Książki o astronomii i astrofizyce: atlasy nieba, podręczniki, książki fachowe i popularnonaukowe. Astronomia, kosmos, nauki ścisłe- wszystkie książki o tej i podobnej tematyce znajdziesz w naszej księgarni internetowej DobreKsiazki.pl
Książka Jima Baggotta to uwzględniające najnowsze osiągnięcia kompendium opisujące nasz obecny sposób pojmowania teorii kwantowej. A także całą długą drogę, jaką do takiej właśnie interpretacji doszliśmy, starając się znaleźć odpowiedzi na pytania o to, co właściwie teoria kwantowa mówi nam o rzeczywistości. Czy świadomość ma wpływ na wynik naukowego eksperymentu? Czy funkcja falowa istnieje naprawdę, czy jedynie opisuje prawdopodobieństwo? A jeśli jest czymś rzeczywistym to czy w chwili, gdy otwieramy pudełko z nieszczęsnym kotem, dochodzi do jej kolapsu, czy rozgałęzienia, wskutek którego powstaje kolejny wszechświat? Wszystkich, którzy zadawali sobie kiedykolwiek podobne pytania, autor zachęca, by wraz z nim przyjrzeli się fascynującej grze - grze teorii, która prowadzi do pełniejszego zrozumienia natury świata.Jim Baggott jest wielokrotnie nagradzanym autorem książek popularnonaukowych, byłym wykładowcą Uniwersytetu w Reading. Publikuje artykuły w ""New Scientist"" i ""Nature"". W Polsce ukazały się jego książki: ""Teoria kwantowa. Odkrycia, które zmieniły świat"", ""Higgs. Odkrycie boskiej cząstki"", ""Pożegnanie z rzeczywistością. Jak współczesna fizyka odchodzi od poszukiwania naukowej prawdy"", ""Początek. Naukowa historia stworzenia"" oraz ""Masa. Od greckich atomów do pól kwantowych"".
Encyklopedia nauki to kompendium wiedzy dla dzieci w wieku 6–8 lat. Przedstawia ona najciekawsze informacje i ciekawostki o Kosmosie, technice, odkryciach i wynalazkach, architekturze, pojazdach i transporcie, komputerach i nowych technologiach. Tekst został napisany łatwym do zrozumienia językiem, idealnym dla młodych czytelników.
Czy wiecie, jak zbudowany jest Kosmos? Nie? Ja też nie wiedziałam, ale dowiedziałam się od Teleskopki i Teleskopka, dzieci pana Astronoma co to jest Układ Słoneczny i gwiazdozbiory, dlaczego planety krążą dookoła Słońca, czy planety mają księżyce?Dzieci nauczyły się tego od swojego taty, uczyły się, bawiąc. Napisały list do Słońca i odwiedziły dziwny ogród zoologiczny, w którym mieszkają znaki zodiaku. Teleskopka i Teleskopek przekazali swoją wiedzę mnie, a ja przekazuję ją Wam. I mam nadzieję, że przy czytaniu też będziecie się bawić. Ponieważ wszystko, czego się dowiedziałam, zrymowałam, żeby łatwiej było zapamiętać.Wasza Wanda Chotomska
In June 1925, twenty-three-year-old Werner Heisenberg, suffering from hay fever, retreated to a treeless, wind-battered island in the North Sea called Helgoland. It was there that he came up with the key insight behind quantum mechanics. A century later, this theory has given us modern technology and nuclear energy but remains disconcerting, enigmatic and fiercely debated.
Helgoland is the story of quantum physics and its bright young founders who were to become some of the most famous Nobel winners. It is a celebration of youthful rebellion and intellectual revolution. It is a transformative journey. Here Carlo Rovelli, a master storyteller and influential scientist, illuminates competing interpretations and offers his own original theory: the 'relational' interpretation of quantum mechanics, where the world is fundamentally made of relations and events rather than permanent substances. Where we, as every other thing around us, exist in our interactions with one another, in a never-ending game of mirrors.
A riveting voyage, full of wonder and delight, Helgoland revolutionizes our understanding of the universe and our place in it.
Choć na rynku wydawniczym nie brakuje książek popularnonaukowych o fizyce kwantowej, są one zwykle pisane albo przez fizyków, albo przez zawodowych popularyzatorów nauki. Te pierwsze skupiają się zwykle na formalizmie i podstawach matematycznych mechaniki kwantowej, przez co nie zawsze da się z nich wyczytać, jak niesamowity jest tak naprawdę świat kwantowy. Te drugie skupiają się z kolei często na wybranych ciekawostkach i po ich przeczytaniu czytelnik wciąż często nie wie, co tak naprawdę mówią o świecie fizycy.
Co się dzieje w świecie kwantów? to wyjątkowy na polskim rynku owoc współpracy pomiędzy fizykiem specjalizującym się w fizyce kwantowej oraz filozofem specjalizującym się w filozofii nauki i kosmologii. Autorzy wprowadzają czytelnika w zaledwie dwa klasyczne eksperymenty fizyczne, rekonstruując je jednak w wyjątkowo cierpliwy sposób, krok po kroku, odwołując się do serii specjalnie wykonanych dla tej książki szczegółowych ilustracji. Wszystko po to, aby odpowiedzieć na jedno proste pytanie: "Jaki jest tak naprawdę świat w skali kwantowej?". Próby odpowiedzi na nie to właśnie interpretacje mechaniki kwantowej, które zostają obrazowo wytłumaczone w drugiej części książki.
Książka ta może stanowić pierwsze wprowadzenie w świat fizyki kwantowej dla młodzieży licealnej i dorosłych oraz atrakcyjną odmianę dla czytelników, którzy czytują literaturę popularnonaukową, jednak zainteresowani są świeżym, głębokim i przemyślanym spojrzeniem na świat kwantowy.
Książka zawiera znakomity, systematyczny opis najtrudniejszej i do dziś nierozumianej części mechaniki kwantowej, tak zwanych interpretacji, czyli prób zrozumienia związku między formalizmem matematycznym a wynikami doświadczeń. - prof. Krzysztof Meissner
Starożytni astronauci przybyli na Ziemię przed tysiącami lat.
I są tu nadal!
"Bogowie nigdy nas nie opuścili" kontynuacja legendarnego bestsellera "Wspomnienia z przyszłości", w którym Erich von Däniken podważył wszystko, czego uczą podręczniki o początkach cywilizacji, i zrewolucjonizował nasze spojrzenie na przeszłość ludzkości. Wysunął szokującą tezę: technologie i religie dawnych kultur zostały podarowane ludziom przez starożytnych astronautów, którzy przybyli na Ziemię w załogowych statkach kosmicznych i zostali powitani jako bogowie.
Naukowcy książkę potępili.
Czytelnicy kupili 30 milionów egzemplarzy!
Czego właściwie chcieli od nas Obcy tysiące lat temu? I czego chcą teraz? I dlaczego tak wzbraniamy się przed uznaniem, że mogą tu być?
W Bogowie nigdy nas nie opuścili Erich von Däniken odpowiada na te pytania jak zwykle barwnie i pasjonująco. Wykorzystuje najnowsze osiągnięcia biotechnologii, astrofizyki, inżynierii, sztucznej inteligencji. Oddaje głos ludziom, którzy nawiązali kontakt z przybyszami z kosmosu. Dlaczego media nie informują o tych sensacyjnych odkryciach? Komu zależy na ukrywaniu prawdy? Jednak dzień spotkania zbliża się nieuchronnie. Rozszyfrowany przez dwóch szwajcarskich fizyków kod spoza Ziemi wskazuje konkretną datę…
ERICH VON DÄNIKEN to najsłynniejszy kontrowersyjny badacz historii ludzkości i najwybitniejszy przedstawiciel paleoastronautyki. Jest najczęściej czytanym autorem literatury faktu na świecie. Jego książki przetłumaczono na 32 języki i wydano w 70 milionach egzemplarzy.
Obecnie fizyka teoretyczna stoi na rozdrożu. W wyniku rozwoju technik obserwacyjnych i eksperymentalnych pojawiły się nowe dane, które jest trudno zinterpretować na podstawie obowiązujących teorii. Brakuje modeli matematycznych opisujących ilościowo i jakościowo obserwowane zjawiska. Należałoby tutaj wymienić tzw. ciemną materię, ciemną energię, brak równowagi między materią i antymaterią, równość liczby barionowej i leptonowej, niczym nieuzasadniony brak symetrii w oddziaływaniach słabych itd.
„Nowa Teoria Wszystkiego” jest współczesną fizyką napisaną od nowa. Rozwiązuje ona większość problemów, które trapią od ponad wieku tę dziedzinę nauki. Każdy, kto chociaż trochę interesuje się fizyką, po przeczytaniu tej książki popatrzy na otaczającą go rzeczywistość zupełnie inaczej. Wystąpi zjawisko, z którym mamy do czynienia, gdy patrzymy na skomplikowany, z pozoru chaotyczny, rysunek, na którym jest zakamuflowany znajomy kształt. Od chwili, gdy ten znajomy obiekt dostrzeżemy, już nigdy nie ukryje się on przed nami.
Nowe, uzupełnione wydanie książki przedstawiającej fenomenalny świat wybitnego kosmologa Rozmowa ze światowej klasy polskim uczonym i myślicielem o jego drodze życiowej, która prowadziła przez Sybir, seminarium duchowne, studia filozoficzne na KUL-u, wykłady na wielu renomowanych uczelniach świata aż do Pałacu Buckingham, gdzie odebrał prestiżową Nagrodę Templetona „za pokonywanie barier między nauką a religią”. Kłopoty młodego wikarego, praca nad modelami kosmologicznymi, radość uczonego, któremu udało się znaleźć rozwiązanie matematycznego problemu, pierwszy komputer, spotkania z Janem Pawłem II, rozwijane przez lata pomysły „filozofii w nauce” i „teologii nauki” – oto niektóre motywy tej barwnej i wielowątkowej opowieści, do której Michała Hellera sprowokowali Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek i Zbigniew Liana.
Using stunning space photography and easy-to-understand infographics, The Stars takes you to scores of galaxy clusters fantastically far away.
Since the Big Bang 13.8 billion years ago, there are now hundreds of billions of stars, 200 billion alone in our home galaxy - the Milky Way. The Stars details 88 constellations to be found in the night sky, including Ursa Major, which contains the seven stars that make up the Plough, as well as Hercules, Lyra, Orion, and far away Andromeda. It explains how they came into being, where they are situated, and their key features.
Feast your eyes on glowing galaxies, and rare sights such as dust clouds in the Carina and Ring Nebulae, taken by the Hubble Space Telescope. The Stars also provides an endless parade of mind-blowing facts such as when Betelgeuse explodes, it will release more energy in an instant that the Sun produces in its entire lifetime!
With a foreword by Maggie Aderin-Pocock, presenter of BBC's Sky at Night, The Stars is the ultimate visual guide to the cosmos.
Reports on Mathematical Physics publishes papers in theoretical physics which present a rigorous mathematical approach to problems of quantum and classical mechanics and field theories, relativity and gravitation, statistical physics and mathematical foundations of physical theories. Papers using modern methods of functional analysis, probability theory, differential geometry, algebra and mathematical logic are preferred.
Znany fizyk i bestsellerowy autor Stephen Hawking i jego córka Lucy w swojej fascynującej książce wyjaśniają czytelnikom w każdym wieku, czym jest wszechświat.
Ucieczka Freddy’ego, niesfornej świnki George’a, staje się początkiem niezwykłej przygody. Chłopiec poznaje swoich sąsiadów, Annie i jej ojca Erica, a dzięki nim i superinteligentnemu komputerowi Kosmosowi tajemnice wszechświata, począwszy od atomów, poprzez planety i ich księżyce, gwiazdy, galaktyki, na czarnych dziurach skończywszy. Wyrusza w podróż do najodleglejszych zakątków wszechświata.
Co by się jednak stało, gdyby Kosmos dostał się w nieodpowiednie ręce? George, Annie i Eric nie zamierzają się o tym przekonywać. Wynika z tego wspaniała przygoda, która w prosty sposób wyjaśnia tajemnice nauki.
Kot Schrdingera, który jest jednocześnie żywy i martwy, splątanie kwantowe, nazwane przez Einsteina upiornym działaniem na odległość, Bóg grający w kości z Wszechświatem - czy te obrazowe porównania opisują jedynie egzotyczną rzeczywistość kwantową, z którą mogą obcować wyłącznie fizycy?Nic podobnego!Działanie mechaniki kwantowej możemy obserwować w naszym otoczeniu, ponieważ cały otaczający nas świat jest przesiąknięty dziwnymi i abstrakcyjnymi zjawiskami kwantowymi. Nawet najzwyczajniejsze w świecie czynności, takie jak przygotowanie śniadania czy pisanie na komputerze, są z gruntu kwantowe!Procesy chemiczne związane z rozchodzeniem się aromatu porannej kawy albo fakt, że parówki nie przelatują przez stół, lecz pozostają na nim wraz z talerzem, można wyjaśnić tylko przez niezwykłe własności statystyczne kwantowych spinów. Nie można pojąć działania układów półprzewodnikowych w komputerach bez zrozumienia zjawiska kwantowej superpozycji - podobnej do tej, z jaką mamy do czynienia w przypadku nieszczęsnego kota-zombie wymyślonego przez Schrdingera.Książka ""Śniadanie z Einsteinem"" pokazuje, gdzie i jak należy patrzeć i o co pytać, by odkryć mechanikę kwantową w naszej codzienności.Chad Orzel jest profesorem na Wydziale Fizyki i Astronomii w Union College. Specjalizuje się w fizyce atomu, cząsteczki i ciała stałego. Autor niezwykłych książek, w których w sposób przystępny i zabawny wyjaśnia zawiłości współczesnej fizyki: ""Jak nauczyć fizyki swojego psa"" i ""Jak nauczyć teorii względności swojego psa"".
Join the galactic conversation on the biggest issues in the universe, from the 'most popular scientist in the world'
‘Don't fear change. Don't fear failure. The only thing to fear is loss of ambition. But if you've got plenty of that, then you have nothing to fear at all’ – Neil deGrasse Tyson
Neil deGrasse Tyson is arguably the most influential, acclaimed scientist on the planet. As director of the Hayden Planetarium, and host of Cosmos and StarTalk, he has dedicated his life to exploring and explaining the mysteries of the universe.
Every year, he receives thousands of letters – from students to prisoners, scientists to priests. Some seek advice, others yearn for inspiration; some are full of despair, others burst with wonder. But they are all searching for understanding, meaning and truth.
His replies are by turns wise, funny, and mind-blowing. In this, his most personal book by far, he covers everything from God to the history of science, from aliens to death. He bares his soul – his passions, his doubts, his hopes. The big theme is everywhere in these pages: what is our place in the universe?
The result is an awe-inspiring read and an intimate portal into an incredible mind, which reveals the power of the universe to start conversations and inspire curiosity in all of us.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?