Z badań przeprowadzonych przez prof. Edytę Gruszczyk-Kolczyńską wynika, że ponad połowa polskich dzieci na styku przedszkole – szkoła jest uzdolniona matematycznie, a co czwarte dziecko – wybitnie! Jak nie stracić tego potencjału? Jak wesprzeć rozwój zdolności matematycznych dzieci u progu klasy pierwszej? Tylko z „Elementarzem matematycznym”!
Elementarz matematyczny to książka wprowadzająca dzieci w podstawowe pojęcia matematyczne. Dzieci uczą się m.in. klasyfikacji, rytmów, orientacji w przestrzeni i na płaszczyźnie, poznają cechy wielkościowe, pojęcie liczby naturalnej, monografię liczb, rozwiązują zadania tekstowe, zapoznają się z działaniami: dodawaniem i odejmowaniem, pieniędzmi i obliczeniami pieniężnymi, dniami tygodnia, miesiącami, zegarem, mierzą długości i obliczają ciężar oraz pojemność, utrwalają znajomość figur geometrycznych i symetrię. Całość zagadnień jest uporządkowana metodycznie i ułożona zgodnie z zasadą stopniowania trudności.
• Zadania w książce są w formie łamigłówek i różnorodnych ćwiczeń aktywizujących odnoszących się do codziennych doświadczeń dzieci. Dziecko widzi sensowność wykonywanych ćwiczeń i ma sporą dawkę motywacji do ich rozwiązania.
• Do elementarza dołączony jest zestaw kostek: 2 tradycyjne kostki z oczkami 1–6 i 2 dziesięciościenne kostki z cyframi 0–9. Kostki wykorzystuje się m.in. do gier matematycznych, które znajdują się w książce. Każda gra jest poświęcona innemu zagadnieniu matematycznemu i w formie fantastycznej zabawy rozwija różnorodne umiejętności: myślenie logiczne, analityczne i strategiczne myślenie, kojarzenie faktów, szybkie podejmowanie decyzji, przewidywanie następstw podejmowanych decyzji, koncentrację i pewność siebie.
• Elementarz zawiera też kilkadziesiąt naklejek – to świetna zachęta do rozwiązywania ćwiczeń.
• Na końcu książki znajduje się wycinanka z elementami, które dzieci wycinają i wykorzystują do rozwiązania zadań. Oprócz doskonalenia konkretnych umiejętności matematycznych dzieci ćwiczą motorykę małą, skupienie i uczą się organizacji pracy.
Polska niezwykła to seria, w której proponujemy odwiedzanie nie tylko miejsc powszechnie znanych, ale też zapomnianych czy związanych z regionalnymi zwyczajami. Staramy się odkrywać lokalne uroki i klimaty. W przewodniku, który oddajemy w Państwa ręce, zachęcamy Państwa do poznania niezwykłych zakątków województwa małopolskiego. Prawdziwe bogactwo Małopolski to góry. Niektóre miejsca są odwiedzane tłumnie np. przez miłośników białego szaleństwa, amatorów wspinaczki, jazdy konnej, kajakarstwa, a nawet szybownictwa i lotów balonowych. W innych można odpocząć od miejskiego zgiełku.Bogata spuścizna wielu pokoleń konkuruje z pyszniącą się naturą. Kraków jako miasto królewskie wyznaczał kierunek w polskiej polityce, gospodarce i kulturze. Władcy byli mecenasami sztuki, a specyficzny artystyczny klimat towarzyszy miastu do dzisiaj. Z żadnym innym regionem nie związało się np. tylu twórców Młodej Polski. To oni spopularyzowali Tatry, Podhale i górali. Tu powstał pierwszy narodowy styl w architekturze, a w wielu wsiach przetrwał żywy folklor, który jak magnes działa na turystów.
azowsze to nie tylko atrakcje Warszawy, choć są one niezaprzeczalne. Oprócz starszych i nowszych symboli stolicy, takich jak: Zamek Królewski, kolumna Zygmunta, wpisana na listę UNESCO Starówka, Pałac Kultury, metro oraz Centrum Nauki Kopernik. Warszawa to miasto bardzo zielone, z licznymi rezydencjami pałacowymi, ze specyficznym folklorem Pragi, z obiektami muzealnymi, które zostały zauważone poza granicami kraju. Chodzi chociażby o Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów polskich Polin. Podwarszawskie miasta-ogrody takie jak Milanówek czy Podkowa Leśna przyciągały świat artystyczny i przedwojennej finansjery. A zielony charakter stolicy przeciętej Wisłą z brzegami o naturalnym charakterze, podkreśla sąsiedztwo Kampinoskiego Parku Narodowego, co jest ewenementem na skalę światową. Takim sąsiedztwem może się poszczycić tylko jeszcze jedna stolica - Nairobi - w afrykańskiej Kenii. Na Mazowszu znajdują się także inne duże kompleksy przyrodnicze: Puszcza Kozienicka na południu, Mazowiecki PK na wschód od Warszawy, Bagno Pulwy między Puszczą Białą, a Narwią, Puszcza Zielona na północy, a to tylko największe z nich. Dzięki niedostępnym niegdyś puszczom do dziś przetrwał kurpiowski folklor, a imprezy i potrawy kurpiowskie są obecnie prawdziwym magnesem na turystów spragnionych rozkoszowania się lokalnymi tradycjami. Na Mazowszu pozostały liczne pamiątki po bitwach i wojnach. Miejsca i hasła ściśle z nimi związane można by długo wymieniać: Pułtusk, Raszyn, Maciejowice, Olszynka Grochowska, twierdze w Warszawie i Modlinie, "Cud nad Wisłą", bitwa nad Bzurą. Zapraszamy!
Województwo wielkopolskie to kolebka polskiej państwowości,o czym można się przekonać podążając śladami pierwszych Piastów przez Gniezno, Ostrów Lednicki czy Poznań. Zresztą stolica Wielkopolski słynie nie tylko z tradycji widocznej w zabytkowych obiektach świeckich i sakralnych,ale też z tradycji osadników wywodzących się z Bambergu, pieczenia świętomarcińskich rogali, kultu pracowitości. W 1956 roku miało tu miejsce znamienne wystąpienie przeciw komunistycznym władzom,a dzisiaj Poznań jest też pierwszą gwiazdą miast targowych. Wielkopolska to też buchające parą parowozy i miłośnicy sportu żużlowego, jeziora, puszcze. Podobnie jak sąsiednie lubuskie, które do pojeziernych walorów może dołożyć zjawiskowe wręcz skrzydlate atrakcjew Parku Narodowym Ujście Warty, słynny Międzyrzecki Rejon Umocniony, który przyciąga nie tylko miłośników wojskowościoraz ślady słowiańskich Łużyczan. Historia nierozerwalnie splata się tu z niemieckimi sąsiadami, a przyroda została nierzadko podporządkowana gospodarnej społeczności,która stworzyła wiele ośrodków miejskich z cennymi obiektami.
Pomorze Gdańskie jest nierozerwalnie związane z Bałtykiem i Państwem krzyżackim.Nie bez przyczyny w Malborku miał swoją siedzibę mistrz krzyżacki i powstał największy zamek.A krzyżackich zamków w pomorskiem prawdziwy dostatek. Bory Tucholskie, Mierzeję i Zatokę Pucką zamieszkują Kaszubi skutecznie broniący tradycjii tożsamości. Kultywują własne zwyczaje, dbają o stroje, zachowali swój język, rzemiosłoi kuchnię. Podobnie rzecz się ma na Kociewiu. Tam oprócz podglądania zachowanych tradycji warto zajrzećdo najstarszego polskiego arboretum w Wirtach, gdzie rośnie jedyny w Polsce egzemplarz orzecha średniegoi jest piękna kolekcja tulipanowców amerykańskich. Dumny Gdańsk z charakterystycznym żurawiem, czyli dźwigiem portowym miasto hanzeatyckiemoże się pochwalić dwoma zachowanymi ratuszami przy ulicach Długieji Korzennej. W XIV w., pod krzyżackim panowaniem, na terenie obecnej historycznej dzielnicy miastafunkcjonowały aż cztery osobne grody (Główne, Stare, Młode, Osiek).Późniejsze dzieje miasta były niemniej burzliwe aż do XX wieku, kiedy to najpierw funkcjonowało Wolne Miasto Gdańsk,potem na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa i wreszcie w latach 80. powstała kolebka Solidarności Gdy w XX-leciu międzywojennym Polska miała utrudniony dostęp do morza zbudowanoGdynię miasto i port. Dar Pomorza i Błyskawica to turystyczne gdyńskie wizytówki.Podobnie jak słynny Monciak deptak w Sopocie. Żuławy Wiślane zagospodarowali osadnicy holenderscy. Rybackie życie wiedli Słowińcy, po których zostały nazwyi malownicze budynki przeniesione do skansenu w Klukach. Właśnie tutaj, w pasie nadmorskim na środkowym wybrzeżuod Darłowa do Ustki i od Sławna do Słupska znajduje się Kraina w kratę,czyli obszar zabudowy potocznie zwanej murem pruskim.Charakterystyczny kraciasty wygląd budynków wynika z konstrukcji ryglowej belki smołowano na czarno,a przestrzenie między nimi bielono. W ten sposób budowano domy mieszkalne, gospodarskie, kościoły, a nawet dwory.
ŚLĄSK I OPOLSZCZYZNA to tereny o niezwykle bogatej historii tworzonej m.in. przez Piastów Śląskich, Czechów, Austriaków, Prusaków, a po II wojnie światowej - Polaków. Poruszamy tematy związane z górnictwem. Wiele miejsca poświęcamy współczesnym wydarzeniom, opisujemy żywy folklor, familiarny styl życia i poczucie odrębności, które przetrwało w licznych wsiach na Opolszczyźnie i na Górnym Śląsku. Proponujemy Państwu wędrówki po wyżynnych zakątkach Polski z fantazyjnymi ostańcami wapiennymi i jaskiniami oraz białe szaleństwo w Beskidzie Śląskim i Żywieckim.
Za sprawą zróżnicowanej budowy geologicznej w starych Górach Świętokrzyskich na turystów czekają jaskinie,z najbardziej znaną w Polsce jaskinią Raj koło Chęcin, gołoborza (wielkie bloki skalne) w najwyższych partiach,czyli Łysogórach, szlaki z marmurowymi akcentami (nieczynny kamieniołom) w Paśmie Zelejowej i wiele innych. Turyści tłumnie odwiedzają również Święty Krzyż, zamek w Chęcinach, świętokrzyskie dymarki w Nowej Słupi,gdzie organizowane są festyny archeologiczne, Krzemionki Opatowskie ze zrekonstruowaną neolityczną kopalnią krzemienia pasiastego, wreszcie Kielce, które oprócz zabytkowych budowli oferują atrakcje stricte geologiczne. Bardzo znany jest rezerwat Kadzielnia (z amfiteatrem w wyrobisku kamieniołomu otoczonym zespołem jaskiń),a nieco mniej popularny rezerwat Ślichowice, gdzie w dawnym wyrobisku kamieniołomu znajduje się tzw. fałd obalonynaocznie tłumaczący procesy tworzenia i zmian górotworów.W rejonie Bałtowa i Stąporkowa odnaleziono i wyeksponowano dla odwiedzających wiele śladów obecności dinozaurów. W małym województwie świętokrzyskim jest dużo lasów.Nie bez powodu utworzono tam aż 9 parków krajobrazowych oraz Świętokrzyski Park Narodowy z Puszczą Jodłową. W tym regionie nie brakuje też świadectw działalności naszych przodków: starych klasztorów i kościołów(na szlaku cysterskim są Sulejów, Wąchock, Koprzywnica i Jędrzejów) , zamków strzegących niegdyś pogranicza polsko-śląskiego(np. Chęciny). Stosunkowo niewielkie obecnie miasta, takie jak: Bodzentyn, Chęciny, Iłża czy Sandomierzodegrały znaczącą rolę w naszej historii i są pełne atrakcji oraz pamiątek z przeszłości. Wiele osób zainteresują zapewne pozostałości obiektów Staropolskiego Okręgu Przemysłowego najstarszego na ziemiach Polski(w Słupi Wielkiej jest muzeum, a na trasie SOP znajdują się aż 32 unikatowe obiekty).
Województwo zachodniopomorskie kojarzy się głównie z morzem, plażą, świeżą rybąi rybakami coraz rzadziej widywanymi w akcji. Są tu wysokie klify wznoszące się na prawie 100 m, największe polskie wyspy i latarnie morskie.Ale są też jeziora wśród lasów i bagien, polodowcowe wzniesienia, rwące rzeki świetnie nadające siędo spływów kajakowych i lasy oferujące spokój, ptasie koncerty oraz grzyby, jagody, maliny i poziomki.Ale i ludzką ręką stworzono tu piękne przyrodnicze zakątki mowa o parkach i ogrodach dendrologicznych(arboretach) w Glinnej, Przelewicach, Karnieszewicach.Egzotyczna drzewa, np. platany, daglezje, sekwoje, mamutowce w innych regionach Polskinie mogłyby tak wspaniale rosnąć. Specyficzny klimat wybrzeża można poczuć w portach, przystaniach, oglądając latarnie morskie czy wreszciemorską twierdzę w Świnoujściu jedyną taka w kraju. A w głębi lądu wśród lasów, między wzgórzami i jezioramiukryte są schrony i umocnienia Wału Pomorskiego.W okolicach Kalisza Pomorskiego znajduje się największy w Polsce poligon wojskowyoraz garnizonowe miasto Borne Sulinowo w czasach PRL-u pełne radzieckich żołnierzyi niedostępne ani dla cywilów ani dla polskiej administracji. W województwie zachodniopomorskim znajduje się największe w Polsce skupisko obiektów romańskich(głównie pocysterskich) powstałe na fali intensywnej chrystianizacji Pomorza przypadającej na XII i XIII w.oraz megality, czyli grobowce sprzed kilku tysięcy lat p.n.e. Nie brak także obiektów gotyckich i późniejszych.Warto zatem oddalić się od plaży, by poczuć tchnienie historii.
Polska niezwykła. Kujawsko-pomorskie. Przewodnik + atlas. Województwo kujawsko-pomorskie ma dwa bardzo silne ośrodki miejskie: Toruń z piękną starówką - ważny członek Hanzy, gdyż pełnił istotną rolę w handlu morskim (!) począwszy od XIII w. oraz Bydgoszcz - nie bez powodu zwana polskim Amsterdamem gdyż rzeki i Kanał Brdy tworzą jej niepowtarzalny klimat. Toruń kojarzymy z Kopernikiem i piernikami, i te atuty miasto znakomicie wykorzystuje. Z kolei Kujawy, Kociewie, Krajna i Pałuki zachowały wiele ludowych tradycji, ale też stworzyły nowe. Przykładowo wizytówką Żnina jest turystyczna kolejka wąskotorowa i... z racji położenia na przesmyku między Dużym i Małym Jeziorem Żnińskim
Bieszczady i Beskid Niski, to górskie wizytówki regionu. Oprócz niezaprzeczalnych walorów przyrodniczych cechuje je duża odmienność kulturowa, bowiem zamieszkiwała je ludność rusińska: łemkowie i bojkowie, którzy nie chcą być utożsamiani z Ukraińcami - czyją swoją odmienność. Po akcji "Wisła" (1947-1950), która miała na celu wysiedlenie rdzennej ludności z powodu sprzyjania Ukraińskiej Powstańczej Armii pozostały opuszczone cerkwie, cmentarze, przydrożne krzyże. Jezioro Solińskie - sztuczny zbiornik o największej pojemności w Polsce - ściągnęło w Bieszczady amatorów sportów i rekreacji wodnej. Kolejna perła w koronie to Roztocze. Pięknie wyrzeźbione - z ostańcami skalnymi i mini wodospadami na rzekach, a jednocześnie łatwo dostępne - przyciąga miłośników naturalnych rozległych panoram. Podobnie jak skałki pogórzy, np. Prządki koło Krosna. I tu dochodzimy do splotu natury z wielkim przemysłem. Okolice Krosna, Jasła i Gorlic to pierwsze na świecie miejsca gdzie pozyskiwano ropę naftową na skalę przemysłową, a ojcem spektakularnego sukcesu tego surowca jest Ignacy Łukasiewicz. Region obfituje w obiekty i pamiątki związane z jego pionierską działalnością. Trudno nie wspomnieć o Przemyślu To siedziba dwóch biskupów (katolickiego i greckokatolickiego), słynnej i nadal działającej ludwisarni, czyli wytwórni dzwonów oraz miasto fajkarzy, czyli producentów fajek! Gdy dodamy rozbudzającą wyobraźnię Twierdzę Przemyśl, w której dzielny wojak Szwejk był uwięziony (!), to spacer po tym pięknym mieście okaże się punktem obowiązkowym poznawania regionu. Podobnie jak zwiedzanie jednej z najlepiej zachowanych rezydencji arystokratycznych w Polsce - pałacu w Łańcucie (związanego z Lubomirskimi i Potockimi).
Co zrobić, żeby dziecko nie zniechęciło się do nauki pisania cyfr? Zachęcić je atrakcyjną formą poręcznych, idealnie dopasowanych do dłoni dziecka kolorowych kart kaligraficznych!Zestaw 22 dwustronnych kart, na których znajdują się liczby od 0 do 12, to doskonałe narzędzie do: - rozwijania umiejętności motoryki małej dzieci, czyli sprawności dłoni i palców,- stymulacji precyzji ruchów,- rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej,- regulacji napięcia mięśniowego w obrębie dłoni i obręczy barkowej.Początkowe karty zawierają różnorodne matematyczne ćwiczenia grafomotoryczne wspierające rozwój myślenia logicznego.Na kartach znajduje się prezentacja liczb od 0 do 12, liczby drukowane i pisane z zaznaczonym kierunkiem pisania. Umieszczony obok zabawny rysunek grafomotoryczny wykorzystujący obraz graficzny poznanej liczby pozwala na rozruszanie dłoni i palców tak, aby płynnie przejść do ćwiczeń pisania danej cyfry w kratownicy po śladzie i samodzielnie, a na koniec do rozwiązywania różnorodnych ćwiczeń z wykorzystaniem poznanej cyfry.Dołączony do pudełka pisak suchościeralny pozwala na wielokrotne trenowanie pisania cyfr, a tym samym przyczynia się do niezrażania się, że coś poszło nie tak, i osiągnięcia sukcesu w nauce pisania!Dodatkowo ostatnie karty utrwalają znajomość liczb.Karty są przeznaczone dla dzieci prawo- i leworęcznych.
Co zrobić, żeby dziecko nie zniechęciło się do nauki pisania liter? Zachęcić je atrakcyjną formą poręcznych, idealnie dopasowanych do dłoni dziecka kolorowych kart kaligraficznych!Zestaw 48 dwustronnych kart, na których znajdują się 44 litery (te same, które dziecko poznaje w klasie pierwszej) ułożone w porządku alfabetycznym, to doskonałe narzędzie do: - rozwijania umiejętności motoryki małej dzieci, czyli sprawności dłoni i palców,- stymulacji precyzji ruchów,- rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej,- regulacji napięcia mięśniowego w obrębie dłoni i obręczy barkowej.Na każdej karcie znajduje się prezentacja litery drukowanej i pisanej wraz z zaznaczonym kierunkiem pisania. Umieszczony obok rysunek grafomotoryczny pozwala na rozruszanie dłoni i palców tak, aby płynnie przejść do ćwiczeń pisania danej litery w liniaturze po śladzie i samodzielnie, a na koniec do różnorodnych połączeń literowych w wyrazach i całych zdaniach.Dołączony do pudełka pisak suchościeralny pozwala na wielokrotne trenowanie pisania liter, wyrazów i całych zdań, a tym samym przyczynia się do niezrażania się, że coś poszło nie tak, i osiągnięcia sukcesu w nauce pisania!Na ostatnich kartach znajdują się propozycje ćwiczeń podsumowujących znajomość samogłosek i spółgłosek.Karty są przeznaczone dla dzieci prawo- i leworęcznych.
Rozwijanie motoryki małej, czyli sprawności dłoni i palców, to jeden z filarów gwarantujących sukces w nauce pisania. Umiejętność prawidłowego trzymania nożyczek i posługiwania się nimi: cięcia papieru, układania wycinków i dopasowywania ich to kamień milowy usprawniania motoryki małej. Wycinankowo to zestaw 32 kart z atrakcyjnymi pracami plastyczno-technicznymi, do których dziecko potrzebuje jedynie nożyczek, kleju i niekiedy zwykłej kartki. Karty nie tylko rozbudzają kreatywność i wyobraźnię dzieci, ale przede wszystkim stymulują rozwój motoryki małej: koordynacji rękaoko i ćwiczeń mięśni dłoni.Karty są ułożone zgodnie z kalendarzem szkolnym mogą stanowić uzupełnienie lub kontynuację tematów poruszanych na zajęciach szkolnych.Tworzenie zaproponowanych prac to tylko początek fantastycznej przygody zrobione drzewo może być elementem makiety parku lub lasu. Liczy się kreatywność i pomysłowość dzieci. Twórcze działania wyzwalają uczucia i emocje dzieci, a także pozwalają na samorealizację!Do tej znakomitej zabawy można zaangażować całą rodzinę dzieci dzięki temu uczą się zgodnej współpracy i odpowiedzialności za powierzone zadania oraz budują poczucie ważności i siły sprawczej.
Jeśli Twoje dziecko właśnie zaczyna swoją przygodę z nauką pisania liter i cyfr, sięgnij po zeszyt kaligraficzny Idę do szkoły.Zaprezentowane w zeszycie 44 litery te same, które dzieci poznają w klasie pierwszej, są ułożone w porządku alfabetycznym. Przy każdej literze znajduje się atrakcyjny rysunek do kreślenia w tunelu, który stanowi świetną zabawę pozwalającą na rozćwiczenie dłoni i palców dzieci. W dalszej kolejności dzieci uczą się rysowania po śladzie szlaczków literopodobnych, a następnie przechodzą do kreślenia liter po śladzie, odwzorowywania kształtu liter i do samodzielnego ich pisania. Na koniec uczą się kreślenia połączeń poznanej litery z innymi literami w wyrazach i zdaniach.Każda liczba od 0 do 10 jest opatrzona zabawnym rysunkiem do kreślenia w tunelu, który utrwala znajomość kształtu poznawanej liczby i umożliwia rozruszanie dłoni i palców dziecka. Następnie dzieci rysują szlaczek cyfropodobny i kreślą po śladzie i samodzielnie poznaną cyfrę. Na koniec wykonują różnorodne atrakcyjne ćwiczenia, które wykorzystują znajomość obrazu graficznego poznanej liczby, wykonują działania dodawania i odejmowania, przeliczają i zapisują swoje obliczenia.
Rozwijanie motoryki małej to jeden z filarów gwarantujących sukces w nauce pisania. Bez odpowiednio wyrobionej sprawności dłoni i palców dzieci mogą mieć trudności w nauce pisania. Ćwiczenia grafomotoryczne to zeszyt, który w formie niezwykle atrakcyjnych, kolorowych i zróżnicowanych zabaw wspierających myślenie logiczne i uwielbianych przez dzieci: łamigłówek, kodowanek, szyfrowanek, labiryntów, plątaninek:stymuluje precyzję ruchów,doskonali koordynację wzrokowo-ruchową,reguluje napięcie mięśniowe w obrębie dłoni i obręczy barkowej.
Wprowadź swoje dziecko w niezwykłą krainę liter, sylab, wyrazów i zdań! Sięgnij po jedną z najskuteczniejszych metod nauki czytania metodę sylabową, dzięki której Twoja pociecha w dość szybkim tempie zacznie składać sylaby w wyrazy, a następnie efektywnie rozwijać technikę coraz szybszego czytania tekstów.Książka jest przeznaczona dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem, i dla tych, które opanowały tę umiejętność i chcą ją rozwijać lub trenować.Elementarz zawiera:teksty na dwóch poziomach trudności: pierwszy jest zbudowany z poznanych liter, a sylaby są w nim zaznaczone kolorami czarnym i zielonym; drugi zawiera wszystkie litery alfabetu i jest przeznaczony do czytania przez dziecko, które zna więcej liter, lub przez dorosłego,zabawne rymowanki, które pomogą utrwalić poznaną literę i związany z nią wyraz,ponad 40 pięknych ilustracji z wieloma szczegółami, które zachęcają dziecko i dorosłego do rozmowy na temat poznanej litery i zawartych przy nich tekstów oraz do różnorodnych zabaw,krótkie pytania quizowe pod każdym tekstem, które sprawdzają rozumienie czytanego lub słuchanego tekstu; dzieci udzielają odpowiedzi z wykorzystaniem naklejek.
Gdy dzień się wydłuża, a niskie zimowe temperatury zastępuje wiosenne ciepło, budzą się w nas nowe siły i pomysły.Cieszą widoki świeżej zieleni, kwitnące sady, kolorowe przydomowe ogródki i NOWALIJKI.Delikatne szparagi, surowe kalarepki, chrupiące marchewki, słodki jak cukierki groszek wyznaczają smaki wiosny.Gdy dodamy do tego bogactwo kiełków, zielone koktajle na bazie świeżych liści, np. mięty czy szpinaku,sałatki z dodatkiem CHWASTÓW, to wiosenne menu może zaskoczyć i zadowolić naprawdę każdego. W kwietniu na straganach pojawia się do niedawna nieco zapomniany rabarbar, można od razu włączyć go do swojej diety.A potem czas na agrest i TRUSKAWKI niekwestionowany owocowy przebój wiosny.Są dostępne od rana do wieczora, w dni powszednie i świąteczne, na każdym rogu i bezwzględnie trzeba to wykorzystać.Zjadać je same na surowo, dodawać do sałatek i koktajli, deserów oraz jako bazę bądź wzbogacenie napojów, kompotów, ciast. W wiosennej kuchni naprawdę wiele może się wydarzyć. Spróbujmy razem odkryć KULINARNE WALORY WIOSNY.Pomogą w tym przepisy z tej książki. Są, i całkiem łatwe, i nieco trudniejsze, pracochłonne i niewymagające wiele czasu.I zachęcamy do eksperymentowania! Przy każdym przepisie są wskazówki, jak go zmodyfikować.A możliwości zmian jest na pewno dużo więcej i z czasem każdy może dodać własna propozycję. Życzymy powodzenia.
Szkolny atlas geograficzny łączy ujęcie globalne (na mapach świata), z przeglądem regionalnym (kontynenty i części kontynentów), który najszczegółowiej został opracowany dla Polski. Charakterystyka środowiska naturalnego, zagadnienia społeczne i gospodarcze są oparte na najnowszych dostępnych danych statystycznych i opracowaniach specjalistów. Na bieżąco są wprowadzane zarówno zmiany polityczne (np. Sudan Południowy), jak i nowe podziały wprowadzane przez naukowców (np. Ocean Południowy) czy też ważne dla naszej przyszłości działania gospodarcze (uzależnienie energetyczne państw Unii Europejskiej od importu paliw z Rosji). Stały zestaw map tematycznych opracowanych dla każdego kontynentu umożliwia przeprowadzanie analiz, które wzbogacają charakterystyczne dla każdego regionu mapy tematyczne (np. zmiany powierzchni Jeziora Aralskiego, Dolina Krzemowa, Unia Europejska itd.)
Główną atrakcją Mazowsza jest niewątpliwie Warszawa z takimi obiektami jak: Zamek Królewski, kolumna Zygmunta i wpisana na listę UNESCO odbudowana z pietyzmem Starówka czy też Pałac Kultury. Ale warto poznać również inne atuty stolicy: Centrum Nauki Kopernik, rezydencje pałacowe (nie tylko królewskie Łazienki), folklor prawobrzeżnej Pragi, czy wreszcie muzea: Powstania Warszawskiego oraz Historii Żydów Polskich Polin.
Dawna stolica Mazowsza – Płock też może być celem turystycznego wypadu, podobnie jak podwarszawskie miasta-ogrody – Milanówek i Podkowa Leśna. Te ostatnie zawsze przyciągały świat artystyczny a powstały dzięki inicjatywie przedwojennej finansjery.
Osobnym rozdziałem turystyki aktywnej jest Kampinoski Park Narodowy. Pieszych i zmotoryzowanych zapraszają także inne duże kompleksy przyrodnicze: Puszcza Kozienicka na południu, Mazowiecki PK na wschód od Warszawy, Bagno Pulwy między Puszczą Białą a Narwią, Puszcza Zielona na północy. Dzięki niedostępnym niegdyś puszczom do dziś przetrwał kurpiowski folklor, a imprezy i potrawy kurpiowskie są obecnie prawdziwym magnesem dla turystów spragnionych rozkoszowania się lokalnymi tradycjami.
A dla miłośników historii znajdą się pamiątki po bitwach i wojnach w: Pułtusku, Raszynie, Maciejowicach, w obecnie położonej na terenie Warszawy Olszynce Grochowskiej, twierdze w stolicy i Modlinie oraz pola gdzie rozegrały się tzw. „Cud nad Wisłą” i bitwa nad Bzurą.
Z mapą samochodową w skali 1 : 250 000 można zaplanować ciekawe wypady, bo zaznaczone są na niej sygnatury atrakcji turystycznych. Zapraszamy!
W wielkopolskiem historia nierozerwalnie splata się z teraźniejszością.To kolebka polskiej państwowości, o czym można się przekonać podążając śladami pierwszych Piastówprzez Gniezno, Ostrów Lednicki czy Poznań. Niektóre tradycje wywodzą się z faktu sąsiadowania z potężnymi Niemcami.Osadnicy z Bambergu przywieźli przepis na świętomarcińskie rogale i zarazili Polaków swoją pracowitością.Pruskie panowanie oprócz germanizacji pozostawiło wysoką kulturę rolną. Przyroda została nierzadko podporządkowana gospodarnej wielkopolskiej społeczności,która stworzyła wiele ośrodków miejskich z cennymi obiektami i w 1919 r. wygrała Powstanie Wielkopolskiegdy odradzała się nasza państwowość. Po koszmarze II wojny światowej w 1956 roku miało tu miejsce znamienne wystąpienie przeciw komunistycznym władzom,a dzisiaj Poznań jest też pierwszą gwiazdą miast targowych. Wielkopolskę na pewno można uznać za raj dla miłośników kolejnictwa i starych parowozów,a część pojezierna dostarcza atrakcji miłośnikom wszelakich sportów wodnych, wędkowania i rekreacyjnego żeglowania. A jak, gdzie i po co dojechać można sprawdzić na naszej turystyczno-samochodowej mapie 1:250 000. Ahoj przygodo!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?