Komentarz do ustawy o pracownikach samorządowych jest kompletnym i wielowątkowym omówieniem wszystkich przepisów i instytucji zawartych w samorządowym prawie urzędniczym. W opracowaniu zaprezentowano szczegółową wykładnię przepisów o zatrudnianiu i rozwiązywaniu stosunków pracy pracowników samorządowych, ich wynagradzaniu oraz ważne i skomplikowane zagadnienia z zakresu czasu pracy.
Na szczególną uwagę zasługuje słowo wstępne autorstwa Sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Jerzego Stępnia - jednego z twórców polskiego samorządu terytorialnego z 1990 r., Prezesa Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-2008, przedstawiający genezę, rozwój oraz status prawny osób pełniących zawodowo funkcje w samorządzie.
W drugim wydaniu komentarza szczególną uwagę zwrócono na najnowsze zmiany w przepisach kodeksu pracy i w ustawie o pracownikach samorządowych dotyczące zasad zawierania i wypowiadania umów o pracę na czas określony. Ponadto uwzględniono najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także wszystkie najważniejsze publikacje doktryny prawa urzędniczego.
Komentarz omawia przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (tzw. ustawy krajobrazowej), której celem jest wprowadzenie mechanizmów umożliwiających powstrzymanie procesu degradacji krajobrazu oraz jego zachowanie. Regulacja ta dokonuje zmian w dziesięciu obowiązujących ustawach, w tym m.in.:
- w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wprowadzając m.in. definicje: reklamy, tablicy reklamowej czy krajobrazu priorytetowego oraz umożliwiając radzie gminy ustalanie warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych; przewidziano także, jako zadanie własne samorządu województwa, dokonywanie tzw. audytu krajobrazowego;
- w ustawie o ochronie przyrody, zmieniając regulacje dotyczące tworzenia i funkcjonowania parków krajobrazowych oraz obszarów chronionego krajobrazu, dając sejmikom wojewódzkim możliwość wyznaczania tzw. stref ochrony krajobrazu istotnych dla zachowania walorów krajobrazowych regionu oraz określania wykazu obiektów o istotnym znaczeniu historycznym i kulturowym;
- w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, umożliwiając radzie gminy wprowadzenie nowej opłaty lokalnej, tj. opłaty reklamowej
Autorzy komentarza zwracają uwagę zarówno na zagadnienia prawne, jak i na architektoniczne oraz geograficzne aspekty ochrony krajobrazu.
Przemoc w rodzinie jest ciężką formą naruszenia praw człowieka. Ofiarami przemocy w rodzinie stają się przeważnie kobiety i dzieci. Coraz częściej jednak przemoc rodzinna dotyczy także osób starszych, niepełnosprawnych oraz mężczyzn. Skala zjawiska przemocy w rodzinie (przemocy domowej) jest ogromna. Świadczą o tym statystyki policyjne i sądowe. Znaczna liczba osób zetknęła się, w różnym charakterze, z przemocą domową, która jest w każdym przypadku naruszeniem godności stanowiącej istotę praw człowieka.
W publikacji szczegółowo przedstawiono:
- zadania organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
- zakres pomocy udzielanej przez wskazane podmioty osobom dotkniętym taką przemocą oraz
- zasady postępowania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie.
W komentarzu omówiono nowe regulacje wynikające z ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka, a także z tzw. dużej noweli kodeksu postępowania karnego oraz zmian do kodeksu karnego mających związek ze stosowaniem przepisów o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Autorzy odnoszą się również do orzecznictwa sądów oraz poglądów wyrażonych w literaturze przedmiotu.
Książka stanowi kompleksowy komentarz do ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich uwzględniający jej ostatnią dużą nowelizację, która zasadniczo zmieniła dotychczasowy dwoisty model procedowania w sprawach nieletnich przed sądem rodzinnym oraz w toku postępowania odwoławczego.
Autorzy szczegółowo omawiają nowy kształt postępowania sądowego, które zostało niemal w pełnym zakresie oparte na procedurze cywilnej. Bardzo wnikliwie przedstawiono zarówno dotychczasowe, jak i nowe rozwiązania ustawy, dając zarazem praktyczne wskazówki w zakresie ich stosowania.
W komentarzu wykorzystano ważne dla praktyki orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz literaturę przedmiotu. Dodatkowo zamieszczono w nim teksty najważniejszych przepisów wykonawczych do ustawy.
Opracowanie jest przeznaczone przede wszystkim dla praktyków – sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i aplikantów oraz policjantów, kuratorów sądowych i kierowników placówek wychowawczych zajmujących się nieletnimi. Może stanowić cenne źródło wiedzy dla studentów i doktorantów różnych kierunków studiów, zwłaszcza prawa, administracji, bezpieczeństwa wewnętrznego, resocjalizacji i pedagogiki.
Stan prawny na: 1.07.2010
W przedmiotowym komentarzu dokonano analizy przepisów normatywnych regulujących status pracowników samorządowych. Publikacja zawiera także liczne odniesienia do aktów normatywnych regulujących funkcjonowanie administracji publicznej oraz zagadnień ustrojowych państwa. Opracowanie uwzględnia dotychczasowe orzecznictwo, publicystykę oraz publikacje naukowe dotyczące pragmatyki zawodowej o pracownikach samorządowych. Niniejszy komentarz napisany przez praktyków ma na celu przybliżenie Czytelnikom nie tylko kwestii związanych ze stosowaniem przepisów ustawy, ale także wyjaśnienie zagadnień funkcjonowania administracji publicznej.
Komentarz stanowi pierwsze - tak na polskim, jak i zagranicznym rynku wydawniczym - kompleksowe omówienie wszystkich konwencji UNESCO w dziedzinie kultury. Stanowi on tym samym kompendium wiedzy na temat zobowiązań międzynarodowych, a także praktycznych aspektów ich realizacji w Polsce. Przyjęta formuła sprawia, że publikacja obejmuje bardzo szerokie spektrum zagadnień. Odnosi się ona zarówno do problematyki ochrony dóbr kultury w konfliktach zbrojnych, przed ich nielegalnym przywozem, wywozem i przenoszeniem ich własności, jak i zachowania światowego dziedzictwa przyrodniczego oraz kulturowego, w tym dziedzictwa podwodnego i niematerialnego. Przedstawione rozważania obejmują również kwestie związane z ochroną różnorodności kulturowej.
Autorami komentarza są doświadczeni eksperci zajmujący się problematyką zarządzania dziedzictwem oraz aspektami prawnymi jego ochrony. Połączenie wiedzy akademickiej z wieloletnią praktyką sprawia, że w opracowaniu znaleźć można zarówno rozważania teoretyczne na tle analizowanych konwencji, jak i propozycje odpowiedzi na pytania występujące w związku z ich stosowaniem.
W komentarzu przedstawiono system refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
W publikacji omówiono m.in.:
- najważniejsze instytucje systemu refundacyjnego t.j. całkowity budżet na refundację, payback, kategorie dostępności refundacyjnych, wskazania refundacyjne, substytucję apteczną, preskrypcję leków off-label;
- relacje pomiędzy uczestnikami systemu np.: podczas postępowania kontrolnego prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia wobec aptek, świadczeniodawców oraz lekarzy, czy procedury obejmowania produktu refundacją, w tym etap negocjacji z Komisją Ekonomiczną;
- problemy pojawiające się w praktyce np. zakaz reklamy aptek, zakaz dokonywania darowizn, ceny leków w szpitalnictwie, sztywne ceny i marże, stosowanie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej;
- trendy w interpretacjach przepisów dokonywanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego, w orzeczeniach sądów, a także zachowaniach rynkowych.
Autorzy kompleksowo przybliżają Czytelnikowi mechanizmy, które współtworzą system refundacji w polskim systemie ochrony zdrowia. W komentarzu wskazano na interakcje pomiędzy tymi mechanizmami, zdefiniowano walory przyjętych rozwiązań oraz wskazano przyczyny utrudniające ich efektywne funkcjonowanie.
Komentarz stanowi jedyne dostępne na rynku kompleksowe opracowanie prawnych zagadnień opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Zawiera on szczegółowe omówienie wszystkich przepisów ustawy z dnia 4 lutego 2011 r., ze szczególnym naciskiem na kwestie związane z podejmowaniem i wykonywaniem działalności gospodarczej w formie żłobka i klubu dziecięcego, zatrudnianiem niani i dziennego opiekuna oraz finansowaniem tych form opieki. Unormowania te zostały przedstawione na tle całego dotychczas opublikowanego orzecznictwa organów administracji i sądów administracyjnych w tej materii. W publikacji omówiono także zagadnienie prawidłowego wydawania aktów prawnych (uchwał rad gmin, statutów, regulaminów) na podstawie przepisów analizowanej ustawy.
Komentarz zawiera użyteczne rozważania doktrynalne, krytykę obecnych stanowisk interpretacyjnych oraz postulaty de lege ferenda.
Opracowanie jest przeznaczone przede wszystkim dla pracowników administracji rządowej i samorządowej, dyrektorów żłobków i osób kierujących pracami klubów dziecięcych, a także przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji i przedsiębiorców je zakładających. Może również zainteresować sędziów, radców prawnych i adwokatów oraz pracowników naukowych i studentów prawa, administracji oraz polityki społecznej.
Komentarz do ustawy o pracownikach samorządowych jest kompletnym i wielowątkowym omówieniem wszystkich przepisów i instytucji zawartych w samorządowym prawie urzędniczym, z uwzględnieniem nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 10 maja 2013 r., która weszła w życie 1 września 2013 r.
Na szczególną uwagę zasługuje wstęp autorstwa Sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Jerzego Stępnia - jednego z twórców polskiego samorządu terytorialnego z 1990 r., Prezesa Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-2008, przedstawiający genezę, rozwój oraz status prawny osób pełniących zawodowo funkcje w samorządzie.
W opracowaniu zaprezentowano szczegółową wykładnię przepisów o zatrudnianiu i rozwiązywaniu stosunków pracy pracowników samorządowych, ich wynagradzaniu oraz ważne i skomplikowane zagadnienia z zakresu czasu pracy.
Autorzy uwzględniają bogate orzecznictwo, w tym Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, oraz wszystkie najważniejsze publikacje doktryny prawa urzędniczego.
W komentarzu, poza obszernym omówieniem przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, przedstawiono również modelowe rozwiązania w tym zakresie funkcjonujące w Europie.
W publikacji uwzględniono zmiany wprowadzone nowa ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz analizę przepisów wprowadzonych dużą nowelą z 2010 r. do innych ustaw, w tym do kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego oraz kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Autorka przybliża zagadnienia dotyczące w szczególności:
- nowego środka zapobiegawczego - nakazu opuszczenia lokalu,
- zakazu zbliżania się jako środka karnego i probacyjnego,
- zakazu stosowania kar cielesnych wobec dzieci,
- odebrania dziecka z rodziny przez pracownika socjalnego oraz
- gminnych zespołów interdyscyplinarnych.
Książka zawiera również przydatne teksty aktów prawnych (ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i wydanych do niej aktów wykonawczych) oraz tekst Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
To pierwszy na polskim rynku wydawniczym komentarz do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Publikacja - poza obszernym omówieniem przepisów ustawy - przedstawia również jej genezę oraz istotę zjawiska przemocy, w tym policyjne i sądowe dane statystyczne, a także modelowe rozwiązania funkcjonujące w Europie w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wynikające z ustawy obowiązki i zadania przedstawicieli organów samorządu terytorialnego, funkcjonariuszy Policji, prokuratorów i sędziów przedstawione zostały w kontekście zobowiązań międzynarodowych Polski, określonych w ratyfikowanych konwencjach i traktatach.
W publikacji omówione zostały także instytucje i procedury wynikające z ostatniej, uchwalonej w 2010 r., nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz innych aktów prawnych, jak gminne zespoły interdyscyplinarne czy - wzbudzające wiele kontrowersji na etapie prac sejmowych - odebranie dziecka z rodziny przez pracownika socjalnego oraz zakaz stosowania kar cielesnych.
Książka zawiera również przydatne teksty aktów prawnych - ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i wydanych do niej aktów wykonawczych oraz Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Stan prawny na 5.03.2010 r.
Książka stanowi obszerny komentarz do ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich. Piąte wydanie komentarza uwzględnia stan prawny na 5 marca 2010 r., zawiera ono także najważniejsze przepisy wykonawcze. Komentarz uwzględnia też między innymi zmiany w kodeksie postępowania karnego, kodeksie karnym i kodeksie postępowania cywilnego. Autorzy wykorzystali również ważne dla praktyki orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz literaturę dotyczącą ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Stan prawny na 1.01.2008 r.
W komentarzu autor omawia przepisy prawa materialnego oraz procesowego, odnoszące się do alimentacji oraz ustalania ojcostwa. W pracy - poza komentarzem autorskim - przytoczone zostało orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz literatura przedmiotu. Książka zawiera ponadto przepisy związkowe oraz wzory pozwu w sprawie o ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa.
W trzecim wydaniu autor omawia sytuację prawną związaną z przywróceniem przez ustawodawcę instytucji funduszu alimentacyjnego.
Spis treści:
Wykaz skrótów
str. 15
Wstęp
str. 17
CZĘŚĆ PIERWSZA
obowiązek alimentacyjny
str. 19
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r.
str. 19
Dział III
Obowiązek alimentacyjny
str. 19
Art. 128
str.
Art. 129
str. 19
Art. 133
str. 20
Art. 135
str. 20
A. Wysokość alimentów
str. 21
B. Alimenty dla pełnoletniego oraz uwagi ogólne
str. 25
C. Stosowanie art. 5 k.c.
str. 34
D. Egzekucja
str. 36
E. Osoba będąca w niedostatku
str. 38
Art. 137
str. 43
Art. 138
str. 46
Art. 139
str. 50
Art. 140
str. 50
Art. 141
str. 53
Art. 142 .
str. 54
Art. 143
str. 57
Art. 144
str. 58
CZĘŚĆ DRUGA
Ustalenie ojcostwa 59
Art. 72
str. 59
Art. 84
str. 65
Art. 86
str. 65
A. Czynna legitymacja procesowa
str. 65
B. Bierna legitymacja procesowa
str. 71
C. Interwencja uboczna
str. 78
D. Pełnomocnik
str. 83
E. Powództwo wzajemne
str. 89
Art. 85
str. 90
A. Uwagi ogólne
str. 90
B. Dowody
str. 92
C. Domniemanie Exceptio plurium concumbentium
str. 113
D. Wyrok
str. 115
E. Podstawowa literatura
str. 120
CZĘŚĆ TRZECIA
Władza rodzicielska
str. 123
Art. 92
str. 123
Art. 93
str. 123
Art. 94
str. 123
Art. 95
str. 124
CZĘŚĆ CZWARTA
Nazwisko dziecka
str. 127
Art. 89
str. 127
CZĘŚĆ PIĄTA
Kodeks postępowania cywilnego
str. 131
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r
str. 131.....
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?