To swoisty atlas całościowej anatomii człowieka. Przypomina, że jest on zbudowany z ciała, duszy i ducha, porządkując poszczególne elementy z właściwą autorowi precyzją. Publikacja tym bardziej potrzebna, że coraz częściej kwestionuje się istnienie ducha w człowieku. ks. dr Wojciech WęgrzyniakJest to cenny - oparty zarówno na Biblii, na własnych przeżyciach, jak i na obserwacji kosmosu i świata przyrody - głos ks. prof. Edwarda Stańka przeciwko wszelkim redukcjonizmom w spojrzeniu na człowieka. Tym, co rzuca się w oczy, jest zachwyt nad człowiekiem, nad jego ciałem, duszą i duchem. Nie mamy więc do czynienia z wyliczaniem chorób i zagrożeń, ale z odsłanianiem ludzkiego piękna i mechanizmów ukrytych przez Boga w ludzkim organizmie.Zdumiewa fakt, że tak pięknie o zdrowiu ciała, duszy i ducha pisze kapłan zmagający się od siedmiu lat z poważnymi chorobami. ks. dr hab. Marek GilskiMyśl i nauczanie ks. prof. Edwarda Stańka śledzę od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, czyli od pierwszych lat mojej seminaryjnej formacji. Jako kleryka warszawskiego seminarium duchownego zafascynowała mnie w tym krakowskim teologu, kaznodziei i rekolekcjoniście umiejętność płynnego przechodzenia od codziennych doświadczeń do spraw nadprzyrodzonych, dzięki czemu te ostatnie stają się zrozumiałe i wręcz oczywiste nawet dla nieprzygotowanego teologicznie odbiorcy. Tak jest i tym razem.W książce Zdrowie i choroby ciała, duszy i ducha ks. prof. Staniek proponuje coś, co nazwałbym anatomią mistyczną. Wychodząc od związanego z chorobą szczególnego doświadczenia tajemnicy ludzkiego ciała, dzieli się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat ludzkiej duszy i ducha. ks. Henryk Zieliński redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
Z biblijnego punktu widzenia jedyną drogą wiodącą do spotkania z Jezusem uwielbionym jest możliwie dokładne odczytanie tekstów mówiących o Jego zmartwychwstaniu i o spotkaniach z Nim po tym wydarzeniu aż do godziny Jego wniebowstąpienia. (...) Jak orzeł chodzący po ziemi może tęsknić za wysokim lotem, ale nie ma sił, by wzbić się w górę, tak człowiek wierzący w Boga, a nawet w Chrystusa, jak długo nie wierzy w swoje własne zmartwychwstanie, nie ma sił wzbić się w stronę nieba. ks. prof. Edward StaniekEwangeliczne przekazy o zmartwychwstaniu to jedyna droga do poznania najważniejszego cudu w dziejach ludzkości, fundamentu chrześcijańskiej wiary. Ksiądz profesor Edward Staniek odczytuje świadectwa zapisane w czterech ewangeliach i wyjaśnia trudne fragmenty. Dzięki temu każdy czytelnik ma możliwość odkrycia niezwykłości zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.Dzięki bogactwu ilustracji można wyobrazić sobie, jak wyglądało miejsce, w którym Chrystus odkupił wszystkich grzeszników i w jaki sposób dawni oraz współcześni chrześcijanie widzieli te najważniejsze ewangeliczne sceny.
Nie należy na modlitwie szukać nadzwyczajnych przeżyć. Modlitwa jest czasem ustalenia, co jest wolą Boga, lub dziękczynienia za jej wypełnienie. Jezus na górze Tabor rozmawia z Mojżeszem i Eliaszem o woli Ojca, którą wypełnił doskonale w czasie przejścia, czyli swej śmierci w Jerozolimie. To jest niezwykle ważne wskazanie dla nas. Ukierunkowanie modlitwy na właściwe odczytanie woli Ojca, z gotowością jej wypełnienia, stanowi zasadniczą treść naszego spotkania z Bogiem. /ks. prof. Edward Staniek/Od momentu przyjścia na świat, Jezus odkrywa przed ludźmi wielkie Boże tajemnice i wtajemnicza w zakryte dotąd dla naszego umysłu odwieczne prawdy. On jest naszym przewodnikiem w tym względzie. Czyni to stopniowo, abyśmy wszystko dobrze pojęli i nie zniechęcili się na tej drodze. Wsłuchajmy się więc w głos Tego, którego autorytet jest niepodważalny, a znajdziemy odpowiedź na pytania, z którymi boryka się każdy myślący człowiek.
O Duchu Świętym mówi się często. Ktokolwiek czyni znak krzyża w imię Ojca..., wymienia Jego imię. Nie chodzi jednak tylko o wyznanie imienia, ale o otwarcie serca na Jego siedem darów oraz na ich pomnożenie. Dary Ducha Świętego to talenty i szczęśliwy, kto umie je pomnożyć. Nie zmarnujmy ich przypomnijmy sobie ich znaczenie i uczmy się je wykorzystywać.
"Panie, naucz nas modlić się" (Łk 11,1) - prośba skierowana do Jezusa przez jednego z Jego uczniów jest dalej aktualna. Po raz pierwszy wypowiedział ją gorliwy Izraelita, który w Jezusie zobaczył oczekiwanego Mesjasza i dlatego stał się Jego uczniem. To nie był człowiek, który wcześniej się nie modlił, ale pragnął pogłębienia swojej modlitwy. Takie samo pragnienie pogłębienia "wiedzy o modlitwie" powinno towarzyszyć wszystkim, którzy we współczesnym świecie chcą być uczniami Jezusa. Prezentowana książka ukazuje zapis katechez dla dorosłych, wtajemniczających w głębokie rozumienie i przeżywanie modlitwy "Ojcze nasz", które powstały w oparciu o Pismo Święte i najstarszą Tradycję Kościoła oraz w odniesieniu do współczesnych realiów, aktualnych wydarzeń i problemów. Najstarsze komentarze Ojców Kościoła do Modlitwy Pańskiej zwracają uwagę zasadniczo na dwa zagadnienia - sposób modlitwy, czyli odniesienie się do obserwacji modlącego się Jezusa, oraz treść tej modlitwy, którą uważano za skrót całej Ewangelii. Ojcowie próbowali więc odpowiedzieć na dwa pytania: w jaki sposób rozmawiać z Bogiem i o czym z Nim rozmawiać? Ta książka, podążając za Ojcami Kościoła, również podejmuje próbę odpowiedzi na te pytania. Szczególną wartością książki są katechezy autorstwa ks. prof. Edwarda Stańka, który wielokrotnie dzielił się swoimi refleksjami na temat Modlitwy Pańskiej, jednak przemyślenia prezentowane tutaj mają szczególną wartość. Po pierwsze - ukazał w nich syntezę swoich poszukiwań dotyczących modlitwy "Ojcze nasz". Po drugie - pisał je i wygłaszał w szczególnym okresie swojego życia, kiedy zmagał się z bardzo poważnymi kłopotami zdrowotnymi. To bardzo szczególne świadectwo doświadczenia życia w Woli Bożej.
Dzień Pierwszej Komunii Świętej, o czym dziś często zapomina się, jest wielkim duchowym świętem całej rodziny przystępującego do sakramentu dziecka. Stąd pomysł zupełnie wyjątkowego albumu pierwszokomunijnego, który w odróżnieniu od wszystkich innych nie ma tylko dziecięcego charakteru, ale jest pamiątką i lekturą rodzinną. Pragniemy, by był on pomocny we właściwym przeżyciu tego dnia także przez rodzeństwo, rodziców i bliskich dziecka. By służył dłużej niż jeden dzień i by, sięgając po niego nawet po latach, dojrzały już człowiek odnalazł w nim ważne wartości, które pozwolą mu umocnić wiarę w Eucharystycznego Chrystusa. Jeśli tak się stanie, album będzie prawdziwą, nie tylko z nazwy, pamiątką Pierwszej Komunii.Do książki dołączony został Film DVD Największy z Cudów
Nikt nie był fotografowany, nagrywany czy filmowany tak często jak on. Nikt wcześniej nie spotkał się z przeszło miliardem ludzi... Karol Wojtyła to prawdopodobnie najbardziej publiczna postać w historii. Czy możliwe jest, by powszechnej świadomości umknęło coś, co kryje się za jego publicznym wizerunkiem? José María Zavala, reżyser głośnej Tajemnicy Ojca Pio, ma osobiste powody, by zmierzyć się tym razem z wielką postacią papieża Polaka. W 1981 roku – o czym dowiadujemy się z filmu – jego ojciec poświęcił życie za Jana Pawła II... Zavala w zaskakujący i oryginalny sposób podchodzi do życia Karola Wojtyły. Tam, gdzie wszyscy biografowie kończą swoje dzieła – w momencie śmierci bohatera – on rozpoczyna jeszcze ciekawszą opowieść. Przesłuchuje świadków, których historie odkrywają siłę wstawiennictwa świętego papieża: mężczyznę, którego matka chciała zabić, dziewczynę będącą już „po tamtej stronie” czy niedoszłą samobójczynię, którą przed skokiem z wysokości powstrzymała... ręka Jana Pawła II. Kto spodziewa się kolejnej klasycznej biografii papieża Polaka, będzie zawiedziony. Kto podda się niekonwencjonalnej, mistycznej opowieści o jednym z największych tytanów ducha, długo pozostanie pod wrażeniem.
Celem każdej religii jest uszczęśliwienie człowieka. Dla religii małych to szczęście polega na zaspokajaniu ludzkich apetytów. Najczęściej są one związane z pożądliwością ciała, oczu i pychą żywota. Wielkie religie ukierunkowują poszukiwania w stronę wartości nastawionych na karmienie apetytów wyobraźni, rozumu i woli. Chrześcijaństwo jest jedną z wielkich religii, a szczęście, jakie Jezus ofiaruje swoim wyznawcom, jest najwyższym szczytem ludzkich pragnień. On sam ten szczyt zdobył i wytyczył szlak, który na niego prowadzi.Wielu poszło tym szlakiem i mają udział w szczęściu. Wśród nich jest św. Paweł, nawrócony Żyd, którego Bóg poprosił, aby przekazał prawdę o szczęściu zawartym w dwóch słowach: wybawić i zbawić. Jezus bowiem pragnie wybawić i zbawić każdego człowieka. Wybawienia dokonał przez odkupienie, a ludzi dobrej woli zbawia od wszystkich zniewoleń, z jakimi mamy do czynienia.
58. numer Zeszytów Formacji Duchowej, poświęcony tematowi, można rzec, najbardziej serdecznemu i kluczowemu dla życia wierzącego chrześcijanina. Chodzi o osobiste spotkanie z Chrystusem. Bez więzi z Nim serce chrześcijanina przestaje bić, a wiara przestaje istnieć.Autor rozważań, ks. Edward Staniek, prowadzi nas do serca chrześcijańskiego Credo drogą najpewniejszą: drogą Słowa Bożego. W sposób komunikatywny, konkretny i mężny wydobywa prawdy z kolejnych rozdziałów Listu św. Pawła do Rzymian, stanowiące podstawowe rozdziały życia w wierze.Ksiądz Staniek czyta List do Rzymian z taką prostotą wiary, przystępnością i bezpośredniością, że słuchający od razu, spontanicznie, czuje się w pierwszej osobie jego adresatem. List św. Pawła, bezkompromisowego świadka wiary, jest lustrem dla człowieka wierzącego w Chrystusa.
Powszechnie uważa się, że słowem apokalipsa określa się zapowiedź czegoś strasznego, przerażającego. Tymczasem grecki termin apokalipsa oznacza objawienie, czyli nic tragicznego, wręcz przeciwnie coś wyjątkowo pięknego, bo chodzi o Objawienie, które podaje Pan Bóg.Apokalipsa jest trudna do czytania z tej racji, że napisana została językiem symboli i obrazów. Jeżeli się tej symboliki nie zna, wtedy księga pozostaje zapieczętowana, czyli nie ma mowy o wtajemniczeniu w jej bogactwo. Bóg jest Miłością i niezależnie od tego, jakim językiem się z nami komunikuje, zawsze ma na uwadze nasze dobro i szczęście.Apokalipsę trzeba odczytywać z dwóch punktów widzenia. Po pierwsze osobiście, by wiedzieć, że to jest moja Apokalipsa. Po drugie w odniesieniu do Kościoła i świata.Czas spędzony nad lekturą Apokalipsy nie jest czasem straconym. Alleluja!
Najbezpieczniej spożywać Ewangelię kroplami jak drogocenny lek. Ma ona moc uleczenia i moc mobilizowania wszystkich sił człowieka. Właściwy przepis dotyczący lektury Ewangelii to jedna jej kropla na łyżkę „cukru” lub „wody”, czyli sytuacji, w której ją czytamy. Jedna kropla Ewangelii dziennie wystarczy do duchowego wzrostu, byle tylko była spożywana systematycznie i świadomie wchłonięta przez przyjmującego. (...) Tekst, który oddaję w ręce czytelnika, to zestaw ewangelicznych kropli. Należy dziennie się zatrzymać tylko nad jedną z nich, by dostrzec bliskość ewangelicznego świata z naszą rzeczywistością.
Autor
Zapewne o wielu zdarzeniach związanych z narodzeniem Jezusa nigdy się nie dowiemy. Nie wolno jednak rezygnować z próby poznania tajemnicy wcielenia. Album Z narodzeniem Jezusa było tak... to jeden z najlepszych przewodników prowadzących do prawdy biblijnych przekazów. Autor, ksiądz profesor Edward Staniek, komentując fragmenty z Ewangelii według św. Mateusza i św. Łukasza, przybliża realia życia w Palestynie w czasach narodzenia Jezusa, opowiada o zwyczajach, wyjaśnia niezrozumiałe zwroty i pokazuje, jak słowa Pisma Świętego odnoszą się do naszej, współczesnej sytuacji.Objaśnienia księdza Stańka zaskoczą nawet tych, którzy dobrze znają teksty Ewangelii, ponieważ wykraczają poza stereotypowe interpretacje biblijnych słów. Teksty uzupełniono zdjęciami przedstawiającymi miejsca biblijne oraz krajobrazy z Ziemi Świętej związane z narodzeniem, dzieciństwem i działalnością Jezusa. Dzięki temu album staje się niezwykłym przewodnikiem po Ewangelii, pozwala też wyobrazić sobie realia miejsce, w których rzeczywiście przebywał Chrystus.Do albumu dołączony jest wyjątkowy prezent w postaci Płyty CD zawierającej nagrania najpiękniejszych kolęd w znakomitym i niezapomnianym wykonaniu polskich artystów.
(...) Nie podejmuję próby określenia współczesnych uczynków miłosierdzia, ale do nich podprowadzam. Chodzi o miłosierdzie wobec ludzi dotkniętych zaraźliwymi chorobami społecznymi, które niszczą miliony. Przykładowo podam, jak pomóc alkoholikom? Utopionym w narkotykach? Zniewolonym przez hazard i koncentrację na pieniądzach? Jak pomóc boleśnie poranionym w rozdartych małżeństwach i rodzinach? Jak pomóc tym, którzy z upodobaniem wybrali bagno pornografii? Jak pomóc złowionym w sieci mobingu? Jak ratować wobec przemocy, która pod różnymi płaszczykami chce panować na ziemni? Jak opanować sztukę odporności na kłamstwa przekazywane w mediach? Oto tylko sygnalizacja pewnych zniewoleń, a pełna ich lista jest do ustalenia.
Ks. prof. Edward Staniek
(Ze wstępu)
Pięknie wydana z okazji Roku Wiary skarbnica prawd katechizmowych. 4-tomowe kompendium zawiera rozmyślania księdza Edwarda Stańka na temat najważniejszych prawd katolickiej wiary zawartych w Katechizmie kościoła katolickiego.
w tomie I "Bogactwo i piękno objawionej prawdy" między innymi:
Wiara, Objawienie, Tradycja, Pismo Święte, Kościół, Wszechmoc Boża, Bóg jako Stwórca, Człowiek, Upadek i grzech, Wcielenie, Matka Jezusa, Zmartwychwstanie, Duch Święty, Powołanie świeckich, Hierarchia Kościoła, Sens śmierci, Sąd ostateczny, Dogmaty.
w tomie II "Bogactwo i piękno świata łaski" między innymi:
Syn Boży uświęca grzeszny świat, Bogactwo świata łaski, Siedem Sakramentów, Liturgia, Woda, Symbolika chleba, Modlitwa, Najświętszy Sakrament, Pokuta i nawrócenie, Tajemnica spowiedzi, Umocnienie chorych, Kapłańskie funkcje, Małżeństwo, Kościół domowy.
w tomie III "Bogactwo i piękno świata dobra" między innymi:
Godność człowieka, Rozum, Szczęście, Doskonalenie woli, Sumienie, Cnoty moralne, Dary i owoce Ducha Świętego, Grzech, Władza, Dobro wspólne, Prawo miłości, Zasługa, Przykazania kościelne, Osłabienie wiary, Obowiązki władzy i podwładnych, Nie zabijaj, Aborcja i eutanazja, Wojna, Seks, Praca, Czystość serca.
tom IV "Bogactwo i piękno świata miłości"
Jest to ostatnia część omówienia Katechizmu Kościoła Katolickiego, poświęcona modlitwie w jej ewangelicznym ujęciu. Człowiek wchodzi w coraz większe pragnienie osobistego spotkania z Bogiem. Jest to równoznaczne z przeżyciem wzajemnej miłości, jaką Bóg darzy człowieka i jaką człowiek może darzyć Boga. Dokonuje się to w modlitwie. Jest to doskonały traktat o modlitwie, pisany językiem pięknym i zrozumiałym.
Według Jana Pawła II każdy lekarz jest misjonarzem miłosierdzia, bowiem troska o chorego pozwala mu przekraczać wszystkie wykreślone na ziemi granice.
Najnowszym zadaniem pracowników służby zdrowia jest pochylenie się nad pacjentem, aby uchylić drzwi jego samotności i pomóc mu zarówno w walce z chorobą, jak i w przekroczeniu progu wieczności.
Jedne z ostatnich słów Jana Pawła II były skierowane do lekarzy. Osłabiony Ojciec Święty powiedział: "Pozwólcie mi odejść".
Prawdziwy kult świętych polega na spotkaniu z nimi w codziennym życiu po to, aby podpowiadali, w jaki sposób udało się im zachować wierność wskazaniom Ewangelii w środowisku, w którym Bóg ich postawił. Człowiek XXI wieku stoi przed ważnym pytaniem: Jak żyć Ewangelią w dzisiejszym świecie? Wielu mówi głośno, że jest to niemożliwe, że Boże wymagania trzeba dostosować do poziomu, na którym żyje obecne pokolenie. Jest to poważne nieporozumienie.
Kilkadziesiąt lat temu Karol Wojtyła też stawiał sobie pytania o to, jak dobrze przejść przez życie. Jak każdy miał wątpliwości i musiał pokonywać trudności, które spotykał na swojej drodze już od dzieciństwa. Mimo to nigdy nie wybierał łatwych rozwiązań, lecz wiernie podążał drogą Ewangelii, dlatego Kościół stawia go dziś jako wzór do naśladowania.
List to osobliwa i często intymna forma kontaktu z drugim człowiekiem. Pisany zazwyczaj wtedy, gdy trzeba przekazać komuś coś ważnego. Do tych tradycyjnych, na papierze, często się wraca, zbiera się je, przechowuje przez lata. Ta niezwykła rzeczywistość, która określa uczucia, pragnienia i relacje międzyludzkie. Taka jest zawarta w tej książce korespondencja między kapłanem a młodym studentem. Jest wymianą myśli, uczuć, przekonań, a nade wszystko poszukiwaniem mocnego oparcia w tym, co stanowi istotę wiary.
Dla każdego, kto ma wątpliwości lub pragnie zgłębiać swoją wiarę, książka ta będzie doskonałym przewodnikiem, minikatechizmem. Zawiera ona najważniejsze prawdy chrześcijańskiej nauki. Z pewnością stanie się dobrą lekturą dla młodych i dorosłych czytelników.
Poproszono mnie o wskazanie publikacji, która w sposób zwięzły, przystępny, a zarazem możliwie całościowy przedstawiałaby zasadniczy zrąb chrześcijańskiej nauki. W odpowiedzi na tę prośbę zrodziła się myśl napisania takiej broszurki. Szukając możliwie przystępnej formy, sięgnąłem do autentycznych listów, jakie przez pewien czas pisałem do jednego ze studentów na pierwszych latach studiów. Kiedy podzieliłem się z nim moją sugestią, on przekazał mi dość spory plik zachowanych przez siebie listów. Wspólnie uzgodniliśmy, co z tego, po niezbędnych retuszach, można przekazać innym, a co należałoby jeszcze uzupełnić. Tak trzydzieści lat temu powstał niniejszy tomik i został wydany pt. " W trosce o głębszą wiarę". Ponieważ zawiera esencję prawdy objawionej, może być z pożytkiem czytany także w naszym pokoleniu.
ks. Edward Staniek
Części:
1. Wiara
2. Kościół i sakramenty
3. Boże przykazania
4. Modlitwa
5. Rzeczy ostateczne
Dodatek:
Rachunek sumienia dziecka i człowieka dorosłego
Rachunek sumienia
Żal za grzechy
Postanowienie poprawy
Wyznanie grzechów
Zadośćuczynienie
Tomik ten może pomóc w odkrywaniu świata miłosierdzia Bożego, tak jak je odsłania Jezus i jak przypomniał to w naszym pokoleniu prze św. Faustynę i bł. Jana Pawła II.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?