Seria lektur profesjonalnie wydanych, w miękkich oprawach, z rozbudowanymi przypisami. Lektury wzbogacone są o opracowania, które zostały przygotowane przez nauczycieli polonistów z wieloletnią praktyką.
Dym Marii Konopnickiej to lektura z sugerowanego przez nową podstawę programową spisu utworów literackich do omawiania w gimnazjum. Nasze wydanie zawiera tekst utworu oraz omówienie.
Książka zawiera starannie przygotowany tekst utworu, opatrzony na marginesach objaśnieniami i komentarzami (oznaczony symbolami graficznymi), życiorys autora, streszczenie lektury, dokładne omówienie problematyki utworu i plany przykładowych wypracowań związanych z tematyką omawianej lektury.
""Grzechy dzieciństwa"" Bolesława Prusa to lektura z sugerowanego przez nową podstawę programową spisu utworów literackich do omawiania w gimnazjum.Nasze wydanie zawiera tekst utworu oraz omówienie.
Książka zawiera starannie przygotowany tekst utworu, opatrzony na marginesach objaśnieniami i komentarzami (oznaczony symbolami graficznymi), życiorys autora, streszczenie lektury, dokładne omówienie problematyki utworu i plany przykładowych wypracowań związanych z tematyką omawianej lektury.
Książka zawiera: starannie przygotowany tekst utworu, opatrzony na marginesach ojaśnieniami i komentarzami (oznaczony symbolami garficznymi), życiorys autora, streszczenie lektury, dokładne omówienie problematyki utworu i plany przykładowych wypracowań związanych z tematyką omawianej lektury.
Dzięki serii Lektura z opracowaniem będziesz zawsze dobrze przygotowany: do lekcji, sprawdzianu, klasówki i matury! Tekst: najważniejsze momenty akcji, opisy przyrody, charakterystyka postaci, miejsce akcji Opracowanie: biografia autora, kalendarium, rodzaj i gatunek literacki, ważne fragmenty, omówienie lektury, wypracowania, spis komentarzy do tekstu.
Książka zawiera starannie przygotowany tekst utworu, opatrzony na marginesach objaśnieniami i komentarzami (oznaczony symbolami graficznymi), życiorys autora, streszczenie lektury, dokładne omówienie problematyki utworu i plany przykładowych wypracowań związanych z tematyką omawianej lektury.
Niezwykle przydatna seria, poruszająca trudne tematy z jakim młodzi ludzie spotykają się na co dzień. Zawiera przydatne informacje i porady, jak walczyć z prolemem agresji, uzależnienia od narkotyków, zaburzeń odzywiania czy nałogów: palenia i picia, oraz gdzie można szukać pomocy.
Łamigłówki wielkanocne to kolorowa książeczka dla dzieci, z którą nie sposób się nudzić! Znaleźć w niej można całe mnóstwo malowanek, łamigłówek, szarad, zadań polegających na łączeniu kropek i szukaniu różnic pomiędzy obrazkami, które z pewnością umilą wolny czas. Kredki w dłoń i do dzieła!
Zwierzęta od zawsze są nieodłączną częścią przyrody, natury, a człowiek od wieków żyje w swoistej symbiozie z tymi niezwykłymi mieszkańcami Ziemi, którzy są niezwykle wierni, oddani i troskliwi. Sięgając po tę książkę, poznasz historie bohaterskich zwierząt, które z oddaniem i poświęceniem służyły człowiekowi i wpływały na zmianę losów świata. To historia o zwierzętach, które w przyjaźni i w relacji z człowiekiem dokonały rzeczy wielkich i niezwykłych. Na kartach Opowieści o bohaterskich zwierzętach zaprezentowano losy m.in. niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył polskim żołnierzom pod Monte Cassino, psa Ciapka – żołnierza 305. Dywizjonu Bombowego, psa Dżoka, który jest krakowskim symbolem psiej wierności, Barry’ego – legendarnego psa-ratownika ze Szwajcarii, bohaterskiego gołębia pocztowego Cher Ami czy nieustraszonej klaczy Kerry.
Poznajmy się. Jestem Jeżynka. Same ze mną kłopoty. Jak tylko się urodziłam, mama poszła do urzędu i powiedziała, że już jestem. Pani urzędniczka okropnie się zdenerwowała i prawie popękała ze złości, bo w jej spisie mnie nie było.Co to w ogóle jest ta Jeżynka? Owoc, sałatka czy córka jeża? Mama się uparła (ma to po mnie) i stwierdziła, że będzie stała dotąd, aż jej Jeżynka zostanie Jeżynką. No i dopięła swego, chociaż trwało to kilka bardzo długich godzin. Na uparciuchów nie ma rady.Same ze mną KŁOPOTY. Bo, mimo że mam pięć lat i pół, ciągle jestem bardzo skręconym dzieckiem. Tak mówi tata. Może źle się wyraziłam. Ktoś mógłby sobie pomyśleć, że coś nie tak z moim nosem, że jest w kształcie sprężynkowatym albo też, że mam poskręcane policzki. Nie, pod tym względem jestem całkowicie prosta, skręcony mam charakter. Nie usiedzę na chwilę, nosi mnie, czasem ponosi, wszędzie wchodzę, bywa, że bezpowrotnie.
Folwark zwierzęcy - jedna z najgłośniejszych światowych w antytotalitarnej i antystalinowskiej powstała w czasie II wojny światowej w 1943. Dzieło zostało wydane w 1945 r. w Anglii, a w 1946 r. w USA, lecz przez wiele lat znajdowało się na czarnej liście cenzury. Orwell dostrzegał wszelkie przejawy zniewolenia jednostki. Autor Folwarku zdemaskował sowiecką strukturę na przykładzie relacji między ludźmi a zwierzętami i bezwzględnej walki klasowej. Uczta świń i farmerów oraz kłótnia między nimi, opisana w zakończeniu powieści, jest zaś alegorycznym odzwierciedleniem wydarzenia historycznego, konferencji w Teheranie, w trakcie której ustalono reguły wzajemnej współpracy między państwami Zachodu a ZSRR. Orwell pragnął przestrzec sobie współczesnych przed stalinowską tyranią, ujawniając mechanizm jej powstawania i funkcjonowania.George Orwell (1903-1950)- właśc. Eric Arthur Blair, angielski powieściopisarz krytyk totalitaryzmu. Po chodził z rodziny kolonialnych urzędników klasy średniej. Od dzieciństwa pragnął zostać pisarzem. Był bystrym obserwatorem rzeczywistości, niesłychanie wyczulonym na ludzką krzywdę. Mieszkając w Londynie i Paryżu, poznawał świat nędzarzy ludzi z marginesu społecznego. Te obserwacje zainspirowały go do napisania swojej pierwszej książki pt. Na dnie w Paryżu i Londynie. Z kolei w powieści pt. Wiwat Aspidistra bardzo wyraźnie zarysowuje pogardę dla konsumpcjonizmu komercjalizmu oraz krytykuje burżuazję. Do jego naj wybitniejszych powieści należą Folwark zwierzęcy i Rok 1984, książki te ukształtowały poglądy milionów ludzi na kwestię totalitaryzmu. Pisarz zmarł w 1950 r.
Wybór bajek i satyr to książka, w której zaprezentowano m.in. bajki: Ptaszki w klatce, Lew i zwierzęta, Dewotka, Dobroczynność, Alegoria oraz satyry: Do króla, Świat zepsuty, Pijaństwo czy Żona modna. Autor w swoich utworach krytykował ludzkie wady i ułomności, takie jak: pycha, zarozumiałość, obłuda, dewocja, głupota, naiwność, upór czy egoizm. Zajmował się również krytyką polityczną i społeczną, poruszając problem dążenia do wolności, kwestie dobra i zła w społeczeństwie, prawdy i fałszu oraz władzy i jej funkcjonowania w państwie. Ośmieszał znane konwencje literackie, wymierzał ostrze krytyki w osoby publiczne, piętnował negatywne postawy ludzkie i w przejaskrawiony sposób przedstawiał ówczesne obyczaje. Nadaje się na nagrody dla uczniów szkół podstawowych. Tematy powiązane: Beletrystyka dla dzieci, Nagrody dla szkoły podstawowej, Nagrody dla szkoły średniej, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Lektury dla klasy 4-8, Lektury dla szkoły średniej, Książki dla bibliotek
James Matthew Barrie – brytyjski pisarz pochodzenia szkockiego. Urodził się 9 maja 1860 r. w Kirriemuir (Szkocja), pochodził z wielodzietnej rodziny, ogromny wpływ na jego życie miała tragiczna śmierć jego starszego brata Davida. Barrie od dzieciństwa marzył o zostaniu pisarzem, wiele czytał i interesował się literaturą. Jednak jego rodzice nie pochwalali tego wyboru. W 1885 r., dzięki wsparciu brata Jana, wyjechał do Londynu, gdzie podjął pracę jako dziennikarz. Do jego najważniejszych dzieł należą m.in. Nieporównany Crichton, a także powieść dla dzieci Przygody Piotrusia Pana. Pisarz zmarł 19 czerwca 1937 r. w Londynie. Przygody Piotrusia Pana to historia maleńkiego chłopca, który uciekając z domu do magicznego parku, został w nim na noc i już nigdy nie mógł powrócić do właściwej ludzkiej natury. Piotruś Pan jest idolem dla innych dzieci, odwiedzających Park Leśny, każdy chciałby choć raz go zobaczyć, porozmawiać z nim i pobawić się. Jednak nie jest to takie łatwe, gdyż park jest zamykany zawsze o stałej porze i nikt nie może pozostać w nim po zmroku. Jednak są dzieci, którym się to udało… Jak potoczą się losy dzielnego, małego chłopca? Czy Piotruś Pan powróci kiedykolwiek do swojego domu? Co czeka niesforną dziewczynkę, której jednak udało się spędzić noc w parku?
Piękna i Bestia to opowieść o losach niezwykle urodziwej dziewczyny o dobrym sercu oraz szkaradnym potworze, który pragnął jej miłości. Czy Piękna zamieszka w pałacu Bestii? Jak będzie ją traktował potwór? O co były zazdrosne siostry dziewczyny? Czy Piękna pokocha maszkarę? Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć na kartach tej pięknej książki. Wystarczy ją otworzyć i przenieść się w baśniowy świat, czytając historie Pięknej i Bestii i podziwiając kolorowe ilustracje. Opowieść na podstawie tekstu Jeanne-Marie Leprince de Beaumont. Nadaje się na nagrody dla uczniów szkół podstawowych. Zobacz fragment książki Tematy powiązane: Beletrystyka dla dzieci, Nagrody dla przedszkola, Nagrody dla szkoły podstawowej, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Lektury dla klasy 1-3
Skąpiec to klasyczna komedia, napisana prozą, w pięciu aktach. Została tutaj zachowana jedność czasu i miejsca, ale nie akcji. Najważniejsze problemy poruszane w utworze to krytyka skąpstwa, lichwiarstwa i tyranii oraz charakterystyka stosunków rodzinnych panujących w XVII-wiecznej Francji. Dramat jest doskonałym przykładem komedii obyczajowej i komedii charakterów, farsy oraz satyry na ludzkie przywary.Molier (Moliere) (1622-1673) właśc. Jean-Baptiste Poquelin, najwybitniejszy komediopisarz francuski, pochodzący z szanowanej paryskiej rodziny mieszczańskiej. W dzieciństwie otrzymał gruntowne wykształcenie, a jego największą pasją był teatr. Jako aktor był uwielbiany przez wyższe sfery, a nawet doceniany przez samego króla, zyskał miano bawiciela dworu. W życiu osobistym Molier nie zaznał szczęścia. Zmarła dwójka z trojga jego dzieci, a sam dramatopisarz chorował na gruźlicę. Zmarł, wskutek krwotoku, na scenie podczas spektaklu Chory z urojenia. Poza Skąpcem do jego najwybitniejszych dzieł należą: Świętoszek, Don Juan czy Mizantrop.
Tajemniczy ogród to zapomniany, zamknięty od wielu lat i zaniedbany zakątek ogromnego parku, otaczającego posiadłość stryja głównej bohaterki, Mary Lennox, pana Cravena. To także miejsce magiczne i pełne czarownego blasku; miejsce, które staje się azylem dla dziesięcioletniej sieroty Mary. Dziewczynka ucieka tam zawsze wtedy, kiedy czuje się samotna i nikomu niepotrzebna. Ogród wraz z nią przeżywa niezwykłą metamorfozę: zaniedbane kwiaty zaczynają kwitnąć i czarować swoim pięknem. Miejsce to odkrywa przed Mary bolesne sekrety jej zgorzkniałego stryja i posiadłości, która wcale nie jest taka pusta, jak wcześniej myślała dziewczynka. Natura staje się sprzymierzeńcem bohaterów w ich walce o odzyskanie siebie i utraconego dzieciństwa.
Najsłynniejsza książka Frances Elizy Burnett to magiczna opowieść o sile marzeń, potędze przyjaźni i czarach, które tak zwyczajnie kryją się w nas samych.
Frances Eliza Burnett (1849-1924) – angielska pisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży. Szczególny rozgłos i uznanie przyniosła jej książka Mały lord, która doczekała się nawet adaptacji teatralnej. Jej utwory były tłumaczone na wiele języków, a niektóre z nich cieszą się niesłabnącym powodzeniem do dziś. Do najbardziej znanych, oprócz wspomnianego Małego lorda, należą też Tajemniczy ogród (1909) i Mała księżniczka (1905).
Lassie, wróć!, E. Knight, tw., A5, 192 str.Lassie, wróć! to piękna, klasyczna opowieść o sile przyjaźni, która może pokonać wszelkie przeciwności. To także lektura szkolna od wielu lat. Niezwykła historia od dziesięcioleci pobudza wyobraźnię i emocje czytelników, a jej główna bohaterka stała się symbolem psiej wierności. Co się stanie, kiedy Lassie trafi do nowego właściciela? Czy nie zgubi się w drodze do domu? I kto pomoże jej odzyskać siły, kiedy będzie chora i wyczerpana? Beletrystyka idealna na nagrody dla uczniów szkół podstawowych!
Quo vadis przedstawia szeroką panoramę starożytnego Rzymu i początków chrześcijaństwa, uzupełnioną wątkiem miłości Winicjusza i Ligii. Należą oni do dwóch odrębnych światów: rzymski patrycjusz i chrześcijańska zakładniczka z plemienia Ligów. Wątek miłosny obfituje w liczne zwroty akcji: ucieczkę Ligii, jej poszukiwania przez Winicjusza, próbę porwania, przemianę Winicjusza i przyjęcie przez niego chrztu, wreszcie uwięzienie i cudowne ocalenie na arenie. W powieści ważnym elementem jest wątek historyczny, który skupia się na osobie rzymskiego cesarza Nerona, a także prześladowaniach chrześcijan i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej. Duchowym przywódcą chrześcijan w tym czasie był apostoł Piotr, który zostaje pojmany i ukrzyżowany. Punktem kulminacyjnym powieści jest walka Ursusa z turem. Czy lud rzymski otworzy się w końcu na naukę chrześcijańską? Czy miłość Ligii i Winicjusza pozwoli im przetrwać prześladowania? Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Po matce odziedziczył zamiłowanie do literatury. Od dzieciństwa interesował się dziełami staropolskich pisarzy i próbował swych sił w pisaniu wierszem i prozą. W latach osiemdziesiątych został redaktorem naczelnym konserwatywnego dziennika „Słowo”. Dużo podróżował. Burzliwe dyskusje wywoływały jego nowo powstałe dzieła, podejmujące problematykę historyczną, przede wszystkim Trylogia. Pierwsza część pt. Ogniem i mieczem ukazała się drukiem na przełomie 1883 i 1884 r. Potop – druga część Trylogii – powstał w latach 1884-1886, a na przełomie 1887 i 1888 r. ukazał się Pan Wołodyjowski. Wielki sukces dzieła przyczynił się do tego, że Sienkiewicz stał się najsławniejszym powieściopisarzem w kraju. W 1896 r. ukazało się Quo vadis – powieść, której akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie. W 1905 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Próbował swych sił także w powieściach obyczajowych. Beletrystyka idealna na nagrody dla uczniów szkół podstawowych!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?