W tym dziale zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą książek z zakresu szeroko pojętej religii, historii religii i kościoła, religioznawstwo, filozofia i teoria religii, religia dalekiego wschodu, religie pierwotne i świata starożytnego to wszystko w jednym miejscu, w dobrej cenie z szybką wysyłką. Najnowsze i najpopularniejsze książki w tym temacie, zapraszamy do sklepu DobreKsiazki.pl
Kolejny tom komentarzy biblijnych kardynała Grzegorza Rysia
Niedoskonałość uczniów – bliska każdemu z nas
Ewangelia św. Marka to nie tylko tekst religijny; to żywa opowieść o uczniach Jezusa, którzy, podobnie jak my, zmagali się ze słabościami. Marek nie idealizuje ich – pokazuje ich wątpliwości, opór wobec nauki i błędy. To właśnie te niedoskonałości sprawiają, że ich historia jest bliska współczesnemu czytelnikowi. Kard. Grzegorz Ryś w kolejnych rozważaniach wydobywa to, co jest istotą bycia uczniem – nie jest nią perfekcyjność czy nieomylność, ale wiara w moc Słowa, które przemienia.
Wiara, która zmienia życie
Podążanie za Jezusem nie polega na byciu zawsze doskonałym i pełnym siły. Najważniejsze jest pytanie: czy wierzysz, że przyjęte Słowo Boże ma moc wzrastać w tobie i przynosić owoce, których nawet się nie spodziewasz? Kardynał Ryś przypomina, że to wiara w moc Słowa prowadzi do przemiany i czynów, które przekraczają nasze oczekiwania.
Czym wyróżnia się Ewangelia św. Marka spośród pozostałych?
Ewangelia Marka jest radykalnie chrystologiczna, a głównym jej przesłaniem jest pytanie o tożsamość Jezusa. Jezus jest przedstawiony jako Mesjasz, ale wokół Jego mesjanizmu panuje tzw. „sekret mesjański” – Jezus prosi uczniów, aby nie mówili o Jego mesjańskiej tożsamości przed Jego zmartwychwstaniem. Kluczową rolę w Ewangelii odgrywa również tytuł „Syna Człowieczego”, który nawiązuje do proroczej wizji z Księgi Daniela (Dn 7, 13).
W duszpasterstwie Kościoła wciąż żywe są pytania: Jak przygotowywać katechezę dzieci i dorosłych? Jak promować we wspólnotach chrześcijańskich odpowiedzialność misyjną? W jakiej kolejności udzielać sakramentów inicjacji? Jak budować kanały przekazu wiary dla nowych pokoleń – w rodzinie, w parafii, w szkole? Wymienione zagadnienia zainspirowały autora do napisania tej publikacji. Analizuje on treść Pisma Świętego w kontekście głównych obietnic zbawczych oraz ich wypełnienia w Chrystusie i rodzącym się Kościele. Ukazuje historyczny, celebracyjny i teologiczny rozwój chrztu oraz bierzmowania od II wieku do czasów współczesnych. Omawia sakramenty wtajemniczenia: chrzest i bierzmowanie – bramę sakramentów i sakrament doskonalenia chrzcielnego – w perspektywie Eucharystii. Kolekcja podręczników „Bóg – Człowiek – Świat” w bardzo atrakcyjnej formie przybliża wiedzę teologiczną, filozoficzną oraz tematykę innych nauk. ·Dla „głodnych wiedzy” miłośników mądrości. ·Dla studentów, kleryków, sióstr zakonnych i kapłanów. ·Dla katechetów i wychowawców. ·Dla pragnących wzbogacić swoje życie i życie swoich dzieci. ·Dla ekspertów ds. komunikacji, polityki, ekonomii, zdrowia, edukacji. Autor publikacji: Alfonso Berlanga – ur. w 1977 r. w Maladze, kapłan, były wykładowca liturgiki i sakramentologii na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie. Posiada doktorat z teologii papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie. Jest członkiem Asociación Espanola de Profesores de Liturgia (Hiszpańskiego Stowarzyszenia Wykładowców Liturgiki) i autorem kilku książek dotyczących liturgii.
Czy świeccy rozumieją, czym jest kapłaństwo? Jak odnaleźć prawdziwe znaczenie Chrystusowego kapłaństwa, gdy Kościół zmaga się z krytyką z powodu wierności doktrynie katolickiej, a zarazem różnych skandali? W jaki sposób nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja, wpływają na sposób głoszenia Ewangelii? Książka Być jak Chrystus jest dialogiem dwóch kapłanów – ks. Edwarda Stańka (60 lat kapłaństwa) z ks. Jerzym Jastrzębskim (25 lat kapłaństwa). Obaj duchowni dzielą się refleksjami na temat istoty kapłaństwa i jego roli w życiu chrześcijan. Autorzy nie boją się głębokiej dyskusji o prawdzie i jej poszukiwaniu w świecie pełnym wyzwań, gdy coraz trudniej podążać za Mistrzem z Nazaretu. Przyjazna i szczera rozmowa obu kapłanów pełna jest osobistych historii szczególnie z życia ks. Edwarda – dostojnego jubilata – oraz trafnych obserwacji dotyczących kondycji współczesnego Kościoła. Z pewnością poruszy każdego, kto szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wiary i duchowości oraz pragnie być dobrym chrześcijaninem w codziennym życiu.
Miłość jest jedynym skarbem, jaki możemy gromadzić na tym świecie i zabrać ze sobą na tamten świat (św. Charbel) Świętego Charbela znamy przede wszystkim jako mnicha, za przyczyną którego Bóg uzdrowił tysiące chorych i zranionych. Rzadziej jednak myślimy o nim jako o orędowniku, który ma moc wyprosić u Pana uzdrowienie relacji małżeńskich. Ines i Paweł Dobrowolscy, zaangażowani członkowie Domowego Kościoła i propagatorzy duchowości libańskiego świętego, proponują dziesięciodniowy program rekolekcji dla małżeństw na podstawie życia i duchowości św. Charbela. Oprócz modlitw i rozważań książka zawiera ćwiczenia warsztatowe dla małżonków na każdy z dziesięciu dni. Pewnego dnia otrzymaliśmy natchnienie, aby (...) prosić Boga o uzdrowienie naszego małżeństwa, oddając je w ręce Stwórcy za przyczyną nieprzeciętnego cudotwórcy i uzdrowiciela, jakim jest św. Charbel. Tak też się stało. Zostaliśmy poprowadzeni najlepszą dla nas drogą. (...) Wierzymy, że narzędzie, które proponujemy, (...) przyniesie wam korzyść duchową – bo skoro zadziałało w naszym przypadku, to dlaczego nie miałoby pomóc także innym małżeństwom poszukującym większej bliskości i jedności ze sobą nawzajem i z Bogiem? (Fragment książki)
Dotknąć jednego słowa. Rozważania inne od innych
Chciałbym dotknąć jednego słowa z tekstu dzisiejszej Ewangelii (…).
Siedzi w słowniku pośród tysiąca słów, jak gdyby nigdy nic,
a można zamyślić się nad nim, jak nad świętym obrazkiem.
Wyraz, z którym się nie liczymy. Zapominamy o nim.
Przeskakujemy jak przez płotek (…) Tymczasem ten niewielki wyraz
jest wzruszający. Zawsze siedzący poza królem na wysokim tronie –
biedny kopciuszek na małym stołeczku. Jaki to wyraz?
Ksiądz Jan Twardowski (1915–2006), kaznodzieja o duszy poety, polonista z pasją detektywa, komentując Pismo Święte, często wybierał z niego pojedyncze słowa i brał je pod lupę. Szukał w nich ukrytych znaczeń, symboliki, by następnie budować homilie wokół tego jednego, wyodrębnionego wyrazu(na przykład: kubek, sieć, tunika, wół, wróbel, pokój, złodziej, małoduszny, łowić, gdyby, teraz). Skupiał się na jego pochodzeniu, rozumieniu w realiach Biblii, aktualności w dzisiejszym języku. A że sam o sobie mówił, że jest „inny od innych”, to i tego typu homilie można uznać za „inne od innych”. Stanowią one źródło dla zebranych w niniejszej książce rozważań. Pokazują, co można wyczytać poprzez analizę jednego wyrazu.
Książka Dotknąć jednego słowa. Rozważania inne od innych pokazuje językową pasję Jana Twardowskiego i uczy zatrzymywania się na szczególe. W myśl przyjętej przez księdza poetę zasady: „szczegół zbliża do poznania” – dogłębniejszego i bardziej wnikliwego.
Wyjątkowy przewodnik duchowy na czas Adwentu! Kardynał Joseph Zen, znany ze swojej odwagi w głoszeniu Ewangelii i głębokiego zaangażowania w sprawy Kościoła, swoimi rozważaniami pomaga przygotować się do jednego z najważniejszych okresów liturgicznych – Bożego Narodzenia. Autor ukazuje, jak ważne jest duchowe oczekiwanie na przyjście Zbawiciela i zachęca do głębszej modlitwy oraz refleksji nad własnym życiem. Książka pełna jest mądrych przemyśleń, które pomogą ci w pełni przeżyć Adwent i wzmocnić swoją wiarę!
Materiały z konferencji historycznej, która odbyła się 15.06.2024 w Warszawie - pod redakcją Rafała Mossakowskiego i Zbigniewa Dworakowskiego.
Książka zawiera teksty referatów autorstwa ks. Krzysztofa Bielawy, Grzegorza Brauna, Ewy Paweli, Kazimierza Krawczyka, Jerzego Zielińskiego, Jacka Wiącka, Jerzego Dudy.
Bóg nie jest poza naszym matriksem, jest w nim, jest w nas, jest dramatycznie blisko każdego. Bez względu na to, czy nam się życie wali czy nie. Bóg jest stały, niezmienny, wierny. To my bywamy niewierni. Rozumowo to założenie jesteśmy w stanie przyjąć, emocjonalnie trudniej. Ale musimy to sobie powtarzać, bo inaczej przestaniemy Mu ufać i zwariujemy.Ksiądz Jan Kaczkowski, wyjątkowy i szczery do bólu, daje wskazówki, jak przeprogramować siebie, poukładać relacje, uświadomić sobie, co jest najważniejsze. Bo życie to jednorazowy i niepowtarzalny projekt, a człowiek jest w stanie przekroczyć siebie, zadziwiać swoją szlachetnością i odnaleźć sens.
"Wciągająca historia tysiąca lat chrześcijaństwa (). Zaskakująco świeże spojrzenie" - Jane Shaw, "Financial Times"Przez pierwsze trzy stulecia istnienia chrześcijaństwo systematycznie zdobywało wyznawców, lecz wciąż było tylko jednym z wielu wyznań świata rzymskiego. Dopiero pozyskanie cesarza Konstantyna i status religii państwowej sprawiły, że odniosło spektakularny triumf. Tysiąc lat później chrześcijańscy władcy panowali już w całej Europie, a religia ta była mocno zakorzeniona w świadomości społecznej. Jak jednak dowodzi Peter Heather, wcale nie było to przesądzone.Chrześcijaństwo musiało toczyć nieustającą walkę zarówno z odstępstwami we własnych szeregach, jak i z innymi wyznaniami. Od kryzysu, który nastąpił po upadku cesarstwa rzymskiego, wskutek czego samo przetrwanie tej religii wisiało na włosku, po zdumiewającą rewolucję z XI wieku, która uczyniła papieża głową olbrzymiej międzynarodowej organizacji, Heather śledzi kameleonową zdolność chrześcijaństwa do samookreślania się na nowo oraz jego niezwykłą umiejętność mobilizowania i wykorzystywania swych sił.Sukces chrześcijaństwa polegał nie tyle na zdefiniowaniu zasad wiary, ile na przeistoczeniu jej - za sprawą uczonych i prawników, prowincjonalnych funkcjonariuszy, misjonarzy na odległych rubieżach kontynentu - w instytucję sprawującą religijną władzę niemal nad wszystkimi narodami średniowiecznej Europy. Oto tajemnica jego niezwykłego powodzenia.
Słowa i życie księdza Piotra Pawlukiewicza zainspirowały miliony Polaków. Dziennikarka Katarzyna Szkarpetowska w książce Bóg nie umie dawać mało zebrała wspomnienia wielu bliskich i przyjaciół księdza Piotra, między innymi Krzysztofa Antkowiaka i księdza Bogusława Kowalskiego. Ich barwne opowieści ukazują go jako osobę pełną humoru, miłości i głębokiej wiary. Ta książka nie jest biografią, ale zapisem świadectw ludzi, którzy znali księdza Piotra osobiście i doświadczyli jego życzliwości i przyjaźni. Zanurz się w opowieściach, które rozgrzeją serce i na długo pozostaną w pamięci! Katarzyna Szkarpetowska – dziennikarka, autorka wielu książek: Chłopak z Pragi, Dekalog – wywiad rzeka z księdzem Janem Kaczkowskim – oraz Jego portret. Opowieść o ks. Janie Kaczkowskim, Bądźcie dobrej myśli, Kawa z Bogiem, czyli jak zrozumieć to, w co wierzę.
Prezentowany zbiór esejów to pierwsze polskie opracowanie twórczości, a poniekąd także życia Flannery OConnor. Odzwierciedla obecny stan badań, jak również metodologie badawcze trzech dyscyplin naukowych: literaturoznawstwa, teologii i filozofii. Obejmuje całokształt dorobku pisarki (w tym także eseje i listy), biografię, recepcję i strategie przekładu na język polski. Flannery OConnor (19251964) opublikowała dwie krótkie, kontrowersyjne powieści i jeden tom opowiadań, które od razu przypadły czytelnikom do gustu. Drugi ukazał się już po jej śmierci. Była mistrzynią krótkich form. Stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń pisarek, w tym Alice Munro, Joyce Carol Oates i Samanty Schweblin, artystów: Kelly Puissegur i Bennyego Andrewsa, filmowców: braci Coen i Quentina Tarantino, muzyków: Brucea Springsteena i Lucindy Williams. W jej opowiadaniach i powieściach panują przemoc i mrok, przyprawione dużą dozą czarnego humoru. Zaliczana jest do nurtu Southern Gothic (opowieść gotycka Południa Stanów Zjednoczonych), sama uważała jednak, że reprezentuje głównie pisarstwo katolickie. Należy zaznaczyć, że choć swoją teologię codzienności zwykłych ludzi uprawiała w regionie, w którym katolicy stanowili wyśmiewaną mniejszość, pozwalała sobie na bolesne ironizowanie. Publikowane po śmierci OConnor eseje i wybory listów w coraz to nowych konfiguracjach dopełniają obrazu jej pisarstwa.Obydwie powieści ukazały się w tłumaczeniach na język polski: Mądrość krwi (1992), Gwałtownicy porywają Królestwo Niebieskie (1993) oraz Mądrość krwi. Gwałtownicy je porywają (1997). Wydany w 2019 roku zbiór 31 opowiadań Ocalisz życie, może swoje własne stanowi lekcję historii przekładu. W 2020 roku opublikowano także tom Misterium i maniery. Pisma przygodne.
Duchowe arcydzieło, którym inspirowali się wielcy czciciele Maryi: św. Jan Paweł II, św. Maksymilian Kolbe i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Pannyto duchowe arcydzieło, którym inspirowali się wielcy czciciele Maryi: św. Jan Paweł II, św. Maksymilian Kolbe i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Mimo upływu czasu pełne mocy słowa św. Ludwika Marii Grignion de Montfort wciąż porywają ludzi na całym świecie, prowadząc ich ku prawdziwej pobożności maryjnej. Prowadzeni słowami traktatu wierni wchodzą w głęboką relację z Matką Bożą w myśl hasła "Totus Tuus", jednocześnie trwając w miłości Chrystusa i w zakorzenieniu w tajemnicy Trójcy Świętej. Wiele osób, inspirując się tą przejmującą lekturą duchową, decyduje się na powierzenie się Panu Jezusowi przez Jego Matkę i przystępuje do opracowanego przez św. Ludwika 33-dniowego, duchowego przygotowania do tego aktu. Nakładem Wydawnictwa eSPe ukazała się zawierająca ten program książka Przygotowanie do aktu zawierzenia się Jezusowi przez ręce Maryi według św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.
Czy ze wszystkimi wypowiedziami papieża trzeba się zgadzać?Co wspólnego ma chrześcijaństwo z ekologią?Jak przejawiać troskę o bezbronnych w Kościele?W jaki sposób Bóg jest obecny w sakramentach?Czy da się być w Kościele z tymi, którzy się od nas różnią?Wiarę można porównać do podróży, której początkiem jest poznanie Chrystusa, a celem - zjednoczenie z Bogiem w zmartwychwstaniu. Zanim jednak dotrzemy do kresu tej wędrówki, pokonujemy codzienną drogę, która bywa stroma, kręta i wyboista. Czasem musimy skorygować przemierzaną trasę. Zdarza się też, że błądzimy lub zatrzymujemy się na rozdrożu, nie wiedząc, gdzie jesteśmy, i czy szlak, na którym się znajdujemy, wiedzie nas do punktu docelowego. Nieodzowny okazuje się GPS.Ksiądz Grzegorz Strzelczyk w rozmowie z Dominiką Szczawińska-Ziembą zabiera nas na wyprawę po drogach wiary. Podpowiada, jak poruszać się po nich, by nie pobłądzić. Daje praktyczne wskazówki pomocne w owocnym przeżywaniu sakramentów; rzuca także nowe światło na zagadnienie modlitwy, ascezy i nawrócenia. Odważnie mówi o problemie zgorszenia w Kościele, podpowiadając, jak pomóc tym, którzy zostali skrzywdzeni, oraz jak chronić najsłabszych. Tworzy dokładną mapę naszych duchowych doświadczeń, pokazując, jak fascynująca jest podróż z Bogiem i ludźmi, których w jej trakcie spotykamy.Ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, doktor teologii, adiunkt Wydziału Teologicznego UŚ. Odpowiada za formację księży w archidiecezji katowickiej. W Wydawnictwie WAM opublikował: Wolność, wiara, Bóg; Kościół. Niełatwa miłość; (Nie)dostępność Boga. Rekolekcje o modlitwie; Krótki przewodnik po duchowości wspólnoty; Szósty zmysł codzienności.Dominika Szczawińska-Ziemba - absolwentka teatrologii i polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej, dziennikarka Radia eM, publicystka związana z Instytutem Gość Media; współpracuje z TVP 1 i TVP Katowice.
Kiedy się modlisz, pamięć przywodzi ci na myśl albo obrazy rzeczy minionych, albo nowe troski, albo też postać tego, kto cię skrzywdził.Ewagriusz z PontuKażdy z nas nosi w sobie ślady rozmaitych zranień. Poczucie krzywdy męczy nas nieraz latami, wpływając na całe nasze życie: zniekształca nasze sumienie, deformuje oceny moralne, zafałszowuje myśli, słowa i czyny, a nawet - zgodnie ze słowami Ewagriusza z Pontu - nadaje kształt naszej modlitwie.W swoich rozważaniach Józef Augustyn SJ, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy, proponuje medytację Fundamentu Ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli pod kątem wewnętrznego uzdrowienia z tego niszczącego nas i nasze więzi odczucia. Autor zaprasza do przekraczania poczucia krzywdy, gdyż żyjąc w nim, łatwo stajemy się podejrzliwi i skłonni widzieć w innych raczej zło niż dobro. Podkreśla też, że to, co w czasie modlitwy traktujemy nieraz jako rozproszenie, na przykład myśli krążące wokół krzywdy i krzywdziciela, bywa tak naprawdę owocem działania Ducha Świętego - Ducha prawdy, przebaczenia i pojednania.Książka została podzielona na trzy części: w pierwszej opisany jest sposób odprawiania medytacji opartej na słowie Bożym, w drugiej zawarte są wprowadzenia do medytacji, w trzeciej - rozważania na temat uzdrowienia z poczucia krzywdy.Pierwszy tom sześciotomowej serii rozważań opartych na "Ćwiczeniach duchowych" św. Ignacego Loyoli
Czego szukam? Komu daję się w życiu prowadzić?Kogo przypominam? Jakim jestem chrześcijaninem?Kim jestem?Ksiądz Jan Twardowski jest mistrzem w zadawaniu pytań tak prostych, że aż skomplikowanych. W swojej książce stawia nas wobec kwestii wymagających zatrzymania się i stanięcia w prawdzie przed sobą samym, "z łapą na sercu". W charakterystycznym dla siebie stylu - z prostotą, humorem i rozbrajającą szczerością - przypomina nam, "ile ważnego w tym co nieważne" i "ile potrzebnego w tym co niepotrzebne".Uciesz się na nowo pięknem zwyczajności;wymieć z serca kurz bylejakości, rutyny i grzechu.Ta niewielka rzecz może być wielce przydatna zwłaszcza tym, którzy już wyrośli nie tylko z pierwszokomunijnych garniturków i ślubnych minisukienek, ale i mechanicznego klepania formułek zwanych pacierzami (...), którzy zaczynają odczuwać, a może już pragnąć, czegoś więcej. Tym poszukiwaczom zawarte w tej książce wypowiedzi Jana Twardowskiego, osoby duchownej, poety i kaznodziei, mogą dodać odwagi do wstania z kolan, podniesienia głowy i popatrzenia prosto w oczy światu takiemu, jaki jest, a nie takiemu, jakim byśmy chcieli, żeby byłZe wstępu Wacława Oszajcy SJStając oko w oko z prostymi i ważnymi pytaniami, mamy szansę na nowo dostrzec obecność Boga, który jest przy nas w każdej chwili, by dzielić z nami blaski i cienie codzienności.
Czy w Kościele jest miejsce dla każdego?Dziś coraz częściej słyszy się o osobach, które czują się wykluczone z Kościoła. Pytanie o miejsce w nim zadają małżeństwa niesakramentalne, rodzice cierpiący po stracie dziecka, kobiety, które dokonały aborcji, czy pary homoseksualne. Opuszczone czują się także osoby, które w rozmaity sposób zostały skrzywdzone.Jak kochać Boga, który "daje życie, a potem je zabiera"? Dlaczego tyle czasu zajęło Kościołowi zmierzenie się z tematem wykorzystywania seksualnego? O kim Kościół pamięta, a o kim zapomina? Dlaczego tak wielu ludzi nie zgadza się z kościelnym punktem widzenia na kwestię aborcji? Jak prowadzić dialog ze środowiskami LGBTQ+?Biskup Artur Ważny w rozmowie z Piotrem Kosiarskim otwarcie odpowiada na najtrudniejsze pytania dotyczące przyszłości Kościoła i osób, które czują się z niego wykluczone.Bóg nikogo nie wyklucza i kocha wszystkich ojcowską miłością. Trzeba o tym mówić, ale i nie zapominać, że miłość "współweseli się z prawdą" (1 Kor 13,6). To z kolei oznacza, że kochając w nieprawdzie, byle jak, w sposób niepełny, będziemy krzywdzić siebie i innych.Artur Ważny (ur. 1966) - biskup diecezji sosnowieckiej. Stoi na czele Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Przez kilkanaście lat uczestniczył w Ogólnopolskiej Inicjatywie Ewangelizacyjnej "Przystanek Jezus". Prowadził . duszpasterstwa dla osób żyjących w małżeństwach niesakramentalnych oraz osób żyjących z traumą aborcji.Piotr Kosiarski (ur. 1988) - dziennikarz, podróżnik i redaktor . Laureat Pierwszej Nagrody im. Stefana Żeromskiego (2024) przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za publikacje o tematyce społecznej. Prowadzi blog "Mapa bezdroży".
Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją pracą, nauczaniem, a także męczeńską śmiercią wywarł ogromny wpływ na całe pokolenie Polaków. Książka stanowi owoc nowych badań nad najważniejszym okresem jego działalności, obejmującym lata 1980–1984. Charakterystycznym rysem wysiłków duszpasterskich ks. Popiełuszki w tym czasie było nawiązywanie licznych kontaktów i współpraca z ludźmi z różnorodnych środowisk. Byli wśród nich m.in. hutnicy, studenci, artyści, działacze opozycji oraz inni duchowni mający odwagę narażać się komunistycznym władzom.
Autorka pokazuje, że powstanie imponującej sieci znajomości, obejmującej także niewierzących, było możliwe dzięki stałej gotowości do poświęcania ludziom swojego czasu i niesienia im pomocy, duchowej i materialnej, w każdej sytuacji. Nikogo nie odrzucając i nie wykluczając, ks. Popiełuszko trwał w postawie szacunku wobec każdego człowieka, tego szacunku ucząc innych. Z relacji świadków wyłania się obraz nie tylko kapłana, lecz także doradcy, sprawnego organizatora, pocieszyciela i przyjaciela. Z kolei dla tysięcy uczestników mszy za ojczyznę stał się on prorokiem, głosicielem prawdy, który mówi w ich imieniu, o ich problemach, lękach i cierpieniach. W czasach stanu wojennego pomagał ludziom odzyskiwać wolność, godność i nadzieję na przyszłość. Jego odwaga i bezkompromisowa postawa już za życia uczyniły go symbolem moralnego oporu wobec komunizmu.
Wielkim atutem książki jest jej bardzo bogata baza źródłowa. Autorka wykonała ogromną pracę, kwerendę archiwalną, uzupełniając dotychczasową wiedzę o ks. Jerzym Popiełuszce o nowe, liczne i ciekawe szczegóły.
dr Ewa Czaczkowska
"Prawda jest niezmienna" i aktualna zawsze, tak jak aktualne jest przesłanie księdza Jerzego. Sceny wybrane z trzydziestu siedmiu lat życia księdza Popiełuszki to 37 szans, by przejrzeć się w nich i postawić sobie bardzo osobiste pytania: - Czym dla mnie jest prawda? - Co jest moim lękiem? - Jak uciekam od nienawiści i żądzy odwetu? - Czy dobro we mnie zwycięża? Sytuacja po śmierci Grzesia Przemyka była bardzo napięta. - Młodzi byli tak nabuzowani, że chcieli rzucać butelkami z benzyną. On mnie wtedy poprosił, żebym przywiozła olbrzymie ilości kwiatów. Rozdał te goździki młodzieży i mówił, żeby milczeli, a kiedy będzie ich roznosić, to niech podnoszą te kwiaty do góry. I oni tak zrobili. Podczas pogrzebu była przerażająca cisza… /fragment Sceny “Pokój”/ Przekonaj się, że kiedy wzbiera w Tobie gniew, nienawiść, złość i chęć odwetu, lepiej “podnieść kwiat” niż pięść. I poczuć spokój! Każdą z historii kończy krótka i bardzo osobista modlitewna refleksja, autorstwa Anety Liberackiej, redaktor naczelnej portalu i wydawnictwa Stacja7. Bardzo ciekawą część książki stanowią wybrane świadectwa przyjaciół księdza Jerzego Popiełuszki oraz zapis kilku homilii i wywiadów z nim. Publikacja zawiera także rozdział z modlitwami ks. Jerzego i za jego wstawiennictwem. Oprócz indywidualnej lektury, książka z powodzeniem może posłużyć także jako pomoc duszpasterska (każda z 37 historii nadaje się do odczytania np. podczas nabożeństw różańcowych, adwentowych I wielkopostnych).
Od czasów Monachomachii nic się nie zmieniło. Oni grają to samo od lat:- Nowoczesny i "fajny" arcybiskup Józef Życiński twierdził, że gejów można wyleczyć z homoseksualizmu specjalną terapią. Skąd on to wiedział?- Wielbiony w PRL-u kapelan "Solidarności" Henryk Jankowski uzgadniał treść "natchnionych" kazań z funkcjonariuszami SB.- Jednym z architektów kariery naczelnego polskiego homofoba Marka Jędraszewskiego był nie kto inny jak ikoniczny homoseksualny predator arcybiskup Juliusz Paetz.- Dobrotliwy "prymas tysiąclecia" Stefan Wyszyński zbył przedstawicieli gminy żydowskiej, którzy prosili, by w sytuacji zagrożenia pogromem w Lublinie zabrał głos. Stwierdził, że w oskarżeniach o mordy rytualne jest coś na rzeczy.- Egzorcysta celebryta Dariusz Glas, który oznajmił, że wypędził z polskiego kleru demona intelektualizmu, usłyszał właśnie zarzut nadużyć seksualnych wobec nieletnich.- Maciej Zięba, prowincjał dominikanów, który mędrkował w uchodzących za liberalne mediach, cierpiał na manię prześladowczą. Stworzył sieć szpiegów i donosicieli, którzy informowali go o sytuacji w klasztorach.- Sławoj Leszek Głódź za to zawsze był sobą. Lubił popić, zabawić się i przyjąć "stojącą" kopertę.Profesor Stanisław Obirek, były ksiądz, i Artur Nowak, adwokat tropiący afery kościelne, nie mają dla nich litości.Artur Nowak (ur. 1974) - adwokat, publicysta i pisarz, m. in. współautor wraz z profesorem Stanisławem Obirkiem bestsellerowych reportaży Babilon. Kryminalna historia Kościoła oraz Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele, a z filozofem Ireneuszem Ziemińskim książki Chrześcijaństwo. Amoralna religia. Napisał też Kroniki opętanej - powieść, w której przedstawił opartą na faktach historię nastolatki molestowanej przez egzorcystów. Jest również autorem reportażu Adwokaci. Zraniony zapał. Współautor podcastu Kryminalna historia Kościoła, nagrodzonego bestsellerem Empiku za 2022 rok. Kolejny sezon tego podcastu otrzymał w roku 2023 nagrodę Best Audio. Od 2021 roku na kanale Sekielski Brothers Studio prowadzi autorski podcast Wysłuchanie.Stanisław Obirek - antropolog, teolog, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Były jezuita - wyświęcony w 1983 roku, w 2005, po serii krytycznych ocen polskiego katolicyzmu i nałożenia nakazów milczenia, wystąpił ze stanu duchownego. Wydał między innymi Polak katolik?,Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu. Współautor wraz z Arturem Nowakiem bestsellerowych reportaży Babilon. Kryminalna historia Kościoła oraz Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele.
Nie można ukazywać Chrystusa innym, jeżeli wcześniej się Go nie spotka we własnym życiu.Gorzów Wielkopolski, 2 czerwca 1997, Homilia w czasie liturgii słowa odprawionej przed kościołem Braci Polskich MęczennikówŚwięty Jan Paweł II był przewodnikiem, nauczycielem i ojcem. Przez tysiąc lat polskiej historii nie było nikogo, kto by w tak wielkim stopniu zyskał autorytet i miłość swoich rodaków i ludzi na całym świecie, pomimo tego (a może właśnie dlatego), że mówił prawdę, zachęcał do stosowania twardych zasad moralnych i głosił trudną naukę Chrystusa.Nie ma Go już wśród nas, żywych, co wielokrotnie w ostatnich latach odczuliśmy. W trudnych momentach - a bez wątpienia świat przeżywa ciężki czas, czas wielkich duchowych zmagań, walki o zachowanie tożsamości i dziedzictwa, czas manipulacji i przewartościowań - nie możemy liczyć na jego interwencję. Jednak słowa, które skierował do nas między innymi podczas licznych pielgrzymek, zostały. I są nadal aktualne!Święty Jan Paweł II zostawił nam to, co najważniejsze, i to na różnych poziomach: wiary, moralności, ale także narodowej i historycznej tożsamości! Oddajemy w ręce czytelników niniejszą książkę, przekonani o jej niezwykłej wartości. Klucz do niej jest prosty. Wczytując się we wszystkie homilie, przemówienia i wystąpienia Jana Pawła II, które wygłosił podczas pielgrzymek do Polski, wybraliśmy fragmenty będące odpowiedzią na pytania: O co nas prosił? O co apelował? Można ją przeczytać w całości. Lepiej jednak rozważać ją fragmentami, aby odkryć to, co Ojciec Święty chciał nam przekazać.Ta książka to swoisty duchowy testament człowieka, który zawsze był blisko Boga. To wskazówki na dobre życie, na podróż we właściwym kierunku. Święty Jan Paweł II mówi o tym, co najważniejsze! Czy chcemy to przesłanie odkryć?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?