Szokująca. Szczera. Prawdziwa. Zakulisowa historia jednej z najpotężniejszych i najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich firm – Facebooka. Jako student drugiego roku Mark Zuckerberg stworzył prostą stronę internetową, która miała służyć jako kampusowa sieć społecznościowa. Dziś Facebook jest największą platformą społecznościową na świecie skupiającą prawie trzy miliardy użytkowników, a jej wartość rośnie z dnia na dzień. Facebook to nie tylko niewinna sieć do publikowania postów. To potężne narzędzie, które niewłaściwie używane może przynieść fatalne skutki. Wycieki danych, manipulacja użytkownikami, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji… Czy Zuckerberg to komputerowy geniusz rzucony w świat polityki, czy wyrachowany biznesmen? Jak firma radzi sobie ze zmianami i kolejnymi skandalami? Jaka przyszłość czeka sieci społecznościowe?
Oparta na setkach wywiadów książka stanowi zapis niesamowitego sukcesu oraz licznych porażek imperium Zuckerberga. „Facebook. A miało być tak pięknie” to opowieść o firmie oraz o ludziach, którzy ją tworzą. To wnikliwy i fascynujący obraz globalnej korporacji, która realnie wpływa na każdy aspekt naszego życia. Steven Levy – pisarz, dziennikarz magazynu „Wired”. Według „The Washington Post” to najważniejszy amerykański dziennikarz z dziedziny technologii. Pracował także jako redaktor w „Newsweeku”. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się kwestiami technologii, internetu, kryptografii i bezpieczeństwa w sieci. Jest autorem siedmiu książek, pisał teksty dla wielu czasopism, m.in. dla „Rolling Stone”, „Harper's Magazine”, „Macworld”, „The New York Times Magazine”, „Esquire”, „The New Yorker” i „Premiere”. Levy zdobył wiele wyróżnień, w tym za książkę „Hackers. Heroes of the Computer Revolution”, którą „PC Magazine” uznał za najlepszą książkę sci-tech napisaną w ciągu ostatnich dwudziestu lat, zaś „Crypto. How the Code Rebels Beat the Government” nagrodzono na Targach Książki we Frankfurcie w 2001 roku (grand e-book prize). Publikację „In the Plex”, opowiadającą o wyszukiwarce Google, okrzyknięto w 2011 roku najlepszą pozycją z dziedziny biznes na Amazonie (Best Business Book of 2011).
Grupa dzieci z La Matosy, zubożałej wioski w Meksyku, dokonuje makabrycznego odkrycia. W mętnych wodach kanału znajduje rozkładające się ciało miejscowej wiedźmy. Była ona postrachem mężczyzn i ratunkiem dla kobiet. Każdy z bohaterów wnosi do dochodzenia nowe szczegóły, nowe akty zepsucia i brutalności. Prawda przenika do gleby, zatruwając wszystko dookoła.Śledztwo odsłania mroczny świat, w którym dominują bieda, przemoc, mizoginia i najmroczniejszy erotyzm. Gdzie uprzedzenia i wykluczenie społeczne wyznaczają los i umacniają piekielny krąg. Gdzie beznadziejność osiąga punkt kulminacyjny i doprowadza do zabójstwa wiedźmy, której zwłoki są jak oko huraganu, przekraczające czas i przestrzeń, obserwujące wirowanie opowieści utkanych w przeszłości i przenikających teraźniejszość.Historia przedstawiona przez Fernandę Melchor, rozgrywająca się w wyimaginowanym miasteczku La Matosa, pozornie przypominającym meksykański stan Veracruz, szybko przekracza ograniczenia związane z historią kryminalną. Winowajcy są wymieniani na początku narracji, wobec czego najważniejsze staje się pytanie o to, dlaczego. Napisana z brutalnym liryzmem nakreśla okrutny, a zarazem fascynujący portret Meksyku. Stawia także odwieczne pytania o naturę zła.Tajemnica morderstwa, dla której tłem jest groza i brud książka Melchor wskazuje na narodziny meksykańskiej gwiazdy. () Nie jest to wybór do klubu książki Oprah, tego można się spodziewać, ale nie możesz przeoczyć tej powieści. O ile jesteś na nią przygotowany.The GuardianW swojej imponującej nowej powieści Fernanda Melchor zgłębia powiązania między bajką a kobietobójstwem (femicide) określeniem, którego meksykańskie feministki używają do rozliczenia się z narastającymi, coraz bardziej sadystycznymi morderstwami kobiet i dziewcząt w ich kraju. () Melchor tworzy opowieść nie tylko potępiającą potworność, ale także uosabiającą piękno i żywotność, które ta potworność wypacza.The New York Times
Z czego zbudowany jest kręgosłup? Co nazywamy kręgozmykiem? Jak zdiagnozować skoliozę? Kiedy udać się do lekarza? Korzystać z pomocy masażysty czy chiropraktyka? Jakie ćwiczenia są niezbędne, aby ratować kręgosłup przed niekorzystnymi zmianami? Co to są zabiegi wygrzewania kamieniami leczniczymi? Czemu służą zabiegi bioterapeutyczne? Co jeść, by zniwelować bóle kręgosłupa. To pytania, które nurtują bardzo wielu ludzi. Nasz tryb życia, ciągły pośpiech, godziny spędzone przed komputerem i brak ruchu sprawiają, że coraz więcej, coraz młodszych osób uskarża się na bóle pleców – bardzo dokuczliwe i intensywne. Jak się ich ustrzec i co zrobić, gdy już nas dopadną, chcieliby wiedzieć wszyscy. Dlatego powstała książka Jak dbać o kręgosłup autorstwa Katarzyny Sosnowskiej. Ta książka to skarbnica wiedzy o kręgosłupie. Każdy, kto chce być odpowiedzialnym za swoje zdrowie i samopoczucie, a zwłaszcza zadbać o swój kręgosłup, powinien do niej zajrzeć!
Z czego zbudowany jest kręgosłup? Co nazywamy kręgozmykiem? Jak zdiagnozować skoliozę? Kiedy udać się do lekarza? Korzystać z pomocy masażysty czy chiropraktyka? Co to są zabiegi wygrzewania kamieniami leczniczymi? Czemu służą zabiegi bioterapeutyczne? To pytania, które nurtują bardzo wielu ludzi. Nasz tryb życia, ciągły pośpiech, godziny przed komputerem, brak ruchu sprawiają bowiem, że coraz więcej, coraz młodszych osób uskarża się na bóle pleców - bardzo dokuczliwe i intensywne bóle. Jak się ich ustrzec i co zrobić, gdy już nas dopadną, chcieliby wiedzieć wszyscy. Dlatego powstały BÓLE kręgosłupa skuteczne metody walki i zapobiegania Katarzyny Sosnowskiej. Ta książka to skarbnica wiedzy o kręgosłupie. Każdy, kto chce być odpowiedzialnym za swoje zdrowie, samopoczucie, kręgosłup, powinien do niej zajrzeć!
Fragment książki Nie tylko w Polsce, ale w ogóle w krajach rozwiniętych, schorzenia kręgosłupa są tak częstą dolegliwością, że określa sieje wręcz mianem epidemii. Jak pokazują badania, co trzeci mieszkaniec naszego kraju skarży się na bóle kręgosłupa! Jest to informacja z jednej strony zatrważająca, ale z drugiej i nie najlepiej świadcząca o nas, użytkownikach tej naturalnej podpory. Dlaczego? Ponieważ prawie wszystkie uszkodzenia kręgosłupa są zasługą nas samych, a wiele z nich fundujemy sobie wręcz na własne życzenie - kręgosłup jest wprawdzie bardzo wytrzymały, ale obciążenia, jakie na niego nakładamy, sadła niego bardzo często za duże. Wydaje się nam, że godziny .spędzone za biurkiem, przed komputerem czy telewizorem, za kierownicą samochodu, ciągły pośpiech i stres, niewłaściwe odżywianie, nie mogą zaszkodzić tej części naszego szkieletu. Dopiero dokuczliwy ból pleców działa niczym przysłowiowy „kubeł zimnej wody". Jedynym usprawiedliwieniem może być fakt, że często wiedza o tym, czym tak naprawdę jest kręgosłup i co może mu zaszkodzić, a co wzmocnić oraz pomóc, jest naprawdę niewielka. Tymczasem jest to niezwykle ważne, ponieważ zdrowy kręgosłup nie tylko warunkuje sprawność ruchową, ale również prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych.
Aby coś zrozumieć, należy najpierw to poznać. Podobnie jest również z tą trzymającą człowieka w pionie częścią szkieletu. Niniejsza książeczka z pewnością nie będzie dla Czytelników źródłem niezwykle dogłębnej wiedzy o kręgosłupie. Pozwoli jednak -w stopniu podstawowym - zapoznać się z jego budową, rolą w orpem mięśnie sprawiają, że możliwe jest również wykonywanie ruchów w kilku płaszczyznach:
• ruchy zgięcia i prostowania;
• zgięcia boczne;
• ruchy obrotowe w prawo i w lewo;
• ruchy odwodzenia, będące kombinacją tych wyżej wymienionych, np. obrót tułowia w pozycji siedzącej.
Pośrednio kręgosłup stanowi nośnik ciężaru górnej części ciała, czyli głowy, klatki piersiowej, rąk. Również układ nerwowy wiele mu zawdzięcza - chroni on rdzeń kręgowy wraz z odchodzącymi od niego nerwami.
Jakie kości budują kręgosłup?
Kręgosłup dorosłego człowieka stanowi 40-45% długości całego ciała. Tworzą go 33-34 kręgi, których wielkość zwiększa się stopniowo od góry ku dołowi. W każdym z kręgów, oprócz początkowych kręgów szyjnych, można wyróżnić:
• w części przedniej trzon kręgu - ma on kształt walca. Dolna i górna powierzchnia trzonu stanowią miejsca połączenia z sąsiadującymi z kręgiem krążkami międzykręgowymi, a poprzez nie z kolejnymi kręgami;
• w części tylnej łuk kręgu - odchodzi od niego w sumie siedem wyrostków:
- jeden wyrostek kolczysty, skierowany ku tyłowi kręgu,
- jedna para wyrostków poprzecznych, odchodzących od kręgów na boki,
dwie pary wyrostków stawowych górnych i dolnych - wyrostki stawowe tworzą cztery powierzchnie stawowe i służą do łączenia kręgów między sobą, pozostałe wyrostki stanowią miejsca przyczepu mięśni i więzadeł; • otwór kręgowy - znajduje się on między trzonem a łukiem kręgu. Otwory poszczególnych kręgów tworzą wspólnie wzdłuż całego kręgosłupa kanał kręgowy, w którym biegnie rdzeń kręgowy;
• nasadę - tak określa się przejście trzonu kręgu w łuk kręgu. W miejscu tym istnieją dwa wcięcia: dolne (głębsze) i górne (płytsze). Wcięcia sąsiadujących ze sobą kręgów nakładają się na siebie i tworzą wspólnie otwór kręgowy, przez który przebiegają nerwy i naczynia krwionośne.
Wszystkie kręgi składające się na kręgosłup grupuje się w odcinki. Pierwsze 24 ruchome kręgi prawdziwe tworzą:
• odcinek szyjny - buduje go 7 (C l -Cl) bardzo ruchomych kręgów i jest on bezpośrednim oparciem dla głowy;
• odcinek piersiowy - tworzy go 12 (T l-T 12) niezbyt ruchomych kręgów, które za pomocą po wierzchni stawowych łączą się z żebrami klatki piersiowej;
• odcinek lędźwiowy - jest on bardzo giętki, a wchodzących w jego skład 5 kręgów (L1-L5) wyróżnia spośród pozostałych najmasywniej sza budowa. Ostatni kręg lędźwiowy dźwiga właściwie cały ciężar ciała człowieka.
Z pozostałych zrośniętych ze sobą 10 nieruchomych kręgów rzekomych zbudowana jest kość krzyżowa (S1-S5) oraz leżąca poniżej kość guziczna (ogonowa), zredukowana u człowieka do postaci szczątkowej. Kość krzyżowa oraz kość guziczna łączą się za pomocą więzadła.
Bóle kręgosłupa
Spis treści
Wstęp 7
Budowa kręgosłupa 9
Jaką rolę pełni kręgosłup w ciele człowieka? 9 • Jakie kości budują kręgosłup? 10 • Czy w kręgosłupie są stawy? 13 • Jak są zbudowane i jaką rolę pełnią krążki międzykręgowe? 13 • Co podtrzymuje kręgosłup? 15 • Jaki jest związek między układem nerwowym a kręgosłupem? 18
Ból kręgosłupa 19
Co tak naprawdę oznacza „ból pleców"? 20 • Mechanizm „błędnego koła" - na czym polega? 20 • Diagnoza: dyskopatia, czyli co dolega mojemu kręgosłupowi? 21 • Jakie są przyczyny schorzeń kręgosłupa szyjnego? 22 • Jakie dolegliwości mogą towarzyszyć schorzeniom kręgosłupa szyjnego? 23 • Czym jest rwa ramienna? 24 • Czy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego mogą stanowić zagrożenie dla przepływu krwi w tętnicach kręgowych i szyjnych? 24
• Jakie mogą być przyczyny dolegliwości bólowych w kręgosłupie lędźwiowym? 25 • Dlaczego bólu krzyża nie wolno lekceważyć? 27 • Kiedy dochodzi do rozwoju w kręgosłupie zmian zwyrodnieniowych w postaci wyrośli kostnych? 28 • Jakie dolegliwości towarzyszą wyroślom kostnym? 29 • Czym jest kręgozmyk? 31 • Jakie są rodzaje kręgozmyku? 32 • Jakie objawy daje kręgo-zmyk? 33 • Czym jest skolioza? 34 • Jakie mogą być przyczyny skoliozy? 35
• Które rodzaje skolioz występują najczęściej? 36 • Jak rozpoznać skoliozę u dzieci? 38 • Jakie mogą być skutki skoliozy? 39 • Czym jest postawa ciała? 40 • Czy przyjmowanie niewłaściwej postawy może przyczynić się do deformacji kręgosłupa? 40 • Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi wad postawy? 42 • Czy istniej ą zasady oceniania prawidłowości postawy? 43 • Czym charakteryzują się wady postawy? 44 • Jaka jest zależność między stanem mięśni przy-kręgosłupowych a kondycją kręgosłupa? 48 • Czy stawy kręgosłupa mogą chorować? 48 • Jaki wpływ na rozwój schorzeń kręgosłupa ma osteoporoza? 50 • Jak się objawia nowotwór kręgosłupa? 51 • Czy istnieje zależność między deformacją w obrębie kręgosłupa a innymi dolegliwościami? 51 Diagnozowanie schorzeń kręgosłupa 56
Na czym polega badanie kliniczne i jaka jest jego rola? 56 • Które badania pozwalają na ocenę stanu elementów kostnych kręgosłupa? 57 • Czy tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI) są wykorzystywane w diagnozowaniu schorzeń kręgosłupa? 58 • Kiedy przeprowadza się USG tętnic szyjnych i kręgowych? 60
Odpowiedzialność za swój kręgosłup 61
W jakim wieku należałoby zacząć dbać o kręgosłup, aby jak najdłużej nie sprawiał kłopotów? 61 • Jak dbać o kręgosłup na poszczególnych etapach rozwoju dziecka? 62 • Które zachowania dziecka powinny wzbudzić niepokój rodziców o stan jego kręgosłupa? 65 • Czy istnieją ćwiczenia kręgosłupa dla dzieci? 66 • Co powinniśmy jeść, aby dobrze odżywiać swój kręgosłup? 67 • Czy nadwaga szkodzi kręgosłupowi? 70 • Czy istnieje związek między odchudzaniem się a zwiększoną możliwością rozwoju schorzeń kręgosłupa? 71 • Czy stres to wróg naszego kręgosłupa? 72 • Czy nasze emocje muszą zawsze sprawiać ból kręgosłupowi? 73 • Czy długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej to gwarancja kłopotów z kręgosłupem? 73 • Jak postępować w codziennych sytuacjach, aby jak najmniej obciążać kręgosłup? 75 • Czy podnosząc ciężkie przedmioty pamiętamy o kręgosłupie? 78 • Jak pomóc sobie w przypadku bólu krzyża? 80 • Jak pomóc sobie w przypadku bólu karku? 83 • Czy możliwe jest zahamowanie osteoporozy, a tym samym osłabiania kości kręgosłupa? 85 Sposoby pomocy kręgosłupowi 87
Jakie są naturalne metody stosowane w profilaktyce i leczeniu schorzeń kręgosłupa? 88 • Jakie ćwiczenia pomogą utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji? 89 • Czy pilates to forma gimnastyki również dla osób ze schorzeniami kręgosłupa? 93 • Czy joga może okazać się pomocna w zmaganiu się z niedomagającym kręgosłupem? 96 • Masaż leczniczy: jak i kiedy może pomóc? 98 • Czy hydroterapia może wpłynąć korzystnie na kręgosłup? 100 • Chiropraktyka: przez kręgosłup do innych narządów? 101 • Czy refleksoterapia może pomóc kręgosłupowi? 102 • Na czym polega akupunktura? 103 • Aromaterapia - czy przyjemne i pachnące może okazać się również pożyteczne? 105 • Lecznicze kąpiele ziołowe - czy warto je stosować przy dolegliwościach kręgosłupa? 106 • Co wcierać w kręgosłup, aby mniej bolał? 107 • Na czym polega aktywna terapia kręgosłupa? 108 • Czym jest fizjoterapia? 110 • Czym jest kinezy-terapia? 110 • W jakim celu przeprowadzana jest fizykoterapia? 111 • Co to jest BEMER? 112 • Czy istniej ą skuteczne metody leczenia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa? 112 • Jak leczy się dyskopatię? 113 • Jakie są metody interwencji operacyjnej w kręgosłup w przypadku dyskopatii? 114 • Klasyczna operacja kręgosłupa 115 • W jaki sposób leczy się kręgozmyk? 116 • Jak leczy się skoliozę? 117 Kręgosłup na zwolnieniu lekarskim 119
Czy trwałe zmiany chorobowe kręgosłupa muszą oznaczać wykluczenie z życia zawodowego? 119 • Jak długo można przebywać na płatnym zwolnieniu lekarskim z powodu schorzeń kręgosłupa? 120 • Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i kiedy przysługuje? 121 • Kiedy można zostać uznanym za osobę niezdolną do pracy? 121 • Jakie prawa przysługują osobie niezdolnej do pracy z powodu choroby? 122 • Do czego może służyć orzeczenie o niepełnosprawności? 122 Bibliografia 124
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?