Codzienna porcja humoru i inspiracji.
Kalendarz zrywus „Przekroju” na 2025 rok – co dzień nowe święto! Wschody i zachody, imieniny (i urodziny kilku znanych osób), cytaty na każdą okazję i bez okazji. Poza tym: rysunki Marka Raczkowskiego, Joanny Grochockiej oraz Igora Kubika, a także Wycinki w termosie. Krzyżówki, zagadki oraz rady na lepsze życie. Nie odkładaj życia na później – zrywaj sobie dzień po dniu!
A co w zimowym numerze? Kościuszko i Kopernik, moc przemiany, celebracja codzienności, znaczenie wysiłku, tajemnica śmierci, tajemnica kosmosu, tajemnica koloru czarnego i niezmierzone zasługi psów dla ludzkości! I jeszcze, jak zawsze, sporo literatury, pięknej fotografii oraz sztuki. Zapraszamy!
Aleksandra Woźniak-Marchewka nakreśla krótką historię alchemii, a Szymon Drobniak udowadnia, że życie na Ziemi istnieje tylko dzięki nieustannemu ruchowi, z kolei Adam Aduszkiewicz przypomina, że wszystko marność nad marnościami, ale też nic nowego pod słońcem.
Maciej Świetlik opowiada o pewnym greckim festiwalu, Łukasz Modelski – o ucztowaniu w dziejach świata, Maciej Wesołowski zaś o poście w największych religiach, a Tomasz Wiśniewski o historii ascezy. Ponadto przedstawiamy fragment kultowej książki Jolanty Brach-Czainy Szczeliny istnienia. Na zdrowie!
Sylwia Niemczyk przybliża postać Jona Kabata-Zinna, jednego z pierwszych nauczycieli mindfulness, Edwin Bendyk – Tadeusza Kościuszki, a Ewa Pluta – Anne LaBastille.
Psycholożka Ewa Jarczewska-Gerc zachęca do zwracania uwagi na codzienne cuda, a filozofowie Sam Harris i David Chalmers – swoim zwyczajem – filozofują o przyszłości ludzkiej świadomości. Ravi Shankar przypomina, że spokój mamy w sobie, Jowita Kiwnik Pargana podkreśla moc drobnych gestów, a Paulina Wilk opowiada o tegorocznym World Culture Festival – największym pokojowym zgromadzeniu na Ziemi, czy może nawet…
…w kosmosie! Bo o nim w tym numerze jeszcze więcej niż zwykle. Krzysztof Kłosin przybliża teorię gier, Przemysław Walczak zaś wyjaśnia – w rozmowie z Janem Pelczarem – po co nam teleskopy i co tak naprawdę przez nie widać. Tomasz Wiśniewski bierze pod lupę renesansową astrologię, z kolei dr hab. Przemysław Kordos podpowiada, po jaką literaturę science fiction warto sięgnąć. Przedstawiamy też fragment publikacji Stephena Hawkinga Czarne dziury, wyimek z książki Mary Roach o astronautach, artykuł Łukasza Lamży o kresie fizyki, fotoesej Luciena Rudaux, a także wywiad rysunkowy, który przeprowadziliśmy z… kosmitami (trochę nam w tym pomógł Marek Raczkowski).
I jeszcze: biochemiczka dr Joanna Podgórska mówi o pożytkach z ruchu, Aleksandra Pezda przekonuje, że warto w szkole się pomęczyć, a Paulina Wilk chwali pracę (również w „Przekroju”). Uff! Jeśli jeszcze się nie zmęczyliście, przeczytajcie też fragment wydanej niedawno książki Joanny Kuciel-Frydryszak Chłopki. Opowieść o naszych babkach.
Poza tym: o tym, co się dzieje z mózgiem podczas śmierci, pisze Wojciech Glac, a Tomasz Wiśniewski przygląda się przypadkom światełka w tunelu. Przedstawiamy też fragment Szóstego wymierania Elizabeth Kolbert oraz tekst Henryka Biegeleisena o ludowych przesądach na temat śmierci i… psów.
Ponadto w numerze mnóstwo zdjęć kosmosu i rysunków Marka Raczkowskiego, tradycyjna dawka dobrego i nieco absurdalnego humoru od Marcina Orlińskiego, Michała Rusinka, Tomasza Wiśniewskiego oraz kolektywu Wszystko Będzie Dobrze, kilka inspirujących fragmentów książki Hannah Jane Parkinson Drobne przyjemności, a także zimowe ćwiczenia na uważność Magdaleny Róży Skoczewskiej. I oczywiście – krzyżówka oraz Myśli ludzi wielkich, średnich i psa Fafika.
Zima 2024 nr 29 (3584)Co w zimowym numerze? Kościuszko i Kopernik, moc przemiany, celebracja codzienności, znaczenie wysiłku, tajemnica śmierci, tajemnica kosmosu, tajemnica koloru czarnego i niezmierzone zasługi psów dla ludzkości! I jeszcze, jak zawsze, sporo literatury, pięknej fotografii oraz sztuki. Zapraszamy!
Razem raźniej! – mówi Daniel J. Siegel, profesor psychiatrii i psycholog społeczny i autor pojęcia „psychowzroczności”, które oznacza umiejętność wejrzenia w siebie. W rozmowie z Pauliną Wilk rozprawia się z mitem indywidualizmu: „Nie istnieją oddzielne ja i my, wszyscy jesteśmy połączeni” – przekonuje. Wierzymy! Szczególnie po lekturze kolejnych tekstów z jesiennego „Przekroju” – o przypuszczalnych powodach ludzkiej wspólnoty (autorstwa Tomasza Wiśniewskiego), mechanizmach, które za nią stoją (pisze o nich Yuval Noah Harari) i wartości, jakie niesie (Leonard Mlodinow). Wspólnota idzie w parze (bo jak już ustaliliśmy, razem raźniej!) z wrażliwością, więc o niej znajdziecie sporo w jesiennym numerze. Psycholożka i biolożka, prof. Uniwersytetu SWPS Kamila Jankowiak-Siuda wyjaśnia, czym jest wysoka wrażliwość i jak się łączy (albo i nie) z empatią. Prof. Brené Brown (której sylwetkę przybliża Sylwia Niemczyk) tłumaczy, dlaczego wrażliwość to akt odwagi, a Natalia Fiedorczuk, psychopedagożka i prezeska Rady Programowej Fundacji Dziewczyny w Spektrum, opisuje, na czym polega – częsta u osób z autyzmem – nadwrażliwość na bodźce. Jak wrażliwość, to i jeże (my widzimy połączenie) – poznajcie bohatera jesieni i jesiennego „Przekroju”! Tuptuś kolczasty? Raczej wysłannik diabła, jak głosiły stare bestiariusze! Dla zrównoważenia tego mroku – róż. Różowe czapki feministek, różowa sukienka Madonny, różowe opaski na biodra (to z kolei u Apollina), a nawet różowy czołg Davida Černego – w jesiennym „Przekroju” wszystkie odsłony różowego. Kolejny wielki temat – pismo. Czytamy sobie te wszystkie litery, składamy słowa i nie zastanawiamy się nad tym, jak wielkim odkryciem ono było. Wynaleziono je mniej więcej w tym samym czasie, co koło i można by się spierać, który z tych dwóch wynalazków był ważniejszy dla cywilizacji. Poza tym w numerze: olejki zapachowe i czarna ropa, czeskie fotografki i pisarki, Hašek i Kundera, owce w sztuce i wodnik na dnie jeziora. Literatura, antropologia, sztuka i sztuka robienia błędów, uważność i fotografia. Zapraszamy do lektury!
Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje już w pełnym rozkwicie! Niosą go oczywiście skrzydła wróbli, wielkich bohaterów tego wydania. Piszą o nich polscy biolodzy – Mikołaj Golachowski i Adam Zbyryt – a także japońscy poeci, dla których malutki wróbelek jest nieodzownym elementem haiku – gatunku, który według sinolożki i japonistki Aleksandry Woźniak-Marchewki łączy dowcip z refleksją, a prostotę z kunsztownym konceptem.
Równowaga (czyli, jak podaje słownik PWN, stabilny układ przeciwstawnych sił) przydaje się nie tylko w pisaniu poezji. O tym, gdzie jeszcze bez niej ani rusz, piszą Łukasz Kaniewski, Tomasz Sitarz i Szymon Drobniak. Okazuje się, że lans na balans występuje właściwie wszędzie: od jądra komórki po megagalaktyki! My sami też potrzebujemy równowagi niczym powietrza – jak ją osiągnąć, podpowiadają terapeutka akupunktury Izabela Miętka oraz indyjski nauczyciel duchowy Sri Sri Ravi Shankar.
Zgodnie z zasadami zrównoważonej turystyki na wiosenne wyjazdy proponujemy kraje sąsiedzkie: Litwę, Łotwę i Estonię. Ta bałtycka trójca często wymieniana jest jednym tchem, choć między tymi państwami więcej jest chyba różnic niż podobieństw. Mają odrębną historię, którą przywołuje u nas Jakub Niedźwiedź, a także inne kierunki rozwoju, o czym pisze Maciej Wesołowski.
Poza tym w wiosennym „Przekroju”:
namawiamy do oglądania horrorów (i wyjaśniamy, dlaczego czasem warto),
zachęcamy do wycieczki w skały,
parzymy pokrzywę
i wracamy do dzieciństwa.
Wreszcie – jak zawsze – solidna porcja literatury. Poezja Wojciecha Bonowicza, Siemiona Chanina i Māry Zālīte. Proza Amora Towlesa, Janet Frame, Andrusa Kivirähka, Herkusa Kunčiusa, Franza Hohlera, Giedry Radvilavičiūtė i Mateusza Kołczingera. I oczywiście komiks autorstwa Łukasza Kaniewskiego oraz Igora Kubika.
„Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. 188 stron do czytania przez trzy miesiące!
365 stron do czytania przez cały rok! 365 wschodów słońca, 365 pomysłów, 365 okazji do celebracji i tyle samo złotych myśli. Do tego rysunki m.in. Marka Raczkowskiego, Joanny Grochockiej oraz Igora Kubika, a także „Wycinki w termosie”. To nie wszystko! Na dobry początek dnia proponujemy Państwu różności do czytania (podniebne ciekawostki i cenne życiowe rady) oraz główkowania (mikrokrzyżówki przygotował niezastąpiony Kaliber 45). Zachęcamy do spędzenia wszystkich dni 2023 r. w towarzystwie „Przekrojowego” kalendarza zrywusa. Pamiętaj, każdy dzień jest raz w życiu!
Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest pełen jej nowy numer „Przekroju”, w którym spotkali się m.in. turecka pisarka Ece Temelkuran, indyjski filozof Mahatma Gandhi, polska poetka Zuzanna Ginczanka i austriacki wizjoner Wiktor Schauberger.
196 stron do czytania przez trzy miesiące. W tym numerze piszemy o hologramach, prawdzie i pięknie, grzybach (również tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Poznaj nasze czułe strony – zapraszamy do jesiennego „Przekroju”!
„Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów już dziś i ciesz się lekturą: tylko tutaj w niższej cenie.
Kupując kwartalnik, wspierasz Fundację PRZEKRÓJ i naszą działalność statutową. Dziękujemy!
Nowy numer kwartalnika „Przekrój” w zmienionym, wygodniejszym formacie to najlepsza lektura na lato. W tym wydaniu badamy gwiazdy i zaglądamy do ludzkiego mózgu. Psychologów pytamy o młodzież, a filozofów o to, jak żyć dobrze. Przyglądamy się naszym strachom, sprawdzamy, kiedy nauka jest przyjemna, piszemy o chodzeniu (boso, tyłem i bez celu), jak również o nadziei, że będzie lepiej.
Zima na horyzoncie! W tym numerze piszemy o sercu i miłości, o śmierci – esencji życia, o buncie, który pcha świat i kosmos naprzód, ale też o akceptacji. Bo najważniejszy jest umiar.
Chodzimy boso, ćwiczymy jogę, najlepiej nad rzeką. Odwiedzamy Australię. Sprawdzamy, jak radzić sobie z kryzysami i z upałem. Podsuwamy rozmaitości, krzyżówkę, łamigłówki oraz pouczający wywiad z dziećmi oraz mniejsze i większe niespodzianki. I oczywiście, czytamy.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?