Tendencja do udoskonalania materiałów wiążących i technik ich stosowania jest efektem prowadzenia intensywnych badań naukowych, np. nowej generacji łuki, zamki i ligatury elastomerowe. Nawet cementy i materiały wyciskowe zostały poddane szczegółowym badaniom, aby udoskonalić ich najbardziej pożądane cechy.
Książka ta prezentuje aktualną wiedzę o materiałach ortodontycznych oraz ułatwia orientację w dostępnych na rynku produktach. W książce zostały omówione następujące zagadnienia: struktura i właściwości materiałów ortodontycznych, mechanika i testowanie tych materiałów, zastosowanie technik instrumentalnych w badaniach materiałów ortodontycznych, łuki ortodontyczne, wytrawianie szkliwa i siła systemów łączących, zamki ortodontyczne, ligatury elastomerowe, żywice adhezyjne i kompozyty, cementy szklano-jonomerowe, materiały wyciskowe, przyklejanie do powierzchni niekonwencjonalnych (np. amalgamatu, złota, porcelany), biokompatybilność i reakcje alergiczne.
Choroba Creutzfeldta-Jakoba jest pierwszym w historii medycyny zakażeniem, które przenosi się bez zarazków. Powodują ją zmienione mikrocząsteczki białka zwierzęcego (głównie wołowego) zwane prionami. Pochodzą od krów chorych na gąbczaste zapaleniem mózgu, stąd potoczna nazwa „choroba szalonych krów”. W chwili obecnej nie ma leku, który zwalczyłby zakażenie. Choć chorobę zdiagnozowano najwcześniej w rodzinie farmerów, mających chore krowy, chorują również osoby nie mające żadnej styczności z chorymi zwierzętami, tyle że wcześniej zjadły ich mięso lub kolagen.
W książce omówione zostały grupy chorób neurozwyrodnieniowych, charakteryzujących się odkładaniem w ośro- dkowym układzie nerwowym (i niektórych innych tkankach) nieprawidłowej izoformy białka, prionu PrPSc. W przypadku człowieka do tej grupy zalicza się: kuru, chorobę Creutzfeldta-Jakoba (CJD), chorobę Gerstmanna-Sträusslera-Scheinkera, śmiertelną rodzinną bezsenność oraz sporadyczną odmianę tej choroby – śmiertelną sporadyczną bezsenność. Najwięcej uwagi autor poświęcił przedstawieniu choroby Creutzfeldta-Jakoba. Wspomniane zostały oryginalne przypadki opisane przez Jakoba i Creutzfeldta, omówiono objawy kliniczne tej choroby, badania laboratoryjne i neuropatologiczne oraz odmiany CJD. Dodatkową zaletą publikacji jest bardzo obszerna bibliografia.
Cukrzyca insulinozależna jest chorobą, którą leczy się do końca życia. Ogromną rolę w jej rozpoznaniu odgrywają lekarze pierwszego kontaktu, dlatego też autorzy tej publikacji kierują ją przede wszystkim do nich.
Lekarze rodzinni mają pod swoją opieką pacjentów w różnych stadiach rozwoju choroby, a publikacja ta pomoże im w jej rozpoznaniu oraz leczeniu (w tym w leczeniu różnorodnych powikłań).
Autorka kładzie szczególny nacisk na praktyczną stronę omawianych zagadnień, zwłaszcza na odpowiednią edukację chorego i osób z jego otoczenia, samokontrolę i samoopiekę pacjenta, a przede wszystkim na efektywną współpracę lekarza pierwszego kontaktu z pacjentem. Przedstawianą problematykę ilustrują zawarte w ostatnim rozdziale przypadki kliniczne.
Na końcu książki zamieszczono niezwykle przydatny wykaz adresów internetowych organizacji diabetologicznych, poradników dla chorych, stowarzyszeń, grup wsparcia oraz serwisów internetowych.
Leczeniem chorób serca zajmuje się kardiologia. Leczeniem operacyjnym chorób serca zajmuje się kardiochirurgia. Na pograniczu tych dwóch specjalności znajduje się natomiast kardiologia interwencyjna. Przezskórne interwencje wieńcowe pozostaną głównym zadaniem większości pracowni hemodynamicznych w najbliższej możliwej do przewidzenia przyszłości. Jednak przezskórne zabiegi pozawieńcowe stanowią bardzo ważną i dynamicznie rozwijającą się działalność w wielu pracowniach i dla wielu specjalistów kardiologii interwencyjnej są ukoronowaniem ich pracy zawodowej.
Publikacja ta jest doskonałym źródłem wiedzy na temat diagnozowania i leczenia chorób kardiologicznych. Część I książki koncentruje się na chorobach zastawkowych serca, część II zawiera tematykę dotyczącą nowych rodzajów interwencji w strukturalnych chorobach serca, część III to opis nowych urządzeń wspomagających zabiegi na naczyniach wieńcowych, alkoholowej ablacji przegrody oraz regeneracji mięśnia sercowego. Część IV natomiast zawiera opis zabiegów angioplastyki w celu leczenia zmian naczyniowych zlokalizowanych pozasercowo. Ostatnia część książki została poświęcona towarzyszącym rodzajom obrazowania używanym w nowych przezskórnych interwencjach pozawieńcowych.
W 2001 roku w Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki” powstał pierwszy w kraju ośrodek kardiologii prenatalnej przy szpitalu położniczo-ginekologicznym. Dzięki temu lekarze kardiolodzy i kardiochirurdzy dziecięcy mają szansę pomagać najmłodszym pacjentom – tym w brzuchach matek. Jeśli istnieje możliwość skutecznego leczenia, należy jak najwcześniej postawić diagnozę, aby można było szybko rozpocząć terapię. Nie będzie to jednak możliwe jeśli lekarze opiekujący się ciążą nie będą potrafili odpowiednio szybko rozpoznać wad rozwojowych płodu.
Książka ta zapewnia odpowiednie szkolenie i wskazówki dla położników praktyków, położników-ultrasonografistów, neonatologów, kardiologów dziecięcych, genetyków klinicznych, a także studentów i młodych lekarzy, aby potrafili właściwie zastosować echokardiografię płodową. Dzięki temu, za pomocą „elektronicznego stetoskopu” mogą osłuchiwać, oglądać, badać i leczyć najmłodszych pacjentów in utero.
Choroby zakaźne towarzyszą życiu na ziemi od samego początku. I na pewno nie znikną, wręcz przeciwnie ? wciąż pojawiają się nowe za które coraz częściej odpowiedzialny jest człowiek, jego działania i rozwój cywilizacyjny. Nie da się go uniknąć ani zahamować, należy więc wykorzystać do wynalezienia nowych sposobów radzenia sobie z chorobami, które niesie ze sobą. Najbardziej aktualne informacje dotyczące leczenia chorób infekcyjnych zawarte są w treści tej książki. Korzystano w niej z dostępnych rekomendacji opracowanych przez uznane organizacje medyczne (np. Centers for Disease Control and Prevention) oraz publikacji prezentujących oficjalne stanowisko towarzystw naukowych (np. American College of Physicians / American Society of Internal Medicine, American Heart Association).
Książka ta to zbiór standardów opieki medycznej nad pacjentami z chorobami zakaźnymi, ze zwróceniem szczególnej uwagi na problem leczenia infekcji, doboru leków, ich dawkowania i działań ubocznych. Przedstawiono wprowadzone w ostatnim czasie antybiotyki, a także nowe wskazania terapeutyczne i zasady ich stosowania. Zaprezentowano także najbardziej aktualne zagadnienia, m.in. zakażenie wirusem zachodniego Nilu, wirusowe zapalenie wątroby typu C czy problemy związane z bioterroryzmem.
Ponad 90% przypadków nadciśnienia tętniczego ma charakter pierwotny czyli bez znanej fizycznej przyczyny, którą można by usunąć interwencją medyczną. Przyczyn pozostałych przypadków należy poszukiwać w innych chorobach, najczęściej chorobach nerek. Jest to choroba dość częsta, stąd ogromna ilość dostępnych publikacji na jej temat. Ta publikacja należy do klasycznych opracowań w dziedzinie nadciśnienia tętniczego i od czasu pierwszego jej wydania
w 1973 roku nieprzerwanie służy lekarzom wielu specjalności na całym świecie.
W publikacji omówiono wszystkie aspekty diagnozowania i leczenia nadciśnienia tętniczego, rozpoczynając od technik pomiaru ciśnienia tętniczego, przez nadciśnienie tętnicze pierwotne i wtórne, stany naglące i pilne w nadciśnieniu tętniczym, nadciśnienie tętnicze występujące u kobiet w ciąży, pacjentów z chorobami nerek, dzieci i młodzieży oraz
w innych populacjach. Uwagę poświęcono również guzom chromochłonnym nadnerczy, pierwotnemu hiperaldosteronizmowi, nadciśnieniu tętniczemu wywołanemu przez kortyzol i deoksykortykosteron. Szczegółowo omówiono leczenie nadciśnienia tętniczego: kiedy należy je rozpoczynać, jak modyfikować terapię, jak zachęcać pacjenta do zmiany stylu życia. Dokładnie przeanalizowano farmakoterapię w nadciśnieniu tętniczym, opierając się na wynikach badań klinicznych (opatrzonych zawsze komentarzem) i własnym doświadczeniu autora.
W okresie ostatnich 15 lat obserwuje się największe zainteresowanie tematyką apoptozy. Pomimo intensywnych badań nad procesem apoptozy, do dziś pozostało wiele pytań bez odpowiedzi, szczególnie dotyczących zmian w oś- rodkowym układzie nerwowym (OUN), związanych z patogenezą chorób zwyrodnieniowych jak np. choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane.
Publikacja ta prezentuje najnowsze poglądy na temat podstaw molekularnych starzenia się i chorób OUN z uw- zględnieniem apoptotycznej śmierci neuronów, towarzyszącej fizjologicznemu starzeniu i wybranym schorzeniom neurologicznym. Autorzy omówili osiągnięcia z tej dziedziny z ostatnich kilku lat, dotyczące zarówno patogenezy chorób neurologicznych, jak i możliwości farmakoterapeutycznych, skoncentrowane na apoptozie z uwzględnieniem jej różnych dróg wzbudzenia i przebiegu.
Książka przeznaczona jest dla pracowników naukowych, których polem zainteresowania są szeroko pojęte nauki neurologiczne, zwłaszcza w ujęciu podstaw molekularnych schorzeń neurologicznych, a także dla neurologów, psychiatrów oraz studentów medycyny i farmacji zainteresowanych tymi zagadnieniami.
Z każdym dniem na całym świecie pojawiają się nowe rodzaje alergenów wywołujących zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Ostatnie badania wykazały też, że coraz więcej osób dotyka alergia na rzeczy, które wcześniej ich nie uczulały.
Nie ma na nią skutecznego lekarstwa, albo minie samoistnie, albo jedyne co możemy robić to łagodzić jej skutki.
Książka prezentuje kliniczne podejście do problemów związanych z alergią, zawiera szczegółowe informacje na temat rozpoznania, leczenia i postępowania z pacjentami z różnymi rodzajami chorób alergicznych. Sporo miejsca poświęcono protokołom postępowania terapeutycznego i efektywnego prowadzenia pacjenta.
Zespół redakcyjny obejmuje uznane na świecie autorytety z dziedziny alergologii; ich wspólna praca pozwoliła na opracowanie wszystkich najważniejszych, z klinicznego punktu widzenia, zagadnień dotyczących reakcji alergicznych, od alergii zawodowych i epidemiologii do alergologii pediatrycznej i zabiegów odczulających.
Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej jest najczęściej zalecanym badaniem, które dostarcza wielu cennych informacji pozwalających ustalić właściwe rozpoznanie i odpowiednie leczenie. Jest to również podstawowe badanie,
z jakim mają do czynienia lekarze pierwszego kontaktu oraz pracownicy pogotowia ratunkowego. Z tego względu muszą oni posiadać podstawowe wiadomości praktyczne dotyczące wykonywania i interpretacji zdjęć rtg.
Książka w sposób prosty i zwięzły przedstawia interpretację obrazu rtg. klatki piersiowej. Przedstawiono podstawowe zasady stosowane podczas interpretacji zdjęć, omówiono najczęściej spotykane zaburzenia, pogrupowane według obrazu radiologicznego. W każdym rozdziale omówione są poszczególne zmiany patologiczne, prezentowane jest przykładowe zdjęcie i zamieszczone są dodatkowe informacje w ramce. Schematyczne rysunki naniesione na zdjęcie rentgenowskie pomagają w interpretacji zmiany.
Cukrzyca u kobiety ciężarnej stanowi zagrożenie zarówno dla niej jak i dla płodu, dlatego tak istotne jest jak najszybsze jej wykrycie i rozpoczęcie leczenia.
Choroba ta zazwyczaj przemija po porodzie, ale może także utrzymać się jako trwała cukrzyca. Przebycie cukrzycy ciężarnej predysponuje do rozwoju nieprawidłowej tolerancji węglowodanów w przyszłości.
Książka ta zawiera analizę zaburzeń związanych z cukrzycą ciężarnych (GDM), opartą na wieloletnich badaniach klinicznych.
Autorzy omówili częstość występowania, czynniki ryzyka, a także rodzaje zaburzeń gospodarki węglowodanowej po GDM. Ponadto scharakteryzowali odległe skutki cukrzycy ciężarnych, sytuację u pacjentek z prawidłowym wynikiem kontrolnego testu obciążenia glukozą oraz występowanie przeciwciał przeciwko dekarboksylazie kwasu glutaminowego.
Zwrócono również uwagę na opiekę poporodową w grupie kobiet z GDM w wywiadzie. W ostatnim rozdziale zamieszczono wykaz adresów ośrodków specjalistycznych w poszczególnych regionach Polski, w których mogą znaleźć opiekę kobiety chorujące na cukrzycę.
Do niedawna ortodoncja była rozumiana jako profilaktyka i korygowanie wad zgryzu u dzieci i młodzieży, Dzisiaj, w tej specjalności, dokonał się olbrzymi rozwój, coraz częściej pacjentami ortodontycznymi są ludzie dorośli. Od ortodontów oczekuje się nie tylko dobrych wyników leczenia, ale także poprawy estetyki wyglądu.
Po raz pierwszy podręcznik ortodoncji łączy dwa niezwykle ważne aspekty leczenia ortodontycznego: estetykę i bio- mechanikę, która jest najważniejszym aspektem projektowania aparatu ortodontycznego. Zakres tematyczny tej publikacji jest bardzo szeroki: od diagnostyki i planowania leczenia po zasady biomechaniczne i rezultaty leczenia różnych wad zgryzu.
Książka podkreśla sposoby osiągania celów leczenia za pomocą aparatów ortodontycznych zbudowanych w oparciu
o biomechanikę. Autorzy przedstawiają liczne badania przypadków za pomocą setek kolorowych ilustracji różnych wad zgryzu oraz aparatów ortodontycznych.
Neurotoksyna botulinowa wkroczyła do arsenału leków w Polsce prawie 20 lat temu i odnosi wielkie sukcesy w der- matologii, neurologii i nie tylko. Dziś jest w codziennym użyciu w wielu ośrodkach medycznych, w rehabilitacji oraz medycynie estetycznej i cieszy się uznaniem dzięki efektywności sięgającej 90%. Niestety wiedza na temat stosowania neurotoksyny nie zawsze jest na odpowiednim poziomie. Aby ją zwiększyć powstała ta książka czyli praktyczny przewodnik, który ? jak wskazuje Autor ? ma służyć lekarzom w codziennej pracy jako podręczne źródło informacji, a je- dnocześnie przyczynić się do upowszechnienia stosowania neurotoksyny botulinowej.
Profesor Teofan M. Domżał poszerzył publikację o podrozdział na temat bólów krzyża, skali oceny skuteczności rehabilitacji w spastyczności po wstrzyknięciu neurotoksyny (GAS), a także o opisy nowych leków. Ponadto uaktualnił informacje na temat stosowanych dawek neurotoksyny. Załączona lista uzupełnionego i uaktualnionego piśmiennictwa pozwala pogłębić wiedzę.
Pierwotne chłoniaki skóry prezentują specyficzne objawy kliniczne, a także różnią się przebiegiem i rokowaniem od wykazujących zbliżony obraz histologiczny chłoniaków węzłowych.
Stanową tym samym odrębną, pod względem klinicznym i biologicznym, grupę rozrostów a klasyfikacje dotychczas stosowane do podziału chłoniaków węzłowych są dla nich nieadekwatne. Pojawiła się więc konieczność dokładnego ich opisania.
To zadanie spełnia książka „Pierwotne chłoniaki skóry”, która przedstawia aktualną klasyfikację, charakterystykę poszczególnych typów, rodzaje badań oraz leczenie pierwotnych chłoniaków skóry.
Szczególnym atutem publikacji jest atlas kolorowych zdjęć, zbieranych przez Autorów przez wiele lat pracy klinicznej, stanowiący odrębną część książki.
Kompendium wiedzy urologicznej i integralnie z urologią związanej, które jest pomocne w codziennej praktyce urologów, nefrologów, lekarzy rodzinnych oraz studentów. Mały format, mieszczący się w kieszeni lekarskiego fartucha, pozwala na sięganie do publikacji w każdej chwili.
Cennym uzupełnieniem treści są liczne ilustracje i tabele, które pomagają szybko znaleźć istotne informacje, zdiagnozować chorobę i podjąć właściwą decyzję dotyczącą leczenia.
Książka zawiera m.in. opisaną szczegółowo najnowszą wiedzę z zakresu laparoskopii i endoskopii. Zaprezentowano sposoby pobierania i analizowania próbek moczu, przeprowadzania tomografii komputerowej, USG, badań radioizotopowych oraz innych metod diagnozowania schorzeń układu moczowo-płciowego. Omówiono również choroby tego układu i związane z nimi dolegliwości, takie jak krwiomocz, kamienie w nerkach lub moczowodach, zaburzenia seksualne, infekcje narządów moczowo-płciowych oraz wiele innych zagadnień.
Coraz więcej ludzi osiąga podeszły wiek. Starzenie można określić jako genetycznie uwarunkowany epizod normalnego życia. Wydłużający się okres życia zobowiązuje do dbałości o sprawność narządu żucia czyli zachowania jak największej liczby zębów, oraz starań o zachowanie w dobrym stanie zdrowia przyzębia i błony śluzowej. Zwolnione procesy przemiany materii, zmieniona reakcja na zażywane leki oraz mechanizm ich działania mogą wpływać na wystąpienie patologicznych objawów w jamie ustnej.
?Stomatologia wieku podeszłego? to drugie wydanie książki poświęconej zagadnieniom zmian występujących w jamie ustnej i metod ich leczenia u osób starszych. Ważne jest podkreślenie tego, że leczenie u osób starszych jest inne niż u ludzi młodszych, gdyż przebieg choroby zazwyczaj jest wolniejszy i słabiej nasilony. Publikacja obejmuje między innymi zagadnienia: anatomii i fizjologii narządu żucia, epidemiologii i badania jamy ustnej oraz planowania jej leczenia, próchnicy zębów, choroby błony śluzowej i przyzębia, a także opieki nad jamą ustną.
W szeroko rozumianych naukach dentystycznych, pomimo ?zanglizowania? nazewnictwa klinicznego, język łaciński nadal odgrywa istotną rolę umożliwiając wzajemne zrozumienie specjalistów różnorodnych dziedzin dentystycznych
z całego świata.
Publikacja ta składa się ze skorowidzów: tematycznego oraz alfabetycznego, obejmujących terminy anatomiczne, patomorfologiczne i kliniczne z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją, w niektórych przypadkach wykorzystywane także przez inne dziedziny nauk dentystycznych. Jest pomocna w kształceniu zarówno przed-, jak i po- dyplomowym, dzięki kompleksowemu zebraniu i usystematyzowaniu terminologii stosowanej w tych dziedzinach.
Zmiany endodontyczno-periodontologiczne należą do najbardziej zaawansowanych zmian zarówno w endodoncji, jak
i w periodontologii. Jeszcze do niedawna jedyną metodą leczenia zęba dotkniętego tymi zmianami była ekstrakcja. Obecnie, jest to ostateczność.
Publikacja ta przedstawia aktualny stan badań oraz doświadczenia własne autorów dotyczące diagnostyki i leczenia zmian chorobowych o podłożu endodontyczno-periodontologicznym i periodontologiczno-endodontycznym czyli zmiany endo-perio i perio-endo.
Książka omawia struktury morfologiczne przyzębia oraz tkanek endodontycznych z uwzględnieniem dróg wzajemnego kontaktu, biologię miazgi oraz przyzębia okołowierzchołkowego i brzeżnego, struktury podporowe zęba i ich relację do zmian endodontyczno-periodontologicznych, wybrane elementy diagnostyki różnicowej chorób miazgi i przyzębia, wpływ chorób miazgi i metod ich leczenia na przyzębie, wpływ chorób przyzębia i ich leczenia na miazgę zęba, metody leczenia zmian endo-perio oraz farmakoterapię (ze szczególnym uwzględnieniem antybiotykoterapii). Cenną ilustracją omawianych kwestii są liczne tabele i ryciny.
Nauka oceniania wzajemnych stosunków i proporcji pomiędzy zębami, ich relacji względem kości, mięśni, nerwów
i naczyń bezpośrednio związanych z zębami i twarzą należy do pierwszych zadań adeptów stomatologii. Pomocą w tym zadaniu jest ta publikacja.
Zawarto w niej zagadnienia dotyczące elementów i struktur jamy ustnej, terminologii budowy zębów, szczegółowe opisy uzębienia stałego i mlecznego (oraz mieszanego), charakterystykę najczęściej spotykanych zaburzeń dentystycznych, a także techniki szkicowania i modelowania zębów. Opisano również znaczenie anatomii dentystycznej w medycynie sądowej.
Zamieszczone w książce informacje, zebrane podczas wieloletniej praktyki zawodowej autorów, zostały przedstawione w sposób przejrzysty i zwięzły. Liczne pytania testowe i ćwiczenia praktyczne oraz tabele, ilustracje i szczegółowe rysunki ułatwiają przyswojenie niezbędnej wiedzy. Na końcu książki znajduje się dodatek w postaci kart, zawierających charakterystykę wspólną dla wszystkich zębów w danej klasie oraz wykaz różnic pomiędzy zębami każdej klasy i po- szczególnymi łuków zębowych.
W ostatnich latach pojawiło się na rynku wiele podręczników dotyczących nauczania przedmiotów stomatologicznych. Zdecydowanie mniej jest takich opracowań, które omawiałyby zagadnienia medycyny ogólnej dla lekarzy dentystów. Natomiast zupełny brak odnotowuje się w dziedzinach medycyny praktycznej dla stomatologów. Zaprezentowany podręcznik jest cennym uzupełnieniem w tym temacie. Podaje on w bardzo przystępnej formie opisy stanów nagłych i przypisuje im właściwe postępowanie farmakoterapeutyczne.
Pierwsza część pracy to rozdziały opisujące stany zagrożenia życia związane z zaburzeniami krążenia. Drugą część stanowią odczyny alergiczne, które bardzo często zdarzają się w gabinetach stomatologicznych. Trzeci element pracy to stany mające związek z niewłaściwym metabolizmem lub spadkiem składników krwi. Mają one bezpośrednie przełożenie na świadomość pacjenta i konieczność reagowania przez personel medyczny. Jako kolejną część autorzy potraktowali urazy, obecność ciał obcych, także stany, które mogą się zdarzyć, a nie mają bezpośredniego związku z wizytą u dentysty. Na końcu pracy znalazły się opisy zabiegów ratunkowych, działań niepożądanych stosowanych leków, odtrutki i zagadnienia prawne.
Oceniając całość podręcznika, stwierdzam, że podane algorytmy postępowania, kolejność podawania leków, a w szczególności opis stanów, które należy zdiagnozować i rozróżnić przed zastosowaniem preparatów leczniczych, stawiają tę książkę w rzędzie nowoczesnych i najbardziej pożądanych. Jej lektura pozwala na uświadomienie sobie, jak wiele może się zdarzyć w codziennej praktyce i jak wiele zależy od naszej znajomości farmakologii. Jest to pierwsze tak kompleksowe opracowanie tematu reakcji na stany nagłe w gabinecie stomatologicznym.
Prof. dr hab. n. med. Marek Ziętek
(fragm. recenzji)
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?