Tę zwartą, mistrzowsko napisaną, zaskakującą zwrotami akcji powieść rozjaśnia blask Iwaszkiewiczowskich motywów literackich. W miarę ich smakowania traci znaczenie to, co fabularne, na rzecz tego, co zawieszone między zdaniami. Mimo że nie znajdziemy tu pisarza ze Stawiska, wszystko prowadzi ku niemu, jakim był lub jakim się staje w naszych wyobrażeniach. A na bohatera powieści wybija się nigdy przez Iwaszkiewicza nienapisane, lecz bardzo Iwaszkiewiczowskie opowiadanie, o które w Na grobli toczy się ostra gra. Eustachy Rylski (ur. 1944 r.) – prozaik, dramaturg, scenarzysta. Autor dyptyku powieściowego Stankiewicz. Powrót, zbiorów opowiadań Tylko chłód i Wyspa, esejów zebranych w tomie Po śniadaniu, powieści Człowiek w cieniu i Obok Julii, Warunek, za którą w 2006 r. został nominowany do Nagrody Nike, a także sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Jego utwory były tłumaczone na wiele języków. Mieszka pod Warszawą.
Niektórzy lubią opowiadania krótkie, inni długie, więc ułożyłem tę książkę tak, żeby wyszło siedem na siedem. Wymieszałem opowieści nowojorskie z PRL-owskimi. Poza tytułowym opowiadaniem wszystkie były kiedyś w jakimś zbiorze wydrukowane, ale niektóre kilkadziesiąt lat temu. Ból gardła, Nowy taniec La ba da czy Wizyta to moje zupełne początki. Przeczytałem je niedawno i bardzo mi się podobały. Może nie mam racji, ale wolałbym ją mieć jak powiedział jeden producent z Paramountu, odrzucając mi scenariusz. Janusz Głowacki Janusz Głowacki (ur. 1938) warszawiak i nowojorczyk, prozaik, dramaturg, scenarzysta. Opublikował m.in. My sweet Raskolnikow, Raport Piłata, Moc truchleje, Ostatni cieć, Z głowy, Good night Dżerzi, Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy. Współautor scenariuszy: Rejs i Psychodrama w reż. Marka Piwowskiego i autor scenariuszy: Trzeba zabić tę miłość w reż. Janusza Morgensterna oraz Polowanie na muchy i Wałęsa. Człowiek z nadziei w reż. Andrzeja Wajdy. Autor sztuk teatralnych m. in: Kopciuch, Fortynbras się upił, Polowanie na karaluchy, Antygona w Nowym Jorku, Czwarta siostra.
Kobieta gangstera w roli głównej, mafiozi i policjanci, pościgi i niespodziewane zwroty akcji w błyskotliwej komedii gangsterskiej osadzonej we współczesnych polskich realiach. Co może się przytrafić osobie, która straciła pamięć? Lena ku swojemu zdumieniu odkrywa, że Łysy ze zdjęcia to jej ojciec. Przypadkowo spotkana biuściasta manikiurzystka okazuje się jej matką. Bohaterka przekonuje się, że w poprzednim wcieleniu była miłośniczką kaktusów, jadła kiełki i sałatę, teraz... kaktusy wyrzuca na śmietnik i zajada się kurczakiem z frytkami. Ale pojawiają się nowe zagadki. To przyjemność otrzymać dwa w jednym: i lekkość pióra, i dowcip. Brawa dla autorki! Katarzyna Grochola Katarzyna Pisarzewska (ur. 1976) ukończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała m.in. jako ankieter, socjolog, kwiaciarka, pisze scenariusze do filmów. Za książkę Halo, Wikta! zdobyła Złote Pióro 2002 główną nagrodę w konkursie Klubu Świat Książki i Elle na współczesną powieść dla kobiet. Książka odniosła wielki sukces rynkowy, a dalsze losy jej bohaterów autorka opisała w tomie Wikta, ratuj!. Inne książki autorki to Koncert łgarzy, Zmowa milczenia, Zbieg okoliczności.
Bestsellerowa autorka „New York Timesa”.
Trzymająca w napięciu powieść, w której wątek sensacyjny przeplata się z miłosnym.
Czy odkrycie szokującej prawdy z przeszłości stanie się początkiem wielkich zmian w życiu młodej pani adwokat?
Amanda Travis, dwudziestoośmioletnia atrakcyjna prawniczka z Palm Beach na Florydzie, otrzymuje wiadomość, że jej mieszkająca w Toronto matka został oskarżona o zabicie z zimną krwią jakiegoś mężczyzny. Młoda kobieta, która od wielu lat nie utrzymywała kontaktów z rodziną, zgadza się przyjechać na pewien czas do Toronto. Wpada tam w wir zaskakujących wydarzeń. Trudno jej uwierzyć w wersję matki, że ta nie znała wcześniej zamordowanego mężczyzny i nie miała żadnego motywu zbrodni. Amanda wraz ze swym byłym mężem Benem Myersem, który podjął się obrony oskarżonej, próbują rozwikłać tę zagadkę. Co chwila na jaw wychodzą nowe okoliczności, a prawda, do której w końcu docierają, jest szokująca.
Jaką straszną tajemnicę ukrywa przez kilkadziesiąt lat przed Amandą jej matka i dlaczego gotowa była raczej spędzić resztę życia w więzieniu, niż ją wyjawić? Czy po wielu latach uczuć Amandy do Bena rozkwitnie na nowo?
Będziecie musieli przeczytać książkę jednym tchem, bo nie zdołacie się od niej oderwać.
"The Tampa Tribune"
Joy Fielding – amerykańska autorka licznych bestsellerów. Polskim czytelnikom znana jest m.in. z książek: Martwa natura, Szepty i kłamstwa, W pajęczej sieci, Strefa Szaleństwa, Teraz ją widzisz, Zabójcze piękno oraz Ulica szalonej rzeki.
Bogato ilustrowany pakiet dwóch tomów Siedzib Wielkich Polaków ukazujący urodę architektury dworów i pejzaży polskich, a także unikatową ikonografię z epoki. Tom I 432 stron Tom II 416 stron
Błogosławiony Jan Paweł II. Jan Paweł II – papież stulecia. Wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie, a Polaków powiódł ku wolności. Strzegł wiary katolickiej i odmienił polityczną mapę świata. Dzięki swej pasji i zaangażowaniu stał się idolem młodzieży całego świata. Cierpienie i męstwo w obliczu śmierci sprawiły, że jest wzorem także dla słabych i chorych. Ta wielka księga pamiątkowa stanowi hołd dla wyjątkowego pontyfi katu Jana Pawła II – człowieka, który tworzył historię. Papieża, który 1 maja 2011 roku dostąpił beatyfi kacji. Wspomnienia i artykuły pióra kardynała Karla Lehmanna, ojca Eberharda von Gemmingen, prałata Stanisława Odera, Jacka Moskwy, Petera Seewalda, Ludwiga Ring-Eifela oraz przedmowa autorstwa Roberta Zollitscha, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Unikalne zdjęcia i relacje z ceremonii beatyfikacji.
Sandra Brown, autorka bestsellerów ""New York Timesa"", snuje historię o korupcji, zdradzie, morderstwach i grze o najwyższą stawkę.Kiedy Emily, czteroletnia córeczka Honor Gillette, mówi, że na podjeździe przed ich domem leży chory mężczyzna, Honor idzie do niego, żeby udzielić mu pierwszej pomocy. Rzekomo chory mężczyzna to Lee Coburn, oskarżony o zamordowanie poprzedniej nocy z zimną krwią siedmiu osób. Groźny, zdesperowany i uzbrojony, obiecuje, że nie zrobi nic ani kobiecie, ani jej córce, dopóki będą wykonywać jego polecenia.Wszystko się zmienia, kiedy Honor doświadcza brutalnego aktu przemocy - i dokonuje przerażającego odkrycia, że nie może ufać nawet swoim najbliższym. Coburn utrzymuje, że nieżyjący mąż Honor, Eddie, był w posiadaniu czegoś niezwykle cennego, przez co ona i jej córka znalazły się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Honor nie ma pojęcia, co ukrywał Eddie, ale Coburn przekonuje ją, że musi to odnaleźć, zanim wpadnie w ręce Buchaltera, bezwzględnego i okrutnego szefa organizacji przestępczej, którego żadna siła nie powstrzyma przed zabiciem ich obu. Zdesperowana trójka uciekinierów walczy o życie, kryjąc się przed tymi, którzy powinni ich chronić - poczynając od FBI i, stawiając wszystko na jedną kartę, stara się rozwikłać sieć korupcji, która przeraża nie tylko ich, lecz również całą lokalną społeczność.Podnosząca ciśnienie, nabierająca tempa strona po stronie, niezwykle pomysłowa fabułaPublishers Weekly""Sandra Brown - amerykańska pisarka, autorka ponad 70 romansów, a także powieści kryminalnych i historycznych. Jej książki zostały przetłumaczone na 33 języki i wydane w 80 milionach egzemplarzy. W Polsce ukazały się m.in. Twardziel, Lokator, Cięcie, Nieczysta gra, Zasłona dymna, Oblężenie, Rykoszet. Kolejne tytuły już wkrótce.
Był najjaśniejszym celebrytą w czasach siermiężnego peerelu. Gdyby Jezus żył współcześnie, jak ja, jeździłby mercedesem, a nie na osiołku - powiadał. Jednocześnie rozdawał ubogim to, co dostał od bogatych. Janosik - z krzyżem zamiast ciupagi. Lech Wałęsa nazywał go bratem-bliźniakiem. Solidarność przez długie lata nosiła ich dwie twarze.Znał wszystkich i wszyscy znali jego. Gościł prezydentów, ale nakarmił też bezdomnego, a zabójcę księdza zaprosił na herbatę.Kochał Polskę - nie zawsze była to miłość odwzajemniona. Oskarżano go o szerzenie nienawiści i antysemityzm. Podejrzewano o molestowanie ministrantów. Przypisywano pychę, chciwość i zamiłowanie do luksusu.Kim jest człowiek, który pomieścił tyle grzechów i cnót, a i dziś, po śmierci, wciąż budzi kontrowersje?Prawdziwy mężczyznaUrodzony biznesmenKsiądz z powołaniaHenryk Jankowski
Wzruszająca opowieść o magii i sile macierzyństwa, radości z powrotu do domu oraz poświęceniu własnego dobra w imię miłościNajmłodsza z trzech sióstr Angela DeSaria Malone, zawsze traktowana przez rodzinę jak księżniczka, sądzi, że przyszłość będzie taka, jak sobie zaplanowała: szkoła średnia, college, małżeństwo, macierzyństwo. Tak mniej więcej ułożyło się życie jej sióstr, kuzynów, przyjaciół. Angeli nie wszystko udaje się osiągnąć. Po wielu latach starań o dziecko, idealnie urządzony przez Angelę i jej męża pokój dziecinny nadal stoi pusty, a małżeństwo rozpada się pod ciężarem niespełnionego marzenia.Po rozwodzie Angie wraca do rodzinnego miasteczka i dołącza do swojej hałaśliwej, kochającej, lekko zwariowanej rodziny. W West Endzie, gdzie życie faluje jak ocean, przynosząc na zmianę radości i kłopoty, zdobywa znów serce mężczyzny, który ją niegdyś kochał Poznaje też dziewczynę, dzięki której życie zmieni się na lepsze.Bestsellerowa autorka New York Times'a, Kristin Hannah, dotyka najgłębszych i najwrażliwszych zakamarków serc czytelniczekKristin Hannah jest autorką dwudziestu bestsellerowych, obsypanych nagrodami powieści. Wcześniej prawniczka, obecnie pełnoetatowa pisarka, mieszka z mężem i synem na Hawajach. Nakładem Świata Książki ukazały się m.in.: Cudowna moc miłości, Magiczna chwila, Wyśnione szczęście, Zdarzyło się nad jeziorem Mystic, Na domowym froncie, Zimowy ogród, Prawdziwe kolory. Kolejne tytuły już wkrótce.
W „konstruktywnej parodii książek z dziedziny marketing i zarządzanie” autorzy z humorem tłumaczą kwestie ważne dla każdego pracownika. Jak sobie radzić z mobbingiem? W jaki sposób się przekonać, że koledze z pracy nie można wierzyć? Na czym polega siła przekonywania w interesach? Jak dobrze zabezpieczyć operację lub zdobyć dla siebie projekt? Cenne rady i opis dziesiątek „pozycji”, np „na hot-doga”, gdy trzeba elegancko wykręcić się od rozmowy w biurze czy „na striptizerke z Manhattanu”, gdy musisz zmienić fach i branżę.
Ostatnia część bestsellerowej trylogii, trzymająca w napięciu opowieść o zemście, złamanym sercu i głębokiej miłości Willow i Alex są jedyną nadzieją ginącej ludzkości. Świat leży w zgliszczach, anioły czynią z ludzi niewolników, umieszczając ocalonych z zagłady w obozach, gdzie następnie żywią się ich energią, skazując na powolną, lecz pewną śmierć. Alex i Willow szkolą nową grupę Zabójców Aniołów. Ich miłość staje się jeszcze silniejsza, a nadzieja na ocalenie świata rośnie. Gdy jednak Willow wyczuwa straszliwe drgnienie anielskich mocy, Alex nie ma wyboru, musi samotnie wyruszyć na śmiertelnie niebezpieczną misję. Willow zostaje, by walczyć z aniołami u boku Seba, nie wiedząc, czy jeszcze kiedyś ujrzy ukochanego Aleksa. Pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i znakomicie napisana ,,The Sun"" L.A.WEATHERLY - bestsellerowa amerykańska autorka ponad trzydziestu książek przetłumaczonych na kilkanaście języków.
Książka Hannah Arendt to jedno z najwybitniejszych dzieł XX wieku, a analizy i przemyślenia autorki zachowują nadal niezwykłą aktualność. Jak pisze we wstępie do wydania polskiego Daniel Grinberg, w pojęciu totalitaryzmu "mieści się równie dobrze Związek Radziecki pod rządami Stalina, jak państwo Hitlera. Źródeł nowego stylu rządzenia, porażającego obserwatorów równie skutecznym co bezwzględnym likwidowaniem społeczeństwa obywatelskiego oraz wszelkich form autonomii jednostek wobec państwa, doszukuje się ona w kondycji człowieka współczesnego". Hannah Arendt (1906 - 1975), filozof, jedna z najbardziej wpływowych myślicielek naszych czasów. Studiowała na uniwersytecie w Marburgu, gdzie poznała Martina Heideggera, a następnie we Fryburgu i Heidelbergu. Była profesorem na uniwersytecie w Chicago oraz New School for Social Research w Nowym Jorku. Poza Korzeniami totalitaryzmu jej najbardziej znaną książką jest Eichmann w Jerozolimie: rzecz o banalności zła (wyd. pol.1987).
Autorka docenionego przez krytykę bestselleru Madonny Leningradu rekonstruuje żywot błogosławionej Kseni, jednej z najbardziej znanych rosyjskich świętych. Tłem tej zapierającej dech w piersiach opowieści jest osiemnastowieczny Petersburg oraz dwór carski, pełen blichtru, ale też intryg.
Szlachetnie urodzona Ksenia jest pełną namiętności, niepoprawną marzycielką, która za nic ma konwenanse. Zakochuje się w Andrieju, przystojnym gwardziście, śpiewaku carskiego chóru. Cieniem na ich szczęściu kładą się dworskie gierki, a także narastająca obsesja Kseni, żeby urodzić dziecko, która w końcu zostaje zaspokojona wraz z przyjściem na świat ich córeczki.
Jednak Ksenia nie potrafi cieszyć się szczęściem. Drży ze strachu o bliskich, przekonana, że dosięgnie ich jakaś tragedia. Przerażająca przepowiednia sprawdza się. Zdruzgotana Ksenia pogrąża się w żałobie i przechodzi metamorfozę, która radykalnie odmieni koleje jej losu. Odwraca się od rodziny i przyjaciół, rozdaje swe dobra oraz pieniądze biednym, aż w końcu, pewnego dnia, znika w tajemniczych okolicznościach, by odnaleźć się po wielu latach. Jej sława prorokini i uwodzicielki wzbudzi obawy nowej carycy, Katarzyny, która będzie postrzegać działalność Kseni jako zagrożenie dla dworskiego przepychu i ekstrawagancji.
Świat w lustrze to napisana eleganckim stylem wzruszająca opowieść o miłości, szaleństwie i oddaniu. Historia wyjątkowej kobiety, której postawa nie przestaje zadziwiać i wciąż pozostaje źródłem inspiracji.
Debra Dean pracowała jako aktorka w nowojorskim teatrze przez prawie 10 lat, zanim postanowiła zostać pisarką i nauczycielką. Mieszka z mężem w Seattle, w stanie Waszyngton. Autorka dwóch powieści (Madonny Leningradu, Świat w lustrze) i zbioru opowiadań.
Alice Munro daje niezbity dowód, że jak nikt inny potrafi uchwycić istotę ludzkiej natury w najróżniejszych naszych zachowaniach. Trudno sobie wyobrazić żywszy zmysł obserwacji . „Houston Post”
W doskonałym zbiorze trzynastu opowiadań Alice Munro wykazuje się niezwykłą wrażliwością, prostotą stylu i wspaniałą techniką pisarską. John Updike przyrównał ją nawet do Czechowa. Opisane przez nią siostry, matki, córki, ciotki, babcie oraz przyjaciółki żyją nadzieją, miłością, gniewem i wiarą w pojednanie, zmagają się z przeszłością, teraźniejszością oraz tym, co jeszcze przyniesie los.
Munro, z wrodzoną delikatnością i szczerością pisze o uczucia, trudnych relacjach damsko-męskich, nieudanych związkach, rozliczeniach z przeszłością, przekraczaniu progu dorosłości, upływie czasu, starości w kontekście relacji międzypokoleniowych, stosunkach miedzy rodzeństwem, poczuciu winy, budzącej się seksualności, życiowych wyborach oraz ich konsekwencjach. Trudno o bardziej subtelne i przenikliwe pióro we współczesnej prozie.
Czyta: Anna Cieślak
Alice Munro (ur. w 1931r.) – kanadyjska prozaiczka uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Międzynarodową Nagrodą Bookera za całokształt twórczości literackiej (2009) oraz Literacką Nagrodą Nobla (2013). Mistrzyni krótkiej formy, jedna z najwybitniejszych współczesnych pisarek.
Długo wyczekiwana nowa powieść bestsellerowej autorki Dziewcząt z Szanghaju, Miłości Peonii i Marzeń Joy San Francisco, rok 1938. Trwają przygotowania do otwarcia wielkich targów i choć oddali dobiegają odgłosy nadciągającej nad Europę wojny, miasto kipi życiem. Trzy młode kobiety z bardzo różnych środowisk spotykają się przypadkiem w ekskluzywnym nocnym klubie Forbidden City. Przyjaźń, która nawiązuje się między nimi od pierwszej chwili, jest oparciem w niepewnych czasach. Gdy ich wstydliwe tajemnice wychodzą na jaw, a niewidzialne nici wiążą je ze sobą jeszcze mocniej, dziewczęta odnajdują w sobie siłę i hart ducha niezbędne, by odważyć się spełnić swoje marzenia. Jednak po ataku Japończyków na Pearl Harbor Amerykę ogarniają podejrzliwość i paranoja, które mogą złamać życie bohaterek, a wstrząsająca zdrada nieodwracalnie zmienia wszystko... Chińskie lalki opowiadają jedną z tych historii, które zawsze chciałem opisać. Lisa See mnie w tym uprzedziła i to w doskonałym stylu. Wielkie brawa dla jej podnoszącej na duchu opowieści o złotym wieku chińskich klubów nocnych i nieosiągalnym dla większości hollywoodzkiemu marzeniu. Jamie Ford, autor Hotelu słodko-gorzkich wspomnień Czyta: Paulina Holtz Lisa See - autorka bestsellerów z listy `New York Timesa`: Dziewczęta z Szanghaju, Miłość Peonii, Kwiat śniegu i sekretny wachlarz, Sieć rozkwitającego kwiatu (nominowana do nagrody Edgar Award), Marzenia Joy, a także cenionego przez krytyków dziennika Na Złotej Górze. Organizacja Amerykanek Pochodzenia Chińskiego ogłosiła ją Kobietą Roku 2001. Lisa See mieszka w Los Angeles.
Dania z dziczyzny są w naszej kuchni rarytasem! Książka adresowana jest do wszystkich smakoszy doceniających specjały kuchni myśliwskiej. Także osoby, które ich nie znają, odnajdą w dziczyźnie interesujący smak. Prezentujemy przepisy na dania z dzika, jelenia, sarny, daniela, zająca, dzikiego królika oraz dzikiego ptactwa. W książce znalazły się też receptury na potrawy z dziczyzny serwowane w restauracjach pałacowych i zamkowych, które pielęgnują tradycje kuchni dworskiej, nowoczesne dania z dziczyzny oferowane w prestiżowych restauracjach hotelowych oraz specjały serwowane w karczmach kultywujących najlepsze tradycje kuchni staropolskiej. Zachęcamy do skorzystania z receptur prawdziwych mistrzów kuchni.
Znany podróżnik, dziennikarz i pisarz opowiada o swoich wojażach po świecie – czytelnik znajdzie tu relacje z dalekiej Azji, czarnej Afryki, wysp Mikronezji i dziesiątków innych egzotycznych miejsc.
Chciałbym, aby ci, do których trafi ta książka, odczytali ją jako zbiór moich bardzo osobistych wspomnień... A może nawet jako antologię wrażeń i zdziwień. (ze Wstępu).
Olgierd Budrewicz (1923-2011) - dziennikarz, reportażysta, pisarz, varsavianista, podróżnik. Autor programów telewizyjnych, scenariuszy i komentarzy do dokumentów filmowych, a przede wszystkim reportaży wydanych w kilkudziesięciu książkach, m.in. Z Polską w sercu (wybór reportaży i rozmów), Cudotwórcy, kapłani, hochsztaplerzy (reportaże i wspomnienia), Daleko, jeszcze dalej (reportaże). Jego twórczość była tłumaczona m.in. na język angielski, rosyjski, niemiecki.
„Melancholio, Nimfo, skądżeś ty rodem?” – dociekał Słowacki i jego pytanie postawić można na nowo każdemu, kogo dotknęła, wszystkim bohaterom tej książki. Albrechtowi Dürerowi, posępnemu aniołowi o oczach jak świeżo wykopane studnie, który przedstawił jej najpiękniejszy wizerunek. Gérardowi de Nerval, twórcy najsłynniejszego sonetu o melancholii, lunatykowi, którego utrzymał powróz zawieszony nocą na paryskiej latarni. Antoniemu Malczewskiemu, jednemu z pierwszych zdobywców Mont-Blanc, magnetyzerowi kobiet, autorowi najsmutniejszej powieści poetyckiej w polskiej literaturze i najlepszego życiorysu, gdy ktoś chce mówić o klęsce. I Tobie, przechodniu, który idziesz ulicą, nie patrząc na ludzi, i w kałużach po porannym deszczu oglądasz swe zmącone oblicze. I wielu innym jeszcze.
Marek Bieńczyk (ur. 1956), pisarz, tłumacz. Opublikował dwie powieści: Terminal i Tworki oraz książki eseistyczne: Czarny Człowiek, Oczy Dürera, Kroniki Wina i Nowe Kroniki Wina, Przezroczystość, Książka twarzy (Nike 2012). Za esej Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty otrzymał wyróżnienie Fundacji Kultury i nominację do Nagrody Literackiej NIKE.
Mistrzowsko skonstruowana powieść sensacyjno-obyczajowa i thriller polityczny w jednym!
Jest rok 2000. W tajemniczych okolicznościach ginie Klaus, który dwadzieścia lat wcześniej nadzorował budowę pewnego tunelu. Czy ma to coś wspólnego z ucieczką Franza, który w 1981 roku przedostał się tym tunelem z Berlina Wschodniego do Zachodniego? Jaki związek mają z tym Victoria, która – przemycona w bagażniku - uciekła na Zachód, i Magda, Polka, która wyjechała na stypendium do NRD i na swoje nieszczęście zakochała się we Franzu?
Mroczna, zabawna, zachwycająca. Książka napisana tak wyjątkowo piękną i klarowną prozą, że każda jej strona zadziwia i podnosi na duchu. „The Times” Tego lata przeczytałem dwie wybitne powieści. Oto jedna z nich. Moim zdaniem należy do dwunastu najlepszych dzieł całej dekady, a może nawet kilku. „Spectator” Myślę, że Nieskończoności to najlepsza książka Banville’a. Jak zwykle u tego autora, jest to doskonała proza, w której liczy się każde słowo, ale tym razem opowieść dodatkowo skrzy się humorem i puszcza do czytelnika oko. „Observer” Życie starego Adama Godleya zbliża się do końca. Żona i dzieci, obecni w rodzinnym domu i żegnający odchodzącego seniora, nie zdają sobie sprawy, że nie są jedynymi, którzy przybyli, aby być świadkami jego umierania. Krążą bowiem wśród nich złośliwi i swawolni greccy bogowie. Kiedy napięcie i pożądanie sięgają zenitu, niewinne podglądanie zmienia się w jawne najście, to zaś prowokuje boską interwencję; w tym kalejdoskopie zdarzeń życie śmiertelników tu i teraz podlega raptownym zmianom, będącym ponad ich siły. W swej poruszającej rodzinnej historii Banville z błyskiem w oku każe bohaterom snuć wspomnienia i wchodzić w skomplikowane relacje, pozwalając sobie przy tym na odrobinę sprośnego humoru. Nieskończoności to zarówno lekka, skrząca się opowieść, jak i przenikliwe studium przerażającego, wspaniałego i nieodwracalnego losu człowieka. John Banville – urodzony w 1945 r. irlandzki pisarz, dziennikarz, zdobywca Nagrody Bookera (2005 r. za powieść Morze) oraz Nagrody Franza Kafki (2011 r.), uważany za jednego z najbardziej przewrotnych i pomysłowych współczesnych pisarzy, którego powieści cechują czarny humor i celne obserwacje. Do tej pory w Polsce wydano: Księga zeznań, Morze, Mefisto, Zaćmienie, Tajemnica Chrstine Falls, Niedotykalny. Wkrótce nakładem Świata Książki ukaże się jego kolejna powieść Ancient Light.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?