Trzecia część trylogii jest historią drugiej z sióstr, dziewiętnastoletniej Rose Brier oraz Bena (Fisha) Dennistona, których losy splotły się już w pierwszej części całej trylogii pt Cień niedźwiedzia. Akcja książki rozpoczyna się w momencie, gdy Rose próbuje uwolnić się z romantycznego, ale jednostronnego uczucia w stosunku do Bena, który nie jest w stanie go odwzajemnić, ponieważ, jak wielu współczesnych ludzi, ucieka przed zobowiązaniami, bojąc się podjęcia ryzyka ofiarowania daru z samego siebie, którego domaga się miłość. Zwłaszcza, że doświadczył w swoim życiu bardzo bolesnego zranienia, które mu to jeszcze bardziej utrudnia. Zmagając się ze swoimi problemami uważa, że Rose powinna poszukać sobie kogoś innego, kto będzie dla niej prawdziwym „rycerzem w srebrnej zbroi”. Rose mając ciągle, gdzieś w głębi serca, nadzieję, że to się zmieni, próbuje zapomnieć o Fishu. Trafia do Mercy College, niewielkiej katolickiej szkoły w Pensylwanii, do której wiele lat temu chodzili także jej rodzice. Tam poznaje grono wspaniałych przyjaciół - grupę studentów, zafascynowanych wschodnimi sztukami walki na miecze, ale pojawiają się także osoby jej nieprzychylne i wrogie. W międzyczasie Fish próbuje uleczyć swoją poranioną duszę i pojednać się ze strasznymi wydarzeniami ze swojej przeszłości.
Akcja nabiera rozpędu, kiedy Rose dociera do zebranych przez jej nieżyjącego ojca, sensacyjnych materiałów, które zdobył on pracując w jednej z lokalnych gazet. Rozpoczyna prywatne śledztwo, sięgające w przeszłość historii jej rodziny, które okazuje się coraz bardziej zagmatwane i tajemnicze. Zaczyna jej grozić śmiertelne niebezpieczeństwo. Wskutek całej serii dziwnych i zagadkowych zdarzeń, Rose zapada w śpiączkę. Fish uświadamia sobie wtedy, że być może to właśnie on jest jedyną osobą, która może ją uratować. Z pomocą nowych przyjaciół Rose próbuje jej pomóc i zostaje wciągnięty w skomplikowaną łamigłówkę zła i korupcji, które zagrażają życiu Rose. Punkt kulminacyjny książki to tygiel wypełniony strachem, walką i ogniem, przez które musi przejść Fish, poświęcając wszystko, nawet ryzykując swoje życie, aby uratować Rose.
Obudzić Różę, podobnie jak Cień Niedźwiedzia i Czarna jak noc, podejmuje trudne kwestie moralne dotyczące początku i końca ludzkiego życia, czyli przerywanie ciąży i eutanazja, problemy seksualności, ukazując je z katolickiej perspektywy. Autorka jednak potrafiła znaleźć doskonałą równowagę pomiędzy promowaniem wartości chrześcijańskich, a tym, co w powieści jest niezwykle istotne, mianowicie wartką, trzymającą w napięciu akcją i nieoczekiwanymi zwrotami sytuacji. Dlatego też książka może stać się ciekawą lekturą także dla tych, którzy niekoniecznie podzielają punkt widzenia Reginy Doman.
Podobnie, jak dwie poprzednie, także książka Obudzić Różę jest oparta na motywach baśni braci Grimm, w tym przypadku na baśni Śpiąca królewna. Autorka używa baśniowych tematów i obrazów jako symbole dla przedstawienia życia i problemów ludzi, w świecie, w którym dzisiaj żyjemy.
Druga z trzech powieści Reginy Doman, której głównymi bohaterami są Blanche i Bear. Jak się okazuje, pierwsza część powieści tylko pozornie zakończyła się baśniowym happy endem ?żyli długo i szczęśliwie?, bowiem zło, które ich prześladowało, nie zostało do końca pokonane i da o sobie znać w zupełnie nieoczekiwany sposób. Tym razem jego główny atak zostanie zwrócony przeciwko Blanche. Czy ma to coś wspólnego z trudną przeszłością Beara? Czy też Blanche została przypadkiem zaplątana w nową, niebezpieczną sieć zła? Czy uda im się na nowo odnaleźć w tym labiryncie przemocy, zemsty, fałszywych oskarżeń?
Akcja powieści toczy się wartko i trzyma w napięciu aż do ostatnich stron, pełna jest zaskakujących zwrotów oraz intrygujących sytuacji i postaci, których psychologiczny rysopis jest trudny do stworzenia niemal do samego końca.
Niewątpliwą atrakcją powieści jest fakt, że pierwszoplanowymi jej bohaterami, obok Blanche i Beara, autorka uczyniła Braci z Bronksu ? Franciszkanów Odnowy. Stanęli oni na życiowej drodze głównych bohaterów w najbardziej dramatycznym momencie.
Autorka była swego czasu wolontariuszką we fraterni Braci z Bronksu, potrafiła więc niezwykle wiernie i sugestywnie opisać ich życie i służbę najuboższym w tej nowojorskiej dzielnicy biedy, narkotyków i przemocy. Na kartach książki poznajemy ich początki. Ci nowi, niezwykle barwni bohaterowie wnoszą do książki dużo humoru (to najzabawniejszy spośród wszystkich trzech tomów powieści) oraz niezwykłego wprost ciepła. Czytelnik od pierwszych stron nabiera ogromnej sympatii do tych dobrodusznych, długobrodych, obutych w sandały, ubogich braci.
Fabuła powieści oparta jest na baśni braci Grimm Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Każdy czytelnik przyzna z pewnością, że autorka jest mistrzynią ?uwspółcześniania? starych baśni. Czytając powieść, wcale nie trzeba dopatrywać się analogii do baśniowych postaci czy sytuacji, ale jeśli chce się je dostrzec, wówczas lektura książki staje się jeszcze bardziej fascynująca.
Regina Doman (ur. w 1970 r. w Havertown, w Pensylwanii), amerykańska powieściopisarka katolicka, absolwentka Franciszkańskiego Uniwersytetu w Steubenville. Po ukończeniu studiów pracowała dla katolickiego magazynu ?Lay Witness? w Nowym Jorku, pisząc też teksty do wielu innych czasopism, m.in. ?YOU! Magazine?. W tym czasie współpracowała także jako wolontariuszka z Franciszkanami Odnowy, zwanymi Braćmi z Bronksu. W 1994 roku wyszła za mąż za Andrew Schmiedicke. Mają siedmioro dzieci. W 2006 roku stracili w wypadku czteroletniego syna Joshuę.
Wraz z mężem założyła wydawnictwo Chesterton Press.
W 2005 roku ukazała się płyta ze słuchowiskiem na podstawie powieści Cień Niedźwiedzia, które w 2009 roku otrzymało prestiżową nagrodę Sonic Society (kanadyjskiego stowarzyszenia zajmującego się promocją słuchowisk) dla najlepszego słuchowiska.
Na podstawie książki powstaje również film, którego premiera zapowiadana jest na czerwiec 2011 roku.
Wśród autorów, na których wzoruje się w swojej twórczości, wymienia G.K. Chestertona oraz C.S. Lewisa.
Pierwsza z trzech powieści Reginy Doman, które ukażą się nakładem Księgarni św. Jacka.
Akcja powieści dzieje się w Nowym Jorku. Na progu spokojnego domu dwóch sióstr, Blanche i Rose, oraz ich matki, wdowy, staje pewnego zimowego wieczora tajemniczy młody mężczyzna. Pozwalają mu wejść do środka, mimo że nie wyjawia im swego prawdziwego imienia ani nie mówi, kim naprawdę jest. Przedstawia się jako ?Niedźwiedź? i wygląda na kogoś, kto dobrze zna ciemne zaułki Nowego Jorku i jego mroczne tajemnice. A jednak wpuszczają go do swego bezpiecznego świata i od tej chwili staje się ich przyjacielem, opiekunem i wiernym towarzyszem. Nie przypuszczają nawet, że ta przyjaźń może kosztować je kiedyś? życie.
Cień Niedźwiedzia to pierwsza część trylogii Reginy Doman, w której poznajemy czworo głównych bohaterów: Blanche, Rose, Beara i Fisha ? jeszcze jako nastolatków. Ich losy niespodziewanie splotły się ze sobą i równie niespodziewanie się potoczą. Mimo swego młodego wieku, wszyscy oni są ludźmi, którzy wiele w życiu stracili i żadne z nich nie jest do końca tym, kim na początku się wydaje. Każde na swój sposób zmaga się z przeszłością, od której nie może się uwolnić (ten wątek będzie obecny na kartach wszystkich trzech części powieści). Jak to w Nowym Jorku, są tu i narkotyki, i zagadkowe morderstwo, i porwanie, i tajemniczy kolekcjoner?
Tajemniczość otacza zresztą wszystkich bohaterów i obecna jest na kartach całej książki. W pełną napięcia i niespodziewanych zwrotów akcję autorka wplata niezwykle umiejętnie i dyskretnie przekaz wartości, które w dzisiejszym świecie są coraz mniej popularne i coraz bardziej zapomniane i niemodne. Lektura książki zmusza do refleksji, iż pewne wartości nie mogą przestać obowiązywać nawet w rozpędzonym i zapatrzonym w siebie świecie dwudziestego pierwszego wieku, bo wtedy człowiek zaczyna pogrążać się w chaosie i ostatecznie gubi samego siebie. Tak właśnie dzieje się z negatywnymi bohaterami książki.
Nie ma tu jednak prostych, płytkich odpowiedzi. Są natomiast doskonale przedstawione meandry ludzkich losów, trudnych wyborów i duchowych dylematów? Bohaterowie zmagają się z takimi problemami jak śmierć bliskiej osoby, brak zrozumienia, fałszywe oskarżenia, odrzucenie, przemoc, narkotyki, zbrodnia, miłość? Stają w obronie prawdy, czystości i innych pięknych wartości, narażając przy tym niejednokrotnie własne życie.
Nowy Jork z powieści Reginy Doman staje się dla czytelnika zadziwiająco bliskim i znajomym obrazem świata, w którym on sam żyje.
Nie sposób nie polubić i nie zżyć się z sympatycznymi bohaterami pierwszej części trylogii. Pocieszające jest to, że nie trzeba się z nimi rozstawać wraz z zamknięciem książki, bo w przygotowaniu są dwie kolejne książki opowiadające o ich dalszych losach ? jeszcze bardziej zawiłych, niespodziewanych, niebezpiecznych i niezwykłych.
Dodatkową atrakcją pisarstwa Reginy Doman jest fakt, że czerpie ona inspirację z baśni braci Grimm. Książka Cień Niedźwiedzia oparta jest na motywach mało znanej baśni Białośnieżka i Różyczka. Znajomość baśni nie jest jednak konieczna do właściwego odbioru książki. Żyje ona bowiem własnym życiem i nie ma w niej prostych i bezpośrednich analogii do baśniowych wydarzeń i postaci. Niemniej znajomość baśni może dostarczyć czytelnikowi dodatkowej przyjemności, bowiem do emocji, jakie zapewnia sama lektura książki, dochodzą jeszcze te, które wynikają z szukania punktów wspólnych oraz bliższych i dalszych odniesień.
W 2005 roku ukazała się płyta ze słuchowiskiem na podstawie powieści Cień Niedźwiedzia, które w 2009 roku otrzymało prestiżową nagrodę Sonic Society (kanadyjskiego stowarzyszenia zajmującego się promocją słuchowisk) dla najlepszego słuchowiska.
Na podstawie książki powstaje również film, którego premiera zapowiadana jest na czerwiec 2011 roku.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?