Wybór dwudziestu pięciu baśni i legend polskich zebranych przez Marię Krüger Było? Nie było? należy do kanonu polskiej literatury dla dzieci.
Maria Krüger nie pisała wyłącznie powieści dla dzieci. Obok "Karolci", "Ucha, dyni, 125" czy "Godziny pąsowej róży", opracowała także kilka zbiorów podań, między innymi "Złotą koronę" czy "Dar rzeki Fly". Autorka badała wątki polskich legend i posiadała bodaj najbogatsze ich zbiory.
W Było? Nie było? Maria Krüger rozpisała w swoim pięknym i niepowtarzalnym stylu podania, baśnie i legendy z różnych stron Polski. Oparła się na wątkach, które uważała za najodpowiedniejsze dla młodszych czytelników, drugo- i trzecioklasistów.
Zew krwi jest powieścią przygodową amerykańskiego pisarza Jacka Londona należącą do światowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Jej akcja rozgrywa się na Alasce w czasach gorączki złota. Bohaterem jest pies Buck, który wychował się w domowym zaciszu, otoczony miłością i dostatkiem. W wieku czterech lat zostaje sprzedany handlarzowi psów i z dnia na dzień znajduje się w niezwykle trudnych warunkach bytowania w bezkresnej krainie zimy. Czekaja tam na niego zaskakujące przygody. Spotyka się z bestialskim traktowaniem przez ludzi, okrucieństwem i podstępami ze strony innych zwierząt, ciężką pracą w zaprzęgu, małymi racjami jedzenia, skrajnym wyczerpaniem, wielokrotnymi zmianami właścicieli. W miarę nowych doświadczeń Buck stopniowo dostosowuje się do ekstremalnych warunków, a w jego psiej duszy budzi się naturalny instynkt walki o przetrwanie - okrutny instynkt krwi, pchający go do walki na śmierć i życie i o dominację nad stadem. Ogarnia go wreszcie zew natury wzywający do dzikiego życia w lesie.
Lektura dla klasy VI.
Klimek i Klementynka jest powieścią historyczną dla dzieci autorstwa Marii Krger. Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie, w czasach powstania kościuszkowskiego. Autorka przybliża młodemu czytelnikowi historyczne postacie i przełomowe dla losów Polski wydarzenia, do jakich doszło podczas jednego z najważniejszych epizodów powstania insurekcji warszawskiej z 1794 roku. Czyni to ze znaną tylko sobie wirtuozerią, wplatając autentyczne dzieje w bieg fascynujących przygód stworzonych przez siebie dziecięcych bohaterów. Klimek i Klementynka są jedenastoletnimi bliźniętami należącymi do jednej z tych rodzin, które podjęły walkę z rosyjskim okupantem stolicy. Losy psotnego i uroczego rodzeństwa wplotą się ku trwodze najbliższych w bieg poważnych intryg i wydarzeń politycznych.
"Tajemnice polskiej ziemi" to najpiękniejsze baśnie i legendy polskie w interpretacji znakomitej autorki, Marii Kruger. W wyborze znalazły się podania o Lechu i Królu Zygmuncie, historia toruńskich pierników i warszawskiej Syrenki, legenda o Złotej Kaczce oraz wiele innych barwnych opowieści przybliżających polską tradycję i historię. Książka należy do kanonu lektur dla klasy piątej szkoły podstawowej.
Lucyna z niecierpliwością czeka na upragniony czas pomaturalnego szaleństwa - swoje pierwsze dorosłe wakacje. Czy to nie pech, że akurat teraz ktoś podrzucił jej niemowlę?! Zanim zagadka zostanie rozwiązana, wydarzy się mnóstwo omyłek i nieporozumień, które wywołują uśmiech nie tylko na twarzach bohaterów. Zabawna książka dla młodzieży.
Maria Anna Szelążkówna lub prościej Marianna ma 15 lat. Pewnego dnia wybiera się do kina i od tego momentu wszystko się zmienia. Niedługo potem wyjeżdża do Jagodna. Jaki jest cel tej podróży? Kim są Małgosia, Neli i Żaba? Czym jest szkoła narzeczonych?Znakomita książka Marii Krüger dla nastolatek, która powstała w okresie okupacji niemieckiej jako tęsknota za zwyczajnym życiem, spokojnymi wieczorami, codzienną krzątaniną domową i smakiem pierogów z serem, które zostały brutalnie odebrane przez wojnę.
Książka tej niezwykle lubianej przez młodzież pisarki to zbiór kilkunastu historycznych opowiastek, które niczym wehikuł czasu przenoszą czytelnika w zamierzchłe czasy początków ziem polskich. Bohaterami każdej z nich są kilkunastoletni chłopcy lub małe dziewczynki, którzy spotykają na swojej drodze znaczące w dziejach Polski osobistości albo są świadkami przełomowych wydarzeń. Maria Krüger przekonuje, że na barwną historię naszej ojczyzny może składać się kilkanaście drobnych opowieści, choćby na temat rysunku skalnego, śladu bucika w kamieniu czy nowego płaszcza królowej... To nie monotonny wykład, ale pasjonująca opowieść! Przekonaj się, że ktoś żyjący kilkaset lat przed Tobą to człowiek z krwi i kości, a nie papierowa postać z nielubianego podręcznika do historii!
Powieść Marii Kruger to pełna humoru i zaskakujących splotów okoliczności historia dziewczyny, która pierwsze aktorskie zadanie dostaje jeszcze przed egzaminami do szkoły teatralnej. Czy poradzi sobie ze zmieniającym się z dnia na dzień scenariuszem
Jacek Kosmala chciał krzyczeć, że nie chce, że się nie zgadza, ale nie mógł. Jego okrągła i rumiana twarz wydłużyła się w psi pyszczek, nogi stawały się coraz krótsze, ręce skurczyły się w błyskawicznym tempie i stały się małymi, krzywymi łapkami. Całe ciało było teraz długie i pokryte żółtą sierścią. jednocześnie Jacek poczuł, że jest mu bardzo niewygodnie tak stać na dwóch nogach, i wobec tego stanął na czworakach.- Co się ze mną dzieje? - krzyknął zdumiony i przestraszony, ale zamiast krzyknąć, głucho warknął.""Fragment książki Ucho, dynia, 125!
Powieść Marii Kruger to pełna humoru i zaskakujących splotów okoliczności historia dziewczyny, która pierwsze aktorskie zadanie dostaje jeszcze przed egzaminami do szkoły teatralnej. Czy poradzi sobie ze zmieniającym się z dnia na dzień scenariuszem...
Witaj, Karolciu! to kontynuacja bestsellerowej powieści Marii Krger Karolcia. Przygody dziewięcioletniej dziewczynki, która znajduje spełniającą życzenia niebieską kredkę (w pierwszym tomie magicznym elementem jest błękitny koralik), zainteresują każde dziecko, szczególnie dziewczynkę. W opowieści o Karolci pojawia się tak lubiane przez dzieci połączenie świata realnego, zwyczajnego, otaczającego nas wszystkich, z elementem magii. W książce zostały wykorzystane rysunki jednej z czołowych polskich ilustratorek, Haliny Bielińskiej.
Najpopularniejszą polską powieścią przygodową dla dzieci 7-9 letnich jest urocza książka Marii Kruger zatytułowana Karolcia. Powieść jest wpisana do podstawy programowej Ministerstwa Edukacji Narodowej jako lektura obowiązkowa dla uczniów klasy drugiej szkoły podstawowej.
Książka opowiada o przygodach ośmioletniej Karolcia i jej rówieśnika i przyjaciela Piotrusia. Karolcia znajduje cudowny koralik, który ma tę czarodziejską właściwość, że spełnia każde życzenie dziewczynki. Kiedy Karolcia i Piotr odkrywają magiczne działanie zaczarowanego koralika, decydują, że wykorzystają ją by pomagać innym, uczynić świat lepszym, a także… żeby spełnić swoje najśmielsze marzenia. Ale rzeczywistość szybko ich zaskoczy. Pochopnie wypowiadając nieprzemyślane do końca życzenia, Karolcia prowokuje liczne kłopotliwe sytuacje – a to komiczne, a to niebezpieczne, takie, z których bardzo trudno wybrnąć. Na dodatek, czarowny koralik przyciąga niebezpiecznego intruza – podstępną i pomysłową czarownicę Filomenę. Dzieciom nie będzie łatwo poradzić sobie z jej zasadzkami.
Emocjonujące, często zabawne przygody Karolci i Piotra dostarczą dzieciom nie tylko rozrywki. Dla bohaterów powieści - a także dla czytelników, perypetie z czarodziejskim koralikiem stają się prawdziwą lekcją życia; uczą ich odpowiedzialności za decyzje i czyny, a także sztuki planowania i przewidywania skutków własnych działań.
Pełna humoru i mądrości powieść Marii Kruger cieszy się od pierwszego wydania – czyli już od ponad pięćdziesięciu lat, niemalejącą popularnością. Dla pokoleń młodych czytelników Karolcia jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci literackich. Stałą się ikoną polskiej kultury dziecięcej, do tego stopnia, że niejedna młoda mama nazwała swoją córeczkę Karolcią. Na prośbę tysięcy wielbicieli Karolci, Maria Kruger napisała w 1970 roku drugą część przygód swojej bohaterki, Witaj Karolciu! Ta nowa książka dla dzieci szybko stała się bestsellerem i do dzisiaj gości w każdej księgarni dla dzieci. Zarówno Karolcia, jak Witaj Karolciu! są doskonałymi prezentami na Dzień dziecka, na urodziny, na Mikołajki czy na Boże narodzenie.
Są też doskonałą nagrodą na koniec roku dla uczniów klasy I.
W tym eleganckim tomiku w oprawie twardej z płuciennym grzbietem, Karolcia została opatrzona kolorowymi ilustracjami wybitnej malarki Hanny Bielińskiej. Wydanie ma charakter kolekcjonerski: każdy egzemplarz posiada swój unikalny numer, widoczny po otwarciu ksiązki.
Wybór dwudziestu pięciu baśni i legend polskich zebranych przez Marię Krüger w Było? Nie było? należy do kanonu polskiej literatury dla dzieci. Maria Krüger nie pisała wyłącznie powieści dla dzieci. Obok Karolci, Ucha, dyni, 125 czy Godziny pąsowej róży, opracowała także kilka zbiorów podań, między innymi Złotą koronę czy Dar rzeki Fly. Autorka badała wątki polskich legend i posiadała bodaj najbogatsze ich zbiory. W Było? Nie było? Maria Krüger rozpisała w swoim pięknym i niepowtarzalnym stylu podania, baśnie i legendy z różnych stron Polski. Oparła się na wątkach, które uważała za najodpowiedniejsze dla młodszych czytelników, drugo- i trzecioklasistów.
Jacek Kosmala chciał krzyczeć, że nie chce, że się nie zgadza, ale nie mógł. Jego okrągła i rumiana twarz wydłużyła się w psi pyszczek, nogi stawały się coraz krótsze, ręce skurczyły się w błyskawicznym tempie i stały się małymi, krzywymi łapkami. Całe ciało było teraz długie i pokryte żółtą sierścią. jednocześnie Jacek poczuł, że jest mu bardzo niewygodnie tak stać na dwóch nogach, i wobec tego stanął na czworakach.- Co się ze mną dzieje? - krzyknął zdumiony i przestraszony, ale zamiast krzyknąć, głucho warknął.
Karolcia jest powieścią przygodową dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat należącą do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Głównymi bohaterami książki są: ośmioletnia Karolcia i jej przyjaciel Piotr. Karolcia znajduje cudowny koralik, który spełnia jej życzenia. Uszczęśliwione dzieci postanawiają wykorzystać czarodziejską moc koralika, by pomagać innym, by uczynić świat lepszym i… by spełnić swoje marzenia. Wkrótce okazuje się, że wypowiadając nie do końca przemyślane życzenia, Karolcia prowokuje liczne kłopotliwe sytuacje – raz komiczne, raz bardzo niebezpieczne, z których niekiedy niełatwo jest wybrnąć, tym bardziej że koralikiem pragnie zawładnąć podstępna czarownica Filomena… Od pierwszego wydania w 1959 roku, powieść Marii Krüger cieszy się niezwykłą popularnością wśród najmłodszych czytelników, a sama Karolcia stała się jedną z najlepiej rozpoznawalnych ikonek polskiej kultury dziecięcej. W 1970 roku Maria Krüger napisała drugą część przygód swojej bohaterki, Witaj Karolciu!
Lektura dla klasy II
Tytułowi bohaterowie to para jedenastoletnich bliźniąt. Klimek jest nie lada urwisem, a Klementynka, jak się okazuje, nie ustępuje mu w poszukiwaniu przygód i odwadze. Akcja toczy się podczas insurekcji kościuszkowskiej, kiedy Warszawa przygotowuje się do obrony, a jej mieszkańcy masowo ruszają sypać szańce. Marzeniem Klimka jest zaciągnięcie się do wojska. Na razie jednak udaje mu się jedynie ocalić z rąk pruskich szpiegów plany umocnień, niestety Prusakom udało się wyszarpać połowę dokumentów i rodzeństwo postanawia odzyskać cenne karty.
Potyczka może wydać się nierówna: dwójka dzieci przeciwko dorosłym, ale od czego jest spryt i odwaga?
Bardzo sympatyczna książka, przybliżająca dzieciom historyczne czasy i wydarzenia, a jednocześnie pokazująca, że dzieciaki są zawsze takie same, niezależnie czy to wiek XVIII czy XXI: zawadiackie, przekorne, samodzielne, sprytne, choć i po dziecięcemu naiwne.
To ciąg dalszy fantastycznych przygód pomysłowej dziewczynki, którą znamy z pierwszej części tej książki pt. ""Karolcia"". Tym razem Karolcia i jej kolega przeżywają zabawne przygody dzięki czarodziejskiej niebieskiej kredce. Ich mały skarb, podobnie jak niebieski koralik, posiada moc spełniania życzeń. Opowiadanie napisane jest ze wspaniałym humorem i wartko toczącą się akcją. Idealnie nadaje się na pierwszą ""własną"" lekturę.
Jacek Kosmala chciał krzyczeć, że nie chce, że się nie zgadza, ale nie mógł. Jego okrągła i rumiana twarz wydłużyła się w psi pyszczek, nogi stawały się coraz krótsze, ręce skurczyły się w błyskawicznym tempie i stały się małymi, krzywymi łapkami. Całe ciało było teraz długie i pokryte żółtą sierścią. jednocześnie Jacek poczuł, że jest mu bardzo niewygodnie tak stać na dwóch nogach, i wobec tego stanął na czworakach.- Co się ze mną dzieje? - krzyknął zdumiony i przestraszony, ale zamiast krzyknąć, głucho warknął.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?