Pan Samochodzik i Winnetou jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako dziewiąta część do piętnastotomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. Pan Samochodzik i Winnetou wyróżnia się wśród innych powieści z serii. Osią intrygi nie jest tym razem poszukiwanie skarbów i walka z przestępcami, lecz przeciwstawienie się mazurskiemu kacykowi, który dla swoich interesów gotów jest poświęcić bezcenną przyrodę polskiego Pojezierza. Struktura powieści także odbiega od zwyczajowego wzorca kryminału, nawiązując raczej do westernu i typowego dla powieści o Dzikim Zachodzie wątku ekologicznego. Pomimo swojej odmienności powieść jest zaskakująco wciągająca i emocjonująca. Czy Pan Samochodzik zdoła poskromić podstępnego Purtaka, wykorzystującego wywołany przez siebie konflikt pomiędzy żeglarzami i motorowodniakami dla swoich ciemnych machinacji? Czy poradzi sobie z krętactwami inspektora Noska, hipokryzją pięknego Antonia czy zawiścią brzydkiej Halinki? Na pewno walczącemu z wrogami natury panu Tomaszowi nie zabraknie sojuszników, zwłaszcza pośród zapalonych obrońców mazurskiej przyrody Winnetou czy Milczącego Wilka.
Pan Samochodzik i templariusze jest bodaj najpopularniejszą polską powieścią sensacyjno-przygodową dla młodzieży. Charyzmatyczny bohater powieści pan Tomasz, historyk sztuki, detektyw, wytrawny kierowca i przyjacielu harcerzy w jednej osobie,
wpada na trop przesławnego skarbu templariuszy. Okazuje się, że drogi do bezcennego skarbu, a równocześnie do rozwiązania jednej z największych zagadek historycznych wszech czasów, wiodą na Mazury i do dawnej stolicy zakonu krzyżackiego – Malborka. Ale jak to zwykle bywa z poszukiwaniem skarbów, droga do ich odkrycia usłana jest trudnościami, zwłaszcza że z niepożądanego artykułu prasowego o tajemnicy templariuszy dowiadują się bardziej lub mniej profesjonalni poszukiwacze skarbów i niebezpieczni przestępcy. Na szczęście Pan Samochodzik nie jest sam, pomaga mu trójka zaprzyjaźnionych harcerzy: Wiewiórka, Sokole Oko i Wilhelm Tell.
Powieść była pierwszą książką z cyklu o Panu Samochodziku, która została zekranizowana. Na jej podstawie został nakręcony serial telewizyjny, w którym kultową kreację Pana Samochodzika stworzył Stanisław Mikulski.
Lektura dla klasy V
Pierwsza przygoda Pana Samochodzika jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść ukazała się pierwotnie pod tytułem Przyzwolenie na przywóz lwa i dopiero po latach od pierwszego wydania została włączona do późniejszego cyklu powieści o Panu Samochodziku. W Pierwszej przygodzie charyzmatyczny bohater nie jest jeszcze detektywem, lecz także młodym dziennikarzem, który decyduje się wyruszyć na daleką Syberię, do ówczesnego Związku Radzieckiego, by wyjaśnić intrygującą, historyczną zagadkę polskiego szlachcica Nicefora Czernichowskiego. Daleka wyprawa do twierdzy Ałbazin nad Amurem przemienia się w wielką przygodę, w której nie zabraknie ani zaskakujących odkryć, ani wątków kryminalnych, ani niespodziewanych zwrotów akcji, ani pierwiastka humoru. Bohater trafia na trop skarbu, poznaje wielu niezwykłych ludzi, dociera do niecodziennych miejsc. Wielbiciele Pana Samochodzika odnajdą w Pierwszej przygodzie wszystkie elementy charakterystyczne dla serii, w tym także element historyczny, chwilami niemal przeniesienie w czasie do tajemnic i zagadek sprzed trzystu lat.
Pan Samochodzik i zagadki Fromborka jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako szósta część do piętnastotomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. U źródła fabuły kryminalnej znajdują się w tym tomie bezcenne stare monety, które pojawiają się na rynku numizmatycznym po zaskakująco niskich cenach. Idąc tropem tej pierwszej zagadki, Pan Samochodzik, w nieco uciążliwym towarzystwie magika Cagliostra, trafia do Fromborka. Jego dochodzenie łączy się ze śledztwem magistra Pietruszki, starającego się rozwikłać zagadkę tajemniczego schowka niemieckiego pułkownika Koeniga, odpowiedzialnego za rabunek polskich dzieł sztuki w czasie II wojny światowej. Obu poszukiwaczom skarbu przyjdzie zmierzyć się z podstępnym handlarzem antyków Waldemarem Baturą, skądinąd starym znajomym Pana Samochodzika.
Pan Samochodzik i Kapitan Nemo jest powieścią sensacyjno-przygodową należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść wpisuje się jako piąta część do piętnasto-tomowego cyklu książek o Panu Samochodziku, charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. W „Kapitanie Nemo” Pan Samochodzik poszukuje dzieł sztuki zrabowanych pod koniec II wojny światowej przez wycofujących się z Mazur Niemców. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom okazuje się, że ciężarówka z bezcennym ładunkiem najprawdopodobniej nie opuściła Pojezierza Mazurskiego. Ślad po niej urywa się nad jeziorem Jeziorak. Czy panu Tomaszowi uda się odnaleźć skradzione eksponaty muzealne? Nad Jeziorakiem dochodzenie mocno się komplikuje, zwłaszcza z powodu wrogiej bandy Czarnego Franka terroryzującej tutejszą ludność i wakacyjnych turystów, a także niepokojącego kapitana Nemo próbującego zaprowadzić własny porządek
w okolicy i tajemniczego Kaznodziei, zwanego Fałszywym Ornitologiem. Rozpoczyna się kolejna trzymająca w napięciu mazurska przygoda Pana Samochodzika, w której uczestniczy także młodzież, między innymi harcerze Wilhelm Tell i Baśka.
Lektura dla klasy V
Przygody Pana Samochodzika to od kilkudziesięciu lat obowiązkowa lektura młodych wielbicieli sensacji. Już miliony czytelników doskonale znają dziwaczny samochód i jego właściciela – specjalistę od ratowania skarbów i rozwiązywania zagadek z przeszłości.
Pan Samochodzik i Fantomas jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść należy do cyklu powieści o Panu Samochodziku – charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. Akcja „Fantomasa” rozgrywa się we Francji, gdzie Panu Samochodzikowi przyszło zmierzyć się z bodaj najsławniejszym przestępcą tego kraju. Polski detektyw trafia na trop Fantomasa, prowadząc dochodzenie w sprawie zagadkowych kradzieży dzieł sztuki w zamkach nad Loarą.
Przygody Pana Samochodzika to od kilkudziesięciu lat obowiązkowa lektura młodych wielbicieli sensacji. Już miliony czytelników doskonale znają dziwaczny samochód i jego właściciela – specjalistę od ratowania skarbów i rozwiązywania zagadek z przeszłości.
Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść należy do cyklu powieści o Panu Samochodziku – charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. W „Tajemnicy tajemnic” Pan Samochodzik jest na tropie przemytników cennych ikon. Dochodzenie prowadzi go z Bieszczad do Pragi, gdzie pojawiają się zupełnie nowe zagadki kryminalne, związane z alchemią, różokrzyżowcami i praskim rabinem. Na podstawie Pana Samochodzika i tajemnicy tajemnic nakręcono w 1988 roku polsko-czechosłowacki film fabularny zatytułowany Pan Samochodzik i praskie tajemnice.
Trzymacie w dłoniach książkę, która powstała, gdy serii o Panu Samochodziku nie było jeszcze w najśmielszych planach Nienackiego. Jednak już w tym debiutanckim tomie Pan Samochodzik zachwyca czytelnika niezwykłą umiejętnością dedukcji, wiedzą historyczną i wrażliwością na kobiece wdzięki.
Wraz z grupą archeologów próbuje odkopać skarb w prastarym kurhanie, w czym uparcie przeszkadza im diabeł Kuwasa. Pan Samochodzik podąża jego śladem, odkrywając przy okazji straszną tajemnicę podziemi dwunastowiecznej romańskiej kolegiaty. Wpada też na trop pewnego sprytnego mordercy…
Ktoś sprzedaje niezwykle rzadkie monety po zaskakująco niskich cenach. Odkrycie tożsamości pasera to nowe zadanie Pana Samochodzika. Natychmiast wkracza on do akcji. W towarzystwie nieco męczącego magika Cagliostra, jego węża i białych myszek przybywa do Fromborka, by pomóc magistrowi Pietruszce schwytać złodzieja i odnaleźć zrabowane w czasie wojny skarby pułkownika Koeninga. Tymczasem w pobliżu już czają się Waldemar Batura – podstępny handlarz antyków, i straszliwy żelazny As – najnowocześniejszy cud techniki.
Pan Tomasz, zwany przez znajomych Panem Samochodzikiem, przezwisko swoje zawdzięcza niezwykłemu wehikułowi odziedziczonemu po wuju wynalazcy. Samochód ten, choć nie grzeszy urodą, posiada niesłychane możliwości – potrafi pędzić 280 kilometrów na godzinę, a nawet… pływać! Tym pojazdem muzealnik przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, by rozszyfrować kolejne zagadki historyczne, schwytać złodziei antyków i zaskoczyć spragnionego przygód Czytelnika nietypowym rozwiązaniem sprawy!
Pan Tomasz trafia przypadkowo na informację, że do załogi mieszczącego się na dalekiej Syberii rosyjskiego grodu Ałbazin w XVII wieku wysłano list napisany w języku polskim. Wyrusza na Syberię, aby wyjaśnić tę ciekawostkę historyczną. Przy okazji udaje mu się jeszcze rozwiązać zagadkę kryminalną.
Tym razem Pan Tomasz bierze udział w wykopaliskach archeologicznych. Wraz z młodszym bratem Pawłem i uczestnikami obozu naukowego przeżywa ciekawe przygody i pomaga w odnalezieniu słynnego złotego skarbu króla Gotów – Atanaryka.
Pan Tomasz towarzyszy grupie archeologów, którzy chcą rozkopać kopiec, kryjący ich zdaniem stary kurhan. Grobowiec znajduje się na niewielkiej wysepce, zwanej Uroczyskiem. Pan Tomasz bardziej jest zainteresowany znajdującą się nieopodal romańską kolegiatą.
Tym razem Pan Samochodzik nie szuka kosztowności czy cennych dokumentów, ale człowieka. Od samego początku pomaga mu piękna i tajemnicza dziewczyna - Bajeczka.
Nastrojowe wieczory na pokładzie jachtu dryfującego po jeziorze, ważna misja i atmosfera zagadki na długo zostaną w pamięci czytelnika, który sięgnie po tę książkę.
Pan Samochodzik udaje się do stolicy Kolumbii na międzynarodowy kongres poświęcony ochronie muzeów przed kradzieżami. Wkrótce – za sprawą tajemniczego człowieka, twierdzącego, że pochodzi z przyszłości – pan Tomasz zostaje wciągnięty w śledztwo dotyczące kradzieży eksponatów z Muzeum Złota w Bogocie.
Pan Samochodzik trafia w sam środek konfliktu między żeglarzami i motorowodniakami spędzającymi wakacje nad jeziorem Zmierzchun. Na dodatek kierownik tamtejszego ośrodka wczasowego postanawia wykorzystać ten spór do realizacji własnych interesów. Sojusznikiem pana Tomasza zostaje największy obrońca mazurskiej przyrody – Winnetou.
Kolejna przygoda Pana Tomasza prowadzi go znowu na Mazury. Pan Samochodzik postanawia bowiem odnaleźć autora pięknego wiersza znalezionego w dzienniku pokładowym starego jachtu. W trakcie poszukiwań poznaje historię i tajemnice Mazur, trafia na plan filmowy, wyjaśnia porwanie pięknej aktorki, zapobiega morderstwu i odkrywa legendę o złotej rękawicy.
Tym razem Pan Samochodzik musi się zmierzyć z Niewidzialnymi – doskonale zorganizowaną międzynarodową organizacją przestępczą. Gra toczy się o niebagatelną stawkę: trzy skrzynie wypełnione starodrukami, zabytkowymi rękopisami i listami Goethego, Herdera, Schopenhauera. Każdy z tych dokumentów jest bezcenny!
Pan Samochodzik podąża tropem bezcennych starych monet, które niespodziewanie pojawiają się na rynku numizmatów. Prawdopodobnie ma to związek z odkrytym we Fromborku tajnym planem pułkownika Koeniga odpowiedzialnego za rabunek polskich dzieł sztuki w czasie II wojny światowej. We Fromborku pan Tomasz spotyka Waldka Baturę i nie wierzy w zbieg okoliczności.
Po śmierci Joachima Czerskiego – właściciela starego dworu w Janowie – Pan Samochodzik obejmuje tam posadę kustosza nowo powstałego muzeum. Musi nie tylko przeprowadzić szczegółową inwentaryzację, ale też zmierzyć się z grasującymi we dworze duchami.
Pan Tomasz dziedziczy po wujku wynalazcy murowany garaż wraz z przechowywanym w nim pokracznym samochodem. Mimo brzydoty pojazdu, zaciekawiony dziwnymi właściwościami samochodu, postanawia go zatrzymać. Wyrusza w okolice Ciechocinka na poszukiwania ukrytych tam podczas drugiej wojny zbiorów muzealnych. Wyprawa okaże się fascynującą, choć niebezpieczną przygodą.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?