W licznych wypowiedziach uczonych dotyczących wypraw krzyżowych tekst Gesta Francorum, anonimowy opis pierwszej krucjaty, nie zawsze bywał wystarczająco doceniany, a przyczyn tego było zapewne kilka. Nie zmienia to faktu, że najcenniejszym dla badacza dokumentem jest zawsze źródło, tym bardziej cenne, gdy pochodzi z czasu, kiedy dane wydarzenia miały miejsce, a takim właśnie pozostaje wspomniany opis. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności tekst ten nie doznał w ciągu wieków właściwie żadnego uszczerbku, co też nie zawsze się zdarza. Jako dokument ma on dla współczesnych badań wielką wartość, a przy coraz rzadszej już dzisiaj znajomości języka łacińskiego, udostępnienie go szerszemu gronu Czytelników wydaje się całkowicie uzasadnione. Można mieć nadzieję, że znajdzie on nie tylko grono osób zainteresowanych samym przedmiotem, ale trafi też do historyków Kościoła, kulturoznawców i specjalistów od innych, pokrewnych dziedzin. Z tą myślą autor przekładu oddaje tę książkę do ręki wszystkim tym Czytelnikom, składając także serdeczne podziękowanie Wydawnictwu Sióstr Loretanek za bardzo staranne przygotowanie tej edycji.
prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski
W książce Jezus do serca kapłana Autor wsłuchuje się w głos Boskiego Mistrza, w ten głos, który cichutko przemawia w głębi duszy, gdy świat milczy, gdy zmysły są wyciszone, gdy do duszy wyzutej z siebie samej wchodzi Boże myśl. Jest to rozmowa przepełniona Bożą miłością, cicha i głęboka: Mistrz mówi do serca człowieka Jemu poświęconego.
"Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie" - powiedział Jezus. Autor pragnie wprowadzić dzieci w najprostszą adorację Najświętszego Sakramentu, by przychodziły przed Tabernakulum, uczyły się rozmawiać i słuchać Jezusa, traktować Go jak najdroższego Przyjaciela. Taka szczera dziecięca modlitwa wzbudza zachwyt Aniołów i wzrusza Serce Boga.
W zbiorze „Jezus do serca siostry” Autor mówi głosem Boskiego Oblubieńca; głosem, który z wielką delikatnością przemawia w głębi duszy, kiedy świat milczy, kiedy zmysły są uśpione, gdy dusza wyzbywa się siebie, a pustkę zapełnia sekretna myśl Boża. Jest to cicha rozmowa o miłości Boga, cicha i głęboka: to sam Jezus mówi do serca siostry zakonnej, swej oblubienicy.
Czcigodna sługa Boża Marta Robin (1902-1981), francuska mistyczka, stygmatyczka, przez ponad pięćdziesiąt lat w wyniku paraliżu pozostawała przykuta do łóżka, spożywając jedynie Eucharystię. Żyła w głębokim zjednoczeniu z Bogiem, stając się duchową matką dla wielu ludzi, jedną z głównych postaci odnowy religijnej we Francji XX wieku. Zainspirowała powstanie Ognisk Miłości (Foyers de Charité), wspólnot życia prowadzących ośrodki rekolekcyjne. Przez jej dom w niewielkiej miejscowości Châteauneuf-de-Galaure za jej życia przewinęło się ponad sto tysięcy osób. W każdy piątek przeżywa Mękę Pańską. Niniejsza Droga krzyżowa została opracowana na podstawie zapisków z jej wizji.
Ta mała książeczka mówi o nowym świętym Kościoła katolickiego. Przedstawia życie świętego ojca Damiana de Veuster, zakonnika i misjonarza ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, który powszechnie jest znany jako "ojciec Damian z Molokai".
11 października 2009 roku, w bazylice Świetego Piotra w Rzymie, papież Benedykt XVI ogłosił Damiana de Veuster świętym Kościoła katolickiego. Jak to się stało, że prosty syn flamandzkiego gospodarza stał się świętym apostołem trędowatych na Molokai?
Czyta Piotr Bajor
W sytuacji kiedy Francja była ogarnięta prześladowaniem Kościoła, kiedy wszystkie zakony zostały zamknięte, a kapłani wierni Stolicy Apostolskiej byli skazywani na zgilotynowanie, kiedy powstał kościół narodowy i postępowała laicyzacja społeczeństwa, kiedy profanowano krzyż i wyrażało się pogardę do tego co było święte, wtedy Bóg powołuje młodego księdza Piotra Coudrin do działalności apostolskiej i założenia rodziny zakonnej, która podjęłaby dzieło głoszenia Ewangelii na wszystkich krańcach świata.
Książka ta ukazuje gorliwe i nieustraszone duszpasterstwo o. Marii-Józefa Coudrin w czasie trwania terroru Rewolucji francuskiej. Jego postawa i całkowite zawierzenie Opatrzności Bożej dają podwaliny do powstania Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, które w Polsce jest znane jako sercanie biali.
Czyta Maciej Więckowski
Nie jest to biografia świętego Józefa. Jest to niezwykła opowieść, w której ten „człowiek milczenia” – takim go znamy z kart Ewangelii – zabiera głos i sam opowiada historię swego życia. Przemawia naszym językiem. I wcale nie wydaje się papierowym bohaterem wymyślonym przez Autorkę książki. Prawda historyczna przeplata się tu z fikcją literacką – to fakt. Lecz wszystko razem stanowi piękne i wzruszające wyobrażenie tej szczególnej postaci.
Niełatwo jest wyobrazić sobie człowieka, który był ojcem Boga wcielonego. Giovanna Ferrante odważyła się podjąć taką próbę. Czy udaną? Ocena należy do Czytelników.
Jaką rolę w historii zbawienia wyznaczył Żydom Pan Bóg? Czy „ich czas” już na pewno bezpowrotnie minął? Czy ich pierwsza misja – „ludu wybranego” – dobiegła kresu? Roy H. Schoeman na kartach swej książki mierzy się z tymi i z wieloma innymi pytaniami, analizując miejsce judaizmu i Żydów w Bożym planie zbawienia ludzkości. Swe rozważania Schoeman rozpoczyna od przywołania postaci Abrahama, kończy zaś na paruzji. Nie ukrywa przy tym - stawiając wiele tez prowokujących do dyskusji – że pojmuje judaizm jako „spełniony” w chrześcijaństwie, a zarazem jako istotny element historii zbawienia. Dowodzi barwnie, ukazując choćby korzenie nazistowskiego antysemityzmu, że na przestrzeni dziejów ataki na Żydów i judaizm zakorzenione były nie w chrześcijaństwie, lecz w siłach natury antychrześcijańskich.
Lektura obowiązkowa dla Żydów i nie-Żydów. Schoeman bowiem tłumaczy ze swadą trudne relacje między judaizmem a chrześcijaństwem, sprawiając, iż czytelnik zanurzony w starotestamentalne proroctwa o Mesjaszu i odnoszone do nich słowa Talmudu, głębiej pojmować zaczyna Pismo Święte i w końcu pełniej rozumieć dzieje „ludu wybranego”.
Dziecko spało z otwartymi ustami. Nagle uśmiechnęło się przez sen. Maria wzięła ją na ręce. Odetchnęła ciepłym, niemowlęcym zapachem. Przytuliła je do swojej szyi i zrobiła znak krzyża na jego okrągłej główce. A potem odwróciła się w stronę domu. Zośka szła pokornie za nią, ale już wiedziała, już się cieszyła, że znajdzie tu dom i schronienie. Przez okno z naprzeciwka jakiś kobiecy głos wyśpiewywał ciepło:
- Zawsze jest jakieś dobre jutro...
Kazanie przy nawiedzeniu obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w parafiach diecezji łowickiej 3 września 2016 - 24 czerwca 2017 roku
Stało się !
Bóg jest wierny
słowu i obietnicom.
Dlatego tak kocham czytać
Łukaszowy opis Zwiastowania.
Czytam i nie mogę go doczytać.
Miriam, o jak ja Cię kocham za to,
żeś Panu Bogu powiedziała: Fiat.
Niech mi się stanie
według słowa twego!
Miriam, śpiewaj dalej!
Patrz, świat zamilkł i się zasłuchał.
Trony się walą, mocarni upadają,
a Bóg wywyższa pokornych.
Miriam, przez Twoje nawiedzenie odmienił się świat.
Przedwieczny zaistniał już w czasie.
ks. bp Józef
O początkach i rozwoju niekótrych nabożeństw warto niekiedy pisać po to, by w końcu zebrać nagromadzone o nich wiadomości i poszczyć o nowe, w międzyczasie odkryte, żródła, tak żeby dotyczący ich materiał ukazać w nowym świetle. Taki właśnie cel przyświeca niniejszemu przedstawieniu pewnego etapu historii modlitwy różańcowej. Składające się na to opracownie różne studia nad nabożeństwem różańcowym - obejmujące okres od roku 1475 do roku 1572 - stanowią, każde na swój sposób, przyczynki do lepszego poznania owego nabożeństwa, chociaż - co jest oczywiste - nie zamierzają ani nie mogą dać pełnej o nim wiedzy, a przy tym nie wyczerpują też tego tematu.
o. Angelus Maria Walz OP
Serce ludzkie jest jak kwiat – bardzo nadzwyczajny w swoim pięknie i owocowaniu. Jednak zarówno jego piękno, jak i owocowanie jest uzależnione od pielęgnacji. Właśnie o tym są zazwyczaj bajki i baśnie. Warto poświęcać się dla innych, nawet za cenę trudów. Warto zmieniać się i zapominać o swoich wygodach. Warto ofiarowywać swoje serce, bo zawsze do nas wróci – oczywiście piękniejsze. A owoce… zobaczymy w wieczności. Oby nas zachwyciły!
Świadectwa zebrane przez ks. Piotra Burgońskiego i ks. Cezarego Smuniewskiego przedstawiają sylwetkę kapłana-męczennika w różnych ujęciach i różnych kontekstach, a jednocześnie wzajemnie się uzupełniają, ukazując wiele godnych uwagi, wymownych szczegółów. O księdzu Jerzym mówią: jego mama – Marianna Popiełuszko, ks. Tomasz Kaczmarek – postulator przy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ds. Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, Katarzyna Soborak – notariusz w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki, kierownik Kościelnej Służby Informacyjnej przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu i kustosz Archiwum Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, oraz ks. Zygmunt Malacki – proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Choć od emisji audycji Katechizm poręczny w Radiu Józef minęło już kilkanaście lat, poruszane w niej tematy są ciągle aktualne. Te „lekcje katechizmu na przykładach z życia”, „głośne odpowiedzi na ciche pytania”, jak mówiono o programie, nie mają określonego terminu ważności; nie starzeją się, bo dotyczą spraw ponadczasowych.
Niniejszy tom został opracowany na podstawie wybranych odcinków z lat 2002-2003, a kolejne zarejestrowane materiały oczekują na wybór i publikację.
…recepty nie powinny żadnemu lekarzowi
ani uczonemu na tyle zaprzątać głowy,
aby z niej Pan Bóg musiał się usuwać.
sł. Boży ks. bp Zygmunt Łoziński (list, 1903)
Książka zawiera opublikowane po raz pierwszy notatki duchowe pierwszej błogosławionej polskiej lekarki, doktor Bogumiły Noiszewskiej – siostry Ewy od Opatrzności, niepokalanki – oraz listy jej kierownika duchowego, sługi Bożego księdza bis-kupa Zygmunta Łozińskiego.
Doktor Ewa, córka wybitnego polskiego okulisty profesora Kazimierza Noiszewskiego, w Zeszyciku zapisała, że każda praca może być modlitwą, i znalazła sposób, by taką była.
Czy dla nas, ludzi XXI wieku, godziny pracy zawodowej są czasem modlitwy? Czy czas pracy może być przestrzenią rozmów z Bogiem, okazją spotkania z Jedynym Miłującym, i to wiele razy w ciągu dnia?
Aelius Donatus powiadał: „Kto śpiewa, dwa razy się modli”. I choć Autor śpiewnika dokonał wyboru z myślą o przyszłych kapłanach, którzy z „klimatu śpiewu gregoriańskiego powinni czerpać wrażliwość muzyczną”, to z radością skorzystają z niego organiści, dyrygenci, śpiewacy, siostry zakonne i wszyscy, którzy kochają wielbić Boga pięknym śpiewem.
Śpiewnik zawiera oprócz obrzędów Mszy świętej bogaty wybór hymnów, kantyków, psalmów i pieśni na różne okazje. Nowością są tłumaczenia tekstów Mszy świętej i śpiewów na język ojczysty.
Oto jedno z „najważniejszych i zarazem najodważniejszych dzieł współczesnej kultury naukowej” – zaznaczył w przedmowie ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz. Książka ta porusza zagadnienie globalnej rewolucji kulturowej, której celem jest – jak określiła Autorka we wstępie – „rozprzestrzenienie na całym świecie (...) nowej etyki, która ma (...) charakter sekularystyczny; jest ona wynikiem rewolucji feministycznej, seksualnej i kulturowej”. Niezwykle więc to cenna książka, tym bardziej, że współcześnie „panuje ogromna niewiedza na temat problemów antropologicznych związanych z rewolucją kulturową i nową etyką”. Publikacja ta wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Dzięki znajomości problemu możliwe jest rozeznanie, które „nie polega na wyrywaniu chwastów rosnących razem z pszenicą, lecz na uczeniu się ich rozpoznawania oraz na zbieraniu pszenicy”. To praktyczne oraz wyczerpujące opracowanie kierujemy nie tylko do pedagogów i wychowawców, ale do wszystkich tych, którzy pragną mieć świadomość problematyki rewolucji kulturowej.
"Maryja - pisał św. Augustyn - zanim poczęła Chrystusa w łonie w sposób cielesny, najpierw poczęła Go sercem i umysłem na drodze wiary." Stając się uczennicą Chrystusa, "bardziej strzegła prawdy w sercu niż ciała w łonie. Być w sercu - dodawał ten wielki święty - znaczy więcej niż być w łonie." Znów Izaak ze Stella pisał: ,,W tabernakulum łona Maryi Chrystus przebywał dziewięć miesięcy, w tabernakulum wiary Kościoła - aż do końca świata, w wiedzy i miłości wiernej duszy - przez wieczność:.
Ojciec Gabriel Jacquier ukazuje mistyczną role"Serca Maryi" jako "łona wiary", w którym dojrzewamy do pełni Chrystusa. Autor opisuje drogę stawania się dzieckiem Maryi, by żyć w komunii z Głową Kościoła, "który jest Jego Ciałem, Pełnią Tego, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami" (Ef 1, 23)
Kongregacja do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w dniach od 27 do 30 listopada 2014 roku odbyła Zebranie Plenarne na temat: „Młode wino w nowych bukłakach. Życie konsekrowane 50 lat po Lumen gentium i Perfectae caritatis”, kierując swą uwagę na tę drogę, jaką przebyło życie konsekrowane w okresie posoborowym, i starając się w syntetyczny sposób odczytać wyzwania nadal otwarte.
Niniejsze Ukierunkowania są owocem dyskusji nad zagadnieniami poruszanymi podczas wspomnianego Zebrania Plenarnego oraz licznych spotkań, które w ciągu Roku Życia Konsekrowanego odbywały się w Rzymie, przy Stolicy Piotrowej z udziałem osób konsekrowanych przybywających z całego świata.
Poczynając od Soboru Watykańskiego II, Magisterium Kościoła w sposób ciągły towarzyszyło życiu osób konsekrowanych. Zwłaszcza nasza Dykasteria opublikowała ważne wskazania co do punktów odniesienia i wartości: Instrukcje Potissimum institutioni (1990), Życie braterskie we wspólnocie (1994), Rozpocząć na nowo od Chrystusa (2002), Posługa władzy i posłuszeństwo (2008) oraz Tożsamość i misja brata zakonnego w Kościele (2015).
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?