Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury. Zamieszczone na końcu książki opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogram autora, streszczenie, mapę mentalną, najważniejsze zagadnienia omawiane na lekcjach, a także wiele inspirujących informacji, podpowiedzi i zadań, dzięki którym czytanie lektury staje się twórczą przygodą.
Opracowanie powstało pod kierunkiem Katarzyny Zioły-Zemczak, nauczycielki języka polskiego z bogatym doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, wieloletniej doradczyni metodycznej, a obecnie konsultantki ds. języka polskiego pracującej na co dzień z nauczycielami.
Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury. Zamieszczone na końcu książki opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogram autora, streszczenie, mapę mentalną, najważniejsze zagadnienia omawiane na lekcjach, a także wiele inspirujących informacji, podpowiedzi i zadań, dzięki którym czytanie lektury staje się twórczą przygodą. Opracowanie powstało pod kierunkiem Katarzyny Zioły-Zemczak, nauczycielki języka polskiego z bogatym doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, wieloletniej doradczyni metodycznej, a obecnie konsultantki ds. języka polskiego pracującej na co dzień z nauczycielami.
Katarynka w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej noweli na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna. Najbardziej wzruszający utwór Bolesława Prusa teraz w serii Kolorowa Klasyka, z nowatorskimi, klimatycznymi ilustracjami! Pan Tomasz prowadzi spokojne, unormowane życie, otacza się pięknymi przedmiotami, jest znawcą muzyki i sztuki. Nic dziwnego, że nie znosi podwórzowych katarynek z ich hałaśliwymi, krzykliwymi melodiami. Jednak pewnego dnia do kamienicy, w której mieszka pan Tomasz, wprowadza się uboga kobieta z niewidomą córeczką. I to właśnie podwórzowa katarynka połączy losy mężczyzny i dziecka, zmieniając życie dziewczynki w sposób, który wyciśnie łzy wzruszenia z oczu każdego czytelnika. Zapraszamy do lektury!
Emancypantki należą do najgłośniejszych utworów Bolesława Prusa i są jedną z pierwszych powieści w polskiej literaturze, w której główną rolę odgrywa kobieta wraz z jej problemami.
Akcja Emancypantek rozgrywa się w II połowie XIX wieku. Panna Magdalena Brzeska jest altruistką, ale jednocześnie osobą naiwną i zagubioną. Otaczający bohaterkę świat obłudy i zakłamania przytłacza ją i doprowadza do załamania. Nie pomagają mądre rady profesora Dębickiego. Pod koniec powieści Magdalena odrzuca propozycję małżeństwa z arystokratą Stefanem Solskim i wstępuje do klasztoru, uciekając przed problemami.
Znakomita powieść jednego z najwybitniejszych prozaików w dziejach literatury polskiej. Akcja rozgrywa się głównie w Warszawie w XIX wieku. Bogaty warszawski kupiec, Stanisław Wokulski, zakochuje się w zubożałej arystokratce Izabeli Łęckiej.Wokulski podejmuje rozmaite działania, aby zdobyć serce ukochanej: powiększa swój majątek, wchodzi w różne układy finansowe, ofiarowuje znaczne sumy na organizowaną przez nią kwestę charytatywną. Stanisław chcąc częściej widywać Izabelę wkrada się w łaski warszawskich arystokratów, udzielając im korzystnych pożyczek. Dla panny Łęckiej te gesty są tylko objawami niezdrowych nowobogackich ambicji.Bezowocne starania Wokulskiego sprawiają, że decyduje się na wyjazd do Paryża. Tam, razem z przyjacielem rozpoczyna pracę nad nowym wynalazkiem. Wokulski jest rozdarty między pasją naukową a uczuciem do Izabeli.
Katarynka Bolesława Prusa jest nowelą pozytywistyczną należącą do kanonu literatury polskiej. Pionierski charakter tego utworu wynika z użyczenia w nim miejsca postaciom, dla których wcześniej nie było go w literaturze, prostym ludziom o czułym sercu, a także na przedstawieniu ich od strony psychologicznej, w aurze lirycznego zatroskania. Pierwszym bohaterem opowiadania jest pan To-masz emerytowany adwokat, wielbiciel sztuki, spędzający większość czasu w swoim gabinecie na oddawaniu się wyrafinowanym rozrywkom i obserwowaniu niewidomej dziewczynki, córki sąsiadki. Drugą bohaterką jest mała sąsiadka pana Tomasza, wrażliwe i pełne melancholii dziecko, niemogące się pogodzić ze swoim kalectwem. Katarynka, której dźwięku mężczyzna nie toleruje, a który sprawia wielką radość dziewczynce, dokona subtelnej przemiany w relacjach i duszach bohaterów. Z legend dawnego Egiptu jest nowelą, w której Bolesław Prus stosuje zupełnie inny pionierski zabieg literacki; a mianowicie odwołuje się do bardzo odległych wydarzeń w starożytnym Egipcie, aby pod historycznym przebraniem komentować współczesne pisarzowi losy cesarzy niemieckich Wilhelma I Hohenzollerna i jego następcy Fryderyka III.Lektura dla klasy V
Lalka"" należy kanonu powieści pozytywizmu i do najznakomitszych polskich powieści społeczno-obyczajowych. Jest literackim obrazem Polski i trzech pokoleń Polaków końca XIX wieku. Dotyczy przemian dokonujących się w obyczajach i przekonaniach arystokracji, szlachty, mieszczaństwa, ale także niższych warstw społecznych, studentów czy polskich Żydów. Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie w latach 18781879. Głównym tematem jest nieodwzajemniona miłość bogatego kupca Stanisława Wokulskiego do zubożałej arystokratki Izabeli Łęckiej. Wokół tego wyidealizowanego uczucia Wokulskiego prowadzącego do tragicznego zakończenia splatają się inne wątki powieści, ukazujące społeczeństwo polskie reprezentowane przez arystokrację baronostwo Krzeszowskich, Juliana Ochockiego idealistę poświęcającego się rozwojowi nauki i techniki, Helenę Stawską kobietę porzuconą przez męża, kochającą się w Wokulskim czy Ignacego Rzeckiego subiekta oddanego swojej pracy, którego pamiętnik wprowadza tematykę narodowościową.""Lalka"" została wydana po raz pierwszy w 1890 roku i zdobyła sobie ogromną popularność. Była wielokrotnie adaptowana do przedstawień teatralnych, audycji radiowych i inscenizacji filmowych.Lektura licealna
Książka zawiera: starannie przygotowany tekst utworu, opatrzony na marginesach ojaśnieniami i komentarzami (oznaczony symbolami garficznymi), życiorys autora, streszczenie lektury, dokładne omówienie problematyki utworu i plany przykładowych wypracowań związanych z tematyką omawianej lektury.
To historia rodziny Józefa Ślimaka, mającej 10-morgowe gospodarstwo nad rzeką Białką, oddalone od wsi i otoczone polami należącymi do dziedzica. Wiedzie jej się dobrze do czasu, kiedy dziedzic sprzedaje swój majątek Niemcom. Koloniści wkrótce budują swoje folwarki, prowadzą linię kolejową. Proponują Józefowi, by sprzedał im swój majątek, ten jednak odmawia. Kiedy chłop zaczyna z nimi handlować i posyła syna Staśka po nauki na kolonię, ludzie ze wsi - w tym bogaci chłopi, jak Grzyb czy Orzechowski - mają mu to za złe. Józef jest jednak dumny i butny, za co z czasem odwracają się od niego i jego rodziny wszyscy sąsiedzi. Kiedy już nie ma z kim handlować i nie ma u kogo wynająć się do roboty, rodzinie Ślimaków wiedzie się coraz gorzej. Gdy umiera mu młodszy syn Stasiek, a starszy - Jędrek zostaje aresztowany, kiedy umiera żona Jagna, a chałupa i stodoła zostają podpalone, wydaje się, że nie ma tu już dla niego miejsca ani życia... 9 godzin 35 minut (1CD, Mp3) 11 części czyta: Daniel Śmiłek
Powieść Bolesława Prusa, którego bohaterką jest 13-letnia dziewczynka, Anielka. Na tle jej losów autor prezentuje chylący się ku upadkowi świat ziemiaństwa, które nie umie odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zaistniałej wskutek przemian społecznych po powstaniu styczniowym 1863 r 6 godzin 20 minut (1CD, Mp3) 17 rozdziałów czyta: Włodzimierz Chomiak
Antek to nowela Bolesława Prusa, której bohaterem jest kilkunastoletni chłopiec, mieszkający wraz z rodziną i siostrą Rozalką na wsi. Jego największym talentem jest wykonywanie zabawek z drewna - przede wszystkim wiatraków.
Niniejsze wydawnictwo to obowiązkowa lektura szkolna w formie audiobooka wzbogaconego o bogatą oprawę dźwiękową, z udziałem aż 16 aktorów: Henryka Talara, Artura Pontka, Moniki Chrząstowskiej i innych.
Czas trwania: 78 min.
Nowela pióra Bolesława Prusa, po raz pierwszy opublikowana 1 stycznia 1888 r. Była pierwszym opowiadaniem Prusa o tle historycznym, zaś sześć lat później służyła jako szkic wstępny dla jedynej jego powieści historycznej pt. Faraon. W noweli dogorywający stuletni faraon Ramzes zdrowieje, niespodziewanie natomiast ginie jego następca Horus, pragnący zaprowadzić reformy ustroju egipskiego.
Nowela Bolesława Prusa Kamizelka należy do tak zwanych obrazków miejskich. Jest to rodzaj szkicu społecznego, prezentującego wycinek z życia biednych ludzi, mieszkańców wielkich miast. Nowelka ma charakter wspomnienia. Narrator wspomina losy zakupionej u handlarza staroci kamizelki, która stała się symbolem miłości małżeńskiej, troski o drugiego człowieka, nawet kwestii moralnych - czy istnieje kłamstwo w imię dobra
Czyta - Joanna Lissner
Z legend dawnego Egiptu:
- Opracowanie
- Biografia Bolesława Prusa
- Czas i miejsce akcji utworu
- Plan wydarzeń
- Treść
- Charakterystyka dwóch władców
- Cytaty, które mogą się przydać
- Indeks komentarzy do tekstu.
Pracę nad utworem Prus rozpoczął w 1880 r., pierwotnie tytułując go Nasza placówka, lecz szybko postanowił zaprzestać dalszego pisania na rzecz wnikliwych obserwacji życia wiejskiego, których dokonywał głównie w okolicach Nałęczowa. Do powieści pisarz powrócił dopiero w 1884 r.Placówka ukazywała się w Wędrowcu od 19 marca 1885 do 20 maja 1886. Osobne wydanie książkowe ukazało się w 1886 r.
Wybór nowel Antek Nawrócony Michałko Katarynka Kamizelka Na wakacjach Powracająca fala Na grobie Bolesława Prusa wyryto napis ,,Serce serc"", bo los najuboższych, pokrzywdzonych, niekochanych nigdy nie był mu obojętny. Sylwetki takich ludzi opisał w swoich nowelach: nierozumianego przez środowisko młodego artysty-rzeźbiarza Antka, prostego chłopa Michałka zagubionego w wielkim mieście; kalekiej dziewczynki, która została skazana na ciszę warszawskiej kamienicy...
W starożytnym Egipcie na tronie zasiada nowy władca, Ramzes XIII. Chce ukrócić samowolę kapłanów i zaprowadzić w państwie nowe porządki. Ma jednak groźnego przeciwnika, kapłana Herhora, który bacznie śledzi jego poczynania i tylko czeka na każde potknięcie niedoświadczonego młodzieńca. W dodatku Ramzes pozostaje pod wpływem dwóch kobiet, delikatnej i uległej Sary oraz wyrafinowanej i żądnej władzy Kamy.
Pan Tomasz - z zawodu prawnik - mieszkał w pięknym domu, który potem zamienił w galerię sztuki ze względu na miłość do kobiet. Nie miał jednak do nich szczęścia. Próbował nawiązywać znajomości z różnymi panienkami, lecz po kilku nieudanych próbach zalotnych, postanowił przez całe życie zostać sam.Prawnik kochał cały świat - przyrodę, różne zjawiska, muzykę... Była jednak rzecz, która wprawiała w gniew uznawanego w świecie sądowym człowieka - katarynka. Nie mógł znieść dźwięku wydawanego przez tę maszynę i nigdy nie życzył sobie, aby jakikolwiek kataryniarz przechodził koło jego domu.Do posiadłości obok wprowadziły się dwie panie z małą, może ośmioletnią dziewczynką. Po jakimś czasie, pan Tomasz spostrzegł, iż dziewczynka jest niewidoma.Pewnego dnia, mecenas usłyszał dźwięki katarynki na podwórzu obok. Zbulwersował się, ponieważ musiał rozwiązać pewną poplątaną sprawę odnośnie pracy. Gdy jednak zobaczył, że dziewczynka raduję się na dźwięk katarynki, która była jedyną atrakcją w jej życiu zażyczył sobie, aby kataryniarz codziennie przygrywał tej małej dziewczynce z sąsiedztwa.
Do Warszawy powraca Stanisław Wokulski. Jego plenipotent, Ignacy Rzecki, bacznie śledzi wszystkie plotki krążące wokół jego przyjaciela. Nie ma pojęcia o wielkim i jeszcze skrywanym uczuciu Wokulskiego do pięknej i próżnej Izabeli Łęckiej. Czy głęboka miłość galanteryjnego kupca do szlachcianki może zakończyć się szczęśliwie?
Do Warszawy powraca Stanisław Wokulski. Jego plenipotent, Ignacy Rzecki, bacznie śledzi wszystkie plotki krążące wokół jego przyjaciela. Nie ma pojęcia o wielkim i jeszcze skrywanym uczuciu Wokulskiego do pięknej i próżnej Izabeli Łęckiej. Czy głęboka miłość galanteryjnego kupca do szlachcianki może zakończyć się szczęśliwie?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?