Alfons Mucha (1860-1939). Był czeskim malarzem, ilustratorem i grafikiem, uznawanym za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli secesji. Mucha zdobył międzynarodową sławę dzięki swoim charakterystycznym plakatom, zwłaszcza tym tworzonym dla słynnej aktorki Sarah Bernhardt. Jego styl wyróżniał się ornamentalnością, delikatnymi liniami, pastelowymi kolorami i wizerunkami kobiet otoczonych roślinnymi motywami. Po latach spędzonych w Paryżu i innych miastach Europy, Mucha powrócił do ojczyzny, gdzie stworzył swoje największe dzieło - monumentalny cykl malarski "Epopeja słowiańska", przedstawiający historię narodów słowiańskich. Album prezentuje blisko 60 dzieł tego artysty.
Najnowszy tomik w serii "Fotografia", w którym dotychczas ukazały się minialbumy o Zdzisławie Beksińskim i Janie Bułhaku, prezentuje zdjęcia wykonane przez jednego z najwybitniejszych twórców początku XX wieku - Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego).Ten niezwykle zdolny artysta był nie tylko malarzem i dramaturgiem, lecz także fotografem. Tematem jego zdjęć byli głównie członkowie rodziny, przyjaciele i ukochane, w tym tragicznie zmarła Jadwiga Janczewska. Witkacy fotografował również Tatry, Zakopane oraz zagraniczne miejscowości, które odwiedzał między innymi z ojcem Stanisławem Witkiewiczem. Na szczególną uwagę zasługują także autoportrety, na których nierzadko pokazywał siebie w humorystyczny sposób - warto chociażby wymienić słynne "Miny".Minialbum opatrzony wstępem Zofii Radwańskiej prezentuje najciekawsze fotografie Witkacego zgromadzone w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.
Minialbum prezentuje blisko 60 zdjęć autorstwa wybitnego fotografika i czujnego obserwatora rzeczywistości - Chrisa Niedenthala. W fotografiach tych odnajdujemy nie tylko obraz świata lat 70., 80. i 90. ubiegłego wieku, ale także kadry współczesnych wydarzeń sprzed kilku-kilkunastu lat. Na wszystkich fotografiach możemy dostrzec echo czasu - jego troski, nadzieje i zwykłe gesty ludzi. Niedenthal jednocześnie dokumentuje rzeczywistość i ją przenika, wyławia często pomijane, ale znaczące, momenty. Jest ze swoim aparatem tam, gdzie historia miesza się z codziennością, tam, gdzie mają miejsce wielkie przemiany i gdzie pozornie nic się nie działo. Album ten jest zaproszeniem, by spojrzeć zarówno w tę odległą, jak i bliską historię. Zbiór uzupełnia refleksyjny wstęp Rafała Olbińskiego, a jego oprawę graficzną stworzył prof. Lech Majewski.
Album "Dwór polski w starej fotografii" to niezwykła podróż w czasie do serca polskiej historii i tradycji. To unikalny zbiór archiwalnych zdjęć, które przywracają pamięć o dawnych siedzibach szlacheckich, ich mieszkańcach i codziennym życiu, jakie toczyło się w polskich dworach. To nie tylko album fotograficzny - to opowieść o Polsce, której już nie ma, a która wciąż żyje w naszej kulturze, sztuce i tożsamości. Każda fotografia to zatrzymany w kadrze fragment historii - eleganckie fasady dworów, rodzinne spotkania w ogrodach, zapomniane wnętrza pełne klasy i uroku. Album stanowi nawiązanie do znakomitej publikacji wydanej przez wydawnictwo BOSZ w 2007 roku, skierowany jest zarówno do miłośników historii i fotografii, jak i do wszystkich, którzy pragną na nowo odkryć piękno i duchowość polskiego dziedzictwa ziemiańskiego. Na kartach albumu zobaczyć można zarówno nowe, jak i już pokazywane w poprzedniej edycji, ponadczasowe, oryginalne fotografie z XIX i początku XX wieku, opatrzone wstępem autorstwa Jana K. Ostrowskiego oraz starannie opracowanymi opisami przybliżającymi kontekst historyczny i kulturowy prezentowanych dworów.
"Legendy zamków świętokrzyskich" to ilustrowana księga ludowych i literackich podań pióra Bartłomieja Grzegorza Sali przedstawiająca 24 najciekawsze zamki ziemi Świętokrzyskiej - Gór Świętokrzyskich oraz otaczających je pogórz i przedgórz, m.in.: zamek w Opocznie, Szydłowcu, Kielcach, Chęcinach, Ujazdowie czy Sandomierzu. Publikacja poświęcona jest warowniom wyrosłych przed wiekami na tym terenie, w śródgórskich kotlinach lub w okolicy świętokrzyskich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie. Autor przedstawia pokrótce dzieje każdego zamku, a następnie związane z nim legendy.
Jacek Sroka (ur. 1957) - specjalizujący się w sztuce figuratywnej absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych znany jest ze swych prac malarskich, rysunkowych i graficznych. W swojej działalności artystycznej posługuje się głównie metaforą i groteską, łącząc je z elementami współczesnego ekspresjonizmu. Jest laureatem wielu nagród, a jego prace znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych na całym świecie, m.in. we Francji, Stanach Zjednoczonych czy w Japonii. To mistrz narracji wizualnej, który skłania widza do refleksji.Album, opatrzony wstępem dr Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej, prezentuje najważniejsze dzieła artysty.
W całej Europie przez wieki powszechna była wiara w mroczne istoty wstające z grobu, by prześladować żywych. Przykłady działalności krwiożerczych upiorów notowano m.in. na rozległych obszarach od Polski po Grecję, z Transylwanią na czele. Od czasów Goethego wampiry wkroczyły do literatury pięknej, by stać się ulubionymi postaciami dziewiętnastowiecznych powieści grozy. Bartłomiej Grzegorz Sala, historyk, etnolog i krajoznawca, czerpiąc z ludowych opowieści, dawnych kronik i dokumentów, gotyckich romansów i klasycznych produkcji filmowych, stworzył poczet dwudziestu ośmiu wampirów grasujących u stóp Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Gór Dynarskich. Autor szczegółowo opisuje postać każdego nosferatu, przytacza jego genezę i historyczny pierwowzór, charakteryzuje jego wygląd i zachowanie, a także kreśli miejsce w późniejszych kulturowych odniesieniach. Tło historyczno-geograficzno-kulturowe tworzą opisy poszczególnych krain w odnośnych okresach, uwagi o dziejach literatury i kina grozy, noty o miejscach szczególnie związane z konkretnymi wampirami. Dzięki temu książka stanowi interdyscyplinarną kopalnię wiedzy o upiorach, nie przestając być mroczną opowieścią o nosferatu. Publikację wzbogaca interesujący i pobudzający wyobraźnię projekt graficzny, ujmujący klasyczne opowieści w nowoczesną, minimalistyczną formę.
Legendy zamków karpackich to zbiór 65 ludowych i literackich podań, na nowo opracowanych piórem Bartłomieja Grzegorz Sali. Związane są one z zamczyskami polskich Karpat, wznoszącymi się od przedpola Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Dotyczą warowni wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy karpackich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie. Na kartach książki na nowo ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy.Autor, historyk i etnograf, uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków, a także komentuje wykorzystane motywy w kontekście kulturowym, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. W ten sposób praca nabiera elementów popularnonaukowych i edukacyjnych, nie tracąc swego literackiego charakteru.
Najnowszy tomik w serii Malarstwo Polskie, w którym dotychczas ukazały się m.in. minialbumy z dziełami Chełmońskiego, Beksińskiego czy Łempickiej, prezentuje dorobek malarski Krzysztofa Kiwerskiego.Kiwerski to twórca wyjątkowo wszechstronny. Jest nie tylko malarzem i grafikiem, ale również uznanym reżyserem, scenarzystą i autorem oprawy plastycznej filmów animowanych. Ta interdyscyplinarność przenika się w jego malarstwie. Obrazy artysty często charakteryzują się dynamiczną formą, głębokim kolorem i narracyjnym charakterem. Kiwerski w swoich pracach buduje własny, rozpoznawalny świat - pełen symboliki, napięć i przemyśleń.Artysta jest absolwentem krakowskiej ASP, obecnie profesorem Pracowni Sztuki Animacji niniejszej uczelni. Za twórczość malarską otrzymał m.in. II nagrodę na VII Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego w Szczecinie czy Medal St. Wyspiańskiego na Salonie Malarstwa Krakowskiego. Brał udział w ponad 100 wystawach w Polsce i na świecie.
"Legendy zamków sudeckich" to ilustrowana księga ludowych i literackich podań pióra Bartłomieja Grzegorz Sali przedstawiająca 30 najciekawszych zamczysk Sudetów tj.: zamek w Prudniku, Ząbkowicach Śląskich, Gniewoszowie, Zagórzu Śląskim, Bolkowie czy Czocha w Leśnej.Publikacja poświęcona jest warowniom wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy sudeckich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie. Autor przedstawia pokrótce dzieje każdego zamku, a następnie związane z nim legendy. Na nowo ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy.Autor, historyk i etnograf, uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków, a także komentuje wykorzystane motywy w kontekście kulturowym, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. Książka ma charakter zarówno popularnonaukowy jak i edukacyjny, zachowując przy tym literackość przekazu.
Strach się bać - autorstwa profesora Jerzego Bralczyka, to bogato ilustrowany leksykon, poświęcony słowom i wyrażeniom wywołującym lęk. Przechodząc od A do Z, autor przedstawia czytelnikom szereg stanów, zjawisk, działań, chorób, ale też zwierząt i postaci, które straszą ludzkość od zarania dziejów. Opowieści te, obfitujące w językoznawcze ciekawostki, choć przyprawiają o gęsią skórkę, podszyte są sporą dawką (czarnego) humoru. To wspaniałe źródło wiedzy dla wszystkich, którzy kochają język polski, horrory i literaturę grozy. Co ważne, tekstowi pełnemu strachów towarzyszą równie makabryczne wizualizacje ludzkich lęków uwiecznione przez najwybitniejszych twórców malarstwa europejskiego, m.in. Rembrandta i Goyę. Wydanie w etui.
Tradycja wytwarzania nalewek i likierów praktykowana jest na ziemiach polskich od stuleci. "Domowe nalewki i likiery" to książka z przepisami, która zadowoli każdego konesera wykwintnych trunków produkowanych według starannie przestrzeganej, tradycyjnej receptury. Dzięki wykorzystaniu najlepszej jakości owoców i ziół, każda nalewka cechuje się charakterystycznym i niepowtarzalnym smakiem. Wszystkie przepisy przedstawione zostały w sposób jasny i przejrzysty, co umożliwia wykonanie trunków w domu. Ten praktyczny przewodnik oferuje 23 sprawdzone przepisy, dzięki którym z łatwością stworzysz w domu aromatyczne i naturalne trunki. Wydanie skupia się na wykorzystaniu naturalnych składników, aby nalewki były nie tylko smaczne, ale i wspierały zdrowie.
"Alfons Mucha - zeszyt do kolorowania" to wspaniała propozycja dla każdego, kto kocha secesję i szuka relaksującej, kreatywnej rozrywki. W środku znajdziesz 15 reprodukcji najsłynniejszych dzieł mistrza oraz 14 szkiców gotowych do pokolorowania. Przy każdej ilustracji umieszczono oryginalną pracę, co pozwala zarówno na wierne odwzorowanie klimatu i kolorystyki secesji, jak i na swobodne eksperymentowanie z własną paletą barw.To nie tylko doskonały sposób na wyciszenie z kredkami czy flamastrami, ale również wyjątkowa okazja, by zagłębić się w charakterystyczny styl i motywy przewodnie jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów epoki. Idealny dla fanów kolorowanek dla dorosłych, miłośników sztuki Art Nouveau i wszystkich, którzy cenią połączenie przyjemności z inspirującą podróżą przez historię sztuki.
„Vincent van Gogh” to album, który pozawala czytelnikowi zanurzyć się w świat barw. Ten album to nie tylko zbiór znanych, przepięknych reprodukcji dzieł artysty – to podróż przez burzliwe życie Vincenta van Gogha, człowieka, który widział więcej niż inni i malował to, czego słowami nie da się wyrazić. Album zawiera nie tylko „Słoneczniki” i „Gwiaździstą noc”, ale i samotność pól, szept nieba, krzyk koloru. Każdy obraz to, zawieszona między światłem a cieniem, opowieść o pasji silniejszej niż cierpienie. O sztuce, która nie potrzebuje uznania, by stać się nieśmiertelną.
Minialbum prezentujący dzieła sakralne profesora Jerzego Nowosielskiego (1923–2011), wybitnej postaci w świecie sztuki. Nowosielski był znany ze swojego unikalnego podejścia do sztuki sakralnej, które polegało na harmonijnym łączeniu tradycji z nowoczesnością, głęboko zakorzenionego w duchowości. To podejście wynikało z jego rozległych zainteresowań filozoficzno-teologicznych. Minialbum przedstawia wybrane, imponujące polichromie monumentalne oraz pojedyncze ikony, stanowiące znaczną część jego artystycznego dorobku.
Gustav Klimt (1862–1918). Był austriackim malarzem i jednym z czołowych przedstawicieli secesji wiedeńskiej. Klimt rozpoczął karierę jako dekorator wnętrz i malarz akademicki, ale z czasem wykształcił własny, rozpoznawalny styl, łączący symbolizm, dekoracyjność i erotyzm. Jego najbardziej znane dzieła to „Pocałunek”, „Złota Adela” oraz „Danae” – obrazy te często ukazują kobiece postacie w bogato zdobionych, złotych ornamentach. Był współzałożycielem Secesji Wiedeńskiej (1897), ruchu artystycznego sprzeciwiającego się konserwatyzmowi austriackiej sztuki akademickiej. Jego twórczość miała ogromny wpływ na rozwój nowoczesnej sztuki w Europie. Klimt zmarł nagle w wieku 55 lat, ale jego dorobek pozostaje jednym z filarów sztuki przełomu XIX i XX wieku. Minialbum prezentuje najważniejsze działa malarza.
Odkryj świat wyobraźni Zdzisława Beksińskiego – artysty, którego twórczość fascynuje i niepokoi jednocześnie. Album prezentuje wybór jego najważniejszych obrazów – dzieł, które uczyniły go jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Beksiński, oprócz fotografii, rysunku, grafiki czy rzeźby, całe serce oddał malarstwu. To właśnie w nim stworzył swoje hipnotyzujące, często apokaliptyczne wizje, które przyciągają uwagę już od pierwszego spojrzenia i na długo pozostają w pamięci. Obrazy mistrza znajdują się w prestiżowych zbiorach muzealnych i prywatnych na całym świecie, a największy ich skarbiec – liczący tysiące prac i całe archiwum artysty – mieści się w Muzeum Historycznym w Sanoku. Ten album to wyjątkowa okazja, by obcować z twórczością Beksińskiego na własnych zasadach – we własnym domu.
Publikacja przedstawia dokonania artystyczne Władysława Ślewińskiego (1856-1918), jednego z głównych reprezentantów Młodej Polski i polskiego postimpresjonizmu.Specjalizował się w pejzażach, martwych naturach i portretach, tylko pozornie przedstawiających proste tematy, cechujących się jednak swoistą dekoracyjnością uzyskaną dzięki wyrazistym konturom. Szczególnie często malował morze, zwłaszcza to podziwiane na wybrzeżu Bretanii.Album opatrzony wstępem Wiesława Banacha jest doskonałym podsumowaniem dorobku artystycznego Ślewińskiego. Publikacja zawiera około 150 reprodukcji dzieł ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych, w tym Czeszącą się, Sierotę z Poronina, Dwie Bretonki z koszem jabłek i wiele nadmorskich krajobrazów.
Barwna opowieść o słynnych ślubach i hucznych weselach, które przez wieki odbywały się w Warszawie - od czasów książąt mazowieckich, przez królewskie ceremonie, aż po polityczne mariaże epoki oświecenia. Jan Ostoja-Ostaszewski, historyk i dziennikarz, z reporterskim zacięciem pokazuje, jak miłość splatała się z polityką, a stołeczna etykieta - z obyczajami kolejnych epok. Oparta na źródłach, pamiętnikach i relacjach obcokrajowców publikacja odkrywa kulisy wydarzeń, które zapisały się w dziejach nie tylko miłosnych, ale i państwowych. Całość wzbogacona o liczne reprodukcje - to fascynujący przewodnik po historii Warszawy widzianej przez pryzmat weselnych ceremonii. Wyjątkowa pozycja dla miłośników historii, kultury i obyczajowości.
Bogato ilustrowany album prezentujący twórczość jednej z najwybitniejszych polskich artystek, Magdaleny Abakanowicz (1930-2017), zaliczanej do czołówki najważniejszych twórców XX wieku.Uznanie i rozgłos zyskała dzięki tkaninom artystycznym, zwłaszcza zaś abakanom, monumentalnym przestrzennym gobelinom cechującym się reliefową fakturą, za które otrzymała Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Sztuki w So Paulo w 1965 roku. Jej rzeźby powstawały w wielu technikach i z różnych materiałów - od sizalu przez brąz po kamień. Abakanowicz jest też autorką wielu projektów rzeźbiarskich znajdujących się w miejscach publicznych na całym świecie, w tym w Jerozolimie, Chicago czy Hiroszimie.W albumie pokazano najlepsze realizacje artystki.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?