Książki o astronomii i astrofizyce: atlasy nieba, podręczniki, książki fachowe i popularnonaukowe. Astronomia, kosmos, nauki ścisłe- wszystkie książki o tej i podobnej tematyce znajdziesz w naszej księgarni internetowej DobreKsiazki.pl
Filozofowie nauki, epistemolodzy i kognitywiści znajdą w tej książce oryginalne w skali światowej wyjaśnienie, jak – wbrew temu, że nasze myślenie jest kształtowane przez przyswojone style myślowe – doszło do dwóch wielkich rewolucji w fizyce. Wyjaśnienie to zostało szczegółowo zilustrowane materiałem historycznym. Prowadzone rozważania będą zrozumiałe również dla tych, którzy nie posiadając odpowiedniego wykształcenia, nie będą rozumieli części przytoczonych w tekście równań matematycznych. Fizycy, czytając tę książkę, poznają ważną część historii własnej dyscypliny – i wielu z nich zdziwi się zapewne, jak niewiele o niej wiedzieli, a nawet jakim mitom na temat tej historii ulegali. Rewolucyjne zmiany stylów myślowych zdarzały się też w innych dziedzinach naszego życia. Czy następowały one w sposób podobny do tych, które doprowadziły do zastąpienia fizyki klasycznej fizyką kwantową i relatywistyczną, nie da się z góry rozstrzygnąć. Ale zawarte w tej książce rozważania mogą pobudzić innych do podjęcia badań nad intelektualnymi dziejami ludzkości.
Wojciech Sady ukończył w 1977 studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat i habilitację z filozofii – filozofii nauki uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w 2001 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Opublikował m.in. książki Racjonalna rekonstrukcja odkryć naukowych (1990), Wittgenstein: życie i dzieło (1993), Spór o racjonalność naukową: od Poincarégo do Laudana (2000, wyd. 2 rozszerzone 2014), trzy tomy z serii Dzieje religii, filozofii i nauki (2010, 2013, 2014), a także napisaną wspólnie z Katarzyną Gurczyńską-Sady Wielcy filozofowie współczesności (2012). Jest autorem hasła „Ludwik Fleck” zamieszczonego w Stanford Encyclopedia of Philosophy. Przetłumaczył książki Bertranda Russella, George’a E. Moore’a, Ludwiga Wittgensteina, Michaela Dummetta i Jiddu Krishnamurtiego. Prowadzi witrynę internetową Dzieje religii, filozofii i nauki, sady.up.krakow.pl.
Pasjonująca opowieść o eksploracji Układu Słonecznego oraz szansach na kolonizację kosmosuW Kosmosie Carl Sagan tylko ""rzucił okiem"" na wspaniałą tajemnicę Wszechświata i udostępnił ją milionom ludzi na całym świecie. W Błękitnej kropce, oszałamiającej kilkuset barwnymi ilustracjami kontynuacji tamtego bestsellera, słynny astronom kończy swoją rewolucyjną podróż przez przestrzeń i czas.Przyszłe pokolenia będą spoglądać wstecz na naszą epokę jako czas, w którym ludzka rasa wreszcie w radykalny sposób pokonała nową granicę kosmiczną przestrzeń. W swojej książce Sagan śledzi romantyczną historię naszego startu w kosmos i ocenia przyszłość, która otworzy się przed nami, kiedy już skolonizujemy nasz system planetarny i wyruszymy dalej, do odległych galaktyk. Autor niezwykle sugestywnie udowadnia, że eksploracja i osiedlenie się człowieka na innych światach, w tym także zaludnienie nieznanych jeszcze galaktyk, nie jest ani fantazją, ani luksusem, ale raczej koniecznym warunkiem przetrwania ludzkiego rodzaju.Fascynująca... Zapadająca w pamięć... Odkrywcza... Być może najlepsza z książek Sagana!The Washington Post
In the years since its publication in 1988, Stephen Hawking’s A Brief History Of Time has established itself as a landmark volume in scientific writing. It has become an international publishing phenomenon, translated into forty languages and selling over nine million copies. The book was on the cutting edge of what was then known about the nature of the universe, but since that time there have been extraordinary advances in the technology of macrocosmic worlds. These observations have confirmed many of Professor Hawkin’s theoretical predictions in the first edition of his book, including the recent discoveries of the Cosmic Background Explorer satellite (COBE), which probed back in time to within 300,000 years of the fabric of space-time that he had projected.
Eager to bring to his original text the new knowledge revealed by these many observations, as well as his recent research, for this expanded edition Professor Hawking has prepared a new introduction to the book, written an entirely new chapter on the fascinating subject of wormholes and time travel, and updated the original chapters.
In addition, to heighten understanding of complex concepts that readers may have found difficult to grasp despite the clarity and wit of Professor Hawking’s writing, this edition is enhanced throughout with more than 240 full-color illustrations, including satellite images, photographs made made possible by spectacular technological advance such as the Hubble Space Telescope, and computer generated images of three and four-dimensional realities. Detailed captions clarify these illustrations, enable readers to experience the vastness of intergalactic space, the nature of black holes, and the microcosmic world of particle physics in which matters and antimatter collide.
A classic work that now brings to the reader the latest understanding of cosmology, A Brief History Of Time is the story of the ongoing search for t he tantalizing secrets at the heart of time and space.
Wszystko, co wiemy o Wszechświecie, wszystko, czego jeszcze musimy się dowiedzieć, a nawet więcej - właśnie o tym opowiada książka wybitnej brytyjskiej astrofizyk Jo Dunkley, która łączy swoją wiedzę z ogromnym talentem pisarskim. ""Nasz Wszechświat"" to odkrywanie Wszechświata z książką w dłoniach, poznawanie jego największych tajemnic z najlepszym przewodnikiem, jaki można sobie wyobrazić. Od tego, co widoczne - aż po granice naszych obserwacji, przez najnowsze odkrycia, aż do tego, czego wciąż nie udało nam się odgadnąć; wszystko to w jednej, napisanej z wdziękiem i dreszczykiem emocji książce, którą każdy powinien przeczytać.Jo Dunkley jest nie tylko wybitną specjalistką w dziedzinie kosmologii, ale i doskonałą pisarką.Martin Rees, Astronom Królewski Wielkiej BrytaniiBłyskotliwy przewodnik po Wszechświecie.""Nature""Jo Dunkley jest profesorem astrofizyki na Uniwersytecie w Princeton. Brała udział w pracach zespołu naukowego, który prowadził badania za pomocą satelity WMAP, a obecnie prowadzi obserwacje za pomocą teleskopu kosmologicznego Atacama, bierze udział w budowie Obserwatorium Simonsów i Wielkiego Teleskopu Przeglądowego. Za swoje prace poświęcone powstaniu i ewolucji Wszechświata zdobyła liczne nagrody, między innymi Medal Maxwella, Nagrodę Fowlera w dziedzinie astronomii, Nagrodę Rosalind Franklin przyznawaną przez Towarzystwo Królewskie i Nagrodę Philipa Leverhulme'a.
Could there be a civilization on a mote of dust? How much of your fate have you made? Who cleans the universe?
Through more than fifty Koans - pleasingly paradoxical vignettes following the ancient Zen tradition - leading physicist Anthony Aguirre takes us across the world from Japan to Italy, and through ideas spanning the age, breadth and depth of the Universe. Using these beguiling stories and a flair for explaining complex science, he covers cosmic questions that giants from Aristotle to Galileo to Heisenberg have grappled with - from the nature of time to the origin of multiple universes to the meaning of quantum theory.
Playful and enlightening, Cosmological Koans invites the reader into an intellectual adventure of the highest order, giving us what Einstein called 'the most beautiful and deepest experience' anyone can have - a sense of the mysterious.
This stunning collection of photographs lets fans of NASA, science, and space exploration share the wonders of the cosmos with friends and family. Featuring astonishing images of Earth from above, the phenomena of our solar system, and the celestial bodies of deep space—all paired with informative captions—this collection of 100 different postcards infuses any correspondence with out-of-this-world splendor.
Żyjemy na wyjątkowej planecie. Wszystko w naszym otoczeniu nawet my sami! jesteśmy złożeni z pierwiastków.Czy wiedziałeś, że nasze ciało składa się z pierwiastków, które w większości powstały miliardy lat temu? Zastanawiałeś się kiedyś, skąd na Ziemi znalazło się złoto? Albo z czego właściwie złożone jest Morze Martwe? Jesteś ciekawy, które pierwiastki trafiły do nas z kosmosu oraz czy piasek na Ziemi może się kiedyś wyczerpać?Anja Ryne, norweska fizyczka i popularyzatorka nauki zabiera nas w fascynującą podróż po świecie pierwiastków. W bardzo przystępny i dowcipny sposób opowiada, jak złoto, żelazo, aluminium, węgiel czy wapń wpłynęły na naszą historię oraz rozwój cywilizacji. Nie musicie obawiać się nudnego wykładu. Entuzjazm i pasja, z jaką Anja Ryne opisuje wszechświat, udziela się czytelnikowi już po pierwszych stronach jej książki. W jej ujęciu nawet najbardziej skomplikowane fizyczne i chemiczne zjawiska stają się zrozumiałe.
Treść niniejszej książki odnosi się bezpośrednio do opublikowanego wcześniej postulatu kosmologicznego Energoczasoprzestrzeń, będącego zwieńczeniem moich wieloletnich dociekań i analiz kosmologicznych. Ogłoszenie postulatu skierowane było głównie do profesjonalnych środowisk kosmologów, astronomów i astrofizyków, jak też do czytelników obeznanych z zagadnieniami kosmologicznymi. Z ważnych względów praktycznych oraz z przyczyn osobistych treść książki była anonsem Teorii Wszystkiego, niedostatecznie jednak opisanej i uzasadnionej. Tamte braki zostały usunięte, ponadto teorię poparto współczesnym stanem wiedzy kosmologicznej i dziedzin związanych z Naturą Rzeczywistości.Energoczasoprzestrzeń to kosmologiczna zasada wszystkich zasad, to Uniwersum i Teoria Wszystkiego. Teoria od wieków poszukiwana przez wielu kosmologów, w tym przez nieżyjącego już wybitnego kosmologa Stephena Hawkinga.Szanowni Czytelnicy! Informujcie i udostępniajcie tę książkę bliskim i znajomym. Bądźcie w awangardzie pośród tych, którzy zmienią rozumienie oraz naukową interpretację kosmologii i astrofizyki, zmienią rozumienie Rzeczywistości.
Kosmos mój prywatny. Wielki wybuch w ziarnistej przestrzeni zawiera postulaty wysuwane przez autora, które są oczywiście niezgodne z ustaloną wiedzą na temat ewolucji kosmosu i astrofizyką. Wywołają zapewne sprzeciw i potępienia profesjonalistów. Autor uznał jednak, że jeżeli choć jedna myśl w tej książce może okazać się prawdopodobna, czy nawet prawdziwa, to należało ją przedstawić publicznie. Treścią publikacji jest dyskusja wokół tego pomysłu.Dla czytelnika nieobeznanego z terminologią z dziedziny atomistyki i kosmologii tekst może nie być łatwy do zrozumienia. Może stanie się chociaż zachętą do poznania tych pięknych dziedzin wiedzy ludzkiej. Autor byłby wdzięczny profesjonalistom za opinię i krytyką „dzieła”, która nie będzie zapewne inna, jak miażdżąca.Autor jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie. Pracował wiele lat jako anestezjolog i lekarz ogólny. Obecnie na emeryturze.Od dawna interesuje się naukami o niebie. Pierwsze informacje czerpał z pierwszego numeru miesięcznika „Problemów”, który ukazał się w już 1945 r. Wydawano go przez wiele lat. To stało się inspiracją do systematycznego śledzenia postępów w kosmologii i astrofizyce.Swoje zainteresowanie kosmologią dzieli z innymi dziedzinami wiedzy: historią, ekonomią, polityką a także literaturą. Zaowocowało to stworzeniem blogów o tej tematyce, zamieszczonych w Internecie pod adresem UP7256. Również na Twitterze funkcjonuje profil o takim samym adresie. Jest także autorem publikacji „Mój zegar niesłoneczny”, zawierającej wspomnienia z dzieciństwa i wczesnej młodości, dostępnej w księgarniach internetowych.
Obecnie fizyka teoretyczna stoi na rozdrożu. W wyniku rozwoju technik obserwacyjnych i eksperymentalnych pojawiły się nowe dane, które jest trudno zinterpretować na podstawie obowiązujących teorii. Brakuje modeli matematycznych opisujących ilościowo i jakościowo obserwowane zjawiska. Należałoby tutaj wymienić tzw. ciemną materię, ciemną energię, brak równowagi między materią i antymaterią, równość liczby barionowej i leptonowej, niczym nieuzasadniony brak symetrii w oddziaływaniach słabych itd.
„Nowa Teoria Wszystkiego” jest współczesną fizyką napisaną od nowa. Rozwiązuje ona większość problemów, które trapią od ponad wieku tę dziedzinę nauki. Każdy, kto chociaż trochę interesuje się fizyką, po przeczytaniu tej książki popatrzy na otaczającą go rzeczywistość zupełnie inaczej. Wystąpi zjawisko, z którym mamy do czynienia, gdy patrzymy na skomplikowany, z pozoru chaotyczny, rysunek, na którym jest zakamuflowany znajomy kształt. Od chwili, gdy ten znajomy obiekt dostrzeżemy, już nigdy nie ukryje się on przed nami.
Kosmos: Możliwe światy"" to kolejna odsłona porywającej gwiezdnej odysei zapoczątkowanej przez Carla Sagana i Ann Druyan. Serial Kosmos stał się światowym fenomenem, wyemitowanym w 181 krajach na całym świecie. W tej części Ann Druyan kontynuuje elektryzującą podróż przez 14 miliardów lat ewolucji kosmosu, odsłaniając najskrytsze tajemnice natury.Druyan opisuje nasze losy od pojawienia się życia na Ziemi w głębi oceanu około czterech miliardów lat temu, aż do przyszłości, gdy statki kosmiczne będą się zapuszczać w inne części galaktyki, by ich wielopokoleniowe załogi mogły zwiedzać nieznane nam jeszcze światy. To opowieść o ideach, które wpłynęły na rozwój nauki. Jej bohaterami są zarówno tak znani badacze jak Galileusz, jak i zapomniani bohaterowie, tacy jak astronomka Caroline Herschel, botanik Nikołaj Wawiłow czy inżynier Jurij Kondratiuk. Najbardziej porywająca wydaje się wizja możliwego świata, który wciąż możemy stworzyć tutaj, na Ziemi.Wspomagając się sugestywnymi zdjęciami i rysunkami, Druyan snuje opowieść o wszechświecie, rozpoczynając ją od Wielkiego Wybuchu i pojawienia się życia. Wspomina doniosłe odkrycia kosmiczne, począwszy od misji dwóch sond Voyager, przy których pracowała wraz z mężem Carlem Saganem, aż do tych ostatnich, takich jak misja Cassini-Huygens, która zmieniła nasze spojrzenie na Saturn i jego księżyce.Carl Sagan pokazał nam, że w zestawieniu z ogromem kosmosu nasza planeta jest niczym więcej jak błękitną kropką. Niezwykła książka, będąca kontynuacją jego dzieła, odtwarza ten przypominający klejnot świat, zamieszkiwany przez istoty, które dopiero zaczynają sobie zdawać sprawę z istnienia innych inteligentnych form życia, podczas gdy zapuszczają się w bezmiar kosmosu.To opowieść o nieustraszonych naukowcach, których badania - czasami okupione najwyższą ceną - przybliżyły nam wszechświat. W tej fascynującej książce Druyan wyobraża sobie przyszłość, która może stać się naszym udziałem, jeśli tylko ockniemy się i zaczniemy mądrze korzystać z naszej nauki i technologii.Przygotujcie się na lot ku gwiazdom!
Książka ta analizuje możliwe drogi ewolucji życia i cywilizacji we Wszechświecie. Opiera się na trzech rodzajach źródeł: odkryciach dotyczących alternatyw ewolucji życia ziemskiego, odkryciach kilku tysięcy planet poza Układem Słonecznym oraz na źródłach ufologicznych. Okazuje się, że wszystkie one dają w sumie zdumiewająco spójny obraz, a przy tym nowy, wielu ludzi zapewne zaskakujący. Książka ta została pomyślana jako element przygotowywania ludzi do uświadomienia sobie natury cywilizacji pozaziemskich przed Kontaktem.
In both time and space, the cosmos is astoundingly vast, and yet is governed by simple, elegant, universal mathematical laws.
On this cosmic timeline, our human era is spectacular but fleeting.
Someday, we know, we will all die.
And, we know, so too will the universe itself.
Until the End of Time is Brian Greene's breathtaking new exploration of the cosmos and our quest to understand it. Greene takes us on a journey across time, from our most refined understanding of the universe's beginning, to the closest science can take us to the very end. He explores how life and mind emerged from the initial chaos, and how our minds, in coming to understand their own impermanence, seek in different ways to give meaning to experience: in story, myth, religion, creative expression, science, the quest for truth, and our longing for the timeless, or eternal. Through a series of nested stories that explain distinct but interwoven layers of reality-from the quantum mechanics to consciousness to black holes-Greene provides us with a clearer sense of how we came to be, a finer picture of where we are now, and a firmer understanding of where we are headed.
Yet all this understanding, which arose with the emergence of life, will dissolve with its conclusion. Which leaves us with one realization: during our brief moment in the sun, we are tasked with the charge of finding our own meaning.
Let us embark.
In recent years, extraordinary advances in our understanding of the wider Universe have led us to uncover even greater mysteries: what, for example, are the mysterious 'dark' parts of the Universe? And, what happens in those parts of space where conditions are so intense that our laws of physics break down?
In this new Pelican book, practising cosmologist and Professor of Astrophysics Jo Dunkley takes us to the heart of these many unsolved questions, guiding us through the history and structure of the universe, and illuminating many unsung heroes of discovery along the way.
Have you ever wondered how the universe began? Or what it takes to put humans on the moon - or even on Mars? What would you do if you could travel through space and time? Embark on the adventure of a lifetime in this beautiful collection of up-to-the-minute essays mind-blowing facts and out-of-this-world colour photographs, by the world's leading scientists including Professor Stephen Hawking himself, curated by the brilliant Lucy Hawking.
Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania
Światowej sławy kosmolog i autor bestsellera nad bestsellerami Krótka historia czasu pozostawił nam swoje odpowiedzi na najistotniejsze pytania o nasze miejsce i przyszłość we wszechświecie
Skąd się wzięliśmy? Czy ostatecznie przetrwamy? Czy postęp techniki uchroni nas przed zagładą? W jaki sposób moglibyśmy w pełni rozwinąć skrzydła?
Stephen Hawking został uznany za jeden z największych umysłów naszych czasów, a jego heroiczne zmagania z chorobą, odkąd w wieku dwudziestu jeden lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne, stanowią trwałe źródło inspiracji dla nas wszystkich. Zasłynął zarówno z przełomowych dokonań w dziedzinie fizyki teoretycznej, jak i z nadzwyczajnej umiejętności objaśniania skomplikowanych pojęć w sposób przystępny dla każdego. Uwielbiano go również za szelmowskie poczucie humoru. Bezpośrednio przed śmiercią pracował nad swym ostatnim dziełem – zestawieniem odpowiedzi na „wielkie” pytania, które tak często stawiał, wykraczając poza granice ściśle akademickich badań.
W swojej ostatniej książce Hawking przedstawia poglądy dotyczące najpoważniejszych zagrożeń, przed jakimi stoi ludzkość, oraz tego, jaka przyszłość zarysowuje się przed ziemskim globem. Każdą część rozpoczyna wprowadzenie pióra wybitnego intelektualisty, który nakreśla swoją własną ocenę wkładu profesora Hawkinga do gmachu naszej wiedzy. Książka zawiera również przedmowę laureata Oscara Eddiego Redmayne’a, który grał postać Hawkinga w filmie Teoria wszystkiego oraz posłowie napisane przez córkę Hawkinga, Lucy Hawking, a ponadto prywatne zdjęcia i inne materiały archiwalne.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?