Książki o diagnostyce i lekach: terapie farmakologiczne, diagnozowanie chorób, przeprowadzanie zabiegów medycznych, leczenie kliniczne, książki i atlasy medyczne i anatomiczne, kompendia. Książki z zakresu rehabilitacji, dermatologii, laryngologii, onkologii, psychiatrii, położnictwa, weterynarii, EKG... Diagnostyka laboratoryjna, podręczniki dla studentów medycyny i wiele innych z zakresu medycyny w jednym miejscu.
Logopedia przedszkolna i wczesnoszkolna to dwutomowa monografia wieloautorska, której współtwórcami są pracownicy naukowi z różnych dziedzin wiedzy, zajmujący się przy tym problematyką logopedyczną, reprezentujący wszystkie znaczące ośrodki akademickie w Polsce. Wśród autorów są także czynni logopedzi. Poszczególne części monografii pod różnym kątem prezentują najważniejsze zagadnienia z zakresu logopedii związanej z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Problematyka ta ukazana jest w szerokim ujęciu, co sprawia, że czytelnik znajdzie w książce bogaty i różnorodny zasób wiadomości teoretycznych i praktycznych z zakresu profilaktyki, diagnozy i terapii logopedycznej.Z recenzji prof. dra hab. Edwarda Łuczyńskiego
PEŁNA WIEDZA Z ZAKRESU INTENSYWNEJ TERAPII
• Podejście interdyscyplinarne
• Zróżnicowane strategie terapeutyczne: terapia bólu, sedacja, znieczulenie, monitorowanie
• Postępowanie w przypadku powikłań
• Farmakoterapia
• Profile farmaceutyczne dla wszystkich ważnych leków
Pomimo telegraficznej formy przekazu książka dostarcza pełny i niezwykle użyteczny
zakres wiedzy dotyczący niemal wszystkich problemów, które wiążą się ze współczesną interdyscyplinarną intensywną terapią, anestezjologią, a nawet wybiega dalej w kierunku różnorodnych stanów zagrożenia życia w dzisiejszej medycynie. Sposób napisania podręcznika, opracowania tekstu oraz tłumaczenia zachowuje możliwość natychmiastowego dostępu do użytecznej wiedzy lub jej uzupełnienia, pozwalając na doraźne skonfrontowanie stanu pacjenta z koniecznością podjęcia optymalnej decyzji leczniczej. Jest to znacząca wartość opracowania i cel Autorów. Podręcznik zawiera bowiem nie tylko podpowiedzi dotyczące postępowania z chorym intensywnej terapii w różnych stanach klinicznych, ale również przypomina o możliwości popełnienia błędu czy pomyłki w postępowaniu. Podnosi to bardzo praktyczną wartość tego wydawnictwa, opierającego się na wieloletnim doświadczeniu autorów poszczególnych rozdziałów. Otrzymujemy podręcznik użyteczny do pogłębiania wiedzy teoretycznej
i jednocześnie praktyczny poradnik postępowania od momentu wywiadu lekarskiego, przez badania analityczne i diagnostykę, aż po specjalistyczne postępowanie intensywisty w obliczu nawet najbardziej złożonego rozpoznania.
W oddanej w Państwa ręce książce przedstawiono podstawowe informacje dotyczące diagnostyki oraz obrazu klinicznego grzybic, najczęściej spotykanych w praktyce lekarza rodzinnego. Mam nadzieję, że wiedza znacznie pomoże w ustalaniu postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w Państwa codziennej pracy.
Prof. dr hab. Joanna Narbutt
Zakażenia grzybicze skóry należą do najczęstszych chorób skóry, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza rodzinnego lub do dermatologa. Opisano kilkaset tysięcy gatunków grzybów obecnych w środowisku, jednak choroby u ludzi wywołuje zaledwie około trzystu z nich. Objawy zakażeń wywołanych przez poszczególne gatunki mogą być bardzo zróżnicowane. Różnią się również w zależności od zajętej okolicy ciała. W praktyce klinicznej wyróżnia się trzy grupy grzybów: dermatofity, drożdże oraz pleśnie.
Najnowsze kompendium wiedzy prawno-organizacyjnej dla menedżerów szpitalnych i ambulatoryjnych laboratoriów diagnostycznych oraz osób wykonujących zawód diagnosty laboratoryjnego.
Diagnosta laboratoryjny przygotowuje i przeprowadza badania, dokonuje interpretacji wyników. W dobie pandemii, w związku wysoką liczbą zachorowań rola diagnostów laboratoryjnych w procesie walki z chorobami epidemicznymi nabiera szczególnego znaczenia.
Opracowanie prezentuje pełny obraz znaczenia diagnostów laboratoryjnych w procesie udzielania świadczeń zdrowotnych, wychodząc od roli diagnosty laboratoryjnego w systemie opieki zdrowotnej jako przedstawiciela zawodu zaufania publicznego, omawiając choroby zawodowe związane z wykonywanym zawodem, a także aspekty odpowiedzialności dyscyplinarnej, karnej i cywilnej oraz zasady organizacji pracy przy łóżku pacjenta, wskazując również na znaczenie jakości obsługi pacjenta, aspekty dotyczące zatrudniania, wynagradzania i motywowania pracowników laboratorium czy miejsce diagnostyki laboratoryjnej w procesie cyfryzacji systemu ochrony zdrowia.
Adresatami niniejszej publikacji są diagności laboratoryjni oraz wszyscy zawodowo związani z sektorem ochrony zdrowia, jak również studenci kierunków prawnych i medycznych.
Spis treści:
Słowo od Recenzenta (prof. Jędrzej Skrzypczak)
Wprowadzenie od Redaktora Naukowego (prof. Monika Urbaniak)
Rozdział 1. Prawne podstawy wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego (Monika Urbaniak)
Rozdział 2. Charakterystyka zawodu diagnosty laboratoryjnego w oparciu o ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą (Natalia Chojara)
Rozdział 3. Choroby zawodowe pracowników medycznych laboratoriów diagnostycznych (Katarzyna Pluta-Hadas)
Rozdział 4. Organizacja diagnostyki przy łóżku pacjenta (POCT) w praktyce (Robert Ziarnik)
Rozdział 5. Znaczenie jakości obsługi pacjenta w procesie diagnostyki laboratoryjnej dla kształtowania wizerunku podmiotu leczniczego (Anna Frankowska)
Rozdział 6. Zatrudnianie, wynagradzania i motywowanie diagnostów (Piotr Pagórski)
Rozdział 7. Odpowiedzialność dyscyplinarna diagnostów laboratoryjnych (Marcin Waszak)
Rozdział 8. Odpowiedzialność karna diagnostów laboratoryjnych (Magdalena Zamroczyńska)
Rozdział 9. Odpowiedzialność cywilna diagnosty laboratoryjnego (Juliusz Szewczyk)
Rozdział 10. Miejsce diagnostyki laboratoryjnej w procesie cyfryzacji systemu ochrony zdrowia (Maciej Jankowiak)
Informacje o Redaktorze Naukowym:
Prof. dr hab. n. pr. Monika Urbaniak – kierownik Katedry i Zakładu Prawa Medycznego i Farmaceutycznego na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk o Zdrowiu. Członek Polskiego Towarzystwa Prawa Medycznego oraz Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego. Autorka ponad 150 publikacji naukowych. Specjalizuje się w prawie medycznym i konstytucyjnym.
Publikacja COVID-19 i jego powikłania – przypadki kliniczne została przygotowana pod redakcją dr. hab. n. med. Andrzeja Chciałowskiego, prof. WIM, oraz prof. dr. hab. n. med. Jerzego Kruszewskiego. Monografia porusza niezwykle ważne zagadnienie, jakim są powikłania po przebytym zakażeniu COVID-19 – warto wspomnieć, że dotyczą one nie tylko zaburzeń układu oddechowego, ale także odnoszą się do zespołu chronicznego zmęczenia, problemów naczyniowo-sercowych i neurologicznych, a nawet psychologicznych. Przedstawiono prawidłowe, zgodne z najnowszą wiedzą, sposoby diagnozowania, postępowanie terapeutyczne i efekty leczenia 22 przypadków dotyczących przebiegu COVID-19 przy m.in.: powikłaniach zakrzepowo-zatorowych, schyłkowej niewydolności nerek, odmie płucnej, szpiczaku mnogim czy zakażeniu HIV. Istotnym elementem – wzbogacającym treść – jest załączony materiał zdjęciowy. Współtwórcami publikacji COVID-19 i jego powikłania – przypadki kliniczne jest grono ponad 50 wybitnych specjalistów klinicznych z całej Polski. Publikacja adresowana jest do lekarzy specjalizujących się w dziedzinach alergologia, choroby zakaźne i choroby wewnętrzne.
Kolejne wydanie onkologiczne z serii „W gabinecie lekarza specjalisty” – tym razem zostało w całości poświęcone nowoczesnej diagnostyce w onkologii personalizowanej. Monografia została przygotowana pod redakcją naukową dr hab. n. med. Pauli Dobosz. Autorzy z dużą dokładnością i pasją omawiają tak ciekawe i ważne zagadnienia jak: sztuczna inteligencja w onkologii, innowacje w diagnostyce nowotworów, precyzyjne zapobieganie i leczenie nowotworów – w tym nowe wyzwania dla płynnych biopsji, prezentują także techniki obrazowania molekularnego w onkologii trzustki oraz technik utrwalania. Publikacja skierowana jest do praktykujących lekarzy onkologów, immunologów klinicznych, genetyków oraz specjalistów z innych dziedzin, którzy w codziennej praktyce spotykają się z pacjentami onkologicznym. Jest to również zalecana lektura dla wszystkich specjalistów oraz studentów, którzy potrzebują rzetelnej, usystematyzowanej i najnowszej wiedzy o nowoczesnych formach diagnostyki w onkologii. SPIS ROZDZIAŁÓW Słowo wstępne – Paula Dobosz Precyzyjne zapobieganie i leczenie nowotworów: nowe wyzwania dla płynnych biopsji - Marta Łukasiewicz, Anna Żaczek, Anna Supernat Sztuczna inteligencja w onkologii - nowe narzędzia do diagnostyki i medycyny spersonalizowanej - Krzysztof Pastuszak, Michał Żuk, Anna Supernat Innowacje w diagnostyce nowotworów: genomika, sekwencjonowanie nowej generacji i sztuczna inteligencja – Marzena Wojtaszewska, Maciej Dąbrowski Nowa era technik utrwalania w onkologii: czy czas odejść od bloczków parafinowych? – Maria Stępień, Karolina Lisicka, Paula Dobosz Techniki obrazowania molekularnego w onkologii trzustki - Maciej Bobowicz
Chemsex. Ujęcie wielodyscyplinarne Książka została przygotowana przez interdyscyplinarny zespół autorów, wybitnych specjalistów i praktyków. Treści są zbudowane wokół złożonego terminu, jakim jest „chemsex”. David Stuart, twórca określenia, podkreśla, że chemsex nie jest definiowany wyłącznie poprzez używanie narkotyków do aktywności seksualnej. Łączenie środków psychoaktywnych z seksem ma długą historię, odbywa się w wielu różnych populacjach, lecz nie zawsze będzie się mieściło w ramach tego pojęcia. W publikacji ciekawie opisano takie zagadnienia jak: definicja i historia zjawiska, rodzaje uzależnień, zdrowie psychiczne i seksualne użytkowników chemsexu, konsekwencje neuropsychologiczne, psychoterapia i farmakoterapia osób uzależnionych, chemsex w różnych populacjach, elementy zdrowia publicznego, redukcja szkód u osób uzależnionych, zakażenie HIV i choroby przenoszone drogą płciową, stany zagrożenia życia i zdrowia oraz postępowanie w objawach ostrej intoksykacji substancjami psychoaktywnymi, aspekty prawne. W publikacji zostały również przedstawione wnioski z badania „Psychospołeczne uwarunkowania chemsexu” i „Badania nad chemsexem w Polsce”. Książka z pewnością zainteresuje seksuologów, psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, specjalistów chorób zakaźnych, zdrowia publicznego, a także osoby zajmujące się profilaktyką uzależnień i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
„Elektrokardiologia” to nowoczesny przewodnik po meandrach elektrostymulacji, który porusza różne aspekty elektroterapii, od wskazań do implantacji urządzeń wszczepialnych serca, wskazując na skuteczność różnych metod elektroterapii, poprzez analizę jej powikłań po zagadnienia dotyczące kontroli stymulatorów i monitorowania odległego pacjentów z wszczepionymi urządzeniami. Publikacja zawiera aktualną wiedzę z uwzględnieniem najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Znajdują się w niej zagadnienia dotyczące nowoczesnych technologii, co jest znamienne w kontekście niedługo przypadającej setnej rocznicy przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny Willemowi Einthowenowi za badania rytmu serca człowieka oraz pierwsze rejestracje elektrokardiograficzne. Książka ma przede wszystkim walor praktyczny, jest bogato ilustrowana, zawiera algorytmy i odniesienia do najnowszych pozycji literatury. Z pewnością będzie stanowiła odpowiedź na wszelkie pytania, które rodzą się nagle, często w nocy, na dyżurze.
Wydanie onkologiczne w serii „W gabinecie lekarza specjalisty”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Mariusza Bidzińskiego zostało poświęcone najnowszym metodom leczenia raka jajnika. Oprócz metod leczenia Czytelnik znajdzie tu również informacje dotyczące żywienia, opieki paliatywnej oraz rehabilitacji i opieki psychologicznej chorych na raka jajnika. Publikacja kierowana jest do onkologów oraz lekarzy pozostałych specjalności, mających kontakt z pacjentami onkologicznymi.
„Ciężar korony" to książka, która odpowie na pytania czym jest choroba COVID-19, jak przebiega ona u dorosłych, a jak u dzieci, czym jest zespół pocovidowy i kim są „covidowi długodystansowcy". Porusza też tak poważne zagadnienia, jak zaburzenia ze strony układu nerwowego, kardiologicznego i oddechowego oraz zagrożenie, jakim jest zespół PIMS-TS u dzieci po przebytej chorobie. Zawiera też informacje o badaniach diagnostycznych oraz możliwości wsparcia organizmu w walce z chorobą, a także rady co zrobić, aby wyleczyć się z powikłań.
Niestety, przebycie choroby może być początkiem długiej drogi z problemami zdrowotnymi, które można wyeliminować tylko dzięki odpowiedniej diagnostyce i właściwemu leczeniu. Dr Magdalena Cubała-Kucharska, w oparciu o badania i publikacje naukowe, opisuje objawy, przebieg choroby COVID-19 oraz rodzaje powikłań. Pokazuje też, w jaki sposób możemy podjąć walkę z zespołem pocovidowym poprzez odpowiednią diagnostykę, leczenie i stosowanie środków zaradczych, do których należą m.in.: odpowiednia suplementacja, rehabilitacja i techniki oddechowe.
„Jeśli przeszedłeś COVID i czujesz, że Twoja jakość życia uległa pogorszeniu, zmagasz się z problemami zdrowotnymi, których wcześniej nie miałeś – ta książka jest dla Ciebie."
Dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska – lekarz medycyny rodzinnej, doktor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek zarządu Stowarzyszenia ILADEF USA. Uczestniczka, wykładowczyni i współorganizatorka międzynarodowych konferencji medycznych w Polsce, Europie i USA. Pasjonatka medycyny. Obowiązujące procedury medyczne łączy z popartymi badaniami naukowymi metodami tradycyjnymi. Na pacjenta patrzy całościowo, łączy niepasujące elementy i wprowadza dokładnie wycelowane etapy leczenia, poprawiając jakość życia podopiecznym i ich najbliższym. Obecnie wraz z zespołem lekarzy i naukowców amerykańskich opracowuje publikacje związane z wpływem czynników zakaźnych na choroby neurorozwojowe.
„Jestem lekarzem z powołania, od dziecka marzyłam o tym zawodzie. Dla mnie medycyna ma tylko jeden wymiar – taki, jaki miała dla Hipokratesa. W jego czasach nie było wąskich specjalistów – pacjent zawsze stanowił całość, nie zbiór organów. W mojej pracy zawsze staram się utrzymać to szerokie, całościowe spojrzenie na pacjenta i na chorobę, którą traktuję nie jako upośledzenie funkcji jednego czy kilku organów, ale jako wyraz powiązanych ze sobą zaburzeń organizmu."
Interdyscyplinarny opis funkcjonowania poznawczego i emocjonalnego osób zakażonych wirusem HIV leczonych według najnowszych standardów światowych. Autorzy podsumowują wyniki wieloletnich pionierskich w Polsce badań nad wpływem starzenia się na przebieg infekcji HIV, charakteryzując funkcjonowanie neuropsychologiczne badanych osób HIV+ oraz analizując stan struktur i aktywność mózgu w odniesieniu do funkcji neuropsychologicznych i chemosensorycznych uczestników projektu.
Książka przeznaczona jest dla psychologów klinicznych, lekarzy i personelu medycznego, pedagogów zajmujących się zakażeniem HIV i chorobami neuroinfekcyjnymi, a także dla studentów, pracowników socjalnych i osób chcących specjalizować się w pomocy takim chorym i ich bliskim.
Neuropsychological functions of HIV-infected people in the era of highly effective antiretroviral therapy. Reports from research from the Harmonia project
An interdisciplinary description of the cognitive and emotional functioning of HIV-infected individuals treated according to the latest world standards. The authors summarize the results of many years of pioneering research in Poland on the impact of aging on the course of HIV infection, characterizing the neuropsychological functioning of HIV+ subjects and analyzing the state of brain structures and activity in relation to the neuropsychological and chemosensory functions of the project participants.
Książka Hematologia sportowa przedstawia, oparte na piśmiennictwie światowym, najnowsze fakty dotyczące krwi, jak i jej poszczególnych elementów składowych, w różnych stopniach wysiłku sportowego, czy też po zastosowaniu zabiegów fizjoterapeutycznych.
Książka zawiera podstawową wiedzę na temat fizjologii wysiłku i jego podziałów, jak i zaangażowanie układu krążenia w różnych stopniach wysiłku sportowego. Opisane zostały również zmiany powysiłkowe, jakie zachodzą w krwi, ze szczególnym uwzględnieniem elementów morfotycznych, osocza i zróżnicowanie biochemiczne. Wiele miejsca poświęcono wpływowi substancji dopingowych na zmiany zachodzące w krwi, jak i ostrzeżeniom wynikającym z następstw stosowania dopingowych substancji. W wielu rozdziałach współautorzy zwracają uwagę na kontrolowany, umiarkowany trening, jak i wysiłek sportowy ostrzegając przed następstwami, brakiem powrotu przekroczonych norm do stanu fizjologicznego.
Książka zawiera nie tylko dane naukowe dotyczące powysiłkowych zmian w krwi, ale zarazem stanowi wskazania profilaktyczne dotyczące umiejętnie prowadzonego treningu sportowego, jak i prowadzenia zawodów sportowych, bez narażenia na uszczerbek zdrowia.
Książka będzie zapewne wskazaniem dla sportowców do okresowych badań swojej krwi, jak i zwróceniem uwagi na pewne wskaźniki krwi idealnie niepasujące do tzw. norm hematologicznych.
Jeśli cierpisz na zaburzenia odżywiania, masz napady kompulsywnego objadania się i znaczna część twojego życia kręci się wokół jedzenia, to dobrze trafiłeś. Ta książka podpowie ci jak w samodzielny sposób pokonać swoją chorobę i zapanować nad swoimi emocjami. Autorka przedstawia techniki oparte wyłącznie na mocy własnego mózgu, które pozwalają samodzielnie pokonać zaburzenia odżywiania. To właśnie z ich pomocą sama wyzdrowiała i pokonała bulimię. Teraz kolej na ciebie. W książce znajdziesz metody pozwalające odzyskać zdrowie, motywację, samoakceptację, poczucie własnej wartości i pokonanie depresji oraz naprawienie relacji z innymi i osiągnięcie szczęścia. Jedz z głową!
CDL lub CDS, to roztwór ditlenku chloru do oczyszczania wody pitnej oraz eliminowania chorób. Jest łagodnym suplementem diety bez smaku o neutralnym pH, który utlenia wirusy, bakterie i grzyby. Dzięki tej książce dowiesz się, w jaki sposób, samodzielnie, przygotować CDL i stosować odpowiednie dawki, aby osiągnąć najlepsze efekty dla zdrowia. Preparat można aplikować zewnętrznie, doustnie i dożylnie. Zależnie od rodzaju choroby prowadzi do szybkiego zmniejszenia się występujących objawów. Potwierdzono jego skuteczność między innymi przy alergiach, astmie i cukrzycy. Pomaga przy schorzeniach autoimmunologicznych jak choroby tarczycy, skóry czy niepłodność oraz neurodegeneracyjnych jak Parkinson, SM czy Alzheimer. Odzyskaj zdrowie i wzmocnij odporność.
Czy wiesz, że zastąpienie tłuszczu w diecie rafinowanymi węglowodanami w ciągu ostatnich 40 lat doprowadziło do dramatycznego pogorszenia zdrowia całego społeczeństwa. Najpopularniejszy autor propagujący terapię i dietę kotogeniczną udowadnia, że dobre tłuszcze oznaczają dobre zdrowie. Chronią one nasze organizmy przed chorobami serca, cukrzycą oraz demencją. Pomagają regulować ciśnienie krwi, wzrost komórek, funkcje immunologiczne i aktywność układu współczulnego. Ułatwiają przyswajanie substancji odżywczych dzięki czemu mamy więcej energii. Choć trudno w to uwierzyć, to właśnie ta dieta pomaga stracić nadmiar tkanki tłuszczowej, w tym pozbyć się otyłości brzusznej. Tłuszcz dla zdrowia.
Kolejne wydanie pediatryczne w serii „W gabinecie lekarza specjalisty” poświęcone zostało zjawisku nadmiaru masy ciała u dzieci.
Publikacja obejmuje spektrum uwarunkowań otyłości u dzieci i młodzieży, diagnozowanie, leczenie oraz zalecenia żywieniowe i terapeutyczne.
SPIS ROZDZIAŁÓW
Częstość występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży w Polsce. - Grażyna Rowicka
Definicja nadwagi i otyłości oraz kryteria ich rozpoznawania u dzieci i młodzieży. - Grażyna Rowicka, Hanna Dyląg
Czynniki ryzyka nadmiaru masy ciała u dzieci i młodzieży. - Grażyna Rowicka
Powikłania nadmiaru masy ciała u dzieci i młodzieży oraz kryteria ich rozpoznawania. - Grażyna Rowicka
Zespół metaboliczny u dzieci i młodzieży - kiedy i jak go rozpoznawać. - Grażyna Rowicka
Pacjent z nadmiarem masy ciała w gabinecie lekarza POZ, postępowanie krok po kroku. - Grażyna Rowicka, Hanna Dyląg
Postępowanie żywieniowe u niemowląt i dzieci w wieku poniemowlęcym z nadmiernymi przyrostami masy ciała oraz u dzieci w wieku przedszkolnym z nadmiarem masy ciała. - Małgorzata Strucińska
Postępowanie żywieniowe u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym z nadmiarem masy ciała. - Małgorzata Więch
Aktywność fizyczna w leczeniu otyłości u dzieci i młodzieży. - Lesław Kluba
Psychologiczne aspekty nadmiaru masy ciała u dzieci i młodzieży. - Marta Barańska
Nefrologia dziecięca w praktyce (od A do Z) Podręcznik dla nefrologów i pediatrów zainteresowanych nefrologią, zarówno specjalistów, jak i lekarzy w trakcie specjalizacji z nefrologii lub pediatrii. Napisany na podstawie aktualnych wytycznych oraz wiarygodnych badań klinicznych przez grono doświadczonych specjalistów z wiodących ośrodków nefrologii i urologii dziecięcej.Od epidemiologii i podstaw patofizjologicznych, przez objawy kliniczne i badania diagnostyczne, do szczegółowego omówienia poszczególnych chorób układu moczowego u dzieci i zasad postępowania.Przejrzysty układ, pomocne tabele, algorytmy postępowania, bogaty materiał ilustracyjny. Wszystko co musi wiedzieć dobry praktyk. Wydany pod patronatem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
W prezentowanej książce przedstawiono podstawowe informacje związane z diagnozą i badaniami otyłości dziecięcej, ze szczególnym skupieniem się na aspektach związanych z funkcjonowaniem psychologicznym. Zaprezentowano także badania własne w tym zakresie, które uwzględniają diadyczną perspektywę (dziecko – rodzic) postrzegania problemu otyłości dziecięcej. Ostatni rozdział poświęcony został wybranym strategiom prewencyjnym i interwencyjnym u dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała w Polsce i na świecie.
Gorączka to stan podwyższenia temperatury wewnętrznej ciała do poziomu przekraczającego zakres jej prawidłowych dobowych zmian przy sprawnie działającej termoregulacji ciała- to definicja, którą można przeczytać w monografii. Gorączka jest częstym objawem u dzieci i osób dorosłych. Jak, kiedy i czym leczyć stany chorobowe w czasie, w którym mamy podwyższoną temperaturę ciała, kiedy mówimy o gorączce, jak różnicować stany przebiegające z gorączką, przy jakiej temperaturze ciała podawać leki przeciwgorączkowe, jaki lek lub leki zastosować w celu obniżenia gorączki, jaką zastosować dawkę - na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedź w monografii o gorączce, którą pragnę zarekomendować.
Mamy aktualne rekomendacje „Kompas gorączka”, ale brakowało na rynku całościowego opracowania tego ważnego tematu. Monografia, którą trzymają Państwo w rękach, uwzględnia rys historyczny gorączki, przedstawia jej patogenezę, metody pomiaru temperatury ciała, farmakoterapię, a także gorączkę jako działanie niepożądane leków. Osobne rozdziały poświęcono drgawkom gorączkowym, jak również gorączce niejasnego pochodzenia. Różnicowanie przyczyn infekcyjnych i nieinfekcyjnych gorączki jest niezwykle ważne i rozdział temu poświęcony na pewno będzie bardzo przydatny w codziennej praktyce.
Monografia zawiera aktualną wiedzę medyczną i rekomendacje dotyczące gorączki - nie może jej zabraknąć w bibliotece lekarza. Gorąco zachęcam do lektury.
prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska
Czym jest gorączka? Na to pytanie chyba każdy potrafi odpowiedzieć. Jednak zdecydowana mniejszość społeczeństwa wie, że gorączka to objaw, a nie choroba; jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, iż w większości sytuacji gorączka przynosi pożądany efekt terapeutyczny. O tym wszystkim, a także o patogenezie gorączki, metodach jej farmakoterapii czy powikłaniach gorączkowych traktuje monografia pod redakcją prof. Adama Sybilskiego.
Dotychczas brak było na polskim rynku wydawniczym książki, która ujmowałaby to zagadnienie w tak kompleksowy sposób. Z tego też powodu pozycja ta powinna zainteresować nie tylko lekarzy specjalistów, lecz także farmaceutów, studentów kierunków medycznych oraz wszystkie osoby, które pragną poszerzyć swój zasób wiedzy na ten temat.
dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski
Dissertation of Lech Raczyński is devoted to the presentation of data processing algorithms in the Jagiellonian PET (J-PET) scanner. The work describes original and inventive methods of signal and image reconstruction. I consider their development a great achievement due to the complex methodology of determining the position in the J-PET scanner based on measurement of the light pulses propagation time in long plastic scintillators. The author applies modern methods of data processing, like compressive sensing theory and total variation regularization technique. For their evaluation both experimental and simulation data of the J-PET scanner were used. This work is an important contribution to the field of PET. The presented results are crucial to the success of the J-PET project.
prof. dr hab. Jerzy Smyrski, Faculty of Physics, Astronomy, and Applied Computer Science Jagiellonian University
Lech Raczyński graduated from the Faculty of Electronics and Information Technology of the Warsaw University of Technology. His scientific interests lie in the area of compressed acquisition methods, data processing and analysis, artificial intelligence and probabilistic mathematics, and the application of these disciplines, in particular in medicine. Since 2012, he belongs to the group at the National Centre for Nuclear Research, which cooperates with the Jagiellonian University in the construction of a modern Positron Emission Tomography device. His efforts focus on the development of new concepts and techniques for signal and image processing.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?