Rekrutacja dzieci w szeregi przesiąkniętych ideologią organizacji politycznych przyjęła najjaskrawszą formę w Hitlerjugend.Organizacja młodzieżowa NSDAP powstała w 1933 roku, tuż po przejęciu władzy w Niemczech przez nazistów. W Hitlerjugend otwarcie wyznawano darwinowską zasadę wyższości najsilniejszych, zachęcano do indywidualnego oraz zbiorowego sadyzmu, fizycznych i psychicznych tortur oraz wszelkich form znęcania się nad rówieśnikiem przez grupę. Przeprowadzano obowiązkowe testy na odwagę, które polegały m.in. na skakaniu z wysokości pięciu metrów do wody bez względu na umiejętności pływackie, na wspinaczce po stromych ścianach skalnych bez odpowiedniego zabezpieczenia oraz wykonywaniu niekończących się serii przysiadów.W tej książce autor analizuje nazistowskie metody indoktrynowania młodego pokolenia Niemców i manipulowania nimi przez państwo totalitarne. Prezentuje też sylwetki chłopców i dziewcząt, którzy opierali się tym zabiegom. Opisuje, jak Hitlerjugend wstrząsała podstawami tradycyjnej moralności, równocześnie utrzymując, że stoi na jej straży, oraz jak wyglądały odważne lecz skazane na niepowodzenie próby sprzeciwu. Podejmuje również refleksję na temat problemów związanych z przejściem członków pokolenia poddanego indoktrynacji na stronę wartości demokratycznych.
Ile jabłek znajduje się w koszyku? Którędy powędruje jeż do kopca liści? Na którą planetę doleci rakieta? Ile rybek zmieści się w akwarium? Dzięki atrakcyjnym ćwiczeniom zawartym w tej książce, inspirowanym metodą Marii Montessori, dzieci będą z przyjemnością zdobywać wiedzę o działaniach matematycznych, rozwijać umiejętność koncentracji, a przy okazji świetnie się bawić!W książce zamieszczono zabawy o różnym poziomie skomplikowania, dostosowane do możliwości dzieci przedszkolnych. W ten sposób, ucząc się liczyć, mali odkrywcy świata przećwiczą także w praktyce, jak być konsekwentnym i jak pokonywać trudności.Bogumiła Zdrojewska jest nauczycielem dyplomowanym i od ponad 35 lat pracuje z dziećmi, wykorzystując między innymi metodę Marii Montessori. Cechuje ją innowacyjne podejście do wychowywania i uczenia najmłodszych oraz chęć do stałego poszerzania kompetencji pedagogicznych. Swoją pasją dzieli się z innymi. Jest autorką książek Moje pierwsze literki i cyferki, Moje pierwsze wyrazy oraz Poznaję świat i przyrodę, które ukazały się w serii Ćwiczenia z elementami metody Montessori.
Książka, którą trzymasz w ręku, to zbiór logicznych zagadek, które przeniosą Cię prosto do pikselowej rzeczywistości. Udaj się w podróż po uniwersum zbudowanym z klocków - przemierzaj labirynty, stawiaj budowle, łam kody, rysuj, licz i rozwiązuj zagadki.W książce znajdziesz: zagadki i łamigłówki, które sprawdzą twoje umiejętności logicznego myślenia,ćwiczenia, w których trzeba wykazać się spostrzegawczością,zadania polegające na rysowaniu, kolorowaniu i kodowaniu, szyfry, labirynty, wykreślanki, praktyczne wskazówki i podpowiedzi, by nie utknąć w jednym punkcie, tylko dalej śmiało kroczyć przez minecraftowy świat.Książka dla fanów Minecrafta i miłośników zagadek logicznych.
Błyskawiczny awans, podboje, intrygi, rycerskość i honor – oto opowieść o jednym z najsłynniejszych wodzów w dziejach świata.
W długiej historii konfrontacji chrześcijańskiego Zachodu ze światem islamu Saladyn jest jedną z nielicznych postaci, które szanowali nawet wrogowie. Ten obdarzony wyjątkowym talentem politycznym, świadomy swych celów przywódca zjednoczył skłócone ze sobą kraje muzułmańskie. Podbił większość państw krzyżowców i zmierzył się z królem Anglii Ryszardem Lwie Serce w jednej z najsłynniejszych bitew w dziejach średniowiecznych wojen. Ale cechami, które nade wszystko wyróżniały Saladyna spośród innych władców tamtych czasów, były jego rycerskość i honor. Dlatego nawet dla świata zachodniego stał się romantycznym symbolem średniowiecza i jego rycerstwa.
Ta książka to pełne pasji, doskonale napisane studium życia i czasów niezwykle utalentowanego człowieka, walecznego wodza i wybitnego polityka, który zdominował Bliski Wschód w drugiej połowie XII wieku.
Geoffrey Hindley – wybitny historyk średniowiecza. Autor wielu książek na temat średniowiecznych wojen, a przede wszystkim sztuki oblężniczej. Pisał też m.in. o zamkach, pielgrzymkach i wyprawach krzyżowych.
Książka opowiada o wstydliwie pomijanym milczeniem lub często lekceważonym przez badaczy dziejów epizodzie nowożytnej historii europejskiej, jakim było uzgodnione przez władze zwycięskiej w II wojnie światowej koalicji przymusowe wysiedlenie ludności niemieckiej z krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich po 1945 roku Ta kilkuletnia operacja deportacyjna na wielką skalę objęła łącznie kilkanaście milionów ludzi, głównie starców, kobiety i dzieci, a w jej trakcie zginęło podczas uwięziona w zaimprowizowanych obozach koncentracyjnych oraz tułaczki i transportów w nieludzkich warunkach szacunkowo około pół miliona ofiar. Niniejsza książka to pierwsze opracowanie, poświęcone tej politycznej i ludzkiej katastrofie, której tragicznym skutkom nie zapobiegły nawet starania podejmowane przez międzynarodowe organizacje humanitarne. Pokłosie przymusowych powojennych deportacji do dziś rzuca cień na europejskie relacje, stanowiąc podłoże nierozwiązywalnych sporów. Publikacja ta jest opracowaniem historycznym stojącym na najwyższym poziomie, przygotowanym w oparciu o oryginalne źródła i godnym polecenia wszystkim czytelnikom zainteresowanym prawdziwym obliczem dziejów współczesnych.
Gladiatorzy to najpopularniejsi wojownicy starożytnego Rzymu. Choć żyli krótko i ginęli okrutną śmiercią, często podziwiano ich za odwagę i wytrzymałość. Ci aktorzy krwawych igrzysk byli gwiazdorami swoich czasów. Jak walczyli? Jak zmieniały się ich uzbrojenie i techniki walki? Kim byli? Ta książka w intersujący sposób przybliża historię gladiatorów i obala mity na ich temat. Przedstawia różne rodzaje walki i dobieranie pojedynkujących się wojowników tak, aby ich atuty i słabości odpowiednio się równoważyły. Opisuje współczesny stan wiedzy o gladiatorach i wyjaśnia, skąd czerpiemy o nich informacje – z zabytków starożytności, źródeł historycznych, ówczesnych malowideł ściennych i przede wszystkim ze znalezisk archeologicznych odkrytych w barakach gladiatorów w Pompejach.
M.C. Bishop – pisarz i archeolog specjalizujący się w badaniach nad rzymską armią. Autor licznych publikacji, w tym cenionej i popularnej książki Roman Military Equipment (2006). Jest wydawcą „Journal of Roman Military Equipment Studies”.
Opowieść dla młodszych dzieci o przygodach bohaterów bestsellerowej serii "Frigiel i Fluffy", której akcja toczy się w uniwersum Minecrafta. Młodsi czytelnicy poznają wcześniejsze losy Frigiela i jego wiernego psa Fluffyego. Odkryj początki niesamowitych przygód Frigiela i Fluffyego! Frigiel, który niedawno skończył dziesięć lat, mieszka w wiosce Lanniel, gdzie za sprawą częstych wyjazdów swojego dziadka Ernalda niekiedy dopada go samotność. Większość miejscowych dzieci, z Erikhiem i Broghiem na czele, trzyma Frigiela na dystans. Niewzruszoną przyjaźń okazują chłopcu jedynie Ophelia młoda adeptka architektury oraz Fluffy, pies, który pojawił się w życiu Frigiela kilka lat wcześniej. W Lanniel odbywa się tymczasem wielkie polowanie na skarb, w którym biorą udział wszystkie miejscowe dzieci. Ophelia oraz Frigiel w towarzystwie Fluffyego liczą na to, że wygrają obiecany zwycięzcom diamentowy kilof i pokonają Erikha i jego bandę. Jednak kiedy znika Jenna, młodsza siostra Erikha, wszystkie dzieci łączą siły, aby ją odnaleźć. Frigiel stał się niepodważalnym specjalistą od Minecrafta(R) za sprawą swojej obecności na YouTubie, gdzie działa od 2011 roku i gdzie znajduje się ponad 3000 materiałów wideo jego autorstwa. Przygody Frigiela i Fluffyego śledzi ponad 1,8 miliona subskrybentów!
Nazywano ich dziwolągami, wybrykami natury i pokazywano w gabinetach osobliwości. Przedstawienia z ich udziałem freak shows lub side shows stały się w drugiej połowie XIX stulecia elementem wystaw światowych oraz występów cyrkowych. Choć wystawianie na pokaz ludzi zdeformowanych od urodzenia bądź wskutek chorób nie było niczym nowym, bo tego typu spektakle urządzano już na średniowiecznych rynkach, to koniec XIX wieku, wraz z rodzącymi się środkami masowego przekazu, show-biznesem i reklamą, przyniósł rozkwit tego zjawiska.Julia Pastrana, Generał Tomcio Paluch czy bracia syjamscy Chang i Eng byli gwiazdami, światowymi celebrytami, a ich historie weszły do popkulturowego kanonu. Nie byli jednak jedyni, zaś życie ludzi wystawianych na pokaz było raczej pełne cieni niż blasku. Historie tych niezwykłych osób są często tragiczne, pełne okrucieństwa, niezrozumienia, wyzysku, choć pojawiały się też w nich momenty wielkiej sławy w świetle reflektorów scenicznych, emancypacja i walka o swoje prawa.Książka opowiada o losach ludzi, którzy byli bohaterami freak shows, i czasach, kiedy te pokazy święciły największe sukcesy. Autorka poprzez te biografie przygląda się dziejom freak shows, bada źródła ich popularności, a także analizuje kontekst historyczno-kulturowy kolonializmu i rasizmu oraz przemiany w świadomości społecznej, które przyniosły kres tego typu występom.
Oto bohaterowie tej książki: Simo Hyh, Ludmiła Pawliczenko, Bert Kemp, Wasilij Zajcew, Clifford Shore, Sepp Allerberger, Patrick Devin, Harry M. Furness, a także brytyjscy snajperzy z operacji Foxley i japońscy strzelcy wyborowi. Podziwiani przez niektórych jako doskonali wojownicy, potępiani przez innych jako bezwzględni zabójcy snajperzy bojowi to więcej niż strzelcy. To zdyscyplinowani profesjonaliści o stalowych nerwach, wyszkoleni w strzelaniu do celu, prowadzeniu zwiadu i maskowaniu się. W czasie drugiej wojny światowej, angażowani przez obie strony konfliktu, zadawali śmiertelne ciosy wrogiej armii. W tej książce uznani historycy wojskowości prezentują głośne akcje snajperskie i sylwetki słynnych snajperów. Kreślą ich portrety psychologiczne oraz plastycznie opisują umiejętności strzeleckie. Przywołują wcześniej niepublikowane relacje z pierwszej ręki. Podczas lektury czytelnik niemal odczuje przenikliwy ziąb, w jakim często walczyli strzelcy wyborowi frontu wschodniego, Zajcew i Allerberger, a także cuchnącą, parną dżunglę, gdzie japońscy snajperzy ginęli w koronach drzew. Lepiej zrozumie osobistą zemstę, którą kierowała się rosyjska snajperka Ludmiła Pawliczenko, i sposób, w jaki Fin Simo Hyh wykorzystał swoje umiejętności myśliwego i narciarza, żeby zgładzić aż 700 żołnierzy Armii Czerwonej i stać się najskuteczniejszym jak dotąd strzelcem wyborowym. Ta trzymająca w napięciu książka pozwala zrozumieć rolę, jaką snajperzy odegrali na wszystkich frontach drugiej wojny światowej, a przede wszystkim docenić ich odwagę i umiejętności prezentowane w sytuacji największego zagrożenia. AUTORZY: ADRIAN GILBERT (Sepp Allerberger), TOM C.MCKENNEY (Bert Kemp), DAN MILLS (Patrick Devlin), ROGER MOORHOUSE (Simo Hyh), TIM NEWARK (operacja Foxley), MARTIN PEGLER (Wasilij Zajcew), CHARLES W. SASSER (Ludmiła Pawliczenko), MARK SPICER (Harry M. Furness), LEROY THOMPSON (Clifford Shore), JOHN B. TONKIN (snajperzy japońscy).
W tej książce znajdziesz mnóstwo smaczków z historii polskiego stołu. Przeczytasz, co jadali królowie, szlachta i chłopi w różnych okresach burzliwych dziejów Polski. Jak zmieniły kuchnię polską czasy zaborów, jak radzono sobie podczas wojen i okupacji, a jak w okresie PRL-u.To niebanalna podróż do spiżarni, piwnic, kuchni, sklepów spożywczych oraz lokali gastronomicznych minionych lat. Poznaj dawne smaki i dowiedz się, czym były naroki, jak smakują chrapy łosia z figatelami i jak zrobić suropiecki.Autor we wciągający, erudycyjny sposób opisuje historię naszej narodowej kuchni. Mnóstwo anegdot i opowieści z dawnych lat sprawia, że książkę czyta się niczym powieść. Zarazem jest to niezwykła i zaskakująca rozmachem próba całościowego spojrzenia na tę historię i jedna z nielicznych prób jej analizy z perspektywy ekonomiczniej i kulturowej. Andrzej Fiedoruk socjolog i historyk. Rodowity Białostocczanin. Swoje zainteresowanie wszelakimi aspektami kuchni i jedzenia przedstawił w ponad 60 publikacjach. W dorobku ma: powieści, felietony, eseje, a nawet powieść sensacyjną, związane z kulturą kulinarną. Jeden z recenzentów określił go mianem kucharza publicysty, gdyż jego książki, budowane na esencjonalnej historii, dosmaczane są komentarzem, doprawiane anegdotami i dykteryjkami kulinarnymi.
Stwórz na szydełku wyjątkowe maskotki i przedmioty
Ta książka zawiera 25 wzorów uroczych zwierzątek i elementów dekoracyjnych tworzących poetycki świat francuskiej dziewiarki znanej pod pseudonimem Tournicote.
W pierwszej części autorka krok po kroku opisuje wszystkie przybory i podstawowe techniki potrzebne do rozpoczęcia szydełkowania amigurumi. W drugiej zamieszcza szczegółowo opisane wzory wykonania maskotek ze zdjęciami oraz informacjami na temat wykończenia projektów.
W książce znajdziesz:
• 25 niepowtarzalnych wzorów ułożonych wedle stopnia trudności,
• czytelne instrukcje wykonania maskotek, wzbogacone zdjęciami przedstawiającymi kolejne etapy pracy,
• rekomendacje autorki dotyczące wykorzystanych materiałów,
• projekty odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.
Sandrine Deveze samodzielnie nauczyła się szydełkować i opanowała wszystkie zawiłości oczek ścisłych, słupków i półsłupków. Dzięki swej pasji i kreatywności szybko stworzyła z włóczki subtelny i barwny świat. Najbardziej lubi dziergać dla swoich dzieci i bliskich. Mieszka z rodziną w Pau na południu Francji. Dzieła Sandrine można znaleźć na koncie @tournicote na Instagramie lub w jej sklepie Etsy: https://www.etsy.com/shop/tournicote.
Oto zeszyt ćwiczeń dla najmłodszych dzieci, które chcą nauczyć się pisać i liczyć, a także przejawiają zainteresowanie rysowaniem. Zawarte w nim proste zadania pomagają w doskonaleniu umiejętności grafomotorycznych i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dają również szansę na przeżycie pierwszych edukacyjnych sukcesów.
Zeszyt ćwiczeń pomoże ci w obserwowaniu postępów rozwojowych dziecka oraz korygowaniu nieprawidłowych nawyków i utrwalaniu właściwych, niezbędnych podczas rysowania i pisania.
Bogumiła Zdrojewska jest emerytowanym nauczycielem dyplomowanym z 35-letnim stażem pracy z dziećmi przedszkolnymi. Przez 25 lat wspierała wychowanków w poznawaniu złożoności świata, wykorzystując metodę Marii Montessori. Cechuje ją innowacyjne podejście do wychowywania i uczenia najmłodszych. Obecnie swoją pasją dzieli się z innymi poprzez różne publikacje. Pisze dla dzieci w wieku przedszkolnym i dla swoich wnuków.
Poznaj przygody Frigiela i jego psa Fluffy’ego w świecie Minecrafta®!
Frigiel zamieszkał w królestwie Orelii, do którego powróciły pokój i magia. Aby przypieczętować dobre relacje z Odległymi Lądami i Świętymi Wyspami, królowa Abigail postanawia zorganizować turniej. Najlepsi zawodnicy trzech narodów zmierzą się w nim z takimi wyzwaniami, jak walka wręcz, pojedynek na magię, a nawet… gotowanie i poezja.
Ale nic nie idzie tak, jak powinno: wśród zawodników tworzą się grupki, panuje atmosfera podejrzliwości, agresja staje się niemal namacalna. Do tego ta dziwna przedłużająca się nieobecność Alice i Abla… Z oddali nadchodzi nowe zagrożenie, ale co to dokładnie jest?
Frigiel – z bloczkami łączy go wielka miłość. Swoimi przygodami w świecie Minecrafta® dzieli się na YouTubie już od dziesięciu lat. Zawsze towarzyszy mu w nich wierny kompan Fluffy – pies równie odważny, co niezgrabny. Ich kolejne przygody znajdziecie w tej książce!
Olivier Gay – przez wiele lat żył w przekonaniu, że pisarz musi być stary albo nieżywy. Tymczasem on – jeszcze nie taki stary i jak najbardziej żywy – uwielbia tworzyć powieści pełne zwrotów akcji, najeżone dowcipem i kipiące przygodami. O czym najlepiej świadczą historie Frigiela i Fluffy’ego!
Napisane 20 lat po wojnie wspomnienia to nie tylko katalog snajperskich dokonań Ludmiły Pawliczenko (1916–1974). Słynna snajperka przywołuje lata dorastania, patriotyczną atmosferę domu rodzinnego, pracę w fabryce, studia historyczne i amatorskie kursy snajperskie – wszystko, co sprawiło, że w czerwcu 1941 roku wstąpiła na ochotnika w szeregi Armii Czerwonej, a tam znalazła się w elitarnym gronie kobiet snajperów. Jej kariera strzelca wyborowego trwała zaledwie rok, zaowocowała jednak niebagatelną liczbą 309 zabitych wrogów. Ciężko ranna nie powróciła już na front. W 1942 roku była członkiem młodzieżowej delegacji, która w Stanach Zjednoczonych agitowała na rzecz utworzenia frontu zachodniego. Od 1943 roku szkoliła snajperów.
W tej książce Pawliczenko, zwana Panią Śmierć, daje też odpowiedź na trudne pytanie wyrażone ustami prezydentowej Eleanor Roosevelt: „Jeśli pani dokładnie widziała twarze swoich przeciwników na celowniku, ale mimo to oddawała śmiertelne strzały, to amerykańskim kobietom trudno będzie panią zrozumieć, droga Ludmiło…”. Dla niej odpowiedź była oczywista: „Wyjaśniłam […], że przybyliśmy z kraju, który przeżywa ciężkie chwile, w którym bomby burzą miasta i wsie i w którym przelewa się krew Bogu ducha winnych ludzi. Trafny strzał to tylko odpowiedź na ciosy zdradzieckiego wroga. Mój mąż zginął w Sewastopolu na moich oczach. Zabił go człowiek, którego widzę w okularze celownika optycznego…”.
Rycerzy, czyli wojowników konnych, zaczęto łączyć z pojęciem rycerskości, gdy zostało ono spopularyzowane przez średniowieczną literaturę. Oczekiwano od nich, że będą walczyć odważnie i honorowo oraz pozostaną lojalni wobec swego pana – w razie konieczności – aż do śmierci. W późniejszych czasach rycerskość utożsamiano z udziałem w turniejach i polowaniach oraz takimi zaletami charakteru jak sprawiedliwość, miłosierdzie i wiara. W czasach wypraw krzyżowych sformułowano kodeksy rycerskie, a niektóre zakony krzyżowców, między innymi templariusze, przeszły do legendy. Wraz z rozwojem sztuki wojennej w XV wieku ten typ wojska stał się zbędny, ale określenie „rycerz” przetrwało jako honorowy tytuł nadawany za usługi oddane monarsze lub krajowi. Stulecia później postać rycerza stała się też ikoną kultury popularnej. Ta książka opisuje rozkwit i schyłek epoki średniowiecznych rycerzy, przedstawia ich intensywny trening, pokazuje kosztowny ekwipunek i uzbrojenie, a także zabiera czytelnika na turnieje i przybliża etos rycerski.
Rosie Serdiville – historyk społeczny, bierze udział w rekonstrukcjach historycznych, interesuje się zwłaszcza wpływem działań wojennych na ludność cywilną. John Sadler – historyk wojskowości, autor licznych książek. Wykłada w Centre for Lifelong Learning na Uniwersytecie Newcastle.
Manga japońska sztuka komiksu otwiera przed młodym czytelnikiem swoje wrota, zapraszając do niezwykłego świata fascynujących bohaterów: od bajkowych wróżek, czarowników i smoków, przez postaci z życia codziennego i popkultury, po futurystyczne roboty i tajemniczych wojowników ninja. Ich wspaniałe historie tylko czekają, aż ktoś nada im barw.W tej książce dziecko znajdzie pomysłowe zadania rozwijające wyobraźnię plastyczną, sprawność manualną i koncentrację na szczegółach. Kolorowanie i rysowanie daje radość, a zarazem rozwija zdolności twórcze poprzez wymyślanie historii przedstawionych na rysunkach bohaterów. Rysunki o różnym stopniu skomplikowania pozwalają stopniowo budować umiejętności posługiwania się kreską i kolorem.
Przedwojenne Karpaty Wschodnie: Bieszczady, Gorgany i CzarnohoraCzy próbowałeś kiedy czytać fotografie? Tak, właśnie czytać, a nie oglądać? Oczywiście oglądać też można, czerpiąc z tego wiele przyjemności. Jednak prawdziwą satysfakcję daje dopiero zrozumienie tego, co się widzi, czyli czytanie. Zapraszam Cię więc do czytania zebranych w tym albumie fotografii, bo wszystkie są jak najciekawsze opowiadania, trzeba tylko odrobiny wysiłku, bo poznać alfabet, jakim je napisano. Mam nadzieję, że mój komentarz pomoże Ci je zrozumieć, dostrzec ich szczegóły, że osadzi je w kontekście historycznym i kulturowym.Chciałbym poprowadzić Cię po pachnących ziołami carynkach i smaganych wiatrami połoninach, po grzbietach i dolinach, po gwarnych wioskach, zagubionych wśród gór przysiółkach i leśnych ostępach. Powędrujemy razem przez rwące potoki i woryniowe perełazy do zacisznych, gościnnych schronisk przytulonych do górskich stoków. I może, gdy będziemy tak sobie niespiesznie iść, zarży nagle pasący się gdzieś na połoninie koń lub zapłacze trembita wśród wieczornych mgieł schodzących w dolinę Czeremoszu. I jeśli poczujesz wtedy jakiś dziwny skurcz w gardle i odezwie się w Twoim sercu żal za tym światem, który istnieje tylko na starej fotografii, będę szczęśliwy, że udało mi się na chwilę go ożywić i choć trochę z niego ocalić.
Poznaj przygody Frigiela i jego psa Fluffy'ego w świecie Minecrafta i Świętych Wysp! Po wielu wiekach niewoli Król Szkieletów, władca magii ciemności, odzyskał wolność. Wspierany przez hordy żywych trupów sieje spustoszenie na Świętych Wyspach i grozi całemu światu zniszczeniem. Aby go pokonać, Frigiel i jego przyjaciele muszą nakłonić skłóconych mieszkańców archipelagu do połączenia sił i zmierzyć się z najbardziej niebezpiecznymi potworami Netheru. Młody bohater staje przed najtrudniejszym wyzwaniem w swoim życiu. Czy uda mu się ocalić świat przed śmiercionośną magią Króla Szkieletów?
400 dni z życia przezabawnego kota malkontentaPoznajcie Edgara i jego codzienność. Pokochacie go szczerą nienawiścią!Pozwólcie, że się przedstawię. Nazywam się Edgar. Mam sześć miesięcy i jestem bardzo żywiołowym i inteligentnym kotkiem. Natura obdarzyła mnie wyjątkową urodą, niespotykaną wręcz łatwością w nawiązywaniu kontaktów i oczywiście skromnością. Dotychczas wiodłem dość awanturnicze życie, wędrując od domu do domu niczym nomada. Obecnie zostałem wbrew mojej woli przygarnięty przez rodzinę, której nazwiska nawet nie znam. Nazwijmy ich dla porządku rodziną Kretynialskich, co zresztą świetnie pasuje do jej członków.
Równie przystępne, co kompleksowe wprowadzenie do tematu wojny, ukazujące w zarysie dzieje konfliktów od antyku po współczesność. W czterdziestu krótkich rozdziałach Jeremy Black rozpatruje wojnę jako globalne zjawisko, nie ogranicza swojego spojrzenia jedynie do Europy i Stanów Zjednoczonych, lecz przygląda się także konfliktom, które rozgrywały się w Azji czy Afryce. Obok innowacji militarnych zmieniających oblicze wojen autor zwraca uwagę na społeczne i kulturowe aspekty konfliktów, podkreślając, jak duże znaczenie ma choćby ich różne postrzeganie przez poszczególne kultury. Wykorzystując zebraną wiedzę, Black podejmuje także próbę zarysowania możliwego kształtu przyszłych konfliktów zbrojnych.Jeremy Black, professor emeritus historii na University of Exeter. Autor licznych prac z zakresu historii wojskowości, w tym ponad 180 książek. Znawca brytyjskiej polityki zagranicznej i dyplomacji międzynarodowej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?