Książki o diagnostyce i lekach: terapie farmakologiczne, diagnozowanie chorób, przeprowadzanie zabiegów medycznych, leczenie kliniczne, książki i atlasy medyczne i anatomiczne, kompendia. Książki z zakresu rehabilitacji, dermatologii, laryngologii, onkologii, psychiatrii, położnictwa, weterynarii, EKG... Diagnostyka laboratoryjna, podręczniki dla studentów medycyny i wiele innych z zakresu medycyny w jednym miejscu.
II wydanie książki zaktualizowane i rozszerzone zostało dostosowane do potrzeb kształcenia studentów pielęgniarstwa oraz aktualnych wymagań praktyki.utorki przyjęły podejście bazujące na klasyfikacji NANDA-International najpowszechniejszej i systematycznie rozwijanej taksonomii diagnoz pielęgniarskich.Publikacja składa się z trzech części. W pierwszych dwóch przedstawiono aktualne regulacje prawne w odniesieniu do wykonywania zawodu pielęgniarki, założenia praktyki pielęgniarskiej opartej na faktach (Evidence-Based Practice, EBP) oraz koncepcję procesu pielęgnowania. W części trzeciej przedstawiono autorskie opracowania 73 kategorii diagnoz pielęgniarskich Wszystkie diagnozy zostały uaktualnione w stosunku do pierwszego wydania oraz dodano 22 kategorie diagnostyczne.Ta nowoczesna publikacja powinna pomóc w zrozumieniu istoty procesu pielęgnowania i doskonaleniu praktyki pielęgniarskiej.
Głowa, szyja i neuroanatomia, trzeci tom z serii PROMETEUSZ Atlas anatomii człowieka,
łączy informacje kliniczne z prezentacją wiedzy anatomicznej przy pomocy profesjonalnych ilustracji.
• Wydanie III polskie, poprawione i rozszerzone.
• Wybrane przypadki kliniczne, przystępne w lekturze.
• Kompleksowy przegląd anatomii.
• Morfologiczne podstawy problemów klinicznych.
• Ponad 1800 szczegółowych ilustracji anatomicznych i 123 tabele.
• Mianownictwo łacińskie i polskie.
PROMETEUSZ Atlas anatomii człowieka jest serią trzech tomów:
Tom I. Anatomia ogólna i układ mięśniowo-szkieletowy
Tom II. Narządy wewnętrzne
Tom III. Głowa, szyja i neuroanatomia
SKRÓCONY SPIS TREŚCI
Głowa i szyja
1. Przegląd
2. Kości, więzadła i stawy
3. Systematyka mięśni
4. Systematyka naczyń i nerwów
5. Narządy i ich unaczynienie
6. Topografia
7. Przekroje
Neuroanatomia
1. Wprowadzenie do neuroanatomii
2. Histologia komórek nerwowych i komórek gleju
3. Autonomiczny układ nerwowy
4. Opony mózgowo-rdzeniowe
5. Przestrzenie płynowe
6. Kresomózgowie
7. Międzymózgowie
8. Pień mózgu
9. Móżdżek
10. Unaczynienie mózgu
11. Rdzeń kręgowy i jego unaczynienie
12. Przekroje mózgowia
13. Układy czynnościowe i odniesienia kliniczne
Słownik i streszczenia
1. Słownik
2. Streszczenia
Dodatki
Wykaz literatury
Skorowidz terminów lacińskich
Skorowidz terminów polskich
Książka zawiera:charakterystykę typów osobowości i wiążących się z nimi zaburzeńdokładne wskazówki, jak radzić sobie z pacjentami z zaburzeniami osobowości, jak nie poddawać się emocjom chorego i wspierać go w leczeniuzalecenia jak się zachowywać, gdy pacjent zachowuje się agresywnieodpowiedzi na pytania jak i kiedy stawiać granice w relacjach z pacjentem.
Ciąża ektopowa powstaje w wyniku implantacji jaja płodowego poza jamą macicy. Stanowi ona 0,6–2% wszystkich ciąż, z najczęstszym umiejscowieniem w jajowodzie. Diagnostyka schorzenia jest oparta na seryjnych badaniach stężenia gonadotropiny kosmówkowej oraz powtarzanych badaniach ultrasonograficznych. Wraz z rozwojem ultrasonografii nastąpił wzrost czułości i specyficzności badania, umożliwiający coraz dokładniejszą diagnostykę i rozpoznanie na wcześniejszym etapie choroby. Postęp metod diagnostycznych pozwolił zaś na rozpowszechnienie metod leczenia i wprowadzenie mniej inwazyjnych technik terapeutycznych. Opracowano systemy kwalifikacji do sposobu postępowania terapeutycznego – obserwacji, leczenia farmakologicznego i operacyjnego, oparte na otrzymanych w toku diagnostycznym danych laboratoryjnych i ultrasonograficznych. W publikacji w sposób przystępny i skomasowany przedstawiono zebraną na podstawie piśmiennictwa aktualną wiedzę dotyczącą diagnostyki i terapii ciąży jajowodowej.
W monografii przedstawiono kolejne nowe opisy studium przypadków osób z chorobą rzadką. Starano się dokonać odsłony obszaru specyfiki dominacji zaistnienia poprzez obraną dobrowolnie formę uczestnictwa społecznego opisywanych osób dorosłych z chorobą rzadką w ich dostępie do sobie określonej indywidualnie przestrzeni aktywności. Usiłowano identyfikować warunki oraz możliwości realizowania się w podejmowanej aktywności na drodze wsparcia, przeciwieństw, różnorodności sytuacji, okoliczności i stylu funkcjonowania, osiągania standardów dorosłości z jej autonomią oraz pełnionymi społecznie rolami. Tak opisywana wizja osobiście ;przybieranego stylu dominacji zaistnienia pozwoliła w podjętej analizie biografii ukazać informacje medyczne nieznanych chorób rzadkich, a zarazem obiektywnie spojrzeć na społeczny kontekst w obszarze przyjmowanych reakcji otoczenia wobec poszczególnych jednostek. W prezentowanych biografiach starano się ukazać wzrastającą siłę korzystnych zmian zarówno w zakresie etiopatogenezy wybranych chorób, jak też możliwości diagnostycznych, terapeutycznych i pedagogicznych.
Nowe wydanie Onkologii i hematologii dziecięcej przygotowane przez specjalistów reprezentujących wszystkie wiodące ośrodki w Polsce zajmujące się onkologią i hematologią dziecięcą.
W Onkologii i hematologii dziecięcej Czytelnik znajdzie aktualne wiadomości z zakresu: nowoczesnej diagnostyki nowotworów, współczesnej kompleksowej terapii nowotworów u dzieci oraz leczenia wspomagającego.
Książka Onkologia i hematologia dziecięca dedykowana jest nie tylko pediatrom oraz onkologom i hematologom dziecięcym, lecz także onkologom i hematologom, immunologom klinicznym, chirurgom dziecięcym oraz chirurgom onkologicznym.
Niniejszy podręcznik pt. „Wielkie zespoły geriatryczne” w sposób szczegółowy, a zarazem całościowy ujmuje te charakterystyczne dla seniorów, przewlekłe zaburzenia. Publikacja jest zbiorowym opracowaniem ujmującym w jedną całość najważniejsze wielkie zespoły geriatryczne, takie jak demencja, depresja, delirium, zespół kruchości (słabości), politerapia i geriatryczny zespół jatrogenny, zaburzenia lokomocji, upadki i zaburzenia równowagi, zaburzenia narządu wzroku (zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem), zaburzenia narządu słuchu, zaburzenia funkcji zwieraczy oraz niedożywienie, z uwzględnieniem ich epidemiologii, etiologii, objawów klinicznych, rozpoznania, leczenia i profilaktyki.
Podręcznik adresowany jest w głównej mierze do studentów kierunków medycznych, przede wszystkim studentów kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa, fizjoterapii, zdrowia publicznego, w ramach których poruszana jest tematyka z zakresu geriatrii. Ponadto odbiorcami książki mogą być zawodowo czynni lekarze, w szczególności specjaliści chorób wewnętrznych i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki, fizjoterapeuci, a także opiekunowie osób starszych. Informacje w nim zawarte mogą być również wykorzystane w ramach kursów, szkoleń, warsztatów i studiów podyplomowych. Autorami poszczególnych rozdziałów podręcznika są wybitni eksperci z zakresu medycyny, autorytety naukowe w Polsce i poza granicami kraju.
Bezpieczeństwo personelu medycznego w dobie COVID-19 według zasad EBM to monografia, która prowadzi Czytelnika przez opis środków ochrony osobistej, aż do opisu niezwykle ważnych procedur medycznych wykonywanych u pacjentów z podejrzeniem lub zakażonych SARS-CoV-2, w tym procedur takich jak: zabezpieczenia dróg oddechowych, dostępu naczyniowego, zasady prowadzenia kompresji klatki piersiowej czy wykonywania badań ultrasonograficznych – wszystkiego tego, co niezwykle ważne przy pierwszym kontakcie z pacjentem. Opisane krótko powikłania medyczne, stanowią przegląd obecnej wiedzy medycznej i sygnalizują dalsze losy pacjentów, z którymi styka się ratownik medyczny lub inna osoba personelu ochrony zdrowia na początku kontaktu z pacjentem. Wszystkim Czytelnikom wraz z wydaniem tej publikacji życzymy skutecznej i bezpiecznej walki z COVID-19, przyspieszenia szczepień i efektywnej pracy ochrony zdrowia.
W niniejszym podręczniku staraliśmy się przedstawić aktualną i praktyczną wiedzę dotyczącą znaczenia i patomechanizmu kaszlu zarówno jako fizjologicznego odruchu obronnego, jak i dokuczliwego objawu, który znacznie upośledza jakość życia pacjentów. Kaszel ostry, związany najczęściej z infekcjami układu oddechowego, jest bardzo częstą przyczyną konsultacji lekarskich zarówno u dzieci, jak i dorosłych. I chociaż w większości przypadków kaszel ostry ma charakter przemijający i samoograniczający się, to pacjenci wielokrotnie samodzielnie stosują wiele leków mukoaktywnych lub przeciwkaszlowych, a czasem ich nadużywają. W tej książce zostały szczegółowo przedstawione dostępne leki mukoaktywne i przeciwkaszlowe, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań do ich stosowania. Z kolei przewlekły kaszel dotyczy mniejszej grupy chorych, ale zazwyczaj stanowi dla nich dokuczliwy problem i skłania do częstych wizyt u lekarzy wielu specjalności: pediatrów, lekarzy rodzinnych, internistów, pulmonologów, alergologów, otolaryngologów czy gastroenterologów. Pomimo licznych konsultacji, badań i prób leczenia u części pacjentów z przewlekłym kaszlem nie udaje się uzyskać jego redukcji lub ustąpienia, a przyczyny niepowodzeń upatruje się w nadwrażliwości odruchu kaszlu. Przewlekły, oporny na leczenie kaszel w bardzo istotny sposób pogarsza jakość życia chorych, a jednocześnie stanowi szczególnie duży problem kliniczny dla lekarzy. W niniejszej książce staraliśmy się przedstawić aktualną wiedzę na temat możliwości leczenia tej trudnej podgrupy pacjentów. Mamy nadzieję, że podręcznik ten pomoże Państwu w podejmowaniu codziennych decyzji i przyczyni się do poprawy jakości leczenia chorych z kaszlem zarówno ostrym, jak i przewlekłym.
Akupresura – metoda uzdrawiania według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Twoim domu Celem akupresury jest usunięcie zaburzeń przepływu energii poprzez oddziaływanie na określone punkty na meridianach. Leczenie polega więc zasadniczo na równoważeniu energii poprzez masaż odpowiednich punktów na ciele. Brak takiej równowagi stanowi przyczynę chorób. Tam, gdzie jest ona w zastoju, zostanie rozproszona, a gdzie jej brakuje – doprowadzona. Objawy fizyczne służą poszukiwaniu właściwej terapii, dostarczają wskazówek, które kanały energetyczne w ciele mogą być niesprawne. Ostatecznie jednak to nie objawy się leczy, a przyczyny, i właśnie to jest gwarancją pełnego zdrowia. Ta książka umożliwi Ci prawidłowe umiejscowienie punktów akupunkturowych oraz zdobycie ogromnej wiedzy na temat samoleczenia dzięki akupresurze w domu.
Pacjenci z dysfunkcjami ze spektrum poalkoholowych zaburzeń rozwojowych stanowią dla psychologów trudne diagnostycznie wyzwanie ze względu na heterogenność objawów związanych z uszkodzeniami strukturalnymi oraz funkcjonalnymi mózgu. Psycholodzy borykają się z mitami diagnostycznymi, szczególnie dotyczącymi diagnozy małego dziecka czy diagnozy dziecka w pieczy zastępczej, a także z trudnościami w wyborze najbardziej czułych diagnostycznie narzędzi oceny psychologicznej.Analiza profilu neuropsychologicznego dzieci w wieku 5-10 lat w wybranych podtypach FASD stanowi cenne kompendium wiedzy dla wszystkich diagnostów pracujących w zespołach ds. FASD.Dla psychologów niniejsza pozycja może stać się wskazówką dotyczącą złotego standardu narzędzi diagnozy neuropsychologicznej w badaniu dzieci z FASD. Pozostałym specjalistom pomoże w zrozumieniu specyfiki tych zaburzeń oraz podjęciu odpowiednich kroków diagnostycznych.Zdefiniowany profil neuropsychologiczny umożliwi przyspieszenie diagnozy na wcześniejszym etapie rozwojowym, a co za tym idzie właściwe dobranie terapii.
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Dermatologia”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Joanny Narbutt oraz dr n. med. Małgorzaty Skibińskiej, został poświęcony nowoczesnemu leczeniu dermatologicznemu u dzieci. Jest to pierwsza część publikacji. W bieżącym wydaniu szczegółowo omówiono nowe możliwości terapeutyczne leczenia AZS, w tym leki stosowane ogólnie oraz leczenie miejscowe, pokrzywkę przewlekłą spontaniczną oraz nowe zespoły chorobowe i ich leczenie. Monografię kończą artykuły poświęcone obrzękowi naczynioruchowemu oraz wykorzystaniu metotreksatu w leczeniu chorób skóry u dzieci. Kolejne istotne zagadnienia poruszone zostaną w II części wydania. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim dermatologom, ale omówione tematy zainteresują także pediatrów, alergologów i lekarzy POZ oraz specjalistów z innych dziedzin, którzy w codziennej praktyce spotykają się z małymi pacjentami obarczonymi problemami dermatologicznymi.
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Reumatologia”, pod redakcją naukową prof. dr. hab. n. med. Marii Majdan i dr hab. n. med. Ludmiły Grzybowskiej-Szatkowskiej, został poświęcony onkoreumatologii. Z dokładnością omówiono tak ważne zagadnienia jak: miejsce immunoterapii we współczesnej onkologii, powikłania reumatologiczne immunoterapii stosowanej w onkologii, zespoły paranowotworowe oraz zastosowanie radioterapii w leczeniu schorzeń układu ruchu. Przeanalizowano także związek pomiędzy zespołem metabolicznym, hiperurykemią - dną moczanową a nowotworami oraz leczeniem chorób reumatycznych a ryzykiem zawodowym. Monografię kończy opis przypadku wraz z przeglądem piśmiennictwa dotyczący ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń u chorego z rakiem gruczołu krokowego. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim reumatologom, onkologom, ale poruszane tematy zainteresują także radiologów oraz specjalistów z innych dziedzin, którzy w codziennej praktyce spotykają się z pacjentami onkologicznymi i reumatologicznymi.
Pierwsze wydanie psychiatryczne w serii „W gabinecie lekarza specjalisty”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Marka Jaremy, zostało poświęcone postępom w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Publikacja kierowana jest do psychiatrów, psychiatrów dziecięcych, lekarzy pozostałych specjalności, którzy mają kontakt z pacjentem psychiatrycznym oraz psychoterapeutów.
Większość osób regularnie praktykujących aktywność fizyczną stosuje dietę i używa suplementów diety w celu poprawy swojej sprawności, znajdując na rynku szeroką ofertę produktów, spośród których nie zawsze łatwo dokonać wyboru. W niniejszej książce przedstawiono sposoby służące poprawie wydolności, bazując na mocnych danych naukowych i w sposób w pełni bezpieczny. W odniesieniu do wszystkich rodzajów aktywności fizycznej, począwszy od siłowni aż do kolarstwa poprzez crossfit, przedstawiono sugestie dotyczące najbardziej odpowiednich sposobów żywienia i suplementacji, bez jednoczesnego pomijania potrzeb szczególnych grup osób uprawiających sport, takich jak seniorzy, osoby chorujące na cukrzycę czy weganie. Przedstawiono zatem, w ponad 60 szczegółowych punktach, cechy i właściwości wszystkich suplementów diety mogących wspomagać nasz organizm w uzyskaniu poprawy sprawności fizycznej i wydolności sportowej. W celu ułatwienia wyboru każdemu suplementowi diety przyporządkowano punktację odnoszącą się do jego skuteczności w poprawie poszczególnych rodzajów sprawności wchodzących w skład wydolności sportowej (siła, wydolność, masa, wytrzymałość, odchudzanie, koncentracja).
Można zaryzykować stwierdzenie, że każdy człowiek, zastanawiając się nad swoim życiem, pyta o to, jak ono jest dobre dla niego. Ocenia różne sytuacje, w których się znalazł, doświadczenia, które zdobył, relacje z innymi, swoje dokonania, ma też do nich określony stosunek emocjonalny. Pytania, które dotyczą oceny jakości egzystencji w różnych dziedzinach, stawiane są w różnych momentach życia. Zadaje je człowiek szczęśliwy, któremu wszystko układa się zgodnie z jego aspiracjami, któremu towarzyszą wyjątkowe dobre zdarzenia i przyjaźni ludzie. Ale wydaje się, że odpowiedź na pytanie o jakość życia jest szczególnie ważna w sytuacjach trudnych. Człowiek w obliczu doświadczanych trudności stara się odnaleźć również dobre strony swojego życia, które często stają się czynnikiem mogącym pomóc w przezwyciężeniu kryzysowych sytuacji. W chwilach cierpienia człowiek częściej snuje refleksje na temat swojej egzystencji, jej głębszego sensu, dokonuje obrachunku ze sobą i swoim życiem. Te refleksje są ważne nie tylko dla samej osoby, lecz także dla jej otoczenia i zaplanowania jak najbardziej adekwatnego wsparcia.Prezentowana książka dotyczy refleksji nad jakością egzystencji i jej uwarunkowań dokonywaną zarówno przez ludzi zdrowych jak i doświadczających problemów zdrowotnych. Publikacja podzielona jest na dwie części. Pierwsza poświęcona jest doświadczaniu jakości życia w zdrowiu, zaś druga - w chorobie. Monografia zawiera prace naukowe, tj. analizę badań empirycznych, metaanalizę wyników badań czy też teoretyczne rozważania. W wielu przypadkach również autorzy odwołują się do swoich codziennych profesjonalnych doświadczeń z osobami chorymi i ich najbliższymi. Autorzy kierują swoje prace do psychologów, studentów psychologii pragnących lepiej zrozumieć doświadczenia człowieka, zarówno te codzienne, normatywne, jak i trudne.
"Pełna napięcia i dobrze udokumentowana podróż do sedna medycznej tajemnicy i z trudem wywalczonego wyzdrowienia". – Publishers Weekly Poruszające wspomnienia i pełna napięcia historia medyczna młodej dziennikarki „New York Post” walczącej z rzadką i przerażającą chorobą, a jednocześnie nowe spojrzenie na świat fascynującej nauki o ludzkim mózgu.
„Umysł w ogniu” to niezwykłe wspomnienia Cahalan, opisujące przebieg choroby i przeprowadzoną dosłownie w ostatniej chwili interwencję lekarską, która ocaliła jej życie. Podczas kolejnych tygodni bohaterka staczała się nieubłaganie, przechodząc na przemian od zachowań pełnych przemocy do katatonii. Warte milion dolarów testy krwi i badania mózgu niczego nie wykazywały. Wyczerpani lekarze byli zdecydowani umieścić ją w zakładzie zamkniętym na całe życie. Bestseller "New York Timesa" i "Wall Street Journal” Na podstawie książki nakręcono film pod tym samym tytułem.
Oddajemy w Państwa ręce opracowanie dotyczące środowiskowych (poszpitalnych) i szpitalnych zapaleń płuc. W dobie Covid-19 znaczenie zapalenia płuc i ryzyko powikłań i zgonu z powodu tej choroby, niezależnie od etiologii staje się faktem przebijającym do świadomości społecznej traktującej często, mylnie, zapalenie płuc jako rodzaj cięższego przeziębienia. Pisząc tę książkę, sięgnęliśmy do aktualnych wytycznych dotyczących diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki zapaleń płuc. Zwarta forma, liczne tabele i ryciny ułatwiają wyszukanie i analizę potrzebnych informacji. Mamy nadzieję, że nasze opracowanie będzie przydatne w codziennej praktyce klinicznej lekarzy rodzinnych i pracujących na oddziałach szpitalnych, a także posłuży jako podręcznik dla adeptów sztuki medycznej. Wierzymy, że publikacja ta przyczyni się do skutecznego, nowoczesnego i roztropnego leczenia chorych na zapalenie płuc zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych.
prof. dr hab. n. med. Adam Antczak
dr hab. n. med. Damian Tworek, prof. UM
Wykłady z rynologii to już czwarta wydana przez Medycynę Praktyczną książka pod redakcją prof. Antoniego Krzeskiego. Najnowsza publikacja jest omówieniem kilku istotnych problemów współczesnej rynologii, takich jak m.in.: przewlekłe zapalenie zatok, choroby autoimmunologiczne w rynologii, brodawaczak i nowotwory jam nosa i zatok przynosowych czy rynogenny ból głowy i twarzy. Książka zawiera ciekawy rozdział Starzejący się nos podsumowujący geriatryczne problemy w rynologii. Wykłady z rynologii stanowią bardzo interesującą lekturę dla lekarzy zajmujących się problemami nosa i zatok okołonosowych, ponieważ każdy rozdział jak dobry wykład zawiera aktualną i popartą szerokim piśmiennictwem dawkę wiedzy. Praktyczny przekaz skomplikowanych informacji ułatwiają liczne tabele, schematy i rysunki. Książka porusza wybrane aspekty praktyki rynologicznej, dlatego też planowane są kolejne tomy wykładów.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?