W tym dziale nasz Czytelnik znajdzie książki o ziołolecznictwie - książki o stosowaniu ziół w leczeniu, domowe sposoby leczenia ziołami, naturalne zdrowie, lecznicze właściwości roślin. Każdemu kto chce zwolnić i znaleźć się bliżej natury polecamy lekturę z tego działu: poradniki, przewodniki, kompendia, atlasy ziół. Przepisy na skuteczne odwary, napary, nalewki, soki, syropy, herbatki. Przedstawione lektury nspirują do założenia własnego ogródka ziołowego i korzystania z uzdrawiających właściwości ziół. Odkryj siłę ziół!
Poznaj podstawowe zasady ziołolecznictwa. Sprawdź różnice między metodami leczenia i stosowania roślin leczniczych w różnych kulturach. Poznaj moc ziół. Doceń ich potęgę i efekty działania. Czy wiesz, że w nowoczesnym ziołolecznictwie ważny jest cały człowiek, równowaga między ciałem a umysłem? Takie holistyczne podejście pomaga skuteczniej radzić sobie z problemami o różnym podłożu.
Uzdrawiająca moc ziół, fragment
Zachodnia medycyna i zioła
Zachodnia ortodoksyjna medycyna, jaką ją znamy dziś, rozwinęła się w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Aż do końca siedemnastego wieku praktyki medyczne opierały się na teoriach starożytnych Greków, a ku czci najwybitniejszego rzymskiego lekarza drugiego stulecia, Claudiusa Galena, medycyna nosiła nazwę „Medycyny Galena".
HIPOKRATES l TEMPERAMENTY
Starożytni Grecy wierzyli, że wszystko stworzone jest i czterech podstawowych elementów: ziemi, powietrza, ognia i wody. Natury tych elementów wywierały wpływ na pory roku oraz sprawy życia codziennego i charakteryzowały je „podstawowe właściwości": gorąco lub zimno, suchość lub wilgoć. Elementom tym podporządkowane były cztery „temperamenty" w ciele człowieka - krew, flegma, żółć i czarna żółć. Według starożytnych lekarzy ludzkie zdrowie miało zależeć od utrzymania ich w równowadze.
Początki tych poglądów sięgają 600 roku p.n.e., czasów starożytnych filozofów greckich. Na dobre ugruntowały się za życia Hipokratesa (460-377 p.n.e.), uznawanego za ojca medycyny. Hipokrates dostrzegł związek między chorobą a poszczególnymi podstawowymi elementami, zalecając, by niektóre pokarmy i zioła przyjmować w określonych porach roku - podobnie jak chińscy taoiści stworzy) model pięciu podstawowych elementów (patrz s. 14). Do sporządzania mikstur używał miejscowych ziół, które łączył z obcymi, korzystając przy tym z wiedzy Asyryjczyków i Hindusów (do najcenniejszych należały zioła przywożone ze Wschodu, jak bazylia i imbir). Podobnie używał ziół z innych części Europy oraz z Afryki, gdzie stosowano je już od około 1700 roku p.n.e.
Starożytni lekarze byli często również kapłanami, toteż leczenie przez nich polegało zarówno na niwelowaniu wpływu złych duchów, jak i przepisywaniu leczniczych odwarów. Podobnie jest i dziś w wielu tradycyjnych kulturach, w których szaman lub czarownik, używając zaklęć, ziół i wprowadzając się w trans, próbuje nawiązać kontakt ze światem duchów i przekonać je, by opuściły ciało chorego. Najwybitniejszym po Hipokratesie lekarzem starożytnym był Galen (patrz ramka), ale po upadku w piątym wieku cesarstwa rzymskiego centrum klasycznego nauczania przesunęło się bardziej na wschód, do Konstantynopola i Persji. W świecie arabskim za czasów proroka Mahometa medycyna Galena została przyjęta entuzjastycznie i w połączeniu z wierzeniami ludowymi oraz pozostałościami egipskich tradycji przetrwała do naszych czasów dzięki Koptom. Wybitni uczeni arabscy uzupełnili pierwotne dzieło Galena o wiele własnych obserwacji i doświadczeń. W ten sposób powstał zbiór różnorakich odkryć i tradycji na temat leczęnią ziołami, który ponownie dotarł do Europy wraz z armiami arabskimi, napadającymi w jedenastym i dwunastym wieku na Hiszpanię. Zapewne najważniejszym dziełem tego okresu był Canon Medicinae (Kanon medycyny), czyli księga reguł medycyny, które spisał Awicenna (Abu Ali Ibn Sina, urodzony w Sucharze w 980 roku). Jego księgi, bazujące w zasadzie na regułach leczenia Galena, zostały do dwunastego wieku przełożone na łacinę i stały się jednymi z podstawowych podręczników medycznych.
Arabowie uzupełnili europejskie materia media o wiele egzotycznych gatunków ziół ze Wschodu. Gałkę muszkatołową, goździki i szafran wprowadzili do medycyny właśnie lekarze arabscy, podczas gdy rabarbar dotarł do Europy tradycyjnymi arabskimi szlakami handlowymi.
Uzdrawiająca moc ziół
Spis Treści
Jak korzystać z tej książki
Zachodnia medycyna i zioła
Tradycyjna chińska medycyna i zioła
Ajurwedyjska medycyna i zioła
Zioła od A do Z
Problemy zdrowotne od A do Z
Jak uzyskać proste postaci leku z ziół
część pierwsza Układ oddechowy
część DRUGA Wzrok, skóra i włosy
część trzecia Układ trawienny
część czwarta Emocje
część piąta Układ krwionośny
część szósta Mięśnie, kości i stawy
część siódma Układ moczowo-płciowy
część ósma Niemowlęta i dzieci
Zestaw pierwszej pomocy
Słownik pojęć
Skorowidz
Reklamy
Podziękowania
Oczy od wieków budziły w ludziach wiele emocji, zdumienie i zastanowienie. Fascynuje siła ich wyrazu lub jej brak, zdumiewa kształt, różnorodność zabarwienia, zastanawia fakt, jak wiele mogą wyrażać.
Zakochani, zarówno dawniej jak i dzisiaj szukają w oczach wybrańca akceptacji oraz potwierdzenia swoich uczuć.
W oczach uzewnętrzniają się też uczucia negatywne: zazdrość, nienawiść, cynizm. Znamy również określenie: „po oczach widać, że jest chory”.
Patrząc na oczy ludzkie od strony medycznej, widzimy, iż są one nie tylko narządem pozwalającym na orientację w świecie zewnętrznym, ale też, że za ich pośrednictwem dochodzi do wymiany informacji pomiędzy naszym środowiskiem wewnętrznym a otoczeniem. Są oknem naszego ustroju. Przez nie wpływają bodźce z zewnątrz, ale także przez to okno możemy zajrzeć do wnętrza naszego ustroju.
W niniejszej edycji poddano modernizacji ortografię i interpunkcję tekstów, dostosowując je do aktualnie obowiązujących zasad. Zachowane natomiast zostały wszystkie indywidualne cechy stylu i języka Autora. Usunięto zdarzające się błędy typograficzne.
Autorzy zapoznają czytelników z nowoczesną fitoterapią, znaczeniem leku roślinnego w leczeniu wielu schorzeń. Część I zawiera charakterystykę chemiczną, biochemiczną i farmakologiczną podstawowych grup substancji roślinnych oraz surowców zielarskich stosowanych we współczesnej fitoterapii. W części II omówiono terapeutyczne zastosowanie surowców zielarskich, przetworów ziołowych oraz środków farmaceutycznych (leków ziołowych). Uwzględniono ich działanie farmakologiczne, trwałość, kierunek rozpadu i jego konsekwencje, interakcje, toksyczność. Szczegółowo omówiono preparaty dostępne na naszym rynku.
Reinhard Schiller, lekarz medycyny naturalnej jest zwolennikiem i konsekwentnym propagatorem medycyny św. Hildegardy z Bingen, dwunastowiecznej niemieckiej mistyczki i badaczki przyrody.
W swojej książce Schiller odwołuje się do odkryć św. Hildegardy i wielowiekowej tradycji stosowania w leczeniu m.in.. Ziół, zbóż, a nawet kamieni szlachetnych...
Podaje recepty na różne schorzenia i dolegliwości - od bólów głowy, placów poprzez choroby płuc do leczenia ran zewnętrznych o pooperacyjnych.
Autor z rodziną mieszka na małej farmie w Dolnej Bawarii, gdzie zajmuje się hodowlą owiec, pszczelarstwem, uprawą orkiszu i ziół, niezbędnych w leczeniu metodą Hildegardy.
Spróbuję przekazać rys obszernej - bardzo obszernej - wiedzy na temat ziół i leków roślinnych, pomocnych w przypadkach zaburzeń układu krążenia krwi. Ze wszystkich układów organizmu najważniejszy jest układ krążenia krwi. Gdy krew zatrzyma się w krwioobiegu na 20 minut, życie ustaje za zawsze. Krew płynie nieustannie. Do każdej komórki i tkanki organizmu dostarcza substancje odżywcze pobrane z przewodu pokarmowego oraz tlen zaczerpnięty z płuc. A jednocześnie z tkanek i narządów organizmu odprowadza zużyte produkty przemiany materii, spełniając zarazem funkcje obronne przed bakteriami i infekcjami.
Alergie jako problem zdrowotny
Najczęstsze alergeny pokarmowe
Objawy alergii pokarmowej
Zioła przyprawowe i przyprawy a alergie
Działanie alergizujące ziół i przypraw
"Vademecum ziołolecznictwa" to niezbędnik napisany specjalnie do każdej domowej biblioteczki rodzinnej.To kompletny zbiór, w którym bardzo przejrzyście autorka podaje sposoby na wszystkie popularne dolegliwości. To wyjątkowy poradnik o tym, jak w prosty sposób wyleczyć metodami naturalnymi.
Ogromną zaletą tej książki jest możliwość natychmiastowego wykorzystania w praktyce. Dziś w dobie wszechobecnej chemii leczenie ziołami może stać się alternatywą dla chemioterapii. W przeciwieństwie do leków syntetycznych, leki roślinne przywracają całemu organizmowi równowagę biologiczną, co przy obecnym nasileniu cywilizacyjnych zagrożeń życia ludzkiego ma ogromne znaczenie.
Vademecum to przejrzyście ułożony poradnik, w którym znajdziemy ziołowy sposób na wszystkie dolegliwości. Tak jak w dawnych czasach możne dwory zatrudniały "panny apteczkowe", tak dziś to vademecum może stać się niezastąpionym wyposażeniem podręcznej apteczki.
Ta książka to jak "wyciąg" z ziół, esencja tego wszystkiego co o ziołach wiedzieć należy.
To poradnik, w którym Czytelnik oprócz ogólnych wskazówek dotyczących organizacji apteczki i jej zawartości, znajdzie wskazówki pomocne w skompletowaniu różnego rodzaju leków naturalnych - nalewek, ziół, preparatów homeopatycznych - pod kątem potrzeb własnych i członków rodziny.
Ta książka to niezwykły poradnik zielarski, w którym zebrano przepisy na : miłość, zdrowie, oczyszczenie domostwa z negatywnych energii, na ochronę stanu posiadania przed stratą i złym dniem, zdobycie dobrej pracy i powodzenie w działaniu.
Hildegarda z Bingen (1098-1179) należy do najwybitniejszych kobiet europejskiego średniowiecza. Benedyktynka niemiecka, wizjonerka i mistyczka, wywierała ogromny wpływ na hierarchów kościelnych i władców świeckich. Była autorką dzieł poetyckich i muzycznych, a także pism, w których zebrała całą ówczesną wiedzę na temat medycyny.
W swych poradach zdrowotnych (które nie mogą jednak zastąpić współczesnej terapii medycznej, a jedynie ją uzupełniają) podkreśla szczególny związek między duszą i ciałem, opierając się przede wszystkim na leczniczym działaniu przyrody - roślin, kamieni szlachetnych i metali.
Książka zawiera także przepisy kulinarne św. Hildegardy oraz plan pożytecznego dla zdrowia postu.
Pochodząca sprzed ośmiuset lat propozycja sposobu życia w zgodzie z naturą zaskakuje dziś swoją aktualnością.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?