Nowe wydanie wyboru komentarzy księdza Jana Twardowskiego (1915-2006) do niedzielnych i świątecznych czytań z Ewangelii lat liturgicznych A, B, C.
Podobnie jak w zbiorze Wszędy pełno Ciebie (Poznań 2011) – proste i zwięzłe, oszczędne w słowach, jak aforyzmy, pełne odwołań do spraw powszednich „kazania najkrótsze” przynoszą tak typowy dla ks. Twardowskiego uśmiech oraz prowokujące do przemyśleń spostrzeżenia i pytania. Są stale aktualnym przewodnikiem na drodze do wiary głębszej i dojrzalszej. Wydanie zostało uzupełnione o refleksje na dni nie uwzględnione we wcześniejszej edycji.
O świętym Janie Chrzcicielu wiemy dużo i mało. Nie wiemy, co działo się z nim w czasie długiego pobytu na pustyni. Wiemy natomiast, że chciał przygotować grzeszników na spotkanie z Panem. Święty Jan Chrzciciel od początku do końca nie jest taki, jakiego chcielibyśmy widzieć. Wskazał Jezusa ręką, ale za nim nie poszedł. Dlaczego pozostał na pustyni? Pierwsza zagadka Jana Chrzciciela. Gdybyśmy sami wymyślili Jana Chrzciciela, na pewno podalibyśmy, że Jan Chrzciciel wskazał na Jezusa, po czym poszedł za Nim i został Jego uczniem.
W swej książce ksiądz Twardowski ukazuje sylwetki ludzi, którzy odeszli, uczy nas, jak o nich pamiętać ciepło i z miłością, jak wydobywać z ich życia to, co najlepsze. Wspomina między innymi Janusza Korczaka, Stanisława Dygata, Teresę Strzembosz, prymasa Stefana Wyszyńskiego, Wojciecha Żukrowskiego oraz wiele osób, w których codziennym, cichym życiu znajduje znamiona wielkości.
Był dla nas wszystkich świętym człowiekiem Stamtąd. I w perspektywie jego życia śmierć stanowiła dla niego jedynie epizodyczną ciekawostkę. Nawet w którejś ze swoich homilii sugerował, aby zamiast ?umarł? mówić ?wymknął się naszym oczom?, ?wrócił tam, skąd przyszedł?. I cała jego twórczość była świadectwem wartości Stamtąd.
abp Józef Życiński
Kubek z jednym uchem przynosi wiersze, rymowanki oraz fragmenty słynnych homilii, jakie Ksiądz Jan przez wiele lat mówił "nawet do jednego dziecka i do wszystkich dorosłych, czyli dzieci, które za szybko urosły", "do wszystkich dzieci Bożych".
Różne są rodzaje modlitwy. Nazywa się modlitwę rozmową z Bogiem, wzniesieniem duszy do Boga, wsłuchiwaniem się w Boga. Nowy katechizm wnosi jeszcze inną definicję modlitwy: modlitwa jest spotkaniem się dwóch pragnień ? tego, czego Bóg pragnie ode mnie i czego ja pragnę od Boga. Mnie się wydaje, że modlitwa jest przebywaniem z Bogiem; jest to ciągła świadomość, że Bóg jest ze mną. Myślę, że to jest najważniejsze. Staram się w sobie budzić tę świadomość, że On jest przy mnie. Wtedy nie jest już ważne, czy mówię do Boga, czy też odczytuję jakieś modlitwy. Matka Boża nie odmawiała brewiarza, Ona była z Jezusem.
ks. Jan Twardowski
Wybór rozważań ks. Jana Twardowskiego (1915-2006) o ofierze Chrystusa, sensie cierpienia człowieka, krzyżu, jako cenie miłości. Pomaga patrzeć na cierpienie nie jak na nieszczęście, ale jak na doświadczenie - próbę wierności Bogu.
Rozważania drogi krzyżowej z ks. Janem Twardowskim (1915-2006) pomagają modlić się w cierpieniu, naśladować Chrystusa, zrozumieć sens niezawinionego bólu, dostrzec nadzieję Zmartwychwstania.
"Pan Jezus jako człowiek przeżył największe ludzkie cierpienia, dając świadectwo wierności Ojcu. Mogło się komuś wydawać, że Piłat się nawróci, że aniołowie nie pozwolą dźwigać krzyża albo Matka Boża pomoże. taki cud, o jaki chodzi, nie zdarzył się. tymczasem dokonało się wielkie dzieło Zmartwychwstania.
Na drodze nie zdarzył się cud, ale cudem był koniec drogi krzyżowej - większy od cudów, których można było po ludzku się spodziewać".
(J. Twardowski, Krzyż jest znakiem miłości, "Słowo - Słowo Warszawskie" 1996, nr 65).
Ks. Jan Twardowski (1915-2006), kaznodzieja i poeta. Przez pytania, stawiane nieraz z zaskakującą prostotą, odzierał z pozorów, zachęcał do autentyzmu i prowokował do refleksji. Wierzył, że cierpienie jest zawsze próbą wiary. Uczył przyjmować wszystko, z czym człowiek styka się w życiu i co czasem go przerasta. Zarażał słuchaczy i czytelników swoją ufną wiarą w Boga i wiarą Bogu. Był i jest przewodnikiem duchowym, który wyznaczył sobie cel życia: "oswoić lęk i dawać nadzieję".
Płyta zawiera wybrane z całej twórczości ks. Jana Twardowskiego wiersze i prozę.
Wybór tekstów: Aleksandra Iwanowska
Czyta: Anna Dymna
1 płyta CD
Piątkowe homilie księdza Jana Twardowskiego, z których pochodzi większość zamieszczonych tutaj rozważań, uczą rozumieć tajemnicę Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rozumieć ją jako znak Bożej dobroci i miłości. Uczą, co jest sednem naszej relacji z Bogiem. Uczą też rozumieć modlitwę litanijną ? co istotne zwłaszcza dziś, gdy litanie, czasem zanadto, ?modlą się same?.
Dobrze jest przypomnieć sobie, kiedy powstało nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Powstało w czasie, kiedy Kościół był bardzo bogaty i świątynie budowano jak królewskie rezydencje. Serce Jezusa nie potrzebowało ani pieniędzy, ani złota. Potrzebowało drugiego serca.
Powstało w czasie politycznej potęgi Kościoła, kiedy kardynałowie bywali mężami stanu. Wtedy nabożeństwo to odkryto jako powrót do samotności Jezusa w tym świecie, do Jezusa z pokaleczonym sercem.
Powstało w dobie uczonych dyskusji teologicznych i rozmaitych sporów ? jako powrót do najprostszego stosunku do Pana Boga poprzez intymną modlitwę.
Nabożeństwo, które jest powrotem do serdecznych uczuć wiary, do rozmowy z Przyjacielem.
z rozważania Osobisty kontakt, s. 41
Ksiądz Twardowski odkrywa przed czytelnikami wszystkie oblicza Matki Bożej: Królowej Polski, Panny nad pannami, służebnicy Pańskiej, Matki? Dzięki jego słowom tajemnica Niepokalanego poczęcia staje się zrozumiała, wyjaśniając ją, poeta i kapłan odwołuje się bowiem nie do argumentów teologicznych ale do ludzkich intuicji.
Książka o Matce Boskiej to opowieść o radości, zaufaniu i cierpieniu. Maryja staje się bliższa, w pełni ludzka i dzięki temu jeszcze piękniejsza.
Od tej chwili, kiedy Jezus z krzyża powiedział: ?Oto Matka wasza, oto Matka twoja? ? mamy prawo nazywać Ją naszą Matką. Trzeba pamiętać o boleściach Matki Bożej, Jej cierpieniach, wszystkich kłopotach, krzyżach, mieczach, jakie Ją przeszywały, ale to wszystko nie może przykryć radości [?]: dostaliśmy w darze Matkę Bożą!
Dlaczego Jezus przekazał nam Matkę Bożą bolesną? Dlatego, że Ona wszystko zrozumie. Matka, która była świadkiem samotności Jezusa, upokorzenia, zelżenia, cierpienia, rozumie i nasze kłopoty, katastrofy, nieszczęścia. Matka Bolesna wszystko potrafi zrozumieć, bo sama w życiu tak wiele wycierpiała. Możemy uciekać się do niej w każdej sprawie naszego życia, nawet najtrudniejszej, najgorszej.
(z homilii, 15.09.1993)
Matka Boża prowadzi do Jezusa. Przez Nią jest nam do Chrystusa najbliżej. Jest Matką Zbawiciela. Dla mnie osobiście jest Osobą bliską, pełną ciepła i miłości.
(Jestem szczęśliwym księdzem, ?Niedziela? 2002, nr 20)
Ks. Jan Twardowski
Opowieść o życiu, spotkaniach i zdarzeniach znakomitego autora wierszy, dobrego człowieka i wspaniałego księdza.
Autor – z perspektywy lat – opowiada o wydarzeniach, które od dzieciństwa kształtowały jego osobowość, ożywiały wiarę, rozbudzały wrażliwość. Wspomina chwile radosne i trudniejsze. Stara się dostrzec w nich ukryty, głębszy sens. Mówi o ludziach, którzy w jego życiu odegrali znaczącą rolę. Daje wspaniałą lekcję miłości, wdzięczności i radości. Uczy jak czytać książkę swojego życia, „którą pisze sam Pan Bóg”.
Wrodzone pogodne spojrzenie, poczucie humoru i głęboka ufność księdza Jana Twardowskiego czynią z Autobiografii prawdziwe źródło radości życia, spokoju wiary i niegasnącej nadziei. Nie publikowane dotąd fotografie podnoszą ją do rangi prawdziwego wydarzenia na rynku wydawniczym.
Jan Twardowski dyktował wspomnienia do ostatnich chwil życia. Z tych zapisków - wzbogaconych o fragmenty wywiadów, drukowanych w czasopismach i książkach oraz nagrywanych dla radia i filmów dokumentalnych, o korespondencję, wspomnienia osób, które się z nim spotkały, wreszcie o fragmenty twórczości Księdza – powstała Autobiografia.
Atrakcyjnym uzupełnieniem wspomnień Księdza są zdjęcia prywatne i oficjalne, dokumenty (podania i listy, rękopisy wierszy i homilii, legitymacja studencka) oraz reprodukcje jego zbiorów: kartek pocztowych z początku XX wieku, zielnika. Opracowanie tekstu, zestawienie bibliografii i wybór ilustracji Aleksandra Iwanowska.
Jan Twardowski (1915 - 2006) – ksiądz, kaznodzieja, poeta; autor m.in. zbiorów poezji: Niebieskie okulary, Znaki ufności, Nie bój się kochać, Bóg prosi o miłość, nauk: Ważne jak katechizm..., Elementarz..., kazań dla dzieci: Zeszyt w kratkę, Patyki i patyczki, oraz kazań żałobnych Stale być blisko.
Autor z czułością wspomina najważniejsze w swoim życiu kościoły: z czasów dzieciństwa, a także pierwszych lat posługi kapłańskiej. Osobiste emocje przywołane w książce związane są jednak nie z kościołami-budynkami, ale z Kościołem ? miejscem spotkania z Bogiem i własnym sumieniem. Kościół to dla ks. Jana Twardowskiego nie budynek czy instytucja, ale przede wszystkim wspólnota wiernych. To, co najważniejsze, to nie dobra materialne i architektura, ale wiara w Jezusa Chrystusa.
Ks. Jan Twardowski w ostatnich latach swego życia nosił się z zamiarem wydania podobnego zbioru. Teraz jego pragnienia zostały zrealizowane.
?Kościół nigdy nie jest pusty. Ma wielką tajemnicę: nawet, gdyby nikogo w nim nie było ? jest eucharystyczny Pan Jezus. Tajemnica katolickiego Kościoła: w kościele jest Jezus, który czeka na Zacheuszów, grzeszników i rozmaitych łotrów ? na wszystkich!?
ks. Jan Twardowski
?Nieraz dziwimy się, że raptem są w kościele ludzie, którzy nigdy tu nie przychodzili. Gorszymy się. Kościół wszystkich przyjmuje. Jest ucieczką grzeszników, bo jest w nim Jezus, który stale czeka na każdego ? Jezus niewidzialny, a stale obecny.?
ks. Jan Twardowski
Teksty pełne głębokiej refleksji, ciepłej mądrości, na przemian teologicznej powagi i uśmiechniętych, żartobliwych skojarzeń. Autor prowadzi nas od symboliki Popielca poprzez rozważanie Chrystusowego Krzyża, cierpienia, do światła i radości Zmartwychwstania, aż po dzień Wniebowstąpienia Pańskiego.
Ogromnym atutem książki jest piękna szata graficzna.
Choć uroczystość świętego Józefa obchodzona jest dziewiętnastego marca, jego postać kojarzy się najsilniej z Bożym Narodzeniem. Święty Józef tak bardzo zrósł się z dzieciństwem Pana Jezusa, że każde dziecko widzi go razem z kolędami, gwiazdką na niebie, choinką w pokoju.
Zaskakujące refleksje ks. Jana Twardowskiego pozwalają spojrzeć na postać opiekuna Jezusa Chrystusa z zupełnie nowej perspektywy.
Książka "Być znakiem nadziei. Rozważania o kapłaństwie" stanowi wybór refleksji o kapłaństwie, postawie księdza, jego roli w świecie. Refleksje wyrastają z ducha Ewangelii. Wzbogacone o barwne, nie wolne od krytycyzmu i humorystycznych, często autoironicznych, obserwacji Księdza, który dzieli się swoimi doświadczeniami. Publikacja jest kolejną okazją do głębokiego poznania wrażliwości Jana Twardowskiego, dla którego praca kapłańska była sensem życia i drogą głoszenia nadziei.
Trzy pytania z dnia Pierwszej Komunii Świętej trzeba sobie stawiać przy drugiej, dwudziestej, siedemdziesiątej, sto pięćdziesiątej i ostatniej Komunii Świętej.
Kto przychodzi?
– Pan Jezus.
Do kogo przychodzi?
– Do mnie.
Dlaczego przychodzi?
– Żebym był lepszy, kochał ludzi i wszystkim służył”.
Ks. Jan Twardowski
Książka Pierwsza Komunia z białą kokardą pomoże Ci zrozumieć, dlaczego tak ważna jest Komunia Święta. Znajdziesz tu zawsze aktualne, znane, a także dotąd niepublikowane słowa Księdza Jana – przewodnika wielu pokoleń dzieci i nie tylko dzieci.
Warto te przemyślenia zachować w swym sercu na całe życie!
Na ogół o śp. księdzu Janie Twardowskim pamiętamy jako o poecie, który był księdzem.
W powszechnej opinii? szczególnym zainteresowaniem cieszy się poezja księdza Twardowskiego. Tych, którzy tak myślą o nim i podziwiają go głównie za jego przepiękną poezję, trzeba uprzedzić: w tej książce spotykamy nie poetę nade wszystko, ale Człowieka: głęboko wierzącego chrześcijanina nieustannie zdumionego, że Bóg obdarzył go niepojętą łaską i tajemnicą kapłaństwa Chrystusowego. Teksty tu umieszczone pokazują, jak niewyczerpanym źródłem radości i siły było dla księdza Twardowskiego kapłaństwo: boskim darem i zobowiązaniem, pobudzającym go stale do pokornego nawrócenia, trwania w modlitewnym zjednoczeniu z Tym, który go na drogę kapłaństwa powołał i stale na niej prowadzi, drogocennym skarbem i cudem, o którym chętnie opowiadał on innym, wykładając, w to przepowiednie całą żarliwość swojej żywej wiary, także całą swą poezję, prostą i głęboką, całego siebie. Zebrany w książce zbiór homilii i innych pism o kapłaństwie ma bardzo osobisty charakter odsłania duszę księdza Twardowskiego i prowokuje do odczytywania zebranych tekstów. Ksiądz Jan ? otwiera przed człowiekiem perspektywę pełnego życia: sensownego, intensywnego, obfitującego w niespodzianki, nierzadko dojmujące rozterki i krzyże, które prowadzą jednak do pokoju i radości w Bogu, jakich na innej drodze, przez siebie samego wymyślonej, człowiek osiągnąć nie może.
"Pan Jezus nie tylko do ciebie przychodzi, ale i do koleżanek z prawej i
lewej strony, do tej z warkoczykiem i do tej uczesanej , do kolegi,
który przyjechał maluchem, i do tego, którego tatuś przywiózł polonezem, do
twej przyjaciółki, która powiedziała, że mamusia w domu jest najważniejsza,
bo tatuś nie umie ugotować obiadu" - przekonuje młodego czytelnika z
właściwą sobie dozą humoru ksiądz Jan.
W książce, z której pochodzą przytoczone tu słowa, znajdziesz ponad sto
utworów prozą lub rymowanych, krótszych lub dłuższych, mniej lub bardziej
zabawnych, a nawet poważnych, w których autor porusza wiele mniej lub
bardziej ważnych spraw. Może napisał także o Tobie? Przeczytaj koniecznie!
Książka "Nowe patyki i patyczki" obejmuje m.in. wszystkie wiersze i
opowiadania ks. Jana Twardowskiego opublikowane wcześniej w tomach: Patyki i patyczki, Zeszyt w kratkę i Nowy zeszyt w kratkę.
Cztery jednocześnie wydane tomiki zawierające wybór wierszy i prozy ks. Jan Twardowskiego. Obok tekstów znanych, znalazły się w nich również rozważania publikowane po raz pierwszy - myśli wcześniej wypowiedziane z ambony, teraz przypomniane, a w swej wymowie zawsze aktualne.
Wspólnym mianownikiem wszystkich tomików jest człowiek i jego problemy: natura człowieka (Stale w kratkę); relacje międzyludzkie (Bliscy i obcy); człowiek a Bóg - odejścia i powroty(Urodzony dezerter); droga do Boga (Stuknąć w kamień serca). Choć nie są serią wydawnicza, dopełniają
się wzajemnie.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?