Manual neurologiczny jest książką przeznaczoną do szybkiego zapoznania się z problemami neurologii klinicznej. Układ książki prowadzi czytelnika od prezentacji objawów klinicznych, poprzez wyniki badania neurologicznego, proponuje badania obrazowe i testy laboratoryjne, które pomogą w postawieniu diagnozy, przedstawia przyczynę choroby i ostatecznie proponuje terapię. W książce autorzy starali się zawrzeć skumulowane informacje, ale jednocześnie przedstawiając je w jak najbardziej, w ich odczuciu, praktyczny sposób. Czytelnik będzie miał szansę konfrontacji podejrzenia diagnostycznego i powinien znaleźć podpowiedzi, jak je potwierdzić lub odrzucić. Nie zapomniano również o przedstawieniu etiologii i mechanizmów choroby, ponieważ umożliwia to pełne zrozumienie problemu klinicznego, co też pomaga w jego rozwiązaniu. Manual neurologiczny został przygotowany w oparciu o szeroki zakres materiałów źródłowych, publikacji, opracowań i rekomendacji, ale również własnych doświadczeń klinicznych.
Monografia ABC łuszczycy wypełnia poważną lukę w naszym piśmiennictwie fachowym redaktorzy przygotowali interesujące przedstawienie wszystkich najważniejszych problemów w formie trzech pytań (A, B i C). Pytanie pierwsze (A) dotyczy patogenezy, drugie (B) rozpoznania, a trzecie (C) strategii leczenia. Odpowiedzi na poszczególne pytania ujęto w odrębnych rozdziałach, uwzględniając nie tylko najnowsze zdobycze nauki na świecie, lecz także bogactwo własnego doświadczenia autorów. Wszystkie rozdziały opatrzone są wybranymi pozycjami aktualnego piśmiennictwa.
Prof. Piotr Wiland łączy w swojej autorskiej książce PODRÓŻE W CIENIU ESKULAPA trzy największe zamiłowania: podróże, medycynę i historię.Zabiera nas w tej publikacji na rzadko uczęszczane szlaki znanych lekarzy podróżników, poetów, pisarzy i laureatów Nagrody Nobla. Warto zapoznać się z książką by dowiedzieć się np.: co odczuwał Herbert gdy pierwszy raz ujrzał ziemię grecką? Czy w jaki sposób utrzymywał swoją kondycję zdrowotną Mahatma Gandhi.Przeczytamy w niej również wiele ciekawostek: o skutkach półrocznego poszczenia przez chrześcijan w Etiopii czy o mocy kavy wypijanej na Fidżi.
Już w sprzedaży książka „Farmakoterapia chorób serca w POZ” pod redakcją prof. nadzw. Rafała Dąbrowskiego i prof. Hanny Szwed. Komentarz przygotował prof. Piotr Hoffmann. Co mówi o projekcie jego autor i jakie ciekawe zagadnienia znajdą w publikacji lekarze?
Lepiej zapobiegać niż leczyć – ta zasada przyświecała nam przy tworzeniu monografii – zapowiada prof. Rafał Dąbrowski. – Mamy nadzieję, że będzie ona drogowskazem dla Państwa – lekarzy pracujących w bardzo ważnej dziedzinie, jaką jest podstawowa opieka zdrowotna – dodaje. Temat główny – farmakoterapia kardiologiczna – został przedstawiony w szerszym kontekście klinicznym.
Rozdziały w książce, jak wyjaśnia autor projektu, zostały ułożone w kolejności odpowiadającej historii naturalnej chorób sercowo-naczyniowych – od profilaktyki pierwotnej (zwalczania czynników ryzyka), poprzez konkretne schorzenia: m.in. nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, zaburzenia rytmu czy niewydolność serca, aż do profilaktyki wtórnej zdarzeń sercowo-naczyniowych. Jakie cele stawiali sobie autorzy i redaktorzy?
Pragniemy pomóc Państwu w codziennej pracy z pacjentami kardiologicznymi. Staraliśmy się przedstawić konkretne informacje wynikające z postępu wiedzy i sposoby właściwego postępowania. Załączone piśmiennictwo pozwala na dotarcie do bardziej szczegółowych informacji – podkreśla prof. Dąbrowski.
Na czym się koncentrowano?
Skupiliśmy się na leczeniu i lekach realnie dostępnych dla lekarzy i pacjentów. Mamy nadzieję, że książka stanie się podręcznym kompendium przydatnym w codziennej pracy. Zaproszenie do napisania rozdziałów przyjęli doświadczeni lekarze i naukowcy, eksperci w swoich dziedzinach, za co jesteśmy im wdzięczni i składamy specjalne podziękowania – podsumowuje prof. Dąbrowski.
Wiedza dotycząca zakażenia wirusem C zapalenia wątroby stale się zwiększa. Dlatego choć od poprzedniego wydania monografii poświęconej tej tematyce minęło zaledwie 6 lat, to okazuje się, że w tej dziedzinie, w tym czasie zmieniło się wiele. Książka pt.: Hepatitis C. Patogeneza i terapia pod red. prof. Jacka Juszczyka uwzględniająca najnowsze doniesienia naukowe jest w związku z tym zupełnie nowym opracowaniem. Najważniejszym wydarzeniem w ostatnich latach było wprowadzenie z do leczenia całkowicie nowego rodzaju leków o bezpośrednim działaniu na wirusa, stąd ich skrócona nazwa DAA (ang. Direct acting antivirals). Ich efektywność w wielu grupach pacjentów osiąga 100% w krótkim czasie, średnio 12 tygodni, niekiedy po czasie dwukrotnie dłuższym. Jednocześnie prowadzone są prace nad skróceniem jeszcze tego okresu. Książka jest zbiorem informacji o wirusie C, patogenezie zakażenia przezeń wywoływanego oraz aktualnie stosowanych metodach leczenia przeciwwirusowego zarówno w ostrym, jak i w przewlekłym okresie choroby. W publikacji przedstawiono także perspektywy terapii. Aneks stanowią najnowsze Rekomendacje leczenia wirusowych zapaleń wątroby typu C Polskiej Grupy Ekspertów HCV.Dodatkowym walorem książki są piękne, artystyczne fotografie autorstwa prof. Jacka Juszczyka.
Zespół sercowo-nerkowy (cardio-renal syndrome ? CRS) został wyodrębniony, aby podkreślić częste współwystępowanie i ścisłą zależność pomiędzy chorobami układu sercowo-naczyniowego i chorobami nerek. Przez szereg lat definicja CRS nie była dostatecznie sprecyzowana i używano jej w odniesieniu do różnych sytuacji. W 2008 r. CRS doczekał się usystematyzowania pod auspicjami Acute Dialysis Quality Initiative (ADQI) ? nefrolodzy, kardiolodzy, kardiochirurdzy i anestezjolodzy podsumowali dotychczasowy stan wiedzy. Przede wszystkim dokładnie zdefiniowano zespół sercowo-nerkowy jako współistnienie choroby serca i nerek w sytuacji, gdy ostra lub przewlekła dysfunkcja jednego narządu prowadzi do ostrej lub przewlekłej dysfunkcji drugiego, oraz wyodrębniono pięć różnych jego typów z uwzględnieniem chronologii i dynamiki pojawiających się nieprawidłowości. Leczenie CRS stanowi duże wyzwanie kliniczne. Różni się ono w zależności od tego, która z patologii dominuje, jaka jest chronologia uszkodzeń, ich przyczyna oraz dynamika. W książce przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące leczenia ostrego uszkodzenia nerek, przewlekłej choroby nerek oraz ostrej i przewlekłej niewydolności serca.
W książce Okulistyka dla lekarzy rodzinnych pod redakcją prof. Jerzego Szaflika w sposób przystępny, ale zgodnie z aktualną wiedzą medyczną przedstawione zostaną podstawowe informacje z zakresu diagnostyki i leczenia schorzeń oczu. Tematyka obejmie retinopatię wcześniaczą, okulistykę dziecięcą, zeza oraz niedowidzenie, jak również zagadnienia kliniczne z wiązane z jaskrą oraz zaćmą, urazami, zaczerwienieniem oka i chorobami oczodołu. Autorzy przybliżą również problemy zmian w narządzie wzroku związanych z wiekiem i nagłych zaburzeń widzenia.
Alergie są zmorą cywilizacji. Jak sobie radzić z różnymi typami alergii: oddechową, pokarmową, lekową, skórną aż po wstrząs anafilaktyczny będzie można się dowiedzieć z książki pod redakcją prof. Andrzeja Emeryka, który do jej współtworzenia zaprosił znakomitych specjalistów. Będzie to przekrojowy przewodnik po rozmaitych alergiach, od epidemiologii przez patogenezę do leczenia, przydatny w każdym gabinecie POZ.
Oddajemy w Państwa ręce opracowanie najnowszych wytycznych postępowania w diagnostyce i leczeniu astmy oskrzelowej. „Rekomendacje diagnostyki i leczenia astmy” to kieszonkowa publikacja Adama Antczaka i Agaty Dutkowskiej z serii Pigułka Wiedzy. Autorzy opisali w niej najistotniejsze zmiany, jakie dokonały się na przestrzeni lat, które jak nigdy dotąd wychodzą naprzeciw zindywidualizowanej terapii ukierunkowanej na pacjenta. Przedstawili czynniki predysponujące do rozwoju astmy, różne jej postacie, obraz kliniczny, diagnostykę różnicową i badania dodatkowe. W książce omówiono również najważniejsze badania kliniczne, których wyniki przełożyły się na zmianę standardów postępowania. Oddzielny rozdział poświęcono nakładaniu się astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Podchodząc praktycznie do zagadnienia diagnostyki astmy, starannie przedstawiono wybrane wyniki badań rzeczywistych pacjentów. Nowoczesne leczenie zobrazowano na licznych rycinach i wygodnych dla Czytelnika algorytmach postępowania. Celem autorów jest bowiem dotarcie z „Rekomendacjami diagnostyki i leczenia astmy” do każdego gabinetu lekarskiego w Polsce, gdzie pacjent skarży się na problemy z oddychaniem.
Zawarta w ""Otologii klinicznej"" wiedza dotyczy szeroko rozumianej fizjologii i patologii kości skroniowej oraz narządów słuchu i równowagi. Autorami są lekarze, którzy od wielu lat pracują w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz osoby z rożnych zaprzyjaźnionych i współpracujących ośrodków naukowych tego miasta.Autorzy bardzo szeroko przedstawiają tematykę przewlekłego zapalenia ucha środkowego, ze stale groźnymi dla życia powikłaniami oraz zagadnienie implantów słuchowych, z którymi poznańska Klinika ma już ponad 30-letnie doświadczenie. Omówiono embriologię kości skroniowej, genetykę niedosłuchu, patomorfologię i biomechanikę ucha środkowego tak ważne dla zrozumienia zagadnień klinicznych.W wielu miejscach zawarta jest wiedza z zakresu neurootologii, która bardzo dynamicznie rozwija się w ostatnich dekadach. Dotyczy ona narządu równowagi, implantów pniowych i patologii linii bocznej podstawy czaszki.Osobny rozdział poświęcony został badaniom screeningowym słuchu u noworodków, bo ostatnie dwie dekady to gwałtowny rozwój tej metody w wykrywaniu niedosłuchu wrodzonego. A Polska jest przecież w światowej awangardzie wprowadzania powszechnych badań słuchu u noworodków.Książka jest bogato ilustrowana fotografiami ze zbiorów Kliniki.
Immunologia w diagramach autorstwa doktora Dariusza Sołdackiego to najnowsza pozycja naukowa Wydawnictwa Termedia.
W publikacji przedstawiono zarówno zagadnienia niedoboru odporności swoistej jak i nieswoistej.
Publikacja, w przejrzystych diagramach ukazuje m.in..
• Zaburzenia fagocytozy
• Niedobory układu dopełniacza
• Defekt ze zwiększoną wrażliwością na zakażenia mykobakteriami - MSMD
• Niedobór komórek dendrycznych
• Zaburzenia związane z mutacją TLR
• Choroby autozapalne
• Niedobory odporności B-komórkowej
• Niedobory odpowiedzi T-komórkowej
• Złożone niedobory odporności
Oddajemy w Państwa ręce opracowanie dotyczące środowiskowych (poszpitalnych) i szpitalnych zapaleń płuc. W dobie Covid-19 znaczenie zapalenia płuc i ryzyko powikłań i zgonu z powodu tej choroby, niezależnie od etiologii staje się faktem przebijającym do świadomości społecznej traktującej często, mylnie, zapalenie płuc jako rodzaj cięższego przeziębienia. Pisząc tę książkę, sięgnęliśmy do aktualnych wytycznych dotyczących diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki zapaleń płuc. Zwarta forma, liczne tabele i ryciny ułatwiają wyszukanie i analizę potrzebnych informacji. Mamy nadzieję, że nasze opracowanie będzie przydatne w codziennej praktyce klinicznej lekarzy rodzinnych i pracujących na oddziałach szpitalnych, a także posłuży jako podręcznik dla adeptów sztuki medycznej. Wierzymy, że publikacja ta przyczyni się do skutecznego, nowoczesnego i roztropnego leczenia chorych na zapalenie płuc zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych.
prof. dr hab. n. med. Adam Antczak
dr hab. n. med. Damian Tworek, prof. UM
W świadomości społecznej, ale niekiedy także wśród profesjonalistów istnieje przekonanie, że choroby tarczycy to domena wyłącznie kobiet. Autorzy prezentowanej monografii podjęli próbę przełamania tego stereotypu, wskazując charakterystyczne cechy choroby, które są zależne od płci. Omawiając poszczególne jednostki chorobowe, podkreślają różnice w ich symptomatologii oraz przebiegu i jednocześnie dowodzą, że płeć często bywa niekorzystnym czynnikiem prognostycznym. Książka jest pierwszym profesjonalnym opracowaniem poświęconym schorzeniom tarczycy u mężczyzn. Przygotowano ją z myślą o lekarzach wielu specjalności, którzy w codziennej praktyce klinicznej zajmują się chorobami tarczycy. Mamy nadzieję, że będzie przydatnym źródłem informacji i ułatwi podejmowanie właściwych decyzji diagnostycznych i terapeutycznych.
Chory na nowotwór - kompendium leczenia bólu to podręcznik przygotowany przez grono wybitnych specjalistów poświęcony bólowi nowotworowemu. Ból jest u chorych na nowotwory najczęstszym i najbardziej dokuczliwym objawem. Towarzyszy niemal wszystkim nowotworom i wszystkim stadiom ich zaawansowania: jest skutkiem nie tylko postępującej choroby, ale także wielu zabiegów diagnostycznych i leczniczych. Najbardziej dokuczliwy, przewlekły ból nowotworowy oprócz fizycznego cierpienia wywołuje u pacjenta lęk, depresję oraz poczucie izolacji i beznadziejności. Cierpiący chory staje się rozdrażniony, traci samodzielność i zdolność do wykonywania codziennych czynności, oddala się od najbliższych, często rezygnuje z leczenia. Cierpienie chorego udziela się także jego rodzinie i opiekunom. Zwalczanie bólu nowotworowego ma zatem u chorych na nowotwory fundamentalne znaczenie Warto by podręcznik Chory na nowotwór - kompendium leczenia bólu" znalazł swoje miejsce w biblioteczce każdego lekarza stykającego się z chorymi na nowotwór i by towarzyszył mu w codziennej pracy klinicznej.
Książka pt. „Atlas kliniczno-patologiczny nieswoistych chorób zapalnych jelit” jest świetnie napisanym, zwięzłym podręcznikiem, w którym czytelnik znajdzie aktualną wiedzę na temat nieswoistych zapaleń jelit. Zawiera wspaniałe zdjęcia endoskopowe, anatomopatologiczne, radiologiczne, ultrasonograficzne i schematy zabiegów chirurgicznych. Od ukazania się I wydania upłynęło 6 lat. W tym czasie zaszły istotne zmiany w postępowaniu diagnostycznym i leczniczym w tych schorzeniach, co zostało uwzględnione w aktualnym, II wydaniu.
Jedną z tych zmian jest stałe zwiększanie się liczby chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna na całym świecie. Przykładem zmian związanych z badaniami genetycznymi jest liczba miejsc w genomie warunkujących podatność na nieswoiste choroby zapalne jelit. W I wydaniu atlasu liczba ta została określona na 50. Tymczasem opisano ponad 100 dalszych miejsc, a przypuszczalnie jest ich jeszcze więcej. W książce uwzględniono także nowości dotyczące leczenia zachowawczego i wprowadzenia nowych leków biopodobnych. Atlas skierowany jest do gastroenterologów, chirurgów przewodu pokarmowego, pediatrów, internistów oraz wszystkich lekarzy, którzy w swojej praktyce mają kontakt z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit.
Książka „Niewirusowe zapalenia i niewyrównana marskość wątroby w praktyce klinicznej” Macieja Gonciarza i Zbigniewa Gonciarza zawiera praktyczne wskazówki dotyczące postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w wybranych chorobach wątroby.
Rozpoznanie patologii wątroby często następuje stosunkowo późno ze względu na mało nasilone i niecharakterystyczne objawy oraz trudności w interpretacji „prób wątrobowych”. Leczenie chorych z niewyrównaną marskością wątroby jest trudne, a nieustanny postęp wymusza weryfikację dotychczasowego postępowania. Autorzy opracowania przedstawiają praktyczne wskazówki dotyczące diagnostyki i terapii, oparte głównie na rekomendacjach Europejskiego i Amerykańskiego Towarzystwa Hepatologicznego (EASL, AASLD), zaleceniach polskich ekspertów i artykułach przeglądowych publikowanych w renomowanych czasopismach medycznych. Książka może okazać się bardzo przydatna w praktyce ambulatoryjnej, a także na oddziałach szpitalnych, na które trafiają chorzy z patologią wątroby, często w trybie nagłym i w ciężkim stanie.
Podręcznik „Laryngologia – wybrane zagadnienia z patologii jamy ustnej, gardła, krtani i okolic” pod red. prof. Witolda Szyftera jest kontynuacją wydanej w 2012 r. książki „Nowotwory w otorynolaryngologii”. Obie te pozycje zostały przygotowane przez zespół pracowników i współpracowników Katedry i Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Otolaryngologia to bardzo szeroka specjalizacja, obejmująca ogromne spektrum wiedzy na temat fizjologii i patologii rejonu głowy i szyi. W podręczniku zawarto najnowsze informacje o najczęściej spotykanych problemach w przychodniach i szpitalach. Niektóre z nich zostały w sposób szczególny uwypuklone m.in. zagadnienie chorób swoistych w laryngologii. W podręczniku opracowano także temat chorób autoimmunologicznych z najczęściej występującym w otolaryngologii zespołem ziarniniakowatości i zapaleniem naczyń krwionośnych (GPA). Niektóre z prezentowanych schorzeń przekraczają ramy tradycyjnej otorynolaryngologii, jak choćby zagadnienie bezdechu sennego czy refluks żołądkowo-przełykowy ze wszystkimi jego konsekwencjami w obrębie gardła, krtani i jamy ustnej.W książce opisane zostały ponadto wszystkie tzw. klasyczne jednostki chorobowe będące w obszarze zainteresowań laryngologii – od ciał obcych oskrzeli i przełyku poprzez przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych i zwężenia krtaniowo-tchawicze do wybranych zagadnień foniatrycznych.
Dodatkowym walorem podręcznika jest bogata dokumentacja fotograficzna przypadków klinicznych.
Książka Ostre zespoły wieńcowe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne pod redakcją Roberta J. Gila i Dariusza Dudkato nieocenione źródło wiedzy dla wszystkich, którzy diagnozują i leczą pacjentów z ACS. Dzięki pracy grona uznanych ekspertów książka stanowi unikalną nie tylko w skali kraju pozycję dotyczącą: epidemiologii i patofizjologii ACS, roli i znaczenia nieinwazyjnych metod diagnostycznych w ACS, techniki inwazyjnej diagnostyki i terapii ACS, prewencji wtórnej kolejnych incydentów sercowo-naczyniowych, farmakoterapii i rehabilitacji chorych po wypisie ze szpitala oraz organizacji leczenia ACS w Polsce. W celu uatrakcyjnienia książki włączono do niej rozdział przedstawiający postępowanie w wybranych sytuacjach klinicznych na płycie DVD umieszczone zostały zabiegi szkoleniowe, wybrane spośród tysięcy koronarografii oraz pierwotnych angioplastyk wieńcowych.
Wydanie książki ""Dermatologia interwencyjna"" pod redakcją dr hab. n. med. Agnieszki Owczarczyk-Saczonek jest pierwszym podręcznikiem na polskim rynku wydawniczym poświęconym nagłym przypadkom chorób skóry, które mogą stanowić zagrożenie dla życia pacjenta.Autorzy poszczególnych rozdziałów wykazali się dogłębną wiedzą prezentowanych zagadnień i pod okiem znakomitych praktyków stworzyli razem dzieło potrzebne w pracy nie tylko dla dermatologów zajmujących się pilnymi przypadkami w poradni i na dyżurze, lecz także dla lekarzy innych specjalności pracujących w ambulatoriach pomocy doraźnej oraz lekarzy rodzinnych.Niewątpliwą zaletą tej publikacji jest dobrze i przystępnie przedstawiona diagnostyka różnicowa, podparta dużą liczbą zdjęć przypadków własnych, co w diagnostyce dermatologicznej jest szczególnie ważne. Każdy lekarz praktyk doceni przedstawione schematy leczenia krok po kroku uwzględniające postępowanie terapeutyczne również u dzieci i kobiet w ciąży. Przedstawiona wiedza jest dobrze uporządkowana, a autorzy przyjęli spójny schemat opisywania poszczególnych problemów, co zdecydowanie ułatwia ich przyswojenie.""Dermatologia interwencyjna"" to podręcznik o dużej wartości naukowej, dydaktycznej, praktycznej i edytorskiej, który powinien pojawić się na biurku każdego lekarza praktyka chcącego poszerzyć swoją wiedzę.
Oddajemy Państwu pierwszy polski podręcznik przeszczepiania komórek obejmujący zarówno zagadnienia historyczne, patofizjologiczne i patomorfologiczne, prawne, systemowe, jak i całokształt zagadnień stricte praktycznych. Do autorstwa poszczególnych rozdziałów zaproszono najlepszych polskich specjalistów zajmujących się danymi zagadnieniami.Podręcznik Przeszczepy komórkowe oraz wydane wcześniej pozycje Zasady ogólnei Przeszczepy narządowe tworzą razem trzytomową całość wydawniczą Transplantologiakliniczna, która staje się pomocnym źródłem wiedzy dla specjalizujących sięw tej trudnej, obejmującej wiele dyscyplin medycyny klinicznej, ale ciekawej dziedzinielekarzy.
Promocje
|