Książka 125 zabaw umysłowych dla niemowląt prezentuje szereg sposobów, jak wspomagać wczesny rozwój umysłowy dzieci, który stanowi podstawę późniejszego procesu nauki. Autorka pokazuje, jak każdego dnia możemy stymulować umysły naszych pociech w jakże istotnym okresie od czasu narodzin do pierwszego roku życia. Każdej z zabaw towarzyszy fachowa wiedza o ludzkim umyśle i opis, w jaki sposób dana aktywność wspomaga działanie niemowlęcego mózgu. Proste, przyjemne zabawy to podstawa sukcesu w późniejszym procesie nauki! Czy wiesz, że mózg małego dziecka • jest o 250% bardziej aktywny niż mózg osoby dorosłej? • zanim dziecko osiągnie trzeci rok życia, tworzy 1000 trylionów połączeń (dwukrotnie więcej niż u osoby dorosłej)? • w ciągu pierwszego roku życia dziecka produkuje synapsy (połączenia nerwowe) prędzej niż kiedykolwiek w późniejszym życiu?
365 gier i zabaw dla dzieci w wieku 0-12 miesięcy Najlepszy poradnik dla rodziców
Zabawy w wieku niemowlęcym sa niezbędnym elementem w prawidłowym rozwoju dziecka i budowaniu jego późniejszych zdolności przyswajania wiedzy. Książka przedstawia proste i przyjemne gry i zabawy stymulujące wczesny rozwój umysłowy dzieci. Możesz je przeprowadzić o każdej porze dnia i w każdym miejscu - w domu , na dworze i w podróży. Ksiązka ta pomoże rodzicom wprowadzić dzieci w fascynujący świat zabawy , dostarczyć maluchom radości , rozwinąć ich pomyslowość i koordynację.
Polecamy także:
W oczekiwaniu na dziecko
Pierwszy rok życia dziecka
Drugi i trzeci rok życia dziecka
Zabawy z niemowlakami na każdy dzień, fragment – wstęp
Niemowlęta są niesamowicie mądre! Im więcej czasu z nimi spędzam tym bardziej uświadamiam sobie jak wiele wiedzą i rozumieją.
Odkrywając coraz więcej faktów na temat mózgu uczymy się czegoś o czym wiemy już od dawna — jeśli dzieci tworzą oparte na miłości i wsparciu relacje z dorosłymi, są zachęcane do odkrywania i doświadczania otoczenia, wówczas będą lepiej przygotowane do procesu nauki, który będzie zachodził u nich przez całe życie.
W pierwszym roku życia, mózg jest zajęty budowaniem systemu połączeń neuronowych. Działalność mózgu polega na tworzeniu mikroskopijnych elektrycznych powiązań zwanych synapsami. Poziom bodźców odbieranych przez dziecko ma bezpośredni wpływ na ilość utworzonych synaps. Powtarzające się bodźce wzmacniają te połączenia i utrwalają je, tak aby nie zużyły się i nie obumarły.
Mądre niemowlaki nie potrzebują drogich zabawek. Potocz dziecku piłkę, aby rozwijać jego koordynację mięśniową. Śpiewaj piosenki i mów do dziecka, aby rozwijać jego zdolności językowe. Układaj wzory z pudełek lub klocków, aby rozwijać jego zdolności matematyczne.
Fakty, jakie odkryli naukowcy z departamentu zdrowia i spraw społecznych Stanów Zjednoczonych, a także badacze z pozostałych placówek są następujące:
Niemowlęta mają biologiczną potrzebę i pragnienie uczenia się.
Budowa systemu synaps w mózgu jest prawie ukończona po trzecim roku życia.
Im więcej stymulujących doświadczeń dostarczysz niemowlęciu, tym więcej połączeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania procesu uczenia się zbuduje mózg.
Niemowlęta preferują obrazy z wysokim poziomem kontrastu.
Liczba połączeń w mózgu może zwiększyć się bądź zmniejszyć 0 25% w zależności od bodźców dostarczanych przez otoczenie.
Bodźce wzrokowe mogą przyciągać uwagę oraz wzmóc ciekawość i koncentrację twojego dziecka.
Najlepszą zabawką twojego dziecka jesteś ty! Baw i zajmuj się dzieckiem, tak często jak to możliwe.
Rozdziały w książce podzielone są na następujące trzy okresy: od narodzin do trzeciego miesiąca, od trzeciego do szóstego miesiąca, od szóstego do dziewiątego i od dziewiątego do dwunastego miesiąca życia. Każdy rozdział przedstawia typowe dla tego wieku etapy rozwoju oraz gry i doświadczenia, które rozwijają umiejętności potrzebne, by osiągnąć dany etap.
Jeśli już znasz i stosujesz z dzieckiem proponowane zabawy, książka ta przypomni ci jak ważne są one dla rozwoju niemowlęcia. Zabawy z niemowlakami na każdy dzień Spis Treści
Wstęp
Etapy rozwoju
Rozdział l: Niemowlęta od narodzin do trzeciego miesiąca życia Etapy rozwoju niemowląt od narodzin do trzeciego miesiąca życia Gry i zabawy rozwijające umiejętności fizyczne Gry i zabawy rozwijające umiejętności emocjonalne Gry i zabawy rozwijające umiejętności myślenia i rozumowania
Rozdział 2: Niemowlęta od trzeciego do szóstego miesiąca życia Etapy rozwoju niemowląt od trzeciego do szóstego miesiąca życia Gry i zabawy rozwijające umiejętności fizyczne Gry i zabawy rozwijające umiejętności emocjonalne Gry i zabawy rozwijające umiejętności myślenia i rozumowania
Rozdział 3: Niemowlęta od szóstego do dziewiątego miesiąca życia Etapy rozwoju niemowląt od szóstego do dziewiątego miesiąca życia
Gry i zabawy rozwijające umiejętności fizyczne
Gry i zabawy rozwijające umiejętności emocjonalne
Gry i zabawy rozwijające umiejętności myślenia i rozumowania
Rozdział 4: Niemowlęta od dziewiątego do dwunastego miesiąca życia
Etapy rozwoju niemowląt od dziewiątego do dwunastego miesiąca życia
Gry i zabawy rozwijające umiejętności fizyczne
Gry i zabawy rozwijające umiejętności emocjonalne
Gry i zabawy rozwijające umiejętności myślenia i rozumowania
Zbiór zabaw z dziećmi w wiekuod 0 do 12 miesięcy
Możesz już na starcie dać swojemu dziecku to, co najlepsze, pisze Jackie Silberg, znana już polskim czytelnikom autorka książki Gry i zabawy z niemowlakami, które mogą dziecku i dorosłemu sprawić wiele radości, a co najważniejsze już na starcie pomóc dziecku rozwinąć różne umiejętności i poczucie emocjonalnego bezpieczeństwa.
Od Autorki
Odkąd tylko pamiętam, zawsze uwielbiałam czas spędzany z malutkimi dziećmi. Ich śmiech jest zawsze przepełniony radością. Od piętnastu lat
prowadzę zajęcia z rodzicami i ich maleństwami. Łączą nas muzyka, ruch, zabawy, radość, miłość i przywiązanie. Rodzice dzielą się ze mną
pomysłami zabaw, w które bawią się w domu. Wszystkie zawarte w tej książce zabawy zostały sprawdzone i sprawiły nam wiele radości. Pochodzą
one z różnych obszarów kulturowych i etnicznych. Bawiliśmy się w nie również z dziećmi specjalnej troski.
Oprócz rozrywki zabawy te rozwijają umiejętność słuchania, sprawność językową, ciekawość świata, poznawanie części ciała i poczucie humoru.
Opis każdej z zabaw wyjaśnia, czego dziecko się z niej uczy.
Zabawy, w które dorośli bawią się z dziećmi, dostarczają obu stronom cennych doświadczeń oraz wytwarzają między nimi więź uczuciową. Dobry
kontakt z kochającym opiekunem i przywiązanie do niego dają niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa, tak ważne dla jego wszechstronnego rozwoju.
Baw się ze swoim maleństwem, a podczas zabaw przytulaj je mocno, głaszcz, pieść, całuj i ciesz się razem z nim!
Przedziały wiekowe podane dla każdej zabawy są przybliżone. Pamiętajcie, że każde dziecko rozwija się swoim własnym rytmem. Własne
doświadczenia i wiedza rodziców o swoim dziecku pomogą najlepiej ocenić, czy dana zabawa jest odpowiednia dla ich malucha.
Polecamy także:
W oczekiwaniu na dziecko
Pierwszy rok życia dziecka
Drugi i trzeci rok życia dziecka
W jaki sposób dzieci poznają otaczający je świat? Poprzez dotyk, smak, wzrok, węch oraz słuch! Dzięki zawartym w niniejszej książce ponad 200 zabawom maluchy będą uczyć się poprzez wykorzystanie wszystkich zmysłów. Rozdziały podzielone zostały według kolejnych zmysłów do których się odnoszą, a ostatni rozdział prezentuje zajęcia wykorzystujące wszystkie ze zmysłów. Zabawy mają za zadanie nauczyć dzieci rozpoznawania i posługiwania się zmysłami - podstawowymi narzędziami niezbędnymi w poznawaniu świata.
Książka przedstawia szereg sposobów wspomagania wczesnego rozwoju umysłowego dzieci, stanowiącego podstawę późniejszego procesu nauki. Autorka pokazuje tu, w jaki sposób każdego dnia możemy stymulować umysły naszych pociech w okresie krytycznym od czasu narodzin do pierwszego roku życia.
Zbiór zabaw z dziećmi w wieku od 12 do 24 miesięcy
Maluchy bardzo lubią być w centrum zainteresowania dorosłych i otoczenia.
Maluchy są ciekawe świata i dobrze się rozwijają, kiedy mają
możliwość poznawania otoczenia oraz twórczego działania.
Częste kontakty z kochającymi ich rodzicami, pomagają im
rozwinąć ufność i poczucie bezpieczeństwa.
Kiedy dzieci czują przyzwolenie na wyrażenie całej swojej energii i całego potencjału twórczego, wtedy ich rozwój przebiega prawidłowo.
Zabawy są naturalnym sposobem nawiązywania kontaktu z dziećmi, toteż od wieków rodzice, dziadkowie, przyjaciele bawią się z dziećmi.
Pomysły zabaw zawarte w książce Gry i zabawy z maluchami sprawiają wiele radości zarówno dzieciom, jak ich rodzicom.
Zabawy te pochodzą z różnych obszarów kulturowych i etnicznych, więc z pewnością znajdziecie wśród nich takie, które dobrze znacie, zupełnie nowe oraz takie, w które kiedyś bawiliście się sami i zapomnieliście o nich.
Osobiście nie znam nic bardziej radosnego i zachwycającego niż zabawa z maluchem między pierwszym a drugim rokiem życia. Życzę wspaniałej zabawy!
Gry i zabawy zostały zgromadzone nie tylko tematycznie, ale również dla każdego przedziału wiekowego oddzielnie.
Pamiętajcie jednak, że przedziały wiekowe są przybliżone, i że każde dziecko rozwija się swoim własnym rytmem.
Własne doświadczenia i wiedza rodziców o swoim dziecku, pomogą najlepiej ocenić, czy dana zabawa jest odpowiednia dla ich malucha.
Fragment książki
Od Autorki
Maluchy bardzo lubią być w centrum zainteresowania. Są one ciekawe świata i dobrze się rozwijają, kiedy mają możliwość poznawania otoczenia oraz twórczego działania. Częste kontakty z kochającymi ich dorosłymi, pomagają im rozwinąć ufność i poczucie bezpieczeństwa.
Kiedy dzieci czują przyzwolenie na wyrażenie całej swojej energii i całego potencjału twórczego, wtedy ich rozwój przebiega prawidłowo.
Zabawy są naturalnym sposobem nawiązywania kontaktu z dziećmi, toteż od wieków rodzice, dziadkowie, przyjaciele bawią się z dziećmi.
Pomysły zabaw zawarte w tej książce sprawiają wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Zabawy te pochodzą z różnych obszarów kulturowych i etnicznych, więc z pewnością znajdziecie wśród nich takie, które dobrze znacie, zupełnie nowe oraz takie, w które kiedyś bawiliście się sami i zapomnieliście o nich.
Osobiście nie znam nic bardziej radosnego i zachwycającego niż zabawa z maluchem między pierwszym a drugim rokiem życia. Życzę wspaniałej zabawy!
Zabawy zostały zgromadzone nie tylko tematycznie, ale również dla każdego przedziału wiekowego oddzielnie.
Pamiętajcie jednak, że przedziały wiekowe są przybliżone, i że każde dziecko rozwija się swoim własnym rytmem.
Własne doświadczenia i wiedza rodziców o swoim dziecku, pomogą najlepiej ocenić, czy dana zabawa jest odpowiednia dla ich malucha.
Gry i zabawy z maluchamiSpis treści
Od Autorki 15
Przejawy rozwoju dziecka 17
Zabawy, które uczą i rozwijają
12 -15 miesięcy
Zabawa kolorami Rozpoznawanie kolorów
Zabawa pudełkami Rozróżnianie kształtów
Zabawy na dworze Poznawanie przyrody
Przypnij klamerkę Koordynacja
Czy potrafisz to zrobić? Naśladowanie
Wesoła i smutna kukiełka Sprawność językowa
Poznawanie części ciała Sprawność językowa
15 -18 miesięcy
Budowle z klocków Koordynacja
Własne puzzle Układanie puzzli
Woreczki z nasionami Pomysłowość
Prawdziwy domek do zabawy Pomysłowość
Klocki mogą być wszystkim Wyobraźnia
Halo! Kto mówi? Sprawność językowa
Zbieranie przedmiotów Sprawność językowa
Pierwsza książeczka Sprawność językowa
Torba ze skarbami Rozwiązywanie problemów
Pełno - - pusto Rozwiązywanie problemów
Dopasowywanie kształtów Dopasowywanie
Zabawa lalką Umiejętność słuchania
18 - 21 miesięcy
Rozróżnianie kształtów Rozróżnianie
Magiczna kula Obserwowanie
Obserwacja jedzących ptaków Obserwowanie
Rób to, co ja robię Naśladowanie
Otwieranie słoików Koordynacja
Rozpakowywanie Koordynacja
Łowienie ryb Koordynacja
Puzzle Układanie puzzli
Wszystko o sobie Sprawność językowa
21 - 24 miesiące
Zapalanie światła Rozwijanie niezależności
Hopsa, hopsa, fiku, rniku! Liczenie
Dwójki Liczenie
W torbie Rozwiązywanie problemów
Gdzie jest zabawka?Rozwiązywanie problemów
Skok przez książkę Skakanie
Chodzenie po gazetowym
chodniku Równowaga
Ciche i głośne dźwięki Umiejętność słuchania
Kręcenie się w kółko Sprawność językowa
Pierwsze czytanie Sprawność językowa
Chodzenie po figurach Rozróżnianie kształtów
Zabawy z pluszowym misiem
12 -15 miesięcy
Gdzie jest miś? Koncentracja
Grota misia Sprawność językowa
Idzie miś przez górę Sprawność językowa
Wrzuć misia! Koordynacja
Pokazywanie Części ciała
Udawanie Umiejętność zabawy
Jedzie miś pociągiemKoordynacja
15 - 18 miesięcy
Misiowa kanapka Koordynacja
Posłuchaj, misiu Umiejętność słuchania
Wspinaczka na wieżę Umiejętność zabawy
Zabawa z misiem Sprawność językowa
18-21 miesięcy
Kołysanie misia Przyczyna - - skutek
Wysoko i nisko Wysoko - - nisko
Miś, który gra Umiejętność zabawy
Zabawa w „kółko graniaste" Umiejętność zabawy
Misiu, misiu! Słuchanie poleceń
Gdzie jest miś? Słuchanie poleceń
Obiad z misiem Zachowania społeczne
21 - 24 miesiące
Jazda z misiem Umiejętność zabawy
Trzy misie Umiejętność słuchania
Kręcimy się w koło Umiejętność słuchania
Pięć małych misiów Liczenie
Skaczący miś Koordynacja
Smutny miś Sprawność językowa
Wirujący miś Umiejętność zabawy
Zabawy w kuchni
12 - 15 miesięcy
Zabawa w darcie Koordynacja
Zabawki na tasiemce Rozwiązywanie problemów
Zabawa kukurydzą Rozwiązywanie problemów
Zabawa ryżem Właściwości przedmiotów
Co jest w szufladzie? Poznawanie otoczenia
Klocki z papierowych torebek Pomysłowość
Obroty Sprawność językowa
Do środka i na zewnątrz Koordynacja
Zabawa lalką Słuchanie poleceń
15 - 18 miesięcy
Gdzie jesteś? Sprawność językowa
Zamiatanie podłogi Naśladowanie
Trzy małe kaczuszki Naśladowanie
Makaron Koordynacja
Buuuum! Sprawność językowa
18 - 21 miesięcy
Kuchenna orkiestra Umiejętność zabawy
Dopasowywanie Podobieństwa i różnice
Zabawa szczypcami Koordynacja
Eksperymenty z ciastem Pomysłowość
21 - 24 miesiące
Smakołyki Sprawność językowa
Spaghetti Pomysłowość
Twarde i miękkie Właściwości przedmiotów
Pięć zielonych groszkówWyobraźnia
Zabawa kroplomierzem Koordynacja
Zabawy na dworze
12 - 15 miesięcy
Ćwiczenia na trawie Koordynacja
Szczęśliwe stopy Koordynacja
Mycie kamieni Właściwości przedmiotów
Piłeczki Sprawność językowa
Zwiedzanie okolicy Sprawność językowa
Radość z mycia Słuchanie poleceń
15 -18 miesięcy
Skarby Poznawanie przyrody
Mlecze Poznawanie przyrody
Toczenie się z pagórka Prawa i lewa strona Robienie linii H9 Koordynacja
Papierowe torebki Współdziałanie
Radość turlania się Słuchanie poleceń
Huśtawka z poduszki Naśladowanie
Czas podlewania Koorydnacja
18-21 miesięcy
Zabawa w węża Umiejętność zabawy
Zabawa serpentyną Koordynacja
Chowanie się Umiejętność słuchania
Malowanie świata Sprawność językowa
Ja chodzę Koordynacja
Zabawa w dmuchanie Sprawność językowa
21 - 24 miesiące
Stary niedźwiedź Umiejętność zabawy
Piłka w tunelu Zabawa piłką
Bieg do drzewa Sprawność językowa
Chodzenie Koordynacja
Łapanie piłki Zabawa z piłką
Skakanie Skakanie
Szkło powiększające Obserwowanie
Wzory na piasku Pomysłowość
Niespodzianka na kocu Koordynacja
Zabawy pełne śmiechu i radości
12 - 15 miesięcy
A kuku! Umiejętność zabawy
Drożdżowe bułeczki Sprawność językowa
Gdzie jest kurczak? Sprawność językowa
Ul Sprawność językowa
Czy mnie złapiesz? Umiejętność zabawy
Gorąco i zimno Rozpoznawanie przeciwieństw
Gdzie jestem? Umiejętność słuchania
Zabawa kapeluszami Pomysłowość
15 -18 miesięcy
Niezwykłe okno Umiejętność zabawy
Dmuchanie baniek mydlanych Umiejętność zabawy
Patataj, patataj Umiejętność zabawy
Jazda na koniku Umiejętność zabawy
Piszczący pajacyk Umiejętność słuchania
Zabawa pacynkami Sprawność językowa
Kukiełkowy przyjaciel Sprawność językowa
Mały chłopiec Umiejętność zabawy
18-21 miesięcy
Jeśli jesteś Części ciała
Gimnastyka Gimnastyka
Mała rybka Sprawność językowa
Zabawa latarką Sprawność językowa
Szukanie tęczy Obserwowanie
Piaskownica Pomysłowość
21 - 24 miesiące
Abrakadabra Obserwowanie
Zbieranie zabawek Współdziałanie
Okulary babci Sprawność językowa
Zabawy artystyczne
12 -15 miesięcy
Co ja widzę? Rozpoznawanie przedmiotów
Śpiewająca piłka Liczenie
Bazgroły Koordynacja
Gdzie to jest? Obserwowanie
Głowa i ramiona Części ciała
15 -18 miesięcy
Pływanie łódką Koordynacja
Piosenki z dzwonkami Rytm
Rysowanie figur Pomysłowość
Gdy jestem szczęśliwy Części ciała
Na dwóch nogach Koordynacja
Jedzie pociąg Rytm
18 - 21 miesięcy
Mały artysta Wyobraźnia
Brzęczące woreczki Rytm
Kółko graniaste Umiejętność zabawy
Cień Obserwowanie
Malowanie stopami Koordynacja
Listy Sprawność językowa
Śpiewające kukiełki Umiejętność zabawy
21 - 24 miesiące
Dzieło sztuki Twórczość
Lepienie z plasteliny Twórczość
Pieczątki z dyni Twórczość
Śmieszne wierszyki Sprawność językowa
Laurka Zachowania społeczne
Znajdź pary Dopasowywanie
Gra na instrumentach Rytm
Gdzie jest kciuk? Części ciała
Kręcenie palcami Części ciała
Zabawy w samochodzie
12 - 15 miesięcy
Co widzisz? Obserwacja
Kto jedzie samochodem? Sprawność językowa
Pojedziemy Wyobraźnia
15 -18 miesięcy
Śpiewanie w samochodzie Sprawność językowa
Wyglądanie przez okno Obserwowanie
Samochodowe kukiełki Sprawność językowa
Tak to robimy Sprawność językowa
18-21 miesięcy
Czerwone i zielone Rozpoznawanie kolorów
Stary kaczor Umiejętność zabawy
Trąbienie klaksonemSprawność językowa
21 - 24 miesiące
Rozmowa w samochodzieUmiejętność myślenia
Rozmowa telefoniczna Sprawność językowa Mam mały samochodzik 206 Sprawność językowa
Zabawne zdania Sprawność językowa
Widzę, widzę! Obserwowanie
Zabawy wzmacniające wiąż emocjonalną
12-15 miesięcy
„Kolorowy spacer" Rozpoznawanie kolorów
Króliczek Umiejętność zabawy
Zwierzęce głosy O zwierzętach
Ja mam Części ciała
Maluszek Zaufanie
15 -18 miesięcy Dzielenie się zabawkami Dzielenie się z innymi
Dwa małe ptaszki Naśladowanie
Fikołki Koordynacja
Popatrz z bliska Obserwowanie
18-21 miesięcy
Zabawa latarką Myślenie
Zabawa stopami Części ciała
Huśtawka Koordynacja
Kucyk Umiejętność zabawy
21 - 24 miesiące
Mały pajączek Sprawność językowa
Gdzie mieszka maluszek? Umiejętność zabawy
Książeczka-zgadywanka Myślenie
Uczucia Wyrażanie uczuć
Zabawy podczas kąpieli i ubierania
12 -15 miesięcy Rozmowy przy przebieraniu Sprawność językowa
Idzie deszcz Sprawność językowa
Zbudź się, nóżko Części ciała
Fiku, miku, fik! Umiejętność zabawy
15 -18 miesięcy
Gdzie twój łokieć? Części ciała
Części ciała Części ciała
Deszczyk w waninie Koordynacja
Mały człowiek w klatce Rozbieranie się
Leniuszek Sprawność językowa
18 - 21 miesięcy
Dziwne wzgórze Sprawność językowa
Łapanie baniek Koordynacja
Wesołe rozbieranie Niezależność
21 - 24 miesiące
Pływająca lalka Umiejętność zabawy
W co jesteś ubrana(y)? Sprawność językowa
Myję ząbki Niezależność
Pływa czy tonie? Myślenie
12-15 miesięcy
Zabawa puzzlami Układanie puzzli
Patrz, jak spada Sprawność manualna
Dwie małe, różowe świnki Naśladowanie
Nora Sprawność językowa
15 -18 miesięcy
Spójrz na pajączka Umiejętność zabawy
Rozmowa palców Sprawność językowa
Ruchliwe paluszki Naśladowanie
Spójrz na moje palce Części ciała
Mały Jasiu Części ciała
Jaś w wielkiej skrzyni Koordynacja
18 - 21 miesięcy
Uważaj, króliczku! Naśladowanie
Kciuki Tomcia Naśladowanie
Dziesięć palców Wykonywanie poleceń
Tupiemy nóżkami Koordynacja
21 - 24 miesiące
Puszka z ciasteczkami Naśladowanie
Czarodziejskie ręce Umiejętność zabawy
Niemądra piosenka Umiejętność zabawy
Motyl Umiejętność słuchania
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?