Książki psychologiczne o depresji i lękach człowieka znajdziesz w księgarni internetowej Dobreksiazki.pl. W ofercie nowości, zapowiedzi i bestsellery. Depresja to zaburzenie psychiczne wymagające specjalistycznego leczenia. Depresja jest jak grypa może się zdarzyć każdemu. Tutaj znajdziesz wiele ciekawych i interesujących poradników poruszających ten drażliwy temat. Samotność, cierpienie, lęk, ból, nerwica, trauma, alkoholizm, samobójstwo, o tych i innych zagadnieniach wiele dowiesz się z książek, które można nabyć na szaym sklepie DobreKsiazki.pl
Książka jest bardzo szerokim, wszechstronnym, szczegółowym i praktycznym poradnikiem dla rodziców dorastających dzieci. Autorzy, ojciec i córka w dwugłosie i w oparciu o swe wieloletnie doświadczenie zawodowe i rodzinne przedstawiają kompendium wiedzy i porad o charakterze psychologiczno-medyczno-farmakologiczno-duchowym, mających pomóc rodzicom zbuntowanych, zestresowanych lub będących na skraju depresji nastolatków we właściwym zachowaniu się w trudnych sytuacjach i szukaniu odpowiedniej pomocy.
Ożywione dyskusje w mediach, parlamencie, szkole, salach uniwersyteckich czy spotkaniach towarzyskich świadczą, że odwieczny spór filozofii moralności na temat samobójstwa nie stracił na aktualności, a zalegalizowanie eutanazji w kilku państwach dowodzi wciąż aktualności tematu i potrzebie jego opracowania.
Osoby dotknięte depresją - a także ich bliscy - wiedzą aż za dobrze, jak bardzo schorzenie to wpływa negatywnie na wszelkie aspekty życia. Jednakże mimo wypisywania przez lekarzy tysięcy recept na drogie leki przeciwdepresyjne, te ostatnie nie zawsze działają i moga wywołać przykre skutki uboczne. Autor książki, dr Michael Schahter, wybitny ekspert w dziedzinie psychiatrii ortomolekularnej i medycyny odżywczej, przedstawia nowatorski program pomocy ludziom z depresją metodami naturalnymi, bezpiecznymi i efektywnymi, które często eliminują konieczność używania środków farmakologicznych. Z niniejszego fachowego, a zarazem przystępnego poradnika można się dowiedzieć: jak rozpoznawać przyczyny depresji; jak dostosować sprawdzony program użycia bezpiecznych suplementów odżywczych i właściwy reżim dietetyczny do indywidualnych potrzeb; jak ustalić, które z metod terapeutycznych najlepiej poskutkują w konkretnym przypadku depresji; jak zapoznać się z nowoczesnymi metodami kontrolowania poziomu wpływających na nastrój i samopoczucie związków chemicznych w mózgu; jak usunąć z organizmu toksyny, które nasilają stany depresyjne; jak zmiany w stylu życia mogą wpływać na poprawę samopoczucia.
Niniejsza książka przeznaczona jest dla tych, których świadomość skrzywdzenia jest ciągle bolesną raną. Stanowi zachętę do podjęcia decyzji otwartego zmierzenia się z doświadczeniem skrzywdzenia, aby móc je w sobie uleczyć. Książka pragnie zachęcić osoby skrzywdzone, by spojrzały na swój własny problem nie tylko z subiektywnego punktu widzenia (choć jest on bardzo ważny), ale także bardziej obiektywnie - z punktu widzenia ogólnoludzkiego.
Książka jest przeznaczona także dla tych, którzy towarzyszą skrzywdzonym, zwłaszcza dla duszpasterzy i kierowników duchowych. Dzieląc się swoim doświadczeniem towarzyszenia osobom skrzywdzonym, podaje wiele uwag, jak zachować się wobec tych osób na kolejnych etapach procesu uzdrowienia wewnętrznego.
Jak rozmawiać, gdy chory chciałby się przed nami otworzyć, porozmawiać o swych rozterkach związanych z sensem życia, cierpienia, śmierci, o swych duchowych ranach? Co robić, żeby wyznawana przez niego religia lub system wartości były dla niego źródłem pociechy? Co powiedzieć, żeby poprawić stan psychiczny pacjenta, bardzo ważny dla procesu zdrowienia? Uczy tego książka-poradnik Elizabeth Johnston Taylor. Poparta rzetelną wiedzą psychologiczną oraz praktyką w rozmowach z chorymi i prowadzeniu treningów z ich opiekunami, proponuje konkretne ćwiczenia, przykładowe rozmowy z analizą błędów. Przydatna wolontariuszom, kapelanom, wolontariuszom, kapelanom, psychologom, pracownikom placówek medycznych i tym wszystkim, którzy chorym chcą służyć.
Lęk najczęściej wydaje się nam naszym wrogiem, z którym musimy walczyć albo przed którym powinniśmy uciekać. Ale może też być dla nas szansą, leczniczym impulsem, dzięki któremu zaczniemy się uważniej przyglądać naszemu życiu. Lęk bowiem pobudza i dodaje odwagi, obdarza nas wolnością, jeśli spokojnie przyjmujemy całą prawdę o nim.
Do takiego spojrzenia na własne lęki zachęca Autorka niniejszej publikacji. Krok po kroku udowadnia, że strach toruje drogę szczerości wobec samego siebie, sprawiając, że dostrzegamy w końcu to, co usiłowaliśmy zepchnąć do podświadomości. Na przykładach z życia codziennego - poczynając od wszelkich lęków wyniesionych z dzieciństwa, aż po obawy związane ze starością - pokazuje, że lęk może się stać naszym przyjacielem, jeśli tylko zwrócimy się ku niemu i spróbujemy go zrozumieć. Dzięki temu żaden lęk nie będzie nam już straszny.
Wykorzystaj swój potencjał
Pokonaj lęk i obawy to pierwsza z serii sześciu książek napisana przez Josepha Murphy'ego, doktora teologii i nauk humanistycznych, zredagowana i uaktualniona zgodnie z potrzebami XXI wieku przez Arthura R. Pella
W życiu każdego człowieka zdarzają się chwile, w których dominują lęk i zmartwienia. Przyczynami mogą być czynniki globalne, na przykład wojna, głód, niepokoje społeczne lub kataklizmy. Mogą to być też zdarzenia z życia osobistego, dotykające bezpośrednio nas lub naszych bliskich: choroba, bezrobocie, długi, problemy małżeńskie lub troska o dzieci.
Są to traumatyczne doświadczenia, które nas przytłaczają i odzierają nasze życie z wszelkiej radości i szczęścia. Nie zawsze potrafimy zapobiegać katastrofom lub szybko nieść pomoc innym, niemniej wszyscy jesteśmy zdolni radzić sobie z problemami tak, aby nie zdruzgotały naszego życia.
W swojej książce dr Murphy pokazuje, jak dzięki modlitwie i medytacji można rozwinąć siłę, by stawić czoło trudnościom, z którymi się borykamy, i uporać się z depresją, jaka zwykle im towarzyszy. Trzeba nadal szukać praktycznych rozwiązań, jednak stosowanie się do wskazówek dr. Murphy'ego często powoduje przyspieszenie tego procesu, a z pewnością umożliwia skuteczniejsze radzenie sobie w trudnych sytuacjach.
W przypadku choroby konieczne jest korzystanie ze zdobyczy medycyny; w razie utraty pracy należy znaleźć inną; jeżeli wystąpią problemy natury prawnej, warto skorzystać z pomocy adwokata. Dr Murphy nie chce, abyśmy liczyli na Boga, gdy w grę wchodzi leczenie, szukanie pracy lub rozwiązywanie problemów prawnych bądź innego rodzaju. Jednak zwracając się do Boga, możesz podtrzymać swoje morale. Poza tym -jak autor pokazuje za pomocą przykładów i historii, które można znaleźć na kartach jego książek - Bóg działa w nieodgadniony sposób i często przynosi ludziom wierzącym rozwiązania problemów.
We wszystkich swoich dziełach dr Murphy poleca modlitwy i medytacje o udowodnionej skuteczności. W tej książce sięga po psalmy jako cudowne źródło inspiracji i pomocy w przezwyciężaniu zmartwień i obaw.
Od tysięcy lat psalmy stanowią istotny aspekt judeochrześcijańskiej tradycji religijnej. Wewnętrzne, ezoteryczne znaczenie psalmów ujawnia Nieskończoną Uzdrawiającą Moc obecną w człowieku. Księga Psalmów, zwana czasami „Małą Biblią", jest skarbnicą duchowych i praktycznych bogactw - wielkim źródłem inspiracji i pocieszenia dla wszystkich mężczyzn i kobiet z każdego środowiska społecznego i zawodowego.
Księga Psalmów odnosi się do wszelkich możliwych stanów psychicznych - od otchłani rozpaczy po szczyty euforii. W żadnym pojedynczym tomie świętych ksiąg świata nie zetkniemy się z tak wieloma rodzajami duchowych i codziennych doświadczeń.
Są psalmy, które traktują o zadowoleniu, spokoju umysłu, szczęściu, radości, cudzie i chwale stworzenia, miejscu człowieka we wszechświecie. Spotkamy się tu jednak również ze smutkiem, rozpaczą, chorobą, żałobą, poniżeniem, rozstaniem lub wymówkami, ze zdradą lub niebezpieczeństwem, nielojalnością przyjaciół i wspólników. Napisano również psalmy dotyczące zagrożenia dla całego narodu, a także ryzyka w życiu osobistym.
Różnorodność nastrojów i postaw wobec życia i Boga odzwierciedla ludzkie doświadczenie: od użalania się nad sobą, samotności, uskarżania się, rozpaczy, smutku, pokory, tęsknoty, mściwości i samozadowolenia po radość, dziękczynienie, wiarę i duchowe uniesienie - wibrujące poczucie jedności z życiem, Bogiem, wszechświatem, dostrojenie do otoczenia.
„Mała Biblia" odnosi się do tych wszystkich i wielu innych stanów psychicznych. Dlatego powiedziano, że w psalmach może się odnaleźć każdy człowiek, w każdej sytuacji i w każdym stanie psychicznym. Psalmy pozwalają odczuć, że naprawdę jesteśmy synami i córkami Boga, dziećmi nieskończonej, odwiecznej obecności, żywej obecności żyjącego Boga, koniecznego wyrazu nieograniczonego życia.
„Psalmy pozwalają zapoczątkować rozmowę z naszym prawdziwym «ja» i pomagają nawiązać z nim relację. Tym, kto mówi, i tym, kto słyszy, jesteśmy my sami - Bóg przemawiający w nas i poprzez nas".
Źródłem wszystkich 150 psalmów jest oczywiście Stary Testament, spisany w starożytnym hebrajskim i przetłumaczony na większość języków świata. Tak jak w każdym tłumaczeniu, tu również mamy do czynienia z różnymi wersjami pierwotnego znaczenia poszczególnych słów i wyrażeń. Istnieje kilka angielskich przekładów Biblii. W tej książce dr Murphy posługuje się językiem BiMt Króla Jakuba, chyba najbardziej znanego tłumaczenia Pisma Świętego. Autor podkreśla ponadto, że słowa Biblii mają znaczenie symboliczne i nie powinny być traktowane dosłownie. Symbolika ta została objaśniona w tekście.
Psalmy nie są tu jedynym materiałem do rozważań. W książce przedstawiono również inne modlitwy i medytacje, które mogą się okazać pomocne czytelnikom w przezwyciężaniu obaw i przywracaniu spokoju umysłu.
Wspomniana seria zawiera następujące książki
Zdobądź bogactwo i odnieś sukces
Zdobądź pewność siebie i poczucie własnej wartości
Wykorzystaj swój potencjał przez potęgę podświadomości, by być zdrowym i witalnym
Wykorzystaj swój potencjał przez potęgę podświadomości, pokonaj lęk i obawy
Wykorzystaj swój potencjał przez potęgę podświadomości, by wieść bardziej uduchowione życie
Wykorzystaj swój potencjał przez potęgę podświadomości, by wieść bardziej bogate życie
Sama lektura tych książek nie poprawi twojego życia. Aby prawdziwie zmaksymalizować swój potencjał, musisz zgłębiać te zasady, wziąć je głęboko do serca, zintegrować z własnym umysłem i wykorzystać jako nierozerwalny aspekt swojego podejścia do wszelkich spraw życia.
prof. Arthur R. Pełł, redaktor luty 2005
Fragment książki
WPROWADZENIE DO SERII
Obudź się i żyj! Nikt nie jest skazany na brak szczęścia, lęk i zmartwienia, życie w ubóstwie, problemy ze zdrowiem ani poczucie odrzucenia i niższości. Bóg stworzył wszystkich ludzi na swoje podobieństwo i dał nam moc pokonywania przeciwności losu i osiągania szczęścia, harmonii, bogactwa i dobrobytu.
Masz w sobie siłę, żeby wzbogacić własne życie! Sposób dokonania tego nie jest tajemnicą. Jest on propagowany, opisywany i praktykowany od tysiącleci. Nauczają go wszystkie wielkie religie. Obecny jest w świętych księgach hebrajskich, ewangeliach, greckich pismach filozoficznych, Koranie, buddyjskich sutrach, Bhaga-wadgicie oraz dziełach Konfucjusza i Laozi. Znajdziesz go w pracach współczesnych psychologów i teologów.
Sekret ten stanowi podstawę filozofii Josepha Mur-phy'ego, jednego z najbardziej inspirujących pisarzy i wykładowców XX wieku. Był on nie tylko duchownym, ale też wielkim interpretatorem świętych ksiąg i różnych religijnych tekstów. Jako pastor i dyrektor Kościoła Boskiej Nauki* w Los Angeles co niedziela przyciągał na swoje wykłady i kazania do półtora tysiąca osób. Jego codziennej audycji radiowej słuchały miliony ludzi. Napisał ponad trzydzieści książek, a najbardziej znana, opublikowana w 1963 roku The Power ofthe Unconscioiis Mind [Potęga podświadomości - przyp. tłum.] natychmiast stała się bestsellerem. Okrzyknięto jąjednym z najlepszych poradników, jaki kiedykolwiek powstał. Sprzedała się w milionach egzemplarzy i nadal jest kupowana na całym świecie.
Po tym sukcesie Murphy zaczął prowadzić wykłady w różnych krajach i zawsze podczas nich podkreślał, jak zwykli ludzie radykalnie podnieśli jakość swojego życia dzięki wykorzystaniu pewnych elementów jego koncepcji. Podawał też praktyczne wskazówki, w jaki sposób każdy może wzbogacić swoje życie.
Joseph Murphy był propagatorem ruchu Nowej Myśli. Nurt ten powstał na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, a jego podwaliny stworzyli filozofowie i wielcy myśliciele propagujący nowy sposób patrzenia na życie, piszący o nim i praktykujący go. Połączyli podejście metafizyczne, duchowe i pragmatyczne z naszym sposobem myślenia i życia i odkryli sekret osiągania tego, czego naprawdę pragniemy.
Filozofia ta nie była religią w tradycyjnym znaczeniu, ale opierała się na bezwarunkowej wierze w istotę wyższą, wieczną obecność, Boga. Nadawano jej różne nazwy, takie jak Nowa Myśl albo Nowa Cywilizacja. Zwolennicy tego ruchu propagowali nowy sposób życia, niosący ze sobą nowe metody i doskonalsze rezultaty. Opierali swoje rozumowanie na koncepcji, iż ludzka dusza jest połączona z atomowym umysłem uniwersalnej materii, który wiąże naszą egzystencję z uniwersalnym prawem obfitości. Jesteśmy więc zdolni do takiego jego wykorzystania, które prowadzi do wzbogacenia naszego życia. Musimy pracować nad osiągnięciem naszych celów, choć po drodze możemy doświadczyć cierpienia i smutku. Dokonamy tego tylko wtedy, gdy odkryjemy i zrozumiemy prawo, które Bóg zaszyfrował w przeszłości.
Sedno Nowej Myśli można podsumować następująco:
Możesz stać się tym, kim chcesz zostać.
Nasze osiągnięcia i niepowodzenia wynikają bezpośrednio z naszych myśli. W sprawiedliwie urządzonym wszechświecie, gdzie utrata równowagi oznacza całkowite zniszczenie, jednostka musi ponosić absolutną odpowiedzialność. Nasze słabości i mocne strony, czystość i nieczystość są tylko i jedynie nasze i nie należą do nikogo innego. To my, a nie ktoś inny, jesteśmy ich przyczyną. Tylko my możemy więc na nie wpływać. Całe nasze szczęście i cierpienie rodzi się w naszym wnętrzu. To, jak myślimy, warunkuje to, kim jesteśmy; i dopóki nie przestaniemy myśleć w określony sposób, dopóty tacy będziemy. Jedyną drogą rozwoju i zwycięstwa jest uwznioślenie naszych myśli. Jedyną przyczyną, dla której pozostajemy słabi, podli i nieszczęśliwi, jest nasz brak ochoty do tej zmiany.
Pokonaj lęk i obawy
Spis treści
Wprowadzenie do serii ............................ 7
Przedmowa...................................... 23
Rozdziali. Rozpraw się z niepokojem ............... 27
Rozdział 2. Odrzuć poczucie winy.................. 43
Rozdział 3. Zapanuj nad lękiem..................... 55
Rozdział 4. Uzdrawiająca moc miłości ............... 79
Rozdział 5. Głębokie znaczenie Psalmu 23............ 89
Rozdział 6. Ochronny Psalm 91 .................... 119
Rozdział 7. Dlaczego mnie się to przydarzyło?.........151
Rozdział 8. Modlitwa jest kluczem..................179
Rozdział 9. Śpij spokojnie..........................191
Rozdział 10. Żyj w Jedynej Obecności ...............201
Rozdział 11. Trzy klucze do spokoju umysłu..........215
Na 111 pytań odpowiada dwóch specjalistów oraz osoba dotknięta depresją. Czy człowiek czuje, że ma depresję? Czy depresja jest chorobą ciała czy duszy? Czy istnieje związek między depresją a samobójstwem? Czy po depresji pozostają blizny? Depresja jako jednostka chorobowa znalazła się w centrum publicznej uwagi stosunkowo niedawno - przez długi czas lekceważono tę chorobę i jej zgubne następstwa. Pora już przełamać opór osób cierpiących na depresję i ich bliskich przed szukaniem pomocy psychiatrycznej lub psychoterapeutycznej. Czas oswoić chorobę.
Z wielu powodów przeżywamy samotność: gdy ktoś nie ma dla nas czasu; gdy nie chce nas wysłuchać; gdy jesteśmy zamknięci, nieufni, gdy nie potrafimy się otworzyć, gdy poddajemy się lękowi, że nikt nas nie kocha...
Samotność może być także integralną częścią naszego powołania. Może stać się drogą do izolacji, ale także do głębokich relacji, do osamotnienia i do życia hojnie dzielonego z Bogiem i ludźmi.
Pozycja dla wszystkich, którzy chcą lepiej radzić sobie z lękiem. Lęk staje się hamulcem w podejmowaniu nowych wyzwań, w budowaniu lepszego jutra. Książka ta uczy nas jak go przezwyciężać. Zawarte w niej fragmenty Pisma Świętego i krótkie komentarze pomagają wyzwolić się od naszych lęków. Słowo Pańskie jest naprawdę skuteczne. Stanowi codzienną rację odwagi i nadziei.
Jan Reczek, To Jezus leczy złamanych na duchu Modlitwa wstawiennicza o uzdrowienie, 2005: Ks. Raczek próbuje ukazać nam głębie Miłosierdzia Bożego, odnotowując udzielone przez Boga łaski, chcąc przybliżyć każdego z nas do tej miłości, która często wykracza poza nasze o niej pojęcie. Niech słowa Ks. Raczka wyjaśnią nam, jego intencje: Ujawnionych zostało tu wiele łask, które przekraczają miarę działania Bożego w granicach człowieczej natury i zwyczajności. Wszystkie są współczesnymi cudami Pana Jezusa Chrystusa, których świadkami staliśmy się we Wspólnocie Jezusa Miłosiernego ""Misericordia"". Ale są zapisane nie dla sprawozdania. Ani nawet nie tylko dla świadectwa. Są ogłoszeniem niezgłębionego Miłosierdzia Bożego, które chce ogarnąć twoje życie - tak, jak ogarnęło życie ludzi, których historie są tutaj przytoczone. (Ks. Jan Reczek).
"Ujawnionych zostało tu wiele łask, które przekraczają miarę działania Bożego w granicach człowieczej natury i zwyczajności. Wszystkie są współczesnymi cudami Pana Jezusa Chrystusa, których świadkami staliśmy się we Wspólnocie Jezusa Miłosiernego 'Misericordia'. Ale są zapisane nie dla sprawozdania. Ani nawet nie tylko dla świadectwa. Są ogłoszeniem niezgłębionego Miłosierdzia Bożego, które chce ogarnąć twoje życie - tak, jak ogarnęło życie ludzi, których historie są tutaj przytoczone." (Ks. Jan Reczek)
"Ludzka egzystencja, życie umysłu jest równoznaczna z doświadczaniem melancholii i żywotnej zdolności jej przezwyciężania. Można stwierdzić, że rodząc się, zostajemy naznaczeni stygmatem smutku..."
Wygrana walka ze schizofrenią
Przez dziesięć lat Arnhild przebywała na oddziałach psychiatrycznych z diagnozą schizofrenii. Była psychotyczką, która własne ciało cięła do krwi odłamkami szkła. Dzisiaj, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Oslo, pracuje jako psycholog.
Lauveng zabiera nas w świat głosów i halucynacji, szczurów i wilków, pokazując, w jaki sposób symptomy wyrażają własną logikę i znaczenie.
Opis jej walki o wyzdrowienie, wspomaganej przez służbę zdrowia oraz przez matkę i siostrę, które nigdy nie straciły nadziei, to mocna lektura. Książka o zwycięstwie, w które wierzyli tylko nieliczni.
Jest to książka o nadziei. O tym, że nawet wtedy, gdy nie ma już żadnego wyjścia, kiedy jesteś pod ścianą, warto wierzyć zarówno w siebie samego, jak i w dary ślepego losu. Arnhild Lauveng pokazuje, że czasem (bynajmniej nie zawsze) niemożliwe staje się możliwe. To wiadomość szczególnie cenna dla bliskiego otoczenia ludzi chorych. prof. Wiesław Łukaszewski, SWPS
Fragment książki Byłam po drugiej stronie lustra
Wstęp
Piszę tę książkę, ponieważ jestem byłą schizofreniczką. „By-*J ły schizofrenik" brzmi równie nieprawdopodobnie, jak „były chory na AIDS" lub „były cukrzyk". To ktoś, kto raczej nie istnieje. Tej roli życie nie ma w ofercie. Możesz ewentualnie być schizofrenikiem z błędną diagnozą. A także schizofrenikiem w okresie remisji, trzymającym chorobę w szachu za pomocą lekarstw. Albo schizofrenikiem, który nauczył się żyć ze swoimi objawami, czy takim, który akurat ma lepszy okres. Nie ma oczywiście nic złego w żadnym z tych wariantów, ale nie są one prawdziwe w moim przypadku.
Byłam schizofreniczką. Pamiętam, jak to było. I jak wówczas wyglądał dla mnie świat, jak go odbierałam, co myślałam, co musiałam robić. Ja też miewałam „lepsze okresy". Wiem, jak je przeżywałam. I wiem też, jak sprawy mają się obecnie. Jest to coś całkowicie innego. Teraz jestem zdrowa. I taka możliwość też, jak widać, istnieje.
Niełatwo jest powiedzieć dokładnie, jak długo byłam chora, ponieważ zapadałam się w chorobę przez wiele lat i równie długo z niej wychodziłam. Miałam myśli samobójcze i halucynacje na długo przedtem, zanim ktokolwiek zrozumiał, że rozwija się u mnie schizofrenia. A wiele z obecnego zdrowia, poczucia bezpieczeństwa i wglądu uzyskałam na długo przedtem, zanim system uwierzył w moje zdrowie. Choroba i zdrowie to procesy i stopnie pośrednie - w gruncie rzeczy trudno je umiejscowić w czasie. Już jako czternaste-, piętnastolatka zaczęłam czuć się źle. Miałam 17 lat, gdy po raz pierwszy znalazłam się w szpitalu. Potem było już tylko tam i z powrotem, krótsze i dłuższe pobyty w szpitalu przez wiele kolejnych lat. Najkrótszy trwał parę dni lub tygodni na oddziale zamkniętym, inne były kwestią miesięcy, a najdłuższe to rok do dwóch na oddziałach otwartych i zamkniętych, gdzie przebywałam dobrowolnie lub pod przymusem. Łącznie spędziłam w szpitalach sześć-siedem lat. W czasie ostatniej hospitalizacji miałam 26 lat, ale wtedy już naprawdę byłam na drodze do wyzdrowienia, mimo że być może nie było to specjalnie widoczne dla innych osób, poza mną.
Nie sądzę, żeby moja historia była czymś więcej niż tylko moją historią. Nie musi ona być prawdziwa dla wszystkich. Jest ona jednak odmienna od tej, jaką zazwyczaj przekazuje się ludziom z diagnozą schizofrenii i dlatego uważam, że warto ją opowiedzieć. Gdy byłam chora, otrzymywałam jedynie pewną wersję historii. Mówiono mi, że jestem chora, że to wrodzone, że będzie się ciągnęło przez całe życie i że po prostu muszę nauczyć się z tym żyć. To mi nie pasowało - nie dodawało odwagi ani siły, ani nadziei w czasie, gdy najbardziej ich potrzebowałam. Nie pomagało mi, w moim przypadku nie była to prawda. Była jednak jedyną, jaką mi serwowano.
Po wyzdrowieniu skończyłam studia psychologiczne. Dzięki nim zobaczyłam, że nawet jeśli pominę moją prywatną i osobistą historię, to jest jeszcze wiele innych, które należy przekazać osobom z diagnozą schizofrenii oraz tym, które z nimi żyją i pracują. Dlatego chcę je opowiedzieć - własną i kilka innych. Nie będą one pasowały do każdego. Życie jest nieprzebrane, skomplikowane i złożone i nie ma w nim gotowych odpowiedzi, jak w matematyce. Dlatego żadna z tych opowieści nie jest tą jedyną, dla wszystkich obowiązującą Prawdą. Wszystkie są jednak absolutnie prawdziwe.
Byłam po drugiej stronie lustra
Spis treści:
Wstęp
HISTORIA ZAGUBIENIA
Mgła i smoki, krew i żelazo
Samotność w białej i niebieskiej sukience
Język odebrany, język przeklęty
To, co pozostaje
HISTORIA SYSTEMóW
Róże miłości i fachowo zadane rany
Sobota w życiu męczennika za sprawę pomarańczy
Poezja bez piżamy
„Koń to zwierzę kopytne"
HISTORIA ZMIANY
Towarzystwo w podróży
Kije, kule i płoty
Zatrzymajcie świat - chcę się przyłączyć!
Szara jak owca, złota jak lew
Zazwyczaj możemy walczyć z lękiem za pomocą rozumu. Często jednak brakuje nam wiedzy o tym, jak lęk się rodzi, jak się wyraża i w jaki sposób łagodzić jego występowanie. Zdobywając tę wiedzę możesz bardziej efektywnie pracować z lękiem, zarówno samodzielnie,jak wraz z lekarzem czy psychoterapeutą. Ze spisu treści: Lęk realny; Lęk nerwicowy; Lęk przed jedzeniem i wagą; Choroby psychosomatyczne; Problemy ze snem; Biologia lęku; Psychologia lęku; Lęk konstruktywny.
Poznawczo-behawioralna terapia krótkoterminowa jest dziś jedną z najczęściej stosowanych terapii zarówno w praktyce psychologicznej, jak i medycznej. Do jej popularności z pewnością przyczynia się wysoka skuteczność w leczeniu m. in. depresji i nerwic. Jest to terapia oszczędna i pragmatyczna, w której główny akcent kładzie się na indywidualne zasoby i mocne strony klientów. Niniejsza książka stanowi rzetelne kompendium wiedzy na temat teorii poznawczo-behawioralnej i terapii krótkoterminowej, przedstawia strategie, które pomagają przyjrzeć się procesom myślowym, przezwyciężyć nieprzydatne przekonania i schematy, będące źródłem problemów.
Nie wolno ufać zwierzętom, dopóki się ich nie pozna. Trudno wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie mozna podchodzić do przyjaźnie wyglądającego pieska. Nie chcemy przecież wzbudzić w nim lęku przed zwierzętami. Wszyscy rodzice muszą wyjasnić swoim pociechom, jak należy zachowywać się w obecności zwierzaków, nawet tych najsympatyczniejszych. To jest książeczka o zaufaniu. Ma pomóc w uświadomieniu dzieciom, że na zaufanie zawsze trzeba zasłużyć.
Książka zawiera kompendium wiedzy na temat patologii społecznych, które wpływają niekorzystnie na rozwój i zachowanie się dzieci i młodzieży. Obserwujemy wzmożoną agresję wśród ludzi dorosłych, ale także w środowisku młodzieżowym, a nawet wśród dzieci. Środki masowego komunikowania wciąż alarmują, ukazując tragiczne skutki przemocy w rodzinie, w szkole, w środowisku życia, w którym wzrasta młode pokolenie. Te niepokojące fakty to wynik dysfunkcjonalności wielu rodzin, niedostatków środowiska wychowawczego (przedszkola, szkoły, kluby...), a także indywidualnych patologii zachowań członków społeczeństwa. Stąd też opublikowanie pracy, która ukazuje najrozmaitsze rodzaje odchylenia od norm w zachowaniu się osób dorosłych i młodzieży, jest jak najbardziej pożyteczne. Adresatami pracy może być szeroki krąg odbiorców. Przede wszystkim będzie pomocna nauczycielom mającym kontakt z rozmaitymi zaburzeniami w zachowaniu się ucznia. Znajomość zjawisk patologicznych może ułatwić rozwiązywanie trudnych problemów wychowawczych. Książka może też z powodzeniem służyć rodzicom. Jest napisana językiem zrozumiałym dla osób o różnym poziomie wykształcenia. Zamieszczone w pracy testy mogą być pomocne w rozpoznawaniu patologicznych zachowań u własnych dzieci i w stosowaniu pro?laktyki oraz leczenia. Zawarte w książce informacje dotyczące różnych zagrożeń dla rozwoju osobowości mogą dobrze służyć w pracy samowychowawczej. Młodzież może kontrolować siebie, oceniając szanse popadania w stan uzależnienia. Książka może być przydatna również pracownikom nauki, ukazując obszary, w których należy prowadzić pogłębione badania.
Każdy człowiek doświadczony cierpieniem odbiera je inaczej, w zależności od schorzenia, szans wyzdrowienia lub braku wiary w utrzymanie się przy życiu. Każdy chory reaguje też na cierpienie zgodnie ze swoją osobowością, swoistą mądrością życiową i skalą wypracowanej przez siebie w ciągu krótszego lub dłuższego życia ludzkiej wytrzymałości i cierpliwości. Wiele doświadczeń z tego zakresu posiadają lekarze i cały personel medyczny i o tym po części traktują poszczególne artykuły, zawarte w tej pracy zbiorowej. Wiara, nadzieja, wdzięczność leczonych, a z drugiej strony pokonanie różnych trudności, związanych z wykonywaniem zawodu lekarskiego, umiejętność wzajemnego porozumienia między pacjentem i lekarzem - są to problemy, które przewijają się w tekstach medycznych i literackich, składających się na całość niniejszego tomu.
Eugenia Łoch
Grzegorz Wallner
fragment Słowa wstępnego
Jeżeli chcesz pomóc dziecku w przezwyciężeniu lęku, gdy boi się przedszkola, szpitala, porzucenia, kompromitacji, gdy ciężko przeżywa konflikty w rodzinie lub pierwszy raz zetknęło się ze śmiercią - czytaj mu BAJKI TERAPEUTYCZNE.
Rodzice, terapeuci i wychowawcy zaznajomieni ze stosowanymi w bajkach technikami psychologicznymi będą mogli na ich kanwie tworzyć własne opowiadania, które pomogą uodpornić dziecko przed lękiem lub znacznie zmniejszyć jego porażające działanie.
Yves Prigent, psychiatra, i Stan Rougier, kapłan i pisarz, przedstawiają depresję z dwóch punktów widzenia: medycznego i duchowego.Yves Prigent wyjaśnia, jaki wpływ na rozwój zaburzenia mają mechanizmy psychiczne i doświadczenia z wczesnego dzieciństwa, oraz omawia objawy kliniczne, a także kulturowy i społeczny wymiar choroby. Natomiast ks. Stan Rougier widzi depresję jako doświadczenie duchowe. W świetle Biblii bada, jaki wypływ na stany depresyjne ma duchowość.Czy można zrozumieć, czym jest depresja? Jak wyjść zwycięsko z tej choroby? Jak oddzielić stronę medyczną od duchowej? Czy modlitwa i medytacja mogą pomóc? Dlaczego choruje na depresję coraz więcej ludzi młodych?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?