Jung wyprzedził swą epokę o kilkadziesiąt lat. Niezwykłość jego koncepcji niepokoiła, a nawet przerażała jego kolegów po fachu, a także teologów, antropologów, etnologów. Jak zauważa wielki moskiewski matematyk, V.Arnold, nawet matematycy i fizycy bronią się rozpaczliwie przed nowymi ideami : "Kowal, który całe życie poświęcił kuciu podków, patrzy z niechęcią na limuzyny". Prof.dr hab.Krzysztof Maurin
Autorka ożywia Platońską koncepcję Erosa, opowieść o drabinie biblijnego Jakuba, mit o Gilgameszu i Psyche, bada postać Mefistofelesa i Józefa K. Książka zawiera oryginalne analizy z pogranicza psychologii i literatury, medycyny i mitologii, socjologii i religii, filozofii kultury i ekologii.
Pierwszy tom informuje o głównych czterech nurtach teoretycznych i znaczących szkołach psychoterapii, pokazuje psychoterapię z perspektywy neurobiologicznej, informuje o organizacji procesu psychoterapii i jego przebiegu, zasadniczych zjawiskach występujących w psychoterapii, technikach pracy stosowanych w głównych nurtach i szkołach praktyki psychoterapeutycznej.
"Ole Vedfelt odkrywa starą prawdę, że mężczyzna musi dojrzeć do męskości, aby mógł zrozumieć i nawiązać dojrzałą relację z kobietą. Na jego drodze do poznania siebie stoi Anima, wewnętrzny obraz kobiety - obraz duszy, który daje wolę życia, natchnienie, wrażliwość. Ten obraz może go usidlić i oczarować, zatrzymując w świecie marzeń, ale może tez wskazać drogę do poznania prawdziwej natury kobiety, a w jej lustrze ukazać własny wzorzec męskości" (Zenon Waldemar Dudek)
Według Junga, pojęcie archetypu nie jest wyłącznie jego wynalazkiem, lecz posiada bardzo długą historię. Można je bowiem spotkać zarówno u teologów wczesnochrześcijańskich, jak i w pismach filozoficznych od starożytności po oświecenie. Jung, jak mało kto inny, stara się ująć i opisać wszystkie wymiary ludzkiej duszy, poczynając od sfer najniższych o charakterze popędowym, poprzez czysto psychiczne procesy, a kończąc na duchu - bo taki właśnie jest człowiek.
Opracowanie najważniejszych szkół interpretacji marzeń sennych. Próba syntezy metod pracy ze snami w oparciu o podejście Junga i własne doświadczenia autora. Zawiera cenne wskazówki nt. diagnozy i terapii w oparciu o sny. Książka dla psychologów, psychoterapeutów i wszystkich zainteresowanych rolą marzeń sennych.Od czasów Freuda i jego książki Objaśnianie marzeń sennych, wydanej w roku 1900, zaczęły się poważne badania snów. Autor tej książki integruje podejście humanistyczne i przyrodnicze w interpretacji marzeń sennych. Omawia teorie wybitnych psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów: Freuda, Junga, Bossa, Halla, Perlsa, Mindella oraz inne koncepcje rozumienia snów (badania Grofa z LSD, rebirthing, podejście ezoteryczne, sny na tle zjawisk społecznych i kulturowych).W podsumowaniu książki Vedfelt przedstawia własną wielowymiarową teorię marzeń sennych, stanowiącą pomost między przyrodniczą i humanistyczną wizją człowieka.
„ALBO albo” jest pismem promującym interdyscyplinarne, humanistyczne spojrzenie na człowieka i kulturę. Nasza oryginalność wyraża się w podejmowaniu aktualnych tematów z dziedziny psychologii, psychoterapii, psychiatrii, filozofii, sztuki, literatury, kultury i religii. Prezentujemy także poezję, opowiadania, ilustracje graficzne polskich autorów oraz cenne myśli (aforyzmy) wybitnych myślicieli wszystkich czasów. Jesteśmy pismem ideowym o szerokich horyzontach – interesuje nas człowiek jako twórca siebie i twórca kultury. Naszą inspiracją jest myśl wybitnego szwajcarskiego psychologa i psychiatry – Karola Gustawa Junga. Nasi Czytelnicy to osoby o otwartym umyśle, wrażliwe na sztukę, wiedzę i żywe zjawiska współczesnej kultury. Wszystkich, którzy wspierają nasze pomysły i szukają z nami bliższego kontaktu zapraszamy do prenumeraty „ALBO albo”. Od 1995 roku organizujemy spotkania z Czytelnikami „ALBO albo” – Forum Inspiracji Jungowskich. W ramach „ALBO albo” działa Rada Naukowa – tworzą ją znani w Polsce badacze, którzy reprezentują takie dziedziny wiedzy, jak filozofia, psychologia, psychiatria, teologia, fizyka, antropologia filozoficzna i prahistoryczna.
życie, miłość, transformacja
Jungowskie inspiracje
Encyklopedia Jungowska: Marzenia senne – Kazimierz Pajor
Od psychologii do autopsychoterapii
Eros, Tanatos, logos. Archetypowa integracja instynktów – Zenon Waldemar Dudek
Kucharka w spiżarni. Style życia i style chorowania – Jadwiga Wais
Archetypy w kulturze
Greccy bogowie nocy i snu z perspektywy psychologii głębi – Tomasz Olchanowski
Ludowa poezja nagrobna w dekanacie tworkowskim – Artur Rumpel
Nasze tożsamości
Zakazane rozkosze Antoniego Opolskiego. Opowieść z czasów Oświecenia – Paweł Fijałkowski
Scena tańca i procesy transgresji estetycznej ciała – Tadeusz Kobierzycki
Dialog kultur
Nawal as‑Sadawi – amazonka feminizmu – Ewa Machut‑Mendecka
Z poetyki archetypów
Intensywność miłosnego milczenia w Dybuku – Natalia Brajner
Na granicy epok
Ekopsychologia i Carl Gustav Jung. Od bojaźni do miłości życia – Anna Gierlińska
Forum psychologii kultury
Recenzje: Egzorcyzmy nad światem bez duszy – Tomasz Olchanowski (Z.W. Dudek, rozmawia S. Rusin, Psychoza czy opętanie?)
Refleksje: Natura oswajana przez sen – Zenon Waldemar Dudek (Cz. Dziekanowski, Odyseja oniryczna)
Eseje: Ballada o rozebranej Polce Waleriana Borowczyka – Tomasz Bohajedyn
Eros, Narcyz i Psyche – Elwira Blazewicz
Wspomnienie: Erel Shalit (1950–2018). Analityk jungowski, pisarz, przyjaciel, mistrz – Aleksandra Szczepaniak
Wolność to dla współczesnej kultury fenomen tyleż znaczący, co nieoczywisty. Jej zdobywanie bądź obrona niezmiennie poruszają zarówno wybitne jednostki, jak i całe społeczności. Czym w gruncie rzeczy jest wolność? Jak ją opisać, zrozumieć, osiągnąć? Podpowiedzi psychologów: wybitnych teoretyków oraz badaczy empirycznych, a także psychiatrów i psychoterapeutów znajdzie Czytelnik w niniejszej monografii. Symfonia koncepcji i stanowisk zręcznie skomponowana przez Autora łączy naukową refleksję z praktyką życia.
Oddajemy w ręce Czytelnika wyjątkową książkę znanego psychoterapeuty i autora. Zawiera ona dwa teksty różne w formie, które próbują odpowiedzieć na fascynujące wszystkich pytania: czym jest i jak działa ludzka psychika oraz na czym polega psychoterapia i rozwój psychiczny człowieka.
"Traktat o psychoterapii" to praca z pogranicza antropologii filozoficznej i metodologii psychoterapii, która przy użyciu struktury krótkich myśli ujętych w punkty stara się zawrzeć całość zjawisk dziejących się w polu ludzkiej psychiki; opowiadanie IMAM umieszcza tę problematykę w dziwnych meandrach ludzkich losów.
Autor prowadzi nas przez labirynt niezwykle trudnych zagadnień w sposób klarowny i prosty, stawia kontrowersyjne tezy dotyczące ludzkiej psychiki oraz rozwiewa nierealistyczne oczekiwania i wyobrażenia na temat zjawiska psychoterapii i rozwoju.
Spis treści:
Traktat o psychoterapii
Wstęp
I. Rzeczywistość psychiczna
II. Narracja – fabuła
III. Tożsamość
IV. Psychoterapia
V. Zmiana – stawanie się
VI. Rozwój – integracja
VII. -
Imam
Jungowskie inspiracje
Prapoczątki obecności Junga w Polsce – Paweł Fijałkowski
Archetypy, typy psychologiczne i osobowość. Współczesny sens teorii Junga – Czesław S. Nosal
Od psychologii do autopsychoterapii
Psychoterapia i psychiatria postjungowska w XXI wieku – Zenon Waldemar Dudek
Archetypy w kulturze
Kantyzm Junga: „rzecz sama w sobie” a archetyp – Jerzy Prokopiuk
Inspiracje jungowskie w twórczości Jerzego Grotowskiego – Zbigniew Osiński
Nasze tożsamości
Jednostka a zbiorowość. O pewnym aspekcie duchowości w ujęciu C.G. Junga – Mirosław Piróg
Dialog kultur
Jung poza cywilizacją zachodnioeuropejską – Tomasz Olchanowski
Jung a buddyzm – Jacek Sieradzan
Z poetyki archetypów
Jungowska struktura duszy – Ewa Machut‑Mendecka
Na granicy epok
Metafory akwatyczne Baumana i Junga. Symbolika alchemiczna w myśli nowoczesnej i ponowoczesnej – Zbigniew Bitka
Forum psychologii kultury
Sprawozdania: XXII Forum Inspiracji Jungowskich „Dorosłe dzieci” – Tomasz Olchanowski
Eseje: Frasobliwe diabły Szczepana Muchy ze wsi Szale – Tomasz Bohajedyn
"Gąbką dłoni przecieram głodne oczy. Towarzyszy mi pragnienie, by wszystko ostrzej widzieć, a zwłaszcza dookolne ciemności" - czytamy w kolejnej książce Czesława Dziekanowskiego. Kulminacyjny punkt dramatu to diagnoza: "Byłem martwy. Martwy cały, z wyjątkiem oczu. One były głodne dziania się, głodne ciekawością, czy się poruszę, czy wstanę z martwych". Żywe oczy, a dookoła śmierć. Głodne oczy bezgranicznie nasycone pragnieniem. W finale dramatu czytamy, że człowiek "najmłodziej czuje się w starości, w bezustannym, wiecznym odchodzeniu". Wyobraźnia silniejsza jest niż śmierć. Czy tak jest, każdy oceni sam.
Książka jest zbiorem baśni opisujących meandryczne ścieżki ludzkiego rozwoju. Przedstawia niebezpieczeństwa, które na tych drogach możemy napotkać oraz mechanizmy pomocne w ich przezwyciężaniu. Napisana przez psychoterapeutę z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w pracy z ludźmi sięga do historii i mitów z różnych kultur odkrywając uniwersalne motywy ludzkich losów, trudności, z którymi wszyscy się borykamy oraz ograniczenia, których nie jesteśmy w stanie pokonać. Na naszej drodze rozwoju pomocne jest sięganie do archetypowej wiedzy zawartej w nieświadomych wzorcach ludzkiej psychiki gdyż, jak pisze autor; "warto pamiętać, że projekt "człowiek" jest niewyobrażalnie skomplikowanym zadaniem a projekt "sensownie rozwijający się człowiek" – prawie niemożliwym do wykonania."
"Oświecenie dziobaków" jest kolejną psychologiczno-baśniową pozycją autora książki "Jak umierają ptaki" wydanej w 2014 roku przez Wydawnictwo Eneteia.
Kultura świata arabskiego, mimo podziałów i konfliktów, zachowuje swoją oryginalną tożsamość. Zgodnie z przedmuzułmańską tradycją plemionami kierują jeszcze szajchowie w chustach, używający na co dzień telefonów komórkowych. Ich synowie to specjaliści od najnowszych technologii, mówiący po angielsku z oksfordzkim czy harwardzkim akcentem. Tradycja świata arabskiego to islam i prawo muzułmańskie szari'at, a także literatura, nauka, wspólnota języka arabskiego, tradycje lokalne.
Książka rozwija wątki poprzedniej, cieszącej się uznaniem
książki Archetypy islamu.
Autor książki integruje podejście humanistyczne i przyrodnicze w interpretacji marzeń sennych. Omawia teorie wybitnych psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów :Freuda, Junga, Bossa, Halla, Perlsa, Mindella poraz inne koncepcje rozumienia snów. W podsumowaniu książki Vedfelt przedstawia własną wielowymiarową teorię marzeń sennych, stanowiącą pomost między przyrodniczą i humanistyczną wizją człowieka.
Książka jest zbiorem refleksji dotyczących zawodu psychiatry, jego relacji z osobami, którym udziela pomocy oraz miejsca w życiu politycznym i społecznym, wątpliwości i trudności związanych z leczeniem i rozpoznawaniem zaburzeń psychicznych oraz pracą badawczą.
Do podzielenia się tymi refleksjami skłoniły Autora doświadczenia i obserwacje poczynione w czasie blisko pięćdziesięcioletniej pracy w tym zawodzie. Osobiste doświadczenia wzbogacone lekturą piśmiennictwa znalazły odbicie w kilkunastu raczej esejach niż opracowaniach ściśle naukowych, które zamieszczono w tym zbiorze.
Część tekstów to zmienione (poszerzone lub skrócone) wersje opublikowanych prac, których podstawowa treść, jak się wydaje, nie straciła na aktualności. Większość to opracowania nowe.
Ostatnia część książki ma charakter wspomnieniowy. Jest poświęcona Profesorowi Lucjanowi Korzeniowskiemu oraz Instytutowi Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Prezentowane w tomie szkice powstawały w różnym czasie i różnych miejscach, niemniej układają się one w pewną "trójcałość", gdyż zogniskowane są wokół trzech głównych zagadnień estetycznych: związków sztuki z problematyką religijną i etyczną, ważnej dla myślenia o sztuce kategorii mimesis oraz kwestii odbioru dzieła sztuki. Autorka przeciwstawia się powszechnej dziś tendencji do wyrywania dzieł sztuki z kontekstu transcendentnego oraz postrzegania sztuki wyłącznie jako wyrazu osobowości twórcy. Sztuka spełnia wciąż rolę pośrednika między człowiekiem a transcendencją rozumianą religijnie. Może być traktowana jako mimesis, które odzwierciedla relację dzieło–rzeczywistość.
Bogna Choińska – filozof, estetyk i literaturoznawca, zajmuje się problematyką francuskiego poststrukturalizmu, autorka licznych artykułów z tej dziedziny (m.in. w "Diametrosie", "Hybris", "Nowej Krytyce", "Filo-Sofiji", "Przestrzeniach Teorii"). Kontynuuje także wcześniejsze zainteresowania literaturoznawstwem (m.in. esejem) oraz estetyką, czego owocem są książki "Sztuka jako wartość wobec kryzysu kultury europejskiej" (2009) i obecna publikacja "Szkice o sztuce" oraz artykuły w "Słupskich Studiach Filozoficznych" i "Lumen Poloniae". Zrealizowała grant MNiSW "Dyskurs podmiotu, podmiot dyskursu. Przemiany we francuskim poststrukturalizmie". Pracuje w Akademii Pomorskiej w Słupsku (Instytut Historii i Politologii, Zakład Filozofii).
Jungowskie inspiracje
Małe i wielkie inicjacje na drodze bohatera – Zenon Waldemar Dudek
Od psychologii do autopsychoterapii
Fenomen duchowości ateistycznej – Tomasz Olchanowski
Inicjacja w szaleństwo – Jacek Sieradzan
Archetypy w kulturze
O miłości od pierwszego spojrzenia – Romeo i Julia – Jadwiga Wais
O Śmierci-Siostrze – Urszula Benka
Nasze tożsamości
Wewnętrzny bohater na drodze indywiduacji – Zenon Waldemar Dudek
Przeżycia psychiczne, religijne i mistyczne podczas wspinaczki wysokogórskiej – Jacek Sieradzan
Dialog kultur
Kulturowe znaczenie łowów na dzika w europejskich społecznościach pradziejowych i starożytnych – Jerzy T. Bąbel
Hermes Hermafroditos. W poszukiwaniu archetypowego symbolu homoerotyzmu – Paweł Fijałkowski
Z poetyki archetypów
Dziady jako rytuał przejścia – Martyna Chrześcijańska
Rytuał odrodzenia Lorda Voldemorta w powieści Harry Potter i czara ognia a jego literackie pierwowzory – Artur Rumpel
Na granicy epok
Idea tolerancji w XVII-wiecznej Europie – Jerzy Kolarzowski
Forum psychologii kultury
Sprawozdania: XIX Forum Inspiracji Jungowskich – Paweł Fijałkowski
Eseje: Ida Pawła Pawlikowskiego – historia nieoczywista – Karina Filak
Ogolona głowa Kurtza – Tomasz Bohajedyn
Monografia omawia podstawowe zagadnienia filozofii człowieka od starożytności do czasów współczesnych, uwzględnia także poglądy autorów polskich. Ukazuje obraz człowiekaod antycznych koncepcji duszy, przez typologie charakterów, filozofię jaźni do współczesnych teorii osobowości i osoby.Książka ma charakter encyklopedycznego przeglądu, który podejmuje, aktualną od starożytności, kwestię jedności ciała, duszy i ducha.
Saul Vogel – urodzony w literackim wcieleniu w 1980 roku – powraca. Zapowiedziany przez autora w zbiorku opowiadań Przypadki Saula Vogla, powrót mistrza wiedzy uniwersalnej, może bawić i uczyć. Proroctwa i nauki archetypowego Żyda możemy uznać za objawienia mądrości nieświadomości zbiorowej. To wysokich lotów fantastyka psychologiczna. Każdy, kto szuka swego narodu wybranego i swej prawdy wewnętrznej, powinien posmakować tę książkę.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?