Przekazujemy Czytelnikom Leki po Dyplomie – Ginekologia i położnictwo.
... dla lekarzy ...
Książka Leki po Dyplomie – Ginekologia i położnictwo przeznaczona jest dla lekarzy położników i ginekologów.
... informacje o lekach niezbędne w pracy ...
Zamieszczono w niej informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. Poza lekami wydawanymi wyłącznie na receptę, znajdą Państwo także informacje o lekach stosowanych w lecznictwie zamkniętym. W książce znajdą Państwo także informacje o promowanych przez firmy farmaceutyczne lekach dostępnych bez recepty, suplementach diety, wyrobach medycznych i kosmetykach. W krótkim opisie leku zawarto syntetycznie podane działanie leku, wskazania, przeciwwskazania do stosowania wraz z ostrzeżeniami, działania niepożądane oraz dawkowanie – tworząc podręczny przewodnik dla lekarza. Przy nazwie handlowej podano również inne potrzebne informacje o danym leku, z których szczególnie przydatną dla lekarzy są nazwy preparatów zawierające tę samą substancję czynną, o podobnym zastosowaniu. Ceny leków refundowanych zamieszczone w publikacji są zgodne z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia wchodzącym w życie z dniem 01.03.2015.Natomiast w przypadku leków pełnopłatnych odpłatność dla pacjenta podano na podstawie informacji uzyskanych od firm farmaceutycznych lub uśrednionych cen z aptek. Czytelnicy zainteresowani szczegółowymi informacjami o innych substancjach czynnych znajdą szersze dane w wydaniu encyklopedycznym Leków współczesnej terapii J.K. i A. Podlewskich. Wszystkie wymienione w książce Leki po Dyplomie – Ginekologia i położnictwo leki zestawione są w dwóch wykazach – substancji czynnych i preparatów oraz klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC). Wydawnictwo dziękuje firmom farmaceutycznym za udostępnianie materiałów źródłowych na temat preparatów i współpracę, która umożliwia przekazywanie lekarzom aktualnej i wiarygodnej informacji o leku.
Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie Wydawnictwa Medical Tribune do przygotowania drugiego wydania książki „Osteoporoza. Praktyczne zasady opieki lekarskiej nad chorym z osteoporozą”. Pierwsze wydanie pochodzi z 2010 r. i jego aktualizacja jest jak najbardziej uzasadniona. Świat idzie do przodu, modyfikacji ulega wiele elementów procesu diagnostycznego i terapeutycznego. Postęp wiedzy wymaga uwzględnienia w naszym codziennym postępowaniu z pacjentem.
Osteoporoza to wyjątkowa choroba, wymagająca szczególnej uwagi. Po pierwsze, jest to choroba przewlekła, co wiąże się z ryzykiem, że pacjenci nie będą chcieli kontynuować wieloletniej terapii. Po drugie, dotyczy głównie osób starszych, obciążonych wielochorobowością oraz polipragmazją. Po trzecie, osteoporoza jest chorobą o długo utajonym przebiegu klinicznym, co powoduje, że zwykle złamanie będące wyrazem jej zaawansowania jest pierwszym symptomem. Po czwarte, osteoporoza jest chorobą związaną z wieloma zaburzeniami homeostazy ustrojowej znajdującymi się w obszarze kompetencji lekarzy różnych specjalności. Kompleksowa opieka lekarska wymaga wszechstronnej współpracy lekarzy wielu specjalności, do czego jest niezbędna ich dobra wola i wiedza, a także sprawny system organizacyjny. Po piąte, osteoporoza to choroba, której skuteczna terapia w znacznym stopniu zależy od woli współpracy ze strony pacjenta, który powinien nie tylko regularnie zażywać leki, ale także zmodyfikować swoje zwyczaje żywieniowe i regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne. Wreszcie po szóste, złamania w przebiegu osteoporozy są pochodną nie tylko samego procesu zaniku kostnego, ale także skłonności do upadków. Sprawność funkcjonalna jest ważnym czynnikiem ryzyka złamań, choć w praktyce zbyt mało uwagi poświęca się temu istotnemu aspektowi.
Wymienione czynniki sprawiają, że osteoporoza należy do podstawowych problemów współczesnej medycyny. Starzenie się społeczeństw, zmiany cywilizacyjne dotyczące sposobu żywienia, aktywności fizycznej czy stosowanie używek sprawia-ją, że nie bez powodu mówi się o epidemii osteoporozy. Dodajmy, cichej epidemii, gdyż choroba długo przebiega bezobjawowo. Z tego powodu osteoporozę nazywa się cichym złodziejem kości.
W książce omawiamy różne praktyczne zagadnienia. Zachowaliśmy wcześniejszy układ tematyczny, dodając trzy nowe rozdziały: o osteoporozie wtórnej, męskiej oraz starczej. Znaczne odrębności tych postaci choroby uzasadniają osobne ich omówienie. Tak jak poprzednio do współpracy zaprosiłem znawców problematyki osteoporozy z wielu ośrodków akademickich: Poznania, Warszawy, Wrocławia, Zabrza i Zielonej Góry.
Mam nadzieję, że drugie wydanie „Osteoporozy” spotka się, podobnie jak wydanie pierwsze, z dużym zainteresowaniem i będzie pomocne dla lekarzy praktyków codziennie otaczających opieką swoich chorych.
prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz
Przekazujemy Czytelnikom kolejne wydanie Leków po Dyplomie – Pediatria.
… dla lekarzy…
Książka Leki po Dyplomie – Pediatria przeznaczona jest dla lekarzy pediatrów, jak również dla lekarzy innych specjalizacji.
…informacje o lekach niezbędne w pracy…
W rozdziale „Preparaty” zamieszczono informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. Poza lekami wydawanymi wyłącznie na receptę, umieszczono tu także informacje o szczepionkach stosowanych u dzieci oraz o lekach stosowanych w lecznictwie zamkniętym. W książce znajdą Państwo także informacje o wybranych lekach dostępnych bez recepty, suplementach diety, wyrobach medycznych i kosmetykach, które mogą być stosowane u dzieci, promowanych przez firmy farmaceutyczne. W krótkim opisie leku zawarto syntetycznie podane działanie leku, wskazania, przeciwwskazania do stosowania wraz z ostrzeżeniami, działania niepożądane oraz dawkowanie – tworząc podręczny przewodnik dla lekarza. Przy nazwie handlowej podano również inne potrzebne informacje o danym leku, z których szczególnie przydatną dla lekarzy są nazwy preparatów zawierających tę samą substancję czynną, o podobnym zastosowaniu.
…ceny leków…
Wartościową informacją są podane przy lekach ceny (orientacyjna opłata dla pacjenta). Ceny leków refundowanych zamieszczone w publikacji są zgodne z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia wchodzącym w życie z dniem 01.03.2015 r. Natomiast w przypadku leków pełnopłatnych odpłatność dla pacjenta podano na podstawie informacji uzyskanych od firm farmaceutycznych lub uśrednionych cen z aptek. Wszystkie wymienione w Lekach po Dyplomie – Pediatria preparaty zestawione są w dwóch wykazach – indeksie substancji czynnych i klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC). Wydawnictwo dziękuje firmom farmaceutycznym za udostępnianie materiałów źródłowych na temat preparatów i współpracę, która umożliwia przekazywanie lekarzom aktualnej i wiarygodnej informacji o leku.
Książka skierowana jest do lekarzy weterynarii. Zamieszczono w niej informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. Poza lekami wydawanymi wyłącznie na receptę znajdą w niej Państwo również informacje o lekach dostępnych bez recepty oraz niektórych preparatach nieleczniczych promowanych przez firmy farmaceutyczne.
Zakażenia układu oddechowego u dzieci to najczęstsza przyczyna konsultacji ambulatoryjnych i hospitalizacji, a chorzy z tymi schorzeniami trafiają do lekarzy niemal wszystkich specjalności. Większość zagadnień związanych z infekcjami jest lekarzom doskonale znana, ale postęp medycyny (szczególnie poznanie patogenezy oraz rozwój farmakologii) często rzuca nowe światło na stare problemy. Naszą książkę adresujemy do lekarzy praktyków, stąd próba przystępnego przedstawienia zagadnień dotyczących postępowania z dzieckiem z zakażeniem układu oddechowego. Pisząc tę książkę, oparliśmy się na publikacjach, które wydały nam się ważne, w szczególności na wytycznych z ostatnich lat. Choć niekiedy dawkowanie leków (zwłaszcza antybiotyków) może nie pokrywać się z charakterystyką produktu leczniczego (ChPL – w odniesieniu do wieku rejestracji lub dawkowania), to opiera się ono na aktualnej wiedzy medycznej. W książce nie uwzględniliśmy tak ważnych tematów jak infekcje okresu noworodkowego czy zakażenia u chorych z immunosupresją, które ze względu na specyfikę zostały omówione w odpowiednich źródłach. Mam nadzieję, że książka spotka się z Państwa zainteresowaniem i będzie przydatna w codziennej praktyce.
Henryk Mazurek
dr hab. n. med., prof. Nadzwyczajny
Szanowni Państwo
Neurologia jest nurtem nauki, który w ostatnich dekadach rozwija się nad wyraz szybko i w wielu kierunkach. Impulsem rozwoju tej gałęzi medycyny były dynamiczne zmiany w neurobiologii molekularnej w latach 90. ubiegłego wieku. Istotny postęp dokonał się również w farmakoterapii chorób układu nerwowego, równolegle pojawiają się nowe metody leczenia interwencyjnego. Ten stały i ważny rozwój nakłada na nas obowiązek ustawicznego poszerzania wiedzy, niejednokrotnie zmusza do zrewidowania wcześniejszych poglądów i rekomendacji, a nawet ustalonych przed laty kanonów. Znaczenie neurologii wśród nauk medycznych rośnie wraz z wydłużaniem się naszego życia i coraz większymi potrzebami opieki zdrowotnej społeczeństw.
Przedstawiamy Państwu nowy podręcznik neurologii klinicznej. Omawiamy w nim jednostki chorobowe, z którymi spotykamy się w naszej codziennej praktyce. Książka przeznaczona jest dla lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie medycyny oraz lekarzy innych specjalności, a także dla studentów. W ostatnich latach na rynku wydawniczym dostępne były głównie tłumaczenia podręczników obcojęzycznych. Istniała zatem potrzeba przygotowania książki opartej na wiedzy i doświadczeniu polskich neurologów. Podstawowym przesłaniem przy jej tworzeniu było dostarczenie Czytelnikowi najnowszych wiadomości z zakresu neurologii klinicznej.
Układ książki pozwala zarówno na stopniowe zdobywanie wiedzy, jak i na szybkie odnalezienie interesującego zagadnienia. Szeroko omawiamy nowoczesną diagnostykę na podstawie objawów podmiotowych i przedmiotowych oraz badań biochemicznych i neuroobrazowych.
Dysponujemy obecnie wieloma nowoczesnymi metodami diagnostycznymi pozwalającymi na wczesne i skuteczniejsze niż kiedyś leczenie. Zagadnienia te przedstawiamy zgodnie z najnowszą wiedzą. Należy jednak pamiętać, że neurologia jest wciąż wielką szkołą pokory i tajemnice naszego mózgu jeszcze przez długie lata pozostaną nieodkryte.
Podręcznik, który oddajemy do Państwa rąk, jest dziełem zbiorowym. W zespole autorów znaleźli się uznani i doświadczeni specjaliści. Jako redaktor naukowy tego opracowania składam serdeczne podziękowania wszystkim Koleżankom i Kolegom – dziękuję za współpracę, trud i czas, jaki poświęcili na jego przygotowanie. Szczególne słowa podziękowania kieruję do Zespołu z Kliniki Neurologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jego wkład w powstanie książki stanowi ważny element dorobku naukowego kliniki w roku jubileuszu 50-lecia jej powstania.
Wiele trudu w opracowanie książki włożyli redaktorzy z wydawnictwa Medical Tribune Polska, którym serdecznie dziękuję.
Jestem przekonany, że podręcznik ten będzie służyć pogłębieniu wiedzy i pracy na rzecz ludzi chorych – pacjentów oddziałów i przychodni neurologicznych.
prof. dr hab. n. med. Adam Stępień
Szanowni Państwo!
Niniejsza książka jest już jubileuszową piątą monografią przedstawiającą wybrane zagadnienia aktualnych europejskich i amerykańskich (American Heart Association, AHA i American College of Cardiology, ACC) wytycznych kardiologicznych w ujęciu echokardiograficznym. Publikacja jest przeznaczona dla kardiologów, internistów, studentów medycyny i wszystkich lekarzy zorientowanych lub chcących się zorientować w echokardiografii, a którym książka mogłaby pomóc w codziennej praktyce. Przypomnę, że powodem powstania monografii była chęć ożywienia zapisu rekomendacji przy użyciu najbardziej obrazowego i dostępnego narzędzia, jakim jest echokardiografia – zawsze traktowana przeze mnie jako „serce kardiologii”. Takie ujęcie wytycznych miało zachęcić do ich przeczytania, zwłaszcza wobec ogromu publikowanych dokumentów dynamicznie rozwijającej się kardiologii. Wielkie powodzenie Standardów kardiologicznych okiem echokardiografisty 2010, 2011, 2012 i 2013 utwierdza mnie i autorów w przekonaniu o potrzebie kolejnej monografii, tym razem poświęconej nie tylko rekomendacjom europejskim, ale także nowym interesującym wytycznym amerykańskim na temat wad serca. Podręcznik został napisany przez zespół znakomitych autorów, autorytetów w dziedzinie echokardiografii. Szczególne podziękowania składam prof. Jarosławowi D. Kasprzakowi, prof. Andrzejowi Szyszce, prof. Zbigniewowi Gąsiorowi, doc. Andrzejowi Gackowskiemu, prof. Tomaszowi Kukulskiemu, prof. Katarzynie Mizi-Stec, prof. Piotrowi Pruszczykowi, dr Barbarze Lichodziejewskiej, doc. Wojciechowi Braksatorowi, prof. Władysławowi Sinkiewiczowi, prof. Wojciechowi Kosmali oraz pozostałym wspaniałym autorom i współ-redaktorom. Książka jest rekomendowana przez Sekcję Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wspólnie z autorami i współredaktorami mamy nadzieję, że książka Standardy kardiologiczne 2014 okiem echokardiografistyrównież spotka się z zainteresowaniem Czytelników.
Edyta Płońska-Gościniak
... dla lekarzy ...
Książka Leki po Dyplomie – Ginekologia i położnictwo przeznaczona jest dla lekarzy położników i ginekologów.
... informacje o lekach niezbędne w pracy ...
Zamieszczono w niej informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. Poza lekami wydawanymi wyłącznie na receptę, znajdą Państwo także informacje o lekach stosowanych w lecznictwie zamkniętym. W książce znajdą Państwo także informacje o promowanych przez firmy farmaceutyczne lekach dostępnych bez recepty, suplementach diety, wyrobach medycznych i kosmetykach.
W krótkim opisie leku zawarto syntetycznie podane działanie leku, wskazania, przeciwwskazania do stosowania wraz z ostrzeżeniami, działania niepożądane oraz dawkowanie – tworząc podręczny przewodnik dla lekarza. Przy nazwie handlowej podano również inne potrzebne informacje o danym leku, z których szczególnie przydatną dla lekarzy są nazwy preparatów zawierające tę samą substancję czynną, o podobnym zastosowaniu. Ceny leków refundowanych zamieszczone w publikacji są zgodne z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia wchodzącym w życie z dniem 01.05.2012. Natomiast w przypadku leków pełnopłatnych odpłatność dla pacjenta podano na podstawie informacji uzyskanych od firm farmaceutycznych lub uśrednionych cen z aptek.
Czytelnicy zainteresowani szczegółowymi informacjami o innych substancjach czynnych znajdą szersze dane w wydaniu encyklopedycznym Leków współczesnej terapii J.K. i A. Podlewskich.
Wszystkie wymienione w książce Leki po Dyplomie – Ginekologia i położnictwo leki zestawione są w dwóch wykazach – substancji czynnych i preparatów oraz klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC).
…dla lekarzy…
Książka Leki po Dyplomie – Okulistyka przeznaczona jest dla lekarzy okulistów, jak również dla lekarzy innych specjalizacji.
...informacje o lekach niezbędne w pracy...
Zamieszczono w niej informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. Poza lekami wydawanymi wyłącznie na receptę, znajdą Państwo także informacje o lekach stosowanych w lecznictwie zamkniętym oraz niektórych preparatach dostępnych bez recepty, promowanych przez firmy farmaceutyczne.
W krótkim opisie leku zawarto syntetycznie podane działanie leku, wskazania, przeciwwskazania do stosowania wraz z ostrzeżeniami, działania niepożądane oraz dawkowanie – tworząc podręczny przewodnik dla lekarza. Przy nazwie handlowej podano również inne potrzebne informacje o danym leku, z których szczególnie przydatną dla lekarzy są nazwy preparatów zawierających tę samą substancję czynną, o podobnym zastosowaniu.
Cenną informacją są podane przy lekach ceny (orientacyjna opłata dla pacjenta). W przypadku leków refundowanych ceny podano na podstawie obowiązujących rozporządzeń Ministra Zdrowia. Natomiast w przypadku leków pełnopłatnych odpłatność dla pacjenta podano na podstawie informacji uzyskanych od firm farmaceutycznych lub uśrednionych cen z aptek.
Wszystkie wymienione w Lekach po Dyplomie preparaty zestawione są w dwóch wykazach – indeksie substancji czynnych i preparatów oraz klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC).
Książka przeznaczona jest dla lekarzy okulistów, jak również dla lekarzy innych specjalizacji.
Zamieszczono w niej informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku.
W krótkim opisie leku zawarto działanie leku, wskazania, przeciwskazania, działania niepożądane oraz dawkowanie.
W książce zamieszczono informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku.
W krótkim opisie leku zawarto syntetycznie podane działanie leku, wskazania, przeciwwskazania do stosowania wraz z ostrzeżeniami, działania niepożądane oraz dawkowanie - tworząc podręczny przewodnik dla lekarza.
Cenną informacją są podane przy lekach ceny.
Książka Leki po Dyplomie przeznaczona jest dla lekarzy, farmaceutów, pracowników aptek i hurtowni farmaceutycznych.
Przekazujemy Czytelnikom kolejne wydanie książki Leki po Dyplomie – Kardiologia i Angiologia.
…dla lekarzy…
Książka Leki po Dyplomie – Kardiologia i Angiologia przeznaczona jest dla lekarzy kardiologów i angiologów, jak również dla lekarzy innych specjalizacji.
...informacje o lekach niezbędne w pracy...
Zamieszczono w niej informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. Poza lekami wydawanymi wyłącznie na receptę, znajda Państwo także te stosowane w lecznictwie zamkniętym oraz niektóre preparaty dostępne
bez recepty, promowane przez firmy farmaceutyczne.
W krótkim opisie leku zawarto syntetycznie podane działanie leku, wskazania, przeciwwskazania do stosowania wraz z ostrzeżeniami, działania niepożądane oraz dawkowanie – tworząc podręczny przewodnik dla lekarza. Przy nazwie handlowej podano również inne potrzebne informacje o danym leku, z których szczególnie przydatna dla lekarzy są nazwy preparatów zawierających te sama substancje czynna, o podobnym zastosowaniu.
Ważną informacją są podane przy lekach ceny (orientacyjna opłata dla pacjenta). Ceny leków refundowanych zamieszczone w publikacji są zgodne z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia wchodzącym w życie z dniem 01.05.2014. Natomiast w przypadku leków pełnopłatnych odpłatność dla pacjenta podano na podstawie informacji uzyskanych od firm farmaceutycznych lub uśrednionych cen z aptek.
Wszystkie wymienione w Lekach po Dyplomie preparaty zestawione są w dwóch wykazach – indeksie substancji czynnych i preparatów oraz klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC).
Wydawnictwo dziękuje firmom farmaceutycznym za udostępnienie materiałów źródłowych na temat preparatów i współprace, która umożliwia przekazywanie lekarzom aktualnej i wiarygodnej informacji o lekach.
Przekazujemy Czytelnikom kolejne wydanie książki Leki po Dyplomie – Okulistyka.
…dla lekarzy…
Książka Leki po Dyplomie – Okulistyka przeznaczona jest dla lekarzy okulistów, jak również dla lekarzy innych specjalizacji.
...informacje o lekach niezbędne w pracy...
Zamieszczono w niej informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. Poza lekami wydawanymi wyłącznie na receptę, znajdą Państwo także te stosowane w lecznictwie zamkniętym oraz niektóre preparaty dostępne bez recepty, promowane przez firmy farmaceutyczne.
W krótkim opisie leku zawarto syntetycznie podane działanie leku, wskazania, przeciwwskazania do stosowania wraz z ostrzeżeniami, działania niepożądane oraz dawkowanie – tworząc podręczny przewodnik dla lekarza. Przy nazwie handlowej podano również inne potrzebne informacje o danym leku, z których szczególnie przydatną dla lekarzy są nazwy preparatów zawierających tę samą substancję czynną, o podobnym zastosowaniu.
Ważną informacją są podane przy lekach ceny (orientacyjna opłata dla pacjenta). Ceny leków refundowanych zamieszczone w publikacji są zgodne z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia wchodzącym w życie z dniem 01.05.2014. Natomiast w przypadku leków pełnopłatnych odpłatność dla pacjenta podano na podstawie informacji uzyskanych od firm farmaceutycznych lub uśrednionych cen z aptek.
Wszystkie wymienione w Lekach po Dyplomie preparaty zestawione są w dwóch wykazach – indeksie substancji czynnych i preparatów oraz klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC).
Wydawnictwo dziękuje firmom farmaceutycznym za udostępnienie materiałów źródłowych na temat preparatów i współpracę, która umożliwia przekazywanie lekarzom aktualnej i wiarygodnej informacji o lekach.
Książka Leki po Dyplomie – Ginekologia i położnictwo przeznaczona jest dla lekarzy położników i ginekologów.
... informacje o lekach niezbędne w pracy ...
Zamieszczono w niej informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. Poza lekami wydawanymi wyłącznie na receptę, znajdą Państwo także informacje o lekach stosowanych w lecznictwie zamkniętym. W książce znajdą Państwo także informacje o promowanych przez firmy farmaceutyczne lekach dostępnych bez recepty, suplementach diety, wyrobach medycznych i kosmetykach.
W krótkim opisie leku zawarto syntetycznie podane działanie leku, wskazania, przeciwwskazania do stosowania wraz z ostrzeżeniami, działania niepożądane oraz dawkowanie – tworząc podręczny przewodnik dla lekarza. Przy nazwie handlowej podano również inne potrzebne informacje o danym leku, z których szczególnie przydatną dla lekarzy są nazwy preparatów zawierające tę samą substancję czynną, o podobnym zastosowaniu. Ceny leków refundowanych zamieszczone w publikacji są zgodne z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia wchodzącym w życie z dniem 01.05.2014. Natomiast w przypadku leków pełnopłatnych odpłatność dla pacjenta podano na podstawie informacji uzyskanych od firm farmaceutycznych lub uśrednionych cen z aptek.
Czytelnicy zainteresowani szczegółowymi informacjami o innych substancjach czynnych znajdą szersze dane w wydaniu encyklopedycznym Leków współczesnej terapii J.K. i A. Podlewskich.
Wszystkie wymienione w książce Leki po Dyplomie – Ginekologia i położnictwo leki zestawione są w dwóch wykazach – substancji czynnych i preparatów oraz klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC).
Książka skierowana jest do lekarzy weterynarii. Zamieszczono w niej informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. Poza lekami wydawanymi wyłącznie na receptę znajdą w niej Państwo również informacje o lekach dostępnych bez recepty oraz niektórych preparatach nieleczniczych promowanych przez firmy farmaceutyczne.
Książka, którą trzymają Państwo w ręku, nie jest podręcznikiem do nauki neonatologii. Nie omówiono w niej bowiem wszystkich zagadnień dotyczących okresu noworodkowego. Zgodnie z inicjatywą Redakcji Medical Tribune miało powstać zwięzłe vademecum dla lekarza dyżurnego, ułatwiające podejmowanie szybkich decyzji w nagłych sytuacjach, czyli kolejna pozycja z serii "Stany nagłe".
Niezwykle trudno było nam zachować zaplanowaną zwięzłość, rozdziały rozrastały się, wszystko wydawało się ważne, wymagające wyjaśnienia, opisu. Autorami poszczególnych rozdziałów są doświadczeni lekarze praktycy, czynni zawodowo, dyżurujący na oddziałach noworodkowych lub pediatrycznych przyjmujących chore noworodki. Książka jest przeznaczona dla zdobywających doświadczenie pediatrów i neonatologów, którzy znajdą w niej coś ciekawego, nowego i przydatnego w pracy zawodowej związanej z opieką nad noworodkami. Mogą skorzystać z niej również lekarze w trakcie specjalizacji oraz studenci.
Staraliśmy się przekazać Państwu aktualną wiedzę, mając świadomość ciągłego postępu w naukach medycznych, zmieniających się zasad postępowania, żywienia i stosowania leków. Spośród wszystkich rozdziałów trudno wybrać najważniejszy, na który należałoby zwrócić szczególną uwagę. Każde zagadnienie może być najważniejsze w zależności od tego, z jakim problemem zdrowotnym u noworodka przyjdzie nam się zmierzyć. Jest natomiast sytuacja, z którą większość z nas nie umie sobie poradzić: śmierć noworodka. Porażka lekarza, a przede wszystkim tragedia rodziny. Rozdział o śmierci noworodka, sposobach zachowania się lekarza wobec rodziców, udzielania informacji, okazania koniecznej empatii uważamy za lekturę obowiązkową.
Przekazujemy Państwu "Stany nagłe w neonatologii", mając nadzieję, że choć częściowo udało nam się sprostać Waszym oczekiwaniom.
Agnieszka Kordek
Przekazujemy Państwu monografię dotyczącą echokardiografii, badania obrazowego najczęściej stosowanego w kardiologii klinicznej. Echokardiografia posiada ogromny potencjał diagnostyczny, stanowi podstawę rozpoznawania wielu chorób, jest niezbędna do podejmowania licznych decyzji klinicznych, a nawet często jest podstawą kwalifikacji chorych do operacji kardiochirurgicznych. Książka "Echokardiografia" stanowi spójną całość zawierającą nie tylko podstawowe informacje o metodyce wykonywania klasycznych przezklatkowych badań echokardiograficznych, echokardiografii przezprzełykowej oraz badań obciążeniowych. Rozdziały przygotowane przez uznanych ekspertów powstawały z myślą między innymi o lekarzach kierujących chorych do oceny echokardiograficznej - przedstawiono informacje o wskazaniach, możliwościach oraz potencjalnych ograniczeniach echokardiografii. Ponadto, o czym jesteśmy przekonani, osoby "praktykujące" echokardiografię, w tym nawet doświadczeni echokardiografiści, znajdą w naszej monografii różne cenne wskazówki, tzw. smaczki przydatne w codziennej pracy klinicznej.
Rozdziały zamieszczone w tej książce były początkowo opublikowane w Wielkiej Internie. Zostały unowocześnione, uwzględniają aktualne wytyczne zarówno wykonywania, jak i oceny badań echokardiograficznych oraz m.in. wytyczne dotyczące wrodzonych i nabytych wad serca. Rozbudowana ikonografia znacznie wzbogaca i ułatwia lekturę książki.
INFORMACJE PODSTAWOWE
Klasyfikacja zaburzeń gospodarki węglowodanowej
Dariusz Moczulski
Epidemiologia cukrzycy
Dariusz Moczulski
Obraz kliniczny cukrzycy
Dariusz Moczulski
DIAGNOSTYKA
Wywiad u chorego na cukrzycę
Aleksandra Araszkiewicz, Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Badanie przedmiotowe chorego na cukrzycę
Aleksandra Araszkiewicz, Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Strategia diagnostyczna w cukrzycy
Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Aleksandra Araszkiewicz
LECZENIE
Leczenie ostrych zaburzeń gospodarki węglowodanowej w cukrzycy
Adam Stefański
Leczenie niefarmakologiczne i edukacja pacjenta z cukrzycą
Tomasz Klupa
Leki stosowane w leczeniu cukrzycy
Adam Stefański
Strategia leczenia farmakologicznego cukrzycy
Liliana Majkowska
Monitorowanie leczenia cukrzycy
Liliana Majkowska
Szczególne sytuacje w leczeniu cukrzycy
Dariusz Moczulski
SZCZEGÓLNE POSTACIE CUKRZYCY
Ciąża powikłana cukrzycą
Katarzyna Cypryk, Ewa Wender-Ożegowska
MODY
Jan Skupień, Maciej T. Małecki
LADA
Późno ujawniająca się cukrzyca typu 1 u dorosłych
Barbara Szepietowska
POWIKŁANIA
Patogeneza późnych powikłań cukrzycowych
Dariusz Moczulski
Retinopatia cukrzycowa i inne choroby oczu w cukrzycy
Piotr Jurowski
Neuropatia cukrzycowa
Leszek Czupryniak
Neuropatia cukrzycowa
Beata Łabuz-Roszak, Krystyna Pierzchała
Zespół stopy cukrzycowej
Teresa Koblik
Neuroosteoartropatia Charcota
Teresa Koblik
Cukrzycowa choroba nerek (zobacz ten rozdział »)
Dariusz Moczulski
Choroba wieńcowa w cukrzycy
Jan Ruxer
Udar niedokrwienny mózgu u chorego na cukrzycę
Jarosław Zagórski
Nadciśnienie tętnicze w cukrzycy
Leszek Czupryniak
Zaburzenia lipidowe w cukrzycy
Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Zaburzenia seksualne u chorych na cukrzycę
Mariusz Jasik, Krzysztof Dęmbe
OTYŁOŚĆ I NADWAGA
Otyłość i nadwaga
Jan Ruxer
INNE WAŻNE ZAGADNIENIA DIABETOLOGICZNE
Orzecznictwo i medycyna pracy w diabetologii
Minęło już prawie ćwierć wieku od czasu ostatniego wydania podręcznika „Wady serca”, jedynego dotyczącego tych zagadnień w Polsce, którego autorami byli Maria Hoffman, Wanda Rydlewska-Sadowska i Witold Rużyłło. Przez te wszystkie lata korzystały z niego pokolenia lekarzy, choć stopniowo malała jego aktualność. W nawiązaniu do pięknej tradycji, nowe „Wady serca” powstały dzięki wybitnym autorom z najlepszych polskich ośrodków kardiologicznych i kardiochirurgicznych, a także dzięki pracownikom wydawnictwa Medical Tribune Polska.
Książka, którą trzymają Państwo w ręku, podzielona jest na trzy części omawiające zagadnienia ogólne, poszczególne wady serca oraz specyficzne problemy pojawiające się u chorych z wadami. Choć odwołujemy się do tradycji, to forma podręcznika jest nowoczesna, ułatwiająca korzystanie w różnych sytuacjach, zarówno w systematycznej nauce, jak i doraźnej konsultacji. Głównym jego zadaniem pozostaje udostępnienie najnowocześniejszych i aktualnych wiadomości niezbędnych w leczeniu chorych z wadami serca wszystkim lekarzom i studentom medycyny, nie tylko kardiologom, którzy na co dzień mają do czynienia z tymi zagadnieniami. „Wady serca” zostały przygotowane w oparciu o najnowsze dane, uwzględnione zostały także ostatnie światowe wytyczne. Liczymy, że książka zachęci do pogłębiania wiedzy i sięgania do aktualnych artykułów naukowych.
Mamy nadzieję, że podręcznik będzie się cieszył podobną popularnością i zaufaniem Czytelników jak jego poprzednik.
Przekazujemy Czytelnikom kolejne wydanie Leków po Dyplomie – Pediatria.
… dla lekarzy…
Książka Leki po Dyplomie – Pediatria przeznaczona jest dla lekarzy pediatrów, jak również dla lekarzy
innych specjalizacji.
…informacje o lekach niezbędne w pracy…
W rozdziale „Preparaty” zamieszczono informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. Poza lekami wydawanymi wyłącznie na receptę, umieszczono tu także informacje o szczepionkach stosowanych u dzieci oraz o lekach stosowanych w lecznictwie zamkniętym. W książce znajdą Państwo także informacje o wybranych lekach dostępnych bez recepty, suplementach diety, wyrobach medycznych i kosmetykach, które mogą być stosowane u dzieci, promowanych przez firmy farmaceutyczne. Chcielibyśmy również zwrócić Państwa uwagę na znak graficzny ! znajdujący się przy preparatach z wybranymi substancjami leczniczymi. Znak ten odsyła do dodatkowych informacji znajdujących się w ostatnim rozdziale książki.
W krótkim opisie leku zawarto syntetycznie podane działanie leku, wskazania, przeciwwskazania do stosowania wraz z ostrzeżeniami, działania niepożądane oraz dawkowanie – tworząc podręczny przewodnik dla lekarza. Przy nazwie handlowej podano również inne potrzebne informacje o danym leku, z których szczególnie przydatną dla lekarzy są nazwy preparatów zawierających tę samą substancję czynną, o podobnym zastosowaniu.
…ceny leków…
Wartościową informacją są podane przy lekach ceny (orientacyjna opłata dla pacjenta). Ceny leków refundowanych zamieszczone w publikacji są zgodne z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia wchodzącym w życie z dniem 01.03.2012 r. Natomiast w przypadku leków pełnopłatnych odpłatność dla pacjenta podano na podstawie informacji uzyskanych od firm farmaceutycznych lub uśrednionych cen z aptek. Dla ułatwienia informacje te znajdują się w książce również w formie receptariusza.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?