walka ras, religie i symbole narodowe, tożsamości lokalne
Jungowskie inspiracje
Zenon Waldemar Dudek – Symboliczna integracja zbiorowej świadomości
Encyklopedia jungowska: Kompleks matki (opr. ks. Kazimierz Pajor)
Od psychologii do autopsychoterapii
Jacek Sieradzan – Psychologia, wychowanie a obłęd. Od schizofrenii kultury zachodniej do doświadczenia inicjacyjnego
Archetypy w Kulturze
Tomasz Olchanowski – Hipoteza charakteru narodowego a kultura
Nasze tożsamości
Tadeusz Kobierzycki – Osobowość i narodowość w etnognozie Wincentego Lutosławskiego
Dialog kultur
Agata Strządała – Kształtowanie się tożsamości kulturowej Sikhów. Od religii guru Nanaka do idei Khalistanu
Aneta Krejczy-Woś – Poligynia w dawnych Indiach
Z poetyki archetypów
Krzysztof Mudyń – O dwóch sposobach metaforyzacji świata. Pars pro toto czy intra pro extra?
Mirosław Piróg – Prawda i przeznaczenie. Kabalistyczna wizja człowieka w twórczości Franza Kafki
Na granicy epok
Rostislaw Wygranienko – Kultura współczesna: autentyzm a zawłaszczenie
Forum psychologii kultury
Recenzje: Czesław Matusewicz (Paweł Czarnecki, Dylematy etyczne współczesności)
Czesław S. Nosal – Mądrość psychologa (J. Kozielecki, Psychologia w wielkim świecie)
Doniesienia z badań: Andrzej Pankalla, Diana Ramos de Oliveira – Brazilians and Poles: Cross-cultural (bi-cultural) comparison of negative stereotypes, ethnic identity and values
„Redakcja pisma konsekwentnie proponuje jako główną oś kolejnych numerów pisma swoisty wgląd w treść dzisiejszej kultury przez pryzmat zjawisk i pojęć, których próżno szukać na jej powierzchni. Zgodnie z ideą periodyku, a zatem z jego psychologiczno-kulturoznawczym profilem, są to zawsze pojęcia wiążące się ideą archetypu Junga, opracowywaną z różnych perspektyw.
Tym razem stały się nimi figury anioła i demona. Autorom poszczególnych tekstów nie chodzi jednak o takie ich ujęcie, jakie dominuje w mediach (a więc poprzez pryzmat sensacji oraz indywidualnych i zbiorowych idiosynkrazji), ale głębszy namysł na trwałością określonych wyobrażeń kulturowych, które kształtują dzisiejszą wyobraźnię ludzką, choć zdają się już należeć do minionych faz, typowych dla rozwiniętej myśli religijnej.
Książka prezentuje wieloaspektowe podejście do człowieka, zawiera analizy na styku refleksji filozoficznej i teologicznej. Autor szkicuje optymistyczną wizję człowieka jako osoby, ukazuje go jako istotę zdumiewającą się, szukającą prawdy, dialogiczną, wewnętrznie zintegrowaną. Rozwój człowieka nie zatrzymuje się na poziomie natury ludzkiej, ale idzie ?w górę?. Człowiek to istota zbawiona, zbawiająca się i odkupiona. Śledząc tok tych rozważań, czytelnik odkrywa głębszy obraz siebie, jest zachęcany do rozmowy z samym sobą.
4/2007
Spis treści
Jungowskie inspiracje
Zenon Waldemar Dudek – Fantazja twórcza i symbolizowanie doświadczenia
Encyklopedia jungowska: Kompleks (opr. ks. Kazimierz Pajor)
Od psychologii do autopsychoterapii
Dobrosława Grzybkowska-Lewicka – Tradycyjne i współczesne opowieści o „dotknięciu przez anioła” a koncepcja anioła psychologicznego
Archetypy w Kulturze
Tomasz Olchanowski – Piekło w wymiarze egzystencjalnym i kulturowym
Magdalena Gajewska – Semantyka Pola Pamięci i jej znaczenie dla kultu zmarłych
Nasze tożsamości
Anna Kotłowska – Święta ateistka – Edyta Stein
Dialog kultur
Jacek Sieradzan – Bogowie, aniołowie i demony: rozważania transreligijne
Rafał Qr – Rzecz o Archaniele Gabrielu
Ewa Machut-Mendecka – Karawany dżinnów i czarowników
Z poetyki archetypów
Ireneusz Kaczmarczyk – Poezje
Artur Svetomir Rumpel – Bogowie i duchy w mitologii germańskiej i w Silmarillionie. Próba analizy porównawczej
Na granicy epok
Robert Karwat – Sen biedronki (bajka)
Marta Cywińska-Dziekońska – Z dziejów prywatnego lęku
Forum psychologii kultury
Recenzje: Andrzej Stępnik – Gordyjski węzeł pamięci (Z. Rosińska, red., Pamięć w filozofii XX wieku)
Tomasz Kalbarczyk (Paweł St. Czarnecki, Etyka)
Sprawozdania: Marta Cywińska-Dziekońska – Pięć kartek z kalendarza: Salon Książki w Paryżu 14–19 marca 2008
Autorzy książki – psycholog i psychiatra – podejmują teoretyczne i praktyczne aspekty psychologii kultury, nowej subdyscypliny badań nad kulturowym podłożem życia psychicznego i relacją psyche – kultura. Opracowanie zagadnień psychologiczno-kulturowych nawiązuje do publikacji w ALBO albo. Podejmuje m.in. takie kwestie, jak kryzys psychologii akademickiej, badania jakościowe w psychologii, przeżycia graniczne, perspektywa psycho-kulturowa, głębinowa psychologia kultury, relacja psyche – kultura, wyobraźnia mityczna i in. Książka dla zainteresowanych współczesną psychologią, psychoterapią, antropologią kulturową, zagadnieniami cywilizacji i kultury, postmodernizmem i postscjentyzmem.
ALBO albo jest pismem promującym interdyscyplinarne, humanistyczne spojrzenie na człowieka i kulturę.
Podejmuje aktualne tematy z dziedziny psychologii, psychoterapii, psychiatrii, filozofii, sztuki, literatury, kultury i religii.
Inspiracją ALBO albo jest myśl wybitnego szwajcarskiego psychologa i psychiatry - Carla Gustava Junga.
Spis treści:
Jungowskie inspiracje
Zenon Waldemar Dudek – Archetypowe wzorce inicjacji bohaterskich
Encyklopedia jungowska: Archetyp (opr. ks. Kazimierz Pajor)
Od psychologii do autopsychoterapii
Bogna Choińska – Natura i kryteria prawdy w psychoanalizie
Archetypy w Kulturze
Jacek Sieradzan – Czy charyzma w ogóle istnieje? Próba definicji
Tomasz Olchanowski – „Polowanie na guru”. O szkodliwości postaci manicznych
Nasze tożsamości
Jakub Jan Pudełko – Jan, Artur... Roman Wilhelmi. Złożoność bohaterów – człowiek „nie-monolit”
Dialog kultur
Jerzy Tomasz Bąbel – Duchowi mistrzowie starożytnej Europy
Z poetyki archetypów
Marta Cywińska-Dziekońska, Konrad Świderek – Motyw wilka i jednorożca w wybranych systemach gier RPG („Warhammer Fantasy Role Playing” i „World of Darkness”)
Na granicy epok
Paweł Czarnecki – Etyczne aspekty poradnictwa psychologicznego i psychoterapii
Forum psychologii kultury
Recenzje: Czesław S. Nosal – Kultura i osobowość (D. Matsumoto, L. Juang, Psychologia międzykulturowa)
Dyskusje: Ewa Przyborowska – Dawcy, Pomagacze i Dobroczyńcy
Pierwsze polskie opracowanie życia i osobowości wybitnego psychologa i myśliciela Karola Gustawa Junga. Autor, teolog i filozof badający od lat jego psychologię (por. "Psychologia archetypów Junga") przedstawia własne spojrzenie na dzieciństwo, związki z Freudem, doświadczenie w psychoterapii i zasadnicze koncepcje na temat kultury i religii. Opiera się przy tym na studiach oryginalnych opracowań. Książka pozwala lepiej zrozumieć bogatą osobowość i dokonania naukowe szwajcarskiego psychologa i psychiatry, którego w Polsce przedstawia się jeszcze ciągle w fałszywym, często negatywnym świetle.
Odkryjmy mity, którymi obecnie żyjemy! Będziemy pisać o cichych, `intymnych odkryciach`. Bardzo często ich nie dostrzegamy, ponieważ tak naprawdę największe z nich dotyczą metod na jedną chwilę. Interesujące są często konieczne sposoby poruszania się wśród wielokrotnie złożonych narracji, mediowania `wpomiędzy` różnorodnymi racjonalnościami.
Psycho-kulturowość doświadczenia granicznego pokazujemy przede wszystkim poprzez zbliżanie się ku jednostkowym światom oraz ujmowanie ich w relacji do współczesnych projektów kulturowych akcentujących pojęcie akcydentalności, przejściowości, multilogiczności czy transkulturowości.
Celowo nie definiujemy za Ciebie Czytelniku tytułowego pojęcia psychescapes, zostawiając właśnie Tobie wolną przestrzeń do interpretacji. Co najwyżej, poprzez dobór przykładów współczesnych zjawisk czy podzielenie własnymi doświadczeniami, staramy się wyzwolić w Tobie własne skojarzenia z tym, naszym zdaniem nowym, typem tożsamości.
Książka opowiada historię trzech pokoleń pewnej pruskiej rodziny. Mówi o świecie kobiet żyjących na pograniczu epok i pograniczu kultur. Poznajemy uwikłane losy ludzi na tle realnych wydarzeń historycznych dzisiejszej Warmii, gdzie mieszkali obok siebie Niemcy i Polacy.
„W cieniu drzewa Yggdrasil” to debiutancka powieść, która powstała z inspiracji mitologią germańską i oryginalną kulturą ziem pruskich.
Książka jest poruszającym opisem „przygody", jaką jest spotkanie z narkotykiem. „Wrota percepcji" i „brama duszy", które otwierają marihuana, LSD, haszysz czy „grzybki-psylocybki", zbyt często okazują się drogą do piekła i przyspieszonym kursem autodestrukcji – duchowej, jak i fizycznej. Według Autora ci, którzy poszukują duchowego i psychicznego Edenu i sięgają po narkotyk, mają tylko jedną alternatywę – jest nią religijne oświecenie i spotkanie Chrystusa.
Książka zwraca uwagę na obecność narkotyków w życiu człowieka od zarania dziejów. Opisuje bogactwo roślin i substancji, które były i są wykorzystywane do sztucznego zmieniania percepcji i świadomości. Nasza cywilizacja nie jest jedyną, która uległa magii substancji halucynogennych. Choć do głębokich doznań i psychodelicznego świata wizji dążyli również starożytni "narkomani", spustoszenie duchowe spowodowane narkotykami w naszych czasach jest wyjątkowe. Dążenie do odzyskania utraconego raju za pomocą psychodelików prowadzi według Autora na manowce, z których powrót do normalności bez religijnych doświadczeń jest niezwykle trudny.
Autor omawia zagadnienie homoerotyzmu i sytuację osób homoseksualnych w kulturze różnych społeczeństw starożytnych Bliskiego Wschodu, basenu Morza Śródziemnego oraz Europy Środkowej od czasów najdawniejszych (paleolit) po upowszechnienie chrześcijaństwa w Imperium Rzymskim (IV w. n.e.). Książka posiada walory naukowe (autor odwołuje się do licznych materiałów źródłowych) oraz popularyzatorskie.
?Świetnie napisana, erudycyjna praca Pawła Fijałkowskiego (?) wciąga czytelnika od samego początku i po dojściu do zakończenia skłania do refleksji, że Autor powinien kontynuować historię homoerotyzmu aż do czasów współczesnych. W porównaniu do wielu już opublikowanych w Polsce prac na ten temat, ta książka jest wyjątkowa: zawiera bardzo wiele cytatów, oryginalnych myśli, inteligentnych polemik, nowego spojrzenia na znane postacie z świata antycznego, ?dowartościowuje? wpływ miłości homoerotycznej w burzliwej historii i ewolucji obyczajowości. Dla czytelnika jest prawdziwą przygodą i kopalnią wiedzy?.
Prof. dr hab. Zbigniew Lew-Starowicz
Opowieść autointerpretacyjna budowana z obrazów intymnej biografii. W trzech odsłonach ukazują się czytelnikowi wspomnienia z dzieciństwa, sny i marzenia. Jest to wizyjny zapis indywidualnego losu, misternie splecionego z szerszą, społeczno-historyczną rzeczywistością.
Powieść składa się z dwóch części. W pierwszej – na planie realnym i wyobrażeniowym – rozgrywa się wojna, a jej bohaterem jest Młodzik. W drugiej poznajemy Filipa Lokatę, który zmaga się z konsekwencjami ustrojowej transformacji i podstępnie upływającego czasu.
W książce inspirowanej myślą Junga i psychologią głębi psychologowie, filozofowie, religioznawcy i antropolodzy próbują spojrzeć na kondycję człowieka i jego wysiłki, aby ratować cząstkę swej duchowej natury. Autorzy książki szukają połączeń między dwoma światami (dwiema rzeczywistościami) istnienia i wyrażania się istoty ludzkiej. Starają się objąć świadomość i nieświadomość, racjonalne i duchowe, ludzkie i boskie.
Wśród autorów, reprezentujących różne środowiska naukowe w kraju i za granicą, znajdują się: Don Fredericksen (Cornell University), Massimo Caci (Centro Italiano di Psicologia Analitica), Zofia Rosińska (UW), Ilona Błocian (UWr), Andrzej Pankalla (UAM), Mirosław Piróg (UŚ).
Dominująca pozycja człowieka jako jedynej rozumnej istoty w świecie, przyrodzie i kosmosie od czasów oświecenia zdaje się nie podlegać dyskusji. Człowiek, oczarowany ideą postępu i poznania tajemnic, którymi kiedyś władali bogowie i kapłani, dokonał wielkiego kroku w opanowaniu przestrzeni - zbudował platformy morskie do wydobywania ropy naftowej, wszedł na Mount Everest, stanął na obu biegunach Ziemi, wwierca się wiele metrów w ziemię, aby wydobywać kruszce i surowce energetyczne, lata w kosmos. Człowiek oświecenia i postmodernizmu - homo rationalis - zaczął też panować nad czasem, poznał wiele szczegółów z życia faraonów i władców prekolumbijskich, wyjaśnił tajemnice wyginięcia dinozaurów, potrafi określić płeć nienarodzonego dziecka, przewiduje kataklizmy morskie i trzęsienia ziemi, planuje wyprawę na Marsa.
Unikalna książka przybliżająca myślenie, wyobraźnię i tradycję kultury arabsko-muzułmańskiej. Autorka odnosi się do takich kluczowych przejawów religii i kultury świata muzułmańskiego, jak przesłanie Koranu, subkultura haremu, pielgrzymka do Mekki, Czarny Kamień i świątynia Al-Kaba, magia Tuaregów, sufizm, obrzęd wesela, misterium tazijji.
Na książkę składają się rozmowy autora - pisarza i badacza świadomości literackiej - z osobami uprawiającymi poezję, prozę, krytykę literacką, eseistykę, interesującymi się szerszymi zagadnieniami literatury, sztuki, kultury i twórczości.
Najnowsza książka autorki powieści surrealistycznej "Skrzydła nad Transylwanią" (2005). Zbiór esejów z pogranicza literatury, antropologii kultury i psychologii głębi ze zwodniczymi odniesieniami do autoanalizy, zdarzeń i przeżyć onirycznych.
Autorka dzieli się fascynacją surrealizmem, cywilizacją Orientu i kultury afrykańskiej, średniowiecznymi alegoriami, ulega nieustannej potrzebie reinterpretacji mitu i symbolu zwłaszcza w kulturze europejskiej. Zajmuje ją poszukiwanie św. Graala i pełni kobiecości na przekór rozgoryczonym i niekonsekwentnym feministkom. Kątem oka spogląda na "rewelacje" Dana Browna.
Książka prezentuje mało znany nurt neoplatońskiej myśli filozoficznej i religijnej od V do XV wieku. Autor kreśli sylwetki filozofów (Dionizy Areopagita, Maksym Wyznawca, Eriugena, Joachim z Fiore, Mikołaj z Kuzy). Omawia zjawiska ważne dla ponadczasowych związków filozofii, kultury i religii.
Wybór wybitnych naeoplatoników w tej książce jest nader celny i stanowi świetny przewodnik w olbrzymim temacie. Autor podaje zwięzłą informację o najważniejszym polskim wkładzie do filozofii i religii, jakim są Bracia Polscy. Stara się zwalczać fatalne uprzedzenia, jakie ciągle u nas budzi słowo "gnoza".
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?