W tej kategorii polecamy książki o ekologii: ochrona środowiska, człowiek a środowisko naturalne, albumy przyrodnicze. Ekologicznie, czyli jak żyć zgodnie z ekologią? Jak chronić przyrodę? Odnawialne źródła energii a ekologia, globalne ocieplenie, ekologistyka, katastrofa klimatyczna, klimat,
odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszych lekturach, które proponujemy w tej kategorii.
Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego znajduje się, jak dotąd, kilkanaście obiektów z Polski. W niniejszym albumie zostały zaprezentowane wszystkie, m.in. historyczne centrum Krakowa i Kopalnia Soli w Wieliczce, Toruń, Malbork oraz nieskażona dzika przyroda (Puszcza Białowieska).
Jest to nowoczesny podręcznik zawierający prezentację najistotniejszych zagadnień współczesnej makroekonomii. Autorzy omawiają w nim dorobek teorii ekonomii, wzbogacając rozważania o liczne odwołania do realiów gospodarki polskiej, co stanowi ogromny walor publikacji. Zakres wiedzy przedstawiony w książce pokrywa się z programem makroekonomii realizowanym w większości uczelni ekonomicznych w Polsce. Podręcznik został opracowany przez pracowników naukowych z dużym doświadczeniem dydaktycznym, reprezentujących Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski i Szkołę Główną Handlową w Warszawie.
Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla studentów kierunków ekonomicznych, ale może również stanowić źródło wiedzy dla studentów informatyki, ekonometrii, prawa i administracji, socjologii, politologii, europeistyki, polityki społecznej czy dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Z pewnością zainteresuje też słuchaczy studiów podyplomowych, doktorantów, pracowników naukowych oraz praktyków gospodarczych.
W prezentowanej książce autorki przedstawiają przedsiębiorczość przez pryzmat narzędzi i otoczenia zaawansowanych technologii. To kompendium wiedzy dla studentów, przedsiębiorców i naukowców, ale także dla tych, którzy zakładają lub chcą w przyszłości założyć własny biznes. Sektor technologii jest szansą na dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa i regionu. Lektura książki pozwoli przełamać czytelnikom bariery przed otwieraniem działalności gospodarczej w obszarze nowoczesnych technologii. Pamiętając, iż przełomowe technologie są zwykle skutkiem współpracy nauki i biznesu, służą rozwiązywaniu problemów globalnych i poprawie jakości życia. Efektem takiej współpracy jest w ostatnich dziesięcioleciach szybki rozwój nauki, przyczynienie się do znacznych postępów w komunikacji, ochronie zdrowia, obronności, infrastrukturze i produkcji. Książka umożliwia zrozumienie procesów takiej współpracy, zasad oraz uczestników procesu transferu technologii z uczelni do biznesu. Lektura książki pozwoli inżynierom, technologom i naukowcom na zrozumienie podstaw biznesu, ułatwi również rozwiązywanie problemów w samodzielnie zarządzanej firmie nastawionej na aktywny rozwój.
W książce poruszane są bardzo aktualne zagadnienia wzbudzające duże zainteresowanie (i emocje) w środowisku naukowym, praktyków, tj. firm, pracowników jak również wśród polityków stanowiących prawo w tym zakresie. Opracowań naukowych poruszających tematykę pracy tymczasowej jest niewiele (…) Przedstawione wyniki badań i wnioski mają (…) znaczącą wartość poznawczą. Oceniam książkę jako dojrzałe pod względem naukowym i empirycznym studium poświęcone aktualnej i ważnej problematyce uelastyczniania rynku pracy.
Doktor hab. Elżbieta Jędrych, prof. nadzw. Politechniki Łódzkiej
Praca tymczasowa kojarzy się wielu osobom z negatywnymi konsekwencjami, ale dla wielu młodych jest szansą zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych, bardzo pomocnych w uzyskaniu trwałego zatrudnienia i budowaniu kariery zawodowej w perspektywie życia. Umożliwia nawiązanie nowych kontaktów w zróżnicowanych zespołach pracowniczych, z którymi można się spotkać wykonując pracę u różnych pracodawców, albowiem cechą pracy tymczasowej jest to, że pracownicy mają kontakt z dwoma pracodawcami – agencją pracy tymczasowej i pracodawcą, u którego faktycznie realizują powierzone zadania. Stawia to nowe wyzwania przed kierownictwem odnośnie do tego, jak zarządzać pracownikami tymczasowymi w warunkach niepewności i zmienności warunków pracy, a przed podejmującymi pracę tymczasową – jak poradzić sobie z jej konsekwencjami natury psychologicznej. Ponieważ coraz więcej osób na pewnym etapie swego życia ma do czynienia z pracą tymczasową, niniejsza książka pomoże lepiej zrozumieć rządzące nią mechanizmy.
Publikacja złożona z tekstów prezentujących problem zanieczyszczenia świetlnego w podejściu interdyscyplinarnym (astronomicznym, ekologicznym, edukacyjnym i infrastrukturalnym), będących pokłosiem I Ogólnopolskiej Konferencji na ten temat, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim w 2013 roku. Teksty można podzielić na trzy bloki tematyczne. Pierwszy służy wyjaśnieniu znaczenia światła i zdefiniowaniu zjawiska zanieczyszczenia świetlnego wraz z opisem metod jego pomiaru. Drugi ukazuje wpływ zanieczyszczenia świetlnego na organizmy żywe: autorzy kolejnych artykułów analizują ekologiczne i biologiczne konsekwencje tego zjawiska dla roślin i zwierząt oraz wskazują istotne zmiany w fizjologii i zachowaniu organizmów (w tym na modyfikacje powiązań biocenotycznych) oraz proponują konkretne rozwiązania. Ostatni blok tematyczny omawia korzyści związane z zakładaniem tzw. parków ciemnego (gwiaździstego) nieba. Publikacja adresowana jest do studentów i pracowników naukowych wydziałów astronomii i ochrony środowiska oraz miłośników astronomii i ekologii, a także do osób zatrudnionych w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska i rozwój infrastruktury technicznej oraz w organach samorządowych.
Można czy trzeba odpowiednio gospodarować i zarządzać środowiskiem przyrodniczym? I czy właściwie te procesy dotyczą środowiska, czy nie? A jeżeli tak, to jak to robić i po co? Dlaczego tym zajmują się ekonomiści, a nie tylko zieloni? Na te i inne pytania dotyczące środowiska widzianego z perspektywy gospodarowania i zarządzania starali się odpowiedzieć autorzy niniejszego podręcznika. Publikacja Gospodarowanie i zarządzanie środowiskiem to szerokie kompendium wiedzy ekonomicznej na temat gospodarowania i zarządzania środowiskiem przyrodniczym w kontekście koncepcji zrównoważonego rozwoju. Zagadnienia w niej poruszane dotyczą wszystkich poziomów gospo-darowania, a zatem wszystkich dziedzin działalności gospodarczej i podmiotów gospodarki rynkowej (władz, konsumentów, przedsiębiorstw i ich szeroko rozumianego otoczenia). Podkreślić należy, że racjonalne gospodarowanie środowiskiem jest jednym z głównych priorytetów Unii Europejskiej, która jako obowiązującą przyjęła koncepcję zrównoważonego rozwoju i zobligowała swoich członków do jej realizacji. Polska również aktywnie uczestniczy w tym procesie, dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę o te zagadnienia. Autorzy mają nadzieję, że podręcznik będzie cenną pomocą dla studentów wszystkich kierunków studiów ekonomicznych, a także inżynierskich powiązanych z zarządzaniem. Barbara Kryk
Przedsiębiorczość rodzinna to ważny element każdej gospodarki, nierzadko wręcz dominujący. Publikacja przybliża skalę i ekonomiczne znaczenie przedsiębiorczości rodzinnej dla gospodarki polskiej. Zamieszczone analizy mogą być pomocne dla sformułowania skutecznej polityki w zakresie wspierania tego rodzaju przedsiębiorczości na szczeblu centralnym oraz na poziomie poszczególnych województw (regionów).
Pierwsze w Polsce, nowoczesne i wyczerpujące kompendium podstaw teoretycznych i wskazówek praktycznych do datowania drewna i rekonstrukcji zmian w środowisku.
Hasło "Europejski wymiar bezpieczeństwa energetycznego" nie ma swojej literatury przedmiotu, nie znalazło dotąd też swego odzwierciedlenia w publicystyce, jest jednak rozpoznawalne i czytelne. Zawartość merytoryczna jego treści nie nasuwa wątpliwości.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Chinach skutecznie funkcjonował model rozwojowy oparty na eksporcie i inwestycjach. Dalsze utrzymanie wysokiego tempa rozwoju gospodarczego będzie jednak wymagało zmian w tym zakresie i podjęcia intensywnych działań w kierunku pobudzenia popytu wewnętrznego i zwiększenia rodzimej konsumpcji.Chiny realizują działania na rzecz pobudzenia konkurencyjności przez stymulację rynku wewnętrznego, politykę zrównoważonego rozwoju oraz zabezpieczenie dostaw surowców, co jest szczególnie ważne w obliczu rosnącego uzależnienia od importu energii i wyczerpywania się własnych zasobów. Naczelne miejsce w tych rozważaniach zajmuje ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. To zmusza Chiny do wprowadzenia odpowiednich regulacji, które sprzęgają z sobą rozwój gospodarki z ochroną środowiska. Te dwa zagadnienia są już obecnie przedstawiane w ścisłej korelacji.Zielony rozwój to rozwój zrównoważony, służący zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz rozwiązywaniu problemów surowcowych, a także sprzyjający ochronie środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Chiny pozostają od kilku lat największym inwestorem w odnawialne źródła energii na świecie. Same wyznaczają cele związane z ograniczaniem skali zanieczyszczeń, nie poddając się proponowanym regulacjom z zewnątrz. Budowa niskoemisyjnej gospodarki opartej na restrukturyzacji sektora węglowego, rozwoju sektora gazowego i jądrowego oraz promocji czystych i odnawialnych źródeł energii stała się w tej sytuacji strategicznym wyborem Chin. Działania rządu skierowane na poprawę efektywności energetycznej, ograniczenie zanieczyszczeń środowiskowych oraz wzrost wydajności wykorzystywania surowców energetycznych powinny się przyczynić do wzmocnienia pozycji Chin na arenie międzynarodowej w toczącej się debacie na temat zmian klimatycznych.
Zaawansowany podręcznik z zakresu zarządzania ryzykiem. W części pierwszej, ogólnej, omówione zostały narządzia zarządzania ryzykiem, bez odnoszenia ich do konkretnego podmiotu gospodarczego. W części drugiej problematyka zarządzania ryzykiem została przedstawiona w odniesieniu do 3 rodzajów podmiotów gospodarczych, którymi są: bank, zakład ubezpieczeń i przedsiębiorstwo.
Samorząd terytorialny w Polsce znajduje się w fazie modernizacji i dostosowania do wyzwań globalnych i integracji europejskiej. Ponadto ograniczone możliwości finansowe, organizacyjne, techniczne i ludzkie samorządów terytorialnych, w stosunku do skali potrzeb i konieczności rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów lokalnych, powodują, że muszą one (powinny) poszukiwać rozwiązań integrujących różnych uczestników życia społeczno-gospodarczego.
Problematyka publikacji koncentruje się wokół zagadnień współpracy i konkurencji międzysamorządowej i międzysektorowej w polskich gminach. Rozważania i wnioski oparto na szerokich studiach empirycznych i literaturowych oraz wynikach obszernych badań ankietowych zrealizowanych w polskich gminach. Tym samym monografia wzbogaca, nadal skromną mimo wagi zagadnienia, wiedzę na temat współpracy gmin z przedstawicielami innych sektorów.
Książkę w szczególności poleca się osobom zainteresowanym problematyką samorządu terytorialnego oraz współpracy i konkurencji międzysektorowej. To kompendium wiedzy adresowane jest do szerokiego grona odbiorców: studentów, pracowników naukowych, pracowników administracji publicznej, a także przedstawicieli wszystkich sektorów współpracujących (konkurujących) z polskimi gminami.
Pozdrawiając Polskę i okazując szacunek polskiej myśli i literaturze, najlepsze życzenia kieruję pod adresem Anny Kronenberg. Jej książka stanowi ważny wkład w podnoszenie świadomości i wiedzy na temat geopoetyki i mojej pracy w ogóle, w szczególności w polskim kontekście. To kolejny głos, wśród wielu bardzo różnorodnych i ważnych perspektyw i dróg, które uświadamiają nam, że świat nie kończy się na biznesie i marketingu. Najwyższy czas wspólnie przemyśleć i przepracować całą kulturę od podstaw, od Ziemi.
Kenneth White
Geopoetyka, „zielone pisanie”, humanistyka ekologiczna - oto główne słowa-klucze tej ważnej i potrzebnej książki Anny Kronenberg. Autorka, opierając się głównie na oryginalnych pracach Kennetha White’a, jego twórczości literackiej i filozoficznej, opowiada się za taką literaturą oraz w ogóle humanistyką, których głównym zadaniem i motywem jest orientacja etyczna i ekologiczna. Jako czytelnika, przyjaciela White’a oraz twórcę geopoetyki na Warmii i Mazurach, bardzo mnie to cieszy i przekonuje.
Kazimierz Brakoniecki
Czy istnieje związek między kolorem ziemi, na której się żyje, a zabarwieniem myśli, snów i uczuć? Czy kiedykolwiek zbadano zależność między rodzajem gleby, ukształtowaniem terenu, smakiem wody w rzekach a życiem wewnętrznym ludzi? Czy sztuka jest zależna od jakości światła, a literatura od szerokości horyzontu? Geopoetyka przygląda się uważnie takim związkom i próbuje je zrozumieć. Jest też twórczością literacką wypływającą z głębokiego kontaktu z miejscem.
Praca Anny Kronenberg znacząco poszerza granice naszego myślenia o literaturze. A właściwie nie tylko o literaturze, potrzebujemy bowiem dramatycznie nowego paradygmatu opisującego człowieka i jego miejsce w świecie w miejsce tego, który zetlał i rozpadł się nam w rękach na małe, niepowiązane ze sobą fragmenty.
Olga Tokarczuk
The long-awaited, major amendment to the Energy Law of July 2013, which was to lead to implementing the new solutions that were adopted by the European legislator in 2009 (the so-called "energy three-pack") within Polish legislation, has re-regulated a range of the existing energy law solutions and institutions, thus simultaneously introducing completely new solutions that were not used in Polish law before. In fact, due to the scope and importance of these changes, it can be said that a completely new energy law has been introduced in Poland; it was not merely a modification to the existing law, even though these changes were introduced by means of an amendment. This monograph is a collection of complementary articles which deal with important matters that have been particularly affected by the amendment to energy law. The monograph not only attempts to present a general evaluation of this amendment; it also discusses in detail the following matters: regulations concerning the status of the industrial customer and the vulnerable customer, issues related to introducing which is meant to support investment in new sources of energy production, and the issue of barriers to developing energy infrastructure as well as to adding new, especially renewable, sources of energy.
Sensacyjna w świetle rozpowszechnionego przekonania o „globalnym ociepleniu” książka Fritza Vahrenholta, niemieckiego specjalisty od ekologicznej energii, i Sebastiana Lüninga, niemieckiego geologa, nie tylko obala ten najnowszy mit, lecz także demaskuje manipulacje usiłujących narzucić go opinii publicznej. Vahrenholt, były minister ochrony środowiska w Hesji, a obecnie jeden z dyrektorów RWE, przeprowadził we współpracy z Lüningiem swoiste naukowe śledztwo, tropiąc grube nadużycia w doborze i interpretacji danych dokonywane przez zwolenników tezy, że główną przyczyną stałego wzrostu globalnej temperatury jest emisja dwutlenku węgla. Okazuje się, że nie „główną przyczyną” ani nie „stałego”. Od 2000 roku średnia temperatura na Ziemi nie rośnie, a w długim okresie mierzonym dekadami, stuleciami czy mileniami za zmiany temperatury odpowiada aktywność Słońca. Tysiąc lat temu Grenlandia (jak wskazuje sama nazwa) była zieloną krainą, a biegun północny był wolny od lodu. Naturalny cykl aktywności Słońca i związaną z nią rolę promieniowania kosmicznego skrzętnie się ukrywa, a dane klimatyczne ekstrapoluje się w sposób rysujący apokaliptyczną przyszłość. Rzetelność naukowa popada w konflikt z – uzasadnionym skądinąd – interesem politycznym: z dążeniem do ograniczenia emisji CO2 za wszelką cenę. Śledząc detektywistyczne tropienie przez autorów prawdy ukrywanej tam, gdzie powinna ona być najbardziej jawna: w nauce, czytelnik dowie się przy okazji mnóstwa rzeczy o klimacie Ziemi i jego historii, a wiedza ta, jak wynika z lektury Zimnego Słońca, może się okazać bardzo przydatna w praktyce.
Środowisko, w którym żyjemy, jest niszczone głównie przez przemysł oparty na energetyce konwencjonalnej wykorzystującej paliwa naturalne: węgiel, ropę naftową i gaz ziemny. Sposobem na zahamowanie dalszej jego degradacji jest nie tylko modernizacja energetyki konwencjonalnej, lecz przede wszystkim stopniowe eliminowanie paliw naturalnych i wykorzystanie nowych, niekonwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii: wody, wiatru, biomasy, promieniowania słonecznego, ciepła wnętrza Ziemi, a także wprowadzanie materiało- i energooszczędnych technologii w przemyśle, budownictwie i gospodarstwach domowych.
Zainteresowanego tą tematyką Czytelnika książka "Proekologiczne odnawialne źródła energii" w pełni usatysfakcjonuje.
Autor dołożył starań, aby skomplikowane zagadnienia przedstawić w jak najbardziej interesujący sposób. Wiadomości teoretyczne uzupełnił przykładami wykorzystania odnawialnych źródeł energii, rachunkiem ekonomicznym nakładów i zysków, prognozami i kierunkami dalszego rozwoju energetyki niekonwencjonalnej.
Na szczególną uwagę zasługują rozdziały traktujące o wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych, energii słonecznej i geotermalnej w budownictwie mieszkaniowym oraz o farmach energetycznych w Polsce i na świecie, ogniwach paliwowych, biopaliwach i proekologicznych sposobach konwersji energii oraz jej oszczędzania.
Wydawnictwo WNT wyraża nadzieję, że książka ta - przeznaczona głównie dla studentów politechnik i innych uczelni technicznych, specjalizujących się w inżynierii i ochronie środowiska oraz ekologów i inżynierów stykających się w pracy z problemami wykorzystania różnorodnych źródeł energii - zainteresuje również tych Czytelników, którym leży na sercu odbudowa mocno już zniszczonego środowiska.
Napawająca optymizmem historia przedsiębiorcy wrażliwego na kwestie środowiskowe.
Ta książka może stać się wzorem dla ludzi biznesu, którym nie jest obojętny stan naszej planety.
Mirella Panek-Owsiańska, Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Książka mówi o tym, jak budować budki dla ptaków, terraria oraz doglądać i obserwować małe zwierzęta. W książce znajdziemy m in.: Budki lęgowe dla ptaków wolno żyjących, Rodzaje budek dla ptaszków śpiewających, Gatunki, które można najczęściej zaobserwować, Budki lęgowe dla ptaków drapieżnych, Jak opiekować się małymi gatunkami wodnymi, Budka dla skrzydlatego ssaka: skrzynka dla nietoperza, Domki dla małych dzikich gryzoni w ogrodzie, Najczęściej występujące gatunki gryzoni.
Autorka, uwzględniając zróżnicowane przyczyny pojawienia się problemu starzejących się zasobów ludzkich organizacji, postawiła pytanie: „jak można efektywnie zarządzać wiekiem z punktu widzenia kluczowych interesariuszy, jakimi są dojrzali pracownicy i same organizacje”. Odpowiedź na nie stała się celem rozprawy. (…) wartość zamiaru badawczego jest duża, na miarę rozprawy habilitacyjnej, o nie do przecenienia wartościach aplikacyjnych.
Sformułowany przez Autorkę cel opracowania wymagał szerokich studiów literatury przedmiotu polskiej i obcej, analizy zrealizowanych projektów tematycznych, przemyślanych badań empirycznych i na tej podstawie – autorskiej koncepcji zarządzania pracownikami w różnych grupach wyróżnionych ze względu na wiek w organizacji.
Sposób dojścia do celu, szczególnie jego fragment empiryczny, powstał z wykorzystaniem różnych metod i technik badawczych jakościowych i ilościowych i jest szczególnie mocną stroną rozprawy. (…)
Jest pozycją wyróżniającą się zarówno pod względem podejmowanej problematyki, jak i zastosowanej metodologii badawczej. Wypełnia lukę w wiedzy i wskazuje obszary koniecznej refleksji.
Z recenzji dr hab. Alicji Miś, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?