Unikatowy album, ukazujący się w setną rocznice urodzin ks. Twardowskiego, zawierający niepublikowane zdjęcia z wnętrza Klasztoru Wizytek w Warszawie oraz z dawnego mieszkania ks. Twardowskiego, mieszczącego się na terenie tego klasztoru a także niepublikowany wywiad z nieżyjącym już księdzem Janem Twardowskim. Czesław Czapliński – artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, urodzony w 1953 roku w Łodzi. Od 1979 roku mieszkającym w Nowym Jorku i Warszawie. Jan Twardowski – (1915-2006) poeta, który mówił o sobie „jestem księdzem piszącym wiersze”.
Co szczególnego i ważnego dzieje się od stycznia do grudnia? Jak lepiej rozumieć znaczenie obchodzonych świąt, okazji, rocznic? Co zrobić, by się do nich przygotować? Jak pełniej je przeżyć? Na te pytania pomaga odpowiadać ks. Jan Twardowski (1915-2006), który jest tu nauczycielem, przewodnikiem i przyjacielem.
Teksty zebrane w książce Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim (niektóre publikowane po raz pierwszy) tworzą serdeczną, życzliwą, mądrą opowieść – taką, która trafia zarówno do dzieci, jak i do dorosłych; taką, która i przygotowuje do świąt, i przypomina o ważnych rocznicach, ale też otwiera oczy na otaczający świat, uczy wrażliwości i dobroci. Jednym słowem: pomaga przygotować się do ważnych dni całego roku i zapiąć wszystko na ostatni guzik.
Ta piękna edytorsko i treściowo książka, która niedawno opuściła drukarnię Wydawnictwa "Bernardinum" ma wartość wyjątkową. Jest to komentarz do drogi krzyżowej, który w sposób szczególny pomaga właściwie przeżyć tę niezwykle ważną, podstawową dla każdego chrześcijanina modlitwę, nabożeństwo. Skłania do rozmyślań zarówno nad istotą, celem Ofiary Chrystusa, jak i nad naturą ludzką, nad jej ciągłą niezmiennością, o czym świadczy zadziwiająca wciąż aktualność tamtych zdarzeń i zachowań naszych braci sprzed prawie dwóch tysięcy lat. Rozmyślania, które towarzyszą tej lekturze są szczególnie bogate, bowiem inspirują je słowa jednego z największych poetów, ks. Jana Twardowskiego. A zatem słowa proste i krzepiące jak chleb. Oparte na dogłębnej wiedzy teologicznej i bezwarunkowej wierze, przebogatym doświadczeniem, wielką mądrością życiową tego niezwykłego człowieka.
Przemierzając drogę męki Pana Jezusa wraz z ks. Janem przypatrujemy się tamtym, obecnym na niej ludziom i faktom od różnych stron, przez pryzmat różnych myśli i ocen. Porównujemy je ze zdarzeniami w naszym świecie, gdzieś daleko i całkiem obok nas, z zachowaniami ludzi nam współczesnych i nas samych. Dokonujemy poruszającego duszę rachunku sumienia. Oczyszczamy się i stajemy się, choć na chwilę, lepsi. Taką bowiem moc mają, z pozoru najprostsze, zawsze szczere i piękne słowa tego poety. Taką moc ma dobra modlitwa. Bo ta książka to wspaniały modlitewnik dla każdego. Także – dzięki wyjątkowej klarowności stylistycznej – dla dzieci.
W 59 opowiadaniach i opowiastkach, po części wierszowanych, ks. Jan Twardowski pokazuje, jak patrzeć na świat i zachwycać się przyrodą, uczy radości życia, pomaga być dobrym i życzliwym dla innych.
Trzy pytania z dnia Pierwszej Komunii Świętej trzeba sobie stawiać przy drugiej, dwudziestej, siedemdziesiątej, sto pięćdziesiątej i ostatniej Komunii Świętej.
Kto przychodzi?
– Pan Jezus.
Do kogo przychodzi?
– Do mnie.
Dlaczego przychodzi?
– Żebym był lepszy, kochał ludzi i wszystkim służył”.
Ks. Jan Twardowski
Książka Pierwsza Komunia z białą kokardą pomoże Ci zrozumieć, dlaczego tak ważna jest Komunia Święta. Znajdziesz tu zawsze aktualne, znane, a także dotąd niepublikowane słowa Księdza Jana – przewodnika wielu pokoleń dzieci i nie tylko dzieci.
Warto te przemyślenia zachować w swym sercu na całe życie!
Piszę o miłości w różnych objawach; młodego człowieka do młodej kobiety, i matki do dziecka. Zauważyłem, że człowiek stale pragnie kochać. Jest młody Werter i jest stary Werter. Cierpienia starego Wertera. Tęsknota za miłością tkwi w człowieku do końca życia. Dla mnie miłość jest dowodem na istnienie Boga.
Elementarz księdza Twardowskiego - pełen ciepła i humoru przewodnik, skupiony wokół cyklu życia: dzieciństwa, dojrzewania, nawrócenia, modlitwy, miłości, rodziny, świąt, kapłaństwa, tworzenia, przemijania. Przybliżający przy tym postać samego Autora. Lektura Elementarza może być pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Kalendarz – notes – tomik poezji. Wyjątkowy kalendarz z poezją ks. Jana Twardowskiego, myślą na każdy dzień roku, miejscem na notatki, wyjątkowymi zdjęciami dobranymi do wierszy oraz rozważaniami nad niedzielną Ewangelią.
Elementarz księdza Twardowskiego - pełen ciepła i humoru przewodnik, skupiony wokół cyklu życia: dzieciństwa, dojrzewania, nawrócenia, modlitwy, miłości, rodziny, świąt, kapłaństwa, tworzenia, przemijania. Przybliżający przy tym postać samego Autora.Lektura Elementarza może być pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Nowe wydanie docenionego przez Czytelników wyboru myśli ks. Jana Twardowskiego .Są one propozycją szukania znaków Bożych w codzienności, zawierają pytania i refleksje, które czytane dzień po dniu, naznaczone symboliką znaczeń i skojarzeń, tworzyć będą całoroczny przewodnik dla zabieganych, spragnionych chwili zadumy. Książka niezbędna dla miłośników twórczości i duchowej mądrości ks. Twardowskiego.
Czym jest cudowny obraz jasnogórski? Dlaczego jest on cudowny? Czy dlatego, że jest piękny? Dla mnie jest on piękniejszy od Matki Bożej w Tuchowie z różą w ręku, Matki Bożej Piekarskiej, Matki Bożej z pękiem strzał z ulicy Świętojańskiej w Warszawie. Ale różne są kryteria piękna.Czy dlatego jest cudowny, że działa cuda? On sam jest po prostu Bożym cudem. To jest dar łaski Bożej skarb, znak widzialny niewidzialnej łaski Boga, przed którym trzeba tylko uklęknąć i doświadczyć jej działania, tego, że Bóg wybrał takie właśnie narzędzie łaski.Ks. Jan TwardowskiOddajemy do rąk czytelników wybór wierszy i rozważań ks. Jana Twardowskiego poświęconych jednemu z najważniejszych wizerunków maryjnych Matce Bożej Częstochowskiej. Polacy od lat pielgrzymują do jasnogórskiej ikony i ona też w swej kopii pielgrzymuje po Polsce, od diecezji do diecezji, parafii do parafii. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, twierdzi Ksiądz Jan, jest znakiem naszej wiary. Jest znakiem Bożej łaski. A dla niego samego staje się pretekstem do rozważań o naszej polskiej pobożności, o kondycji całego naszego narodu, a przede wszystkim o spotkaniu człowieka z Bogiem, przez Maryję.
Czy może dziecko pocieszyć psa?Pewna dziewczynka siedziała w ogrodzie i zobaczyła smutnego psa w kagańcu. Kaganiec to taki okropny przyrząd, w którym można tylko poszczekać, ale nie można się w nim uśmiechać. Kiedy pies spostrzegł dziewczynkę, przybiegł, pomachał ogonem, chciał pysk wsadzić do jej kapelusza.Pogłaskała go pocieszył się.Nowe wydanie utworów dla dzieci najpogodniejszego polskiego poety i księdza ponad sto opowiastek uczących szacunku dla innych istot, zachwytu przyrodą, szukania sensu i radości życia.W tym wyborze utworów prozą dla małych czytelników z pełnymi liryzmu i ciepła ilustracjami Marty Kurczewskiej przypominamy najpiękniejsze i najbardziej poruszające opowiadania Jana Twardowskiego skierowane do najmłodszych.
Książka Życie jak Różaniec przynosi rozważania różańcowe, wybrane z homilii z lat 1962-1998. Są to niepublikowane dotąd ich fragmenty, wzbogacone o dwa wiersze, z lat 1946 i 2006, podkreślające znaczenie modlitwy różańcowej w życiu Jana Twardowskiego, kapłana i poety.
ks. Jan Twardowski, Wypełnić miłością. Rozważania wokół Dekalogu. Teksty wybrała i całość opracowała Aleksandra Iwanowska, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2017.
Wypełnić miłością. Rozważania wokół Dekalogu to wybór refleksji i wierszy ks. Jana Twardowskiego (1915-2006) nawiązujących do Dziesięciorga Przykazań oraz do ich powiązań z Nowym Testamentem; refleksji o różnicy między zachowywaniem przykazań a ich wypełnianiem, czyli różnicy między formalizmem a miłością, przymusem a odruchem serca.
Autor skupia się na stałym staraniu człowieka, by być lepszym. Na tym, czy kochamy Boga i bliźniego tylko słowem i zewnętrznym gestem, czy tęsknotą duszy. Szuka odpowiedzi na pytania: Muszę czy chcę? Wypełniam obowiązek, czy okazuję miłość i wierność Bogu, który mnie kocha? Bóg jest dla mnie nakazującym władcą czy Przyjacielem, którego nie mogę zawieść? I na te najważniejsze: Jak żyć? W imię czego? Ze swoją umiejętnością przybliżania spraw trudnych prostym językiem, okraszonym właściwym sobie uśmiechem, ksiądz Twardowski w poszukiwaniu odpowiedzi staje się niezawodnym przewodnikiem.
Większość zawartych w książce rozważań publikowana jest po raz pierwszy.
Zbiór lektur szkolnych: Zeszyt w kratkę, Nowy zeszyt w kratkę, Najnowszy zeszyt w kratkę, Najmłodsi poeci i malarze, Kasztan dla milionera, Święty Mikołaj na Gwiazdkę, Patyki i patyczki, Dwa osiołki, Kubek z jednym uchem, Nie tylko wrona chodzi zdziwiona, Ile słońca w słoneczniku, Uśmiech na gwiazdkę.
Wiersze zebrane w tomie Bogu się mówi – TAK traktują o różnych stanach i nastrojach człowieka, nie zawsze łatwych i radosnych. Jan Twardowski, ksiądz, poeta, a przy tym znakomity psycholog, słowami wierszy próbował odnaleźć i wskazać sens tego, co trudne. Do dziś prowadzi czytelników od smutku do uśmiechu, od zagubienia do odnalezienia siebie i sensu życia, od niewiary do wiary. Wiary, która jest zaufaniem Bogu.
Dołączona do książki płyta dopełnia ją o czytaną i śpiewaną interpretację wierszy. Anna Dymna i Ewa Błoch doświadczeniami własnego życia odpowiadają na pytanie, w jakich sytuacjach mówi się Bogu „tak”. Ich przekaz słów ks. Jana Twardowskiego wyrasta z konfrontacji z codziennością i nabiera cech osobistych, jest autentyczny, wręcz inspirujący.
Wydanie drugie poszerzone, zmienione
Czemu złota rybka ma wypukłe oczy? Czemu bocian dwóch nóg razem nie zamoczy? Czemu kura, chodząc, rysuje krzyżyki na ziemi? Pośród wielu tajemnic na świecie dokoła mniej wiemy o zwierzętach niźli o aniołach. W roku 2015 obchodzimy setną rocznicę urodzin najpogodniejszego polskiego poety i księdza. I z tej właśnie okazji nakładem Wydawnictwa 'Nasza Księgarnia' ukazuje się niezwykła antologia – wybór ze wszystkich książek Jana Twardowskiego dla małych czytelników. W tej podzielonej na dwa tomy obszernej publikacji przypominamy jego najpiękniejsze i najbardziej poruszające wiersze oraz opowiadania skierowane do najmłodszych. Tom drugi, z pełnymi ciepła ilustracjami Marty Kurczewskiej, zawiera utwory poetyckie uczące szacunku dla innych istot, zachwytu przyrodą, szukania sensu i radości życia. Jan Twardowski (ur. 1 czerwca 1915 – zm. 18 stycznia 2006) – ksiądz katolicki, z wykształcenia polonista, autor wierszy, opowiadań dla dzieci oraz rozważań religijnych dla dorosłych. Przez całe życie odwoływał się w swojej twórczości do szczęśliwego dzieciństwa, jakie wraz z trzema siostrami spędził w domu, w którym najważniejsze było przywiązanie do tradycji, wiary, literatury i historii. Bardzo wcześnie zainteresował się światem przyrody i wiele uwagi w swoich utworach poświęcał zwierzętom. Po ukończeniu seminarium duchownego prowadził katechezę dzieci w szkole specjalnej, co nauczyło go mówić w sposób prosty o rzeczach najtrudniejszych. Zdobyte doświadczenia wykorzystał następnie w kościele sióstr wizytek w Warszawie, w którym pracował od 1959 roku do końca życia. Z jego inicjatywy wprowadzono tam msze dla najmłodszych, a słynne homilie głoszone 'nawet do jednego dziecka' przyciągały tłumy słuchaczy. Ksiądz Jan, odznaczony wieloma nagrodami i honorowymi tytułami (jest między innymi patronem ponad dwustu szkół w Polsce), sam szczególnie sobie cenił Order Uśmiechu. Jego wiersze zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, a książki dla dzieci ukazały się w Niemczech (1980), na Ukrainie (2008), w Rosji (2013), na Białorusi (2013, 2014) i w Czechach (2012, 2014). Marta Kurczewska (ur. 1977) rysuje od bardzo dawna, a pierwszą wystawę jej prac zorganizował tata… dla mamy. I choć wernisaż był wielkim wydarzeniem w rodzinie, to już murale młodej artystki wywołały w najbliższych krewnych mieszane uczucia. Obecnie ilustratorka nie musi jednak malować po ścianach: jest dumną właścicielką ogromnego stołu do pracy, na którym można do woli mazać, bazgrać, chlapać, wydzierać i doklejać. Czasem na tym stole rezyduje jej wąsata muza – czarna kotka zwana pieszczotliwie Panią Prezes.
Elementarz księdza Twardowskiego - pełen ciepła i humoru przewodnik, skupiony wokół cyklu życia: dzieciństwa, dojrzewania, nawrócenia, modlitwy, miłości, rodziny, świąt, kapłaństwa, tworzenia, przemijania. Przybliżający przy tym postać samego Autora.
Lektura Elementarza może być pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Wybór i opracowanie: Aleksandra IwanowskaWszystko darowane to wybór wypowiedzi księdza Jana Twardowskiego (1915-2006), dotyczących spraw zdaniem Autora najważniejszych. Stanowi on całoroczny przewodnik dla zabieganych, spragnionych chwili zadumy. Zebrane tu rozważania obejmują zarówno tematy uniwersalne jak miłość, wiara, nadzieja, modlitwa, cierpienie, przemijanie jak również te nieodłącznie kojarzące się z Księdzem Janem: dziecięctwo, ufność, pokora, zdziwienie, wdzięczność, zachwyt przyrodą. Wszystko wyrażone prostym językiem, z uśmiechem, zdziwieniem, przede wszystkim zaś z twórczą refleksją nad godną postawą na co dzień.Wybór ten stanowi dopełnienie tomu Myśli na każdy dzień (Poznań 2002), przynosząc wiele nigdy wcześniej niepublikowanych refleksji.
Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz i poeta, często mówił o swoich dwóch powołaniach. Inspiracją była dlań Ewangelia oraz własne doświadczenia i przeżycia („książka własnego życia” – jak mówił). W obu powołaniach poszukiwał prostych, zwięzłych środków wyrazu. Niniejsza publikacja łączy słowa kaznodziei i słowa poety. Krótkie komentarze ewangeliczne oraz kojarzący się z konkretną Ewangelią wiersz – ułożone są w cyklu niedziel i świąt trzech lat liturgicznych: A, B, C, od pierwszej niedzieli Adwentu do niedzieli Chrystusa Króla. Okazją wznowienia publikacji ABC księdza Twardowskiego. Kazania najkrótsze jest przypadająca 1 czerwca 2015 roku setna rocznica urodzin Autora – księdza, który pisał wiersze.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?