W najnowszej książce Joanna Wieliczka-Szarkowa opisuje życie Edyty Stein, patronki Europy, kandydatki do tytułu Doktora Kościoła i pierwszej kanonizowanej Żydówki. Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w żydowskiej rodzinie. Jako doktor filozofii zajmowała się fenomenologią i była asystentką wybitnego niemieckiego filozofa Edmunda Husserla. Po latach duchowych poszukiwań przyjęła chrzest i została katoliczką, co nie spotkało się ze zrozumieniem jej matki. Wstąpiła do Zakonu Karmelitanek Bosych, przyjmując zakonne imię Teresy Benedykty od Krzyża. Już w czasie drugiej wojny światowej ofiarowała swoje życie za nawrócenie Żydów. Zginęła w komorze gazowej obozu Auschwitz-Birkenau w 1942 roku. Papież Jan Paweł II w 1998 roku ogłosił tę karmelitańską męczennicę świętą Kościoła, a następnie patronką Europy.
Kościół katolicki w powojennej Polsce był jedyną instytucją sprzeciwiającą się bezbożnemu zniewoleniu społeczeństwa, jego ateizacji i komunistycznej indoktrynacji. Władza za wszelką cenę chciała zniszczyć Kościół i opracowała plan walki z nim. Przykładem tego są życiorysy 22 kapłanów męczenników komunizmu, którzy byli bezwzględnie prześladowani i mordowani za wyznawaną wiarę i wartości. Joanna Wieliczka-Szarkowa opisuje duchownych bardziej znanych jak bł. Jerzy Popiełuszko, bł. ks. Michał Rapacz, ks. Władysław Findysz, ks. Franciszek Blachnicki, zamordowani w 1989 roku księża Niedzielak, Suchowolec i Zych, a także zapomnianych, m. in. ks. Michała Pilipca, ks. Stanisława Domańskiego, ks. Piotra Oborskiego, ks. mjr. Rudolfa Marszałka i innych.
Prymas August Hlond (1881-1948) jest dla wielu znany tylko ze słyszenia. Ale jego ciekawa biografia domaga się bliższego przedstawienia, tym bardziej, że trwa jego proces beatyfikacyjny i od 2018 roku przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Urodził się na Śląsku, który wtedy należał do zaboru pruskiego, w katolickiej, wielodzietnej rodzinie o tradycjach patriotycznych. I to z pewnością wpłynęło na całe jego późniejsze życie i dokonane wybory. Uczył się najpierw na Śląsku, a potem we Włoszech, dokąd jako dwunastolatek wraz z bratem wyjechał do szkoły salezjańskiej. Tam też postanowił wstąpić do zgromadzenia salezjanów. Dzięki swojej systematyczności i pracy osiągnął niewiarygodnie wiele. Uzyskał doktorat z teologii, był przełożonym w wielu zakładach salezjańskich, został pierwszym biskupem diecezji katowickiej, a później biskupem gnieźnieńskim, prymasem Polski, a niedługo potem kardynałem. Ale błyskotliwa "kariera" to nie wszystko - wyróżniał się bowiem jako wielki czciciel Najświętszej Maryi Panny, której ofiarował swoje życie i powierzał swoją posługę. Był człowiekiem wiernym Bogu, żyjącym skromnie (pensję prymasowską oddawał ubogim). Jednocześnie cechowała go wielka odwaga (więziony, odmówił współpracy z gestapo, a po wojnie nie chcąc legitymizować nowej komunistycznej władzy, unikał spotkań z decydentami) i śmiałość w podejmowanych wyzwaniach (jak choćby organizacja administratur apostolskich na Ziemiach Odzyskanych). Prymas Hlond jest autorem słów: "Zwycięstwo, gdy będzie, będzie zwycięstwem błogosławionej Maryi Dziewicy", które odnosił do trudnych powojennych czasów. Słowa te również dziś mogą być zachętą do powierzania swoich trosk i trudów Tej, która zwyciężyła.
Książka i spektakl teatralny opowiadają o fenomenie Wandy Boniszewskiej, polskiej charyzmatyczki i mistyczki, obdarzonej stygmatami, której proces beatyfikacyjny został otwarty w 2020 r. Wanda przez 76 lat w zakonie wypełniała powierzoną jej przez samego Chrystusa misję wynagradzania za grzechy kapłanów, zakonników i zakonnic, przez przyjmowanie cierpień fizycznych i duchowych. Do książki dołączono płytę DVD ze spektaklem Teatru Telewizji Stygmatyczka, opowiadającym o losach Wandy Boniszewskiej w sowieckim łagrze, gdzie doprowadziła do nawrócenia wielu komunistycznych oprawców...
Oto opowieść o niezwyciężonym bohaterze Chrystusowym, zamęczonym w okrutny sposób przez Kozaków, świętym jezuicie, księdzu Andrzeju Boboli, o świętym, który zapomniany po śmierci, sam upomniał się o swój kult, obiecując swoje wstawiennictwo i opiekę w najtrudniejszych sprawach dla Polski i Polaków. Dzieje jego kultu i relikwii związane są z najważniejszymi wydarzeniami w naszej historii. To on zapowiedział odzyskanie przez Polskę niepodległości, a w 1920 roku miał swój udział w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej. Wiele razy we właściwy sobie sposób przypominało swoim nieprzerwanym orędownictwie za nami. Aby zaczęto go czcić w Strachocinie, gdzie się urodził, długi czas objawiał się na miejscowej plebanii, aż został rozpoznany 30 lat temu. Jak potężna jest przed Bogiem jego modlitwa, przekonują nas ostatnie wydarzenia w Polsce, w których jego pośrednictwo nie budzi wątpliwości.
Oprawa miękka Liczba stron: 420 Wymiary: 140 x 200 mm Rok wydania: 2023 Cena: 39,90 zł Kup w księgarni Religijna.pl Unikatowy terminarz opracowany przez autorkę wielu historycznych bestsellerów. Każdy dzień opatrzono informacją o najważniejszych wydarzeniach z dziejów Polski, które owego dnia miały miejsce, a także o wybitnych Polakach, którzy danego dnia urodzili się lub zmarli. Praktyczna pomoc na cały rok, która upamiętnia dzieje i wielkie postaci naszej Ojczyzny. W części informacyjnej zamieszczono Kronikę dziejów Polski, Poczet władców Polski, Polskie Hymny. Mamy tu także teksty opisujące postaci i wydarzenia, których rocznice wspominamy w roku 2024: Misję Chrystianizacyjną św. Ottona z Bambergu na Pomorzu z okazji jej 900-lecia, postać króla Jana III Sobieskiego z okazji 350. rocznicy jego koronacji, Legiony Polskie w 110. rocznicę ich utworzenia, 100. rocznicę ustanowienia złotego polską walutą, 80. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz bitew: pod Monte Cassino i Falaise, a także wspomnienie 40-lecia męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
80. rocznica męczeńskiej śmierci.Święty Maksymilian - franciszkanin, misjonarz, męczennik. Wielki czcicielMatki Bożej, który założył Rycerstwo Niepokalanej, miesięcznik RycerzNiepokalanej, najliczniejszy na świecie klasztor w Niepokalanowie(ponad 700 zakonników w 1939 r.) i klasztor nazwany Ogrodem Maryi wjapońskim Nagasaki. Można śmiało powiedzieć: gigant, który powołującdo życia wszystkie te wielkie i odważne przedsięwzięcia, nie zagubiłswego franciszkańskiego powołania. Co nim powodowało? W jaki sposóbudało mu się znaleźć współpracowników i naśladowców?
Unikatowy terminarz opracowany przez autorkę wielu historycznych bestsellerów. Każdy dzień opatrzono informacją o najważniejszych wydarzeniach z dziejów Polski, które owego dnia miały miejsce, a także o wybitnych Polakach, którzy danego dnia urodzili się lub zmarli. W sposób szczególny zostały przypomniane wydarzenia sprzed stu lat.W części informacyjnej zamieszczono Kronikę dziejów Polski, Poczet władców Polski, Polskie Hymny. Mamy tu także teksty opisujące wydarzenia, których rocznice wspominamy w roku 2021: Powstania Śląskie, Traktat Ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką, Jasnogórskie Śluby Narodu z 26 sierpnia 1956 roku. Terminarz przypomina również postacie: Prymasa Wyszyńskiego, niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, bohaterów akcji pod Arsenałem (Rudego, Alka i Zośki), Wandy Półtawskiej oraz Kazimierza Górskiego legendarnego trenera piłkarskiej reprezentacji Polski.
Książka przypomina dziesięciu niezwykłych kapłanów. Księży, dla których wolna Polska była sprawą najważniejszą. Tak zostali wychowani i o tym zaświadczyli swoim życiem, ale nie przez męczeństwo, ale gorliwą służbę.Przedstawieni duchowni wywodzili się z bardzo różnych środowisk. Pochodzili z chłopskich i robotniczych rodzin, ale także ze znanych ziemiańskich rodów. Wśród nich znalazł się m.in. święty biskup i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Józef Sebastian Pelczar, Książę niezłomny kardynał Adam Stefan Sapieha, młody kapłan Ignacy Skorupka, którego śmierć stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej, odważny i wielokrotnie więziony biskup Kresów Zygmunt Łoziński, a także oddani kapelani towarzyszący legionistom. Ich wszystkich łączyła głęboka wiara i wielkie zaangażowanie w sprawy odzyskania, a potem budowania niepodległej Rzeczpospolitej, dlatego historie tych kapłanów trzeba i warto znać.
Książka, nawiązująca tytułem do wiersza młodego poety i żołnierza, Józefa Szczepańskiego Zbitka poległego w Powstaniu Warszawskim, przedstawia wybrane postaci z Panteonu Polskich Dzieci, czyli tych najmłodszych Polaków, którzy z miłości do Ojczyzny stawali w obronie ojczystego języka, wiary i niepodległości. W walce o te wartości byli gotowi do największych poświęceń aż do ofiary życia. Są wśród nich kilkunastoletni Powstańcy Styczniowi, strajkujący uczniowie we Wrześni, nieletni legioniści Józefa Piłsudskiego, Orlęta Lwowskie i Przemyskie, obrońcy Płocka w roku 1920 i Grodna w 1939, Powstańcy Warszawscy, Żołnierze Wyklęci, polegli w Poznaniu w 1956 roku i zabici przez komunistów w stanie wojennym.Choć najczęściej poszli walczyć wbrew woli dorosłych, dali świadectwo niezwykłego poświęcenia oraz umiłowania Polski. Dlatego jesteśmy Im winni pamięć i wdzięczność, szczególnie w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed rozmiarem poświęcenia, przed wielkością ceny, jaką najmłodsi płacili za niepodległość Ojczyzny - jak mówił św. Jan Paweł II - należy w milczeniu skłonić głowę. W płaceniu tej ceny byli, być może, rozrzutni, ale ta rozrzutność była zarazem wspaniałomyślnością. Kryła się w niej jakaś odpowiedź na to wezwanie, które przyniósł Chrystus, przede wszystkim swoim własnym przykładem, oddając życie za braci: 'Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich'.Książka została zilustrowana rysunkami 16-letniego Franciszka. Dziecięce twarze nastoletnich bohaterów przemawiają bardziej do wyobraźni niż słowo pisane.Joanna Wieliczka-Szarkowa, historyk, autorka książek: Czarna księga Kresów (2012), Żołnierze wyklęci (2013), Wołyń we krwi 1943 (2013), Żołnierze Niepodległości 1914-1918 (2013), Bitwy polskich żołnierzy 1940-1944 (2014), Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis (2014), III Rzesza. Zbrodnia bez kary (2015), Józef Piłsudski 1867-1935. Wszystko dla Niepodległej (2015), Bohaterskie akcje Żołnierzy Wyklętych (2016), Jestem Andrzej Bobola (2016). Współautorka książki W cieniu czerwonej gwiazdy. Zbrodnie sowieckie na Polakach (1917-1956) (2010) oraz serii książek historycznych dla dzieci Kocham Polskę.
Rok jubileuszowy 100. rocznica odzyskania niepodległości
Unikatowy terminarz wydany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - opracowany przez autorkę wielu historycznych bestsellerów. Każdy dzień opatrzono informacją o najważniejszych wydarzeniach z dziejów Polski, które owego dnia miały miejsce, a także o wybitnych Polakach, którzy danego dnia urodzili się lub zmarli. Praktyczna pomoc na cały rok, która upamiętnia dzieje i wielkie postaci naszej Ojczyzny.
Terminarz został dodatkowo wzbogacony o kronikę dziejów Polski, teksty polskich hymnów, poczet władców Polski, kronikę wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz biografie najwybitniejszych postaci związanych z tym wydarzeniem.
Terminarz jakiego jeszcze nie było!
Tytuł książki nawiązuje do słów z Aktu milenijnego złożonego przez prymasa Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze w 1966 roku i przywołanych przez św. Jana Pawła II w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, na pl. Zwycięstwa w Warszawie, 2 czerwca 1979 roku, kiedy dokonał bierzmowania narodu. Z tego wszystkiego, co Polskę stanowi"" zostało wybranych kilkadziesiąt postaci, świadków naszych dziejów, tworzących łańcuch pokoleń, począwszy od Mieszka I do czasów współczesnych. Wśród nich są ci, którzy tworzyli fundamenty naszej tożsamości, ci, którzy w różnych czasach bronili wolności i walczyli o niepodległość Polski, ci, którzy rozwijali kulturę: naukę, język i sztukę, ci, którzy swoją pracą budowali gospodarczą pomyślność naszej ziemi, a także ci, którzy ofiarowali Ojczyźnie swoje cierpienie i przeszli przez życie dobrze czyniąc. Dzieje Polski od zarania jej państwowości są związane z dziejami Kościoła. Tę chrześcijańską tożsamość ukazują biografie bohaterów książki. Wartości, które przyjęli i którym służyli są tym, co Polskę stanowi"".
Fascynująca opowieść o „niezwyciężonym bohaterze Chrystusowym”, zamęczonym w okrutny sposób przez Kozaków, świętym jezuicie, księdzu Andrzeju Boboli. Święty ten, zapomniany po śmierci, sam upomniał się o swój kult, obiecując swoje wstawiennictwo i opiekę w najtrudniejszych sprawach dla Polski i Polaków.
Dzieje jego kultu i relikwii związane są z najważniejszymi wydarzeniami w naszej historii. To on zapowiedział odzyskanie przez Polskę niepodległości, a w 1920 roku miał swój udział w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej. Wiele razy we właściwy sobie sposób przypominał o swoim nieprzerwanym orędownictwie za nami. Aby zaczęto go czcić w Strachocinie, gdzie się urodził, długi czas objawiał się na miejscowej plebanii, aż został rozpoznany 30 lat temu. Jak potężna jest przed Bogiem jego modlitwa, przekonują nas ostatnie wydarzenia w Polsce, w których jego pośrednictwo nie budzi wątpliwości.
Odejście Jana Pawła II wyzwoliło ogromna potrzebę zaznajomienia się z Jego biografią i bogactwem dokonań. Ta książka pomaga zapoznać się z ideami głoszonymi przez Ojca Świętego oraz z ludźmi z Nim związanymi. Wśród 600 przystępnie napisanych haseł znajdują się te dotyczące najważniejszych momentów w Jego życiu i długiej posługi duszpasterskiej – nie tylko na Stolicy Piotrowej. Poczesne miejsce zajmują opisy pielgrzymek, encyklik i innych dzieł Papieża (także sprzed pontyfikatu).
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?