Książka jest kontynuacją i uzupełnieniem bestsellerowej publikacji „Medycyna przedszpitalna w LPR”. Tym razem autorzy przedstawili scenariusze kliniczne oparte na realnych sytuacjach zawodowych. Książka poprzez praktyczną formę jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy omawianej w klasycznych podręcznikach. Opowiedziane historie dotyczą zagadnień klinicznych, urazów, problemów kardiologicznych, neurologicznych, zatruć, oparzeń, odmrożeń, pacjentów pediatrycznych, a także roli centrum operacyjnego czy transportu lotniczego. Przedstawiają przebieg misji od momentu wezwania poprzez postępowanie aż do przekazania chorego do szpitala. To również propozycje postępowania w trakcie zarządzania akcją, współpracy w zespole oraz z jednostkami współpracującymi w myśl żargonowego i znanego w środowisku pytania: „Dlaczego do nas?”. Czytelnicy znajdą w publikacji problemy i pułapki dotyczące prowadzenia dokumentacji medycznej oraz sposoby na uniknięcie konsekwencji prawnych dla personelu medycznego. Wyjątkowe opracowanie kierujemy do szerokiego grona profesjonalistów związanych z udzielaniem pomocy medycznej na etapie przedszpitalnym – lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek. W publikacji można również odnaleźć praktyczne informacje przydatne dla personelu szpitalnych oddziałów ratunkowych, dyspozytorów medycznych, lekarzy zlecających transporty międzyszpitalne, czy dla współpracujących z LPR i TOPR – strażaków PSP i OSP, policjantów oraz ratowników górskich i wodnych.
„Medycyna sportów walki. Fizjologia wysiłku, diagnostyka, traumatologia i żywienie” to kompleksowa publikacja dotycząca opieki medycznej sportowców, która uwzględnia szeroko pojęte działania profilaktyczno-diagnostyczne, edukacyjne oraz leczniczo-rehabilitacyjne. Dbanie o dobry stan zdrowia sportowca to duże wyzwanie nie tylko dla specjalistów wielu dziedzin medycznych, lecz także dla osób odpowiedzialnych za proces szkoleniowo-treningowy. Dlatego niniejszą publikację kierujemy zarówno do lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków sportowych, psychologów sportu, jak również i trenerów.
Dodruk III wydania z 2006 r. z nowoczesną okładką. Aby zapewnić skuteczną opiekę stomatologiczną społeczeństwu, konieczne jest jednoczesne prowadzenie działań profilaktycznych, leczenie i rehabilitacja schorzeń narządu żucia. Tylko doskonale zorganizowana praca lekarzy stomatologów i współpraca z pomocniczym personelem stomatologicznym może uczynić to trudne zadanie możliwe do realizacji. Celem autorów podręcznika jest przygotowanie higienistek i asystentek do profesjonalnego wykonywania zawodu. Zadaniem higienistki jest prowadzenie profilaktyki, bez bezpośredniego udziału lekarza stomatologa, często pod jego odległym nadzorem, zadaniem zaś asystentki – czynny udział w wykonywaniu zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Te dwa zawody – nawet w dobie reformy służby zdrowia – mają zapewnioną przyszłość. Obecne wydanie zostało zmienione, zgodnie z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie stomatologii.
Techniki małoinwazyjne w ginekologii plastycznej to doskonałe źródło praktycznej i nowatorskiej wiedzy.
Lasery, urządzenia korzystające z radiofrekwencji (RF) czy zogniskowanych ultradźwięków o wysokim natężeniu (HIFU) są technologiami coraz częściej wykorzystywanymi przez ginekologów plastycznych. W publikacji wnikliwie omówiono zastosowanie wspomnianych metod, odnosząc się do najnowszej literatury, jak też własnych doświadczeń autorów.
Ciekawym tematem jest lipotransfer tłuszczu autologicznego, który wykorzystuje się nie tylko do wypełniania warg sromowych większych, ale i w leczeniu ciężkich postaci liszaja twardzinowego oraz jako wypełniacz w procesie leczenia blizn. Autorzy omówili też procedury G-shot i O-shot.
Osobnej uwagi wymaga unikatowy w polskiej literaturze medycznej rozdział poświęcony waginizmowi (pochwicy), który w sposób spójny i praktyczny podchodzi do rozpoznania i leczenia tak destrukcyjnego dla kobiety, a nierzadko pary, problemu.
Książka jest bogato ilustrowana. Czytelnik znajdzie w niej również odnośniki do filmów z nagraniami instruktażowymi.
Praktyczna, ciekawa lektura z pewnością zainteresuje ginekologów, chirurgów plastycznych i lekarzy medycyny estetycznej.
Temat odżywiania, treningów i idealnego ciała oraz presja, by sylwetka odpowiadała określonemu kanonowi piękna, budzą wiele emocji, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy social media nieustannie bombardują nas zdjęciami szczupłych, wysportowanych osób, modnymi dietami i treningami gwarantującymi natychmiastowy efekt odchudzający. Niestety takie wyidealizowane obrazki często wpływają na pojawienie się negatywnych emocji w stosunku do własnego ciała, co w konsekwencji może prowadzić do błędnego podejścia do odżywiania i nieprawidłowej relacji z jedzeniem. „Psychodietetyka dla każdego, czyli o zdrowej relacji z jedzeniem”, to książka dla osób, które: nie są zadowolone z wyglądu swojego ciała, czują negatywne emocje w stosunku do jedzenia, boją się wielu produktów i są zagubione w gąszczu informacji na temat tego, co można, a czego nie można jeść, zajadają emocje, traktują odżywianie zero-jedynkowo: albo są na ścisłej diecie albo mają okres „dyspensy”, podejmowały wiele prób odchudzania, ale stale dopadał je efekt jojo, mają trudność w zmianie swoich nawyków żywieniowych na lepsze. Publikacja dedykowana jest również dietetykom i studentom dietetyki, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę z zakresu psychodietetyki oraz poznać ciekawostki i narzędzia, mogące ułatwić im pracę z pacjentami z zaburzoną relacją z jedzeniem. Autorki są specjalistkami z zakresu żywienia: Joanna Jurek – doktor nauk biomedycznych ze specjalizacją immunologia i żywienie człowieka, jako pasjonatka badań naukowych przedstawia w książce najnowsze fakty i ciekawostki dotyczące dietetyki i psychologii żywienia; Kinga Wittenbeck – dietetyczka, psychodietetyczka, dzięki doświadczeniu w pracy z pacjentami z zaburzoną relacją z jedzeniem, wspiera czytelników na płaszczyźnie psychologicznej i psychodietetycznej na drodze do osiągnięcia zdrowej relacji z jedzeniem.
Alergie (różnego typu) są bardzo częstą przyczyną wizyt u pediatry. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie alergii jest niezwykle istotne, dlatego rola pediatry i lekarza rodzinnego jest tutaj kluczowa. Niniejsza publikacja stanowi swoisty przewodnik po narzędziach klinimetrycznych. Zawarta w niej wiedza praktyczna oraz metody postępowania w oparciu o walidowane i powszechne kwestionariusze oraz skale w chorobach alergicznych pomogą Państwu w szybkim rozpoznaniu lub wykluczeniu alergii u małych pacjentów.
Dwutomowa publikacja Dermatologia pediatryczna w teorii i przypadkach została przygotowana przez zespół specjalistów (alergologów, dermatologów, immunologów) z całej Polski pod redakcją prof. dr hab. n. med. Doroty Krasowskiej oraz dr hab. n. med. Małgorzaty Michalskiej-Jakubus. Monografia w sposób kompleksowy obejmuje zagadnienia związane z chorobami skóry, które występują u dzieci – od noworodków po młodzież. W tomie 1 zaprezentowano podstawowe zasadny higieny i pielęgnacji noworodków, zasady stosowania leków miejscowych, leczenie systemowe oraz badania diagnostyczne w chorobach skóry u dzieci. W osobnym rozdziale skupiono się na wybranych chorobach skóry okresu noworodkowego i niemowlęcego, w tym pieluszkowym zapaleniu skóry, okołoustnym zapaleniu skóry, potówkach czerwonych, kandydozie, rumieniu toksycznym, łojotokowym i atopowym zapaleniu skóry. Poruszono także temat najczęstszych łagodnych guzów i znamion skóry okresu noworodkowo-niemowlęcego, w szczególności plam koloru kawy z mlekiem, wrodzonych znamion melanocytarnych, mastocytozy skóry. Ponadto opisano wrodzone choroby pęcherzowe – wrodzone pęcherzowe oddzielanie się naskórka oraz peeling skin syndrome. Szczegółowo przedstawiono choroby infekcyjne i pasożytnicze u dzieci, w tym nieswoiste osutki wirusowe, brodawki wirusowe, mięczak zakaźny, liszajec zakaźny, świerzb, wszawicę, a także inne objawy skórne wywołane przez pasożyty zewnętrzne oraz infekcje grzybicze skóry gładkiej i owłosionej. Osobne rozdziały poświęcono wrodzonym zespołom niedoboru odporności oraz manifestacjom objawów skórnych zakażeń wewnątrzmacicznych i okołoporodowych. Rozdział ostatni dotyczy trądziku pospolitego okresu wczesnodziecięcego i młodzieńczego. W tomie 2 zostały opisane takie jednostki chorobowe i grupy chorób, jak: pokrzywka oraz jej odmiany, alergia kontaktowa, łuszczyca, choroby autoimmunizacyjne, nabyte choroby tkanki łącznej, łysienie, nowotwory złośliwe skóry oraz inne dermatozy wieku dziecięcego. W publikacji Dermatologia pediatryczna w teorii i przypadkach znalazły się nie tylko zagadnienia merytoryczne, lecz także informacje praktyczne, które bez wątpienia przydadzą się specjalistom zajmującym się schorzeniami skóry u dzieci.
Diagnostyka i postępowanie w nagłych stanach otorynolaryngologicznych to publikacja skierowana do otolaryngologów oraz wszystkich lekarzy odpowiedzialnych za ochronę zdrowia zwłaszcza w obszarze opieki nad chorymi w stanach nagłych. Jest to książka n owoczesna i dostosowana do aktualnego programu specjalizacyjnego z otorynolaryngologii. Przedstawione nagłe choroby otorynolaryngologiczne zostały opracowane w sposób syntetyczny według jednolitego schematu (definicja, etiologia, objawy, postępowanie). Poszczególne rozdziały dotyczą kolejno nagłych stanów laryngologicznych ucha, nosa i zatok przynosowych, jamy ustnej i gardła, krtani i szyi. Przedstawiono też bardzo ciekawe przypadki kliniczne, dotyczące zarówno dzieci, jak i dorosłych. Mamy nadzieję, że publikacja okaże się pomocna w prawidłowym rozpoznaniu oraz leczeniu choroby i zagrożenia. Serdecznie polecamy Państwu naszą publikację.
Tom 2 monografii poświęconej interdyscyplinarnej opiece nad pacjentem po zawale mięśnia sercowego. Śmiertelność w tej populacji została w znacznym stopniu zredukowana, jednak ciągle pozostaje na niezadowalającym poziomie i opieka pozawałowa stanowi duże wyzwanie zarówno dla specjalistów, jak i dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Zespół specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wspomagany przez ekspertów z innych ośrodków, przygotował kompendium na temat szeroko rozumianej opieki nad chorymi po zawale serca, porządkując zasady postępowania, współpracy specjalistów różnych dziedzin medycyny i indywidualizacji terapii.
Omówiono tu szczegółowo grupy pacjentów z niewydolnością serca, migotaniem przedsionków, hiperlipidemią, chorych młodych, w podeszłym wieku, z przewlekłą chorobą nerek, cukrzycą, a także z przewlekłą chorobą płuc, chorych na nowotwory, z depresją oraz wymagających operacji niekardiochirurgicznej. Ważną część tego tomu stanowi rozdział poświęcony postępowaniu niefarmakologicznemu w prewencji wtórnej. Ciekawy rozdział poświęcono mało znanemu aspektowi powrotu do pracy po zawale serca.
Autorzy wybiegają także w przyszłość, przedstawiając obszary przyszłych badań w omawianym temacie. Kompendium jest znakomitym przewodnikiem dla lekarzy kardiologów i chorób wewnętrznych w codziennej praktyce, ale także dla studentów oraz lekarzy innych specjalizacji, mających pod swoją opieką pacjentów po ostrym zespole wieńcowym. Prezentuje ono aktualną wiedzę medycznąw temacie i omawia najnowsze wytyczne, ale przede wszystkim ma nieocenione walory praktyczne.
Część 1 monografii poświęconej interdyscyplinarnej opiece nad pacjentem po zawale mięśnia sercowego. Śmiertelność w tej populacji została w znacznym stopniu zredukowana, jednak ciągle pozostaje na niezadowalającym poziomie i opieka pozawałowa stanowi duże wyzwanie zarówno dla specjalistów, jak i dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Zespół specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wspomagany przez ekspertów z innych ośrodków, przygotował kompendium na temat szeroko rozumianej opieki nad chorymi po zawale serca, porządkując zasady postępowania, współpracy specjalistów różnych dziedzin medycyny i indywidualizacji terapii. Omówiono tu szczegółowo zasady klinicznej oceny ryzyka po wypisie, organizację leczenia, farmakoterapię, badania obrazowe po wypisie.
Czytelnik znajdzie tu również rozdział poświęcony pacjentom poddanym leczeniu zachowawczemu w ostrej fazie, zapaleniu osierdzia, zaburzeniom rytmu i przewodzenia oraz chorym wymagającym rewaskularyzacji po zawale serc i pacjentom z towarzyszącą wadą zastawkową. Kompendium jest znakomitym przewodnikiem dla lekarzy kardiologów i chorób wewnętrznych w codziennej praktyce, ale także dla studentów oraz lekarzy innych specjalizacji, mających pod swoją opieką pacjentów po ostrym zespole wieńcowym. Prezentuje ono aktualną wiedzę medyczną w temacie i omawia najnowsze wytyczne, ale przede wszystkim ma nieocenione walory praktyczne.
Wydanie z serii "W gabinecie lekarza specjalisty" - Kardiodiabetologia.Publikacja przedstawia najważniejsze problemy związane z leczeniem chorych na cukrzycę, u których występują także choroby sercowo-naczyniowe, jak nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca i migotanie przedsionków. Opisano tu także niezwykle kluczowe dla pacjentów z cukrzycą kwestie związane ze stylem życia i dietą, uprawianiem sportu oraz aspekt psychiczny. Monografia ukazuje opiekę nad pacjentem kardiodiabetologicznym w sposób praktyczny i skondensowany, uwzględniając najnowsze rekomendacje towarzystw naukowych.Monografia przygotowana przez zespół wyśmienitych ekspertów, powinni sięgnąć po nią kardiolodzy, hipertensjolodzy, diabetolodzy oraz lekarze chorób wewnętrznych.
Książka powstała z myślą o studentach ratownictwa medycznego. Na rynku brakowało podręcznika z fizjologii, który zwracałby uwagę na zagadnienia istotne z perspektywy medycyny przedszpitalnej. Marzyliśmy o ilustrowanym, ciekawym podręczniku i przekazanej wiedzy, z której korzystaliby Państwo nieustannie w swojej praktyce zawodowej. Rozumienie fizjologii umożliwia stosowanie obowiązujących algorytmów ze zrozumieniem. Pomysł przygotowania podręcznika powstał w trakcie prowadzenia przez Panią Profesor wykładów i zajęć ze studentami ratownictwa medycznego. Tematy książki wybrano starannie i pod kątem odbiorcy książki. W publikacji omówiono zagadnienia fizjologiczne, które pracujący samodzielnie ratownik medyczny musi rozumieć równie dobrze jak lekarz specjalista. To niezbędna wiedza, która jest przydatna w ratowaniu ludzi w bezpośrednim zagrożeniu życia. Podręcznik jest zgodny z programem przedmiotu „fizjologia z elementami fizjologii klinicznej”. W każdym rozdziale opisana jest część kliniczna, umieszczone odniesienia do patofizjologii i farmakologii, zwłaszcza w tym zakresie, w którym dotyczy to leków samodzielnie stosowanych przez ratowników medycznych.
Seksuologia sądowa zajmuje się zagadnieniami zaspokajania popędu seksualnego w sposób odbiegający od oczekiwań społecznych lub naruszających obowiązujący porządek prawny. Jednym z zadań seksuologii sądowej jest merytoryczne przygotowanie specjalistów, którzy będą współpracować z wymiarem sprawiedliwości w charakterze biegłych. Opiniowanie sądowo-seksuologiczne jest niezbędne w wielu postępowaniach wymagających szczególnej wiedzy i doświadczenia. W poszczególnych tomach omówiono zagadnienia medyczne, psychologiczne, socjologiczne, kryminologiczne, prawne i opiniodawcze. Czytelnicy znajdą w rozdziałach najnowsze piśmiennictwo i wyniki badań prowadzonych w wiodących ośrodkach zajmujących się zagadnieniami patologii seksualnej. W kolejnych tomach omówiono: teorie, modele, badania, opiniowanie seksuologiczne w sprawach karnych, cywilnych i nieletnich, praktyczne aspekty opiniowania seksuologicznego, wiktymologię. Seksuologia sądowa jest adresowana nie tylko do seksuologów, psychiatrów i psychologów, lecz także prawników (sędziów, prokuratorów, obrońców).
Publikacja porusza kwestię tematyki alergologicznej w kontekście dermatologii estetycznej. Medycyna estetyczna – traktowana jako dziedzina funkcjonująca na styku kilku specjalności – wymaga holistycznego podejścia. Zmieniająca się rzeczywistość wymaga od specjalistów szczególnego podejścia psychologicznego do pacjentów decydujących się na przeprowadzenie zabiegów z zakresu inwazyjnej oraz nieinwazyjnej dermatologii korekcyjnej. Z tego względu monografię otwiera rozdział dotyczący właśnie psychologicznych aspektów dotyczących dermatologii korekcyjnej, a jego dopełnieniem jest treść odnosząca się do rosnących w społeczeństwie zaburzeń dysmorficznych, na które należy koniecznie zwrócić szczególną uwagę. Kolejny rozdział dotyczy złożonych reakcji immunologicznych i ich znaczenia w rozwoju powikłań pozabiegowych. Szeroko zostały opisane działania niepożądane substancji medycznych zawartych w preparatach stosowanych w dermatologii estetycznej oraz reakcji na stosowane leki. Kolejnym istotnym zagadnieniem są powikłania po wykonywanych tatuażach oraz zabiegach piercingu, które tak mocno utrwaliły się w dzisiejszym społeczeństwie, stanowiąc pewną odmianę poprawy szeroko-pojętego „wizerunku” oraz „mody”, zwłaszcza wśród młodej populacji , praktycznie już na całym świecie. Publikacja Problemy alergologiczne w dermatologii estetycznej jest skierowana do lekarzy różnych specjalności medycznych, którzy w swojej praktyce klinicznej przeprowadzają zabiegi we wspomnianym zakresie inwazyjnej i nieinwazyjnej dermatologii korekcyjnej ( powszechnie nazywane zabiegami dermatologii estetycznej), a zatem spotykają się z szerokim panelem rozmaitych powikłań powikłaniami pozabiegowymi wynikającymi z reakcji alergicznych.
"Efektywne zarządzanie żywnością. Zapobieganie marnowaniu i techniki utrwalania dla zrównoważonego spożycia" to publikacja, która w sposób syntetyczny przedstawia zagadnienia z zakresu utrwalania i przechowywania żywności w aspekcie ograniczenia marnowania żywności:Skala marnowania żywnościKonsekwencje marnowania żywnościPrzeciwdziałanie zjawisku marnowania żywnościPodstawowe i nowoczesne metody utrwalania żywnościCzynniki wpływające na trwałość, stabilność i jakość żywności podczas jej przechowywaniaZmiany w poszczególnych grupach asortymentowych żywności z uwzględnieniem wartości odżywczych podczas przechowywaniaWarunki przechowywania żywności - wskazówki dla konsumentaSposoby ograniczania marnowania żywnościPodręcznik skierowany jest do studentów dietetyki uczelni medycznych i rolniczych oraz instytutów zdrowia publicznego. Dodatkowo może być materiałem wspierającym dla osób kształcących specjalistów w zakresie żywności i żywienia, a także zaangażowanych w przemysł spożywczy i inne powiązane z nim dziedziny.
Przewlekłe bóle brzucha stanowią jeden z podstawowych problemów dla pediatrów, lekarzy rodzinnych oraz gastroenterologów. Jest to jeden z najczęstszych objawów podmiotowych występujących u dzieci, który może towarzyszyć schorzeniom organicznym przewodu pokarmowego, innych narządów i układów oraz chorobom ogólnoustrojowym, a także zaburzeniom o podłożu czynnościowym. W książce zostały przedstawione aktualne czynniki patogenetyczne przewlekłych bólów brzucha u dzieci, algorytmy diagnostyki różnicowej oraz zasady rozpoznawania i leczenia jednostek chorobowych o podłożu czynnościowym. Omówiono też procedury diagnostyczne i narzędzia badawcze. Mamy nadzieję, że nasza publikacja, oparta na aktualnej wiedzy oraz wieloletnim doświadczeniu i praktyce wybitnych Autorów, okaże się ogromnym ułatwieniem w codziennej pracy pediatrów, lekarzy rodzinnych, gastroenterologów, a także spotka się z zainteresowaniem studentów kierunków medycznych.
Publikacja została przygotowana przez zespół specjalistów (alergologów i okulistów) pod redakcją dr n. med. Ewy Bogackiej, dr n. med. Anny Groblewskiej oraz prof. dr hab. n. med. Marty Chełmińskiej. W atlasie zaprezentowano alergiczne choroby oczu i choroby z nimi mylone. Znalazły się tutaj m.in. alergiczne choroby spojówek oraz wiosenne, kontaktowe, atopowe zapalenie spojówek i rogówki. Osobne rozdziały poświęcono zapaleniom spojówek z niealergicznej reakcji nadwrażliwości i chorobom oczu współistniejącym z alergią narządu wzroku. Całość obrazu dopełnia studium przypadków. Monografia ma za zadanie wspomóc specjalistów w stawianiu diagnozy. W tym celu przy każdej jednostce chorobowej zamieszczono zdjęcia poglądowe ułatwiające rozpoznanie, opisano objawy towarzyszące oraz przedstawiono sugestie postępowania terapeutycznego, które ma za zadanie ograniczyć powszechnie stosowaną antybiotykoterapię i steroidoterapię, a skierować na leczenie właściwe oraz profilaktykę. Publikacja jest skierowana do alergologów, okulistów, a także lekarzy medycyny rodzinnej.
Kolejne wydanie publikacji poświęconej tematyce raka jajnika stanowi cenne uzupełnienie aktualnej wiedzy w tym temacie.Liczne nowe doniesienia naukowe, nowe informacje dotyczące metod leczenia stanowiłyuzasadnienie dla potrzeby aktualizacji wydania Raka jajnika z 2021 roku. Autorzy rozdziałów przygotowali dla Czytelników systematyczny przegląd istotnych doniesień naukowych w syntetycznej formie. Mamy nadzieję, że książka spełni Państwa oczekiwania i będzie użytecznym narzędziem do wykorzystywania w codziennej praktyce klinicznej.
Publikacja jest kontynuacją i zarazem nową odsłoną czasopisma wydawanego przez PZWL Wydawnictwo Lekarskie pod tym samym tytułem. Monografia została poświęcone nowościom oraz postępom w leczeniu nowotworów płuca i klatki piersiowej. Opracowaniem poszczególnych rozdziałów zajęli się wybitni specjaliści w tej dziedzinie, którzy z dużym zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z szerokim kręgiem lekarzy pracujących z pacjentami onkologicznymi. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim onkologom, ale poruszane w niej tematy z pewnością zainteresują też patomorfologów i pulmonologów oraz specjalistów z innych dziedzin, którzy w codziennej praktyce spotykają się z nowotworami płuca i klatki piersiowej. Wierzymy, że będzie ona służyła pomocą w codziennej praktyce klinicznej i przyczyni się do poprawy wyników leczenia chorych. SPIS ROZDZIAŁÓW Profilaktyka i czynniki ryzyka nowotworów płuca i klatki piersiowej – Paweł Krawczyk, Tomasz Kucharczyk Leczenie adjuwanowe i neoadjuwantowe u chorych na raka płuca - nowości - Izabela Chmielewska Możliwości leczenia spersonalizowanego NDRP w kontekście nowych rejestracji EMA i FDA – Paweł Krawczyk Nowości w leczeniu DRP – Katarzyna Stencel Grasiczaki i inne rzadsze nowotwory obszaru klatki piersiowej - Tomasz Kubiatowski Opisy przypadków: Magdalena Wójcik-Superczyńska, Aneta Kowal, Damian Tworek
Choroby oraz wrodzone wady układu moczowego u dzieci stanowią jedno z głównych wyzwań w medycynie wieku rozwojowego. Wczesne wykrycie, prawidłowa diagnostyka, a następnie wybór i przeprowadzenie właściwego postępowania terapeutycznego są podstawą uzyskania najkorzystniejszych wyników leczenia. Zapewnić może to jedynie ścisła współpraca między lekarzem POZ, pediatrą, nefrologiem i urologiem dziecięcym. Podstawą tej współpracy jest znajomość aktualnego stanu wiedzy, obowiązujących standardów i możliwość skorzystania z doświadczenia klinicznego specjalistów z tej dziedziny. Choroby urologiczne wieku dziecięcego są publikacją obejmującą cały zakres problemów od narodzin do 18. roku życia. Mamy nadzieję, że dobór oraz przejrzysta struktura przedstawionych tematów, aktualne ich ujęcie poparte wytycznymi i rekomendacjami towarzystw naukowych, uzupełnione doświadczeniem wybitnych autorów poszczególnych rozdziałów, sprawią, że ta książka okaże się nieocenioną pomocą dla lekarzy pediatrów, a także nefrologów i urologów dziecięcych, w sprawowaniu kompleksowej, przewlekłej i profesjonalnej opieki nad dziećmi z chorobami urologicznymi.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?