Wydanie drugie zmienione, poszerzone Wybrała i opracowała Aleksandra Iwanowska Ilustrował Marcin Strzembosz ,,Święta Bożego Narodzenia są po to, żeby się nauczyć miłości do najbliższych.Święta Bożego Narodzenia to święta w rodzinie - święta dobrych życzeń"".(ks. Jan Twardowski) Nowe wydanie znanej i popularnej książki ks. Twardowskiego, poszerzone o szesnaście dotąd niepublikowanych tekstów oraz o nowe ilustracje. Wspaniały prezent świąteczny dla młodszych i starszych!
Książka Życie jak Różaniec przynosi rozważania różańcowe, wybrane z homilii z lat 1962-1998. Są to niepublikowane dotąd ich fragmenty, wzbogacone o dwa wiersze, z lat 1946 i 2006, podkreślające znaczenie modlitwy różańcowej w życiu Jana Twardowskiego, kapłana i poety.
Książka Jak otwarte okno. Myśli o Janie Pawle II to niejako homiletyczny notatnik z czasu pontyfikatu Jana Pawła II, przypominający ówczesne nadzieje, oczekiwania, zobowiązania. Z perspektywy czasu staje się on pretekstem do refleksji nad tym, co robić, by daru tego pontyfikatu, daru pierwszego Polaka w dziejach papieskiej sukcesji, nie zmarnować
Nowe wydanie wyboru komentarzy ks. Jana Twardowskiego (1915-2006) do niedzielnych i świątecznych czytań z Ewangelii, uzupełnione o refleksje na dni nie uwzględnione we wcześniejszych edycjach. Proste i zwięzłe, oszczędne w słowach, jak aforyzmy, pełne odwołań do spraw powszednich „kazania najkrótsze” przynoszą tak typowy dla ks. Twardowskiego uśmiech i prowokujące do przemyśleń pytania. Są stale aktualnym przewodnikiem na drodze do wiary głębszej i dojrzalszej.
Trzeci – po tomach Wszędy pełno Ciebie i Kościół Cię nie ogarnie – zaplanowany jeszcze przez samego ks. Jana Twardowskiego, wybór komentarzy do niedzielnych i świątecznych czytań z Ewangelii. Jak wszystkie tytuły cyklu, uwzględnia on czytania przypadające na trzy lata liturgiczne: A, B, C. Przynosi nigdy dotąd niepublikowane refleksje, w dużej mierze powstałe w ostatnim okresie życia Autora. Spotykamy w nich ks. Twardowskiego – świadka wiary, który przez całe życie szukał dobra, głosił nadzieję, uczył dostrzegać działania Boga w życiu każdego i pomagał rozumieć ich sens.
Nadchodzą święta wielkanocne. Patrzymy na czekoladowe zajączki i żółte kurczaki, ale może wcale nie wiemy, o co chodzi w czasie tych świąt?
Mamy przypomnieć sobie Pana Jezusa i wielkie prawdy wiary.
Święta po to przychodzą, żeby nauczyć się więcej miłości.
Są po to, żeby po Wielkanocy być lepszym niż przed Wielkanocą.
ks. Jan Twardowski
Na niniejszą książkę składają się – z jednym wyjątkiem – pierwodruki. Czytelnik odnajdzie w nich jednak znane z innych publikacji skojarzenia, przykłady, rymowanki i wierszyki, które ksiądz Jan Twardowski chętnie i po wielokroć przywoływał w swoich homiliach.
Istnieje we mnie wewnętrzna potrzeba wypowiadania siebie, mojego przeżywania Boga.
Myślę, że ksiądz, który próbuje pisać wiersze, poszukuje języka, którym mógłby wyrazić swe religijne przeżycia. Nie wystarcza mu język homilii, rozprawy teologicznej, morałów.
Próbuję mówić o Bogu wierszem, chociaż nie mówienie o Bogu, ale przebywanie z Bogiem jest sprawdzianem wiary.
Pisałem tak, jak umiałem i jak dyktowało mi serce. Wiersze były dla mnie rodzajem rzewnego pamiętnika, dzięki czemu jest w nich pierwsze spojrzenie, zatrzymana chwila dawnego wzruszenia.
Wiersze nie przeszkadzają w moim posługiwaniu. Próbuję przekazać przeżycie religijne, zadziwić i zachwycić Bogiem.
Mają swoje posłannictwo, torują na swój sposób drogę łasce.
ks. Jan Twardowski (1915-2006)
Niektórzy nie rozumieją znaczenia Różańca. Razi ich jego monotonia. Inni szukają mądrych rozważań i robią z niego wykład dogmatyczny. Ale Różaniec to nie wypracowanie teologiczne. Odmawiany w chorobie, w trudnej podróży, w oczekiwaniu na wyniki badań, przed drzwiami egzaminatora, jest najmądrzejszą modlitwą, która pozwala z zaufaniem trzymać się Matki Bożej, Tej, która nas coraz bardziej prowadzi do Jezusa.
Czasem na drzwiach czytamy: ?Nie wchodzić bez pukania?. Różaniec zaś jest stałą potrzebą pukania do drzwi Matki Bożej, aby się dostać pod Jej opiekę.
(ze wstępu)
Ksiądz Jan Twardowski (1915?2006) wierzył, że im człowiek bardziej się dziwi, tym głębiej potrafi się zachwycać światem i wszystkim, co go spotyka. A zachwyt to najlepsza droga do Pana Boga. Dlatego książka "Nie tylko wrona chodzi zdziwiona" jest o tym, co jej Autora dziwiło i zachwycało: o Bogu, wierze, smutkach, radościach, codziennym i świątecznym życiu w rodzinie, o tym, jak trudno rozróżnić zło od dobra i jak łatwo zobaczyć cud. Jest przedłużeniem rozmów z dziećmi, które ksiądz Twardowski uważał za swoich najlepszych przyjaciół.
Tajemnica Eucharystii należy do czterech największych tajemnic wiary, które spadły z nieba, jak objawienie: tajemnica Trójcy Przenajświętszej, tajemnica Wcielenia ? Bóg stał się Człowiekiem, tajemnica Eucharystii, tajemnica widzenia Boga twarzą w twarz po naszej śmierci.
Zbliżając się do tajemnicy Eucharystii, zbliżamy się do jednej z tajemnic, których nie tylko że nie możemy pojąć, ale rozum ludzki nie mógłby ich sobie nawet wymyślić.
Wobec Komunii Świętej jesteśmy wciąż małymi dziećmi, które śpiewają: ?Ani ziemia, ani morze pojąć, co to Bóg, nie może?.
(Ponad rozum ? fragment)
Bardzo lubiłem, już od dziecka, chodzić po cmentarzach, by wspominać moich bliskich, a także nawiązywać kontakt z innymi ludźmi, których groby tam się znajdują. Cmentarz to miejsce nie tylko pamięci o śmierci, przemijaniu, wieczności, ale też kontaktu z tymi, co już odeszli.
Elementarz księdza Twardowskiego - pełen ciepła i humoru przewodnik, skupiony wokół cyklu życia: dzieciństwa, dojrzewania, nawrócenia, modlitwy, miłości, rodziny, świąt, kapłaństwa, tworzenia, przemijania. Przybliżający przy tym postać samego Autora. Lektura Elementarza może być pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Życie duchowe i próba odczytania, kim naprawdę jestem ? to dla ks. Jana Twardowskiego (1915?2006) sprawy największej wagi. Przez wiele lat kaznodzieja z kościoła Sióstr Wizytek w Warszawie stawiał pytania ? nie tylko słuchaczom, ale i sobie. W komentarzach do Ewangelii, na drodze krzyżowej, przy odmawianiu znanych modlitw, z okazji świąt, podczas rachunku sumienia. Pytania trudne, dociekliwe, czasem kłopotliwe. Ich celem było ożywienie kontaktu z Bogiem obecnym w codzienności, obudzenie chrześcijańskiej świadomości. Odpowiedzi pozostawiał odbiorcy.
Ks. Jan Twardowski (1915-2006), jako kaznodzieja i poeta pokazywał, że świętość nie jest oderwana od codzienności, a świętych można spotkać już tu, na ziemi. W rozważaniach i w wierszach pytał, co robić, żeby być świętym. I odpowiadał: nie myśleć o własnej świętości, ale żyć tak, by sobą nie zasłaniać Boga.
Czyta Jerzy Zelnik.
Błogosławieństwa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fragmentów Ewangelii. A zarazem jeden z najtrudniejszych. Jak bowiem rozumieć słowa: ?błogosławieni (a więc szczęśliwi) ubodzy?, ?błogosławieni, którzy się smucą?, ?błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie?? Buntujemy się przeciw smutkowi, prześladowaniu, ubóstwu, wiemy, że płacze ten, komu źle. A jednak chcemy wierzyć słowom Jezusa. Ksiądz Jan Twardowski zauważa te ludzkie zmagania, napięcia między słowami ośmiu błogosławieństw i rzeczywistością, w której żyjemy. A równocześnie mówi o Jezusowych błogosławieństwach jak ten, kto ich sens sobie przyswoił ? to znaczy: uczynił swoim. Jak ten, kto żyje duchem ośmiu błogosławieństw.
Ks. Jan Twardowski (1915-2006), ulubiony autor i dorosłych, i dzieci. O trudnych sprawach mówił i pisał prostym, zrozumiałym językiem. Pisał tak, jakby rozmawiał z przyjacielem, któremu chce opowiedzieć o Panu Bogu, o wierze, o tym, co słychać w niebie i jak zrozumieć życie na ziemi. Często rozmawiał o aniołach. Uczył szukać ich na ziemi, wkoło siebie. Tłumaczył, co to znaczy być jednocześnie i aniołem, i stróżem.
Teksty pochodzą z publikacji Autora wydanych w latach 2000-2011 (w wyborze i opracowaniu Aleksandry Iwanowskiej): Ile słońca w słoneczniku, powiedz, drogi mój chłopczyku? Wiersze i proza dla dzieci 1973-1998, Warszawa 2000; Kubek z jednym uchem, wyd. 2 zm., Poznań 2011; Nie tylko o jeżach. Myśli i opowieści o przyrodzie, Warszawa 2000; Nie tylko wrona chodzi zdziwiona, Warszawa 2000; Nowe patyki i patyczki, Poznań 2008; Z Matką Bożą za rękę. Myśli różańcowe dla dzieci, Częstochowa 2009. Opowiadania Generał aniołów, Kto jest podobny do anioła?, O modlitwie do Anioła Stróża, Pochwała, Podobne do anioła - nie były dotąd nigdzie publikowane. Ich podstawą są homilie dla dzieci wygłoszone w Warszawie w kościele Sióstr Wizytek w latach 1964, 1968, 1995, 1996.
Wyznania poety i kaznodziei, dla którego wiara w Boga i Bogu była istotą życia. Są także przekazem żywej wiary w świetle rozważanych fragmentów Ewangelii. Przynoszą refleksje skupione wokół dwóch kluczowych pytań: Czym jest wiara? Kim Jezus jest dla mnie?
Czyta Anna Dymna
Czy wiesz, że Różaniec to nie są odklepane pacierze?
Ks. Jan Twardowski (1915-2006) zachęca do odmawiania tej pięknej modlitwy, wyjaśnia jej znaczenie. Mówi, że dzięki niej lepiej poznajemy życie Matki Bożej i Pana Jezusa. Pokazuje, jak bardzo Różaniec potrzebny jest w naszym życiu, codziennych radościach i zmartwieniach. Sam odmawiał modlitwę różańcową przez cały rok, nie tylko w październiku. Wierzył, że ten, kto ją odmawia, jest dobry dla innych, o nikim nie mówi źle, umie mądrze i cieszyć się, i martwić.
Rozważania czyta Anna Dymna.
Przemijanie to proces dojrzewania do wieczności. Do życia w przyszłym świecie. Trzeba je przyjąć w Wierze, Nadziei i Miłości. Jeśli przemijanie traktujemy jak tragedię, to znaczy, że nie jesteśmy chrześcijanami. Poza tym, nie wiek czyni człowieka starym, tylko samopoczucie.
Ks. Jerzy Twardowski 1915-2006
W naszych modlitwach dużo jest oficjalnej postawy, teoretycznego spojrzenia, a brak bezpośredniego kontaktu,
jakiego uczy Matka Boska poprzez wszystkie tajemnice Różańca.
Gubimy bezpośredniość kontaktu z Panem Jezusem. Pomyślmy o postaciach różańcowych, o których się nie
mówi. Oddalonych, pochowanych, a jednak bliskich, które nieraz nas zawstydzają.
ks. Jan Twardowski (1915-2006)
Książka Ukryte tajemnice Różańca przynosi wybór rozważań, w większości niepublikowanych wcześniej
tekstów. Przemyślenia ks. Jana Twardowskiego z czterdziestu lat pracy kapłańskiej w kościele Sióstr
Wizytek w Warszawie uzupełniają różnorodną i oryginalną, istniejącą już w dorobku księdza poety,
biblioteczkę myśli wokół modlitwy różańcowej. Prezentują jednakże inny, nowy, sposób mówienia o tajemnicach
różańcowych, występujących w nich postaciach oraz odniesieniach do problemów i psychiki dzisiejszego człowieka. Pozwalają poznać sposób myślenia Autora, który tak niestrudzenie w słowach najprostszych
poszukiwał głębokiego, ukrytego sensu.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?