Pogłębione i wyczulone na niuanse odczytanie biblijnej opowieści o Rut Moabitce jako objawienia niezwykłej prawdy o Bogu. Bogu, który jest gotowy zawiesić prawa religijne, które sam ustanowił. Bogu, który jest obrońcą grzeszników. Bogu, który jest naszym krewnym.
„Bóg jest naszym obrońcą, ponieważ poczuwa się do pokrewieństwa z nami. Robi to z potrzeby serca: „mówiłeś z serca do serca twojej służebnicy”. Nie dlatego nas broni, że ma w tym interes; nie dlatego nas pomści, że na tym zyska; On jest poruszony więzami pokrewieństwa z nami. Musi wziąć nas w obronę, bo jest naszym krewnym. To już nie jest Bóg prawa. To już nie jest tylko Bóg przykazań, Bóg przymierza, ale nasz najbliższy krewny, który o nas zadba, który nas pomści, obroni, wyzwoli”.
(fragment książki)
Wszyscy będziemy Barabaszami"" to kolejna część duchowej podróży w głąb Ewangelii z Ojcem Leganem jako przewodnikiem. Podróży po szlakach nieprzetartych, odbiegających od tras rutynowych wycieczek niedzielnych turystów. A nieznane nam dotychczas widoki, które w jej trakcie napotykamy, zachwycają i sprawiają, że nasze patrzenie na świat już nigdy nie będzie takie samo. Warto podkreślić, że choć nasz przewodnik obficie korzysta ze swej wiedzy o Biblii, literaturze czy sztuce, celem, ku, któremu nas kieruje, nie jest wzbogacanie naszej erudycji, ale pogłębienie naszej osobistej relacji z Bogiem przemawiającym na kartach Ewangelii. ""Przyzwyczailiśmy się rozumieć Ewangelię tak, jak nauczono nas ją rozumieć. Niezliczone kazania odmalowały przed naszymi oczami trwałe obrazy, które wchłonęliśmy i które przywołujemy, ilekroć stykamy się z Pismem Świętym. Zgodnie z prawem pierwszych skojarzeń wszelkie obrazy interpretujemy w taki sam sposób, jak wtedy, gdy zobaczyliśmy je po raz pierwszy. Ja uważam jednak, że warto czasami zajrzeć w głąb tekstu i starać się zrozumieć Jezusa jeszcze lepiej, niż rozumiemy Go dotychczas. Czasami jest tak, że rozmijamy się w naszym rozumieniu Ewangelii z tym, co chciał przekazać nam Jezus. Ale wystarczy odrobina wysiłku, ażeby zrozumieć, że wszystko, co Jezus mówi, stanowi odniesienie do Jego wielkiej miłości do Ciebie i do mnie"". fragment książki
Pełne żarliwości, wypływające z głębokiej wiary rozważania misterium krzyża autorstwa kaznodziei Domu Papieskiego. Głosi on niesamowitą, przemieniającą moc Krzyża, prawdziwe doświadczenie której musi spowodować absolutną rewolucję w naszym życiu – prywatnym i społecznym. I tylko dzięki niemu jesteśmy w stanie wejść w relację z Żywym Bogiem.
Pierwotne wersje tych tekstów zostały wygłoszone w Bazylice św. Piotra w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II.
W dzisiejszej, rozpraszającej kulturze odkrycie tego “czegoś”, w czym jesteśmy naprawdę dobrzy, jest trudniejsze niż kiedykolwiek, ale tym bardziej konieczne, jeśli nie chcemy zmarnować darowanych nam talentów. W To jest to! znajdziesz wiele praktycznych narzędzi do odkrycia tej pasji, szczególnego daru, jaki mamy do zaoferowania światu. Co może jeszcze ważniejsze, czytając tę książkę, dowiesz się też, jak ze swoimi ideami przebić się przez zgiełk, który wypełnia nasz dzisiejszy świat. Nauczysz się, jak sprawić, aby twój talent został dostrzeżony przez innych i przyniósł Ci rzeczywisty, także materialny sukces.
Antonietta Meo, którą rodzina nazywała Nennoliną, umarła po ciężkiej chorobie, gdy miała zaledwie sześć i pół roku. Była jednak obdarzona niesamowitą łaską, dzięki której nie tylko zachowywała niezwykły hart ducha w obliczu cierpienia, ale osiągnęła prawdziwe szczyty życia duchowego.W 2007 roku Benedykt XVI podpisał dekret uznający heroiczność cnót Nennoliny i wyraził nadzieję, że wkrótce zakończy się jej proces beatyfikacyjny. Gdy do tego dojdzie, Antonietta Meo stanie się najmłodszą błogosławioną w historii Kościoła. Bp Jose Redrado z Watykanu przyznał w rozmowie z biuletynem włoskiego episkopatu , że siedmioletnia Antonietta Meo może nawet zostać ogłoszona Doktorem Kościoła. Pamiętnik jej matki opowiada o krótkim życiu tej wyjątkowej dziewczynki. Przejmujące i piękne opowieści matki opisują rozwój duchowy Nennoliny. Książka zawiera także fragmenty listów, jakie Nennolina pisała do Pana Jezusa i Matki Bożej, do Boga i Ducha Świętego. Znajdziemy w niej również wspomnienia innych osób, które towarzyszyły małej mistyczce w jej krótkim życiu. Siła miłości ukazuje nam cuda, jakich Bóg dokonał w Nennolinie (i jej bliskich) i jakich może dokonać także dziś - jeśli będzie w stanie znaleźć tak otwarte dusze...
Od czerwca 1981 roku Matka Boża apeluje w Medjugorie o wierność Bożym przykazaniom, o nawrócenie, o odrzucenie grzechu i zwrócenie się ku świętości. Rozważanie Jej słów może stanowić znakomitą pomoc w przeprowadzeniu rachunku sumienia. Taki właśnie cel stawia sobie ta książka, w której zebrane zostały fragmenty orędzi Królowej Pokoju, skłaniające do pogłębionej refleksji nad własnym życiem duchowym.
Wybór najpiękniejszych modlitw dla kobiet. Zarówno do codziennego odmawiania jak i w wyjątkowych i ważnych chwilach życia - o rozeznanie drogi życia, narzeczonej przed ślubem, matki oczekującej narodzin dziecka, gdy małżeństwo przeżywa kryzys. Są także modlitwy o łaski za wstawiennictwem błogosławionych i świętych kobiet.
Książka jest eleganckim i wartościowym prezentem na każdą okazję.
Autorka książki doświadczyła wielu cierpień zarówno fizycznych, jak i psychicznych, a także niesprawiedliwości, ludzkiej zawiści i podłości. Doznawała wewnętrznych tortur, których natury nie potrafiła określić. Po wielu latach odkryła, że tylko Bóg może ją uwolnić z więzienia, w którym jej rodzina jest trzymana od kilku pokoleń.
"Byłam opętana" to promienne świadectwo osoby uwolnionej ze szponów Złego. Pasjonująca, prawdziwa historia, którą czyta się jednym tchem.
Bóg posyła na ziemię swych posłańców – aniołów. Posyła ich do konkretnych osób, by im oznajmili Jego wolę czy ważną nowinę, by wskazali im właściwą drogę, by ustrzegli ich przed jakimś niebezpieczeństwem. Z pewnością i dziś Bóg posyła swych posłańców, ale czy współczesny człowiek potrafi ich rozpoznać, usłyszeć ich głos? Książka zawiera opisy szczególnych spotkań aniołów Bożych z ludźmi – spotkań, które miały miejsce na ziemi. Spotkań z ludźmi, którzy dziś cieszą się już chwałą nieba, wraz z aniołami. Tymi ludźmi są zarówno postaci biblijne i święci dawnych wieków, jak i święci naszych czasów.
Oryginalny, uderzający świeżością myśli i wskazówek poradnik małżeński, inspirowany biblijną opowieścią o Adamie i Ewie. Bazując na swym wieloletnim małżeńskim doświadczeniu, autor opisuje 25 sekretów szczęśliwego małżeństwa, które można odnaleźć w tej opowieści. Jego zdaniem ukryta w niej wizja małżeńskiego życia łączy w genialny sposób wolność i równouprawnienie z duchowymi fundamentami i tradycyjnymi wartościami. Realizując ją, możemy wyrwać się z pomieszania i niepewności, które stają się udziałem wielu współczesnych par, i zapewnić sobie prawdziwe, małżeńskiego szczęście, do którego zostaliśmy powołani przez Boga.
Zbiór modlitw specjalnie przygotowanych dla tych, którzy szukają lub chcą zmienić prace, są bezrobotni, znajdują się na zawodowym rozdrożu. Także w tym trudnym czasie warto zwrócić się do Boga prosząc o jego pomoc i wsparcie.
Teksty, które każdy ? a przede wszystkim młody człowiek - może wykorzystać do prywatnej modlitwy. W książce można znaleźć między innymi modlitwy dziękczynne, modlitwy o odkrycie powołania życiowego, modlitwy narzeczonych, modlitwy za kogoś oraz w różnych innych intencjach. Zawiera również propozycje rachunku sumienia, rozważań drogi krzyżowej i tajemnic różańcowych.
Fascynujące opowieści o mistyczkach, wizjonerkach i prorokiniach.
Annerose Sieck przedstawia historie niezwykłych kobiet z czasów średniowiecza i wczesnej nowożytności, które wykraczały poza ówczesne kulturowe role i schematy. Opowiada o ich głębokiej wierze, odwadze i ogromnej determinacji w poszukiwaniach duchowych. Przybliża również pisma, w których przekazały one swe intrygujące wizje i osobiste doświadczenia spotkań z Bogiem.
Wśród bohaterek tej książki są święte uznane za Doktorów Kościoła, jak św. Hildegarda z Bingen, św. Katarzyna ze Sieny, św. Teresa z Ávila, czy postaci tak znane, jak św. Brygida Szwedzka czy św. Klara z Asyżu, ale także te nieco może zapomniane, jak św. Maria z Oignies, św. Julianna z Cornillon czy bł. Beatrycze z Nazaretu, których historie i osobowości są równie fascynujące. Ich biografie składają się na barwną, wciągającą opowieść, osadzoną na tle obrazu ówczesnej religijności i stosunków społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet.
Znajomość chrześcijańskiej duchowości i historii naszej kultury pozostaje niepełna bez wiedzy na temat bogatego dziedzictwa, jakie pozostawiły te odważne kobiety, które kilkaset lat temu tak wytrwale poszukiwały doświadczenia Bożej obecności.
Wielu polskich socjologów, którzy są wnikliwymi obserwatorami życia społecznego współczesnych młodych ludzi, bije na alarm. Zauważają oni bowiem znikome zainteresowanie młodego pokolenia jakąkolwiek aktywnością społeczną. Zaledwie sześć procent młodych respondentów deklaruje w badaniach regularne działanie na rzecz innych. Rośnie pokolenie egoistów, hołdujących hasłom w rodzaju: „Tylko bogactwo zapewnia szczęśliwe życie" czy „Nie bawisz się - nie żyjesz". Starsze pokolenie było wychowywane na innych wartościach wyrażanych w hasłach, np.: „Żyje się po to, aby służyć". Dzisiaj natomiast powtarza się: „Żyje się po to, aby odczuwać przyjemność, a nie poświęcać się dla innych".
Europejska cywilizacja przeżywa silny kryzys. Ludzie coraz bardziej odchodzą od zasad ukazanych przez Jezusa Chrystusa w Ewangelii. Mówią jedynie o prawach, a nie o poświęceniach czy wyrzeczeniach. Wyrazem tego jest również kryzys demograficzny. Urodzenie i wychowanie dziecka wymaga bowiem wielkiego poświęcenia i niekiedy rezygnacji z kariery czy wygodnego życia..Tymczasem Ewangelia Jezusa Chrystusa, Jego życie, męka i śmierć uczą nas, że życie rodzi się z poświęcenia i ofiary. Dlatego bardzo ważne, jest pokazanie, jak powinno wyglądać autentyczne życie chrześcijańskie. Polega ono na naśladowaniu Chrystusa i upodobnieniu się do Jego wzoru. Całe życie Jezusa było darem „dla innych". Było służbą. „Być uczniem Jezusa znaczy upodobnić się do Niego, który stał się sługą aż do ofiarowania siebie na krzyżu (por. Flp 2,5-8)" (Fertfatissplendor, 21). Jezus Chrystus jest wzorem dla każdego chrześcijanina. Uczy On, że nie można żyć tylko dla siebie. Życie ucznia i wyznawcy Chrystusa, także powinno być darem dla drugich. Życie w jakiejkolwiek społeczności zawsze wymaga pewnego stopnia poświęcenia i rezygnacji z egoizmu.
Na te problemy współczesnego świata dał odpowiedź Sobór Watykański II w swoich dokumentach. Uczył on, że ktokolwiek idzie za Chrystusem, staje się pełnym człowiekiem (por. Konstytucja Duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes, 22), a także, że człowiek nie może inaczej się odnaleźć, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego (por. Konstytucja Duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes, 24). Te zagadnienia poruszał w swoim nauczaniu Jan Paweł II. W Orędziu
na XXII Światowy Dzień Pokoju Ojciec Święty głosił: „żadna osoba nie istnieje dla samej siebie, ale pełniejszą tożsamość odnajduje w odniesieniu do innych." A w Orędziu na XVI Światowy Dzień Młodzieży: „Kto idzie za Chrystusem, nie ocenia wszystkiego z punktu widzenia własnej korzyści. Ocenia swoje życie w kategoriach bezinteresownego daru, a nie zysku czy posiadania". Prawdzie życie wyraża się bowiem przez dar z siebie. Świadomość daru i obdarowania jest już wyraźnie wpisana w biblijny obraz stworzenia.
Te tematy podejmuje również Piotr naszych czasów, czyli Ojciec Święty Benedykt XVI. W pierwszej swojej encyklice przypomniał, że Bóg jest miłością i że kocha bezinteresownie każdego człowieka. „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednoro-dzonego dał..."(J 3,16). Jeszcze jako kardynał uczył, że naśladowanie Boga - Stwórcy świata i człowieka -polega na miłowaniu z bezinteresowną hojnością, której cechą jest „nadmiar". Uczył, że chrześcijanin to ktoś, kto szuka dobra bez kalkulacji. To ktoś, kto wzorem swojego Boga nie kalkuluje, lecz po prostu kocha. Według Benedykta XVI (O sensie bycia chrześcijaninem, Kraków 2006, s. 82-83) znakiem Boga jest „nadmiar" i jest to pojęcie kluczowe do zrozumienia wszystkich bez wyjątku dzieł Boga. Bóg jest miłością i dlatego jest nadmiarem. Bóg obdarowuje, byśmy mogli dawać. Ta Boża miłość winna stać się miarą życia i postępowania każdego chrześcijanina.
W dzisiejszym świecie naznaczonym rywalizacją, pogonią za posiadaniem i konsumpcjonizmem, świadomość bycia darem dla innych, jest prawie nieobecna. Dlatego współczesnemu człowiekowi, zagubionemu w iluzjach świeckiego myślenia i działania, należy przypominać i pokazywać jego godność oraz to, co prowadzi do rozwoju jego człowieczeństwa. Człowiek stworzony „na obraz i podobieństwo Boże"został powołany, aby z „bycia darem dla innych", uczynić zasadą swego życia.. Bez takiej postawy daru, czyli „bycia i życia dla innych", wspólnotom ludzkim grozi egoizm, który msiczy wzajemne relacje i miłość.
Przez tajemnicę Wcielenia Bóg stał się Człowiekiem „dla nas i dla naszego zbawienia", a przez to człowiek dla człowieka stał się bratem. Cała zaś ludzkość stała się rodziną Chrystusa. Temu pragną służyć stronice tej książki, które są zachętą aby przez 365 dni uczeń Chrystusa mógł być darem dla innych. Taki bowiem sposób życia czyni człowieka szczęśliwym i w pełni zrealizowanym. Każda chwila jest darem Boga dla człowieka. Oby ten dar każdy z nas potrafił przemienić w dar miłości do wszystkich ludzi.
Chciałbym, by te krótkie refleksje na każdy dzień roku były zachętą dla wszystkich uczniów
i wyznawców Chrystusa do pięknego i szczęśliwego życia, do codziennego czynienia daru ze swego życia dla Boga i dla ludzi.
Tarnów 06.08.2012
Święto Przemienienia Pańskiego
ks. Józef Gaweł SCJ - ze wstepu do książki
Być darem
Spis treści:
WSTĘP
I. BEZINTERESOWNY DAR Z SIEBIE
II. BÓG JEST DAREM
III. ŻYCIE JEZUSA CHRYSTUSA DAREM
IV. ŻYCIE JEZUSA CHRYSTUSA WZOREM
V. STARY TESTAMENT UKAZUJE MIŁOŚĆ BOGA
VI. EWANGELIA UCZY NAS, W JAKI SPOSÓB BYĆ DAREM
VII. KSIĘGI NOWEGO TESTAMENTU O ŻYCIU CHRZEŚCIJAŃSKIM
VIII. UCZYNILI ZE SWEGO ŻYCIA DAR
IX. ŻYCIE CHRZEŚCIJAŃSKIE JAKO DAR
X. MAŁŻEŃSTWO RODZINA - MIEJSCE, GDZIE ŻYJE SIĘ DAREM
XI. KAPŁAŃSTWO DAREM BOŻEJ MIŁOŚCI
XII. ŻYCIE ZAKONNE DAREM BOŻYM
Kościół jest jeden! To jest Kościół Chrystusa. Nie ma Kościoła łagiewnickiego, toruńskiego, liberalnego, konserwatywnego.
Takie Kościoły nie istnieją! Kościół jest jeden. Kościół jest Chrystusa. Czy powinniśmy więc walczyć o to, żeby faktycznie był to Kościół tylko Chrystusa? Tak! Czy to znaczy, że winniśmy Chrystusa stawiać w centrum? Tak! Ale zobaczmy i inne konsekwencje powyższych stwierdzeń. Kościół należy do Chrystusa. Do tego Chrystusa, który się wcielił i stał się nam bliski, a następnie za nas umarł. Nie do jakiegoś abstrakcyjnego i dalekiego Boga, ale do Pana, którego można było dotknąć, który błogosławił dzieciom, który karmił głodnych i wskrzeszał umarłych. Do Boga, który jest szalenie blisko człowieka. Kościół jest Kościołem Boga, który umiłował nas aż do końca. (fragment książki) Wielu chrześcijan ma dziś pretensje do Kościoła. Nawet jeśli nie odrzucają go całkowicie, to się od niego dystansują, bo to czy tamto w Kościele im się nie podoba. Nawet wśród praktykujących katolików można spotkać wielu mocno uprzedzonych do jego instytucjonalnej postaci. Rekolekcje ks. Węgrzyniaka to skierowane nie tylko do takich osób przypomnienie, czym tak naprawdę jest Kościół, a przede wszystkim – czyj on jest i co to dla nas, wierzących, oznacza.
Autor nie obawia się stawiać odważnych pytań i kwestionować utartych odpowiedzi. Porusza kontrowersyjne tematy i sprawy trudne. Czyni to w sposób niebanalny, nie stroniąc od humoru i anegdot, a jednocześnie wykazując się niezwykłą przenikliwością i trafnością obserwacji i interpretacji.
Rozważania ułożone w cyklu tygodniowym, koncentrują się na głównych wartościach życia chrześcijańskiego: wierze, nadziei, miłości, miłosierdziu i pokoju. Niezwykłe słowa Apostołki Bożego Miłosierdzia stanowią doskonałą pomoc w codziennej modlitwie, ucząc nas ufności do Chrystusa i czerpania z obfitych łask Bożego Miłosierdzia.
Ukochać modlitwę ? to odczuwać często w ciągu dnia jej potrzebę i zadawać sobie trud modlenia się. Modlitwa otwiera nasze serce, przez co staje się ono zdolne do przyjęcia daru, jaki Bóg nam czyni z siebie. Proście i szukajcie, a wasze serca otworzą się, byście mogli Go przyjąć i zachować jak swoją własność.
Myśli Matki Teresy ? otaczanej czcią na całym świecie misjonarki miłości ? stanowią doskonałe wprowadzenie w rozważanie tajemnic różańcowych. Razem z tą beatyfikowaną przez Kościół opiekunką ubogich w cyklu tygodniowym obejmujemy modlitwą życie, wierność Bogu, rodzinę, człowieka i pracę. Za wstawiennictwem błogosławionej Teresy z Kalkuty, która była wiernym świadkiem miłości Chrystusa, możemy zawierzyć Bogu każdy element naszej codzienności, ofiarując mu swoje pragnienia i troski.
U Aarona Likensa zespół Aspergera zdiagnozowano w wieku 20 lat. Wkrótce potem zaczął spisywać swoje doświadczenia i refleksje. Dzięki szczególnemu darowi autoanalizy udało mu się znakomicie uchwycić i opisać specyfikę postrzegania świata cierpiących na to zaburzenie, odszyfrować jego reguły, złamać kod zespołu Aspergera. Jego opis sięga znacznie głębiej niż naukowe, medyczne definicje. Pokazuje nie tyle, czym jest to zaburzenie, ale jak z nim żyć. Lektura obowiązkowa dla rodzin, przyjaciół i terapeutów osób z zespołem Aspergera i zaburzeniami ze spektrum autyzmu, jak również dla wszystkich, którzy chcą spojrzeć na życie z odmiennej, bardzo oryginalnej perspektywy.
Tak naprawdę trudno powiedzieć, skąd jest Hildegarda. Urodzona najprawdopodobniej w Bermersheim, wychowana w Disibodenbergu, gdzie spędziła większą część swojego życia, fundatorka i ksieni Rupertsbergu oraz Eibingen. nosi przydomek pochodzący od miasta, które odwiedzała, ale nic ponadto. Nawet nie spoczywają tam jej relikwie.
Jednak Hildegarda z Bingen staje się osobą coraz bardziej znaną i zdecydowanie jest to postać warta uwagi. Przynależy do grona świętych, którzy odnaleźli powołanie w południe swojego życia, l tę jego połowę, którą większość z nas przeznacza na odcinanie kuponów i korzystanie z owoców działań podjętych w młodości i wieku dojrzałym, oni przeżyli bardzo aktywnie. Wśród nich odnajdziemy Józefa Kala-sancjusza, Teresę z Avila czy Matkę Teresę z Kalkuty. Są jak dobre, dojrzale wino - co trzeba, zostało w nich oczyszczone, przepracowane i przeżyte. Używając innej metafory: przez kilkadziesiąt lat nosili wodę do stągwi, przyszedł wreszcie czas, kiedy, jak w Kanie, Pan nakazał im jej zaczerpnąć i zanieść biesiadnikom. Dzięki takiemu doświadczeniu Hildegarda staje się dobrą przewodniczką dla tych wszystkich, którzy osiągnąwszy wiek średni, patrzą wstecz i nie widzą w swoim dotychczasowym życiu niczego pociągającego czy szczególnego. Mówi im swoim życiem: „Wszystko przed wami, to dopiero polowa, a wasz potencjał wciąż jest olbrzymi"
W jej przypadku posiadane zdolności sprawily, że w ciągu ostatnich czterdziestu lat swojego życia podyktowała kilkanaście większych i mniejszych dzieł, prowadziła bujną korespondencję, założyła dwa opactwa i była ich przełożoną, zajmowała się wszystkimi ówczesnym dziedzinami wiedzy, leczyła, głosiła misje, prowadziła wizytacje, a wszystko to robiła pomimo ataków chorób, które nękały ją od dzieciństwa. Była fascynującą postacią, stąd moja próba przedstawienia jej biografii.
Niniejsza książka nie pretenduje do miana naukowego opracowania. Miejscami mając charakter publicystyki, jest próbą opisania niezwykłego życia, jakie było udziałem ksieni Rupertsbergu. W 2012 roku papież Benedykt XVI najpierw wpisał ją do katalogu świętych, tym samym uznając powszechność jej kultu w Kościele, a następnie ogłosił doktorem Kościoła. To drugi powód sięgnięcia do opracowań, które są poświecone Hildegardzie.
Trzecim jest popularność, jaką osiągnęły jej (lub tylko przypisywane jej) poglądy. I jak ma to miejsce w przypadku celebrytów czy wybitnych intelektualistów, wokół postaci benedyktynki narosło wiele plotek, często opartych na stereotypach dotyczących epoki Hildegardy lub ogólnie średniowiecza. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej czasom, w jakich żyła święta. Szersze historyczne tło pozwala nam przybliżyć mentalność ludzi XII wieku, a przez to lepiej zrozumieć Hil-degardę.
Książka składa się z pięciu rozdziałów. Pierwszy jest pomyślany jako zarys epoki, w której żyła święta. W następnym mowa o czasie przygotowania do publicznej działalności, a więc dzieciństwie, młodości i świecie, w którym żyła nasza bohaterka. Ramy czasowe następnych dwóch rozdziałów częściowo się na siebie nakładają: trzeci opowiada o Hildegardzie jako wizjonerce, kompozytorce i lekarce, czwarty - o jej działalności publicznej, a więc fundacjach
1 misjach. Wreszcie rozdział piąty dotyczy schyłku jej życia, śmierci i kultu. W nim starałam się także wytłumaczyć, dlaczego pisma Hildegardy stały się popularne i w których punktach popularyzatorzy świętej rozmijają się z jej poglądami czy też dokonują reinterpretacji jej biografii bądź pism w sposób, który zniekształca spuściznę po opatce Rupertsbergu.
Bogactwo wizji i szeroki zakres działalności Hildegardy rodzi podziw. Była postacią o tak niezwykłej osobowości, że nie da się jej w pełni opisać czy uchwycić, szczególnie w krótkiej biografii. Zajmowała się wieloma dziedzinami wiedzy i w zakresie praktycznego działania czyniła tak wiele, że była w stanie zawstydzić niejednego mężczyznę żyjącego w jej epoce. Pod względem zainteresowań i wiedzy była kobietą renesansu, a jednocześnie chorowitym i wrażliwym człowiekiem. Miała silną osobowość, a jednocześnie potrafiła zaakceptować istnienie granic i je uszanować, (ej życie przypomina pod tym względem komponowaną przez nią muzykę: melodię wykorzystującą dużą skalę rozpiętości pomiędzy najniższym i najwyższym dźwiękiem, ale szanującą możliwości wykonawcze człowieka.
Zapraszam do wsłuchania się w motyw melodyczny, jaki stanowiło jej życie w wielkiej symfonii kosmosu i dziejów świata.
Hildegarda z Bingen Mistyczka z charakterem
Spis treści:
WSTĘP
Rozdział I WIEKHJLDEGARDY
Rozdział II LATA UKRYTE
Rozdział III REŃSKA SYB1LLA
Rozdział IV
FUNDATORKA I MISJONARKA
Rozdział V
Śmierć i Kult
Znakomicie opowiedziane historie odnotowanych cudów eucharystycznych, zarówno z terenu Polski (w tym ostatniego, który miał miejsce w Sokółce), jak i z całego świata, od starożytności po czasy współczesne. Autorka zamieszcza ponadto opisy relikwii, oficjalne orzeczenia Kościoła w kwestii konkretnych cudów, wypowiedzi Bł. Jana Pawła II na temat opisywanych miejsc, ciekawostki oraz praktyczne informacje dla pielgrzymów.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?