SŁOWA ZACZAROWANE
01 Cyfra czy litera? 1:42
02 Ortografia 1:03
03 Nauczyciel 0:46
04 Na spacerze 1:03
05 Na lodzie 1:02
06 Zobacz co znika w torbie Elfika 2:25
07 Smak smoka 1:08
08 W domu smutków 1:55
09 Polska 0:37
10 11 listopada 0:28
11 Radość 0:45
12 Listy zaczarowane 1:06
13 Na poczcie 0:43
14 Halo, słucham… 1:00
15 Paczka 0:35
16 Różowy smok 0:39
17 Gdyby kózka.. 0:37
18 Zajączek 0:21
19 Sssspiłka 0:50
20 Nosorożec 0:29
21 Olimpiada 0:44
22 O czym szumią drzewa 1:06
23 Gdzie są warzywa 1:35
24 Rączy rumak w rabarbarze 2:16
25 Był w sobie wół 1:05
26 Ale teatr! 1:06
27 W kinie 0:58
28 Na dworcu 0:42
29 Samochód 0:43
30 Życzenia dla wędrowca 1:26
czas: 31’
"Ech muzyka, muzyka"
O, dajcie mi te małe skrzypce
Może na skrzypcach wygram
Wiatr i pochyłą ulicę
I noc, co taka niezwykła
Ech, muzyka, muzyka, muzyka
Spod smyka zielony kurz
Lecą gwiazdy zielone spod smyka
Damy karo, bukiety róż.
(…)
Konstanty Ildefons Gałczyński
Jadwiga Mackiewicz – małym melomanom znana jako Ciocia Jadzia – od 1960 roku prowadzi w Filharmonii Narodowej koncerty dla dzieci.
Uczy słuchania muzyki. Chcąc „ocalić od zapomnienia” Jej umiejętność i wiedzę, oddajemy w Państwa ręce tę płytę…
Głos ma laureatka Orderu Uśmiechu – nagrody przyznawanej przez dzieci.
O popisach instrumentów
01 S. Moniuszko-W.Popp – Prząśniczka (parafraza)
Barbara Świątek – flet, Janina Baster – fortepian 2:09
02 A. Marcello – Koncert c-moll na obój i orkiestrę smyczkową (Allegro)
Janusz Banaszek – obój, zespół kameralistów Filharmonii
Narodowej, dyr. Karol Teutsch 4:26
03 x x x - Polka Dziadek 1:56
04 C. Saint-Saëns – „Łabędź” z cyklu „Karnawał zwierząt” 3:20
Wojciech Orawiec – fagot, Maria Orawiec-Dudek – fortepian
05 C. Saint-Saëns – „Słoń” z cyklu „Karnawał zwierząt”
Zdzisław Piernik – tuba, Lech Leśniak – fortepian 2:01
06 G. Fuhlisch – „Śmiejący się puzon”
Jerzy Górzyński – puzon, Witalis Raczkiewicz – fortepian 3:04
07 W. A. Mozart – Koncert na róg nr 3 Es-dur KV 447 (Allegro) Radek Baborák – róg, Orquesta Sinfónica de RTVE,
dyr. Jean-Jacques Kantorow 3:28
08 P. Czajkowski – Taniec neapolitański z „Jeziora łabędziego” Marcin Hiolski – trąbka, Elżbieta Ziomek – fortepian 2:30
09 G. Bacewicz – Kaprys polski 2:32
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce
10 J. S. Bach – Polonez
Stefan Kamasa - altówka, Krystyna Borucińska – fortepian 1:40
11 R. Schumann – Marzenie 3:16
Roman Jabłoński – wiolonczela, Krystyna Borucińska – fortepian
12 S. Kusewicki – Valse miniature op. 1, nr 2 2:30
Matthew McDonald – kontrabas, Tomoko Takahashi – fortepian
13 H. Kling – Słoń i mucha, op. 520 5:11
Peter Verhoyen – flet, Bernd Van Echelpoel – tuba,
Stefan De Schepper - fortepian
Dla mnie to najpiękniejszy i jednocześnie najsmutniejszy obraz świata. To ten sam obraz, który jest na poprzedniej stronie, lecz narysowałem go jeszcze raz, abyście dobrze zapamiętali to miejsce, w którym zjawił się na ziemi i znikł Mały Książę. Przyjrzyjcie się uważnie, abyście mogli rozpoznać ten krajobraz, jeśli któregoś dnia będziecie wędrować przez afrykańską pustynię. A jeśli kiedyś znajdziecie się w tym miejscu, nie spieszcie się, błagam was, zatrzymajcie się na chwile pod gwiazdą! Jeśli przyjdzie do was śmiejące się dziecko o złotych włosach, nie odpowiadające na pytania - zgadniecie, kto to jest. Nie zostawiajcie mnie wtedy w moim smutku: bądźcie tak mili i napiszcie mi szybko, że wrócił ...
Jadwiga Mackiewicz – małym melomanom znana jako Ciocia Jadzia – od 1960 roku prowadzi w Filharmonii Narodowej koncerty dla dzieci.
Uczy słuchania muzyki. Chcąc „ocalić od zapomnienia” Jej umiejętność i wiedzę, oddajemy w Państwa ręce tę płytę…
Głos ma laureatka Orderu Uśmiechu – nagrody przyznawanej przez dzieci.
Z uczuciem panowie moi – i bardzo wyraziście
Niechaj grać nikt nie zaczyna, póki nie wskażę.
A więc zaczynają skrzypce…
Co tu robią te oboje?
Wy w tym miejscu nie wchodzicie,
Wy przeklęte kontrabasy,
Co do kata znaczy to?
Teraz zaczynają skrzypce…
Czy się wreszcie nauczycie liczyć pauzy, liczyć start?
Kto was do orkiestry wziął?
Znowu zaczynają skrzypce…
Jeszcze nie czas na altówki.
Czemu nagle wchodzą flety?
Co do kata znaczy to?...
Wy przeklęte kontrabasy
Co za diabeł wstąpił w was?...
(Lech Emfazy Stefański)
Zdarza się czasami, że widzimy kogoś po raz pierwszy w życiu, a mimo to osoba ta wydaje nam się bliska. Co więcej – mamy pewność, że zostaniemy przyjaciółmi. Tak właśnie było z nami, autorami tej opowieści… A racja, zapomnieliśmy się przedstawić! A zatem:
- Hej, jestem Mira!
- A ja Grzegorz…
No to prezentację mamy już z głowy.
Książka „Przyjaciele” została napisana przez nas, czyli przez dwoje przyjaciół, a opowiada o przygodach kilkorga przyjaciół. Dla kogo ją napisaliśmy? Oczywiście dla naszych przyjaciół. Tych, których już spotkaliśmy, i tych, których dopiero spotkamy. Czyli między innymi dla Was!
Czyta: Wojciech Malajkat
Jadwiga Mackiewicz małym melomanom znana jako Ciocia Jadzia od 1960 roku prowadzi w Filharmonii Narodowej koncerty dla dzieci.Uczy słuchania muzyki. Chcąc ocalić od zapomnienia Jej umiejętność i wiedzę, oddajemy w Państwa ręce tę płytęGłos ma laureatka Orderu Uśmiechu nagrody przyznawanej przez dzieci.Do malca koncertującego we Frankfurcie podszedł jakiś nastolatek i powiedział:- Wspaniale grasz! Ja nigdy się tak nie nauczę.- Dlaczego? Jesteś już całkiem duży. Spróbuj, a jeśli nie wyjdzie, to zacznij pisać utwory.- Ja już piszę. Wiersze...- To interesujące. Pisać dobre wiersze jest chyba jeszcze trudniej niż pisać muzykę.- Dlaczego, całkiem łatwo. Spróbuj...Rozmówcami byli Mozart i Goethe (autorzy piosenki Fiołek).12 lutego 1785 w Wiedniu odbył się koncert , podczas którego wykonano trzy kwartety smyczkowe Mozarta. Obecny na koncercie Józef Haydn powiedział do ojca kompozytora: Zapewniam pana przed Bogiem i jakem uczciwy człowiek, że syn pański jest największym kompozytorem, jakiego znam osobiście lub ze słyszeniaPół roku później pierwsze wydanie sześciu kwartetów smyczkowych Mozart zadedykował Haydnowi:Pewien ojciec postanowił wysłać swe dzieci w szeroki świat i powierzył je opiece i mądrości bardzo sławnego człowieka, który szczęśliwym zrządzeniem losu był jego najlepszym przyjacielem, jak Ty, który jesteś sławnym człowiekiem i moim najlepszym przyjacielem. Oto powierzam Ci moich sześciu synów owoc długiego i pracowitego trudu. () Podczas Twej ostatniej bytności w stolicy, najdroższy przyjacielu, okazałeś mi swą życzliwość, a Twoje uznanie dodało mi otuchy. Dlatego właśnie, oddaję Ci pod opiekę sześcioro mych dzieci w nadziei, że godne są Twej życzliwości.Po premierze opery Mozarta Uprowadzenie z seraju cesarz Józef II rzekł do kompozytora:- Drogi mistrzu, wydaje mi się, że w tej operze słyszałem za dużo nut.- Cóż...Wasza Wysokość z racji sprawowania władzy zbyt wiele słyszy!
Jadwiga Mackiewicz małym melomanom znana jako Ciocia Jadzia od 1960 roku prowadzi w Filharmonii Narodowej koncerty dla dzieci.Uczy słuchania muzyki. Chcąc ocalić od zapomnienia Jej umiejętność i wiedzę, oddajemy w Państwa ręce tę płytęGłos ma laureatka Orderu Uśmiechu nagrody przyznawanej przez dzieci.Mały Wolfgang Amadeusz Mozart otrzymał zaproszenie na obiad do cesarza Józefa II. Przy stole zachowywał się bardzo swobodnie i wesoło. Jego zachowanie dotknęło obecnych tam generałów do tego stopnia, iż powiedzieli o tym cesarzowi. Jakież było ich zdziwienie, gdy władca roześmiał się i rzekł: Mozarta zostawcie w spokoju. Generałowie rodzą się codziennie, Mozart tylko jeden raz.Bliski przyjaciel rodziny Mozartów, trębacz Johann Andreas Schachtner opowiadał, że pokazano mu pełną kleksów partyturę koncertu skomponowanego przez młodego Amadeusza. Ojciec kompozytora, Leopold, w pierwszej chwili odrzucił pracę syna, ale później przyjrzał jej się bliżej, doceniając talent potomka. Niech pan spojrzy, Schachtner. Wszystko jest zapisane prawidłowo i regularnie skomponowane. Jest bezużyteczne tylko dlatego, że jest zbyt trudne, aby ktokolwiek to zagrał zwierzał się trębaczowi. Mały Amadeusz miał gotową odpowiedź na obiekcje ojca: - Właśnie dlatego jest to koncert"" powiedział. ""Trzeba długo ćwiczyć, zanim zagra się te nuty.Pewien młodzieniec pytał Mozarta, jak się pisze symfonie.- Jesteś jeszcze za młody. Zacznij lepiej od ballad odpowiedział kompozytor.- Ale przecież pan zaczął pisać symfonie, kiedy nie miał jeszcze dziesięciu lat! zaprotestował młodzieniec.- No, tak. Ale ja nikogo nie pytałem, jak się to robi.
Jadwiga Mackiewicz – małym melomanom znana jako Ciocia Jadzia – od 1960 roku prowadzi w Filharmonii Narodowej koncerty dla dzieci.
Uczy słuchania muzyki. Chcąc „ocalić od zapomnienia” Jej umiejętność i wiedzę, oddajemy w Państwa ręce tę płytę…
Głos ma laureatka Orderu Uśmiechu – nagrody przyznawanej przez dzieci.
Jadwiga Mackiewicz małym melomanom znana jako Ciocia Jadzia od 1960 roku prowadzi w Filharmonii Narodowej koncerty dla dzieci.Uczy słuchania muzyki. Chcąc ocalić od zapomnienia Jej umiejętność i wiedzę, oddajemy w Państwa ręce tę płytęGłos ma laureatka Orderu Uśmiechu nagrody przyznawanej przez dzieci.Czary czyli historie o niezwykłych wydarzeniach i niezwykłych postaciach. Nazywamy je zwykle baśniami. Są w tych opowieściach zawsze dwaj bohaterowie uprawiający czary (czarownik lub czarownica) i ten, na którym sprawdza swe czarnoksięskie moce.Baba Jaga na przykład zwabiła do swej chatki na kurzej nóżce Jasia i Małgosię, wypędzona przez macochę-czarownicę Królewna Śnieżka trafiła do domku krasnoludków, a zła wróżka rzuciła klątwę na Śpiącą Królewnę. Wszystkie te straszne i smutne historie mają jednak szczęśliwe zakończenie.Wiele takich bajek wyczarowali także kompozytorzy Niektóre z nich umieściliśmy na płycie.Posłuchajcie muzycznych opowieści o: Babie Jadze, Jasiu i Małgosi, Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach (zwanych także gnomami lub karzełkami), Śpiącej Królewnie i Królu Gór, szwajcarskim łuczniku Wilhelmie Tellu i krakowskim czarnoksiężniku Panu Twardowskim, a także o zaklętej w łabędzia dziewczynce i zamienionym w trzmiela carewiczu Gwidonie z Bajki o carze Sałtanie.
Doktor Dolittle i jego zwierzęta przekład: Wanda Kragen reżyseria: Agnieszka Putkiewicz ilustracja: Zbigniew Lengren Czyta: Monika Kwiatkowska Czas trwania: 2 godz. 40min.
,,Wszystko jest baśnią"" - uważa Włodzimierz Dulemba i pisze Cztery pory baśni - historie związane z porami roku. W części Wiosna znajdują się opowieści o budzącej się do życia przyrodzie: o pierwszej jaskółce, o bocianim gnieździe, o pierwszym listku. Króciutkie historyjki słuchane kolejno, dzień po dniu (najlepiej zaczynając 21 marca!) tworzą baśniowy kalendarz. A w nim również święta związane z rokiem liturgicznym - jak Niedziela Palmowa czy Wielkanoc, i uroczystości świeckie - Święto Pracy, 3 maja, rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej czy Dzień Dziecka. Od razu jednak zaznaczam, że nie ma w tych historyjkach żadnego zadęcia czy sztuczności! Święta stają się tylko pretekstem do bajania. O polskim narodowym święcie, na przykład, plotkuje para orłów (mąż i żona). Orli mąż, frunąc, zauważył, że ludzie wywiesili flagi. Dostrzegł też podobiznę orła w koronie - jakże był dumny z siebie... O zjednoczonej Europie z kolei opowiada swym zwierzęcym kumplom jastrząb. Sugeruje przy tym, że można by zjednoczyć łąkę... Jak myślicie, jaka jest reakcja zwierząt? Przedstawiony w Czterech porach baśni świat - częściowo realny, częściowo fantastyczny - ukazuje najbliższą dziecku rzeczywistość. Mały słuchacz dowiaduje się o zwyczajach zwierząt, znaczeniu niektórych roślin, a także wadach i zaletach ludzi.
Przygody baśniowego rodzeństwa czterech pór roku. Przedstawiony w nich świat częściowo realny, częściowo fantastyczny, tworzy najbliższą dziecku rzeczywistość, w której mały Czytelnik poznaje bliżej każdy jej element. Dowiaduje się on, w zrozumiałym dla siebie języku i z odpowiednią dawką humoru, o zwyczajach zwierząt, istotnym znaczeniu niektórych roślin, a także wadach czy też zaletach ludzi. Po fantastycznej podróży z latem przemierzymy kolejne krainy pełne baśni, bajek i niesamowitych opowieści. Czyta: Wojciech Malajkat Czas trwania: 2 godz. 2 min.
Oto kolejny tomik zabawnych wierszy z idiomami, które pokazują nam język, odsłaniając swoją dwoistą naturę i prawdziwe znaczenie użytych słów. Bez niego trudno jest naprawdę poznać duszę języka, ponieważ to właśnie idiomy stanowią o jego bogactwie. czyta Autor
Przygody baśniowego rodzeństwa czterech pór roku zawiera opowieści na każdy dzień wiosny. Przedstawiony w nich świat częściowo realny, częściowo fantastyczny, tworzy najbliższą dziecku rzeczywistość, w której mały Czytelnik poznaje bliżej każdy jej element. Dowiaduje się on, w zrozumiałym dla siebie języku i z odpowiednią dawką humoru, o zwyczajach zwierząt, istotnym znaczeniu niektórych roślin, a także wadach czy też zaletach ludzi. Po fantastycznej podróży z wiosną przemierzymy kolejne krainy pełne baśni, bajek i niesamowitych opowieści. Czyta: Bożena Stachura Czas trwania: 136 min.
Przygody baśniowego rodzeństwa czterech pór roku zawiera opowieści na każdy dzień wiosny. Przedstawiony w nich świat częściowo realny, częściowo fantastyczny, tworzy najbliższą dziecku rzeczywistość, w której mały Czytelnik poznaje bliżej każdy jej element. Dowiaduje się on, w zrozumiałym dla siebie języku i z odpowiednią dawką humoru, o zwyczajach zwierząt, istotnym znaczeniu niektórych roślin, a także wadach czy też zaletach ludzi. Po fantastycznej podróży z wiosną przemierzymy kolejne krainy pełne baśni, bajek i niesamowitych opowieści. Czyta: Bożena Stachura Czas trwania: 122 min.
Przygody baśniowego rodzeństwa czterech pór roku zawiera opowieści na każdy dzień wiosny. Przedstawiony w nich świat częściowo realny, częściowo fantastyczny, tworzy najbliższą dziecku rzeczywistość, w której mały Czytelnik poznaje bliżej każdy jej element. Dowiaduje się on, w zrozumiałym dla siebie języku i z odpowiednią dawką humoru, o zwyczajach zwierząt, istotnym znaczeniu niektórych roślin, a także wadach czy też zaletach ludzi. Po fantastycznej podróży z wiosną przemierzymy kolejne krainy pełne baśni, bajek i niesamowitych opowieści. Czyta: Bożena Stachura Czas trwania: 146 min.
Pierwsza połowa XVII wieku. Na francuskim tronie zasiada Ludwik XIII. W szeregach królewskiej gwardii służą trzej muszkieterowie Atos, Portos i Aramis... Pewnego dnia dołącza do nich młody Gaskończyk d`Artagnan. Już we czwórkę 0 w myśl dewizy `Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego` - próbują pokrzyżować podstępne plany kardynała Richelieu, spełnić życzenie królowej Anny Austriaczki, ukarać uwodzicielską Milady de Winter, uratować życie księcia Buckinghama... Autor `Trzech muszkieterów` - Aleksander Dumas znakomicie połączył literacką fikcję z prawdziwymi wydarzeniami: wiernie oddał stosunki panujące na dworze królewskim, rywalizację między królem i kardynałem Richelieu o wpływy i władzę, nienawiść kardynała do królowej, wrogość między gwardzistami kardynalskimi i muszkieterami. Jedna z najlepszych powieści z gatunku płaszcza i szpady - przenosi słuchacza w świat pełen intryg, pojedynków, zdrad, miłosnych uniesień. Czas trwania: 22 godz. 13 min. Czyta: Tomasz Kozłowicz
Bon Ton - żartobliwie: dobry ton, nienaganny sposób bycia, właściwe zachowanie się.
Savoir-vivre - znajomość zwyczajów i form towarzyskich, reguł grzeczności, zasad dobrego zachowania.
Grzegorz Kasdepke - pisarz dla dzieci i młodzieży, autor scenariuszy, dziennikarz. Laureat wielu nagród, ale przede wszystkim znawca duszy i ciała dzieciaków...
Czyta - Anna Seniuk
Mity greckie dla dzieci część 1.
Nić Ariadny, puszka Pandory, pięta Achillesa, stajnia Augiasza, męki Tantala, róg obfitości, Syzyfowe prace, szata Dejaniry, ośle uszy Midasa - wszystkie te określenia wiążą się z grecką mitologią.
Czyta Grażyna Barszczewska.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?