia. Niewątpliwą jego zaletą jest to, że jest on narzędziem samopomocy, możliwym do zastosowania przez każdego, kto chce walczyć z tą chorobą.
Wraz z Hermannem Göringiem do amerykańskiego centrum śledczego Mondorf-les-Bains w Luksemburgu trafiło tuzin ozdobionych monogramami waliz, zawierających mundury, jedwabną bieliznę, ranne pantofle, termofor, cztery pary okularów oraz całe mnóstwo zegarków, spinek do krawatów i mankietów, cennych papierośnic, pierścieni z brylantami i rubinami i odznaczeń. To właśnie tam były marszałek Rzeszy po raz pierwszy zetknął się z Douglasem M. Kelleyem, wojskowym psychiatrą, który zamierzał wyjaśnić, jakie cechy osobowości nazistowskich przywódców uczyniły z nich zbrodniarzy. Po wielu rozmowach z Göringiem, Rudolfem Hessem, Hansem Frankiem i innymi nazistami, którzy mieli wkrótce zasiąść na ławie oskarżonych w Norymberdze, Kelley doszedł do wniosku, który zaszokował nawet jego samego. Naziści nie byli potworami. Za ich zbrodnie nie były również odpowiedzialne żadne specyficzne cechy, które można byłoby odnaleźć tylko u Niemców. Naziści byli podobni do nas i wyłącznie sprzyjające okoliczności, które pozwoliły im dojść do władzy, sprawiły, że mogli wcielać w życie najśmielsze i najbardziej potworne wytwory własnej wyobraźni. 15 października 1946 r. Hermann Göring popełnił samobójstwo, zażywając cyjanek potasu. W Nowy Rok 1958 r. doktor Doulgas M. Kelley uczynił dokładnie to samo.W książce „Göring i psychiatra” Jack El-Hai mierzy się tajemnicą tej niezwykłej historii. Snując szczegółową relację, dotyczącą więzi, jaka zrodziła się między byłym marszałkiem Rzeszy i dr. Kelley, powraca do fundamentalnych pytań o winę i odpowiedzialność, zadawanych przez amerykańskiego psychiatrę. Bogata w szczegóły i doskonale opowiedziana historia człowieka, który dowiódł, że zło może pojawić się zawsze i wszędzie. „Independent”Jack El-Hai – amerykański dziennikarz i pisarz specjalizujący się w tematyce historycznej i naukowej, były prezes American Society of Journalists and Authors. Wykłada dziennikarstwo na University of Minnesota i w Augsburg College.
Wywiad kliniczny z osobą chorującą na schizofrenię przed przyjęciem na oddział dzienny szpitala psychiatrycznego
Wywiad z kobietą - ofiarą przemocy domowej
Wywiad psychologiczny z ofiarą przemocy seksualnej
Wywiad psychologiczny na potrzeby wspierania rozwoju osobowości
Zastosowanie wywiadu w zarządzaniu zasobami ludzkimi
Monografia stanowi unikatową pozycję na polskim rynku wydawniczym w zakresie problematyki otępienia, zwanego jeszcze niedawno otępieniem starczym.
Wybrane przez redaktorów prace poruszają w zasadzie wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z otępieniem czołowo-skroniowym (FTD), od neuroanatomii płatów czołowych, poprzez opisy wszystkich ważniejszych zespołów wchodzących w skład otępienia czołowo-skroniowego oraz uwzględnienie wariantów behawioralnych i językowych tego otępienia, aż do psychologii sądowej, która musi radzić sobie z problemami prawnymi związanymi z zachowaniem społecznym tych osób.
SPIS TREŚCI
Maria Pąchalska, Leszek Bidzan Wprowadzenie Joanna
M. MoryŚ, Janusz MoryŚ Anatomia płatów czołowych i skroniowych
Leszek Bidzan Kryteria diagnostyczne otępienia czołowo-skroniowego
Izabela Herman-Sucharska, Andrzej Urbanik Problematyka neuroobrazowania w otępieniu czołowo-skroniowym
Piotr Lass, Jarosław Sławek Czynnościowe obrazowanie ośrodkowego układu nerwowego w otępieniu czołowo-skroniowym
Tomasz Gabryelewicz Epidemiologia otępienia czołowo- skroniowego
Bożydar L.J. Kaczmarek Neuropsychologiczne następstwa uszkodzeń płatów czołowych
Maria Pąchalska Behawioralny wariant otępienia czołowo-skroniowego (bvftd)
Michał Harciarek Językowy wariant otępienia czołowo-skroniowego (lvftd)
Walenty M. Nyka Stwardnienie zanikowe boczne (ALS)
Henryk Olszewski, Waldemar Tłokiński, Beata Łukaszewska Otępienie czołowo-skroniowe – rzadziej spotykane warianty
Ewa Narożańska, Emilia J. Sitek, Jarosław Sławek Otępienie czołowo-skroniowe z parkinsonizmem sprzężone z chromosomem 17 (ftdp-17) – perspektywa neurologiczna i neuropsychologiczna
Aleksandra Zawadzka, Krzysztof Zabłocki, Jerzy Leszek Otępienie czołowo-skroniowe: zaburzenia psychiczne – rozpoznanie, możliwości oddziaływań terapeutycznych
Beata Ledwoch Neuropsychologiczno-sądowa ekspertyza w opiniowaniu osób z otępieniem czołowo-skroniowym
Mariola Bidzan, Anna Rasmus, Katarzyna Guzińska Pomoc rodzinie chorego z otępieniem czołowo-skroniowym
Jest to nowoczesne repetytorium, pozwalające na usystematyzowanie wiadomości z zakresu psychiatrii. Zwięzłe, systemowe ujęcie tematu sprawia, że książka jest bardzo przydatna przy powtarzaniu materiału przed egzaminem.Przedmiotem publikacji są informacje dotyczące klasyfikacji, etiologii, obrazu klinicznego, rozpoznawania oraz postępowania w najczęściej występujących zaburzeniach psychicznych. W obecnym wydaniu znajduje się nowy rozdział poświęcony psychopatologii ogólnej i syndromologii.Książka jest przeznaczona zarówno dla studentów medycyny, lekarzy stażystów, lekarzy przygotowujących się do egzaminu państwowego, osób przystępujących do egzaminu I stopnia z psychiatrii, jak i lekarzy rodzinnych, ogólnych, psychologów klinicznych oraz pielęgniarek psychiatrycznych.
Ani autor, ani chyba nikt z sięgających po tę książkę nie twierdzi, że psychoterapia jest dziedziną, którą można uprawiać na podstawie wiedzy zaczerpniętej z podręcznika. Niniejsza publikacja nie jest też typowym podręcznikiem. Tytuł dobrze oddaje jej charakter – to książka, która początkującym psychoterapeutom dostarczy praktycznych rad i wskazówek, jak uniknąć podstawowych błędów i potknięć w pracy klinicznej. Uwagi dotyczą głównie terapii indywidualnej, ale mogą być przydatne dla terapeutów rodzinnych i grupowych, psychologów klinicznych i pracowników socjalnych. Treść książki wzbogacają przykłady zaczerpnięte z praktyki prowadzonej przez samego Autora.Vademecum psychoterapeuty
Spis treści
Przedmowa
Wstęp
Rozdział 1. O czym psychoterapeuta powinien pamiętać
Rozdział 2. Postawa terapeutyczna i przymierze terapeutyczne
Rozdział 3. Pierwsze spotkanie diagnostyczne
Rozdział 4. Wywiad
Rozdział 5. Ustalenie celu psychoterapii i kontrakt
Rozdział 6. Początek psychoterapii
Rozdział 7. Zakończenie psychoterapii
Rozdział 8. Cztery elementy techniki psychoterapeutycznej
Rozdział 9. Przeniesienie, przeciwprzeniesienie i opór
Rozdział 10. Mechanizmy obronne
Rozdział 11. Interwencja kryzysowa
Rozdział 12. Zespół stresu pourazowego
Rozdział 13. Psychoterapia prowadzona z dziećmi
Rozdział 14. Psychoterapia prowadzona z imigrantami
Rozdział 15. Zaburzenia psychosomatyczne
Rozdział 16. Samobójstwo
Piśmiennictwo
Skorowidz
Książka Dziecko autystyczne. Prawdziwa opowieść o Maciusiu porusza trudny temat autyzmu dziecięcego. Chociaż na rynku wydawniczym jest wiele poradników poświęconych tej problematyce, jednak ich autorzy to najczęściej lekarze, psycholodzy i pedagodzy. Książka Beaty Zawiślak to pozycja szczególna. Jego autorka jest pedagogiem, ale przede wszystkim mamą sześcioletniego chłopca, która towarzyszy dziecku autystycznemu w każdej chwili jego życia, na każdym etapie jego rozwoju, w każdym momencie jego zmagań z chorobą. Autorka jest nie tylko osobą, która aktywnie uczestniczy w terapii dziecka autystycznego, ale także kreuje tę terapię, od kilku lat poszukując różnych możliwości pomocy. W pracy znajdziemy dokładne omówienie przejawów autyzmu oraz opis sytuacji dziecka niepełnosprawnego i jego rodziny (rodziców, rodzeństwa). Autorka wskazuje także sposoby radzenia sobie w tej sytuacji, z uwzględnieniem wielu form terapii. Poruszane w pierwszej części książki kwestie zostały poszerzone o opis doświadczeń i działań podejmowanych przez Autorkę i jej rodzinę, co jest dużym atutem pracy. Książka ta to niezwykle przydatny poradnik, który może służyć rodzinom dzieci autystycznych oraz specjalistom i studentom zainteresowanym autyzmem. Książka składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym przedstawia zasady orzekania o niepełnosprawności, a także instytucje zajmujące się problemami osób niepełnosprawnych. W rozdziale drugim omawia zagadnienie autyzmu w aspektach: kontaktów społecznych, języka emocji, rozwoju komunikacji społecznej, integracji zmysłów, napięcia mięśniowego, energii i zachowania dziecka. W kolejnym rozdziale przedstawia problematykę dotyczącą wspomagania dziecka z niepełnosprawnością. Opisuje pracę terapeutyczno-edukacyjną skierowaną do dzieci autystycznych oraz metody stymulacji ich rozwoju psychoruchowego i społecznego. Jednocześnie porusza kwestię pomocy rodzinie w akceptacji niepełnosprawności dziecka. W rozdziale czwartym analizuje wybrany przypadek dziecka autystycznego: zaburzenia w sferze rozwoju psychoruchowego i społecznego, metody wczesnego wspomagania rozwoju, a także dylematy przeżywane przez członków rodziny w procesie pełnej, bezwarunkowej akceptacji niepełnosprawności dziecka. Książkę zamyka podsumowanie rozważań merytorycznych na temat funkcjonowania dziecka autystycznego.
Oddajemy do rąk Czytelników kolejny, dziesiąty już tom z cyklu "Między Literaturą a Medycyną". Stanowi on zwieńczenie dotychczasowej naszej działalności prowadzonej z myślą o zintegrowaniu dwóch środowisk naukowych - humanistycznego i medycznego. Pragniemy w ten sposób przypomnieć rzecz, wydawałoby się, oczywistą, ale nie zawsze w pełni uświadamianą, a mianowicie to, że w centrum zainteresowania zarówno dyscyplin humanistycznych, jak i medycznych stoi - nie przyroda, wytwórczość techniczna, świat takich czy innych artefaktów a - Człowiek.
Rytm życia zawiera eseje z pogranicza filozofii i medycyny, rozważające mechanizm powstawania i rozwoju patologicznych form ludzkiego postępowania w różnych sytuacjach życiowych np. sprawowania władzy czy uwięzienia. Antoni Kępiński (1918-1972)- legendarny lekarz, jeden z najwybitniejszych polskich psychiatrów i filozofów współczesnych, życie poświęcił bez reszty chorym psychicznie, dwa lata przed śmiercią, nieuleczalnie chory, zapisał przemyslenia wieloletniej praktyki lekarskiej. Tak powstały klasyczne nie tylko w psychiatrii, ale i we współczesnej humanistyce książki: Psychopatologia nerwic, Rytm życia, Schizofrenia, ż psychopatologii życia seksualnego, Melancholia, Lek, Psychpatie.
Monografia stanowi oryginalne spojrzenie na problemy dziecka z nadpobudliwością psychoruchową. Autorka koncentruje się na charakterystyce mózgowych mechanizmów dysfunkcji, prowadzących do rozwoju objawów zespołu. Część pierwsza zawiera współczesne ujęcie symptomatologii, a także przegląd i krytyczną analizę wyników badań strukturalnych i funkcjonalnych ośrodkowego układu nerwowego dzieci z ADHD. W części drugiej - prezentującej wyniki badań własnych autorki - na uwagę zasługuje omówienie metod eksperymentalnych i testowych, przydatnych w diagnostyce ADHD, oraz propozycja modelu dysfunkcji neuropsychologicznych u dzieci z tym zespołem.
Obaj autorzy, prof. Kevin Walsh, neuropsycholog o światowej sławie i współautor, David Darby, neurolog, specjalista w zakresie neurologii behawioralnej i technik neuroobrazowania, związani są z Uniwersytetem w Melbourne. Reprezentują jednak sposób wnioskowania diagnostycznego bliski psychologom polskim, w dużej mierze zbliżony do koncepcji Aleksandra Łurii. Zaczynają od rysu historycznego - rozwój neuropsychologii jako odrębnej dyscypliny, przechodzą do podstawowych wiadomości z zakresu anatomii i neurologii, a następnie rzetelnie omawiają budowę anatomiczną, funkcje i zaburzenia powstające przy uszkodzeniu poszczególnych płatów mózgu i śródmózgowia.
Praktyka psychoterapii - przyczynki do problematyki psychoterapii i do problematyki przeniesienia.
Przełożył Robert Reszke.
Niniejszy tom publikujemy jako pierwszy w cyklu Gesammelte Werke.
Książka ta przeznaczona jest dla terapeutów integracji sensorycznej. W przystępny, a jednocześnie fachowy sposób Autorka wyjaśnia, na czym polegają uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, z jakimi dysfunkcjami się one wiążą i jak się przejawiają. W książce znajduje się też dokładny opis metody integracji sensorycznej oraz wyjaśnienie, na czym polega jej skuteczność. Autorka skupia się na opisie zaburzeń mowy i dysfunkcji integracji sensorycznej u dzieci z zespołem Downa, autyzmem wczesnodziecięcym, mózgowym porażeniem dziecięcym i upośledzeniem umysłowym.
W drugiej części książki znajdują się praktyczne wskazówki dotyczące wykorzystania metody SI w pracy z dzieckiem, m.in. opisy konkretnych dysfunkcji i bogaty zbiór korygujących je ćwiczeń.
Oto frapujący kurs z dziedziny samoobrony psychologicznej, który pozwoli ci poznać cechy osobowości toksycznych ludzi.
Wybitny profiler FBI Joe Navarro instruuje, jak identyfikować cztery najbardziej rozpowszechnione „niebezpieczne osobowości” – narcyza, drapieżcę, paranoika oraz osobowość rozchwianą emocjonalnie. Dowiesz się, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych, gdzie szukać niezbędnego wsparcia, jak unikać zagrożenia i jak minimalizować „koszty” psychiczne życia na co dzień z trudnym, często wręcz niebezpiecznym człowiekiem, a także co zrobić, kiedy złośliwym albo nieobliczalnym osobnikiem jest twój szef albo kolega w pracy.
Lektura obowiązkowa. Czytelnicy mają okazję dowiedzieć cię, jak unikać pułapek zaufania, jak chronić się przed malwersantami i oszustami, a także przed emocjonalnym brzemieniem, które niebezpieczne osobowości nakładają na swoje ofiary.
lek. med. Werner U. Spitz, patolog sądowy
Istnieje wiele narzędzi i podręczników służących ocenianiu stopnia zagrożenia przemocą, ale tylko nieliczne książki są tak dostępne i przydatne w codziennym życiu.
Michel St-Yves, psycholog sądowy
Joe Navarro jest wybitnym ekspertem w dziedzinie analizy zachowań ludzkich, autorem światowych bestsellerów, m.in. Mowy ciała oraz Mowy ciała w pracy. Ponad 25 lat działał jako agent specjalny w służbach kontrwywiadowczych FBI i jako konsultant specjalizujący się w dziedzinie komunikacji niewerbalnej. Jako ekspert współpracuje z najważniejszymi firmami i organizacjami amerykańskimi.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?