Książka ta prezentuje wybrane zagadnienia praktyczne charakterystyczne dla pracy pielęgniarek oddziałów onkologicznych, uzupełniających wiedzę i pozwala na zdobycie nowych umiejętności niezbędnych w procesie leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi. Multidyscyplinarne podejście czyni z niej pozycję szczególnie przydatną dla studentek i studentów pielęgniarstwa.
W monografii przedstawiono obecny stan wiedzy o migrenie oraz metodach jej leczenia. Książka przeznaczona jest dla lekarzy neurologów oraz innych specjalności, dla których wiedza o bólach głowy może mieć istotne znaczenie praktyczne.
W opracowaniu tym podjęto próbę przeglądu i usystematyzowania zarówno starszych, jak i najnowszych doniesień piśmiennictwa, które odzwierciedlają procesy ewoluowania wiedzy o wrażliwości na leki. Zestawiono i scharakteryzowano w tej monografii zarówno najważniejsze, najcięższe osutki polekowe, jak i te najrzadsze, często omawiane mniej szczegółowo. Odrębne rozdziały poświęcono najistotniejszym (głównie z punktu widzenia dermatologii) grupom leków będących przyczyną natychmiastowych i opóźnionych reakcji nadwrażliwości.
W niniejszej książce z serii ABC lekarza rodzinnego autorzy wykorzystują swoje bogate doświadczenie i przybliżają problem powikłań nadciśnienia tętniczego, częstość ich występowania, patogenezę, leczenie, a także informują o tym, co należy zrobić, by im zapobiegać.
Zwracają uwagę lekarzy na potrzebę skutecznego leczenia nadciśnienia, znajomości aktualnych wytycznych i schematów postępowania terapeutycznego. Szczegółowo przedstawiają temat, który dość często jest pomijany w monografiach poświęconych nadciśnieniu tętniczemu.
W książce znajdują się zarówno definicje, informacje z zakresu etiologii i patomechanizmu omawianych w nim jednostek chorobowych, dane epidemiologiczne, wskazówki dotyczące diagnostyki różnicowej czy koniecznych badań diagnostycznych, jak i zasady postępowania leczniczego. Leksykon obejmuje zatem relatywnie szeroki zakres zagadnień istotnych dla każdego lekarza klinicysty.
Z Przedmowy:
„Zawroty głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości człowieka. Prawie każdy lekarz spotyka się z pacjentami, którzy cierpią na tę dolegliwość, ale większość z tych osób dociera najpierw do lekarzy pierwszego kontaktu, podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarzy rodzinnych. Muszą oni być na to odpowiednio przygotowani, aby mogli od razu podejmować wobec osób dotkniętych zawrotami najwłaściwsze w danym przypadku decyzje. Wprawdzie zawroty – dolegliwość przykra – w większości nie są sygnałem poważniejszego zagrożenia, ale mogą nim być u pewnego odsetka (być może jest to ok. 10%) chorych. Ten właśnie fakt stanowi główne wyzwanie diagnostyczne i terapeutyczne dla lekarzy. Tak się składa, iż zawroty głowy, dolegliwość – jak już wspomnieliśmy – bardzo częsta, nie są przedmiotem szczególnej troski w czasie studiów lekarskich, praktyk okołodyplomowych, a nawet specjalizacji. Ustępują tu miejsca np. chorobom układu krążenia, zakażeniom, nowotworom, cukrzycy, zaburzeniom nerwicowym lub depresji. Oczywiście zawroty głowy nie stanowią jednostki chorobowej, lecz subiektywną dolegliwość występującą z rozmaitych przyczyn. Trzeba zwrócić baczniejszą uwagę lekarzy na tę dolegliwość i poprawić sytuację – zrozumiano to już dawno. (...)
Wszystko, co powiedziano wyżej, wyjaśnia cele i zakres niniejszej książki. Pragniemy w sposób krótki, zrozumiały, bez zbytniego bagażu teoretycznego przedstawić zasadnicze problemy kliniczne związane z zawrotami głowy. Mamy nadzieję, że skorzystają z niej pozytywnie obie strony: pacjenci, zaniepokojeni swoimi objawami, i lekarze, którzy chcą im pomóc, bo jest to ich zasadnicze i priorytetowe zadanie.”
Autorzy
W ostatnich latach zakończono wiele badań z randomizacją oceniających wpływ leków hipotensyjnych na redukcję powikłań sercowo-naczyniowych i śmiertelność leczonych chorych. Wyniki tych badań mają istotne znaczenie dla racjonalnej terapii nadciśnienia tętniczego. Trudno jest jednak śledzić lekarzowi bieżące, z czasem zmieniające się tendencje dotyczące terapii, wynikające z badań będących podstawą medycyny opartej na faktach. Czytelnik niniejszego opracowania może zapoznać się z aktualnymi zasadami leczenia nadciśnienia opartymi na tych badaniach, a lektura poszczególnych rozdziałów ułatwi podjęcie decyzji terapeutycznych.
Książka pt. "Problemy kardiologiczne w cukrzycy", pod redakcją prof. Idy Kinalskiej i prof. Danuty Pupek-Musialik, skierowana jest nie tylko do lekarzy diabetologów i kardiologów, ale również internistów i lekarzy
rodzinnych. Autorzy wychodzą w niej naprzeciw problemom związanym z uszkodzeniem serca w przebiegu cukrzycy ? jednej z najczęstszych przewlekłych chorób na świecie. Zmiany w mięśniu sercowym to nie tylko
powikłania naczyniowe. Leczenie tych zaburzeń wymaga ścisłej współpracy między kardiologiem i diabetologiem. Tymczasem z ostatnich doniesień wynika, że stopień tej współpracy jest niewystarczający. Brak jest jasnych standardów postępowania diagnostycznego i terapeutycznego, a to jest główną przyczyną małej skuteczności terapii hipoglikemizującej.
Autorzy mają nadzieję, że publikacja ta pogłębi wiedzę z tego zakresu i będzie pomocna dla chorych dotkniętych powikłaniami kardiologicznymi w przebiegu cukrzycy.
Manic-depressive illness is a phenomenon extending far beyond its status as a psychiatric disorder or medical problem. Its symptoms are a manifestation of very basic as well as unusually sublime aspects of existence and human experience. The manic-depressive disorders bring the possibility of perceiving the surrounding world in extreme ways, such as seeing everything in excessively bright or dark colours. This has serious consequences for emotions experienced and social functioning. Manic-depressive illness is a disorder of extreme emotions. In patients? attitude to their surroundings and other people we see an excessive drive to establish social contacts in mania and aversion ? sometimes overwhelming ? to social interactions in depression.
W najnowszej książce pod red. prof. Piotra Wilanda ?Reumatologia 2010/2011 ? nowe trendy? zaprezentowano osiągnięcia w diagnostyce i terapii chorób reumatycznych, jakie zostały przedstawione w roku 2010 w piśmiennictwie światowym. Książka składa się z kilkunastu rozdziałów przedstawiających ważne problemy współczesnej reumatologii, które mogą mieć istotne znaczenie w nadchodzących latach zarówno w aspekcie teoretycznym (przybliżając wyjaśnienie złożonych patomechanizmów różnych chorób reumatycznych), jak i praktycznym: diagnostycznym i terapeutycznym.
?[...] Książka została zredagowana przez znakomitego dermatologa i wenerologa, znawcę tematu podjętego w monografii. Jest pierwszą od lat (innych tak nowoczesnych nie pamiętam) pracą ujmującą tę istotną problematykę medyczną w sposób bardzo aktualny i w pełni kompetentny. Zakażenia, o których piszą Autorzy, są tematem badań teoretycznych ściśle powiązanych z praktyką, czego dowodem z jednej strony są syntezy leków o działaniu przeciwwirusowym, a z drugiej ? konstrukcje szczepionek, np. przeciwko ospie wietrznej. Niejako pośrodku tego obszaru znajdują się lekarz praktyk i jego pacjent. Cierpienia spowodowane ostrymi, objawowymi zakażeniami wirusami opryszczki (często dotyczącymi intymnych obszarów ciała z wszystkimi konsekwencjami, w tym psychologicznymi, jakie stwarza ten typ infekcji), wystąpieniem ospy wietrznej i półpaśca wymagają skutecznej terapii, która do łatwych nie należy. Bardzo ważne są także postacie wznowy zakażenia, często niezwykle uporczywe przez swoją powtarzalność (opryszczka), o deprymującym wpływie na chorego, żyjącego w lęku przed nawrotem. Istotne jest także szczegółowe przedstawienie heterogennej ekspresji klinicznej zakażeń objawowych wirusami opryszczki. Monografia uświadamia, iż jest to zespół chorób o dużym zróżnicowaniu, co zmusza do wysiłku w zakresie diagnostyki różnicowej. Książka zredagowana przez prof. Ryszarda Żabę i jego współpracowników ma dużą wartość dydaktyczną i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom lekarzy różnych specjalności. [...]?
Poradnik autorstwa dr. Ragavendry Baligi doskonale wpisuje się w aktualny trend badań nad statynami. Autor przedstawił historię naturalną tej grupy leków, aktualną klasyfikację dyslipidemii, sposób oceny ryzyka sercowo-naczyniowego u chorych z zaburzeniami stężenia lipidów, mechanizm działania, właściwości farmakologiczne i wskazania do podawania statyn oraz możliwe powikłania związane ze stosowaniem tej grupy leków. Scharakteryzował również każdy z preparatów statyn, opisując zarejestrowane wskazania oraz interakcje z innymi grupami leków.
Bardzo cenne jest wyodrębnienie i opisania stosowania statyn w wybranych grupach pacjentów ? u kobiet, osób w podeszłym wieku czy u chorych ze zwężeniem zastawki aortalnej.
Poradnik stosowania statyn dr. Ragavendry Baligi to doskonałe narzędzie, które może mieć zastosowanie w codziennej praktyce lekarskiej zarówno lekarzy pierwszego kontaktu, jak i internistów, kardiologów czy lipidologów.
Książka Wacława Jeża i wsp. pt. „Zespół Turnera” to obszerna i kompleksowa monografia poświęcona tytułowemu zagadnieniu, bardzo dobra i unikalna na krajowym rynku pozycja piśmiennicza, ze wszech miar warta wnikliwego poznania. Na 176 stronach (pozycja obejmuje 23 rozdziały) autorzy w szczegółowy, dogłębny sposób przedstawiają różnorakie aspekty związane z tym zaburzeniem genetycznym. Spośród wielu poruszanych tematów na szczególną uwagę zasługują: rys historyczny schorzenia, jego etiologia, patofizjologia, anatomia porównawcza, epidemiologia (ze szczególnym zwróceniem uwagi na długość życia i śmiertelność pacjentów) i symptomatologia. Nie pominięto także charakterystyki psychopedagogicznej i problematyki edukacyjnej interwencji. Przeanalizowano styl życia i wyznawane wartości (zainteresowania, uprawianie rekreacji fizycznej, nawyki żywieniowe, stosowanie używek, nadużywanie leków działających na OUN, oglądalność telewizji, a nawet wierzenia religijne), jak również zachowania seksualne osób z ZT. Co ważne, osobny rozdział poświęcono jakości życia tych osób.
Rak płuca stanowi poważny problem epidemiologiczny i zdrowotny, jest on bowiem najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn. U kobiet zajmuje drugie miejsce, ale prognozy przewidują, że wkrótce prześcignie raka piersi. Nie dziwi więc stały i ogromny postęp nauki w walce z tym schorzeniem, co z kolei wymusza ciągłe uaktualnianie, uzupełnianie i weryfikowanie wiedzy na ten temat. Mamy głębokie przekonanie, że książka spełnia wszystkie te wymagania.
Leksykon chorób nerek i terapii nerkozastępczej Bolesława Rutkowskiego i Przemysława Rutkowskiego zawiera podstawowe pojęcia i hasła istotne w nefrologii i leczeniu nerkozastępczym. Jest przeznaczony do wykorzystania przez lekarzy innych specjalności niż nefrologia, przede wszystkim lekarzy rodzinnych, internistów, diabetologów, hipertensjologów, kardiologów, a także specjalistów w zakresie anestezjologii, intensywnej terapii i transplantologii. Styl i sposób opracowania haseł powinien także zachęcić do sięgnięcia po niniejszą publikację pielęgniarki pracujące na oddziałach nefrologicznych i w ośrodkach dializ oraz ich koleżanki z pokrewnych oddziałów i poradni. Lektura tej pozycji może być również interesująca dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek w różnych stadiach tego zespołu chorobowego oraz dla ich rodzin.
Autorzy chcieliby, aby niniejszy leksykon odegrał ważną rolę w ustanowieniu wspólnego języka zarówno pomiędzy reprezentantami wymienionych, jak i niewymienionych specjalności medycznych oraz wszystkimi, którzy sięgną po niego kierowani różnymi intencjami. Wspólny język jest bowiem niezbędny wszędzie, o czym wiedzą zarówno matematycy, informatycy, jak i brydżyści.
Oddajemy w Państwa ręce publikację przeznaczoną dla lekarzy specjalistów, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także studentów medycyny. Szybki postęp wiedzy - i to zarówno w zakresie diagnostyki, jak i terapii - zmusza do jej poszerzania i stałego kształcenia. Stąd też konieczność publikacji właśnie takich wydawnictw, które w sposób zbiorczy i syntetyczny przedstawiają wiadomości i ułatwiają ich przyswajanie. Techniki inżynierii genetycznej, możliwość uzyskiwania nowych substancji, które później stają się lekami pozwalającymi bezpośrednio wpływać na kaskadę zjawisk zachodzących w przebiegu stanu zapalnego, stanowią istotę leków biologicznie czynnych. I właśnie takie leki są obecnie stosowane w dermatologii, gastroenterologii i reumatologii.
Jest to pierwsza w Polsce monografia w pełni poświęcona świądowi. Książka ma charakter interdyscyplinarny i skierowana jest do lekarzy dermatologów, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz do szerokiego grona różnych specjalistów zajmujących się schorzeniami przebiegającymi ze świądem ? nefrologów, hepatologów, hematologów, neurologów czy psychiatrów. Każdy rozdział zawiera spis pozycji piśmiennictwa z wytłuszczeniem tych, które - zdaniem autorów ? są szczególnie wartościowej i polecane jako lektura rozszerzająca wiedzę zawartą w tej pozycji. Na końcu rozdziałów podane są też kluczowe informacje , określane w języku angielskim jako tzw. take home messages.
Niniejszy leksykon adresowany jest do osób zainteresowanych genetyką w psychiatrii, przede wszystkim lekarzy psychiatrów, lekarzy specjalizujących się w psychiatrii, psychologów klinicznych, a także lekarzy innych specjalności. Opracowanie ma na celu przedstawienie i usystematyzowanie podstawowych pojęć z zakresu genetyki oraz przybliżenie metod badań genetycznych wykorzystywanych do poszukiwania genów predysponujących do zachowania. Przedstawiono w nim także informacje dotyczące modelu dziedziczenia zaburzeń psychicznych. Wiadomości z tego zakresu mogą być przydatne w praktyce klinicznej, tj. przy udzielaniu konsultacji genetycznej pacjentowi i jego rodzinie.
„Leksykon schizofrenii” jest zbiorem haseł najczęściej wymienianych w kontekście schizofrenii: opieki nad chorymi, rozpoznawania i leczenia tej choroby. Z racji swojego charakteru, leksykon ma za zadanie w sposób niezwykle skrótowy wyjaśnić najbardziej istotne pojęcia dotyczące diagnostyki i leczenia oraz postępowania z chorymi na schizofrenię. Zbiór haseł leksykonu został wybrany arbitralnie. Leksykon był tworzony z pozycji lekarza praktyka i właśnie do lekarzy praktyków jest adresowany.
Oddajemy w ręce Czytelników długo oczekiwaną, pierwszą w Polsce książkę poświęconą w całości zaburzeniom lipidowym. Mamy nadzieję, że stanie się ona wartościowym źródłem wiedzy na ten temat i przyczyni się do pogłębienia umiejętności postępowania lekarskiego, co ma zasadnicze znaczenie dla profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?