Książki o astronomii i astrofizyce: atlasy nieba, podręczniki, książki fachowe i popularnonaukowe. Astronomia, kosmos, nauki ścisłe- wszystkie książki o tej i podobnej tematyce znajdziesz w naszej księgarni internetowej DobreKsiazki.pl
Przedstawiamy Państwu pierwszy tom monografii Na pograniczu chemii, biologii i fizyki – rozwój nauk będącej zbiorem artykułów naukowych napisanych przez uczestników XIII Kopernikańskiego Seminarium Doktoranckiego. Prezentowane prace obejmują zagadnienia z następujących dyscyplin naukowych: biologia, chemia, fizyka, nauki o żywności oraz nauki materiałowe. Tematyka monografii wpisuje się w aktualne trendy naukowe, kontynuując tym samym interdyscyplinarne idee Kopernikańskiego Seminarium Doktoranckiego.
Celem redaktorów tomu było utrzymanie jak najwyższej jakości naukowej i edytorskiej publikacji. Opublikowane artykuły wnoszą nową wiedzę do dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, a ich Czytelnik może znaleźć cenne źródła poznawcze i metodologiczne dla swoich zainteresowań naukowych.
Co to jest Nic?
Czym była próżnia dla Greków, a czym jest dla współczesnej kosmologii?
Czy zero Babilończyków, Hindusów i Majów to jedno i to samo zero?
John D. Barrow, brytyjski kosmolog i autor wielu znanych książek popularnonaukowych, tym razem poświęcił się Niczemu. Błyskotliwa, napisana z humorem i erudycją książka prowadzi Czytelnika od religijnych i poetyckich rozważań nad naturą nicości i przemijania, przez zmagania Babilończyków i Majów z zerem matematycznym, aż po najnowsze odkrycia naukowe na temat próżni kwantowej. Barrow szczegółowo opisuje przygodę Ludzkości z zerem, nicością i próżnią, komentując przy tym starożytne teksty i źródła archeologiczne, rozprawy teologiczne, notatki z eksperymentów oraz anegdoty i wiersze.
Książka o Niczym pokazuje, że Nic stanowi węzłowe zagadnienie w historii idei. Każda rewolucja w naszym myśleniu o świecie przynosi też odmienne spojrzenie na Nic w jego rozmaitych przejawach. W ostatnich rozdziałach Barrow szczegółowo opisuje rolę, jaką we współczesnej nauce odgrywa próżnia, która w XX wieku stała się jednym z najważniejszych pojęć kosmologii i teorii kwantowej.
John D. Barrow jest kosmologiem, matematykiem i fizykiem teoretycznym na Uniwersytecie Cambridge. Autorem wielu książek naukowych i popularno-naukowych. W języku polskim zostały wydane m.in.: Księga wszechświatów, Pi razy drzwi oraz Początek wszechświata. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność popularyzatorską, jest m.in. laureatem Nagrody Templetona w 2006 roku.
W monografii przedstawiono nowe wyniki badań struktury i korelacji molekularnych wybranych cieczy molekularnych i roztworów cieczy. Badania rentgenowskie dotyczyły roztworów niektórych cieczy polarnych z rozpuszczalnikiem niedipolowym.
W pracy opisano również rentgenowską metodę wykrywania zmian nowotworowych.
W pracy sformułowano nową metodę analizy struktury materii miękkiej. Zastosowano metodę redukcji zaproponowaną przez Mozziego i Warrena z modyfikacjami wprowadzonymi przez autora. Funkcje zredukowanego natężenia promieniowania analizowano metodą Bluma i Nartena. Zaproponowano najbardziej prawdopodobne binarne korelacje radialne molekuł w cieczach i roztworach ciekłych.
Znajomość budowy molekularnej cieczy i mechanizmu zachodzącej w nich dyfuzji ma fundamentalne znaczenie dla wszechstronnego wyjaśnienia ich właściwości fizyko-chemicznych.
Czy wszechświat miał początek i będzie miał kiedykolwiek koniec? Czy czas może być odwrócony?Krótka historia czasu to już klasyczna pozycja literatury popularnonaukowej. Przedstawione w niej idee prezentują najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata. Autor wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do ""tańca geometrii"", który doprowadził do powstania wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią. Ta fascynująca książka umożliwia poznanie ogromu przestrzeni międzygalaktycznej.
Nowe, uzupełnione wydanie książki przedstawiającej fenomenalny świat wybitnego kosmologa Rozmowa ze światowej klasy polskim uczonym i myślicielem o jego drodze życiowej, która prowadziła przez Sybir, seminarium duchowne, studia filozoficzne na KUL-u, wykłady na wielu renomowanych uczelniach świata aż do pałacu Buckingham, gdzie odebrał prestiżową Nagrodę Templetona „za pokonywanie barier między nauką a religią”. Kłopoty młodego wikarego, praca nad modelami kosmologicznymi, radość uczonego, któremu udało się znaleźć rozwiązanie matematycznego problemu, pierwszy komputer, spotkania z Janem Pawłem II, rozwijane przez lata pomysły „filozofii w nauce” i „teologii nauki” – oto niektóre motywy tej barwnej i wielowątkowej opowieści, do której Michała Hellera sprowokowali Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek i Zbigniew Liana. Michał Heller – ksiądz katolicki, filozof, kosmolog. Współtwórca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ w Krakowie. Laureat licznych nagród i wyróżnień, autor kilkudziesięciu książek, takich jak m.in.: Nowa fizyka i nowa teologia, Logos Wszechświata, Podróże z filozofią w tle, Granice nauki, Bóg i geometria.
W niniejszej publikacji zapraszamy w podróż po bezkresnym Kosmosie, zarówno po jego bliskich rejonach, jak i po jego krańcach. Zaprowadzimy Was w miejsca już bardzo dobrze znane, a także te dopiero co odkryte dzięki rozwojowi wiedzy oraz techniki, a oddalone od Ziemi o miliony czy nawet miliardy lat świetlnych.
Prezentujemy również historię poznawania przestrzeni kosmicznej od czasów starożytnych po
czasy obecne, ewolucję teorii na jej temat oraz największe przełomowe odkrycia i ich autorów,
wśród których znacząco zapisał się polski astronom Mikołaj Kopernik.
Michio Kaku, odkrywca i fizyk, autor bestsellerów, w „Kosmosie Einsteina” snuje opowieść, w której splata biografię uczonego z jego dziełem, ukazując Wszechświat takim, jakim widział go Einstein, i pozwalając nam na jedyne w swoim rodzaju wniknięcie w sposób myślenia Einsteina. Chociaż teorie Einsteina miały niezwykle rozległe implikacje, on sam myślał właściwie w kategoriach prostych fizycznych obrazów – pędzących pociągów, spadających wind, rakiet, zegarów w ruchu. I rzeczywiście, z dwóch takich obrazów wyłoniła się teoria względności, która wstrząsnęła posadami świata. Einstein pozostaje największym i najbardziej uwielbianym uczonym wszech czasów, ale jego praca i jego dziedzictwo nie zawsze są rozumiane. „Kosmos Einsteina” jest wspaniałą nowatorską drogą do poznania idei i życia Einsteina. Spis treści Przedmowa. Nowe spojrzenie na dorobek Alberta Einsteina Podziękowania Część I. OBRAZ PIERWSZY. W zawody z promieniem światła Rozdział 1. Fizyka przed Einsteinem Rozdział 2. Wczesne lata Rozdział 3. Szczególna teoria względności i „cudowny rok” Część II. OBRAZ DRUGI. Zakrzywiona czasoprzestrzeń Rozdział 4. Ogólna teoria względności i „najszczęśliwsza myśl w moim życiu” Rozdział 5. Drugi Kopernik Rozdział 6. Wielki Wybuch i czarne dziury Część III. NIEDOKOŃCZONY OBRAZ. Zunifikowana teoria pola Rozdział 7. Unifikacja i kwantowe wyzwanie Rozdział 8. Wojna, pokój i E = mc2 Rozdział 9. Proroczy dorobek Einsteina Bibliografia INDEKS Michio Kaku - jeden z najbardziej prominentnych i szanowanych uczonych naszych czasów. Piastuje katedrę fizyki w City University of New York. Jest autorem światowych bestsellerów: "Fizyki rzeczy niemożliwych", "Wizji", "Wszechświatów równoległych", "Hiperprzestrzeni" i "Fizyki przyszłości".
Explore the laws and theories of physics in this accessible introduction to the forces that shape our Universe, our planet, and our everyday lives.
Using a bold, graphic-led approach The Physics Book sets out more than 80 key concepts and discoveries that have defined the subject and influenced our technology since the beginning of time. Seven themed chapters examine the history and developments in areas such as energy and matter, and electricity and magnetism, as well as quantum, nuclear, and particle physics.
Eureka moments abound: from Pythagoras's observations of the pleasing harmonies created by vibrating strings, and Galileo's experiments with spheres, to Isaac Newton's apple and his conclusions about gravity and the laws of motion. You'll also learn about Albert Einstein's insights into relativity, how the accidental discovery of cosmic microwave background radiation confirmed the Big Bang theory, the search for the Higgs boson particle, and why most of our Universe is missing.
If you've ever wondered exactly how physicists formulated - and proved - these abstract concepts, The Physics Book is the book for you.
Marvel at the wonders of the Universe, from stars and planets to black holes and nebulae, in this exploration of our Solar System and beyond.
Universe opens with a look at astronomy and the history of the Universe, using 3D artworks to provide a comprehensive grounding in the fundamental concepts of astronomy, including the basic techniques of practical astronomy.
The core of the book is a tour of the cosmos covering the Solar System, the Milky Way, and galaxies beyond our own. Explanatory pages introduce different celestial phenomena, such as galaxies, and are followed by catalogues that profile the most interesting and important examples.
A comprehensive star atlas completes the picture, with entries on each of the 88 constellations and a monthly sky guide showing the night sky as it appears throughout the year as viewed from both the northern and southern hemispheres.
Ta książka opowiada o podstawowych prawdach, które odkrywamy, badając naszą rzeczywistość. I o tym, co się za nimi kryje, bo fakty, opisujące, jak działa Wszechświat - i nasz rozum, dzięki któremu potrafimy je poznać - to jeszcze nie wszystko. Największe umysły w historii, ludzie tacy jak Galileusz, Johannes Kepler, Isaac Newton, Michael Faraday, James Clerk Maxwell uważali, że przez badanie świata zbliżają się do Boga. Czy badania naukowe mogą doprowadzić nas do odpowiedzi na fundamentalne pytania o cel i sens?Duch gigantów nauki unosi się nad książką noblisty Franka Wilczka, który odrzuca wszystkie dogmaty i w poszukiwaniu odpowiedzi na fundamentalne, ostateczne pytania sięga do podstawowych zasad rządzących naszą rzeczywistością.Klarowna, pasjonująca opowieść o podstawach, które Wilczek nazywa ""najważniejszym przesłaniem współczesnej fizyki"". I nie ma na myśli jedynie faktów opisujących, jak działa świat, ale także sposób myślenia, który doprowadził do ich odkrycia.""Scientific American""""Podstawy"" są wciągającą opowieścią o tym, jak ludzkość odkrywała rzeczywistość, relacjonowaną przez jednego z głównych uczestników najnowszych wydarzeń stanowiących część tej historii. Wilczek najtrudniejsze nawet zagadnienia omawia z rzadko spotykaną przejrzystością.""Science News""Frank Wilczek nieustannie odkrywa nowe sposoby prezentowania ważnych idei, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć, co one oznaczają.""Physics World""To jest książka o ważnych ideach, a nie o przemijających modach. Prezentuje głębokie zasady, a nie suche fakty. Stanowi rzadką okazję do zajrzenia w głąb umysłu jednego z czołowych fizyków świata.Sean Carroll, autor książek ""Coś głęboko ukrytego"" i ""Cząstka na końcu Wszechświata""Pod niezrozumiałym chaosem otaczającego nas świata znajduje się niewidoczne królestwo subtelnego matematycznego piękna, fundament podstawowych zasad, z którego wywodzi się cała natura. Niewielu żyjących uczonych osiągnęło więcej niż Frank Wilczek, który przyczynił się do poznania tej głęboko ukrytej warstwy istnienia. Wilczek zabiera nas w zapierającą dech w piersiach podróż do granic fizyki, uświadamiając nam jednocześnie, że możliwość dostrzeżenia podstaw rzeczywistości stanowi ogromny zaszczyt i wielki przywilej rodzaju ludzkiego.Paul Davies, autor książek ""Milczenie gwiazd"" i ""Kosmiczna wygrana""Frank Wilczek otrzymał w 2004 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Jest profesorem fizyki w Massachusetts Institute of Technology, a także profesorem na Uniwersytecie Stanu Arizona i Uniwersytecie Sztokholmskim. Zdobył wiele nagród, zarówno za prace naukowe, jak i publikacje przeznaczone dla szerszego kręgu odbiorców. Jest autorem m.in. książek ""Piękne pytanie"" i ""Lekkość bytu"", a także setek artykułów w czołowych czasopismach naukowych. W dzienniku ""Wall Street Journal"" regularnie ukazują się jego felietony w rubryce zatytułowanej ""Wszechświat Wilczka"".
Czternaście miliardów lat dziejów wszechświata dla osób, które nie mają czasu na czytanieTa książka jest dla każdego, kto chce łatwo zrozumieć podstawy naszego niezwykłego, rozszerzającego się wszechświata.Astronomka Becky Smethurst opowiada o grawitacji i do czego ona służy, o początkach, czyli o Wielkim Wybuchu, o nieuchwytnej ciemnej materii i nie mniej uchwytnej antymaterii. Zastanawia się też, czy istnieje życie poza naszą planetą i dlaczego w nocy niebo jest czarne. Nieco dłużej skupia się na czarnych dziurach, bo kocha je najbardziej. Na koniec stara się odpowiedzieć na najważniejsze ze wszystkich pytań: czego nadal nie wiemy?Wszystko w tej książeczce wydaje się nie z tego świata ale szukanie odpowiedzi na postawione tu pytania zmieniło nasze życie na lepsze. Wciąż zmienia. I od nas wiele zależy. W dzieciństwie jesteśmy niezmordowanie dociekliwi, ale z wiekiem tracimy tę cechę. Warto czasami zatrzymać się w nieustannym biegu, spojrzeć w nocne niebo i obudzić w sobie naturalną ciekawość.Smethurst oświetla nie tylko to, czego jeszcze nie wiemy, ale i wiele więcej. Jeśli macie poważne pytania dotyczące kosmosu, ta książka dostarczy wam odpowiedzi w ciekawy i zwięzły sposób. Bo gdybyście mieli wiedzieć tylko dziesięć rzeczy o kosmosie, tych dziesięć wam wystarczy.Najważniejsze informacje dosłownie na jeden kęs, a do tego podane z ogromnym entuzjazmem wszystko, czego potrzebujecie, żeby podróżować w kosmosie!Chris Lintott, astrofizykTa zgrabna książeczka wręcz pęka od astrofizyki. Gwarantuję, że skończycie lekturę, wiedząc sporo o ciemnej materii, nie wspominając o supermasywnych czarnych dziurach.Jim Al-Khalili, fizyk
Publikacja związana z jubileuszem stulecia fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, opisująca dzieje optyki na tej uczelni od roku 1921, gdy Stefan Pieńkowski założył przy ul. Hożej 69 w Warszawie Zakład Fizyki. Autor relacjonuje gwałtowny rozwój badań i znaczące odkrycia w tej dziedzinie w okresie międzywojennym, kiedy ośrodek ten zdobył sławę jako światowe centrum luminescencji molekularnej i spektroskopii atomowej przyciągające do Warszawy uczonych z całego świata. Odbudowany po II wojnie światowej zyskał nowe oblicze, gdy do badań struktury atomów i cząsteczek oraz zderzeń atomowych zastosowano lasery i stał się obecnie cenionym na świecie nowoczesnym centrum fizyki optycznej, w tym optyki nieliniowej, optyki fourierowskiej, plazmoniki i technologii kwantowych.
******
100 Years of Optics at the University of Warsaw
This publication is related to the centenary of physics at the University of Warsaw. It describes the history of optics at the university since 1921, when Stefan Pieńkowski founded the Division of Physics at 69 Hoża Street in Warsaw. The author reports on the rapid development of research and significant discoveries in this field in the interwar period, when the Division of Physics earned a reputation as a world centre for molecular luminescence and atomic spectroscopy, attracting scientists from all over the world to Warsaw. Rebuilt after World War II, it got a new image when lasers were used for studies on the structure of atoms and molecules as well as atomic collisions. Today, it has become an internationally recognised modern centre for optical physics, including nonlinear optics, Fourier optics, plasmonics and quantum technologies.
Jak wygląda świat z perspektywy mrówki, pojedynczego atomu albo galaktyki? Czy życie mgławicy przypomina życie kontynentu, to zaś życie cząsteczki białka? A może obserwowalny Wszechświat jest tylko maleńkim pyłkiem, a w każdym atomie kryją się nieskończone kosmosy tętniące życiem?
Bogato ilustrowana książka prowadzi Czytelnika krok po kroku poprzez skale przestrzenne Wszechświata: od najpotężniejszych struktur kosmicznych, przez świat galaktyk, gwiazd, planet, skał, roślin, mrówek, bakterii, struktur komórkowych, związków chemicznych i atomów, aż po pojedyncze cząstki elementarne. Kolejne rozdziały opisują fascynujący świat śpiewów ziemskiej magnetosfery, wielkich kosmicznych eksplozji i mikroskopijnych soczewek mrówczego oka, a towarzyszący tym opisom komentarz dotyka takich kwestii, jak miejsce człowieka we Wszechświecie, istota nauki i granice naszego poznania oraz piękno, jedność i harmonia Natury we wszystkich jej skalach.
Błyskawiczny rozwój naszej wiedzy o świecie oraz XX-wieczna fascynacja Kosmosem i fizyką kwantową spowodowały, że w reakcji na słowo „Wszechświat” nasza myśl kieruje się głównie ku granicom naszego poznania, czyli rzeczom najmniejszym i największym. Próba zrozumienia świata na podstawie wiedzy o cząstkach elementarnych i Wielkim Wybuchu przypomina jednak próbę zrozumienia książki na podstawie wiedzy o alfabecie języka, w którym ją napisano, i drukarni, w której została wydana. Książka ta ma za zadanie przybliżyć Czytelnikom nie tylko świat rzeczy najmniejszych i największych, ale przede wszystkim niezwykłe piękno i bogactwo Natury w skalach pośrednich. Dopiero po zaprzyjaźnieniu się z całym światem możemy podjąć się próby jego zrozumienia. /Fragment książki/
Łukasz Lamża – doktor filozofii, specjalizujący się w filozofii przyrody. Zajmuje się kosmologią i astrofizyką, filozoficznymi aspektami tych dyscyplin oraz ich powiązaniami z pozostałymi gałęziami nauki. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych.
Album Niebo to kompendium wiedzy o Wszechświecie. Zawarte w nim informacje pozwolą poszerzyć wiadomości na temat historii Ziemi, jej, budowy, geostref – litosfery, atmosfery i hydrosfery – oraz innych obiektów Układu Słonecznego. Dociekliwi Czytelnicy dowiedzą się, jak powstaje tęcza, które czynniki mają wpływ na zmiany klimatu oraz czym jest tajemnicze El Nino. Książka jest także niezastąpionym przewodnikiem po kosmosie. Znajdują się w niej opisy oraz rysunki 55 konstelacji wraz z mapami nieba w poszczególnych miesiącach. Autor podpowiada również, jak przygotować się do pierwszego spaceru pośród gwiazd, przekazuje podstawowe informacje na temat odległości na niebie, sprzętu do obserwacji oraz budowy amatorskiego obserwatorium astronomicznego. Pasjonaci fotografii mogą dowiedzieć się także, jak uwiecznić swoje kosmiczne odkrycia za pomocą zestawów do astrofotografii.
Skondensowana, ujednolicona prezentacja najsłynniejszej koncepcji naukowej wszech czasów, wprowadzająca w podstawowe zagadnienia teorii względności
Świat byłby dziś zupełnie inny, gdyby nie Albert Einstein. Podobnie jak Newton i Galileusz przed nim, ten niezwykły naukowiec na zawsze zmienił rozumienie wszechświata przez ludzkość. W 1921 roku, pięć lat po ogłoszeniu swojej ogólnej teorii względności, Einstein w uznaniu swoich niezwykłych osiągnięć otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. W tym samym roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby wygłosić cztery wykłady, które umocniły jego teorii, w których starał się wyjaśnić jej znaczenie nowej publiczności. Wykłady te zostały opublikowane w następnym roku jako Istota teorii względności i tekst ten autor poprawiał w każdym nowym wydaniu aż do swojej śmierci - w każdej kolejnej edycji Einstein włączał nowy materiał wzmacniający swoją teorię. Ta niewielka objętościowo książeczka pozostaje kluczowym dziełem dla każdego, kto chce poznać działanie jednego z najbardziej inspirujących umysłów XX wieku.
Z PRZEDMOWĄ BRIANA GREENE’A, AUTORA BESTSELLERA PIĘKNO WSZECHŚWIATA
Piękna jak nocne niebo książka, która odkrywa tajemnice wszechświata!Oto niebo w postaci, w jakiej nigdy przedtem go nie przedstawiano: królestwo gwiazd i planet, lecz również bogów, demonów, płanetników, podniebnych żeglarzy, średniowiecznych kosmitów, mitycznych stworzeń i grasujących duchów.Po ogromnym światowym sukcesie Atlasu lądów niebyłych (REBIS 2017) i Złotego atlasu (REBIS 2018) nadszedł czas na najpiękniejsze opowieści i mapy, jakie powstały z dążenia ludzkości do poznania firmamentu niebieskiego.
Co kryje się pod pojęciem wieloświata?Czy nasz wszechświat jest tylko jednymz nieskończenie wielu? Gdzie kończy sięnauka, a zaczyna twórcza fantazja?Pytanie o wielość (wszech)światów niejest nowe, ale we współczesnej fizyce powróciłoze zdwojoną siłą. Od kosmologiiprzez mechanikę kwantową po teorię strun,uczeni coraz śmielej kreślą obraz rzeczywistości,w której oprócz naszego uniwersumistnieją także inne, równie realne wszechświaty.Czy jednak hipoteza wieloświatamieści się jeszcze w granicach nauk empirycznych?Idąc tropem fizyków i filozofów,a także matematyków i logików, MichałHeller przygląda się kontrowersyjnemu,ale metafizycznie prowokującemu pojęciu,a właściwie różnym odmianom pojęciawieloświata. Jak zauważa, pytanie o realnośćinnych wszechświatów, balansującena krawędzi metody naukowej, jest jednocześniepytaniem o tożsamość fizyki.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?