Monografia ABC łuszczycy wypełnia poważną lukę w naszym piśmiennictwie fachowym redaktorzy przygotowali interesujące przedstawienie wszystkich najważniejszych problemów w formie trzech pytań (A, B i C). Pytanie pierwsze (A) dotyczy patogenezy, drugie (B) rozpoznania, a trzecie (C) strategii leczenia. Odpowiedzi na poszczególne pytania ujęto w odrębnych rozdziałach, uwzględniając nie tylko najnowsze zdobycze nauki na świecie, lecz także bogactwo własnego doświadczenia autorów. Wszystkie rozdziały opatrzone są wybranymi pozycjami aktualnego piśmiennictwa.
Prof. Piotr Wiland łączy w swojej autorskiej książce PODRÓŻE W CIENIU ESKULAPA trzy największe zamiłowania: podróże, medycynę i historię.Zabiera nas w tej publikacji na rzadko uczęszczane szlaki znanych lekarzy podróżników, poetów, pisarzy i laureatów Nagrody Nobla. Warto zapoznać się z książką by dowiedzieć się np.: co odczuwał Herbert gdy pierwszy raz ujrzał ziemię grecką? Czy w jaki sposób utrzymywał swoją kondycję zdrowotną Mahatma Gandhi.Przeczytamy w niej również wiele ciekawostek: o skutkach półrocznego poszczenia przez chrześcijan w Etiopii czy o mocy kavy wypijanej na Fidżi.
W świadomości społecznej, ale niekiedy także wśród profesjonalistów istnieje przekonanie, że choroby tarczycy to domena wyłącznie kobiet. Autorzy prezentowanej monografii podjęli próbę przełamania tego stereotypu, wskazując charakterystyczne cechy choroby, które są zależne od płci. Omawiając poszczególne jednostki chorobowe, podkreślają różnice w ich symptomatologii oraz przebiegu i jednocześnie dowodzą, że płeć często bywa niekorzystnym czynnikiem prognostycznym. Książka jest pierwszym profesjonalnym opracowaniem poświęconym schorzeniom tarczycy u mężczyzn. Przygotowano ją z myślą o lekarzach wielu specjalności, którzy w codziennej praktyce klinicznej zajmują się chorobami tarczycy. Mamy nadzieję, że będzie przydatnym źródłem informacji i ułatwi podejmowanie właściwych decyzji diagnostycznych i terapeutycznych.
Oddajemy w Państwa ręce opracowanie najnowszych wytycznych postępowania w diagnostyce i leczeniu astmy oskrzelowej. „Rekomendacje diagnostyki i leczenia astmy” to kieszonkowa publikacja Adama Antczaka i Agaty Dutkowskiej z serii Pigułka Wiedzy. Autorzy opisali w niej najistotniejsze zmiany, jakie dokonały się na przestrzeni lat, które jak nigdy dotąd wychodzą naprzeciw zindywidualizowanej terapii ukierunkowanej na pacjenta. Przedstawili czynniki predysponujące do rozwoju astmy, różne jej postacie, obraz kliniczny, diagnostykę różnicową i badania dodatkowe. W książce omówiono również najważniejsze badania kliniczne, których wyniki przełożyły się na zmianę standardów postępowania. Oddzielny rozdział poświęcono nakładaniu się astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Podchodząc praktycznie do zagadnienia diagnostyki astmy, starannie przedstawiono wybrane wyniki badań rzeczywistych pacjentów. Nowoczesne leczenie zobrazowano na licznych rycinach i wygodnych dla Czytelnika algorytmach postępowania. Celem autorów jest bowiem dotarcie z „Rekomendacjami diagnostyki i leczenia astmy” do każdego gabinetu lekarskiego w Polsce, gdzie pacjent skarży się na problemy z oddychaniem.
Oddajemy w Państwa ręce opracowanie dotyczące środowiskowych (poszpitalnych) i szpitalnych zapaleń płuc. W dobie Covid-19 znaczenie zapalenia płuc i ryzyko powikłań i zgonu z powodu tej choroby, niezależnie od etiologii staje się faktem przebijającym do świadomości społecznej traktującej często, mylnie, zapalenie płuc jako rodzaj cięższego przeziębienia. Pisząc tę książkę, sięgnęliśmy do aktualnych wytycznych dotyczących diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki zapaleń płuc. Zwarta forma, liczne tabele i ryciny ułatwiają wyszukanie i analizę potrzebnych informacji. Mamy nadzieję, że nasze opracowanie będzie przydatne w codziennej praktyce klinicznej lekarzy rodzinnych i pracujących na oddziałach szpitalnych, a także posłuży jako podręcznik dla adeptów sztuki medycznej. Wierzymy, że publikacja ta przyczyni się do skutecznego, nowoczesnego i roztropnego leczenia chorych na zapalenie płuc zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych.
prof. dr hab. n. med. Adam Antczak
dr hab. n. med. Damian Tworek, prof. UM
W książce Okulistyka dla lekarzy rodzinnych pod redakcją prof. Jerzego Szaflika w sposób przystępny, ale zgodnie z aktualną wiedzą medyczną przedstawione zostaną podstawowe informacje z zakresu diagnostyki i leczenia schorzeń oczu. Tematyka obejmie retinopatię wcześniaczą, okulistykę dziecięcą, zeza oraz niedowidzenie, jak również zagadnienia kliniczne z wiązane z jaskrą oraz zaćmą, urazami, zaczerwienieniem oka i chorobami oczodołu. Autorzy przybliżą również problemy zmian w narządzie wzroku związanych z wiekiem i nagłych zaburzeń widzenia.
Alergie są zmorą cywilizacji. Jak sobie radzić z różnymi typami alergii: oddechową, pokarmową, lekową, skórną aż po wstrząs anafilaktyczny będzie można się dowiedzieć z książki pod redakcją prof. Andrzeja Emeryka, który do jej współtworzenia zaprosił znakomitych specjalistów. Będzie to przekrojowy przewodnik po rozmaitych alergiach, od epidemiologii przez patogenezę do leczenia, przydatny w każdym gabinecie POZ.
Już w sprzedaży książka „Farmakoterapia chorób serca w POZ” pod redakcją prof. nadzw. Rafała Dąbrowskiego i prof. Hanny Szwed. Komentarz przygotował prof. Piotr Hoffmann. Co mówi o projekcie jego autor i jakie ciekawe zagadnienia znajdą w publikacji lekarze?
Lepiej zapobiegać niż leczyć – ta zasada przyświecała nam przy tworzeniu monografii – zapowiada prof. Rafał Dąbrowski. – Mamy nadzieję, że będzie ona drogowskazem dla Państwa – lekarzy pracujących w bardzo ważnej dziedzinie, jaką jest podstawowa opieka zdrowotna – dodaje. Temat główny – farmakoterapia kardiologiczna – został przedstawiony w szerszym kontekście klinicznym.
Rozdziały w książce, jak wyjaśnia autor projektu, zostały ułożone w kolejności odpowiadającej historii naturalnej chorób sercowo-naczyniowych – od profilaktyki pierwotnej (zwalczania czynników ryzyka), poprzez konkretne schorzenia: m.in. nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, zaburzenia rytmu czy niewydolność serca, aż do profilaktyki wtórnej zdarzeń sercowo-naczyniowych. Jakie cele stawiali sobie autorzy i redaktorzy?
Pragniemy pomóc Państwu w codziennej pracy z pacjentami kardiologicznymi. Staraliśmy się przedstawić konkretne informacje wynikające z postępu wiedzy i sposoby właściwego postępowania. Załączone piśmiennictwo pozwala na dotarcie do bardziej szczegółowych informacji – podkreśla prof. Dąbrowski.
Na czym się koncentrowano?
Skupiliśmy się na leczeniu i lekach realnie dostępnych dla lekarzy i pacjentów. Mamy nadzieję, że książka stanie się podręcznym kompendium przydatnym w codziennej pracy. Zaproszenie do napisania rozdziałów przyjęli doświadczeni lekarze i naukowcy, eksperci w swoich dziedzinach, za co jesteśmy im wdzięczni i składamy specjalne podziękowania – podsumowuje prof. Dąbrowski.
Wiedza dotycząca zakażenia wirusem C zapalenia wątroby stale się zwiększa. Dlatego choć od poprzedniego wydania monografii poświęconej tej tematyce minęło zaledwie 6 lat, to okazuje się, że w tej dziedzinie, w tym czasie zmieniło się wiele. Książka pt.: Hepatitis C. Patogeneza i terapia pod red. prof. Jacka Juszczyka uwzględniająca najnowsze doniesienia naukowe jest w związku z tym zupełnie nowym opracowaniem. Najważniejszym wydarzeniem w ostatnich latach było wprowadzenie z do leczenia całkowicie nowego rodzaju leków o bezpośrednim działaniu na wirusa, stąd ich skrócona nazwa DAA (ang. Direct acting antivirals). Ich efektywność w wielu grupach pacjentów osiąga 100% w krótkim czasie, średnio 12 tygodni, niekiedy po czasie dwukrotnie dłuższym. Jednocześnie prowadzone są prace nad skróceniem jeszcze tego okresu. Książka jest zbiorem informacji o wirusie C, patogenezie zakażenia przezeń wywoływanego oraz aktualnie stosowanych metodach leczenia przeciwwirusowego zarówno w ostrym, jak i w przewlekłym okresie choroby. W publikacji przedstawiono także perspektywy terapii. Aneks stanowią najnowsze Rekomendacje leczenia wirusowych zapaleń wątroby typu C Polskiej Grupy Ekspertów HCV.Dodatkowym walorem książki są piękne, artystyczne fotografie autorstwa prof. Jacka Juszczyka.
Zespół sercowo-nerkowy (cardio-renal syndrome ? CRS) został wyodrębniony, aby podkreślić częste współwystępowanie i ścisłą zależność pomiędzy chorobami układu sercowo-naczyniowego i chorobami nerek. Przez szereg lat definicja CRS nie była dostatecznie sprecyzowana i używano jej w odniesieniu do różnych sytuacji. W 2008 r. CRS doczekał się usystematyzowania pod auspicjami Acute Dialysis Quality Initiative (ADQI) ? nefrolodzy, kardiolodzy, kardiochirurdzy i anestezjolodzy podsumowali dotychczasowy stan wiedzy. Przede wszystkim dokładnie zdefiniowano zespół sercowo-nerkowy jako współistnienie choroby serca i nerek w sytuacji, gdy ostra lub przewlekła dysfunkcja jednego narządu prowadzi do ostrej lub przewlekłej dysfunkcji drugiego, oraz wyodrębniono pięć różnych jego typów z uwzględnieniem chronologii i dynamiki pojawiających się nieprawidłowości. Leczenie CRS stanowi duże wyzwanie kliniczne. Różni się ono w zależności od tego, która z patologii dominuje, jaka jest chronologia uszkodzeń, ich przyczyna oraz dynamika. W książce przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące leczenia ostrego uszkodzenia nerek, przewlekłej choroby nerek oraz ostrej i przewlekłej niewydolności serca.
Zawarta w ""Otologii klinicznej"" wiedza dotyczy szeroko rozumianej fizjologii i patologii kości skroniowej oraz narządów słuchu i równowagi. Autorami są lekarze, którzy od wielu lat pracują w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz osoby z rożnych zaprzyjaźnionych i współpracujących ośrodków naukowych tego miasta.Autorzy bardzo szeroko przedstawiają tematykę przewlekłego zapalenia ucha środkowego, ze stale groźnymi dla życia powikłaniami oraz zagadnienie implantów słuchowych, z którymi poznańska Klinika ma już ponad 30-letnie doświadczenie. Omówiono embriologię kości skroniowej, genetykę niedosłuchu, patomorfologię i biomechanikę ucha środkowego tak ważne dla zrozumienia zagadnień klinicznych.W wielu miejscach zawarta jest wiedza z zakresu neurootologii, która bardzo dynamicznie rozwija się w ostatnich dekadach. Dotyczy ona narządu równowagi, implantów pniowych i patologii linii bocznej podstawy czaszki.Osobny rozdział poświęcony został badaniom screeningowym słuchu u noworodków, bo ostatnie dwie dekady to gwałtowny rozwój tej metody w wykrywaniu niedosłuchu wrodzonego. A Polska jest przecież w światowej awangardzie wprowadzania powszechnych badań słuchu u noworodków.Książka jest bogato ilustrowana fotografiami ze zbiorów Kliniki.
Chory na nowotwór - kompendium leczenia bólu to podręcznik przygotowany przez grono wybitnych specjalistów poświęcony bólowi nowotworowemu. Ból jest u chorych na nowotwory najczęstszym i najbardziej dokuczliwym objawem. Towarzyszy niemal wszystkim nowotworom i wszystkim stadiom ich zaawansowania: jest skutkiem nie tylko postępującej choroby, ale także wielu zabiegów diagnostycznych i leczniczych. Najbardziej dokuczliwy, przewlekły ból nowotworowy oprócz fizycznego cierpienia wywołuje u pacjenta lęk, depresję oraz poczucie izolacji i beznadziejności. Cierpiący chory staje się rozdrażniony, traci samodzielność i zdolność do wykonywania codziennych czynności, oddala się od najbliższych, często rezygnuje z leczenia. Cierpienie chorego udziela się także jego rodzinie i opiekunom. Zwalczanie bólu nowotworowego ma zatem u chorych na nowotwory fundamentalne znaczenie Warto by podręcznik Chory na nowotwór - kompendium leczenia bólu" znalazł swoje miejsce w biblioteczce każdego lekarza stykającego się z chorymi na nowotwór i by towarzyszył mu w codziennej pracy klinicznej.
W związku z dynamicznym rozwojem, jaki dokonał się w ginekologii onkologicznej w ciągu ostatnich lat, pojawiła się potrzeba opracowania podręcznika, w którym zebrane zostaną zarówno powszechnie znane fakty, jak i najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie. Popularność wydanej w 2012 r. książki i wyczerpany nakład doprowadziły do wznowienia pozycji.
W książce w uporządkowany i przystępny sposób omówiona została epidemiologia, czynniki ryzyka, diagnostyka oraz metody leczenia nowotwory układu rozrodczego kobiety. Podręcznik ten z pewnością będzie pomocny w podejmowaniu codziennych decyzji w pracy klinicznej.
Pozycja uzupełniona została o nowe rozdziały związane z nowotworami w ciąży, a pozostałe informacje są rozszerzone i uaktualnione.
Depresja stanowi dobry przykład pełnej integracji ciała i psychiki, przejawia się bowiem zarówno objawami z kręgu psychopatologii, jak i dolegliwościami cielesnymi. To choroba powodująca upośledzenie funkcjonowania organizmu, która może w dużym stopniu przyczyniać się do inwalidyzacji pacjentów i sprawiać, że ich życie i aktywność ulegają znacznemu zubożeniu. Depresja jest uznawana za najbardziej dolegliwą chorobę (most painful medical disorder) ? 50% chorych ma myśli samobójcze, 30% podejmuje próby samobójcze, 15% popełnia samobójstwo. Według danych WHO rocznie notuje się około miliona samobójstw, z czego 70% jest spowodowanych depresją ? więcej niż zgonów wskutek działań wojennych czy katastrof. Depresję rozpoznaje i leczy psychiatra, ponieważ jest ona zaburzeniem psychicznym. Tak jednak jest tylko w teorii. W praktyce chorzy na depresję najczęściej najpierw zgłaszają się do lekarzy rodzinnych, lekarzy pierwszego kontaktu, internistów czy neurologów z prośbą o poradę i pomoc w związku z objawami depresji. Dlatego tak ważne jest, aby lekarze innych specjalności, a przede wszystkim lekarze rodzinni, posiadali umiejętności rozpoznawania i inicjowania leczenia depresji. Książka „Depresja w praktyce lekarza rodzinnego” pod redakcją prof. Marka Jaremy jest w tym względzie nieocenioną pomocą.
Poszczególne rozdziały poświęcone są m.in. takim zagadnieniom, jak: obraz kliniczny depresji, zagrożenia w depresji, leczenie farmakologiczne depresji, inne formy leczenia depresji oraz psychoterapia depresji.
Książka Ostre zespoły wieńcowe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne pod redakcją Roberta J. Gila i Dariusza Dudkato nieocenione źródło wiedzy dla wszystkich, którzy diagnozują i leczą pacjentów z ACS. Dzięki pracy grona uznanych ekspertów książka stanowi unikalną nie tylko w skali kraju pozycję dotyczącą: epidemiologii i patofizjologii ACS, roli i znaczenia nieinwazyjnych metod diagnostycznych w ACS, techniki inwazyjnej diagnostyki i terapii ACS, prewencji wtórnej kolejnych incydentów sercowo-naczyniowych, farmakoterapii i rehabilitacji chorych po wypisie ze szpitala oraz organizacji leczenia ACS w Polsce. W celu uatrakcyjnienia książki włączono do niej rozdział przedstawiający postępowanie w wybranych sytuacjach klinicznych na płycie DVD umieszczone zostały zabiegi szkoleniowe, wybrane spośród tysięcy koronarografii oraz pierwotnych angioplastyk wieńcowych.
dar mózgu w Polsce występuje średnio co 8 minut i stanowi poważny problem społeczny z uwagi na wysokie ryzyko niesprawności i zgonu. Nowość wydawnictwa Termedia – książka pt.: „Udar mózgu na dyżurze” Marcina Wnuka i Agnieszki Słowik ma przede wszystkim cel edukacyjny. Adresowana jest głównie do lekarzy, którzy na dyżurze mogą zetknąć się z pacjentem z szeroko rozumianym udarem mózgu.
Czytelnik znajdzie w niej algorytmy postępowania z chorym na udar mózgu, szczegółowo omówiono również klasyfikację udaru, jego symptomatologię, diagnostykę różnicową, leczenie przyczynowe, ogólne i wczesną profilaktykę wtórną. Przedstawiono także zagadnienia dotyczące postępowania w udarze mózgu u kobiet w ciąży oraz zasady komunikacji z chorym i jego rodziną.
Określenie „nietrzymanie moczu” odnosi się do objawu bezwiednego wycieku moczu obserwowanego przez pacjenta lub jego opiekuna. Nietrzymanie moczu można klasyfikować w zależności od jego charakterystyki lub okoliczności towarzyszących epizodom wycieku moczu. Może ono być objawem odosobnionym lub towarzyszyć innym objawom z dolnego odcinka dróg moczowych. Podstawowe znaczenie w procesie diagnozowania i leczenia chorego ma stosowanie obowiązującej, jednolitej terminologii dotyczącej czynności i zaburzeń dolnego odcinka dróg moczowych. Dużą pomocą w tym zakresie będzie książka pt. „Nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn” pod redakcją Tomasza Gołąbka i Piotra Chłosty, która już wkrótce ukaże się nakładem Wydawnictwa Termedia. Podręcznik zawiera najnowsze rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia nietrzymania moczu.
Książka „Rak nerki. Współczesna diagnostyka i terapia” pod redakcją Cezarego Szczylika, Bernarda Escudiera i Camillo Porty omawia zagadnienia kliniczne oraz przedstawia najnowsze wytyczne dotyczące leczenia rozsianej postaci raka nerki.
Zbieranie i przygotowanie materiałów zajmuje średnio dwa lata, nam jednak – dzięki uprzejmości profesora Escudiera – udało się uzyskać aktualne wytyczne leczenia tej postaci nowotworu w wersji z 2016 r. tuż przed oddaniem książki do druku – zdradza w przedmowie prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Starannie dobrane, międzynarodowe grono autorów, a także kontakt z ośrodkami z najbogatszym doświadczeniem klinicznym pozwoliły na stworzenie podręcznika wzbogacającego wiedzę na temat złożonego zagadnienia, jakim jest całokształt patologii i kliniki raka nerki. Poszczególne rozdziały poświęcono: patologii molekularnej, diagnostyce, leczeniu chirurgicznemu, farmakoterapii, immunoterapii, radioterapii i opiece psychologicznej.
W 2012 roku wraz z utworzeniem Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego (PTA) powstała inicjatywa wydania rekomendacji dotyczących rozpoznawania i leczenia otępień. Po upływie dziewięciu lat przedstawiamy kolejne rekomendacje przygotowane przez zespół ekspertów PTA. Te lata przyniosły znaczący postęp wiedzy dotyczącej etiopatogenezy chorób otępiennych, metod wczesnego rozpoznawania i postępowania terapeutycznego.Rekomendacje są przeznaczone zarówno dla specjalistów zajmujących się chorobami otępiennymi, jak i innych lekarzy, do których trafiają osoby z zaburzeniami funkcji poznawczych. Nadrzędnym celem publikacji było sformułowanie praktycznych zaleceń, które mogą być pomocne w codziennej praktyce lekarskiej.
Stany nagłe w podstawowej opiece zdrowotnej pod redakcją dr. hab. Bartłomieja Guzika, prof. dr. hab. Tomasza Grodzickiego, prof. dr. hab. Tomasza Guzika, to jedna z najnowszych pozycji naukowych Wydawnictwa Termedia.Nagłe stany zagrożenia życia stanowią wielkie wyzwanie organizacyjne wymagające złożonego współdziałania lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z pacjentem oraz współpracy z jednostkami specjalistycznymi. W ostatnim okresie dzięki rozwojowi badań podstawowych, postępów farmakoterapii i technologii oraz wyników kontrolowanych prób klinicznych stanowiących podstawę wytycznych EBM nastąpił znaczący postęp w klasyfikacji i leczeniu tych stanów. Nie dziwi więc fakt, iż większość młodych lekarzy, lecz również specjalistów z różnych dziedzin, uważa ten obszar działań za szczególnie wymagający. Dlatego każda publikacja dostarczająca solidnych fundamentów wiedzy z tej dziedziny jest ważna i oczekiwana.Monografia pt.: Stany nagłe w podstawowej opiece zdrowotnej stanowi nowoczesne źródło wiedzy dla wszystkich odpowiedzialnych za ochronę zdrowia zwłaszcza w obszarze opieki nad chorymi w stanach nagłych.Autorzy dwunastu rozdziałów to eksperci w omawianym przedmiocie, którzy połączyli bogate doświadczenie kliniczne z aktualnymi wytycznymi EBM. Szczegółowo opracowany tekst wzbogacony jest licznymi schematami, diagramami i tabelami ułatwiającymi posługiwanie się monografią w warunkach przychodni, SORu i oddziału szpitalnego.Monografia jest lekturą, w której każdy związany ze stanami nagłymi, niezależnie od specjalizacji znajdzie swój obszar zainteresowania. Dotyczy to szczególnie lekarzy POZu od których decyzji często zależy późniejszy los chorych.Jestem przekonany, że monografia znajdzie trwałe miejsce w polskim piśmiennictwie medycznym.Prof. dr hab. Jacek S. Dubiel
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?