W tym dziale znajdą Państwo książki o chorobach nowotworowych, o ich leczeniu, terapiach, profilaktyce, leczeniu raka, pokonywaniu chorób nowotworowych. Znajduje się tu bardzo bogata oferta: podręczniki medyczne, poradniki, atlasy, diety. Znajciecie wiele ciekawych i interesujących publikacji zarówno z medycyny konwencjonalnej jak i niekonwencjonalnej. Są tu również ksiązki z zakresu jogi, medytacjii, ziołolecznictwa - serdecznie zapraszamy DobreKsiazki.pl
Fizjoterapia w onkologii jest przedmiotem licznych dyskusji i badań naukowych. Dotychczas unikano ćwiczeń ruchowych oraz fizykoterapii u pacjentów chorych na nowotwory. Obecnie podlega to weryfikacji. Fizjoterapia jest niezbędna i powinna być standardem postępowania, ponieważ zmniejsza ryzyko powikłań, przyspiesza powrót do zdrowia, zmniejsza koszty ekonomiczne i społeczne leczenia.
Publikacja przedstawia czynnościowe następstwa leczenia chirurgicznego, radioterapii i leczenia systemowego nowotworów złośliwych, wskazania i przeciwwskazania do fizjoterapii w tych sytuacjach, cele, metody i specyfikę fizjoterapii po leczeniu nowotworów, najnowsze osiągnięcia w rehabilitacji osób leczonych z powodu chorób nowotworowych.
Odbiorcami publikacji będą studenci i absolwenci szkół medycznych, lekarze specjaliści rehabilitacji medycznej, fizjoterapii, onkologii.
W książce porównano efekty analgetyczne dihydrokodeiny i tramadolu u chorych na nowotwory oraz ocenę wpływu tych leków na jakość życia leczonych pacjentów.
Autor podaje definicję i zasady leczenia bólu nowotworowego. Omawia szczegółowo farmakokinetykę, dawkowanie, objawy niepożądane oraz badania kliniczne tramadolu i dihydrokodeiny. Prezentuje również przebieg i wyniki badań własnych, które dotyczą obu tych leków.
"Antyrak" odpowiada na pytania kluczowe dla zdrowia większości ludzi: Jaki tryb życia prowadzić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? Co robić, aby zahamować jego rozwój? Co jeść i jakie stosować diety? Czego i jakich potraw unikać?
Dr Servan-Schreiber zajmował się terapią osób cierpiących na nowotwory i inne ciężkie schorzenia. W wieku 31 lat zdiagnozowano u niego nieoperacyjnego guza mózgu. Podjął skuteczną walkę z chorobą, która ostatecznie pokonała go prawie 20 lat później, w 2011 roku.
Jego ważkim wkładem w rozwój medycyny jest stworzenie nowej koncepcji walki z nowotworami opartej na stymulacji (przy pomocy odpowiednio dobranych diet oraz stylu życia) naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.
Co zrobić, aby wygrać z rakiem? Ta książka daje na to odpowiedź!Rak. Straszne słowo i straszna choroba. Każdy z nas chyba obawia się, że pewnego dnia usłyszy taką diagnozę w odniesieniu do siebie lub swoich bliskich. I co wtedy?
Ta książka odpowiada właśnie na to pytanie oraz na wiele innych, których chorzy zagubieni w szpitalnych korytarzach często nie mają komu zadać. Omawia przyczyny powstawania nowotworów, ich rodzaje, sposoby diagnostyki i leczenia oraz zapobiegania chorobie. Wychodzi naprzeciw lękom pacjentów i ich rodzin, oswaja z medyczną terminologią, pokazuje, że po chorobie, a nawet w jej trakcie można prowadzić prawie normalne życie. Łączy osobiste historie pacjentek z rzeczowymi wyjaśnieniami jednego z najlepszych polskich onkologów. Co bardzo ważne - odnosi się do polskich realiów, w których jak najbardziej można wygrać z chorobą i spotkać wspaniałych lekarzy z autentycznym powołaniem.
Wstęp do książki napisał Kamil Durczok, który również był pacjentem profesora Składowskiego.
”Czytelniku - trzymasz w ręku książkę niezwykłą. Powinienem napisać: niezwykle cenną. Lektura każdej jej strony to mniej strachu i mniej cierpienia. To wiedza. Na miarę zdrowia i życia.”
Kamil Durczok
”To książka o raku, widzianym oczami wybitnego onkologa i dwu jego bystrych pacjentek, szczęśliwie wyleczonych. Mówi nam - w sposób przystępny i zajmujący -
o chorobach nowotworowych i o tym, jak stawić im czoła. Rozprasza lęk, przywraca nadzieję.”
prof. Andrzej Szczeklik
Książka ta - powiedział w wywiadzie Kamil Durczok - będzie rodzajem posługi dla tych, którzy będą musieli zmierzyć się z rakiem. Będzie dla tych, którzy mają kogoś chorego blisko siebie albo sami na taką chorobę zapadają. Ale także dla tych wszystkich, którzy chcą wiedzieć, kim jest człowiek w chorobie i jakie stany świadomości mu towarzyszą.
„Gala”
Choroba nowotworowa jest w Polsce nadal tematem tabu. Kamil Durczok w rozmowie z Piotrem Mucharskim pokazuje, że opowieść o zmaganiach z rakiem nie musi być sensacyjną wiwisekcją. W szczery i przejmujący sposób opowiada o lęku przed chorobą, sile nadziei - i zachęca do profilaktyki. Rozmowę wzbogacają głosy onkologów: profesora Bogusława Maciejewskiego i profesora Krzysztofa Skłodowskiego oraz Marianny Durczok, żony Kamila. Książka ta jest dedykowana Marcinowi Pawłowskiemu i jemu poświęcony jest epilog.
Książka dotyczy aktualnego stanu wiedzy i sposobów jej wykorzystywania dla ochrony zdrowia i dobrobytu każdego człowieka, co w uzgodnionej wspólnie popularno-naukowej formie przedstawili Autorzy, reprezentujący własne kilkudziesięcioletnie uniwersyteckie doświadczenia w zakresie medycyny, ekonomii, nauk ścisłych, informatyki i technologii. Człowiek żyjąc i działając, określa swój stosunek do bytu, prawdy i dobra, ale efekty jego leczenia czy tylko pielęgnacji ludzkiego zdrowia zależą przede wszystkim od zgodnego z prawami Natury wychowania i samokształcenia. Prawdę i mity medycyny zobrazowano licznymi przykładami z podaniem zasad rozumienia rzeczywistości, poczynając od sukcesów indywidualnych osób, a kończąc na przystępnym wyjaśnieniu najbardziej złożonych pojęć naukowych.
Kuchnia antyrakowa jest wyjątkową książką kucharską. We wstępie czytelnicy znajdą klarowny opis założeń autorki w odniesieniu do najnowszych badań nad rakiem. W części głównej znajdują się smakowite przypisy podzielone na 8 działów: Przystawki, Sałatki, Zupy, Tarty, Dania mięsne, Dania z ryb, Dania na słodko oraz Desery. Każdy przepis opatrzony jest informacją, które składniki potrawy mają działanie przeciwnowotworowe, co pozwoli modyfikować potrawy, zachowując jednocześnie ich zdrowotne działanie. Kuchnia antyrakowa to sprawdzone przepisy zarówno dla tradycjonalistów, jak i miłośników nowinek kulinarnych. Kolorowa tarta z łososiem, brokułami i marchewką? Królik z tymiankiem i cytryną? Chłodnik ogórkowy z krewetkami? Jeżeli myśleliście, że jedzenie zdrowe to jedzenie nudne – jesteście w błędzie! Przygotujcie się na nowe doznania kulinarne Chantal Tse.
Jedna z najpopularniejszych i najbardziej chyba poruszająca książka Wilbera, stanowiąca zapis historii niezwykłej miłości dwojga ludzi, którzy pokochali się od pierwszego dotknięcia. Każdy znajdzie w niej odbicie swoich najgłębszych tęsknot, pragnień i lęków, swojej wrażliwości i siły.Jedna z najpopularniejszych i najbardziej chyba poruszająca książka Wilbera, stanowiąca zapis historii niezwykłej miłości dwojga ludzi, którzy pokochali się od pierwszego dotknięcia. Każdy znajdzie w niej odbicie swoich najgłębszych tęsknot, pragnień i lęków, swojej wrażliwości i siły. Dzięki tej lekturze łatwiej rozeznać się we własnej prawdzie, we własnych mistyfikacjach i w wątpliwościach umysłu. W tę piękną opowieść Wilber potrafił wpleść objaśnienia i komentarze do wielkich tradycji duchowych, od chrześcijaństwa począwszy, a na buddyzmie skończywszy. Prowadzi rozważania o istocie medytacji, o związkach psychoterapii i duchowości oraz o naturze zdrowia i umiejętności uzdrawiania.
KEN WILBER (1949) – współczesny amerykański myśliciel, teoretyk systemów i pisarz.
W swoich książkach roztrząsa związki m.in. nauki, kultury, duchowości i religii. Jest twórcą integralnej teorii świadomości i psychologii transpersonalnej.
Książka Śmiertelni nieśmiertelni jest niezwykłym dwugłosem – zapisem dramatycznej historii małżeństwa Wilbera, w której dwoje ludzi staje wobec nieuleczalnej choroby. Jednocześnie wpisaniem ich losów w kontekst rozważań nad wielkimi tradycjami duchowymi. Próbą znalezienia odpowiedzi w jaki sposób podołać najtrudniejszemu wyzwaniu
KAROLINA GRUSZKA (1980) – absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej, aktorka filmowa (m.in. Kochankowie z Marony, Inland Empire, Tlen, 3 sezony w piekle) i teatralna (m.in. Władza, Lipiec, Taniec Delhi). Laureatka nagrody za pierwszoplanową rolę kobiecą na XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. w G
JAKUB KAMIEŃSKI (1979) – absolwent wrocławskiej PWST, aktor teatralny (m.in. Trans-Atlantyk, Solaris) i filmowy (m.in. Yuma).
Zagrożenie rakiem wzrasta. Książka ta oferuje porady, jak możemy znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór, poprawiając jakość diety i uzupełniając ją o właściwe elementy odżywcze.Metody zapobiegania i zwalczania raka bez udziału lekarstw
Zagrożenie rakiem wzrasta. Książka ta oferuje porady, jak możemy znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór, poprawiając jakość diety i uzupełniając ją o właściwe elementy odżywcze.
Powiedz Rakowi Nie – fragment
Wrprowadzenie
Żadna diagnoza nie przeraża pacjenta bardziej niż orzeczenie raka. Postrzegany jako choroba nieuleczalna, nieznanego pochodzenia, rak jest dziś tym, czym w wieku XVII musiała być dżuma. Żyjemy w ciągłym strachu przed tą chorobą i unikamy rozmowy o niej. Podczas gdy każdy z nas chowa głowę w piasek, rak wyrasta na Zachodzie na drugą co do częstości występowania przyczynę przedwczesnej śmierci, a przewiduje się, że w ciągu najbliższych 20 lat stanie się przyczyną numer jeden. Już w tej chwili jest głównym zabójcą ludzi przed pięćdziesiątką. Kiedy po raz pierwszy opublikowaliśmy tę książkę (w 1999 roku), przepowiadano, że za 15 lat nowotwór będzie wykrywany u co czwartej osoby. A już w 2009 roku, nowotwór wykrywany był u co trzeciej osoby! Do 2020 roku będzie to już co druga osoba! Chociaż czynimy wielkie kroki w leczeniu nowotworów, tym, czego nam naprawdę potrzeba, jest zapobieganie występowaniu lub nawrotom tej choroby.
Rak jest wynalazkiem XX wieku
Być może zaskoczy cię informacja, że rak jest w zasadzie wynalazkiem XX wieku. O pięciu najczęściej występujących typach nowotworów - płuc, piersi, żołądka, jelita grubego i odbytu oraz prostaty właściwie nie słyszano przed początkiem XX wieku. Wzrost częstości występowania raka przebiega proporcjonalnie do industrializacji i chemikalizacji naszego świata. Im bardziej rozwinięty kraj, tym więcej w nim przypadków raka. Im wyższy dochód na głowę mieszkańca, tym więcej notowanych nowotworów.
Dzieje się tak, ponieważ większość typów raka jest w dużej mierze skutkiem zmian, jakie wprowadziliśmy w naszym stylu życia i otoczeniu ~ w tym, co jemy, co pijemy oraz czym oddychamy. Zmieniający się schemat zapadalności na raka w rozwiniętym ekonomicznie świecie świadczy o tym, że częstotliwość jego występowania jest silnie związana z wpływem środowiska.
Według jednego z czołowych brytyjskich naukowców sir Richarda Doiła, 90% wszystkich typów raka jest spowodowanych właśnie wpływem środowiska. Nawet najbardziej konserwatywni eksperci w dziedzinie onkologii twierdzą, że z wpływem środowiska i prowadzonym stylem życia jest związanych co najmniej 75% przypadków nowotworów.
Jednakże prawdopodobnie aż 80 procentom zachorowań można by zapobiec. Publikacja w New England Journal of Medicine opisuje badanie obejmujące 45000 par bliźniąt, które wykazało, że ryzyko zachorowania na raka jest w znacznie większym stopniu zależne od wyboru diety i stylu życia - a na to mamy wpływ - niż od genów. Bliźnięta jednojajowe, genetycznie takie same, miały nie więcej niż 15% szans na zachorowanie na ten sam typ raka. To sugeruje, że przyczyna większości przypadków raka w 85% zależy od środowiska - czyli od takich czynników, jak dieta, styl życia i ekspozycja na toksyczne substancje chemiczne. To badanie wykazało, że wybory dotyczące diety, aktywności fizycznej czy palenia tytoniu miały wpływ na zachorowanie na raka w 58-82% badanych przypadków2.
Na przestrzeni dwóch pokoleń ludzkość wynalazła 10 milionów nowych związków chemicznych i nieświadomie wypuściła tysiące z nich do środowiska.
0 wielu wiadomo, że są rakotwórcze (to znaczy zdolne do wywołania raka). Przyjmujemy je w naszym pożywieniu, powietrzu i wodzie. Wielu można uniknąć - niektórych jednak uniknąć się nie da.
Wygląda na to, że kopiemy sobie grób za pomocą naszych noży
1 widelców. Obecnie uważa się, że to właśnie współczesna dieta, złożona z przetworzonej żywności, pełnej sztucznych substancji chemicznych i pozbawionej składników odżywczych, w największej mierze zwiększa ryzyko zachorowań na raka. I odwrotnie - Światowa Fundacja Badań nad Rakiem twierdzi, że zachowując prawidłową dietę, możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka o 40%. Komisja Europejska ocenia, że corocznie można by uratować ćwierć miliona ludzi w dwunastu krajach członkowskich UE wyłącznie za pomocą zmiany diety. Według Kampanii Badań nad Rakiem, „przynajmniej trzem na cztery ze wszystkich typów raka można by potencjalnie zapobiec, ale stanie się tak tylko wtedy, gdy komunikat ten dotrze do ludzi za młodu".
Rak to jednak nie tylko kwestia żywienia. W naszych domach i miejscach pracy nieświadomie wystawiamy się na działanie wielu rakotwórczych substancji chemicznych. Minimalizacja tej ekspozycji może także w dużym stopniu zredukować ryzyko raka.
Rakowi powiedz nie Spis Treści
O Autorze
Bibliografia i inne źródła informacji Przewodnik po skrótach i miarach
Uwaga!
Wprowadzenie
CZĘŚĆ l
Przyczyny raka
1. Co to jest rak?
2. Utleniacze i antyutleniacze
3. Zaburzenia w gospodarce hormonalnej
4. Czynniki rakotwórcze
5. Przyczyny tkwiące w genach
6. Obrona immunologiczna
7. Dlaczego wątroba to twój najlepszy przyjaciel?
8. Łącznik - homocysteina
9. Stres i negatywne emocje a choroby
10. Brak komunikacji
CZĘŚĆ II
Czy wiesz, co jesz?
l l. Mięso - co za dużo, to niezdrowo
12. Mleczny problem
13. Najlepsze owoce i warzywa
14. Tajemnica salwestroli
15. Dobre i złe tłuszcze
16. Czynnik GL - dlaczego słodkie potrawy są niewskazane
17. Cała prawda o kawie, herbacie i alkoholu
CZĘŚĆ III
Świadome życie
18. Uwaga na promieniowanie
19. Opalanie się - dwie strony medalu
20. Pestycydy i tworzywa sztuczne
21. Czynne i bierne palenie tytoniu
22. Mechanizmy obronne
23. Wpływ stresu
CZĘŚĆ IV
Antyrakowe składniki diety
24. Obalanie mitów
25. Prawda o antyoksydantach
26. Megadawka witaminy C i rak
27. Jak witamina D chroni przed rakiem?
28. Inne antynowotworowe składniki diety
29. Niezbędne minerały - od selenu do cynku
30. Probiotyki - przyjaciele układu odpornościowego
31. Zioła i naturalne leki na raka
CZĘŚĆ V
Jak uniknąć raka?
32. Nowa dieta, nowy tryb życia
33. Przepisy antyrakowe
34. Korzyści z suplementacji
CZĘŚĆ VI
Co robić, gdy zdiagnozują u ciebie raka?
35. Terapia konwencjonalna i alternatywna
36. Wzmacnianie działania chemioterapii, naświetlań i operacji chirurgicznych
37. Redukowanie ryzyka nawrotów
CZĘŚĆ VII
Leczenie dietą od A do Z
38. Strategie dla każdego typu raka
Przypisy
Dotychczas w Polsce nie było tak obszernego i kompletnego opracowania na temat nowotworów układu nerwowego. Tę wyraźną lukę na rynku książek medycznych w końcu podjął się wypełnić zespół pod kierunkiem neurologów Pawła Liberskiego i Wojciecha Kozubskiego oraz onkologów Wojciecha Biernata i Radzisława Kordka.
Powstała w ten sposób książka, która prezentuje klasyfikację tych nowotworów umożliwiając porównanie efektów leczenia tą samą metodą w różnych ośrodkach onkologicznych, a także ocenę efektywności nowych metod leczenia.
W książce omówiono objawy kliniczne nowotworów układu nerwowego, przedstawiono i zobrazowano za pomocą kolorowych rycin diagnostykę obrazową z wyszczególnieniem wad i zalet poszczególnych metod. Dokładnie przeanalizowano farmakologiczne leczenie nowotworów, skutki stosowania chemioterapii, leków cytotoksycznych, leków ukierunkowanych molekularnie i innych. Szczegółowo opisano rozwój choroby nowotworowej i jej wpływ na układ nerwowy, a także diagnostykę neurologicznych zespołów paranowotworowych. Autorzy omówili również leczenie chirurgiczne guzów OUN – kwalifikację chorych, przygotowanie do zabiegu, techniki chirurgiczne i zabiegi neuroendoskopowe.
Czy martwisz się, że możesz mieć raka piersi? Czy uważasz, że nie można nic zrobić, by się przed nim uchronić? Jeśli tak sądzisz, musisz koniecznie przeczytać tę książkę, ponieważ może ci uratować życie.
Czy martwisz się, że możesz mieć raka piersi?
Czy uważasz, że nie można nic zrobić, by się przed nim uchronić? Jeśli tak sądzisz, musisz koniecznie przeczytać tę książkę, ponieważ może ci uratować życie.
Większość kobiet odczuwa bezradność, gdy myślą o zapobieganiu rakowi piersi. Uważają, że to geny i niefortunny los decydują o tym, kto zachoruje. A w rzeczywistości tylko 5 procent przypadków raka piersi jest uwarunkowanych czynnikami natury genetycznej.
Dzięki tej książce dowiesz się, jakie są realne czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi oraz co robić, aby to ryzyko w znacznym stopniu zmniejszyć.
Psychoonkologia jest dyscypliną, która powstała i rozwinęła się dzięki postępowi w zakresie onkologii. Swoje cele realizuje w dwóch kierunkach: pierwszy to promocja zdrowego trybu życia, drugi to łagodzenie i usuwanie skutków choroby onkologicznej zarówno u chorych, jak i ich najbliższego otoczenia. Jest to ważna dziedzina wiedzy na każdym etapie zmagania się z procesem nowotworowym – od momentu rozpoznania choroby, przez okres leczenia, etapy życia po pokonaniu nowotworu lub w okresie zaawansowanej, nieuleczalnej choroby, prowadzącej do śmierci.
Książka jest podsumowaniem własnych ponad 20-letnich doświadczeń Autorki z pacjentami onkologicznymi w różnych stadiach choroby. Zawiera propozycje konkretnej pomocy psychologicznej zarówno chorym, jak i ich rodzinom w różnych sytuacjach życiowych.
Publikacja ta będzie pomocna dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, onkologów, psychologów, pielęgniarek, pracowników hospicjów oraz studentów szkół medycznych i wydziałów psychologicznych.
Prof. dr hab. n. med. Marek Pawlicki - specjalista onkolog i chemioterapeuta.
Autor 240 prac naukowych oraz kilku podręczników i książek, między innymi wielokrotnie wznawianej Rak, nadzieje i rozczarowanie.
Problematyka raka piersi ? od czasu kiedy przestała być tematem tabu, a stało się to przede wszystkim dzięki Amazonkom ? pojawia się szczególnie często w październiku w kolorowych czasopismach. Przez wiele lat można było znaleźć tylko książki o tematyce medycznej lub informacyjnej z zakresu profilaktyki czy zdrowego stylu życia. Coraz częściej mamy też na rynku wydawniczym książki autorstwa polskich kobiet, które opisują swoje doświadczenia z chorobą. Po raz pierwszy jednak mamy książkę, która zawiera wszystkie te zagadnienia ? przedstawione w formie wywiadów m.in. z Amazonkami i ekspertami medycznymi.
"Sposób na umieranie" to opowieść rodziców Jane (w wieku dwudziestu pięciu lat Jane Zorza dowiedziała się, że ma raka - umarła pięć miesięcy później), którzy prosto i otwarcie ukazują wyjątkowo okrutny przebieg śmiertelnej choroby córki. Bezmiarowi cierpienia i fizycznego bólu nie mógł już sprostać ani szpital, ani ich pełna poświęcenia domowa opieka. Skazani na bierność obserwacji przerażających zmagań Jane z wyniszczającą chorobą, znaleźli jednak pomoc w hospicjum, gdzie ból stał się do zniesienia, strach przed śmiercią do pokonania, a miejsce braku nadziei i rozpaczy zajęło poczucie doniosłości tego, co ma nastąpić .
Wczesne rozpoznawanie stanowi najskuteczniejszy sposób zmniejszenia liczby zgonów z powodu raka piersi - zgonów, do których choroba nie prowadziła w sposób nieunikniony. W książce tej jeden z najwybitniejszych na świecie specjalistów w zakresie mammografii dzieli się swoim doświadczeniem, zdobytym dzięki wieloletniej, owocnej pracy dydaktycznej, przekazując umiejętności analizowania oraz interpretowania obrazów mammograficznych.
Czytelnik dowiaduje się więc, w jaki sposób wykryć nawet bardzo małe zmiany chorobowe. Dzięki temu chorego można objąć najodpowiedniejszym schematem postępowania w najwłaściwszym czasie. Ponadto książka pomaga specjaliście nauczyć się lepiej rozpoznawać różnorodne warianty anatomii, dając orientację w pełnym ich zakresie. Pozwala to często uniknąć poddawania osoby chorej zbędnym dodatkowym badaniom oraz zabiegom.
Najważniejsze cechy publikacji::
- przedstawia całościową metodę oceniania obrazów mammograficznych, z uwzględnieniem struktury anatomicznej sutka, drobnych elementów budulcowych oraz podziału na mammograficzne typy budowy piersi
- zawiera ponad 1600 ilustracji (obrazów mammograficznych oraz skrawków histologicznych) wyjątkowo wysokiej jakości, ukazujących zarówno prawidłowe, jak i chorobowo zmienione tkanki
- z obrazami mammograficznymi zestawiono tu zdjęcia mikrofotograficzne dużych skrawków histologicznych o cienkim przekroju oraz mikroskopowych preparatów trójwymiarowych - aby wyjaśnić, dlaczego w poszczególnych przypadkach uzyskano takie, a nie inne obrazy mammograficzne
- przynosi bardzo szczegółowy i bogato ilustrowany instruktaż pozycjonowania piersi na stoliku aparatu diagnostycznego, co pozwala uzyskać możliwie najwyższą jakość zdjęć mammograficznych
- autorzy uzasadniają tu naukowo, odwołując się do licznych publikacji, że wczesne wykrywanie choroby powinno być pierwszorzędowym celem badań mammograficznych
- nacisk pada na współpracę patologów, radiologów, chirurgów oraz onkologów, umożliwiającą zapewnienie chorym lepszej opieki
Książkę tę przygotowywano ponad dwadzieścia lat, dzięki temu stanowi dziś ona najświeższy atlas mammograficzny, nieodzowny w doskonaleniu umiejętności przez specjalistów interpretujących obrazy mammograficzne
Piersi to miłość i erotyzm: obiekt pożądania i podziwu.
Piersi to życie: źródło pokarmu, wzruszający widok karmiącej matki.
Piersi to sztuka: fascynacje artystów utrwalone na płótnie, w marmurze, fotografii, literaturze.
Piersi to ciało: podatne na chorobę.
To często także śmierć.
Albumem PIER(W)SI W POLSCE pragniemy zwrócić uwagę na problem raka piersi w inny niż ogólnie przyjęty sposób. Po raz pierwszy w historii znane Polki odsłoniły swoje piersi, aby ratować piersi innych Polek. Pokazały piękno, bo warto je chronić.
Dodatkowym atutem albumu są teksty i wywiady Marzeny Chełminiak, dziennikarki, która sama stoczyła zwycięską walkę z rakiem piersi.
Wśród wspaniałych bohaterek między innymi: Kamila Baar, Joanna Bartel, Omenaa Mensah, Edyta Jungowska, Otylia Jędrzejczak, Jaga Hupało, Beata Tyszkiewicz, Beata Sadowska, Jowita Budnik, Mariola Bojarska, Dorota Wellman, Sylwia Gruchała, Katarzyna Kwiatkowska, Renata Dancewicz, Ewa Kasprzyk, Monika Olejnik, Patrycja Markowska, Iza Kuna, Martyna Wojciechowska, Natalia Przybysz, Beata Tadla, Beata Rybotycka, Dorota Segda, Krystyna Czubówna, Agnieszka Grochowska, Marta Kuligowska, Anita Werner, Kinga Baranowska, Marzena Rogalska, Hanna Śleszyńska, Manuela Gretkowska, Agnieszka Cegielska, Ilona Felicjańska, Katarzyna Montgomery
Przedsięwzięcie ma charakter charytatywny. Zysk ze sprzedaży albumu zostanie przekazany na wspieranie profilaktyki antynowotworowej.
Rafał Olejniczak
Z pasją i upodobaniem podgląda świat ludzkich emocji. Jego prace, równie wzruszające jak ironiczne, nikogo nie pozostawiają obojętnym. Przemawiają poprzez uchwycone w mgnieniu oka uczucia, zaskakujący nastrój, kolorystykę, detal, zatrzymane sekundy szczęścia i samotności.
Wyjątkowe fotografie artysty można było podziwiać podczas dwóch warszawskich wystaw ?Lokalne historie? i ?Podejrzane przypadki?.
Rafał Olejniczak pracuje pod pseudonimem Photographael.
Człowiek jest jedynym stworzeniem, dla którego odżywianie się stanowi nie tylko konieczność warunkującą przetrwanie, ale także zasadniczy czynnik dobrego samopoczucia. To znaczenie przypisywane jedzeniu znakomicie odzwierciedla pismo chińskie, jedno z najstarszych na świecie, w którym znak wyrażający słowo „żywność" jest połączeniem znaków „poprawiać" i „człowiek". „Poprawianie człowieka" poprzez odżywianie wydaje się także nieobce starożytnym filozofom greckim, skoro wyraz „dieta" (gr. diaita) znaczy „styl życia", „sztuka życia"; według Epikura chodzi tu o sztukę nieustającego poszukiwania harmonii i równowagi, która zapewnia przyjemność i poprawia stan zdrowia. Jedną z najlepszych ilustracji tego poszukiwania równowagi jest niewiarygodnie duża liczba produktów, zwłaszcza pochodzenia roślinnego, które odkryto w przyrodzie i zdefiniowano w toku ewolucji. Warzywa, owoce, korzenie, zboża, nasiona odgrywały zasadniczą rolę zarówno w rozwoju tradycji kulinarnych związanych z postępem cywilizacji, jak i w zapobieganiu chorobom.
Troska człowieka o dobre i właściwe odżywianie wynika bez wątpienia ze świadomości, że nasze życie jest krótkie i kruche, że każdy z nas jest śmiertelny. W toku ewolucji świadomość ta motywowała człowieka do pozostawiania swoich spadkobierców, ale także do wielkich czynów, wspaniałych podbojów czy tworzenia dzieł, które przedłużyłyby jego „życie" po śmierci. Naszego życia bowiem nie warunkują jedynie przekazywane nam geny; polega ono także na działaniu, tworzeniu i kształtowaniu otoczenia w taki sposób, żeby krótki czas ziemskiej egzystencji zrekompensowała pamięć przyszłych pokoleń o naszych osiągnięciach.
Z praktycznego punktu widzenia to poszukiwanie spełnienia zawsze bezpośrednio zależało od stanu zdrowia, bo im dłuższe życie, tym większa szansa i możliwości wykorzystania danego nam czasu na osiągnięcie zamierzonych celów. Nic więc dziwnego, że życie w dobrym zdrowiu było i jest przedmiotem troski czy wręcz obsesji wielu ludzi. Często zapominamy, że nowożytna medycyna, która stanowi przecież tak istotny element nowoczesnego życia, jest w dziejach ludzkości zjawiskiem stosunkowo nowym (XVI w.), o ogromny jej postęp datuje się zaledwie od pół wieku (od lat 80. XX w. rozwija się tzw. medycyna oparta na faktach). W praktyce jednak ludzie od pradziejów rekompensowali sobie brak możliwości leczenia unikaniem chorób, głównie przez odkrywanie pokarmów i zgłębianie ich właściwości pod kątem oddziaływania na zdrowie i samopoczucie.
Z tej pradawnej relacji między odżywianiem i jego profilaktycznym oddziaływaniem można wyciągnąć ważną naukę. Wszak liczne choroby współcześnie nękające ludzkość: nowotwory, cukrzyca czy schorzenia sercowo-naczyniowe, mają bezpośredni związek z naszym trybem życia, a zatem także ze sposobem odżywiania, i dlatego, w pewnym zakresie, są możliwe do uniknięcia. Profilaktyka ma ogromne znaczenie, bo w wyniku tych chorób corocznie umiera 36 milionów osób. Ocenia się, że jeśli nie podejmie się odpowiednich przeciwdziałań, to w następnym pokoleniu po raz pierwszy przeciętna szacunkowa długość życia będzie krótsza niż w generacji poprzedzającej. Nawet gdyby założyć, że postęp medycyny pozwoli zniwelować liczne negatywne skutki związane z tymi chronicznymi chorobami, nie zmieni to faktu, że życie w dobrym zdrowiu pozostanie najważniejszym celem człowieka.
Uważamy, że obecna tendencja wzrostu zachorowań na najważniejsze choroby cywilizacyjne jest odwracalna, że są powody do optymizmu. W ostatnich kilku latach zaobserwowaliśmy rosnące zainteresowanie związkiem między dietą a rozwojem określonych typów raka. Ludzie w coraz większym stopniu zwracają uwagę na to, co jedzą; dobierają dietę w taki sposób, żeby poprawić jakość swego życia i ograniczyć ryzyko chorób, takich m.in. jak rak. Ta pozytywna relacja człowieka i żywności nie jest jakąś mglistą koncepcją czy reliktem przeszłości; wręcz przeciwnie: natura odżywiania coraz powszechniej staje się ważnym przedmiotem refleksji bardzo licznej grupy ludzi.
W tym duchu powstała książka Kuchnia przeciwrakowa. Celem książki Kuchnia przeciwrakowa jest nie tylko przypomnienie, w jaki sposób zdrowe odżywianie współuczestniczy w kształtowaniu dobrego samopoczucia człowieka i w zapobieganiu chorobom, ale także zaproponowanie konkretnych sposobów praktycznego zastosowania tych zasad w życiu codziennym za pomocą prostych przepisów na szybkie, niedrogie i smaczne dania. Czytelnik będzie mógł sam się przekonać, że zapobieganie zachorowaniu na raka dzięki znajomości natury odżywiania otwiera bramę do bogatego świata smaków i doznań, w którym przyjemność jedzenia idzie w parze z dbałością o zdrowie.
Miło nam przekazać Państwu praktyczny przewodnik poświęcony rakowi piersi — drugą po „Nowotworach płuca i opłucnej” pozycję w tej serii wydawniczej.
Rak piersi jest w rozwiniętych krajach świata najczęstszym nowotworem u kobiet oraz przedmiotem zainteresowania wielu specjalności medycznych.
W rozpoznawaniu i leczeniu tego nowotworu w ostatnich dziesięcioleciach osiągnięto znaczący postęp i nastąpiła zmiana paradygmatów. Wprowadzenie masowych badań przesiewowych pozwala rozpoznawać raka piersi we wcześniejszych stadiach, miejsce okaleczających zabiegów operacyjnych zajęło leczenie oszczędzające pierś i pachowe węzły chłonne, zwiększyła się skuteczność uzupełniającego leczenia systemowego oraz radioterapii. Lepsze poznanie biologicznych cech tego nowotworu umożliwiło rozwój nowych, ukierunkowanych molekularnie metod leczenia,
a opracowanie profili genowych pozwalających przewidzieć jego przebieg i wrażliwość na leczenie stwarza perspektywę dalszej indywidualizacji postępowania. Wymienione czynniki przyczyniły się do spektakularnej poprawy wyników leczenia raka piersi, mierzonej spadkiem umieralności. Niniejsze opracowanie przedstawia najważniejsze zagadnienia dotyczące rozpoznawania i leczenia raka piersi w skrótowej, przejrzystej formie, przy zachowaniu zasad medycyny opartej na dowodach naukowych, z odnośnikami do najważniejszych pozycji piśmiennictwa i aktualnych zaleceń. Kieszonkowy format z pewnością ułatwi klinicystom korzystanie
z podręcznika w ich codziennej praktyce.
Jacek Jassem i Maciej Krzakowski
Nowoczesny podręcznik z zakresu chirurgii onkologicznej, napisany przez najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie chirurgii onkologicznej, chirurgii ogólnej, chirurgii plastycznej, onkologii ogólnej, patomorfologii, radioterapii, biologii molekularnej i genetyki.
Tom 1: Wstęp do chirurgii onkologicznej i podstawy chirurgii onkologicznej
Tom 2: Diagnostyka nowotworów oraz inne aspekty chirurgii onkologicznej
Tom 3: Chirurgia narządowa
Tom 4: Nowotwory układu pokarmowego, moczowego i kobiecego narządu płciowego, guzy neuroendokrynne oraz chirurgiczne leczenie przerzutów
Publikacja skierowana jest do chirurgów ogólnych, chirurgów onkologów i onkologów ogólnych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?