Ojciec Leon mówi o pracy i odpoczynku, o modlitwie i wspólnocie oraz – między innymi – o tym, że:
Pan Bóg naprawdę przyszedł na ziemię i naprawdę kocha człowieka;
może czasem warto się zabłąkać po to, żeby być znalezionym;
do kobiety trafia się przez ucho, a do mężczyzny – przez oko;
Chrystus zawsze nam przebaczy;
człowiek to nie tylko człowiek;
można być naprawdę wolnym;
mamy modlić się tak, jak potrafimy, a nie tak,
jak nie potrafimy;
uczciwa praca zawsze przynosi zysk.
Poruszane problemy ojciec Leon ujmuje w sposób odważny, oryginalny, czasem wręcz odkrywczy. Jego książka to znakomita lektura dla każdego chrześcijanina, niezależnie do wieku i profesji.
O. Leon Knabit OSB jest prawdopodobnie najbardziej znanym mnichem benedyktyńskim w Polsce, autorem wielu książek, m.in. wydanych w Wydawnictwie eSPe: Bóg oszalał z miłości, Najważniejszy dzień mojego życia, Miłość nie przeminie, Sakramenty i co z tego?, Być wielkim jak dziecko, Czy Pan Bóg ma rudego kota?
Mimo że zebrane w tej książce wystąpienia wygłoszone zostały na przestrzeni kilkudziesięciu lat, uważna ich lektura pozwala zobaczyć, że stanowią one ideową całość, w której widoczny jest głęboki namysł Autora nad myślą i dziełem św. Brata Alberta Chmielowskiego. Co rusz natykamy się tutaj na zdania prawdziwie odkrywcze, poruszające, pozwalające dostrzec nowe aspekty przesłania Brata Alberta. Szczególnie warta podkreślenia jest intensywna obecność na kartach tej książki idei miłosierdzia, także ze względu na ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok Święty Miłosierdzia. To właśnie wokół tajemnicy miłosierdzia zdają się koncentrować fascynujące rozważania Autora.
Ta książka to owoc przyjaźni – bliskości ducha, której nie przeszkadza odległość w czasie. A może jeszcze inaczej – to znak jedności Ducha (!), który znalazł drogę zarówno do Brata Alberta, jak i do kard. Franciszka, kształtując w obu to samo rozumienie Pana i tę samą wrażliwość, która ma na imię Miłosierdzie.
bp Grzegorz Ryś
Daj się wciągnąć w środek Bożego życia. Przyjmij zaproszenie do prawdziwej bliskości z Bogiem w Jego liturgii.
Tym, co wyróżnia tę książkę na tle jej podobnych, jest – po pierwsze – ukazanie liturgii w ścisłym powiązaniu z życiem. W trakcie jej lektury czytelnik uświadamia sobie, że liturgia to nie jakaś forma pobożności oderwana od codzienności, ale że to właśnie dzięki niej nasza codzienność coraz bardziej wchodzi w ożywczy nurt uwielbienia Boga. Po drugie, autor opowiada o liturgii, bazując na historiach biblijnych. Pokazuje, że Boże dzieło zbawienia ukazane w Piśmie Świętym w naszych czasach stało się historią sakramentalną. Po trzecie, stara się on wciągnąć czytelnika w narrację, pokazując, że to o nim właśnie jest ta opowieść. Pisząc o, trudnych czasem, teologicznych kwestiach, posługuje się jak najprostszym i zrozumiałym dla każdego wierzącego językiem.
Jestem głęboko poruszony treścią tej książki. Trafia ona do przekonania z kilku powodów. Na czele trzeba wymienić bogactwo przytoczonych świadectw o rzeczywistych uwolnieniach ludzi nieszczęśliwych. Dalej – uderzająca jest trafność analizy, skąd się biorą zjawiska pewnych bolesnych otamowań, wobec których jak dotąd niemal zupełnie bezradna jest fachowa medycyna. Następnie – płynące z doświadczeń wnioski duszpasterskie warto brać pod uwagę wraz z ich uzasadnieniem, a jest nim wyważona doktryna Autora o relacji w Kościele posługi hierarchicznej i charyzmatu. Ufam, że książka ta sprawi wiele dobrego.
O. Augustyn Jankowski OSB, Słowo wstępne
Zamiarem tej książki nie jest wprowadzać cię w teorię uzdrowienia wewnętrznego. Chodzi raczej o świadectwo i radę, którymi dzielę się, abyś był pociągnięty do osobistej modlitwy o swoje wewnętrzne uzdrowienie. Nowe dotknięcie twojego – dostępnego jedynie dla Bożej łaski – wnętrza, a nie tylko mówienie o tym, ma dokonywać się w czasie lektury. Czas czytania niech stanie się czasem uzdrowienia. Ujawnionych zostało tu wiele łask, które przekraczają miarę działania Bożego w granicach człowieczej natury i zwyczajności. Wszystkie są współczesnymi cudami Pana Jezusa Chrystusa, których świadkami staliśmy się we Wspólnocie Jezusa Miłosiernego „Misericordia”. Są ogłoszeniem niezgłębionego Miłosierdzia Bożego, które chce ogarnąć twoje życie – tak, jak ogarnęło życie ludzi, których historie są tutaj przytoczone.
Ks. Jan Reczek, Wprowadzenie
Ponieważ korzenie grzechu gniewu leżą w sferze emocji, często wydaje się nam, że nie sposób nad nim zapanować. Ta książka udowadnia, że możemy nauczyć się, jak radzić sobie z negatywnymi uczuciami w stosunku do bliźnich w taki sposób, aby nie prowadziły one nas do grzesznego gniewu. Oferuje psychologiczne i duchowe narzędzia, które pomogą Ci kształtować odpowiednie nawyki i kontrolować swoje zachowanie, tak abyś mógł odbudować zdrowe relacje z bliskimi i współpracownikami. Jeśli wprowadzisz w życie proste wskazówki i porady, zawarte na stronicach tej książki, szybko opuści Cię pragnienie odwetu, będziesz w stanie naprawdę przebaczyć tym, którzy cię zranili, i odzyskasz spokój ducha.
Rachunek sumienia to swoisty bilans -- ,,podliczeniu"" podlega nie tylko to, co było złe, ale i to, co było dobre. Za dobro dziękujemy i cieszymy się nim, a za zło żałujemy i przepraszamy. Rachunek sumienia dla seniorów to, przystosowana specjalnie dla potrzeb tej grupy wiekowej, pomoc przy dokonywaniu takiego bilansu, zarówno codziennego, jak i okresowego - przed przystąpieniem do spowiedzi. Zawiera kilka zestawów pytań, opracowanych wg różnych kryteriów, teksty modlitw żalu i skruchy (w tym psalmów) oraz modlitwę przed przystąpieniem do sakramentu pojednania.
,,Ty, który miłujesz serce me, powiedz mi, gdzie pasiesz swoje stada"", powiedz mi, gdzie jesteś! Zakochana dziewczyna z ,,pieśni"" nie lęka się palących promieni południowego słońca. Szuka swego skarbu. Nie lęka się nocy ani tysiąca jej niebezpieczeństw. Szuka, dopóki nie znajdzie. Jednak, gdy znajdzie - ku naszemu zdumieniu - żegna swego umiłowanego. Prosi, żeby odszedł w góry - tam, skąd przyszedł. Czy wszystko się już skończyło, czy może dramat poszukiwania rozpocznie się na nowo?
Książka Christiana Beaulieu wydana w Kanadzie stała się w krótkim czasie bardzo popularna w wielu krajach Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Chcieliśmy więc przybliżyć ten tekst polskim czytelnikom, bo chociaż rozważania autora dotyczą często ekstremalnych sytuacji, ogniskują się w nich pytania odnoszące się istoty chrześcijańskiej postawy. Na czym polega bycie chrześcijaninem we współczesnym świecie? Czy doświadczając cierpienia, odrzucenia i zranienia można czerpać z nich siłę i radość? Czy my - żyjący w XXI wieku chrześcijanie - rzeczywiście wierzymy? Czy umiemy zdać się na Boga i zaufać Jego zbawiającej miłości? I czy doświadczenie własnej słabości umacnia naszą wiarę, czy może ją osłabia?
Bohaterem tej opowieści jest Karolek ? chłopczyk, który został papieżem Janem Pawłem II.Książka jest pięknie ilustrowana opisuje bardzo ważne spotkanie Karolka z Matką Bożą. Tytuł dostępny jest w sprzedaży także w twardej oprawie.
Książka opowiada o przygotowaniach dzieci z Naszego Miasteczka do Pierwszej Komunii Świętej. Uczy jak należy się przygotować na przyjęcie Pana Jezusa do swego serca i pokazuje jak wielką może to dać radość. Do książki dołączony jest obrazek z modlitwą przed komunią świętą i po jej przyjęciu.
Ewangelizacja na Barce to spotkanie z żywym Bogiem w Jego słowie. To doświadczenie świadectwa uczniów Chrystusa. To głoszenie Dobrej Nowiny o Jezusie i zaproszenie do przyjęcia Go jako swojego Pana i Zbawiciela. Podczas rejsu wiślaną barką zaproszeni goście co miesiąc głosili chrześcijański kerygmat. Przepowiadali z mocą Boże Słowo. Mówili o tym jak Bóg działa w ich życiu i jak może działać w życiu słuchaczy. Jak wielu z tych ostatnich spotkało dzięki temu Jezusa, wie tylko Bóg, ale pojawiły się liczne świadectwa o uzdrowieniach – zarówno duchowych, jak i fizycznych – które nastąpiły po udziale w ewangelizacyjnych rejsach.
W tej książce zebraliśmy zapisy głoszenia z pierwszego roku Ewangelizacji na Barce.
Błogosławiona Dorota z Mątowów była mistyczką i stygmatyczką żyjącą w XIV wieku.
Po śmierci męża została pustelniczką – rekluzą. Jej wstawiennictwu przypisuje się liczne uzdrowienia, a nawet wskrzeszenie. Wkrótce po jej śmierci został otwarty proces kanonizacyjny, jednak zawirowania historyczne i polityczne sprawiły, że trwający przez stulecia kult błogosławionej został zatwierdzony oficjalnie dopiero w 1976 roku. Obecnie jest uznawana za patronkę kobiet, hutników, Pomorza i Diecezji Elbląskiej. Dzięki kierownikowi duchowemu Doroty, Janowi z Kwidzyna, zachowały się zapisy jej duchowych doświadczeń, modlitw i rozważań. Wybór z tych unikalnych, pełnych duchowej głębi, tekstów, stanowi główną treść tej książki. Przedstawiona w niej została także sylwetka błogosławionej Doroty oraz omówienie najważniejszych cech jej duchowości.
Twoje życie było moje, nie twoje. Ja sam je rozpocząłem i udoskonaliłem, ja byłem jego części łącznikiem i rządcą, by je tobie zachować aż do wiecznotrwałego żywota. Ja wspaniale w tobie działałem od twego dziecięctwa, wraz z Ojcem i Duchem Świętym, działaniami niewyrażalnie wielkimi, o których ani nie wiesz ani nie możesz wiele powiedzieć. Od czasu, gdy wydobyłem tobie stare serce, rozbudziłem ci tak twoje życie, że odtąd żyło i wspaniale jaśniało przede mną.
Pan Jezus do błogosławionej Doroty
Dr Marta Kowalczyk jest teologiem, autorką wielu artykułów dotyczących historii duchowości. Wykłada na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Odejście do wieczności kogoś, z kim połączonym się było świętym węzłem małżeńskim, z kim stanowiło się jedno ciało, to bardzo trudny moment dla każdej kobiety. Ta książka ma stanowić duchową pomoc dla wdów, zarówno dla tych, które niedawno straciły swoich mężów, jak i tych, które żyją samotnie od dłuższego czasu. W pierwszej części znalazły się piękne, trafiające do serca rozważania, które pomagają odnaleźć sens i właściwą perspektywę w sytuacji utraty małżonka. W drugiej zaś sylwetki świętych i błogosławionych wdów, mogące stanowić inspirację do przynoszącego duchowe owoce, zgodnego z Bożą wolą przeżywania wdowieństwa.
„Wiem, że nie zapomnisz o swoim mężu, bo miłość cały czas przynosi ci o nim wspomnienia. Wiem, że nie będziesz udawała, że rozumiesz cierpienia, których przysporzyła ci jego zbyt szybka dla twego serca śmierć. Wiem, że mogą ci znów przytrafić się chwile, w których będziesz się, smucić i buntować z powodu jego odejścia. Może będziesz wątpiła, czy to, co robisz teraz w swoim życiu, jest ważne. Jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo nie rozumieć, wolno nam płakać, wątpić, walczyć. Jedyne, czemu musimy się sprzeciwiać, to rezygnacja z przyszłości, do której chciałaby nas namówić rozpacz”.
fragment książki
Anna Machalica jest germanistką, członkiem redakcji miesięcznika „Żywe Słowo”, autorką książki Święta Rita. Anioł nadziei.
Bez Ducha i jego charyzmatów nie ma Kościoła. Wielość charyzmatów w ciele Chrystusa leży u podstaw wspólnotyKościoła. Oznacza to, że nie istnieje chrześcijanin bez charyzmatów. W tym sensie każdy chrześcijanin, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy, jest charyzmatykiem.
Modlitwy zawarte w tym zbiorze mają byc pomocą w codziennym życiu w Duchu Swiętym, w doświadczeniu jego mocy i prowadzenia w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.
Niniejsza książka zawiera teksty nowenn, które można odmawiać w czasie trudnych doświadczeń życiowych, między innymi: w chwilach trwogi, smutku czy w czasie niepowodzeń, w chwilach niepokoju o siebie czy o swoich bliskich, w czasie choroby, kryzysu wiary, pokus, osamotnienia czy przed podjęciem ważnej decyzji lub po śmierci osoby bliskiej.
Książka posiada imprimatur.
Obecnie, kiedy codzienne życie okazuje się tak trudne, wielu ludzi oczekuje od wiary więcej niż mogą im dać wyjaśnienia intelektualne. Pragną uzyskać konkretną pomoc i poradę dotyczącą tego, jak mają żyć. Oto powód, dla którego niektórzy zwracają się ku New Age, energii kosmicznej i szukają najprzeróżniejszych rodzajów terapii.Tymczasem chrześcijaństwo oferuje nam silne wsparcie i pomoc duchową, której tak bardzo potrzebujemy. Ojciec Olivier Leborgne jest o tym głęboko przekonany. Uważa on, że w sytuacji przeżywania kryzysu, nieszczęścia czy choroby człowiek może czerpać moc ze źródła, jakim jest zmartwychwstały Chrystus. Trwanie w Bogu pozwala nam żyć pełnią życia, z dala od wszelkich magicznych złudzeń.
Porywająca, mocna duchowo książka o stawaniu się chrześcijaninem, o radykalnym pójściu za Panem, o odkrywaniu swojej drogi życia i wiernym podążaniu nią w myśl wezwania ,,obyś był zimny albo gorący"". Punktem wyjścia są dla autora słowa Chrystusa z Apokalipsy św. Jana. Interpretując je, zgodnie z metodą Ojców Kościoła, poprzez inne teksty biblijne, pokazuje że jako uczniowie Jezusa musimy być radykalni, bo On sam jest radykalny. W nim nie ma >>tak>nietak
Wnikliwa i oryginalna prezentacja postaci, idei i tekstów, które stanowiły inspirację dla św. Brata Alberta. Głównymi bohaterami książki, obok samego Brata Alberta, są święci, bez których nie można go zrozumieć: Franciszek z Asyżu, Jan od Krzyża i Wincenty a Paulo. Lektura obowiązkowa dla każdego, komu bliska jest fascynująca duchowość Biedaczyny z Krakowa - autora obrazu Ecce Homo. Książka jest i nie jest o Bracie Albercie. Jeśli święci nas pociągają i naprawdę fascynują, to dobrze jest zapytać o źródła ich myśli, postaw i duchowości. Czy zaczerpnięcie z tych samych źródeł zaspokoi także nasze pragnienie? Czy wsłuchanie się w teksty, które przemawiały do Brata Alberta, wzbudzi w nas taki sam rezonans? Czy pomoże nam doszukać się w sobie charyzmatu albo przynajmniej wrażliwości, które on w sobie odnalazł i rozpalił? Nawet jeśli nie - jeśli nie zrozumiemy lepiej samych siebie, to z całą pewnością mamy szansę przynajmniej lepiej zrozumieć jego. I w tym sensie jest to książka o Bracie Albercie. ks. bp Grzegorz Ryś
Dlaczego idę na Mszę Świętą? Po co biorę w niej udział? Czym jest dla mnie? Na te proste, lecz ważne pytania każdy chrześcijanin powinien często odpowiadać sam sobie.
Rozważania biskupa Michela Dubost dotyczą właśnie tych pytań i odpowiadają na nie ? uderzająco prostym językiem. Nie tracą one jednak przez to głębi. Pomagają nam spojrzeć na nasze uczestnictwo w Eucharystii w nowy, pozbawiony rutyny sposób.
Michel Dubost jest biskupem w Évry-Corbeil, wcześniej pełnił posługę biskupią w diecezji Armée. Jest mocno zaangażowany w katechizację. Był odpowiedzialny za organizację Światowych Dni Młodzieży w Paryżu w 1997 roku.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?